Universiteit biedt 20 panden jtan in ruil voor bibliotheek Leiden laat popmuzikanten in de steek Rembrandtbrug over Galgewater Kamerlid vraagt naar catalogus Leidse uitgeverij Start restauratie Latijnse school Snelheidscontrole: zestig hardrijders 1TAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1980 JL SIDEN Het bestuur van Leidse universiteit heeft ngekondigd een twintig- panden in de Pieterswijk i. verlaten, indien de Uni- tvpsiteitsbibliotheek aan het penburg de bestemming j liversitaire doeleinden' houdt. Het gemeentebe- jur wil de biblioheek de stemming 'bijzondere S|neleinden' geven en houdt zelfs rekening mee op de aats van het gebouw meer- zinshuizen of bejaarden- oningen te bouwen. de universiteit de panden wil stoten is geen nieuw ge- >a< ven. Eerder was zij van plan Ki n zestiental panden te verla- n, maar wanneer de Facul- Y® it der Rechtsgeleerdheid in Vl£ bibliotheek zou kunnen a( orden ondergebracht stijgt t aantal tot 20. De universi- it liet dit weten tijdens de ispreking van het bestem- tv ingsplan Pieterswijk, gistera- m ind in een gezamelijke ver- idering van de commissies uimtelijke Ordening, Huis- esting en Economische Za- en. De commissieleden stel- >n zich vooralsnog af- achtend op tegenover de uni- De Camp Door de uitgebreide behandeling van het bestemmingsplan en de eventuele bouw van een nieuwe trap voor het stad huisplein (elders op deze pagina) kwam de commissie RO niet toe aan de behandeling van de problematiek rondom het verbeteringsplan De Camp. De Camp werd door de mi nister reeds in '78 als stadsvernieuwingsgebied aangewezen, er werd een bedrag van 6,5 miljoen hiervoor gereserveerd, maar voor goedkeuring van het eigenlijke verbeteringsplan vroeg de bewindsman meer gegevens. Hij heeft inmiddels laten weten dat de gemeente nog dit jaar met de gegevens over de brug moet komen. De bewoners van De Camp be schuldigen het gemeentebestuur van een lakse houding. Een viertal van hen, die gisteravond voor niets op de behande ling van hun agendapunt hadden zitten wachten, waren niet eens onder de indruk van het feit dat het agendapunt werd doorgeschoven. „We wachten uiteindelijk al zo lang", aldus één van hen. versitaire voorstellen. Slechts de heer B.Glaubitz drong er bij het college op aan de mogelijk heid in het bestemmingsplan in ieder geval open te houden. De bezwaren die gisteravond tegen het bestemmingsplan werden ingebracht zijn groten deels al bekend. De Stichting Studentenhuisvesting en de Stichting Huisvesting Werken de Jongeren drongen er bij monde van de heer T.Hübben op aan ook de mogelijkheid voor 1 en 2 persoonshuisves ting in het plangebied niet uit te sluiten. B en w wil vooral de gezinshuisvesting in de Pie terswijk bevorderen. De beide stichtingen zijn echter bang dat een aantal grote panden in het gebied niet voor gezins huisvesting geschikt zijn, door dat de huurprijs te hoog zou uitvallen. Het college heeft hier rekening mee gehouden maar wil niet meer dan vijf woningen of wooneenheden per gebouw voor één en twee persoons-huisvesting bestem men. De heer Hütten zegde toe voor de volgende raadsverga dering met een nieuw voorstel te komen. De plannen voor de nieuw bouw van het C&A concern aan de Breestraat worden door de werkgroep Milieubeheer met argusogen gevolgd. Het bedrijf heeft inmiddels een bouwvergunning ingediend. De werkgroep drong er op aan om, wanneer de bouwplannen onverhoopt niet door mochten gaan of wanneer de bouwver gunning wordt geweigerd, het gebiedje te bestemmen voor woningbouw en stadstuinen. De VVD-er M.Zonnevylle kondigde het college aan in de raadsvergadering een amende ment te zullen indienen. Hier in wil hij vastleggen dat er in de Pieterswijk geen parkeer plaatsen mogen worden opge offerd voor nieuwbouw voor dat de parkeergarage op het terrein van Sanders is gereali seerd. Het bestemmingsplan Pieterswijk wordt in de raads vergadering van 22 september behandeld. Een trap voor 'slechts' twee ton LEIDEN De trap die vanaf de Koornbrugsteeg toegang biedt tot het Stadhuisplan is velen een doorn in het oog. Ge meen tearchitekt J.Piret ontwierp daarom een geheel nieu we, halfronde trap die de toegang tot één van de weinige pleinen waarover Leiden beschikt een meer open karakter moet geven. De plannen werden gemaakt in het kader van het idee het stadhuisplein zo geschikt mogelijk te maken voor culturele manifestaties. De raad keurde in een eerder stadium de plannen echter af omdat zij de kosten te hoog vond. Verlucht met diabeelden (visuele presentatietrachtte de heer Piret gisteravond de leden van de commissie RO alsnog voor zijn plannen te winnen. De nieuwe toegang, waarbij de twee gezichtsbelemmerende muurtjes worden af gebroken, gaat 125.000 gulden kosten als het van straatste nen wordt vervaardigd. Als het aan de architekt ligt wordt het echter Silezisch Graniet wat 80.000 gulden extra kost. Het is nog maar de vraag of de door de heer Piret met zo veel vuur verdedigde plannen ongeschonden door de ge meenteraad komen. De reacties in de commissie varieerden van 'een volledig overbodige inspanning' tot 'ik ben wel te porren voor het openmaken van het plein'. Het enthousias me van de architekt werd er niet minder om: „een trap, een poort naar het plein en een tribune; en dat voor die prijs." leidse muzikanten in de kamer van wethouder Schoute zingen een protestlied. De ethouder (rechts) zingt wat aarzelend mee. LEIDEN De gemeente Leiden is niet be reid om Leidse popmuzikanten te helpen met subsidie of het aanbieden van oefen ruimte. Dit bleek gistermiddag toen musici wethouder Ph.Schoute (CRM) hun grieven, gebundeld in een rapport, aanboden. De problemen waar de popmuzikanten in Lei den mee te maken hebben zijn: gebrek aan oe fenruimte, geen financiële ondersteuning en daardoor niet de mogelijkheid om ook maar enigszins aan de weg te timmeren en nauwe lijks mogelijkheden om op te treden. De wet houder erkende dat popmuziek ook een vorm van cultuur is, maar hij was niet bereid om de mogelijkheid van subsidiëring te overwegen omdat er hiervoor geen geld beschikbaar is. Ook herverdeling van de beschikbare gelden zag hij niet zitten, omdat daardoor andere cul tuurvormen (opera, fanfare) gedupeerd zouden worden. De Leidse popmuzikanten, vertegen woordigd door ongeveer 16 mensen, onder streepten hun eisen door het ten gehore bren gen van een liedje waarbij de wethouder ge vraagd werd uit volle borst mee te zingen. Zaterdag 13 september houden de Leidse pop muzikanten verenigd in De 'Leidse Vereniging van Popmuzikanten' een vergadering in het LVC, Breestraat 66 waar bekeken wordt hoe het nu verder moet. lelers langehouden iEIDEN Twee Leide- aars van respectievelijk 23 n 37 jaar zijn gisteren op eschuldiging van heling angehouden. De mannen rerden om vier uur in een "fafé gearresteerd. mannen bleken onder leer in het bezit te zijn van 'ijftig, in het afgelopen week- inde bij Van der Velde gesto- fen, autoradio's. Verder trofxle ►olitie veertig sloffen sigaret- en aan.' Mogelijk is de rook waar afkomstig van het koop- entrum Digros, waar onlangs werd ingebroken. LEIDEN Het Galgewater wordt binnen niet al te lange tijd verfraaid met een houten dubbele ophaalbrug. De com missie Ruimtelijke Ordening ging gisteravond akkoord met het bestek gereedmaken van het plan dat zo'n 910.000 gulden gaat kosten. De aanleg van de ophaalbrug maakt onderdeel uit van het verbeteringsplan d'Óude Morsch. Het 'ophalen' zal onder meer geschieden voor de boten van rederij Avifauna, die de overspanning op hun dagelijkse rondvaart dienen te kunnen passeren. De brug, die ter hoogte van De Weddesteeg komt, is alleen bedoeld voor fiets- en voetgangers. De definitieve goedkeuring moet nog door de raad worden verleend. LEIDEN Oud minister van Onderwijs Van Keme- nade, thans lid van de Twee de Kamer voor de PvdA, heeft de staatssecretarissen van Onderwijs en Weten schappen gevraagd naar de catalogus voor economische vakken van de Leidse uitge verij SMD. Volgens het ka merlid is in deze catalogus reclame gemaakt met aan sluiting bij overheidsstuk ken die er nog niet zijn. In de catalogus wordt een eco- nomieboek voor het vwo ge presenteerd met daarbij de aankondiging dat de vervatte leerstof aansluit bij de voor stellen van de ACLO-ER. Het kamerlid wijst erop, dat de be wuste voorstellen er nog niet in een definitieve versie zijn. Daarbij constateert de heer Van Kemenade het mer kwaardig te vinden, dat een van de auteurs lid was van de ACLO-ER. De heer Van Ke menade noemt het bedenke lijk, dat door een de overheid gesubsidieerde activiteit zoals het geven van adviezen voor de ACLO, gebruikt wordt voor commerciële doeleinden. De naaimachinehandel L. Vesterduin in de Maarsman- teeg 8 is overgenomen en foortgezet door Ricken's naai- nachinehandel b.v. Het kamerverhuurbedrijf van j J. v/d Berg aan het Rapen burg 57 is overgedragen aan A. A. Dake. ét zaakadres van de mak. in inr.- en roer. goed L. J. Hoe- en is verplaatst van de Hoge- 'oerd 144 naar de Jacob van Campenlaan 150. Het goederenvervoerbedrijf, (tevens depóthouder van elec- trozuur en ind. gassen, dekkle- denverhuur) van M. v.d. Meer aan de Oude Vest 173b is opge heven. Van de Herengracht 31 is het bedrijf van Otto Vlok, imp. en verk. van acupunctuurmate riaal en- literatuur verplaatst naar IJmuiden. Economisch wel en wee Aan de Genestetlaan 2 is het sportcentrum „Hercules" ge vestigd. Aan het Kort Rapenburg 2 is de derde vestiging van A.S.B. uitzendbureau geopend. Het adviesbureau b.v. Oord, bemidd. bij verz., hypo^ieken en fin. aan het Kort Rapen burg 2 is opgeheven. De winkel in bloemen en planten ..Regina" aan de Ho- gewoerd 93 is opgeheven. Het café „De Brug" aan de Korte Mare 4 is door M. Schef- fer-Turk overgedragen aan K. Van de Corantijnstraat is het reclamebureau tevens rep. van kunstleer en vinyl „Kontakt" verplaatst naar Hillegom. Het benzinestation „Morsweg" aan de Morsweg 66 is opgehe ven. Van de Rijnoever 7 is de maat schappij tot ontwikkeling en beheer van woning-, utiliteits-, water- en wegenbouw „Bold" b.v. verplaatst naar Voorscho ten. G. Boomhouwer. Aan de St. Aagtenstraat 20 is (wederom) het autopoetsbe- drijf „Leidse Autopoets Cen trale" gevestigd. Het zaakadres van het metsel bedrijf Gebr. Sloos (aann. be drijf van b. en u. bouw) is ver plaatst van de Vaartkade 2 naar de Vaartkade 9. De winkel in kleding en mo deartikelen „Berko" aan de Lustoflaan 3 is opgeheven. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Iris d.v. H. Th. M van Eeden en M. C. M. van den Berg; Samira d.v. L. B. M. Abba en A. Ribani; Jorick Pieter z.v. J. F. Moller en R. C. Wap; Alida Margriet d.v. J." A. den Hollander en M. de MoolJ; Mir iam Anneke d.v. J. van Duijn en A. den Hollander: René z.v. W. Hoek en W. Noordervliet: Marlous d.v. J. A. van Krieken en A. J. Swinkels; Marls- ka d.v. P. van Went en I. M. van Hooi donk: Arie z.v. C. Guijt en H. Ouwe- hand; Gerbrand Dirk z.v. C. H. Ka- paan en S. A. van Kalkeren; Miranda d.v. Th. Blijleve en C. Bloemzaad; Marco Adrianus Johannes z.v. G. J. P- van Leeuwen en P. P. M. Blom; Pieter z.v. J. Maasdam en H. W. C. Dammen; Femme d.v. H. I. J. Harinck en W. N. Bakker. Overleden: C. E. Troch, geb. 30-10- 1927 vrl.; C. M. Kop, geb. 26-5-1889 wl "th. gew. met P. Neuteboom; H. geb. 16-12-1925 vrl. echtg. van Th. N. van Zijp; J. van Beelen. geb. '5-4-1905 man; A. Salome, geb. 29- 5-1921 vrl. echtg. van F. J. Fortunati; de Jong, geb. 1-4-1925 man; G. F. Caslmir, geb. 10-6-1912 vrl.; P. P. Boekesteijn. geb. 2-3-1915 vrl. echtg. van j. Vonk; H. W. J. van der Wtlli- een. geb. 2-7-1921 man; W. J. van der Waals. geb. 13-1-1930 man; C. F. Wisse, geb 10-7-1892 man; D. Jan sen. geb. 25-3-1913 man; TH. C. van de Water, geb. 3-7-1892 vrl. geh. 0ew. met C. Geugjes; J. L. Rozijn, fieb. 26-12-1901 man; M. van der Ploeg, geb 19-10-1901 vrl. echtg. vsn C. Zwetsloot; M. J. A. van der Lans. geb. 12-12-1900 vrl. geh. gew. ["et A. j. Onderwater; M. P. Roe- «ndse, geb. 29-6-1900 man. Gehuwd: F. J. w. M. Korlekaas en R. J- Chaudron; J. de Kier en S. H. van Luyken; M. van Rijnswou en P. van der Kraats; P. M. J. van Swieten en Bardonauw; T. J. Maarleveld en I. Spaargaren; J. H. van der Heiden en iJL Boers; D. van Hemert en J. M. lakker; W M Jonoman en J F Door twee in 18e eeuwse kleding gestoken he rauten werd gistermiddag in het Latijn het start sein gegeven voor de restauratie van de Latijn se school aan de Lokhorststraat. Het pand werd tussen 1599 en 1601 gebouwd en heeft altijd een schoolfunctie gehad. Eerst als Latijnse school en later als gewoon schoolgebouw. Wan neer de restauratie over 11/2 jaar klaar zal zijn wordt de schooladviesdienst er in onder ge- ciën van de Stichting Diogenes. De heer Krantz, voorzitter van de stichting, sprak van een moei zaam op gang gekomen project en bedankte al len die het geld hadden opgebracht om de res tauratie. die 3,6 miljoen gaat kosten, mogelijk te maken. Wethouder C.Waal noemde de restau ratie een extra stimulans voor de stadsvernieu wing in de Pieterswijk. De restauratie werd be dacht door de architekt Walraad en wordt uit- Man na overdosis naar AZL LEIDEN Een 28-jarige Leidse heroïnegebruiker is gistera vond om tien over half zeven in bewusteloze toestand naar het AZL overgebracht. De man, die in het Emilie Knapperthofje werd aangetroffen, werd door een overdosis geveld. Woonwagens weggesleept LEIDEN De politie heeft gistermorgen om half tien twee woonwagens weggesleept. De wagens werden buiten de bebouw de kom, op een parkeerterein van de Rijksweg neergezet. LEIDEN De politie heeft gistermiddag op twee plaatsen in de stad snelheidscontroles gehouden. Het resultaat van deze actie waren zestig bekeuringen. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 92 kilometer per uur. De eerste controle had tussen twee- en vier uur op de IJssel- meerlaan plaats. Aldaar werden in totaal 258 voertuigen gecon troleerd, waarbij 29 overtreders werden betrapt. Van vier tot zes uur werden op de Hoge Morsweg snelheidsmetingen verricht. Van de in totaal 238 gecontrolerden reden er 31 te hard. Turkse Het Jongerencentrum 'Stats', Haarlemmerstraat 73 in Leiden, draait dinsdag 16 september een Turkse film getiteld 'Agit' (de klaagzang) van Yilmaz Guney. De film is Turks gesproken maar om hem ook voor Ne derlanders begrijpbaar te maken wordt een versie ge draaid met Nederlandse ondertitels. Jongerencentrum 'Stats' is die avond open om 20.00 uur en de aamvang van de film is 20.30 uur. Jongdierendag De Leidse Pluimvee- en Konijnensportvereniging (LPKV) organiseert traditiegetrouw ook dit jaar een jongdierenten- toonstelling. De tentoonstelling wordt zaterdag 13 en zon dag 14 september in het Hovenhuis aan de Hoflaan 169 ge houden. Jonge dieren, die in 1980 zijn gefokt, worden door keurmeesters van de nodige kwalificaties voorzien. De LPKV biedt het publiek een tentoonstelling van grote hoenders, dwerghoenders, sierduiven, konijnen en cavia's. De entreeprijs bedraagt voor volwassenen twee gulden, terwijl kinderen tot 14 jaar slechts twee kwartjes nodig hebben om binnen te komen. Tijdens de zaterdagavond is de tentoonstelling van acht tot tien uur geopend en zondag van tien uur 's morgens tot vijf uur in de middag. Vincent van Gogh Mevrouw drs. C.O.C. Portheine-Caudri houdt komende maandag in de Kapelzaal van het K&O-gebouw een dia-lezing over Vincent van Gogh. De lezing aan de Oude Vest begint om 20.00 uur. Met Rembrandt is Van Gogh de bekendste en meest populaire schilder uit de Nederlandse Kunstgeschiedenis. De trieste levensloop van de schilder wordt tijdens de dia-lezing uit de doe ken gedaan. De uitgebreide briefwisseling tussen Vin cent en zijn beroer Theo is een belangrijke bron van informatie, waar op de avond uit geput zal worden. Ook wordt veel aandacht besteed aan de mening van Van Gogh over de kunst van zijn tijdgenoten en aan zijn ideeën over de ontwikkeling van zijn eigen stijl. Belangstellenden voor de lezing kunnen zich opgeven bij het bureau van K&O (telefoon 141141). Franse leeskring (1) Twee van de leeskringen, die K&O in het activiteiten-pak ket heeft Opgenomen, houden zich bezig met de Franse li teratuur. Er is een Franse roman- en een Franse verhalen- leeskring. De roman-leeskring houdt zich bezig met het thema 'het autobiografische aspect van de roman, van de schrijver in zijn werk'. De leidster van deze leeskring is mevrouw drs. A. Vermeer-Meyer. Bij de leidster thuis wor den zes huiskamerbijeenkomsten gehouden en wel steeds op één donderdag per maand. De eerste bijeenkomst wordt donderdag 25 september gehouden en begint om kwart over acht. Franse leeskring (2) Degenen, die hun kennis niet ver genoeg gevorderd achten om de roman-leeskring te volgen, kunnen deelnemen aan de verhalen-leeskring. Bij deze leeskring praat en lezen de deelnemers met elkaar, waarbij een bepaald verthaal het onderwerp vormt. Deze avonden worden besloten met het luisteren naar een Frans chanson, waarvan de tekst wordt besproken. De verhalen-leeskring wordt steeds op één woensdagavond in de maand gehouden. De aanvangstijd is eveneens kwart over acht. De eerste bijeenkomst wordt 17 september gehouden. Wanneer men ingelicht wil worden over de boeken en verhalen, die behandeld worden, kan men zich wenden tot K&O (telefoon 141141). Belangstel lenden voor de leeskringen kunnen zich aanmelden bij het bureau van K&O aan 'de Oude Vest. Een kus van een Rus John Lanting's 'Theater van de lach' geeft vanavond en morgenavond in de Leidse Schouwburg een voor stelling van het toneelstuk 'Een kus van een Rus'. De Engelsman Ray Cooney heeft het toneeelstuk geschre ven, terwijl de regie in handen is van diens landgenoot Rex Garner. Het is een dwaze comedie, waarin een be roemde Russische baletdanser, na een geslaagd optre den in de Koninklije Schouwburg, niet terug wil naar zijn geboorteland, maar liever in het westen wil blij ven. Hij wordt daarbij geholpen door de dochter van een hooggeplaatste ambtenaar van het ministerie van defensie, die omwille van zjn positie onkundig gelaten moet worden van het feit, dat de Rus bij hem over de vloer komt. De voorstelling begint op beide avonden om kwart over acht. Kaarten variëren in prijs van f15,- tot f22,50 (houders van een CJP en pas 65 betalen f15,- en ingeschrevenen bij K&O betalen prijzen, die variëren van f 14,- tot f21,50). Kaarten kunnen besteld worden bij K&O aan de Oude Vest (tel. 141141 of 141200). Tot acht uur kunnen kaarten 's avonds aan de zaal verkregen worden. Scene uit de doldwaze comedie Een kus van een Rus 'Broodje boek'' Het Amstel Toneel van Mies Bouwhuys en Joop Stokker- mans speelt zondag de jeugdmusical 'Broodje boek' in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest. In het boekwinkle- tje van meneer Martijn lopen zijn dromen en werkelijk heid een beetje door elkaar. Allerlei figuren uit zijn lieve lingsboeken lopen door het winkeltje. Meneer Martijn heeft het best naar zijn zin, totdat op een morgen geen boe ken, maar broden op de plank staan... De voorstelling be gint om half drie. Kaarten a f7,50 zijn verkrijgbaar bij het bureau van K&O aan de Oude Vest (tel. 141141 of 141200).

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3