Militairen nemen in Turkij e de macht over mi Den Haag over 20 jaar stad van gaten en getto's CDA vraagt voor minimuminkomens 50 gld per gezin Aardgas negen cent duurder Albeda ziet moeilijkheden Staatsgreep zonder bloedvergieten verlopen Iachtelijke ellen in lolenstraat Vliegen op VS steeds goedkoper Ceidae Gou/ta/nt Bkersdijk 34 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Dlredeur-hoofdredacleur: J. J. Hallewas redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (e*cl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 lol 19.00 uur) (tementen: kwartaal 46,30: jaar 173.70; losse nummers: 60 cent. Vrijdag 12 september 1980, 70e jaargang no. 21758 Film Komische film „De oliemag naat" met Louis de Funès om 18.59 uur op Ned. I en om 22.30 uur tv-serie „Dagboek van een onderwijzer". Op Ned. II om 19.25 uur tv-se rie „Boezemvrienden" en om 20.27 uur tv-serie Ike". Onbestendig Af en toe buien en middag- temperaturen van 16 graden. Krachtige, aan de kust nu en dan stormachtige wind uit het zuidwesten. Morgen zon: 7.09 - 19.57. Schev. hoogw.: 6.00 en 18.28. Laagw.: 2.03 en 14.02. nenkort te el tandartsen KEN Over tien jaar >n er in Nederland ze- iondervijftig vijftien- jerd tandartsen te veel Daarom moet het aantal enten jaarlijks worden ninderd. Dit zei voorzit- ichoenmaker gisteren in nen op het driejaarlijkse :es van van de Neder- e Maatschappij tot Be dring der Tandneelkun- je behoefte aan tandart- daalt, mede dankzij het dat de preventie zijn :hten begint af te wer- Verdachte moord ambassadeurszoon vrijgesproken DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft gisteren we gens gebrek aan bewiis de Li-, banees vrijgesproken, die werd verdacht van moord op de zoon van de Turkse ambas sadeur op 12 oktober vorig jaar. Tegen de 26-jarige Liba nees was twintig jaar geëist. De uitspraak zou op 25 sep tember plaatsvinden, maar op verzoek van de raadsman van de verdachte, die zijn cliënt en diens vrouw niet langer in on zekerheid wilde laten, deed de rechtbank kort na de zitting uitspraak. Commissariaat in Groningen niet geliefd GRONINGEN Niemand heeft gesolliciteerd naar de functie van Commissaris der Koningin in Groningen. Deze functie komt vacant omdat de huidige commissa ris, mr. Toxopeus, op 1 no vember benoemd wordt tot lid van de Raad van State. Minister Wiegel (binnen landse zaken) heeft dit giste ren gezegd bij een speciale zitting van de Provinciale Staten van Groningen. De staten maakten duidelijk dat zij iemand zoeken die zich echt voor de provincie wil inzetten. Dag tortilla, wereldrecord en 3000gulden SANTURCE Tijdens een culi naire wedstrijd in het Baskische Santurce heeft gisteren een reus achtige tortilla (omelet) een we reldrecord gemist. Aan de tortilla hadden 30 koks gewerkt. Er waren 310 dozijn eieren, 100 kilo aardap pelen, 250 kilo uien, 150 kilo Spaanse peper, 300 liter spijsolie en 12 kilo zout in verwerkt. De groot ste tortilla ter wereld dus.... totdat de koks zich aan het omdraaien zetten. Tijdens de bewerking viel het eiergevaarte om en brak in stukken. Dêg wereldrecord...dag 3000 gulden. Nette schilder „steelt" auto uit Langeraar heeft afgelopen dins dagavond de schrik van zijn leven gehad toen hun pas gekochte auto van de parkeerkplek in de Haagse Theresiastraat bleek te zijn ver dwenen. Er restte hen niets anders dan de politie te waarschuwen en naar huis te gaan. De volgende dag is de man echter naar de plaats van misdrijf teruggegaan, waar plots zijn auto weer stond, keurig op slot. Wat bleek? Om verfspatten te voorkomen had een schilder de auto netjes van een zeil voorzien, maar dét had de automobilist voor een container aangezien. De afgezette premier Demirel ANKARA In Turkije heeft het le ger in de afgelopen nacht de macht in handen genomen en de conservatieve regering van premier Suleyman De mirel afgezet In een door de radio uit gezonden boodschap van de stafchef van het Turkse leger, generaal Kenan Evren, werd gezegd dat de nationale veiligheidsraad' de regering en het parlement heeft 'afgeschaft' en de on schendbaarheid van de volksvertegen woordigers heeft opgeheven. Premier Demirel en oppositieleider Bulent Ecevit zijn „onder bescherming van het leger'1 geplaatst De nieuwe leiders hebben de staat van beleg in gevoerd en een uitgaansverbod ingesteld. Het leger, dat duidelijk het politieke gekrakeel en het wekelijks tientallen slachtoffers kostend geweld zat was, in de afgelopen vijf jaar ver loren daarbij meer dan 4000 mensen het leven heeft alle politieke partijen verboden en meer dan honderd vooraanstaande politici on der arrest gesteld. Voor zover thans valt te overzien is de staatsgreep zonder bloedvergie ten verlopen. Vroeg in de ochtend verschenen eenheden van het leger in de straten van Ankara en kozen positie bij belangrijke gebouwen. De radio kwam vervolgens met de mededeling dat gene raal Kenan Evren het bestuur over het land had overgenomen en dat een nationale veilig heidsraad van vier militaire bevelhebbers was gevormd, die in de plaats van de van de afge zette regering-Demirel was gekomen. De radio, die tevens bekend maakte dat de grondwet buiten werking was gesteld, zendt tussen de communiqué's marsmuziek uit Een woordvoerder van de Turkse ambassade in Washington heeft gezegd dat de staatsgreep ten doel heeft het land te beschermen voor anti-ke- malistische tendenzen waarmee zowel extreem links als extreem rechts wordt bedoeld. Turkije is een belangrijk lid van de NAVO met een grote strategische betekenis. Premier Demirel kwam op 12 november 1979 aan de macht toen zijn conservatieve gerechtig- heidspartij alle vijf parlementszetels veroverde - in een tussentijdse verkiezing. Hij volgede Bu lent Ecevit, leider van de socialistische republi keinse partij die van 1978 tot 1979 regeerde. (zie verder pagina 9) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gezinnen met een minimu minkomen mogen er dit jaar nog niet in koopkracht op achteruit gaan. Een grote meerderheid van de Tweede Kamer heeft gisteren deze wens op tafel van de regering gelegd. De meeste kans maakt nog een sug gestie van het CDA om gezinnen met een minimuminkomen een uitkering van 50 gulden ineens te geven, al heeft minister Albeda gezegd nog niet te weten hoe een dergelijke regeling moet worden uitge voerd. Zoals bekend heeft de regering geen geld om koopkrachtdaling als gevolg van de prijsontwikkeling te voorkomen. Het debat wordt volgende week voortgezet Vrijwel alle Kamerfracties drongen er gisteren bij de regering op aan het uiterste te doen om gewekte ver wachtingen bij de minimumtrekkers niet te bescha men. Daarmee werd gedoeld op een eerder dit jaar door de kamer aanvaarde CDA-VVD-motie, waarin op handhaving van de koopkracht werd aangedron gen. Minister Albeda voorziet technische uitvoeringspro blemen, omdat gezinnen die op een minimuminko- men zijn aangewezen nergens geregistreerd staan. Als zo'n maatregel al uitvoerbaar zou zijn wil het kabinet hem bovendien vanwege de kosten beperken tot ge zinnen met kinderen. Dat schoot bij het CDA in het verkeerde keelgat. CDA-woordvoerder De Vries hield vast aan een uitkering voor alle gezinnen. Hij kreeg steun van de oppositiepartijen, die eigenlijk nog veel verder willen gaan en alle minima er op 1 okto ber één procent bij willen geven (kosten 250 miljoen). Die wens werd door minister Alb-da als onbetaalbaar van de hand gewezen. 1DEN Brand, vecht- :s met de politie en jehele onrust was het eld, dat de Molenstraat nnacht beheerste. De rel- jes ontstonden nadat twee enten om acht uur een tart je op het trottoir had- n gedoofd. Na het vertrek n de agenten nam de span- Dg slechts toe. n kwart over elf was het or de tweede maal raak. De oudere jeugd had een gro- vuur op de openbare weg stookt. Wederom maanden agenten de omwonenden rust en doofden het vuur. n tien voor twaalf kwam er lor de derde maal een brand- elding binnen. De brand eer moest er zelfs aan te pas imen om de vlammen te do- Toen de politiewagen hter weg reed, sloeg één van relschoppers een deuk in dak van de politiewagen, dader werd toen niet aan houden. De betrekkelijke ist duurde slechts tot kwart voor de vierde maal erd op het trottoir vuurtje istookt en weer moest de andweer uitrukken. De arriveerde agenten herken- in degene, die de politiewa- n had beschadigd. Deze, een •jarige Leidenaar, werd na in worsteling, in de surveil- ncewagen meegenomen. Eén an de omstanders probeerde arrestant uit de de omknel- ng van de agenten te verlos- i. De man gooide daarbij maar slaagde niet in ijn poging. Vervolgens kwa len enkele bewoners van de lolenstraat om kwart over *ee naar het politiebureau m te klagen over de gang van 'ken. Onder hen bevond zich i, naar later bleek 30-jarige ■asgooier, die prompt werd 'gesloten. Om vier uur van- chtend tenslotte, kwamen de ewoners voor de laatste maal 'aar het bureau. Dit maal ver weid van een advocaat. Na 'relativerend gesprek' eerden de gebelgde bewoners uiswaarts. De 30-jarige Lei enaar werd vanmorgen naar uis gestuurd. De vandalist vas toen nog op het bureau anwezig. ECONOOM PROF. L. KLAASSEN: „TENZIJ HET TIJ Nü WORDT GEKEERD" DEN HAAG De ontvolking van Den Haag verloopt in zo'n snel tempo, dat de hofstad binnen 20 jaar dreigt te ver worden tot een spookstad van ghetto's en verlaten wijken. Deze waarschuwing bracht de econoom prof. dr. L. H. Klaassen gisteren naar voren op een congres dat door de Haagse Kamer van Koophandel was georganiseerd onder het motto „Den Haag, maken we er wat van „Indien er de komend'e twintig jaar evenveel inwoners uit de gemeente Den Haag vertrekken als de afgelopen twintig jaar", zo stelde de hoogleraar, „dan zit de stad in het jaar 2000 met veertigduizend lege woningen in zijn maag. Dat betekent het to tale verval van bepaalde wijken en het ontstaan van open plek ken waarvoor geen mens een zinvolle bestemming weet te be denken". Prof. Klaassen beklemtoonde dat juist de meer welgestelde in woners met honderden per dag uit Den Haag wegtrekken. Voor het Haagse bedrijfsleven betekent dat per jaar 2 minder klan dizie. Ook al om deze reden, maar vooral omdat ze de vertrek kende, goed opgeleide Hagenaars als werknemer nodig hebben, verhuizen de bedrijven even hard mee. De maatschappelijk minst weerbare mensen blijven achter. Tot die categorie „minst weerbaren" horen veel Surinamers, Antillianen en buitenlandse werknemers. Dank zij hun massale vestiging hier is sinds 1960 het netto aantal vertrekkenden uit de Haagse agglomeratie (dat wil dus zeggen na aftrek van binnenkomers) beperkt gebleven tot 6000 personen per jaar. „De netto-emigratie van Nederlan ders uit de Haagse agglomeratie kan de laatste 20 jaar zeker op 9000 personen per jaar worden gesteld", aldus prof. Klaassen. „Dit getal is van jaar op jaar vrij constant". De bevolking van de gemeente Den Haag liep terug van 600.000 zielen in 1960 naar 460.000 personen nu. Essentiële tegenmaatregel die verdere ontvolking kan tegengaan is volgens hem: bevordering van het woonklimaat voor beter ge situeerden in Den Haag, vooral ook in de binnenstad. Dit kan gebeuren door meer voor deze categorie aantrekkelijke wonin- §en te bouwen en door een dam op te weipen tegen vervuiling, itscherige architectuur, geluidshinder, criminaliteit, enzovoort. Op de tweede plaats moeten er, zo vindt hij, op terreinen in de Haagse agglomeratie die zich daarvoor lenen, concentraties van kantoren lsomen. Ten derde moet er een verkeersplan komen dat is afgestemd op de ruimtelijke plannen die men met de Haagse agglomeratie als geheel heeft. Iraniërs terug naar Khomeiny Engelse veiligheidsagenten brengen een tegenstribbe lende Iraanse „vluchteling" naar het vliegtuig dat hem naar zijn geboorteland terug brengt. Hij is één van de vijf Iraniërs die Engeland zijn uitgezet, in verband met hun deelname aan de gewelddadige demonstraties voor de Amerikaanse ambassade in Londen afgelopen maand. DEN HAAG Volgens de vereniging van gasleveran ciers (Vegin) gaan gezinnen vanaf 1 januari 47 cent per kubieke meter aardgas beta len. Dat is ruim negen cent meer dan de prijs, die klein verbruikers sinds 1 juli beta len. De tariefstijging is het gevolg van de bestaande overeen komst tussen de producenten en leveranciers van aardgas (Gasunie en Vegin), dat de gaspriis bepaald wordt door de ontwikkeling van de prijs van zware stookolie. Voor zware stookolie is in het laatste kwartaal van 1980 een maxi mumprijs ingesteld.. De defini tieve prijs staat nog niet vast en daardoor kan de prijsstij ging van het gas ook iets lager uitvallen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. Man redt schoonmoeder LEIDEN Een 31-jarige Leidenaar heeft gisteren zijn 48-jarige schoonmoeder van de verdrinkingsdood ge red. De vrouw was door een stuurfout met haar wagen in het water aan de Vlietweg terecht gekomen. Toen de Leidenaar de tewater lating bemerkte, rende hij uit zijn huis en sprong te water. De vrouw mankeerde hoege naamd niets. De brandweer heeft het voertuig later uit het water getakeld. ADVERTENTIES BEDDEN- CENTRUM MATRASSEN Mi DEKENS Hl LEDIKANTEN E.D. EEH ZAAK HET HART V00RU vanderklugt LONDEN British Airways heeft de tarieven van zijn transatlantische vluchten naar Amerika met vijf pond ver laagd, waardoor de Britse luchtvaartmaatschappij goed koper is dan welke maatschap pij ook, de Skytrain van Fred die Laker inbegrepen. De ta- rievenoorlog lijkt echter nog niet voorbij te zijn. Trans World Airlines (Amerika) heeft namelijk laten weten met alle prijsverlagingen van British Airways te zullen mee- gaan. 1 'jf. f/J" AP, V V» i-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1