KT MAND Kamer wil voor specialisten aflopend tarief PM STUYVESANT F Siuyvi»' Brokx belooft maatregelen tegen splitsing woningen Prinses Juliana zet zich in voor kinderhulp weer nnenland jnieuw gif vonden in ïkkerkerk el meer o-ersin B1tailhandel Luchtvaart wacht op eerste ramp door etherpiraten PvdA en D'66 samen naar 72 kamerzetels Kamer wil terugkeer Surinamers bevorderen Voorbereiding projecten in derde wereld deugt vaak niet LEIDSE COURANTV VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1980 PAGINA 13 ok voorziet rdubbeling rkloosheid vijf jaar CKHOLM Als er niet •aal wordt ingegrepen e werkloosheid in West- na in vijf jaar tijd ver- elen. Willen we die loosheid en de enorme tmische problemen te tunnen gaan dan moe- ook de werknemers of- brengen, maar zij mo- Tniet als enigen de lasten zei FNV-voorzitter Wim vandaag in Stockholm op Zweeds vakbondscongres, sprak daar als voorzitter het Europees Verbond Vakverenigingen. Hij zei et door de malaise niet of relijks meer mogelijk is tellingen als meer wel- [t, betere collectieve voor- igen en handhaving van 'erkgelegenheid niet of lelijks meer allemaal te- te verwezenlijken zijn. •ingen en werknemers lwongen te kiezen. KERKERK In opge- vaten in Lekker- ■West zijn opnieuw res- olueen en ook benzeen nden. Dit staat in het lijkse rapport over de ndverversing" in Lek- erk. Sporen benzeen ook gevonden in het iwater in een vier me- liepe put die uitgegra- werd. een woordvoerder ie provincie Zuid-Holland daaruit niet worden afge- dat overal in het grond- giftige stoffen zitten, s waarschijnlijker dat er buurt van de put een vat et resten benzeen. Overi- waren de aangetroffen eelheden zeer gering, al le woordvoerder. en hulp voor rkenshouders HAAG Minister ls (landbouw en visse- is niet bereid de var- ^iouderij financieel te nen, hoewel hij erkent .de varkenshouders het [lijk hebben. Moeilijk- n overigens die nog niet ien geleid tot faillisse- ten, aldus Braks. verminderen de financië- rves snel door de verlie- lie op het ogenblik gele- 'orden. De bedrijven die itste tijd flink hebben resteerd zullen daarbij de klappen krijgen, ihrijft de bewindsman in •rd op vragen van het Van der Linden over de problemen in •kenshouderij. Braks zegt de problemen vooral ;omen uit het achterblij- Ivan de consumptie van ensvlees bij een stijgend INIK De bedrijfsver- flng voor detailhandel en achten Detam heeft in trste acht maanden van ^iar 519 miljoen gulden aaw- en wao-uitkerin- Uitbetaald. Dat is^verge- Q met vorig jaar een ing van bijna 17 pro- aantal mensen dat dit jaar ®g toe een beroep moest op deze uitkeringen steeg opzichte van vorig jaar 13.000 tot 36.500, zo blijkt e cijfers van de Detam. invragen voor ziekengeld i met 1,5 procent. De loosheid in deze bedrijfs- ialde tot augustus dit jaar 'ijftien procent. Maar dat loor een vergeleken met jaar sterk gedaald aantal len van vorstwerkloos- erhandelingen n-cao mogelijk VERDAM De onder- r^elingen voor een Rot- I mse haven-cao worden 1 schijnlijk nog deze hervat. Dat zullen de >ersbonden FNV ten- te aan de werkgevers •tellen. Vorige week ag wees het centraal be- •groepbestuur het laat- lanbod van de werkge- unaniem af. nderhandelingen werden augustus afgebroken, toen werkgevers niet wilden "/en aan de vier „zware" van de vervoersbonden. erknemers willen met 'de eisenpakket terug de onderhandelingstafel, erkgevers hebben zich eek akkoord verklaard it uitgangspunt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er moet zo snel mogelijk een aflopend tarief voor medische specia listen worden ingevoerd. Dat wil zeggen naar mate zij meer werk doen het tarief voor hun medisch handelen daalt. De Tweede Kamer heeft dit met de stem van de Boerenpartij tegen gisteren van de re gering gevraagd. Achtergond van een aflopend tarief is onder meer de wens kostenstijgingen in de ge zondheidszorg te voorkomen. Bovendien zal er meer tijd beschikbaar komen voor de pa tiënt en blijft er meer ruimte voor nieuwe specialisten om zich te vestigen. Ook maakt een dergelijke tariefsvorm een gelijke inko mensmatiging onder alle specialisten moge lijk, ongeacht de hoogte van hun inkomen. De Tweede Kamer wil een dergelijke ta riefsvorm naast de door de regering aange kondigde beperking van het inkomen van de specialisten met 80.000 gulden. De landelijke vereniging van artsen in dienstverband heeft woedend gereageerd op plannen van de overheid om de salarissen overheid en bij „trendvolgende" instel! gen als bijvoorbeeld ziekenhuizen, stevig aan te pakken. Het gaat daarbij ook om te rugzetting in rang (dienstschaal) van de art sen. De aanbevelingen hiertoe zijn gedaan door de beleidswerkgroep inkomens medi sche beroepen (BIM) van het ministerie van binnenlandse zaken naar aanleiding van een hierover uitgebracht rapport. Een van de aanbevelingen is het aanvangssalaris van jonge artsen terug te brengen met 430 gul den per maand. De Kamer heeft het kabinet gevraagd ook de inkomens van belastingconsulenten aan banden te gaan leggen. Deze groep valt nu nog buiten het inkomensbeleid voor vrije beroepen. DEN HAAG - Prinses Juliana heeft het ere-voorzit- terschap aanvaard van de Stichting Nederlands Kinderhulpplan. Deze organisatie werd aan het eind van de jaren zestig op initiatief van de prinses (toen nog koningin) opgericht en heeft tot doel hulp te verlenen aan kinderen in arme landen. Prinses Juliana is voornemens zich niet te beperken tot het dra gen van de eretitel, maar wil zich actief inzetten voor de nieuwe functie. Bij gelegenheid van haar zilveren regeringsjubileum en haar zeventigste verjaardag Heeft zij aanzienlijke bedragen be schikbaar gesteld voor het werk van de stichting, welke bedra gen een onderdeel vormden van de nationale geschenken, die haar werden aangeboden. Het is mogelijk dat de prinses kindercentra in India gaat bezoe ken als „tussenstop" van een bezoek aan Indonesië eind maart volgend jaar. IL-E Anton Pieck ontvangt eigen boek ROTTERDAM De nu 85-jarige tekenaar Anton Pieck heeft gisteren in het bruine café van het Hulst kampgebouw in Rotterdam het eerste exemplaar van zijn boek „Die Goede Oude Tyd" in ontvangst genomen. Het bevat 143 pagina's met kleuren tekeningen, gesteund door teksten van Leonhard Huizinga. Nederlanders niet bang voor Russen DEN HAAG Ruim de helft van de Nederland se bevolking (54 pro cent) vindt dat Rusland geen gevaar betekent voor ons land. Daarente gen meent 36 procent van de ondervraagden in een NIPO-enquete dat Rusland wel degelijk een gevaar voor Neder land is. In dezelfde enquete werd gevraagd of Rusland een gevaar is voor West-Euro pa. Daar liggen de menin gen wat meer verdeeld. Helemaal geen gevaar: 21 procent; niet zo ernstig ge vaar: 32 procent en tame lijk ernstig gevaar: 29 pro cent. Echt alarmerend is de situatie voor slechts 10 procent van de onder vraagden. ALMELO In luchtvaartkringen wacht men met ang£t en beven op het moment dat de onvermijde lijke vliegramp zal ontstaan door het roekeloos op treden van de in ons land opererende illegale radio zenders. Alleen al in het laatste half jaar heeft de Rijksluchtvaartdienst 40 klachten ingediend over storingen van de verbindingen en de aanvliegba- kens. Dit zei de Almelose officier van justitie mr. Stoové, gisteren bij de behandeling van de rechtszaak van een radiozendamateur. Voor de Almelose justitie zijn de waarschuwende signalen vol doende reden om scherper te reageren. Verscheidene verdach ten krijgen nu onvoorwaardelijke gevangenisstraffen variërend van drie dagen tot drie weken. Voor een eerste keer krijgt men een waarschuwing met twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf, en een boete tussen 300 en 800 gulden. In alle gevallen wordt de apparatuur in beslag genomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Doordat het CDA zich aansloot bij de oppositie heeft de Tweede Kamer gisteren een motie aan vaard, waarin de regering wordt ver zocht zo snel mogelijk iets te doen te gen het splitsen van huurwoningen. Staatssecretaris Brokx zal de motie uitvoeren, zo verklaarde hij na afloop. Hij voegde er echter onmiddellijk aan toe dat daarvoor wel enige tijd nodig zou zijn. Maatregelen binnen een maand, waarop CDA-woordvoerder Dijkman had aangedrongen, zijn uitge sloten. Brokx stelt zich namelijk op het stand punt dat hij niet op eigen houtje een aan passing van de zogeheten woonruimtebe schikking, op grond waarvan gemeenten zeggenschap hebben over woningen onder een bepaalde grens (570 gulden huur of 260.000 gulden koop), kan doorvoeren. Hij wil dat alleen doen na overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Volgens de bewindsman is het „ernstige dralen" aldaar er de oorzaak van dat er nog altijd niets op tafel ligt. Te verwachten is dat de huurprijsgrens wordt opgetrokken (wellicht tot 600 gul den per maand). Daarnaast is er de moge lijkheid dat beide partijen het eens wor den over een zogeheten modelwoonruim- teverordening, die erop neer komt dat ie mand alleen een vergunning krijgt voor het betrekken van een woning onder de huur- en koopprijsgrens als deze passend is voor hem en zijn gezin. Op veel langere termijn, „zeker niet meer in dit kalenderjaar", komt Brokx met een voorstel voor een vergunningenstelsel, waarmee gemeenten kunnen voorkomen dat woningen aan het huurbestand wor den onttrokken. De staatssecretaris liet er geen twijfel over bestaan dat hij niet be reid is ook de verkoop van huurwoningen aan een vergunning te binden. Naar zijn mening is dat strijdig met het bestaande burgerlijke recht. Brokx wil alleen de splitsing van huurwoningen aan een ver gunning binden. Het zou dan zo moeten worden dat B W zoiets kunnen verbie den op grond van een doelmatige verde ling van de woonruimte. Bij het ontwerpen van een nieuwe rege ling zal Brokx ook een motie van de VVD meenemen, waarin wordt gesteld dat al leen mensen, die al langer dan tien jaar eigenaar zijn van een huurwoning deze mogen verkopen. Dit om speculanten te ontmoedigen en bonafide huisbazen niet te duperen. AVRO-ENQUETE: DEN HAAG Als er op dit moment verkiezingen zouden worden gehouden voor de Tweede Kamer, zouden PvdA en D'66 samen 72 zetels behalen. De PvdA zou 45 zetels krijgen (nu 53) en D'66 zou op 27 zetels (nu 8) komen. Met de zetels van PPR, PSP, CPN en eventueel DS'70 erbij zou de oppositie kunnen rekenen op een ruime meerderheid van 82 zetels in de Tweede Kamer. CDA en VVD zouden momenteel bij verkiezingen respectievelijk 47 (nu 49) en 20 zetels (nu 28) behalen. Dit blijkt uit een gisteren door de AVRO-radio bekend gemaakte enquête, uitgevoerd door het onderzoekbureau Lagen dijk. In de enquête is ook onderzocht, op hoeveel zetels een eventuele nieuwe evangelisch progressieve partij (bestaande uit CDA-dissi- denten) zou kunnen rekenen. Drie procent van de ondervraag den (goed voor krap 5 zetels) zei beslist op zo'n partij te zullën gaan stemmen. Onder hen zijn veel mensen die nu nog PPR stemmen. Daarnaast zei 16 procent van de ondervraagden, „mo gelijk" zijn stem aan zo'n nieuwe partij te zullen geven. OUD-MINISTER DE GAAY FORTMAN: Onordelijk gedrag van minister Pais ENSCHEDE Prof. W. de Gaay-Fortman, oud minister van binnen landse zaken, heeft gis teravond in Enschede op een bijeenkomst van de Federatie van Christelij ke Ambtenarenbonden (CFO), het bezuinigings plan van minister Pais van onderwijs en weten schappen „een volstrekt onordelijk gedrag" ge noemd. „Bezuinigen op inkomens in het onderwijs gaat niet zonder dat daar de positie van alle an dere ambtenaren bij wordt be-, trokken. Er wordt aan voorbij gegaan dat er voor de ambte naren één loonstelsel bestaat", aldus de oud-minister. De Gaay-Fortman vond niet dat de overheid de trend in het ambtenareninkomen moet bepalen. „De ambtenarensala rissen volgen de lonen in het bedrijfsleven. Het is onjuist te veronderstellen dat het be drijfsleven de overheid zal volgen" EERSTE CENTRUM JEUGDPSYCHIATRIE Staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid heeft gisteren het eerste jeugdpsychiatrische centrum in ons land geopend. Het staat in Smilde en is bedoeld om kin deren met opvoedings- en aanpassingsmoeilijkheden klinisch te onderzoeken. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren, zij het niet van harte, ingestemd met het instellen van een vi sumplicht voor Surinamers die naar ons land willen ko men. De visumplicht, die de regering op 1 september in voerde, werd alleen door de PPR fel bestreden. De Kamer was algemeen van oordeel, dat het invoeren van de visumplicht op zich weinig zin heeft. De maatregel moet volgens de Kamer gepaard gaan met een stimulerend be leid, gericht op de terugkeer van Surinamers naar hun ei gen land, onder meer door fi nanciële vergoedingen en de oprichting van arbeidsbureaus voor Surinamers die werk in Suriname zoeken. Staatssecre taris Haars (justitie) zei te zul len bekijken of de visumplicht met ingang van 25 november al kan worden opgeheven. Op die datum loopt de vijf jaar ge leden gesloten overeenkomst van vrij personenverkeer tus sen Nederland en Suriname af. DEN HAAG Als een ontwikkelingspro ject, dat met Nederlandse hulp wordt uitge voerd, gebreken of tekortkomingen ver toont, dan ligt dat echt niet alleen aan de uitvoering van het project. Keer op keer is gebleken dat er van alles mankeert aan de voorbereiding. Er worden te vlug toezeggingen gedaan in de voorbereidende gesprekken, behoorlijke voor studies ontbreken evenals voorspellingen over het te verwachten effect, behoorlijke uitvoe ringsplannen worden niet overeengekomen, slechts voor de duur va t de samenwerking worden voorzieningen toegekend enzovoort. De veronderstelling dat gebreken in een Neder lands ontwikkelingsproject doorgaans niet aan de basis maar aan de uitvoering geweten moet worden, is dus onjuist. Dit staat in een tussentijds rapport van de In spectie van de Ontwikkelijgssamenwerking te velde. Dit rapport was aanvankelijk voor in tern gebruik bedoeld, maar omdat het is uitge lekt heeft minister De Koning het aan de Tweede Kamer aangeboden. In het rapport worden ingrijpende wijzigingen en zelfs het stopzetten van bepaalde projecten aanbevolen. Over al afgesloten projecten moet herhaaldelijk worden geconstateerd dat de resultaten teleur stellend zijn. Maar uiteraard zijn en ook projec ten die uitstekend worden uitgevoerd. Een al gemene conclusie is dat het in veel gevallen ontbroken heeft aan gedegen voorstudie, alvo rens ergens geld voor beschikbaar te stellen. Onbestendig DE BILT - Het weer 'blijft herfstachtig. Een stormdepres- sie waarvan de kern vanoch tend net ten westen van Schotland lag, blijft ook mor gen het weer in ons land bepa len. Deze aktive depressie is de vroegere tropiese cycloon Earl, die van zuidelijker breedten naar het noorden is gekoerst. De wind draait naar het noordwesten en voert lucht aan, waarin de middag- temperatuur niet veel hoger wordt dan 16 graden, dat is 3 graden beneden normaal. De straffe noordwesten wind, waarin nu en dan buien het land binnendrijven, neemt morgen mogelijk later op de dag wat in kracht af. Vooruitzichten voor zondag: Perioden met zon, ook af en toe buien. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: omstreeks 12 gra den. Max. temp.: omstreeks 16 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Weersgesteldheid van gistere Amsterdam Oe Bilt Eelde Eindhoven Den Helder i. R-di. Vlissingen Z.-Umburg Locarno Luxemburg Madrid Mallorca Munchen l.bew. zwbew. l.bew. onbew. gehbew.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13