Engeland sluit ambassade in Iran sterieuze lijkenvondst p Frans Kanaaleiland Brzezinski speelde dubieuze rol rond de val van de sjah Ween kan fia Loren j eel \den Verwaarloosd graf van België's grootste politicus litairen contra burgerregering Peru 1 „Natuur"zien-inzien-ontzien is het nieuwe Boek van de Maand. RpfENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1980 PAGINA 9 Pt Alleen president 7ertini van Italië kan, if schijnt, de filmactrice iren nog uit de gevan- luden. oren verzuimde in 1963 Ikomsten aan belas- top te geven en daarom |tu in laatste instantie ?eld door een hof van l Rome, tot een maand een boete van I gulden. Alleen het \)fd kan nu nog Sofia ratie verlenen en, naar heeft zij een zodanig reeds ingediend. kij in de gevangenis be- J dan kan haar echtge- %rlo Ponti haar niet op- want zo gauw hij zijn Italië laat zien,, hij gepakt wegens ille- Iduitvoer. Het graf van Paul Henri Spaak te Eigenbrakel bij Waterloo: wat plastic bloemen en onkruid. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Een fotograaf heeft een volslagen verwaarloos de rustplaats in een hoekje van het kerkhof Braine-l'AUeud (Eigenbrakel) dicht onder Brussel Het is dat van wellicht de grootste staatsman, die België ooit gehad heeft: Paul Henri Spaak, een van de grondleggers van het hedendaagse Euro pa. De naam van de in 1972 overleden staatsman, die in één adem genoemd pleegt te worden met figuren als Adenauer en Schumann, is nog maar moeilijk te lezen. Tussen het onkruid liggen wat plastic bloemen die er kennelijk jaren geleden zijn achtergelaten. In de Vlaamse pers is deze foto met enig leedvermaak afge drukt. Paul Henri Spaak was immers een Franstalig (socialis tisch) politicus die het niet tot zijn eerste taak rekende om Vlaanderen op te stuwen in de vaart der volkeren. Ook nu nog speelt zijn naam een belangrijke rol in de Belgische poli tiek, en wel in de persoon van zijn dochter Antoinette Spaak, voorzitter van het fanatieke Front der Brusselse Francopho- nen (FDF). Zij kan zich dan ook de opmerking aantrekken in een Neder landstalig Belgische krant dat „de nagedachtenis van de over ledene blijkbaar niet erg getrouw in ere wordt gehouden door degenen die graag met de naam Spaak uitpakken om er poli tieke munt uit te slaan". I fikaanse komiek lory houdt tijdens sconferentie in een pak cornfla- zijn gezicht om lonen hoe ontoerei- j Amerikaanse han 't in Iran volgens is. Gregory, die dat er een nieuwe log dreigt door ^elaarsdrama, kocht in Iran. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britten hebben gisteren twee Iraanse „studenten" gedeporteerd en tegelijk hun ambassade in Teheran gesloten. Alle Britse diplo maten, die zich daar nog bevonden, zijn - op één na naar huis teruggekeerd. De Britse ambassa deur bevond zich overigens al niet meer in Tehe ran. Londen vreesde dat de diplomaten gegijzeld zouden worden. De enige achtergebleven Britse diplomaat werkt nu op de Zweede ambassade in Teheran. Hij moet onder meer de ongeveer 90 Britten helpen, die nog in de Iraanse hoofdstad verblijven. Er is geen sprake van een diplomatieke breuk tussen Groot-Brittannië en Iran. De Britten zullen hun am bassade in Teheran opnieuw in gebruik nemen als hun relaties met de lraniërs weer beter geworden, zijn. Momenteel gaat het daar heel slecht mee. De 2 uitgewezen „studenten" hoorden bii 72 lraniërs, die afgelopen maand door de Britse politie gearres teerd werden na woelige demonstraties vóór de Ame rikaanse ambassade in Londen. Het Engelse ministe rie van Buitenlandse zaken omschreef in een verkla ring de de Brits-Iraanse betrekkingen als „moeilijk en grillig". De nieuwe Iraanse premier premier Rajai had premier Thatcher vorige week nog een brief ge schreven waarin hij dreigde met „gepaste maatrege len" als Groot-Brittannië in zijn „vijandige houding" jegens zijn land volhardde. Tot zover onze correspondent. De Iraanse premier Rajai heeft gisteren verontschul digingen van de Verenigde Staten voor hun opstel ling ten tijde van de sjah geëist en het goedmaken van de misdaden die begaan zijn voordat er sprake van verzoening kan zijn. Rajai zei dit nadat hij een brief had voorgelezen van de Amerikaanse minister Muskie waarin directe besprekingen werden ge vraagd ter oplossing van de gijzelaarscrisis. In de grensoorlog tussen Irak en Iran zijn gisteren van beide partijen gevechtsvliegtuigen neergeschoten, zo hebben de twee landen toegegeven. intts (Van onze correspondent Jan Drummen) Het rotsachtige eiland 1toor de kust van Bretagne. ligt iver de verst vooruitstekende ran het Franse vasteland. Tus- -< rotsen liggen er brede stroken van fijn wit zand. In de laatste tiedagen speelden er kinderen ihepjes en emmertjes. Met een eze schepjes is een nog steeds ieus drama aan het licht geko- lp het strand van Porz Al Liou n kinderen tijdens het zoeken chelpen een half in het zand be- schedel. Ie volgende dag de snel opko- vloed had de plek van de maca- ondst al overspoeld gemeente eden en gendarmes een onderzoek en legden zij in minder dan een b graf open. Op een halve meter werden vijf lijken blootgelegd, iet de voeten en drie met de hoof- iar zee. Alle skeletten waren van t" voorzien in de vorm van een stuk rots. een arts konden de skeletten, gezien hun toestand en de aanwezigheid van zeewater en zand, nooit langer dan 40 jaar in het zand hebben gelegen, wat het vermoeden deed rijzen dat het om mensen gaat die tijdens de oorlog om het leven zijn gebracht. Jonge mensen van tussen de 20 en 25 jaren oud, onder wie waarschijnlijk ook een jonge vrouw. Op het eiland heeft niemand een aanwij zing kunnen geven over de mogelijke identiteit van vergane lijken. Volgens de oudste bewoners is sedert mensenheuge nis niemand op Batz spoorloos verdwe nen of vermoord en heeft zich tijdens de Duitse bezetting nooit iets van betekenis heeft voorgedaan: geen arrestatie, geen executie, geen gevecht tussen rivalise rende verzetsgroepen. Een van de mogelijke verklaringen kwam van het Franse vasteland. Vol gens sommigen zouden enkele weken na de roemruchte oproep van generaal De Gaulle in Londen (18 juni 1940) tot orga nisatie van het verzet tegen de Duitsers vier of vijf jongelieden uit Cantarec (op enkele kilometers van Batz) met een bootje geprobeerd hebben naar Engeland over te steken. Er werd nooit meer iets van hen gehoord. De kans bestaat dat zij door de Duitsers werden onderschept, gefusilleerd en in het geheim op het strand van Porz Al Liou begraven. Deze theorie werd echter spoedig ontkracht toen er op werd gewezen, dat de Duitsers niet de gewoonte hadden hun executies te verheimelijken. Integendeel: zij gaven er juist veel ruchtbaarheid aan. Verder is in geen van de skeletten enig spoor van verwonding of kogelgaten gevonden. Een tweede theorie was afkomstig van een zeeman. Volgens hem zou het om de lijken gaan van Duitse of Canadese ma trozen, die omkwamen in een zeege vecht nabij Batz in 1944. Een Canadese kruiser werd toen tot zinken gebracht en een vijftigtal lijken spoelden aan op het Franse vasteland. Maar 71 slachtoffers werden nooit gevonden. Volgens de zee man zouden vijf van hen discreet op het strand van het eiland zijn begraven. Maar ook met deze verklaring is de Franse politie weinig opgeschoten. De vijf lijken van Batz bewaren het geheim van hun dood. Zij zijn op het kleine kerkhof van Porz Al Liou opnieuw be graven, naast elkaar, en geen mens weet welk opschrift op de grafstenen aange bracht moet worden. In Peru is het tot penlijk conflict geko- ussen de Guardia Civil burgerlijke regering tanleiding van het be an de nieuwe minister binnenlandse zaken van de Nationale Garde we gens ongepaste politieke uit spraken te ontslaan. Op zeker vijf plaatsen werden gisteren bureaus van de gewo ne politie aangevallen die zich achter het besluit van de mi nister heeft gesteld. De be langrijkste militaire bases in Peru ziin in staat van paraat heid gebracht. De stakingen in het land en de spanning binnen de politie macht rond het ontslag van de commandant hebben president Fernando Belaunde Terry voor zijn eerste politieke crisis geplaatst sinds hij 28 juli zijn ambt aanvaardde. Zijn verkie zing betekende het einde van twaalf jaar militaire dictatuur. CARTERS (MACHTIGE) ADVISEUR VOOR VEILIGHEIDSZAKEN IN OPSPRAAK WASHINGTON Elke ochtend maakt Zbigniew Brzezinski, de Adviseur voor Na tionale Veiligheidszaken van president Car ter, om precies acht uur zijn opwachting in de Ovale Kamer van het Witte Huis om de Amerikaanse president in te lichten over de toestand in de wereld. Wat er precies bespro ken wordt, blijft uiteraard geheim, maar het lijdt geen twijfel dat Brzezinski met de nodige verve verslag uitbrengt. Hij zal de president in die vroege ochtenduren nooit vergasten op een saai, monotoon verhaal, daar is het de man niet naar. Brzezinski's macht is ongewoon groot en spruit gedeeltelijk voort uit het feit dat hij als enige van Carters adviseurs in constant contact staat met de Amerikaanse president. Zijn kantoor in het Witte Huis ligt naast dat van de president. De informatie die uit alle delen van de wereld binnenstroomt, belandt rechtstreeks op Brze- zinki's bureau. Hij hecht er de betekenis aan die hij wil. Omdat hij meestal het eerst met Carter spreekt, zal het anderen na hem bijzon der moeilijk vallen de Amerikaanse president van hun interpretaties te overtuigen. Brzezinski heeft een uitgesproken mening over de wereldpolitiek en deinst er niet voor terug die te uiten. Zelden zal men hem betrappen op een rammelende redenering, maar hij is in we zen gewoon een Koude Oorlogsdweper. Onge twijfeld worden zijn politieke denkbeelden beïnvloed door zijn Poolse achtergrond. Mis schien dat daaruit zijn zendingsdrang valt te verklaren: Brzezinski rust niet voor hij ieder een bekeerd heeft. Als je het niet met hem eens bent, is hij al snel geneigd om dat aan je intel lectuele vermogens te wijten. Tegenstanders van Brzezinski vindt men niet alleen in het Congres en het ministerie van bui tenlandse zaken, maar ook in de Republikeinse partij en Europa. Zijn populariteit in de VS neeft een ongekend dieptepunt bereikt en zijn moeilijkheden ziin voorlopig nog niet van de baan. De Republikeinen die zitting hebben in de Senaatscommissie die een onderzoek ver richt naar de omstreden activiteiten van Billy Carter, lijken van plan hun gram te halen op de Nationale Veiligheidsadviseur. Zij willen na gaan of hij veiligheidsvoorschriften heeft over treden door Billy Carter telefonisch op de hoog te te brengen van de inhoud van twee rappor ten, die de inlichtingendienst over zijn Libische connecties had opgemaakt. En dat is nog niet alles. De voormalige Ameri kaanse ambassadeur in Teheran, William Sulli van, heeft een uiterst openhartig artikel ge schreven in het kwaliteits-tijdschrift Foreign Policy. Volgens dit artikel zou Brzezinski de te legrammen die de ambassade ten tijde van de onlusten in Iran (begin '79) naar Amerika stuurde zo hebben verdraaid, dat ze met zijn ei gen opvattingen overeenkwamen. Ondanks alle waarschuwingen van de ambassade zou hij het wankele regime van Shapour Bakhtiar zijn blij ven steunen. Toen uiteindelijk bleek dat de re volutie niet meer te keren viel, zou hij Sullivan gevraagd hebben om een militaire coup te orga niseren. De toonzetting van het negatieve ant woord dat Sullivan Brzezinksi gaf heeft de eer ste niet vermeld. Verder wordt Brzezinski er van beschuldigd een eigen „Iranpolitiek" te hebben gevoerd. De vroegere Iraanse ambassa deur in Washington zou hem, toen hij in hewt najaar van 1978 in Teheran verbleef, via een open en door iedereen af te luisteren telefoon als een „eigen ambassadeur" dagelijks van de omstandigheden op de hoogte hebben gehou den. Verder zou Brzezinski, toen de sjah Iran verliet, zich sterk hebben verzet tegen het stu ren van een gezaghebbend onderhandelaar naar Khomeiny. Sullivan had dit voorgesteld en minister Cyrus Vance (Buitenlandse Zaken) was ermee akkoord gegaan. President Carter liet echter, na samenspraak met zijn veiligheid sadviseur, het bezoek aan de Iraanse geestelijke leider afgelasten. Vervolgens stuurde Brzezins ki de oer-conservatieve generaal Huyser naar Iran. Diens bezoek werd door radicvalen gezien als de voorbereiding van een militaire staats greep, wat de betrekkingen tussen de VS en de regering van de toenmalige premier Bachtiar niet ten goede kwam. Brzezinski's woordvoerder heeft de beschuldi gingen „feitelijk oniuist" genoemd zonder in details te treden. Sullivans aantijgingen stroken echter met uitlatingen die al eerder door hoog geplaatste ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken zijn gedaan. Maar het kan nog wel jaren duren voor we een duidelijk in zicht krijgen in de rol van Brzezinski in het verhaal over „wie Iran verloor". In Washington heeft Brzezinski niet veel meer te verliezen. Iran is één van de weinige kwes ties waarover zowel links als rechts in de Vere nigde Staten het roerend eens zijn. Dat het Wit te Huis geblunderd heeft en dat dit voorname lijk te wijten is aan het eigengereide en hals starrige optreden van Brzezinski, staat voor ie dere Amerikaan als een paal boven water. Al leen de meningen over hoe de regering de za ken dan wel had moeten aanpakken, verschil len. De aantijgingen van ambassadeur Sullivan zul len in de huidige koortsachtige politieke atmos feer veel aandacht krijgen. Het is een doorn in het oog van het Congres dat voor de Adviseur voor Nationale Veiligheidszaken niet de gebrui kelijk politieke controle mogelijk is. Omdat Brzezinski tot de persoonlijk staf van de presi dent behoort, hoeft zijn benoeming niet door de senaat te worden goedgekeurd en kan hij niet ter verantwoording worden geroepen. Vooral dit laatste heeft tot veel kritiek geleid. Het ter verantwoording roepen van 's lands bestuur ders wordt door de Amerikanen als één van de grondregels van de democratie beschouwd en het feit dat Brzezinski zich hieraan kan ont trekken, heeft tot veel kritiek geleid. Hij kan alleen voor een Congrescommissie worden ge roepen en dat zal ook wel gebeuren. Maar pre sident Carter zal ziin beschermeling tot het bit tere eind moeten blijven verdedigen. Nog afge zien van het respect dat Carter voor Brzezinski heeft, kan hij het zich in deze fase van de ver kiezingsstrijd niet veroorloven zijn veiligheid sadviseur te laten vallen. En na de verkiezin gen? Als Carter wint, dan blijft Brzezinski hoogstwaarschijnlijk aan. Niet alleen heeft hij zich op sluwe wijze in het ambtelijk apparaat gedrongen, zoals het ministerie van buitenland se zaken maar al te goed weet. Maar bovendien wijst alles erop dat zijn opvattingen en adviezen zo zijn als Carter ze wil horen. HAROLD JACKSON/THE GUARDIAN SOVJETOFFENSIEF IN AFGHANISTAN VERHEVIGD NEW DELHI Het Sovjetrussische offensief in Afghanistan met het doel om nog voor de winter in een zo voordelig mogelij ke positie te komen, is verhevigd. Volgens reizigers, die in India zijn aangekomen wordt er hevig gevochten. De geleverde velds lagen zijn de hevigste, die tot dusverre hebben plaats gehad, se dert de Russische troepen het land zijn binnengedrongen. ADVERTENTIE Een fraai landschap. Een vlinder in alle kleuren van de regenboog. Een moeder egel die met 'n trits kleintjes over een bospad trip pelt Zo zien we de natuur. Als een reeks -• mooie plaatjes. We kijken naar de buitenkant Maar er zit nog zoveel achter. Hele verhalen en geschiedenissen. Kleine ver anderingen en grote rampen. y>*p Óveral in dit 176 pagina's dikke boek groeien en bloeien de foto's en aquarellen. Het nieuwe Boek van de Maand. Bepaald niet zomaar een boek. De bosmuis eet een appel, de steenuil eet de bosmuis. Leven gegeten aarden. En als je daar wat meer van weet, kijk je opeens met heel andere ogen. Dan krijgt zelfs het kleinste onkruidje een heel andere waarde. Die verhelderende blik achter de schermen krijgt u in het nieuwe Boek van de Maand. Geschreven door Ben Garihoff. Een man die als geen ander boeiend kan vertellen over alles wat groeit en bloeit Maar de natuur laat zich uiteraard niet alleen in woorden vangea Tot en met 4 oktober f 225a Daarna f 10,- duurder. Dc aanbieding is geldig t/m 4 oktober. Echter zolang de voorraad strekt Scholen gesloten in deel van Zuid-Afrika PRETORIA De regering van Zuid-Afrika heeft gisteren alle lagere en middelbare scholen voor zwarten in de in specties Port Elizabeth en Ui- tenhage gesloten na maanden lange agitaties van de leerlin gen. Volgens de minister van on derwijs voor zwarten hadden de leerlingen de lessen gesabo teerd, ondanks de belofte dat hun klachten onderzocht zou den worden. Nieuw beleid VS voor toelating homofielen WASHINGTON De Vere- nigde Staten hebben giste ren een nieuw immigratiebe leid aangekondigd, dat be doeld is om mensen, die vrij willig verklaren, dat zij ho mofiel zijn, te weren. Het ministerie van justitie wil op die manier het beleid in overeenstemming brengen met een Amerikaanse wet, die de toegang van homofielen verbiedt. Volgens het voorge stelde nieuwe beleid wordt vreemdelingen niet naar hun sexuele geaardheid gevraagd, maar al iemand vrijillig ver klaard dat hij homofiel is, moet hem de toegang tot het land ontzegd worden. Zoon laat vader door scholieren doodschieten STRAATSBURG De zes- tienjarige zoon van een uit Tsjecho-Slowakije afkomsti- ge rijke bouwkundige uit et Franse Straatsburg, heeft zijn vader door twee jongens van 18 jaar voor geld laten dood schieten. Voor de politie verklaarde de zoon, dat hij tot zijn daad was gekomen, omdat zijn 57-jarige vader zich bruut gedroeg te genover zijn vrouw en ziin ge zin. Hij vond twee scholieren bereid om een „roofmoord" in elkaar te zetten en beloofde hun al het geld, dat in het kantoor van het slachtoffer te vinden zou zijn.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9