jlorskwartier tri jgt apotheek ud-oatiënten verenigden zich 'in harttrimvereniging Leiderdorp Langs de Oude Rijn zijn de druiven rijp Leidse JOVD op zoek naar oprecht liberale lieden' Vacaturebank jp Leidato Staatssecretaris Veder-Smit opent gezondheidszorgcongres 'AD/REGIO \IA EEN JAAR VOORBEREIDEND SPORTEN EN SPELEN \LS VERLENGDE THERAPIE leb het hart eens, dat je aat trimmen Een -aarschuwing met een egatieve klank. Dezelfde n kan, onverwacht, een >sitieve betekenis krijgen, iderdaad, als je een hart ;bt kun je gaan trimmen, elfs als het hart niet meer jo „je van het" is. Mensen •)het een hartinfarct achter Sliig kunnen met hun mvolkomenheid leren^ irder te leven, verder te rken in een aangepast mpo. Ze kunnen zelfs >orten; trimmen dus. loevelen zijn er niet die na jen ziekenhuisperiode henen, dat ze het verder iwel kunnen geloven", dat 1 allemaal niet meer kan. Vel. het kan dan nog best. )at wordt al jaren in ommige medische centra iewezen. Hartpatiënten tunnen heel vaak nog litstekend uit de voeten, joktersadvies en nauw d|etrokken begeleiding isjunnen leiden tot het besef, djat, ook nadat het hart ejluren heeft vertoond, men >nlr nog helemaal bij kan n ioren. Al een paar jaar itijdraait" in het Academisch siiekenhuis Leiden de •ereniging Harttrimmers 'roeiden e.o. Met hele Rrachtlijsten Zoveel kfelangstelling bestaat er zioor dat trimmen door oud- re<artpatiënten. Nu is ook in ïrfringen van het St. v Elisabeth Ziekenhuis in -liderdorp een definitieve ip gezet: de pflarttrimvereniging liderdorp is een feit. het kort gezegd: de spjereniging is opgericht in erleg met de afdelingen gjjardiologie en ^siotherapie van „het iisabeth". Het doel is, oud- itiënten, die daarvoor in merking komen, tegenheid te geven aan >rt- en spelactiviteiten ïeel te nemen. Vol "geestdrift start de eerste 'roep (bijna 20 personen) londerdagavond 18 ieptember in de gymzaal fan de woonflat (niet {eheel oneigenlijk lustersflat genoemd, hoewel ir ook „broeders" van harte belkom zijn) op het ^ekenhuisterrein aan de d^imon Smitweg. pjbr. T. See, één van de twee ^•ardiologen van het ["Elisabeth ziekenhuis, hertelde er meer over. „Ja, srSu ook in Leiderdorp. Op Veelvuldig verzoek, in feite. Vuim een jaar terug was nen al bezig met sport en jpel voor oud-hartpatiënten, CÜs 'een verlengde B- lelevalidatie. Deelnemen aan eijets dergelijks is een zaak il.lie uitgekiend moet noorden, dat kan van Dr. T. See: „Die harttrimvereniging is een hele stap vooruit patiënt tot patiënt verschillen; het is een samenvallen van omstandigheden Gaandeweg groeide de geestdrift om tot een vereniging te komen, als onderdeel van de nazorg na de poliklinische revalidatieperiode. Deze revalidatie bestaat uit een A- en een B-revalidatie. Kijk, de arts beslist vóór het ontslag van de hartpatiënt of iemand gaat revalideren. Doorgaans komt iemand in aanmerking als hij jonger is dan 65 en een infarct heeft gehad. Boven de 65 worden sommige actieve mensen ook gerevalideerd". De poliklinische A- revalidatie beslaat zes weken. Men komt dan tweemaal per week naar het ziekennuis voor een fietstraining, op een home trainer draaien dus. Men „fietst" dan zeven minuten op een bepaalde belasting (van een aantal Watt), stopt een minuut met fietsen, waarna weer zeven minuten gefietst wordt op dezelfde belasting. Die A- periode wordt afgesloten met een fietsproef (een zogeheten fiets-ergometrie), een belastingstest, in aanwezigheid van de cardioloog. Als die proef goed gaat, krijgt men het advies om weer halve dagen te gaan werken. De één roept dan hoera, een ander zit even sip te kijken. Dr. See:„Iemand krijgt B- revalidatie als zwaar werk verricht moet worden of als het resultaat van*de A- revalidatie niet voldoende is. Ook de B-revalidatie kent zes weken twee keer per week poliklinische fietstraining, maar dan op een schema van 20 minuten fietsen met een bepaalde belasting. De specialisten kijken dan precies hoever je kunt gaan en geen streep verder. Na een geslaagde afsluitende fietsproef krijgt men het advies weer hele dagen te gaan werken En dan opnieuw die gezichten, moet je maar denken. Deze praktijk werkt uitstekend en de patiënten hebben er behoefte aan. vooral omdat een patiënt zich thuis te veel onbeschermd en te weinig onder controle voelt". Een goed jaar geleden werd in Leiderdorp in het ziekenhuis begonnen met een „verlengde B-fase" door de afdeling fysiotherapie. De bedoeling van het sporten onder leiding van een fysiotherapeute is, door middel van verschillende oefeningen de zelfstandigheid te vergroten. „Door het sporten", aldus cardioloog dr. See, „leren die ex- patiënten hun grenzen kennen en bemerken ze dat ze meer aankunnen dan ze eigenlijk gedacht hadden. Sporten geeft zelfvertrouwen en vermindert zo de angst. Angst is één van de psychologische factoren en die wordt door sportbeoefening aangepakt". Het sporten door oud- hartpatiënten is een vrij intensieve aangelegenheid. Er zijn grondoefeningen, balspelen en badminton, activiteiten die elkaar afwisselen. Het aantal personen dat tegelijkertijd kan revalideren is ongeveer acht. Degenen die voor een verlengde B-revalidatie in aanmerking komen zijn zij, die door de cardioloog worden „voorgedragen" op grond van het ziektebeeld rond de cardiologische aandoening, wat dus alles met de directe toestand van het hart van doen heeft. Het kunnen ook degenen zijn die na de A-fase in zeer goede mate zijn hersteld, of het is een patiënt die na de B-fase verdere revalidatie behoeft. De groep komt één keer per week een uur bijeen en dat gedurende drie maanden en het was de bedoeling, dat vanuit de groep men zelf kwam tot het oprichten van een eigen sportclub voor hartpatiënten, met eigen statuten, reglementen en een bestuur. Een volwassen vereniging. Hetgeen bij dezen is gebeurd. Het was een initiatief, dat steeds vanuit het ziekenhuis verder is ondersteund. Er is ook een maatschappelijke kant aan dit revalidatiewerk onder hartpatiënten-op-weg- vooruit. Om met groepen hartpatiënten te gaan sporten was in feite een initiatief, een grondig idee, van de afdeling fysiotherapie ten ziekenhuize. Dit initiatief bood de maatschappelijk werkers een goede gelegenheid om het eijgen functioneren ten aanzien van de begeleiding van hartpatiënten eens rustig nader te bekijken. Het gevoel dat er in de klinische fase voor te weinig patiënten iets gedaan kon worden, ofschoon toch meer mensen, vooral de .jongeren", met grote problemen de toekomst betreffende zitten, dit gevoel gaf tenslotte de doorslag. Daarom werd aan het hartteam, het gehele cardiologische gezelschap, voorgelegd, dat maatschappelijk werk graag met de patiënten die voor de sport- en spelfase in aanmerking kwamen, in contact zou willen komen. Als je in „maatschappelijke" termen spreekt, klinkt het een beetje omslachtig. Er werd afgesproken met „fysiotherapie", dat de oefentherapie, de typische lichamelijke wederopbouw- manoeuvres, en een mogelijke gespreksgroep twee aparte activiteiten zouden zijn. En er werd ook overeegekomen, dat de nadruk zou liggen op het vrijblijvende karakter van deelname aan de gespreksgroep. Dit om te voorkomen, dat men zich door deel te nemen aan de sport- en speltraining gedwongen zou voelen ook mee te doen aan de gespreksgroep. Harttrimvereniging Leiderdorp kan officieel aan de gang. Daar wordt volgende week zelfs een feestje rond gebouwd, omdat men blij is dat het zover is. Er doen in de vereniging mensen mee die helemaal opgelucht zijn, omdat ze weten dat ze nog lang niet afgeschreven zijn. En dan kun je je geluk niet op, als die „tikker" een keer vreemd heeft gedaan. De zeer jonge vereniging staat open voor nog meer leden. Aan een wachtlijst moet men nog niet denken. Dat zou ook niet leuk zijn, meteen al. Wie iets meer van het herstellend harttrimmen wil weten (en voorzien is van een gunstig advies van de dokter) kan terecht bij het voorlopig secretariaat: Resedastraat 68, Leiderdorp. Op mijn omwegen dóór stad en land kom ik graag mensen tegen Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. ONGEDACHT ASPECT VAN DE LEIDSE BINNENS TAD Als je je ogen openhoudt, merk je dat de Leidse binnenstad heel wat te bieden heeft. Veel onvermoeds ook. Zo staat er niet alleen van de ene dag op de andere een nieuw bruggetje over een Rijn-tak, telkens ook ontdek je weer een andere wegopbreking of wegversmalling. Paar bij paar wandelen en fietsen parkeerwachters, op weg naar hun terrein van actie of strijken zo maar ergens neer waar een grote opbrengst voor het grijpen ligt. En dan heb je van die trajecten waar het al maanden lang constant opstopping en donderen is, zoals op de Apothekersdijk waar elke da£ autobestuurders aan den lijve ondervinden dat je niet blij kunt zijn in de rij. Maar er is meer in de city. Er zijn straatjes die er vriendelijker op geworden zijn sinds bewoners er minuscule voortuintjes hebben aangelegd. Maar werkelijk nieuws is het, als ik u vertel, dat de Leidse binnenstad zelfs een bloeiende wijngaard heeft Zomaar, langs de openbare straat. Aan de Oude Rijn kronkelen de druivenranken langs een voorgevel en de wijngaardenier kon er gisteren aan het plukken gaan. Zijn druiven waren niet zuur, maar al prachtig blauw gerijpt. Twintig meter verderop een stalletje van een druivenverkoper met een goed stemgeluid. De Oude Rijnse oogst doet geen stalletje aan; die komt De druiven van de wijnranken aan de Oude Rijn kunnen worden geplukt. meteen in trossen op tafel om verorberd te worden. De druivenplukker knikte tevreden: het is een goed jaar. Ook dat is de Leidse binnenstad )0 ii DEN De Stichting Verenigde Neder- Ise Apotheken heeft plannen om Apo lk Kok, nu nog gevestigd aan het Rapen- \k 9, in het Morskwartier onder te hren- de verhuizing streeft de Stichting naar een spreiding en verbetering van de genees- lelenvoorziening in de regio Leiden. Hoe de plannen in eerste instantie niet verder |en dan enkel en alleen een apotheekvesti- al. gaat de Stichting er nu van uit dat een sa- iwerkingsverband met andere proffessies 3e gezondheidszorg piet uitgesloten behoeft torden. Zo ziet het bestuur mogelijkheden een bouwproject te starten waarin behalve ipotheek ruimten gecreëerd worden voor twee artsenpraktijken en eventueel voor ande re werkers in de gezondheidszorg. Momenteel is overleg gaande met de plaatselijke huisart senvereniging. Wanneer het gemeentebestuur met de plannen akkoord gaat zou het project in 1981 verwezen lijkt kunnen zijn. Vooralsnog heeft de stichting aan het gemeentebestuur toestemming ge vraagd om een noodvestiging voor een apo theek in de directe omgeving van het Diamant plein te mogen inrichten. Ook hierbij bestaat de mogelijkheid om een noodvestiging van een tweetal artsenpraktijken aan het gebouw te koppelen. Van de zijde van de plaatselijke art sen en de Inspectie voor de Volksgezondheid bestaat geen bezwaar tegen de plannen. DEN De huishoud- rs 'Leidato' biedt dit jaar pogelijkheid in de vaca- "bank van het arbeidsbu- I Leiden naar een baan toeken. Ook het Leids -trom voor Vakopleiding Volwassenen (CVV) zal de de Leidato deelne- In de volledig ingerichte vaca turebank van het arbeidsbu reau kan een keuze gemaakt worden uit de honderden ba nen die open staan in Leiden en omgeving. In de stand van het arbeidsbureau zullen des kundigen informatie verstrek ken over arbeidsbemiddeling, over alles wat te maken heeft met beroepen, de mogelijkhe den tot om- en bijscholing, over ontslagzaken en de maat regelen die de overheid heeft getroffen om mensen die wer kloos zijn en moeilijk aan de slag komen weer aan een baan te helpen. Het Leidse CVV is één van de 27 centra in ons land waar mensen die wer kloos zijn, hun baan dreigen te verliezen of onvoldoende ge schoold zijn, kosteloos een op leiding kunnen krijgen. Mede werkers van het centrum zul len op de Leidato informatie geven over de opleidingsmoge lijkheden in Leiden en de voorwaarden waaraan men moet voldoen om te worden toegelaten. Staatssecretaris Veder-Smit tijdens de opening van het wereldcongres onder meer in gezelschap van burgemeester Goekoop en oud-burgemeester Vis. LEIDEN Staatssecretaris mevrouw mr. E. Veder-Smit heeft gisteren het wereldcon gres over de economie in de gezondheidszorg geopend. Het congres, dat aan de Leidse uni versiteit wordt gehouden, heeft tot doel de economie van de gezondheidszorg te bevor deren. De economie van de gezondheidzzorg is uitgegroeid tot een belangrijk specialisme van de economische wetenschap. Te meer omdat de kosten in dé gezondheidszorg de laatste jaren enorm zijn gestegen. Volgens de staatssecretaris is de rol van de re gering door de jaren heen gegroeid. De rege ring draagt op dit gebied steeds groter worden de verantwoordelijkheden. Mevrouw Veder- Smit achtte het belangrijk economen in de ma terie te betrekken om prioriteiten te kunnen stellen en om aan te geven op welke wijze de prioriteiten uitgevoerd moeten worden. Daar naast bekende de bewindsvrouwe, dat weinig beslissingen van de regering zijn gebaseerd op. grondig economisch onderzoek. Zodoende is er tot nu toe weinig politiek georiënteerd onder zoek -verricht, dat zou kunnen worden ge bruikt. De bewindsvrouwe sprak de hoop uit, dat de resultaten van het congres ook van nut zijn voor de politiek op het gebied van de ge zondheidszorg. V LEIDEN Het bestuur van de Jongeren Organisatie Vrij heid en Democratie (J.O.V.D.), afdeling Leiden, is op zoek naar „oprecht liberale lieden", die de moeilijke sociaal-eco nomische toestand en de internationale spanningen in de komende kabinetsperiode het hoofd kunnen bieden. De J.O.V.D. vindt een krachtige samenstelling van de VVD-Ka- merfractie meer dan ooit noodzakelijk. Gezocht worden der halve „lieden", die hun sporen zowel op hun vakgebied als ook op politiek terrein hebben verdiend. De Leidse J.O.V.D. heeft tegen haar gewoonte in dit maal een advieslijst opgesteld voor de VVD-kandidaatstellingsvergade- ring. De afdeling zegt namelijk „aangenaam verrast" te zijn door het feit, dat de VVD-leden bij hun kandidaatstelling erg dicht zijn uitgekomen bij de advieslijst van de J.O.V.D. Dichter dan bij de advieslijst van het VVD-bestuur. De Leidse jongeren van de VVD zeggen zich te distanciëren van de uitspraken van het hoofdbestuur van de J.O.V.D. betreffende de kandidaatstelling van de heren'Remkes, Nijpels en Hermans. Hoewel afdeling Leiden de kwaliteiten van deze heren erkent, meent zij toch, dat deze personen na vergelijking met de andere kandidaten niet in aanmerking kunnen komen voor de eerste 20 plaatsen op de lijst. Respectievelijk krijgen Remkes, Nijpels en Hermans daarom van de jongeren een 23ste, 25ste en 27ste plaats toebedeeld. r LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1980 PAGINA 5

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5