'Molenboek' moet bijdragen aan behoud Hollands molenbestand Circus Capriole stopt voorlopig Pïenof 9 kado. EcïdócSomorit Acht mille voor hondenketting' Mr. Cannegieter geeft raad inspraak in politiebeleid Goedkoop herstel trap Van Hardenbroekweg Alphen gaat vuilstort beter begeleiden Piet Waaning wint Noordwijkerhoutse stratenloop Nieuwe predikant voor Woubrugge REGIO KATWIJK De Leidse af deling van de Nederlandse Bond van Oud Strijders orga niseert dit seizoen negen bij eenkomsten in het Protestants Militair Tehuis aan de Tulp straat in Katwijk. De oud-strij ders ontmoeten elkaar iedere tweede vrijdag van de maand om 20.00 uur. KATWIJK De heer T. Meijvogel neemt op 26 septem ber na een diensttijd van 34 jaar afscheid van de gemeente Katwijk. De heer T. Meijvogel begon in 1946 als opzichter-te kenaar en neemt nu ver vroegd afscheid in de functie van adjunct-directeur van O- penbare Werken en chef van de hoofdafdeling stadsontwik keling. Het Katwijkse gemeen tebestuur biedt de 63-jarige heer Meijvogel op vrijdag 26 september een van vijf uur tot half zeven durende receptie aan in gebouw Tripodia in Katwijk. HAZERSWOUDE De Ha- zerswoudse V.O.S.-groep (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving) organiseert dit jaar weer praatgroepen. In deze bijeenkomsten worden ervaringen over onderwerpen als opvoeding, politiek en voe ding uitgewisseld. Nadere in formatie over de V.O.S.-groep is zaterdag 13 september op de open dag van de stichting Jeugd, Jongeren- en Buurt werk in dorpshuis 'Het Anker' verkrijgbaar. WOUBRUGGE De VVD- afdeling Woubrugge/Hoogma- de viert vrijdag 12 september haar tweede verjaardag. Ter gelegenheid van dit heugelijke feit komt het Tweede Kamer lid dr. R. de Korte naar Wou- brugge. De heer R. de Korte houdt een beschouwing over de algemene landelijke poli tiek waarna er gelegenheid tot discussie is. De bijeenkomst in het dorpshuis 'de Wijk' begint om 20.15 uur. ALPHEN Tijdens de jaar markt, woensdag 17 septem ber, treedt op de binnenplaats van de Kunstuitleen, Rijnkade 11 een groepje troubadours op. Dit optreden wordt geheel in middeleeuwse stijl ten gehore gebracht. De voorstellingen worden om 10.45, 20.00, 14.00 en 16.00 uur gegeven. Naast deze muziekuitvoeringen wor den er ook glazen objecten van de bekende glasblazer Willem Heesen tentoongesteld. Willem Heesen is de maker van de glaswanen in het nieuwe Alp- hense zwembad de Thermen. De glas-expositie is tot en met twintig september te zien. Elke dag (behalve woensdag) van 9.00-1200 uur, vrijdag van 19.00-21.00 uur en zaterdag van 10.00-13.00 uur. Daarnaast kunnen de beheerders inlich tingen geven over de collectie van de Kunstuitleen die ook tijdens de jaarmarkt te zien is. De drie bovenstaande evene menten kunnen gratis worden bezocht. HAZERSWOUDE Het be stuur van Jeugdcircus Caprio le heeft met ingang van afge lopen maandag alle activitei ten van het jeugdcircus voor lopig stopgezet. Deze maatre gel werd gedwongen genomen wegens gebrek aan opvolgers. Het bestuur van het jeugdcir cus vindt het droevig dat er zo een eind komt aan dit, voor de regio, unieke circus. De activi teiten van de majorettes, mini- rettes en muizerettes van Ca priole gaan wel gewoon door. WOUBRUGGE De Wou- brugse ijsvereniging gaat het komende seizoen schaatscur- sussen verzorgen op de Men- kenbaan in Leiden. De cursus is bedoeld voor dames en he ren van zeventien jaar en ou der en bestaat uit 20 lessen. Op woensdag 15 oktober begint om zes uur de eerste les. De kosten van de cursus bedragen vijfenzeventig gulden. Naast de lessen is het mogelijk voor vijfenzeventig gulden een al gemeen abonnement voor de Menkenbaan te kopen. Na dertig september kost zo'n abonnement honderdvijftig gulden. LISSE 'Schaduwtuinen' staan in het middelpunt van de belangstelling tijdens een bijeenkomst van de Konink lijke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde die mor genavond in de Lissese Pau- luskerk gehouden wordt. In het kerkgebouw aan de Ruis- hoornlaan spreekt de heer W. van Dam over de mogelijkhe den van varens en andere schaduwminnende planten. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. KATWIJK In het Kat wijkse Tripodia is op dinsdag 16 september een voorlich tingsavond over 'meer bewe ging voor ouderen'. Van de provinciale sportraad heeft het gemeentebestuur van Katwiik een aantal sport- en spelpak- ketten ontvangen. Vanaf 20.00 uur wordt er tijdens de voor lichtingsavond over de moge lijkheden van deze zaken ge sproken. LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1980 PAGIN DEN HAAG Het eerste exemplaar van het fraai uitgevoerde boek 'De mo lens van Zuid-Holland' werd gisteren door staatssecretaris G.C. Wallis de Vries (CRM) in ontvangst genomen. „Ik hoop, dat dit nieuwe boek ertoe bij draagt het molenbestand in Zuid Hol land op peil te houden", aldus de heer Wallis de Vries gisteren in het Haagse Provinciehuis, waar het boek officieel werd gepresenteerd. In het bijna 250 pagina's tellende boek (ook wel 'Molenboek' genoemd) prijken alle 213 molens, die de provincie Zuid- Holland rijk is. Het toont de grote rol, die de wind- en watermolens in ons land heb ben ingenomen en nog innemen. De vaak prachtige opnamen wijzen erop hoe bepa lend molens voor het Hollandse landschap zijn. In een afzonderlijk gedeelte van het boek staan alle molens in kleur en op alfabeti sche volgorde afgebeeld. Van elke molen is een uitvoerige technische beschrijving gegeven, aangevuld met historische bij zonderheden en andere wetenswaardighe den. Ook is bij elke molen met een situa tiekaartje de ligging aangegeven. Niet al leen voor deskundigen bevat dit boek waardevolle informatie. Ook de leek krijgt door middel van tekeningen, foto's en tekst een duidelijk beeld van het reilen en zeilen van een molen. Niet weg te den ken elementen als het gedrag van de wind en de invloed daarvan op de molen wor den niet vergeten. Doeleinden Molens werden voor vele doeleinden ge bruikt en er zijn dus ook vele verschillen de typen molens. Windmolens werden aanvankelijk alleen gebruikt om graan te malen en water uit lager gelegen gebieden te pompen. Hoe het droogmalen in vroe ger tijden in zijn werk ging, wordt even eens uitvoerig in het molenboek behan deld. Voor welke problemen de inge nieurs destijds kwamen te staan, wordt uit de doeken gedaan in een hoofdstuk, dat geheel gewijd is aan de droogmaking van de Zuidplaspolder, één van de belangrijk ste waterstaatkundige werken uit de vori ge eeuw. Deze polder was de laatste grote Zuidhollandse plas, die hoofdzakelijk door watermolens werd drooggemalen. Later kreeg men in de gaten dat windkracht ook in andere takken van industrie van toepassing kon zijn. Zo kwamen er bij voorbeeld de houtzaag-en de papiermo lens. Jammer genoeg is 'de molen' in Holland een uitstervend begrip, anders zou het boek overigens ook niet geschreven zijn. Dat de aanblik van een molen in het Hol landse landschap niet meer als vanzelf sprekend beschouwd moet worden, leert het verhaal over de inspanningen van de leden van de Vereeniging tot behoud van molens in Nederland, 'De Hollandsche Molen'. 'De molens van Zuid-Holland'; 247 bladzijden; Uitgeverij: provinciaal be stuur van Zuid-Holland; verkrijgbaar bij Provinciehuis, Koningskade 1, Den Haag; Prijs: tot 15 sept. ƒ42,- daarna ƒ48,-. Na overmaking van een dezer be dragen plus zes gulden administratie kosten op postgiro 120234 t.n.v. chef 5e afd. prov. griffie Z-H, Den Haag wordt het boek toegezonden. De eerste Molenboeken zijn uitgereikt aan staatssecretaris Wallis de Vries (2e v.r.)L commissaris mr M. Vrolijk (r), gedeputeerde J. Noorland (2e v. I) en het echtpaar Sb gerland, bewoners van een molen. OEGSTGEEST De burgemeester van Oegstgeest, mr. J.H. Scheenstra zal binnen afzienbare tijd de be schikking hebben over een geheel nieuwe ambtsketen. De aanschaf van een nieuwe ambtsketen is noodzakelijk geworden omdat de oude ke ten in juni 1979 werd gesto len. Bij een inbraak in de ka mer van de burgemeester werd de ambtsketen door de dieven in een la ontdekt en samen met een antieke klok en een hoeveelheid tinnen voorwerpen meegenomen. Deze eenvoudige zilveren ke ten, die in de wandelgangen van het Oegstgeester ge meentehuis soms wel eens oneerbiedig „hondenketting" werd genoemd is een paar honderd jaar oud. Hij kwam al voor op de schilderijen van vroegere burgemeesters. Hoewel de oude ambtsketen enigszins versleten was zou hij, als hij niet was ont vreemd, nog vele jaren heb ben meegekund. Het ziet er niet naar uit dat hij ooit weer boven water zal komen. Momenteel maakt de burge meester van Oegstgeest ge bruik van een van een nabu rige gemeente geleende ambtsketen. Deze geleende keten werd ook gebruikt bij de installatie van de heer Scheenstra een jaar geleden. De zilverfabriek Koninklijke Begeer BV in Voorschoten zal de nieuwe ambtsketen vervaardigen. De ontwerp afdeling van de fabriek heeft twee ontwerpen aangeleverd. De voorkeur van het college gaat uit naar het ontwerp waarbij de letters „O" en „W" in de familiewapens als schakels naast elkaar zijn ge plaatst. De „O" is afkomstig De geleende ketting van burgemeester Scheenstra. van het familiewapen Oegst geest, de „W" staat voor Wil- librordus. De wapens zijn in het ontwerp in reliëf uitge voerd. De hoofdschakel wordt gevormd door de letter „W" en het Ankerkruis uit het wapen van Oegstgeest. Aan deze hoofdschakel wordt de gemeentepenning draai baar gemonteerd. Aan de ene zijde staat het Rijkswapen, aan de andere zijde het wa pen van Oegstgeest met de reliëftekst „Gemeente Oegst geest". Als saillant detail kan nog vermeld worden dat aan de achterzijde van de keten een kettinkje wordt aange bracht dat de keten bij on verhoedse bewegingen op zijn plaats houdt. De ambts keten gaat ruim 8000 gulden kosten. VOORSCHOTEN De commissieleden voor algemene zaken werden gisteravond door burgemeester P. Cannegieter uitgeno digd hun wensen kenbaar te maken ten aan zien van openbare orde en veiligheid. De burgemeester is bereid om niet alleen een verantwoording achteraf te geven, maar ook de beleidslijnen vooraf te bespreken. Daar bij wil hij zich niet onttrekken aan zijn ver antwoordelijkheid, maar gewoon een in zicht krijgen in de wensen en problemen van de gemeenschap. Grote tevredenheid was hierover bij de com missieleden, die als eerste wens graag het beeld van de politie in Voorschoten verbeterd willen zien. Begrip was er voor de'problemen van de politie, waarvan de organieke sterkte in de praktijk nimmer gehaald wordt. Ook ten aan zien van de brandweer zijn er nog al wat wen sen ten aanzien van de regionale samenwer king. In zijn vorige standplaats was burgemees ter Cannegieter afgevaardigde voor Drenthe in de landelijke politiecommissie en lid van het dagelijks bestuur van de regionale brandweer Assen. Wanneer het aan de leden van de com missie voor algemene zaken ligt, dan mag de burgemeester ook deze funkties gaan vervullen maar dan in de eigen provincie of regio. Mr. Cannegieter liet duidelijk blijken politie en brandweer als een vorm van hobby te zien. Hij heeft ook meegewerkt aan het rapport van de V.N.G. over de politie en hij ziet de politie als een gemeentelijke aangelegenheid. Geen mening heeft mr. Cannegieter nog over de zogenaamde wijkagent. Dit instituut bestaat officieel wel in Voorschoten, maar in de prak tijk kan er weinig inhoud aan worden gegeven, o.a. door de vele mutaties binnen de groep van de rijkspolitie en de onderbezetting door het af staan van wachtmeesters voor speciale doelein den zoals M.E. NOORDWIJK De commis sie van openbare, werken ver gaderde gisteravond met twee wethouders. „Ter gelegenheid van de aflossing van de wacht", aldus wethouder Van Duijn ter verklaring. Een paar weken geleden had de wet houder de portefeuille van o- penbare werken overgedragen aan z'n in de augustusvergade- ring van de gemeenteraad ge kozen collega Warmerdam en het was voor de eerste maal dat deze de commissie-verga dering presideerde. De discussie in de commissie werd duidelijk beïnvloed door de weinig florissante financië le positie van de gemeente. „Doe maar wat het goedkoop ste is", zei mevrouw Voorham, toen het herstel van de oude trap aan de Van Hardenbroek weg voor de tweede maal in successie aan de orde kwam. Zij had lang bij de trap stil ge staan, vertelde het PvdA- raadslid, maar daaraan niets karakteristieks kunnen ont dekken. „Het is een armoedig gezicht". Dat reparatie nodig was, daarover was iedereen het eens. Willems (CDA) maakte zelfs gewag van meer dere valpartijen, sommige zelfs met breuk van ledematen. Waarover men van mening verschilde, was de vraag hoe ,de vernieuwing moest worden uitgevoerd. De deskundigen van gemeentewerken wilden op het bestaande metselwerk nieuwe treden maken van be- ton-elementen. Dit zou de voordeligste oplossing zijn, maar dan zou het karakter van de trap wel ingrijpend worden gewijzigd. Volgens de insiders zou reparatie door metselwerk wellicht het dub bele gaan kosten. Rubingh (VVD) vond grind- beton op dit markante punt van de badplaats geen gezicht. Bovendien bleken er geen be rekeningen te zijn wat metsel werk gaat kosten. Het raadslid sprak zich tegen het voorge stelde reconstructieplan uit. De rest van de commissie ging akkoord. Zoekacties op stortplaats leveren niets op ALPHEN AAN DEN RIJN De recente gebeurtenissen op de gemeentelijke vuilstortplaats in Alphen aan den Rijn zijn voor het gemeentebestuur aanleiding om zich beter te beraden over het storten van al dan niet illegaal vuil. Het college heeft gisteren besloten een speciale werkgroep te formeren die zich - naar aanleiding van de vermeende ille gaal gestorte gifvaten - nader zal gaan beraden. In deze commissie hebben zitting de directeur gemeentewerken, de wethouder van milieuzaken en de burgemeester. Deze laat ste zal als voorzitter optreden. De werkgroep heeft zich ten doel gesteld om op korte termijn een eerste rapport van haar bevindingen aan de raad voor te leggen, waarna het uitbrengen van rapporten een regelmatig feit zal zijn. Burgemeester Paats: „Het is beslist een goede zaak geweest dat wij, afgaande op de beweringen van twee getuigen, vorige week uitgebreid gezocht hebben naar de mogelijke aanwezigheid van enige vaten met gif. Daar er niets gevonden is zijn de zoekactivi- teiten gestaakt. We zijn uitgegaan van een vrij zeker gelokali seerd gedeelte van de vuilstortplaats, maar de aanwijzingen van de getuigen bleken achteraf toch minder concreet dan we aan vankelijk hadden voorzien. Uiteindelijk zijn twee vaten gevonden. Eén was leeg en in het tweede bevond zich een wit poeder, waarvan de aanwezige che micus in eerste instantie dacht dat het een soort kalkpoeder was, in ieder geval niets gevaarlijks. Een monster wordt momenteel onderzocht". IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIII Nu de zoekacties zijn gestaakt, betekent dat nog niet dat d|e mee de kous af is voor de gemeente Alphen. „Er was en isji zekere geruchtvorming gaande en om alle geruchten in te d|a men of liever op te heffen, heeft een en ander ons toch weK> bracht tot de vraag hoe we een betere begeleiding konden'r werkstelligen. Mede in verband met de wet afvalstoffen,!* binnenkort in werking treedt, hebben we gezocht naar uitttj ding en aanpassing van het toezicht op de werkwijze op de si' plaats", aldus burgemeester Paats. In de commissie algemene zaken had het lid Den Daas vra-' over de betrouwbaarheid van de getuigen. Burgemeester Pp zei daarop in zijn antwoord, dat één getuige zijn aanvankj* gedane beweringen later sterk afzwakte. De heer Hopman z(< wensen dat de nu ingestelde werkgroep snel met berichtgev over haar bevindingen zou komen aangezien er mogelijk ten" rechte verdachtmakingen op de burgerij zouden afkomen.pl commissielid Van Gees vroeg zich af of er, ondanks het intern ve zoeken van vorige week, mogelijk tóch niet gevaarlijk op de Alphense stortplaats verborgen zit. Burgemeester Pf „het hele terrein afgraven is een enorm karwei en doe je ni« maar even". De burgemeester zei de heer Van Gees diens si stie om ter plaatse dieptesondering toe te passen door te s] naar deskundigen. „Ik heb nog maar weinig gehoord van zoekmogelijkheid en hoewel ik er niet zoveel van af weet, g< ik toch dat een dergelijke methode niet zo veel zal oplevi Maar ik zal de suggestie voorleggen aan mensen die daar over kunnen zeggen". NOORDWIJKERHOUT De Oranjefeesten 1980, ingeluid met kinderspelen voor de schooljeugd, kreeg haar voor lopig hoogtepunt in de 9e oranjeloop. Deze stratenloop, georganiseerd in samenwer king met de Atletiekvereni ging NSL Noordwijkerhout, trok zo'n 600 deelnemers. Allereerst waren de prestatie- lopers aan de beurt, die tweeë- neehalve kilometer moesten afleggen. De kinderen waren hierbij rijk vertegenwoordigd. Onder de deelnemers bevon den zich 272 kinderen. Na de prestatieloop warëh de wed strijdlopers aan de beurt. On der deze lopers bevonden zich Piet Waaning (6e in de vorige maand gelopen Marathon Bol lenstreek) en de oud-Noord- wijkerhouter Theo Verbeek, die vorig jaar de winnaar was. Deze twee lopers maakten ook de dienst uit. Na één ronde De stratenloop trok honderden deelnemers. van ongeveer een kilometer toonde Theo Verbeek zich iets sneller, maar in het vervolg van de strijd voerde de Noord- wijker Piet Waaning de bo ventoon. Hij won dan ook de vier-kilometerloop in dev van 14 minuten en 3 secoiij Theo Verbeek eindigde», tweede in 15.21 minuten?) beste NSL-er werd Ed,. Tilburg, die als derde eind; De beste dame werd Jok^ Gerwen in 16.40 minuten, op de tweede plaats K Kerkvliet en als derde v.d. Poel. i, Vandaag stonden in de 01 jefeesten het tonknuppelejt de ronde van Noordwijkeife voor amateurs centraal! festiviteiten worden md besloten. Er wordt dan* strijd geleverd bij het hc len, het klootgooien, het" zonder grenzen, het tob steken, het ringsteken aangespannen paarden el motorcross. Het geheel \4 afgesloten met een groot j werk op de speelweide, Boekhorst". De aanvang I van is om 22.00 uur. WOUBRUGGE Met ingang van 2 november heeft de Ne derlands Hervormde Gemeen te te Woubrugge weer een pre dikant. Het is ds. J. Koelewijn, nu nog werkzaam in Brakel, die het beroep naar Woubrug ge heeft aangenomen. Hij voorziet daarmee in de vacatu re die ontstond na het vertrek van ds. C. Blenk, ongeveer twee jaar geleden. In een bij zondere kerkdienst zal ds. Koelewijn in Woubrugge zijn intrede doen. HAZERSWOUDE Alle activiteiteo op het circusgebied bij het Hazerswoudse jeugdcircus Capriole zijn sedert maandag voorlopig stopgezet. Het bestuur van de stichting jeugdcircus heeft dit besluit genomen omdat, nu mevrouw José Martinot het technisch leiderschap neerlegt, er geen opvolg(st)er(s) is (zijn) om haar veelomvattende werk over te nemen. Andere activiteiten van Capriole, majoret- ten-, miniretten- en muzerettenkorpsen dus, worden op de gewone wijze voortgezet. Sinds mevrouw Martinot (voor de kinderen „tante José") te kennen heeft gegeven dat ze de werkzaamheden op circuster rein (bij trainingen en voorstellingen) in december staakt, heb ben bestuur en programmaleidsters gezocht naar een opvolging voor de ontstane vacature. Omdat dit tot op heden niet is gelukt, gaat het circus, dat in november tien jaar bestaat, voorlopig in de ijskast. Iedereen die alleen circusartieste was bii Capriole, kan zich overigens bij een van de showkorpsen aansluiten. Trouwens, in Hoogwoud behaalde het minirettenkorps afgelo pen zondag een tweede prijs op een concours. De dansmajorettes zijn komende zaterdag actief in Ter Aar en op 21 september in Breda. Een exclusief kadoot je is uw deel jyif.: als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen. Na opgave ontvangt u deze originele Pierrot. noteer m.i.vals nie abonnee van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (automatische afschrijvi(. per kwartaal l Stuur mij als dank voor de moeite een originele Pierrot. Naam Adres Postcode/Plaats- Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4