Justitie: grotere doelmatigheid gewenst bij arrestatie relschoppers 023-339040 £e4dóc©ouAattt Laat sollicitant een weekje in het bedrijf rondneuzen Libelles Dieet-Telefoon: vmem D'66-er toch burgemeester in Muntendam uveer nnenland randpunt it fout Koopkracht van de laagstbetaalden Weer problemen in De Klokkenberg Vragen over li jnen? Bel vanavond tussen7enl0 uur Goedkoper vliegen naar Spanje en Zwitserland Onderwijs: ruim 15.000 werklozen LEIDSE COURANT DINSDAG 9 SEPTEMBER 1980 PAGINA 9 foces tegen rakers jgelstruys iar eervoudige mer STERDAM De recht- tegen de vier krakers zijn aangehouden bij de |ge ontruiming van het rterdamse pand „dWo- truys" (op 3 juli), is ver» >o naar de meervoudige er van de Amsterdamse tbank. ierechter mr. S. Slagter eelde zaak te ingewikkeld door één man te kunnen Jen behandeld. Volgens Slagter is het zeer goed elijk dat de vraag of de uiming van het pand wel niet rechtmatig was, een peelt bij de de beoordeling deze zaak. Van groot be- voor de beslissing van de ierechter waren de getui- erklaringen tijdens de zit- Zo verklaarden twee ten, die indertijd moesten kijken of d'Vogelstruys iond was, nadrukkelijk iet pand „een onbewoonde ik maakte toen het net aakt was". De eigenlijke n van het proces kwam is de zitting nauwelijks de orde. De vier verdach- vorden ervan beschuldigd e ontruiming met stenen ebben geooid. Twee kra- zijn bovendien beschul- van huisvredebreuk om- zij tijdens de ontruiming obeeró hebben zich via ander pand uit de voeten iken. ATSSECRETARIS: tf HAAG De koop- van bijstandstrek- is vorig jaar met 0,7 nt, ofwel 106 gulden, jen. Dit schrijft staats- etaris Kraaijeveld-Wou- in antwoord op vragen het Tweede Kamerlid mans naar aanleiding i een uitzending van het O-tv-programma Brand- arin werd gezegd dat de bij- "itrekkers er vorig jaar flden op achteruit waren t. De staatssecretasris ende dat er in vier jaar Jmiljoen op de uitkeringen zijn bespaard. weinig donors in organen DEN Zesennegentig :ent van alle Nederlanders t positief tegenover het na iood afstaan van weefsels organen voor transplanta- oeleinden. Slechts zes pro- (ongeveer zevenhonderd isen) voegt echter de daad iet woord en geeft zich als or op. Dit blijkt uit een en- te die onlangs is gehouden ipdracht van de werkgroep orwerving van de Leiden- tichting Europlant. Volgens stichting is het grote ver- 1 in beide percentages te en aan het feit, dat veel ïsen de gedachte aan de d verdringen. Daarnaast lat de bereidverklaringen licils) niet overal verkrijg- r zijn. Een aantal sportor- isaties is inmiddels begon- de 28 duizend leden op te eken zich als donor te mei- mbassadeur aar Tel Aviv rtrokken 'e HIPHOL Met als eerste racht in Tel Aviv een ge- ikt pand te vinden voor de lerlandse ambassade is de uwe ambassadeur van ons d in Israël, de heer I. Ver- ie, gistermiddag van Schip- vertrokken. Voorlopig zal heer Verkade zijn intrek ten in het gebouw van het Jlerlandse consulaat, dat al I g in Tel Aviv gevestigd is. groot deel van de Neder- dse ambassadestaf werkt ter nog in Jeruzalem. „Ik dat de Israëliërs mij har- tegemoet treden, zoals ik met gevoelens van sndschap tegemoet zal ko- Y, aldus de heer Verkade. omarrestanten ijven zwijgen •TTERDAM Het is nog eds niet duidelijk wat de 6e mannen, die zaterdag in tterdam werden gearres- rd, van plan waren met de it die ze in hun auto had- i- Volgens de politie blijft tweetal weigeren iets te gen. De bom wordt mo- rtteel door het Gerechtelijk moratorium onderzocht. Dit derzoek moet duidelijk ma rt hoe krachtig het explosief Een van de twee arrestan- is de 39-jarige Rob G. die >rdt beschouwd als sympat- fcnt van de ultra-linkse estduitse terroristische orga- «ie Rote Armee Fraktion. (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM Tus sen justitie en de Am sterdamse politie is druk overleg gaande om een methode te vinden die het mogelijk maakt meer arrestaties te ver richten bij rellen in Amsterdam. Dit heeft de hoofdofficier van jus titie mr. Messchaert gis teren bekend gemaakt naar aanleiding van de ongeregeldheden na de ontruiming van het complex „d'Vogel struys". Mr. Messchaert betreurt het dat er in doorsnee zo weinig arrestaties verricht kunnen worden bij de ongeregeldhe den, die het laatste half jaar in Amsterdam aan de orde van de dag zijn. Gisteren wer den slechts vijf stenengooiers gearresteerd. Oorzaak is vol gens mr. Messchaert dat de Mobiele Eenheid in de eerste plaats verantwoordelijk is voor handhaving van de o- penbare orde en haar linies niet mag verbreken. Het ver richten van arrestaties is de taak van de recherche. De ontruiming van het pand „d'Vogelstruys" aan de He rengracht verliep gistermid dag zeer snel. Tussen kwart over vijf en half zes, gingen eerst 30 politiemensen in bur ger het pand binnen en direct daarna 40 leden van de Mo biele Eenheid. Binnen enkele minuten waren vier van de krakers verdreven en werden vier andere gearresteerd. Eén kraker sprong van de tweede verdieping naar beneden om uit de handen van de politie te kunnen blijven. Vrienden trokken hem onmiddellijk een auto binnen en voerden hem af. Een poging van de krakers om het pand te heroveren via Een bewaker van De Bijenkorf bij een van de vele ingegooide ruiten van dit warenhuis aan het Damrak. de kelder aan de Singelzijde (het gebouw loopt door van Herengracht naar Singel) mis lukte tot twee keer toe. Hoe wel gebruik werd gemaakt van vervaarlijke mokers, breekijzers en zelfs een storm ram, bleken de barricades die men eerder zelf had aange bracht in het pand erg solide. Toen de Mobiele Eenheid zo wel de Herengracht als het Singel had afgesloten leek de rust te zijn weergekeerd. La ter verplaatsten de ongere geldheden zich echter naar het centrum van de stad. Winkeliers timmerden hun etalages dicht; naar spoedig bleek terecht. Stenengooiers en ME-ers golfden heen en weer. Met bouwketen, v vuil niszakken en losliggend bouwmateriaal werden barri cades opgeworpen. Rond half negen verzamelde zich op de Dam een duizendkoppige me nigte, die onder het schreeu wen van kreten als „ME, weg ermee" en „woningnood, wo ningnood" massaal optrok in de richting van „d'Vogel struys". Het was tijdens deze mars dat alle etalageruiten van de Bijenkorf kapot wer den geslagen en vele van het Koninklijk Paleis. Uiteindelijk kwamen circa 40 demonstranten rond half ne gen bij d'Vogelstruys aan. Zij bestookten het pand met ste nen, hetgeen door de politie in het gebouw werd beant woord met traangas en even eens stenen. Daarna waren de ongeregeldheden over hun hoogtepunt heen, al bleef in de omgeving van het Rokin nog uren onrustig. Rond kwart voor tien werden hier nog meerdere charges uitge voerd. In 1980 zou de koopkracht van de minimum-inkomens ge handhaafd blijven. Dat betekent, dat de minimum-lonen ten minste evenveel zouden stijgen als de prijzen. Volgens de Vakbondskrant, orgaan van de FNV, voorspellen de Macro Economische Verkenningen van het Centraal Planbureau echter dat de prijzen één procent méér zullen stijgen dan de minimum-lonen. Dus, met andere woorden, dat de koop kracht van de laagst betaalden met één procent zal inboeten. De Macro Economische Verkenningen worden op prinsjes dag tegelijk met de miljoenennota bekend gemaakt Dan zal blijken of de voorspelling van de Vakbondskrant klopt. Maar uit het feit dat ze niet is tegengesproken, mag worden afge leid dat de onheilspellende publicatie op zijn minst niet ver bezijden de waarheid is. DiE tegenvallende economische cijfers vormen een groot probleem voor regering en parlement. Eendrachtig immers heeft men begin dit jaar als uitgangspunt gekozen, dat alt hans in 1980 de laagst betaalden het zelfde met hun geld zou den kunnen blijven doen als het jaar ervoor, en dat iedereen boven het minimum-inkomen aan koopkracht zou moeten inleveren. Nu dat uitgangspunt niet gehaald zal worden is er extra geld nodig: voor belastingvermindering, of opschuiving van de premieverhoging, of welk andere methode men ook denkt te kiezen. En voor een krap zittende overheid is dat natuurlijk een probleem. TOEN begin dit jaar de koopkracht voor de laagst betaalden werd gegarandeerd is daar niet bij gezegd dat de garantie bij tegenvallende economische uitkomsten zou komen te verval len. Er moet dus naarstig naar maatregelen worden gezocht om voor 1980 voor de minima het gat tussen prijsstijging en netto-loonstijging te dichten. Van de andere kant kan men geen ijzer met handen breken. Men zal er begrip voor moe ten hebben als de tegenvallende economische cijfers een op lossing absoluut onmogelijk maken. Het kabinet zal echter wel zeer zwaarwichtige argumenten moeten aanvoeren om een dergelijke conclusie aanvaardbaar te doen zijn. BREDA De enig overgebleven hartchirurg in vaste dienst van De Klokkenberg, dr. C. Beddermann, heeft om juridische bijstand gevraagd. Hij heeft zich gewend tot de advocaat van de ontslagen dr. Van der Schaar, mr. Van den Boome. Beddermann mag van het supervisorenteam geen hartoperaties meer uitvoeren, hoewel hij dat een half jaar lang onder Van der Schaar wel heeft gedaan. Zijn positie is nu teruggebracht tot die van chirurgisch assistent „Bemiddelaar" dr. Greep had Beddermann een maand geleden toegezegd dat hij na het verstrek van Van der Schaar de verant woordelijkheid voor de operaties zou krijgen. Greep wil de arts nu eerst een half iaar tot negen maanden in een ander hartchi- rurgisch centrum laten „meelopen" voordat hij zijn Nederlandse inschrijving als hartchirurg kan krijgen (Beddermann is West duitser). De stappen van Beddermann werken volgens Greep al leen maar in diens nadeel. DIRECTEUR GAB ROTTERDAM: ROTTERDAM Werkzoekenden die bij het gewestelijk arbeidsbureau (GAB) in Rotterdam staan ingeschre ven, mogen maximaal een week gaan rondkijken bij een bedrijf, om te be zien of zij daar willen werken. De uit kering gaat gewoon door. Volgens de GAB-directeur Suijker komt het vaak voor dat sollicitant en werkgever het in een gesprek niet eens kunnen worden omdat er nog te veel onzekerheden en vragen overblij ven. Om te voorkomen dat de sollicitant in zo'n geval besluit de baan maar niet aan te nemen, zou van het bedrijf de gelegenheid moeten krij gen er een weekje rond te neuzen. richte banenmarkten goede resultaten af. Tij dens de vorige banenmarkt van de Shell bij voorbeeld, kwamen er van de 544 bezoekers er 75 bij de maatschappij in dienst. De vacatures in Rijnmond spitsen zich voorna melijk toe op de geschoolde beroepen in de me taalsector en de petrochemische industrie. De GAB-directeur benadrukte (speciaal voor de schoolgaande jeugd) dat er in deze sectoren nog steeds voldoende werk te vinden is. In verband met de aangekondigde miljardeninvesteringen in Rijnmond zal de vraag naar personeel alleen nog maar groter worden. Shell heeft dit jaar vierhonderd, voornamelijk technische vacatures. Door pensionering zullen de komende jaren nog eens tweeduizend banen vrijkomen. „Dat is exclusief verdere vacatures door arbeidstijdverkorting en nieuwe investe ringen", aldus de directeur van Shell-Pernis, Schwartz. Het werken in ploegendienst is vol gens hem een van de oorzaken waardoor Shell moeilijk aan personeel kan komen. Naast het voeren van grote wervingscampagnes zal Shell ook vrouwen gaan aantrekken om die op te lei den voor technische functies. Hebt u vragen over het volgen van een dieet? Over gym? Over psychische problemen? Bel vanavond Libelle. Daar zit een uitgebreid team deskundigen voor u klaar. Om alle vragen over lijnen te beantwoorden. Kosten: één telefoontje. Tot vanavond. Aan de lijn-lijn. vanavond LUBBERS (CDA): Abortus- voorstellen niet samenvoegen DEN HAAG Het idee van minister Ginjaar (volksgezondheid) om de wetsontwerpen voor abortus van de regering en van de PvdA en D'66 samen te voegen is naïef. Dit heeft CDA-fractie- voorzitter Lubbers giste ren voor de NCRV-radio gezegd. Het regeringsontwerp, dat de overheid, de arts en de vrouw verantwoordelijkheid geeft, is zo zorgvuldig opgebouwd, dat je daar niet allerlei zaken uit kunt verdoezelen of verschui ven, aldus Lubbers. Volgens hem moet de minister gedacht hebben een meerderheid voor het regeringsvoorstel te kun nen krijgen, door de beide ont werpen in elkaar te schuiven. Ook het Tweede-Kamerlid Roethof (PvdA), een van de indieners van het alternatieve wetsontwerp, voelt niets voor een samenvoeging, omdat daardoor te veel tijd verloren zou gaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Drs. H. Apotheker (D'66) uit Den Haag is toch benoemd als nieuwe burgemeester van Muntendam. Minister Wiegel (binnenlandse zaken) heeft zijn benoeming gisteren formeel bekend ge maakt. In een begeleidend schrijven stelt de be windsman dat de profielschets die door de raad van Muntendam over de nieuwe burgervader was ge maakt hem de ruimte bood de Democraat te benoe- Wiegel wijst erop dat de burgemeestersbenoemingen in provin cie en land beter over de verschillende partijen verdeeld moeten worden, iets waar ook PvdA en CPN voor zijn, zo laat hij daarop volgen. De conclusie van beide partijen dat de gemeente onbe stuurbaar zal worden met de benoeming van Apotheker noemt Wiegel „voorbarig en ongegrond". De heer Apotheker zal gewoon naar het noorden afreizen. „Ik ga niet als partijvertegenwoordiger, maar als voorzitter van een raad, met als doel de belangen van het dorp zo goed mogelijk te behartigen". PvdA-fractievoorzitter Muurman in Muntendam noemt de be noeming „een schandalige zaak, een enorme kater. Maar we zu- len de heer Apotheker zakelijk benaderen. Hij zal het erg moei lijk krijgen". SCHIPHOL De KLM en de Spaanse luchtvaart maatschappij Iberia gaan per 1 november (behou dens goedkeuring van de regering) nieuwe, sterk verlaagde tarieven invoeren voor vluchten op Span je. KLM en Swissair gaan goedkoper vliegen op Zwitserland. Het gaat in alle evallen om nieuwe, individuele excursietarieven waaraan voor de passagiers beperkende voorwaarden zijn ver bonden. Zo is ér voor Spanje een minimumverblijfsduur van een week, met een maximum van drie maanden. Heen- en terugreis moeten tegelijk worden geboekt, waarbij de reissom meteen moet worden betaald. Veranderingen in het reissschema zijn niet mogelijk. Bij annulering wordt de helft van het reisgeld te rugbetaald. Een retour Amsterdam-Barcelona bijvoorbeeld gaat 597 gul den kosten (was 753), een retour Malaga 646 gulden (was 1061). Overigens heeft Spanje in de eerste zeven maanden van dit jaar 3,3 procent meer Nederlandse toeristen gezien dan in dezelfde periode van vorig jaar. Toen kwamen er 871.504 zonzoekers naar de Spaanse stranden; tot 1 augustus van dit jaar waren dat er 900.662. DEN HAAG Eind april stonden ruim vijftiendui zend (15.055) werkloze leer krachten geregistreerd. Dit heeft het ministerie van on derwijs en wetenschappen berekend aan de hand van gegevens van het ministerie van sociale zaken. De meeste werklozen (3.024, onder wie 21 mannen) kwa men uit het kleuteronderwijs. Bij het algemeen voorgezet on derwijs stonden 2.945 werkloze leraren geboekt. Daarvan wa ren er 107 afkomstig van de mavo, de rest van havo en vwo. Het lager en middelbaar beroepsonderwijs telde 1.832 werkloze leerkrachten onstandvastig DE BILT - Het weer in Neder land komt geleidelijk aan meer onder invloed van de pressies. Een kleine depressie welke vanochtend nog onge veer 600 km ten westen van Ierland lag, trekt het komende etmaal naar de Noordzee en veroorzaakt in de nacht en ochtend enkele uren regen. In de middag wordt het weer droog met af en toe wat zon. De temperatuur komt rond de zeventien graden te liggen bij een matige tot vrij krachtige wind uit zuidwest tot west. El ders in West-Europa heerst ongeveer hetzelfde weertype als in Nederland: af en toe zon, maar ook wat regen en mid- dagtemperatuur tussen vijftien en twintig giaden. In Oost-Eu ropa en Finland is het zonnig met temperaturen uiteenlo pend van twintig graden in Finland tot ruim vijfentwintig graden in Roemenie. In het Middellandse zeegebied wordt het vijfentwintig tot dertig graden met een enkele on weersbui. Vooruitzichten oor donderdag: Eerst vrij zonnig, later moge lijk regen. Middagtemperaturen 18 gra den. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Weersgesteldheid van gisteren Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Vlissingen Z.-Limburg Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort motregen 27 Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas h.bew. h.bew. onbew.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9