Open brief van Küng aan paus Rabobank aHMfc Mocht u deze klok tegenkomen pC Academisch jaar HTP geopend kerk wereld fc1 Dr. Potter tot 1985 secretaris-generaal Wereldraad van Kerken Nationale ziekendag van De Zonnebloem Deze meneer is het slachtoffer van een betreurenswaardige onderverzekering. Zo noemen wij dat op de bank. Toen zijn fraaie klok werd ontvreemd, bleek deze onvoldoende door zijn verzekering te zijn gedekt. Een gewaarschuwd mens telt voor twee. Want ongemerkt schaffen wij ons vaak meer aan, dan wij ons realiseren. Al hebben we dan een geïndexeerde verzekering, we kunnen ons toch nog een lelijke buil vallen. Want premie en verzekerd bedrag worden weliswaar automatisch aangepast, maar.alle kostbaarheden waarmee huis en haard uitgebreid worden, kunnen wij niet ruiken. Dat zult u ons moeten laten weten Wij kunnen u dan ook waardevolle tips geven over mogelijke uitbreidingen van de verzekering voor woon huizen en inboedels! Bijdetijdse verzekeringen. Erasmusprijs voor twee componisten Sportwereld ^NENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 9 SEPTEMBER 1980 PAGINA 7 a tiu ÊËtiÊ&K %us prijst atholieken China paus heeft zondag lof gezwaaid aan de aposto- *h administrator in Kan- i, de 72-jarige bisschop minic Tang. De bisschop beschuldi- met rd in 1958 op besch ig van collaboratie i buitenlandse geheime nst tot een lange gevan- lisstraf veroordeeld. In li Jl. werd hij vrijgela- i» jezuïetenpater was voor i veroordeling een uitge- oken tegenstander van de riottische vereniging van inese katholieken en be ried elke poging de Chine- kerk los te maken van t bericht van Tang's vrijla- j, die 22 jaar „in gehoor- mheid aan de paus" ge lgen had gezeten, vervui lde paus met vreugde en neet, zo verklaarde Johan- Paulus 2 zondag tegeno- ^elovigen in zijn buiten lijf te Castelgandolfo. r g< itie voor behoud idachtniskirche Ier het motto „redt de ir-Wilhelm-Gedöchtnis- le" wordt deze maand in It-Duitsland een inzame- (sactie gehouden, die ruim miljoen gulden op moet ngen. Dit geld is nodig T herstelwerkzaamheden de kerk, het symbool van »st-)Berlijn. Vooral de jiwbouw uit 1961 heeft te pn van de luchtvervuiling de stad, die ooit bekend ld vanwege de „Berliner ft". De Zwitserse theoloog Hans Küng heeft in een open brief een bewogen beroep op de paus gedaan een eind te maken aan het Êriestercelibaat De brief is zondag in het •ritse liberale weekblad Observer gepu bliceerd. Hans Küng, die van het Vaticaan geen theo logie meer mag doceren, zegt dat het evange lie de vrijheden vermeldt die de dienaren van het geloof moeten genieten. Hij merkt op dat de apostelen gehuwd zijn gebleven en dat het celibaat pas enkele eeuwen na de stich ting van de roomse kerk als plicht werd op gelegd. De andere religies volgen altijd de bijbelse traditie van gehuwde priesters. Tijdens het Tweede Vaticaanse Concilie had paus Paulus de zesde verboden over deze kwestie te spre ken, aldus Küng. Hij noemt de verplichting een zuiver kerkelijke bepaling van de Latijn se afdeling van de rooms-katholieke kerk, die op elk ogenblik kan worden geschrapt. Kühn wijst erop dat talloze jongeren en dui zenden priesters het priesterschap de rug toe keren wegens de verplichting van het celi baat. „Hoeveel priesters moeten wij nog ver liezen voordat wij willen erkennen en aan vaarden dat het huwen van priesters juist is?", aldus Küng in de brief. De Hogeschool voor Theologie en Pasto raat te Heerlen opende gisteravond haar academisch jaar 1980-1981. In zijn toe spraak bij die gelegenheid verklaarde de rector, pater dr. Rogier van Rossum, dat het onderzoek naar de theologische oplei dingen door het bisschoppelijk drieman schap Bluyssen, Ernst en Gijssen „in het nieuwe jaar veel bestuurlijke aandacht zal opeisen". Hij merkte daarbij op, dat kwesties als de toe komstige personeelsvoorziening van de Ne derlandse kerkprovincie, het werk in de jon ge kerken van de Derde Wereld, de meest ge schikte opleidingen daartoe, de vragen ook rond een scherper profiel van de priester en de pastorale werk(st)er „het hart van het be staan van de HTP raken". Maar het perspec tief, waarin die kwesties nu aan de orde wor den gesteld, past volgens rector Van Rossum „niet in onze manier om de problemen van kerk en wereld te benaderen". In die zin „voelen wij een aantal kwesties aan als van buiten opgedrongen." Uitvoerig ging rector Van Rossum in op de visie van de HTP op het werk van de kerk in de wereld. Hij merkte daarbij op, dat „wie de kern van de bevrijdingstheologie op zich laat afkomen en de opties van de Braziliaanse kerk, waaraan de paus gevraagd heeft een werkplaats voor de wereldkerk te worden, ziet de godsdienst naar voren komen als een unieke vorm van kennen, die op zichzelf de moeite van het onderzoeken waard is". Hij besloot zijn rede met de opmerking, dat de kerk door minder angst te tonen meer geloof zou vrijmaken. Engelse priesters laken curie methoden De conferentie van Engelse priesters, die afgelopen week in Birmingham bijeen kwam, betreurt dat de procedures, die de curie hanteert bij het onderzoek naar rechtzinnigheid van bepaalde theologen, onrust bij veel mensen teweeg brengen. Zonder Küng en Schille- beeckx met name te noemen, roept de conferentie in een resolutie de curie op de pro cedures zo te veranderen dat deze minder onderhevig zijn aan kritiek en de verdenking van onrecht. De conferentie, die zo'n 5000 priesters verte genwoordigt, nam deze reso lutie met 42 voor, 7 tegen en 12 onthoudingen aan. De conferentie deed tevens een beroep op de Engelse bis schoppen om, in navolging van hun Amerikaanse colle ga's voor gehuwde ex-angli caanse priesters toestemming tot wijding in Rome te vra gen. Een resolutie over de vertraagde laïciseringspro- cessen haalde niet de beno digde tweederde meerder heid. De Wereldraad van Kerken heeft het con tract met de huidige secretaris-generaal Dr. Philips Potter, dat in 1982 zou aflopen, verlengd tot 1985. Dr. Philips Potter, sinds 1 november 1972 se cretaris-generaal, verklaarde eind 1978 tegen over een groep Nederlandse journalisten dat tweede jaar van zijn tweede termijn was in gegaan. Deze baan „vreet" aan je, zo zei hij, je moet leren leven met persoonlijke aanvallen, caricaturen en valse voorstellingen, die van je hij zich bewust was van de zgn. 9-jaars-regel bij de wereldraad, volgens welke stafleden maximaal negen jaar in dienst van de raad mogen zijn. Potter wees er toen op dat net het worden gegeven. Kortgeleden zei dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van 1948 tot 1966, dat deze functie nu veel zwaarder is dan in zijn tijd. Doordat Potter's termijn nu met drie jaar wordt verlengd, kan hij zowel de voorbereiding als de zitting van de ko mende Assemblee (Vancouver 1983) meema ken. De katholieke nationale vereni ging tot bevordering van het wel zijn der zieken van alle gezindten „De Zonnebloem" organiseert op zondag 14 september weer de zgn. „nationale ziekendag". De 11 pro vinciale, 90 regionale en 1100 plaatselijke „Zonnebloem"-afde- lingen beleggen die dag met en voor zieken bijeenkomsten van allerlei aard. Deze kunnen varië ren van feestmiddagen tot eucha ristievieringen. „De Zonnebloem" heeft ter gele genheid van de nationale zieken dag een brochure uitgegeven waarin pastores aanknopingspun ten kunnen vinden voor hun pre ken. Het thema van de dag is dit Sar: „Ziek word je nooit alleen", iermee wordt aandacht ge vraagd voor allen die te maken hebben met de zorg voor een langdurig ziek familielid, een zie ke vriend of een zieke kennis. „De Zonnebloem" organiseert va kantieweken en boottochten. De onderscheidene afdelingen dragen zorg voor ziekenbezoek en zaken als een Sinterklaascadeautjesactie en feestmiddagen. Naar schatting zijn 30.000 vrijwilligers en vrijwil ligsters betrokken bij het werk van „De Zonnebloem". Italiaanse pater dood geschoten In Palermo is afgelopen weekeinde de 61-jarige Franciscaan Giacinto Ca- stronovo na de vroegmis doodgeschoten. Van de da ders ontbreekt nog elk spoor. Vanwege de „inge wikkelde persoonlijkheids structuur" van de pater zoekt de politie vooralsnog in vele richtingen, aldus een politiewoordvoerder Pater Giacinto stond ener zijds bekend om zijn liefde voor de armenzielszorg, maar onderhield anderzijds contac ten met figuren uit het open bare leven, o.a. met de advo caat Giovanni Bontade, zoon van maffialeider Don Paoli- ni. De advocaat werd enige maanden geleden aangehou den in verband met een her oïnezaak. mm\s- Uh: mimm mm Sfflmt'ianwi tÊÊW Amsterdam In Amsterdam heeft Prins Bernhard maan dagavond de Erasmusprijs 1980 uitgereikt aan de musici Gustav Leonhardt en Nikolaus Harnoncourt. Hij deed dat tij dens een gelegenheidsconcert in het concertgebouw, dat on der meer werd bijgewoond door Koningin Beatrix, Prins Claus, Prinses Juliana, Prinses Margriet, Pieter van Vollenho ven en burgemeester Polak. De prijs, groot 150.000 gulden, is aan de musici toegekend vanwege hun nieuwe visie op de 17de en 18de eeuwse mu ziek en de barok in het bijzon der. „Met uw authentieke ba- rokuitvoeringen heeft u baan brekend werk verricht en een dus de prins tijdens de uitrei king. Gustav Leonhardt nam de on derscheiding met passende be scheidenheid in ontvangst. „It was nog done well", zo citeer de hij in zijn dankwoord de schrijver Ben Johnson, „but it was surprising to see it's done at all". De Erasmusprijs werd in 1958 door prins Bernhard in het le ven geroepen als onderschei ding voor personen of instel lingen, die een voor Europa bijzonder belangrijke bijdrage op cultureel sociaal weten schappelijk terrein hebben ge leverd. In vroeger jaren zijn onder andere de schilder Mare Chagall, de filmers Charlie Chaplin en Ingmar Bergmann en de organisatie Amnesty In ternational met de onderschei ding bekroond. Alain Lombard opent seizoen DEN HAAG De Fransman Alain Lombard, regelmatig gastdirigent bij het Residentie- Orkest, leidt de eerste RO- abonnementsconcerten van dit seizoen op donderdag 11 en vrijdag 12 september in het Congresgebouw. Met solisti sche medewerking van de Amerikaanse pianist Malcolm Frager speelt het RO beide avonden de 3e Leonore Ou verture en het le Pianoconcert van Beethoven; na de pauze Op dinsdag 16 september geeft het Residentie-Orkest onder leiding van Alain Lombard het traditionele Prinsjesdag- concert in Houtrust. Marco Bakker is solist op dit feestelij ke concert. Hij vertolkt opera- aria's van Mozart, Gounod en Bizet Het programma ver meldt voorts Dvoraks Symfo nie Uit de Nieuwe Wereld en de Boléro van Ravel. CBS verliest kortgeding HAARLEM De grammo foonplatenmaatschappij CBS in Haarlem mag de liedjes „Ellende" en ,,'t Jochie, dat zal altijd blijven sappelen", ge zongen door Rijk de Gooyer, niet uitbrengen op muziekcas- sette zonder toestemming van de auteur, J. M. van der Eerde uit Putten. Ze mogen wel op een elpee worden gezet. Dit heeft de president van de rechtbank in Haarlem, mr. H. F. van den Haak, gisteren bepaald in het kort geding dat Van der Eerde tegen CBS had aangespannen. CBS had de twee liedjes aan vankelijk op single uitge bracht Door het succes sprak CBS mondeling met Van der Eerde af dat de liedjes ook zouden worden gezet op elpee. CBS zette de liedjes echter eveneens op muziekcassette. Van der Eerde wilde op de af spraak terugkomen en spande een kort geding aan tegen CBS. De president van de rechtbank in Haarlem stelde echter dat ook een mondelinge afspraak geldig is. Maar omdat niet over de muziekcassette is ge sproken, verbood hij CBS de liedjes op cassette uit te bren gen. Ook bepaalde hij dat CBS de cassettes die al in de handel zijn gebracht, voor zo ver mo gelijk moet terugnemen. Bij overtreding moet CBS een dwangsom van duizend gulden per keer betalen. DEN HAAG VCH, win naar van de Nederlandse vol leybalbeker bij de dames, heeft met ingang van 4 okto ber de beschikking over de Peruaanse internstional Carla Lanata. De 19-jarige speelster heeft een Nederlandse moe der. KOEWEIT MVV heeft het nationale voetbalteam van Koeweit met 4-0 verslagen. Er waren 12.000 toeschouwers. Gespeeld werd bij een tempe ratuur van 41 graden. PARIJS De internationale autosportbond, de FISA, heeft gisteren bekendgemaakt dat op 5 oktober de Amerikaanse Grote Prijs in de Formule 1 zal worden verreden op de baan van Watkins Glen in de staat New York, dat is tevens de laatste Grand-Prix van dit jaar, die meetelt voor het wereldkampioenschap 1980. Het circuit krijgt een speciale asfaltlaag. TIHANY (Hon) Na de eer ste finaledag van het toernooi om het wereldkampioenschap plankzeilen, dat in Tihany wordt gehouden, heeft de Ne derlander Stephan van den Berg de leiding in de algemene rangschikking van de klasse der lichtgewichten. Floor de Groot staat op de derde plaats. FORLI Johan van der Wal en Bert Struyk zijn in Forli derde geworden in de laatste motorrace voor het wereld kampioenschap lange afstand. In de eindstand bezette de Ne derlandse combinatie, die reed met een Honda, de vijfde plaats met 36 punten. De Fransen Fontan en Moineau grepen de wereldtitel met 58 punten. Viotta Ensemble o.l.v. Bredenhorst treedt don- igavond 11 september op e Pauluskerk, Sijzenlaan )en Haag. Solistische me dewerking Verlenen Marieke Blankestijn viool en Lex Blan- kestijn fluit. Op het program ma staan werken van Vivaldi, Elgar, Grieg en Jean Rivier. Folkert Grondsma, cantor organist van de H. Pauluskerk te Den Haag, verzorgt op vrij dag 12 september een concert van Haags Orgel Kontakt in de Evangelisch Lutherse Kerk aan de Lutherse Burgwal. Op zijn programma staat muziek uit de Noordelijke Nederlan den van 1600 - 1900. Te beluis teren zijn werken van Swee- linck, Van Noordt, Speuy, Van Blankènburg, Pool, Boutmy en De Lange sr. Drie gouden leeuwen in Venetië VENETIE (AP) Op het filmfestival van Venetië heeft de jury maandag een gedeelde „gouden leeuw" toegekend aan twee filmmakers: de Ame rikaan John Cassavettes voor zijn „Gloria" en de Fransman Louis Malle voor diens „Atlan tic City". De Griekse regisseur Theodo- rus Anghelpoulos kreeg een gouden leeuw in de categorie „experimenten", voor zijn „Alexander de Grote". Een derde onderscheiding kreeg de Hongaar Peter Got- har voor diens „beste eerste werk", getiteld „Een speciale dag".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7