i* Gezondheidszorg niet gebaat met goedkopere specialisten Provincie haalt de broekriem aan Gauwl vediend. £iïdóc6otïxa/rii Overname van Ergon Electric la ER ZIJN LEIDENAARS DIE MENEN, DAT DE WAAG WEL DEGELIJK TE GEBRUIKEN IS VOOR EXPOSITIES... Elf Leidse artiesten manifesteren hun kunst gedurende een vierdaagse happening ECONOOM VAN PRAAG OP WERELDCONFERENTIE: LUITENDE BEGROTING ANKZIJ KUNSTGREPEN Commissieleden hekelen beleid college rAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 9 SEPTEMBER 1980 PAGINA 5 I Op mijn omwegen dóór stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag iri deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Er zijn mensen, zeg maar een stel Leidenaars, die vinden dat je als kunstenaar echt wel iets met de Waag kunt doen. Sinds een jaar is .de Waag er voor passerende Jan en alleman. Je hoeft niet op te passen, want er zijn heel lage drempels. Een openbaar kijk- en luisterhuis das. Dat was eenmaal de opzet en dat zal Portret, vervaardigd door Hilbrand Bruyning. Ook in de Waag. het ook blijven. Vorig jaar werd er de zoveelste Triënnale gehouden, een visuele opstelling die om de drie jaar, als het kan, moet plaatsvinden. Toendertijd aangelengd met opfleurende gedicht- en weet ik wat voor andere culturele uurtjes. Nu waren er Leidenaars ik haalde ze naamloos, want dat willen ze blijven, hierboven al even aan die van die Triënnale zeiden: humbug, ie reinste humdrum; „zo bereik je hèt publiek niet in optima forma". Er zou derhalve iets anders moeten gebeuren om de artiest met z'n werk naar voren te duwen. Dat gaat nu deze week gebeuren, vanaf woensdag 10 tot en met zaterdag 13 september. Vierdaagse manifestatie van Leidse Kunstenaars, heet het. Geen tentoonstelling dus, dat zou te statisch zijn, te grauw en levenloos ook. Het gaat om elf kunstenaars uit het Leidse die dankzij de welwillende activiteiten van „enkele geïnteresseerde inwoners van Leiden" nu de kans krijgen, van de grond te komen. Niet in De Lakenhal, met z'n hoge kunstgevoelige drempels en elitaire entourage (iets dergelijks tenminste ving ik Doek van Gerard de Reus In een sprekend uitdrukking. op uit de mond van één der betrokken Leidse inwoners), maar in de publieke Waag, "een mooie zaal" geheten. Het Leidse groepje sympathisanten koos de deelnemers aan de manifestatie uit. Ze werden vriendelijk uitgenodigd. Zo hangen vanaf morgen noem het iets anders dan exposeren en dan krijg je algauw manifesteren in de aloude stenen Waag, waaruit de voormalige Culturele Raad, althans derzelver Bureau, verbannen werd, werken en werkjes, stukken en 1 stukjes, grafiek, schilderijen en sculptuur, van uitnemende lieden zoals Hilbrand Bruyning, Roger Busschots, Henk Gosses, Aad van Houwelingen, Pol Jong, Trees Kleyn, Gerard de Reus, Willem van Scheijndel, Burckhardt Söll, Henk de Vroom en Frans de Wit. Allemaal scheppenden met veel in hun expressieve mars. Die moeten aan een grotere klok gehangen worden. In een overzicht van recent werk. In een manifestatie die aan wil tonen, dat het best wel kan in de Waag. Er is een motivering voor één en ander voorhanden, namelijk, dat in Leiden en vlak daaromheen op het moment veel mensen werken en wonen die als kunstenaar door het leven gaan en proberen actief en „vernieuwend bezig" te zijn. „Tot nu toe zijn ze voor een groot deel van het Leidse publiek onbekenden, daar de tentoonstellingsmogelijk heden hier ter stede niet ten volle worden benut", aldus de enkele geïnteresseerde Leidse inwoners, die daarom het initiatief hebben genomen tot het organiseren van deze manifestatie. „Deze (manifestatie) pretendeert niet een compleet overzicht te geven van het Leidse kunstgebeuren. Er is een selectie gemaakt omdat het nu eenmaal niet mogelijk is iedereen zich tegelijk volledig te laten presenteren". Welnu, er is geprobeerd in de Waag een boeiend en overzichtelijk geheel te formeren van een kunst waarvan verschillende stromingen vertegenwoordigd zijn. In overleg met de deelnemende kunstenaars is een keuze gemaakt uit hun meest recente doen en laten. Nogmaals, de Waag is gekozen omdat de gemeente Leiden het gebouw „daar nu eenmaal voor bestemd heeft, vanwege de gunstige ligging èn omdat de ruimte wel degelijk goed te gebruiken is voor een tentoonstelling, die nu manifestatie heet. Vorige pogingen daartoe lieten het tegengestelde denken", zo stellen de belangstellende Leidenaars „en petit comité" vast. En dan kun je denken wat je wil over wat er allemaal voorheen is misgegaan in die Waag. „Misschien zijn we in ons proberen geslaagd", wagen de opzettende Leidenaars te veronderstellen, op z'n minst te hopen. De manifestatie is open van woensdag 10 september tot en met zaterdag 13 september van 's ochtends 10 uur tot 's avonds 10 uur Wellicht, dat er nog wat randverschijnselen aan toegevoegd zullen worden. Geen flauwekul met gedichten en zo, maar een instant dansmanifestatie bijvoorbeeld. U moet maar gaan kijken, lijkt me het beste. EN „Salarisvermin- -...g van specialisten »kt de gezondheidszorg Nederland niet goedko- Wat de specialisten ver» nen is een fractie van ,t de ziekenhuizen jaar- s aan geld investeren. Er over het algemeen in de j cenhuizen meer bespaard men worden op de tech- che gezondheidszorg. Er :en ongeremde wildgroei li allerlei apparaten waar p markt jaarlijks mee rt overspoeld. Het nut veel apparatuur wordt iiwelijks getoetst aan de ihoefte die er naar bestaat maar ook in 1 buitenland, geschiedt k te weinig onderzoek Ir effectieve maatregelen .i deze wildgroei zouden lieten beperken." Dit zei prof. dr. n.S. van Praag (gewoon Bgleraar in de westerse loomie) naar aanleiding i een driedaagse interna- i lale conferentie: „Wereld- gres Econonomie van de tondheidszorg", die van- tend door staatssecreta- van volksgezondheid en leuhygiëne, mevrouw E. Veder-Smit, in Leiden rd geopend. Prof. Van Praag stelde bij deze gelegenheid, dat specialisten zich als verkeersagenten" op de kruispunten van belangrij ke ontwikkelingen in de ge zondheidszorg opstellen. De hoogte van hun salaris mag dan wel niet de belangrijkste factor zijn in het kostenpakket van een ziekenhuis, hun be slissingen zijn dat zeker wel. De specialist is volgens Van Praag uiteindelijk de man die verantwoordelijk is voor de hoge uitgaven (kostbare appa ratuur etc.) in zijn hospitaal. De specialisten nemen de „dure beslissingen en daarom spelen zij zo'n belangrijke rol. Van Praag zei verder dat zie kenhuisartsen in bepaalde op zichten meer verantwoorde lijkheden zouden moeten krij gen. Aan de relatie arts-pa tiënt zou nog heel wat verbe terd kunnen worden. Een mentaliteitskwestie natuurlijk, maar ook een kwestie van plannen. Aan de artsen zou om te beginnen bijvoorbeeld minder overbodig werk in de ziekenhuizen kunnen worden opgedragen dan nu nog veel het geval blijkt te zijn. De arts zou zich méér en daardoor specialistischer met de patiënt moeten gaan bemoeien. Aldus •liet Van Praag doorschemeren. Dat zou volgens hem directe gevolgen hebben op sommige oge kosten, die de ziekenhui zen maken. Het congres lijkt op het oog de status van de arts en vooral die van de specialist niet ge heel onaangeroerd te laten. Noch die van de overheid en de ziekenfondsen. Sommige Derde Wereld-landen zijn er vertegenwoordigd en nage noeg alle westerse landen. Mo gelijkheden te over om tussen de bedrijven door vergelijkend onderzoek te plegen over wat een specialist in Afrika ver dient "en zijn vakgenoot in de V.S. of een ander westers land. Volgens een van de genodig den op het congres, prof. dr. Mark Perlman van de univer siteit in Pittsburg kan dat ver gelijken van salarisstrookjes een aardig gegeven opleveren. In de V.S. hoort het salaris van de arts (specialist) thuis in het rijtje van de absolute top inkomens. Samen met de ad vocaten vormen de artsen hier de machtigste betaalde groep mensen. „Het vergaren van macht (ook politieke) en veel geld is bij artsen in mijn land in slechts één generatie heel goed mogelijk." Aldus prof. Perlman. Er doen 250 wetenschappers, voornamelijk economen, aan de conferentie mee. Zij verte genwoordigen 19 landen, wes terse en niet-westerse naties, met uitzondering van de Oost- blok-landen, die niet op de uit nodiging van de Leidse uni versiteit hebben gereageerd. De bedoeling van de conferen tie is een steentje bij te dragen aan de verbetering van de ge zondheidszorg op internatio naal niveau. „Een conferentie, die niet beoogt pasklare ant woorden overal op te kunnen geven en waar ook geen unie ke Nederlandse problemen worden aangestipt," aldus prof. Van Praag. „We moeten niet proberen het wiel op nieuw uit te vinden, maar wel zien te komen tot een vergelij king van de gezondheidszorg met andere landen. De confe rentie vormt echter wel een referentiepunt voor gezond heidseconomen over de hele wereld. Er worden bijelkaar 40 wetenschappelijke verhande lingen gehouden, waarvan de voornaamste conclusies te boek (uitgever: Elsevier) wor den gesteld. Het congres wordt gesponsored door de Amster damse Vereniging „Zieken fonds Ziekenzorg", die dit jaar zijn 85-ste verjaardag viert. ZOETERWOUDE Tussen de Nederlandsche Standard Electric Mij ITT Den Haag en drs. P.P.F. Langendijk te As sen is volledige overeenstemming bereikt over de overname van Ergon Electric B.V. door de heer Langendijk. De heer Langendijk was tot op heden de algemeen directeur van Er gon Electric B.V. met vestigingen in Zoeterwoude, Apel doorn en Groningen. Het is een van de grotere electrotech- nische installatiebedrijven van ons land. Voorts fabriceert en installeert de onderneming buispostinstallaties en docu- mentatie-transportsystemen. De vakverenigingen en de respectieve ondernemingsraden zijn over de overname volledig geïnformeerd en hebben laten weten zich er niet tegen te zullen verzetten. Ergon Electric B.V. was een 100 procent dochter van NSEM. „Gezien de zeer snelle ontwikkelingen in de hoogwaardige, pro fessionele telecommunicatie en electronicamarkt, waarop NSEM zich begeeft, groeiden NSEM en Ergon Electric echter steeds verder uit elkaar", aldus NSEM algemeen directeur ir. A.O. Schaap. „De groeikansen van Ergon Electric zijn dan ook beter gewaarborgd buiten de NSEM-groep. Het NSEM management kan zich nu bovendien ook geheel concentreren op de groei van de moedermaatschappij. men Gedeputeerde Staten met een voorstel hoe de provincie het best bij kan dragen aan een oplossing voor dit forse bedrag. Opcenten IDEN/DEN HAAG deputeerde Staten van id-Holland zijn erin ge- lagd de provinciale begro- g voor het jaar 1981 slui- Jd te krijgen. Dat hiervoor ge kunstgrepen nodig wa- 1, bleek vanmorgen bij de iciële presentatie van de twerpbegroting, waar het lege van G.S. een toelich- g gaf op de verschillende tatregelen, die noodzake- k worden geacht. Het ver- rtl, circa 7 miljoen op totale begroting van miljoen, is opgevangen or onder meer bezuinigin- n aan te brengen in de sten stadsvernieuwings- ods, Interkruis en het ads Sportaccommodatie ►or een bedrag van 2,1 üjoen. torts worden de totale na deringen uit het Provincie- nds over de jaren 1977-1979 (circa ƒ4 miljoen) aangewend, terwijl zowel het netto-reke ningoverschot over 1977 als de saldi-reserve voor zeshonderd duizend gulden worden aange sproken. Het college van G.S. noemt als oorzaken van de on gunstige financiële ontwikke ling in de provincie Zuid-Hol land de korting van 2,5 mil joen door het rijk op de uitke ringen voor 1980. Er waren echter nog meer tegenvallers. Zo worden de ontvangsten van het veer Maassluis-Rozenburg voor 1981 één miljoen lager geraamd als feitelijk op werd gerekend in de meerjarenbe groting. Dit heeft te maken met het gedaalde gebruik hier van. De Beneluxtunnel is im mers tolvrij geworden en de Botlektunnel gereed. Kostenstijging Een andere factor voor de hui dige krapte in de provinciale beurs is de toename van de netto-provinciale bijdrage aan de Verenigde Provinciale Bi bliotheek Centrales (VPBC). Zijn voor de meeste tegenval lers externe oorzaken aan te wijzen, Provinciale Staten moet voor deze kostenstijging wel de hand in eigen boezem steken. Ze stemden tenslotte in met het voorstel van G.S. een deel van de kosten van de nieuwbouw van het VPBC voor eigen rekening te nemen. Vierde oorzaak in de rij zijn de tegenvallende exploitatiete korten van de Kiltunnel. Voor de provincie bedraagt het. voorlopige tekort bijna 9 miljoen. Ten laste van 1981 zou dan f 1,5 miljoen komen. Wanneer de besprekingen met de regering zijn afgerond, ko In de ontwerp-begroting 1981 is geen rekeninggehouden met de heffing van opcenten op de hoofdsom van de motor rijtuigenbelasting. De parle mentaire behandeling over deze kwestie is nog steeds niet rond. G.S. heeft nu in plaats van deze heffing de compensa tie-uitkering voor het ontbre ken van een eigen belastingge bied in de begroting ingecalcu leerd. Dit levert 35 miljoen op. Uit het provinciefonds komt, althans dat meent G.S. te mogen hopen, 134 mil joen. De rest van de provincia le inkomsten moeten dan ko men uit de doeluitkeringen van het rijk en de eigen hef fingen van de provincie. Ge deputeerde Staten verwacht ingevolge de Wet Uitkering Wegen (WUW) een rijksuitke ring van 126 miljoen. De Erovincie Zuid-Holland krijgt ier echter maar ƒ89 miljoen van. Het provinciaal bestuur wil zich dan ook sterk maken bij het rijk om een hogere WUW-uitkering te krijgen. De provincie Zuid-Holland kan anders niet meer tegemoet ko men aan de dringend nodig geachte investeringen aan se cundaire en tertiaire wegen. VOORSCHOTEN De commissie verkeer, vervoer en fi nanciën hekelde de handelwijze van het college van burge meester en wethouders om het toegezegde advies omtrent de prognoses verkeersintensiviteiten Rijksweg 11-West van de agenda van de commissies te schrappen. Wethouder De Keuning maakte de opmerking dat het college tijdens de wekelijkse vergadering niet aan dat onderwerp was toe ge komen. Ir. Van Leeuwen (PvdA) vond dat het gemeentebestuur van Voorschoten had moeten zorgen voor de vergadering van de vaste kamercommissie, die vandaag gehouden wordt, met ande re cijfers te komen te meer daar een externeverkeersbureau in opdracht van de gemeente een rapport uitgebracht heeft. Hij kreeg de steun van alle commissieleden en na veel navraag was de wethouder bereid om mee te delen dat het verkeersbureau Arnhem tot hetzelfde aantal voertuigen - te weten 35.000 - was gekomen. Het gemeentebestuur kan dus de cijfers van rijkswa terstaat niet aanvechten, hoewel achter die cijfers een groot vraagteken geplaatst kan worden. De Kamercommissie heeft echter wel alle andere bezwaren van de gemeente Voorschoten tegen deze rijksweg vroegtijdig gekregen. Met een ruim financieel gebaar van de commissie werden de voorstellen tot verkeersremmende maatregelen voor de Jan Evertsenlaan van tafel geveegd. De commissie besloot unaniem tot de aanleg van aparte fietspaden. Dat is alleen mogelijk in dien van gedeelte van het plantsoen gebruikt wordt. De gevon den oplossing van versmalling van de rijbaan en de aanleg van fietssuggestiestroken werd gezien als een grotere onveiligheid voor de fietsers. De meerkosten worden geraamd op ƒ2.500,-, waardoor de rekonstruktie van de Korte Laan komt op rond de 10.000,-. De bewoners kunnen volledig akkoord gaan met de commissie. ADVERTENTIE Niet meer dan één nieuwe abonnee vragen wij van u voor dit zwaar verzilverde schaap met 5 poten. abonnee van de Leidse Courant Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (automatische afschrijving) per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een zwaar verzilverd schaap met 5 poten. I Naam_ Adres_ Postcode/Plaats- Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5