Positieve discriminatie vrouwen in gemeentelijke personeels advertenties vuarnecke Werkloosheid fors gestegen naam /der wet De eerste keer GEMEENTERAAD NA WEINIG HOOGSTAANDE DISCUSSIE: Leidse studenten tegen bezuinigingen Onze mannequin toont de nieuwe hersftmode in onze zaak op woensdag en zaterdag. Komt u eens kijken! Autoradio's gestolen LEIDSE COURANT DINSDAG 9 SEPTEMBER 1980 PAGINA 3 Het was gisteren de eer ste maal dat mr. C.Goe- koop, na op 18 september geïnstalleerd te zijn, de Leidse gemeenteraad voorzat Dat hij zijn wens om snel te vergade ren niet meteen ingewil ligd kreeg, lag niet zo zeer aan zijn kwaliteiten als voorzitter als wel aan de agenda van de raad. De raad sloot haar vergadering om 23.00 uur af door verschillende agendapunten naar de volgende raadsvergade ring te verplaatsen. Voor de nieuwe burgemeester was hèt al met al een rustige vergadering waarin hij slechts in de discussie rondom de 'vrouwenmotie' en tipje van de Leidse politieke sluier zag opgelicht agen rechter jEIDEN Een Qtomobilist aan wiens zoals hij ■uf althans beweerde >oit iets aan te merken tel, had enige tijd •leden voor eigen ichter gespeeld door in motorrijder bijna in blikken. De 'keurige' ^tomobilist had >(imelijk na irritatie inn beide zijden Qprobeerd zijn jtponent van de weg af drukken, hetgeen jna tot gevolg had, dat motorrijder tussen fee auto's werd otmangeld. De 'eigen chter' moest zich steren echter bij de genlijke rechter voor -jn daden irantwoorden. Tijdens :t incident werd de •rvaarlijke fieggebruiker al op een eiar rake klappen %gast, maar gisteren aelde kantonrechter alsnog de nastoot uit. )e foto's liegen er niet U hebt de motorrijder rh zeker wel gesneden," de kantonrechter tot gedaagde. De verdachte echter alleen over >t feit, dat volgens hem ist de motorrijder fout ^d gehandeld door rechts ^ast de auto te komen 'jjden. „En dat vindt u een io|den om de motor van de ^(eg af te drukken, om ®»m vervolgens klem te vroeg de antonrechter geïrriteerd, e verdachte sprak dat fel tegen. De man Iweerde, dat zijn reactie »n schrikreactie was en at er geen sprake was clan moedwil. „De man l7fees met zijn vinger naar jn voorhoofd en zei: „Je ent geschift." Daarna [oekte hij en begon jzonder grof te schelden, ben gaf hij een schop gen het portier van mijn Dat gaf een eweldige knal. Ik schrok aar zo van, dat ik als naar rechts ben itgeweken. Vervolgens apte ik uit en kreeg ,rect drie dreunen. lang heb ik met >'n lip gelopen," :ïrdedigde de verdachte ^n5ch en legde zijn hand op 2jn wang om aan te geven t De hard de klap wel was ingekomen, et proces verbaal erlegde de accenten van verhaal van de enigszins, de gang van iken van een andere ant belichtte. Korte tijd ^dat het incident was ïbeurd, tekende de Dlitie de volgende ^rklaring van de jtomobilist op: „Nadat de lotorrijder tegen het rxortier had getrapt, wilde 3 hem van de weg B. rukken, omdat ik bang 'as, dat hij er vandoor zou En daarmee sprak H verdachte zichzelf fficier van justitie levrouw Couzijn: „Het 02foces verbaal spreekt duidelijke taal. Wellicht nent u tijdens het J^pmaken van het verbaal meet eerlijkst geweest en 'iar houd ik u dan ook n. Ik praat niet over het Wangedrag van de 'lotorrijder, hoewel dat est benedenmaats kan jn geweest. Maar dat iet allemaal niets af aan it feit, dat u voor eigen :htertje heeft gespeeld, it kan niet getolereerd irden. Je kan niet imaar iemand van de leg af drukken, dat zijn Uiten proportionele laatregelen. Er is in dit pval sprake van meer an schandalig rijgedrag." 'e officier eiste een boete u in honderdvijftig gulden ^'übsidiair zes dagen ihtenis met rwaardelijke itzegging van de „Ik ben j^et stomheid geslagen, ïlachtbare," was de tctie van de verdachte het horen van de eis. hter Vroom liet de irwaardelijke itzegging varen, maar jUonniste verder conform nje eis. „Ik ben wel erg apleurgesteld," zei de 'erdachte, maar rechter 'room snoerde hem de lond: Dat is dan mmer voor u, maar wij laren ook teleurgesteld, n we van uw rijgedrag rden.' pIM BUNSCHOTEN Chaplin In het kader van een terugblik op de Spaanse filmer Carlos Sa ura wordt woensdag 10 september de film „Cria Cuervos" uit 1975 in het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum vertoond. De film gaat over de bij zondere verhouding tussen het kleine meisje Ana en haar tante Paulin (gespeeld door Geraldine Chaplin), die haar en haar twee zusjes na de dood van haar ou ders opvoedt. In feite gaat de film over kinderen die door de wereld van volwassenen in de hoek worden ge dreven en een houding gaan innemen die, uiterlijk alt hans, verre van onschuldig blijkt. Er zijn twee voor stellingen om 20.00 uur en om 22.15 uur. De toegang is/ 4,50, leven LVC f 2,50. Adres: Breestraat 66 in Leiden. Vrijwilligerswerk Bij de Leidse Vrijwilligerscentrale, Langegracht 246a in Leiden is informatie verkrijgbaar over de mogelijkheid van vrijwilligerswerk in Leiden en omgeving. Tevens wor den er cursussen georganiseerd voor mensen die aktief zijn als vrijwilliger of vrijwilliger willen worden. Donderdag 11 september zal er een informatie-avond plaatsvinden over deze cursussen. Aanvang 20.00 uur. Italiaanse filmcyclus Maandag 15 september wordt in het Kijkhuis de Ita liaanse filmcyclus voortgezet met 'La Commare Secca' van Bertolucci. Deze film laat de moordenaars van een prostitué zien als produkten van hun omgeving. Aan vang 20.00 uur en 22.15 uur. De cyclus wordt donderdag 18 september voortgezet met 'Una Giernata Particula- re' van Ettore Scola. Aanvang 20.00 uur en 22.15 uur. Vrijdag 19 september wordt een drie uur durende speelfilm van Ermanne Olmi gedraaid. Aanvang al leen 20.00 uur. Het Kijkhuis is te vinden in de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 in Leiden. Volksdansen Het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66 houdt zaterdag 13 september een volksdansinstuif. Onder begeleiding van het volksdansorkest 'Ranja' wordt met oude en nieuwe dansen het komende Leids volksdansseizoen ingeluid. Aanvang 20.00 uur en de toegangsprijs is 4,50 gulden. Open middag JAL Het Jongeren Advies Centrum Leiden neemt met in gang van 15 september het nieuwe onderkomen in de Caeciliastraat 67 in gebruik. Om dit te vieren is er op zaterdag 13 september een open middag. Van 14.00 uur tót 17.00 uur zal er informatie te krijgen zijn over de aktiviteiten van het JAL. Als alles goed gaat zal er ook een folk-groep optreden. Psychologie Het Gesprekscentrum in de Vrouwenkerkkoorstraat 17 houdt een serie lezingen met als thema 'Psychologie in het Nieuwe Tijdperk' De eerste lezing wordt dinsdag 16 sep tember gehouden. De serie wordt begonnen met een inlei ding door Ria Axel. De denkbeelden, weergegeven in deze serie, zijn gebaseerd op de filosofie van de theosofe Alice Bailey; de aanvang is om 20.00 uur. Gewoon: Ramses Ramses Shaffy treedt woensdag 10 september op in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest. Deze keer niet, zoals gebruikelijk tijdens de laatste jaren, met Lies- beth List en de Shaffy's, maar nu eens helemaal alleen. Ramses Shaffy laat zich, zingend en spelend op de pia no, van de andere kant zien Deze tournee is een ver volg op Shaffys succesvolle optreden in de Verenigde Staten. Onbekende en bekende liederen worden door Shaffy ten gehore gebracht. Naast het optreden van Shaffy, verzorgt ook Vincent Walter enige toneelfrag menten. Vincent Walter is vooral bekend door zijn to neelversie van 'De kleine prins'. Het optreden begint om kwart) over acht. Kaarten, in prijs variërend van f7,50 tot f15,- (voor CJP-houders 7,50 en voor inge schrevenen bij K&O van f 6.50 tot/14,-) zijn verkrijg baar bij het bureau van K&O aan de Oude Vest (tel. 141141 of 141200) of 's avonds aan de zaal. LEIDEN De werkloosheid in de regio Leiden heeft in de District Lisse maand augustus een forse stijging ondergaan. Het aantal werkeloze mannen steeg met 10,6%, het aantal werkeloze vrouwen met 7,5%. Het totale aantal werkeloze mannen werd hiermee op 2577 ge bracht. De grootste toename vond plaats in de bouw (+96) en bij de ongeschoolde arbeiders (+29). De vraag naar arbeidskrachten liep daarentegen sterk terug (met 360 tot 668). De belangrijkste daling vond plaats in de metaalsector (-256) en de groep onge schoolde arbeiders (-47). Ook ten opzichte van vorig iaar is er sprake van een aanzienlijke stijging van de werkeloosheid. Een overzicht van de werkloosheidssituatie in augustus in de tien gemeente die behoren tot het district van het GAB Leiden. plaats mannen vrouwen Alkemade 52 46 Katwijk 330 92 Leiden 1756 747 Leiderdorp 139 96 Oegstgeest 79 59 Rijnsburg 28 24 Valkenburg 10 3 Voorschoten 113 61 Warmond 24 15 Zoeterwoude 39 18 Overigen 7 8 Ook de werkeloosheid in het district van het gewestelijk ar beidsbureau Lisse is in vergelijking met vorig jaar sterk ge stegen. Bij de mannen was er sprake van een stijging met ruim 100. Bij de vrouwen daalde de werkeloosheid daarentegen als gevolg van het weer beschikbaar zijn van de seizoenswerkzaamheden in de bloembollensector. Omdat het aantal vacatures ook daalde, is er sprake van enige verslechtering van de werkgelegenheid in de Bollenstreek. In de sectoren bouwnijverheid en personeel al gemene dienst is de werkeloosheid het grootst. In de situatie rond de algehele teruggang in de bouw wordt voorlopig geen verbetering verwacht. Het aantal jeugdige werkeloze bouwvak kers is gering. De stijging in de sector personeel algemene dienst is het gevolg van de afloop van verschillende werken in de overheidssfeer (openbaar groen en dergelijke). Er lijkt genoeg werkgelegenheid te zijn voor schoolverlaters, behoudens mis schien leerlingautomonteurs, meisjes met alleen LBO en jongelui met een te algemeen MAVO/HAVO vakkenpakket. Het district Lisse omvat de gemeenten Lisse, Hillegom, Noord- wijk, Noordwijkerhout, Sassenheim en Voorhout. LEIDEN De Leidse Studentenbond (LSb) is het volledig oneens met de be- zuinigingensplannen die de de regering Van Agt in petto heeft voor het weten schappelijk onderwijs. Met name de korting op de personele middelen van de Leidse Rijksuniversiteit is voor de LSb onaanvaardbaar. Dp T.Sb keurt hpf snoiaal-eronnmitph be leid dat ten grondslag ligt aan de bezuini gingen af, omdat zij van mening is dat het aantal werklozen door dit beleid alleen maar hoger wordt. Ook om onderwijskun dige redenen kan de studentenbond niet akkoord gaan met de bezuinigingsplan nen. De studenten zien als gevolgen van de bezuinigingen bij de Leidse universiteit (9 miljoen gulden in 1981): een drastische inkrimnine van de aantallen student-as sistenten, wetenschappelijk assistenten en overig personeel met een (relatief) zwak ke rechtspositie en een geheel of gedeelte lijke vacaturestop voor het vast aangestel de personeelsbestand. De bond noemt dit onaanvaardbaar omdat hierdoor de kwali teit van het onderwijs en de omvang van het wetenschappelijk onderzoek af zou LEIDEN 'Mannen hoeven niet gestimuleerd te worden om te solliciteren op zoge naamde vrouwenfuncties. Vrouwen zijn echter een ach tergebleven groep en dienen daarom positief gediscrimi neerd te worden.' Op grond van deze redenering besloot de gemeenteraad gistera vond dat de gemeentelijke wervingsadvertenties voor banen die (vrijwel) uitslui tend door mannen worden uitgeoefend, voorzien moe ten worden van een zinsnede waarin vrouwen 'met klem' worden verzocht te sollicite ren. Een voorstel van de nieuwkomer Frits van Oos ten (PPR) om bij typische vrouwenfuncties een soort gelijke regel op te nemen voor mannen vond steun bij VVD. CPN en D'66, maar haalde het niet. De positieve vrouwèndiscrimi- natie zorgt reeds enige tijd voor onrust in de Leidse poli- ADVERTENTIE WL Breestraat 151 - 153 telefoon 071 -124586 tieke gelederen. De basis van de discussie ligt in een motie die tijdens de laatstgehouden begrotingsbehandelingen werd ingediend door het PvdA raadslid Henriëtte Van Don gen. De motie had dezelfde strekking als die gisteren inge diend werd. Slechts het zinne tje 'of woorden van gelijke strekking' hadden de verant woordelijk portefeuillehouder mevrouw J.G.Fase de moge lijkheid gegeven een toch wat ander zinnetje op te nemen. Het raadslid Van Dongen haalde gisteren via een inter pellatie haar politieke gelijk binnen in een discussie die niet door iedereen als even hoogstaand werd ervaren. „Overbodig gekeutel, tijdver spilling en een kuldiscussie", aldus de liberaal K.Van Duyn, die hiermee de gramschap van de socialist J.Peeters op zijn hals haalde die de VVD ervan beschuldigde tegen de vrou wenemancipatie te zijn. Me vrouw Fase vond dat zij ge- LEIDEN Inbrekers heb ben het afgelopen weekend 40 a 50 autoradio's gestolen bij garagebedrijf van der Velde op de Kennedylaan. De dieven verschaften zich toegang tot het pand door een ruit te verwijderen. De schade is nog onbekend. Het huidige toevoegsel in een personeelsadvertentie. De gemeenteraad wil dat het al leen op vrouwen wordt gericht. noeg haar best deed voor de vrouwenemancipatie en was van mening dat het in de praktijk 'allemaal niet zo vre selijk veel zou uitmaken'. De gemeenteraad was van het te gendeel overtuigd en nam met 29 tegen 7 stemmen (alleen de VVD was tegen) de motie van mevrouw Van Dongen aan.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3