Opnieuw rellen na ontruiming kraakpand idschendam zegt nee en uitbreidingsplan IF Meubelfabriek fcSf Óisterwijk toonaangevend in eiken Burgers versterken greep op leger in El Salvador ©UtsfcsUo&v. Winkelverkopen in eerste halfjaar 6pet. gestegen IMó&tBowuvnt kersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas dacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) inenten: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Dinsdag 9 september 1980, 70e jaargang no. 21755 gen de politie ymen RICHT Te rn 34-jarige on- uit Maa- fis gisteren zeven en gevangenis- *eëist wegens op- g van Chinese Onthouders. De man diende zich steeds aan als Jansen van de Rijkspolitie" en bestel-, de dan voor 150 colle ga 's een feestdiner. Te gelijkertijd bood hij aan een artikel over het restaurant te publi ceren in het door hem uitgegeven Handboek voor de Weggebruiker. De kosten bedroegen daarvoor bij contante betaling 584 gulden. Verscheidene Chinezen vlogen er in en betaal den het bedrag. Totaal werden ze ongeveer 20.000 gulden lichter gemaakt. Superdok bij Noordkaap ROTTERDAM De twee zeeslepers „Smit Lobdon" en „Simson" die een su perdok naar het Russische Moermansk moeten slepen, zijn begonnen met het ronden van de Noordkaap. Gisteren heb ben zijn het noordelijkste punt van hun reis bereikt. Het transport verloopt voor spoedig. Wanneer het zo doorgaat zullen de slepers het superdok woensdag in Moermansk aan de Russische marine kunnen overdragen. Vorig jaar is een po ging om het dok naar Moermansk te ver slepen mislukt, toen het dok in een zwa re storm lossloeg en tachtig kilometer voor de kust vastliep. Het is toen in een Noorse haven ondergebracht. Twee patiënten St. Bavo door trein gegrepen NOORDWIJKERHOUT Twee pa- tiënten van de psychiatrische inrich ting St. Bavo in Noordwijkerhout zijn gisteren om het leven gekomen, toen zij op een beveiligde overweg in die plaats door een trein werden aangere den. Aanvankelijk dacht men bij de Nederlandse Spoorwegen aan een zelf moordpoging, maar getuigen verklaar den later tegenover de rijkspolitie dat het tweetal nieuwsgierig de rails was opgelopen om naar een aankomende trein te kijken. Zij werden toen gegre pen door een trein uit de tegenoverge stelde richting. TWINTIG LOKALEN UITGEBRAND ROTTERDAM Bij een brand in de Scho lengemeenschap Albert Einstein in de Rotter damse wijk Hoogvliet zijn twintig lokalen uit gebrand. Dit ging met zoveel rook gepaard, dat de politie met persluchtmaskers het ver keer moest regelen. Enkele brandweerlieden zijn met ademhalingsmoeilijkheden in het ziekenhuis opgenomen. Mogelijke oorzaak van de rook, was het feit dat ook het schei kundelokaal in brand stond. De politie waar schuwde de omwonenden om deuren en ra men dicht te houden, omdat het gevaar be stond dat giftige gassen vrij zouden komen. _!hina ^JDocumentaire „Het China van _)eng Xiao-ping" om 22.25 uur 'op Ned. II en om 20.27 uur tv- serie „Shoestring". Op Ned. I om 20.20 uur maga zine „Ronduit" en om 22.10 uur „Dubbelportret" van de musici Leonhardt en Harnon- court. Koeler Zonnige perioden en nog een kleine kans op een bui. Mid- dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige westen wind. Morgen zon: 7.04 - 20.04. Schev. hoogw.: 4.18 en 16.45. Laagw.: 0.19 en 12.30. Vrouw in coma schenkt leven aan zoon TEL AVIV Een 34-jarige Israëlische vrouw die in coma ligt sinds zij bij een auto-ongeluk betrokken was dat vier maanden geleden plaatshad, heeft het leven geschonken aan een gezonde baby, een jongen. Haar dokter zei giste ren dat hier sprake is van een uniek geval uit de medische geschiedenis. Volgens de arts is het niet uitgesloten dat de vrouw na deze succesvolle ge boorte tot verbeterenigen in haar toe stand leidt. De vrouw had op 2 mei, in de vierde maand van haar zwanger schap eenernsige hoofdkwetsuur opge lopen en longontsteking en andere complicaties gekregen. Marathon levert tien miljoen op O TTA WA Een 'ma rathon der hoop' van 3200 kilometer van de 22-jarige aan kanker' lijdende Canadees Terry Fox, die ondanks een tot aan de heup af gezet been aan een wandeling van 3200 ki lometer dwars door Ca nada begonnen was, heeft tot nu toe al meer dan tien miljoen dollar voor de kankerbestrij ding in Canada opgele verd. ■MM Scheveningse krakers met „zachte drang" verwijderd SCHEVENINGEN Kort nadat enkele leden van de Socia listische Partij een van de luxe leegstaande flats aan het Seinpostduin in Scheveningen hadden gekraakt, heeft de politie hen gisteren „met zachte drang" uit het appartement verwijderd. Tegen de vier bezetters en verslaggever Bert Bakker van het KRO-radioprogramma Echo is proces-ver baal opgemaakt wegens huisvredebreuk. De politie werd door flatbewoners gewaarschuwd. De bezetters protesteer- Iden met hun actie tegen het volgens hen falende woning bouwbeleid van de gemeente Den Haag. Zij eisen betaalbare sociale woningbouw en het aftreden van wethouder Hardon van stadsontwikkeling en van burgemeester Schols. op het Rokin bezig met het blussen van in brand gestoken bouwketen. AMSTERDAM „Nog steeds zijn er in Amsterdam lieden die met geweld proberen eigen rechter te spelen. Dat is hun gisteravond niet gelukt". Aldus de constatering van burgemeester Po lak van Amsterdam na afloop van de jongste veldslag die krakers en sym pathisanten hebben gevoerd met de sterke arm in de hoofdstad. De onlus ten leidden tot grote materiële schade. Het aantal gewonden aan politie-zijde bleef beperkt tot elf man, die na be handeling in het ziekenhuis weer naar huis mochten. Hoeveel gewonden er vielen onder de krakers, de oproer kraaiers en het publiek is niet be kend. Er werden negen arrestaties verricht, waarvan vier bij de ontrui ming van het pand „d'Vogelstruys", aan de Herengracht. In totaal zette de politie 300 manschappen in, onder wie 200 man Mobiele Eenheid. De ontruiming van „d'Vogelstruys", die rond half zes gisteravond werd uitgevoerd en snel en moeiteloos verliep, vormde de directe aanlei ding voor de onlusten. Aanvankelijk liet het zich aanzien dat de schermutselingen beperkt zouden blijven tot een vergeefse poging het pand te heroveren. Later in de avond laaide het krakersgeweld echter vooral in de omgeving van de Dam en het Rokin hoog op. Bouwketen werden omgegooid, barricades opgeworpen, de ramen van de Bijenkorf en een aantal ruiten van het paleis op de Dam gingen aan diggelen, terwijl er ook geplunderd werd zij het op be scheiden schaal. De stenengooiers werden van het verloop van de ongeregeldheden op de hoogte gehouden door de illegale radiozender „De Vrije Keyser", gevestigd in het kraakpand de Grote Keyser. De zender gaf bewegingen van de Mobiele Een heid door en waarschuwde voor arrestatie teams van de politie. Volgens burgemeester Po lak is in de loop van de avond ook geprobeerd, zonder resultaat, de op 19 augustus ontruimde flats aan de Prins Hendrikkade opnieuw'te kraken. Aan het begin van de avond werd een brand bom gegooid in de woning van de heer Böschen aan de Herengracht, die het pand „d'Vogel struys" onlangs, volgens voorlopig koopcon tract, heeft verkocht aan de 30-jarige Engels man Cutts. Cutts en zijn vrouw zijn zondaga vond, toen de krakers voor de derde maal bezit namen van „d'Vogelstruys", pardoes op straat gezet door de indringers. Volgens officier van justitie mr. Asser leverde deze gang van zaken een onomstotelijk geval van huisvredebreuk op en is om deze reden tot onmiddellijke ontrui ming van het pand besloten. Het Engelse echt paar had het pand al gedeeltelijk als woning in gericht, aldus de officier. Er stonden ondermeer meubelen en een kleurentelevisie. De ongeregeldheden in het Amsterdamse cen trum duurden tot in de vroege nacht. Rond twee uur was de rust teruggekeerd. Ploegen van de stadsreiniging begonnen de grootste bar ricades, rond de Dam en op het Rokin weer op te ruimen. Bij het krieken van de dag togen de stratenmakers weer aan het werk om het pla veisel weer in het gerede te brengen. De och tendspits kwam vanmorgen normaal op gang. verwacht mocht wor de gemeenteraad ddschendam gistera- in een speciale raads- unaniem af- over het van 8.500 tot 11.000 rt,— in het polderge- tussen Leidschendam die zich uitgaf van de Rijkspoli- talloze Chinese res- opgelicht. 584 gulden voor een hij voor „de wegge- wilde uigeven... bestelde meteen een eten- 150 personen. en Nootdorp, de zogenoem de LeidschendamNoot- dorplokatie, ook wel kort weg Leino genoemd. Tevo ren hadden demonstranten met spandoeken en zelfs enkele landbouwwerktui gen hun ontstemming geuit over het plan van de provincie om de Leidschen damNootdorplokatie „door te drukken". De raad heeft weinig behoefte aan de groeikernstatus, te meer omdat de financiële tege moetkomingen van het rijk te kort zouden kunnen schieten. Een excursie van enkele wet houders naar Hoorn, dat ook de groeikernstatus heeft, bleek die zorg nog te hebben aange wakkerd. Ook werd met name vanuit VVD en CDA, de grootste fracties, aangedrongen op een groter accent op de stadsver nieuwing in Den Haag. Ook kwam de bezorgdheid over het milieu aan de orde: men wil zuinig zijn op het poldergebied ten zuiden van de Drie Mo lens. [ADVERTENTIES SAN SALVADOR In een po ging de crisis binnen de strijd krachten van het Middenameri- kaanse land El Salvador op te lossen, hebben de drie burgerle den van de vijfhoofdige junta gisteren via radio en tv de over neming van de leiding van de strijdkrachten bekendgemaakt. De crisis was afgelopen week ont brand toen het aartsconservatieve junta-lid, kolonel Gutierrez de ge matigde kolonel Majano wilde pas seren. Daardoor dreigde een split sing binnen het officierenkorps te ontstaan. De junta heeft Gutierrez thans belast met de coördinatie en het toezicht op de verdediging en veiligheid van het land. Gisteren kwamen er in het hele land als ge volg van schietpartijen 32 mensen om het leven (Zie verder pagina.ii/ STAAT DER NEDERLANDEN 10*96 LENING 1SSO PER 10S6/139O inschrijving volgens hel lendersysleem op 10 september a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Voor bouw en interieur: W. Barentszstraat 19, Leiden, tel. 071-134541 Keukens - open haarden - tegels - sanitair - alle verbouwingen BEATRIX „LIVE" Alle Haagse politiemensen zijn gistermiddag „live" getuige geweest van het moment waarop koningin Beatrix het nieuwe hoofdbureau van politie opende. Zij nam plaats achter een schakelpost, drukte op een oranje knopje en op hetzelfde moment klonk haar stem in het hele gebouw, in alle politieauto's en over de portofoons die de agenten bij zich dragen. Op de foto passeert de koningin, die door hoofdcommissaris C. Peijster en burgemeester F. Schols werd ontvangen, de erewacht van de bereden politie. DEN HAAG De detailhandel heeft de eerste helft van dit jaar zes procent meer verkocht (in geld) dan in dezelfde pe riode van het vorige jaar, toen de stijging slechts drie pro cent bedroeg. In alle sectoren van de detailhandel verbeter de de verkoop. Alleen bij de postorderbedrijven liep de stij ging terug van veertien procent vorig jaar tot twaalf pro cent dit jaar, aldus cijfers van het Centraal bureau voor de Statistiek. De warenhuizen boekten het eerste halfjaar een omzetstijging van zeven procent (vorig jaar vier), bij voedings- en 'genotmid delen was de stijging vier procent (vorig jaar drie) en bij de duurzame en overige non-food consumptiegoederen zeven (vorig jaar twee) procent. De totale omzet bij de detailhandel is in juni echter ten opzichte van de maand juni van vorig jaar met twee procent gedaald. Daarbij moet rekening gehouden worden met het feit dat juni dit jaar een zaterdag minder telde. Vooral ging de autoverkoop in juni achteruit: ten opzichte van juni 1979 was er een daling van 22

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1