Dertig miljoen voor textiel is absoluut ontoereikend rONOMIE 7 Beurs van Amsterdam Illegale olielozingen op zee pas na 1981 op te sporen oogovens vak Enraf-Nonius: goed eerste halfjaar Overeenstemming Ogem/Udink Minder Saoedische olie in vierde kwartaal Deze week bij de melkman: LEIDSE COURANT DINSDAG 9 SEPTEMBER 1980 PAGINA 15 liegend Portugal en )panje gaan samen ISSABON - De nationale luchtvaart- laatschappij van Portugal, TAP, en de paanse luchtvaartonderneming Iberia tan volgende week een samen werkingso- ereenkomst aan. Een volledige fusie in e toekomst mag niet worden uitgesloten, 0 heeft een woordvoerder van TAP be- endgemaakt. De samenwerking is be- oeld om doelmatiger en goedkoper te unnen werken. De overeenkomst wordt etekend als de Spaanse minister van ransport, José Luiz Alvarez, een bezoek 1 rengt aan Portugal. AP en Iberia willen vooral op de minder ruk bezette routes naar Zuid-Amerika, Ca- ada en Afrika hun krachten bundelen. De vee ondernemingen gaan informatie uitwis sen en de apparatuur aanpassen. Er bestaat en kans dat TAP komende zondag geen en- ele dienst kan uitvoeren. Er dreigt een sta ing van achthonderd man onderhoudsperso- eel. Zonder onderhoud kan de Portugese pderneming maar 24 uur vliegen. DEN HAAG Het zal nog tot zeker in 1982 vrijwel onmogelijk zijn sche pen die illegaal olie of chemische stoffen op zee lozen te achterhalen. Op dit moment is er in Zweden een poeder voorhanden waarmee het merken van olie door olielozende schepen op zich mogelijk zou zijn. Over de toepassing van deze stof moet echter nog internationaal overleg plaatsvinden. Boven dien is nog een onderzoek nodig naar de juridische aanvechtbaarheid van het gebruik van de stof als merkteken. Aanbevelingen en richtlijnen voor het gebruik kunnen dan ook pas worden opgesteld na enig onderzoek dat pas in 1981 zal worden afgerond. De stof zou dan in 1982 toepasbaar zijn. Het merken van ladingen van chemicaliëntankers is technisch onmogelijk. Dit schrijft minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) in antwoord op vragen van de Kamer leden Jansen (PPR), De Boois (PvdA), Nijpels en Braams (beide VVD). Tuijnman laat de Ka merleden weten dat er tussen oktober en eind december 1979, 24 meldingen binnenkwamen over olielozingen. In acht gevallen werden de schepen vanuit de lucht gefotografeerd. Bij twee schepen, uit West Duitsland en Liberia, betrof het een duidelijke overtreding. Het onder zoek is overgedragen aan beide betrokken regeringen maar daarvan zijn nog geen nadere me dedelingen ontvangen, aldus Tuijnman. Meer subsidie voor wind- en zonenergie DEN HAAG Investeringen in wind- en zonne-energie zullen op een hogere subsi die van het rijk kunnen rekenen. Het mi nisterie van Economische Zaken beziet op dit moment de mogelijkheid de inverste- ringstoeslag op dergelijke investeringen in het kader van de Wet Investeringsreke ning (WIR) op te trekken van 15 naar 25 procent. Een daartoe strekkende wetswij ziging moet dit najaar afkomen. Dit heeft minister van Aardenne (Economi sche Zaken) in de Tweede Kamer gezegd in antwoord op vragen van de Kamerleden Engwirda (D'66) en De Korte (VVD). Eind mei had de Kamer al in meerderheid ge vraagd om de WIR-subsidie op de wind- en zonne-energie op te trekken naar 25 procent. Daarvoor is echter een wetswijziging nodig, aldus de bewindsman op de vraag van de le den waarom de toeslag nog steeds niet was' ingevoerd. Of de toeslag inderdaad tot 25 pro cent wordt opgetrokken, „dat is wel èrg hoog", aldus Van Aardenne. STERDAM Op de sterdamse effectenbeurs gisteren de koersen van neken en Hoogovens ver- naar beneden gegaan. ik in de markt lagen ook aandelen ABN. Ook op obligatiemarkt brokkel de prijzen wat af. De angstelling om zaken te in was niet groot. danks het feit dat Heineken gewaarschuwd voor te- vallende halfjaarcijfers de uitkomsten over de ste helft van dit jaar tegen. had tot gevolg dat de koers jt nog bijna 2,50 naar bene- ging tot ruim 52. internationale aandelen rtten overwegend wat ho- r, waarbij Unilever en Ko- nklijke Olie een winst boek- van omstreeks een halve Men. De koers van Akzo aMcelde daarentegen iets af ƒ22,10 en de koers van )govens ging met een halve den achteruit tot 14 het- n een nieuw dieptepunt )r dit fonds betekende. Phi- noteerde 17,40. n de bankaandelen stond de N onder druk en op ),50 werd een verlies gele van 3. De andere banken iden zich redelijk handha- Van de bouwfondsen est Volker Stevin ruim een den terug tot 46 en ging koers van Bos-Kalis enkele ibeltjes achteruit. De hypo- ekfondsen waren eveneens er met verliezen van om- ;eks anderhalve gulden. verzekeringsfondsen wa- verdeeld. Nationale Ne- landen werd voor het eerst nus het tussentijds dividend ƒ0,80 in contanten plus 2 dividend in aandelen uit igio-reserve verhandeld en irmee rekening houdend de koers iets terug tot 15. Gist-Brocades startte een verlies van 0,60 óp 1L gaf een verdere stijging zien en op 105 beliep de nst f 5. De andere scheep- artaandelen gaven een edprijshoudende stemming zien. Tot de fondsen die nst boekten behoorden de geversfondsen Wegener en uwer waarvan dè noterih- krap een gulden naar bo gingen. Hagemeyer was 10 in herstel op 37 en e-van der Grinten trok met ,50 aan tot 115,50. Sanders hang werd 1,70 hoger stgesteld op ƒ119,70. 'ak in de markt lagen on: meer de aandelen Bols en igelijk als gevolg van de te- wallende uitkomsten bij ineken ging de koers ruim omlaag tot 55. KBB moest prijsgeven op f 48,50 Schui- ua ging 1,50 omlaag tot 8,50. 'ak in de markt lagen ook aandelen Wyers met een rlies van 1,70 tot 27 laten de koers van Verenigde sfabrieken claalde' met 1 ƒ79. Emba noteerde ƒ3 la- r op 148 en ACF daalde et 2 tot 67,50. Ceteco ging n rijksdaalder naar beneden t128 en Norit was 1,80 la- op 65,30. de noteringen van de fond- n die de gehele dag worden •rhandeld deed zich tijdens i officiële handel weinig ver kering voor. ft twaalf uur waren op de Jtiebeurs 365 contracten ver edeld. Heineken boekte een datief goede omzet van 102 uks. De vorige week door d concern gepubliceerde echtere halfjaarcijfers zorg en voor winst bij de putop- es. Voor de andere klassen ^amen vrijwel ongewijzigde ^rsen uit de bus, KAMERFRACTIE VVD ONEEENS MET EIGEN MINISTER (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De fractie van de WD in de Tweede Kamer vindt de 30 miljoen gul den die partijgenoot en minister Van Aar denne van Economische Zaken voor de textielindustrie ter beschikking gesteld heeft, „absoluut ontoereikend". Niettemin wil deze partij voorlopig in de Kamer nog niets ondernemen omdat het volgens de WD nu de beurt is aan de textielindustrie zelf om te reageren. „De fout die gemaakt is, dat men eerst gezamenlijk met de tex tiel had moeten praten voordat tot de vaststelling van het bedrag werd beslo ten", meent WD-Kamerlid Broos van Erp. De fractie is bang, dat de regeling op grond waarvan de 30 miljoen is vrijgemaakt, „in de praktijk nauwe lijks effect zal hebben". De regeling, een zogeheten kaderregeling, voorziet in een reeks subsidies van hoogstens 20 procent onder anderen op activiteiten die gericht zijn op innovatie, dat wil zeggen het tech nisch verbeteren van produkten en het zoeken naar mogelijkheden om nieuwe produkten aan het be staande produktiepakket toe te voegen. Volgens Van Erp schept de regeling niet bepaald veel ruimte om het innoveren, waarmee hoge bedragen gemoeid zijn, met kracht uit te breiden. Van Erp: Veel te weinig Ontslagen Een andere subsidie uit de regeling moet het moge lijk maken een export-manager aan te trekken; ech ter deze subsidie geldt maar voor een jaar. „En dus", zegt Van Erp, „kan de textielfabrikant voor de situa tie komen te staan na dat jaar de export-manager ei genlijk weer te moeten ontslaan, als dat al mogelijk zou zijn. Wat kostenbesparend zou moeten zijn, voert de kosten juist nog verder op". Daarbij doet zich dan nog de merkwaardige omstan digheid voor dat de textiel nauwelijks aan exporte ren toekomt, omdat men al moeite genoeg heeft de importen uit de lage-lonen-landen te weerstaan. Begroting „Bij ons blijft voorop staan dat alleen een sectorale aanpak de textiel uitzicht bieden kan. Bedrijven in dividueel steunen, die toch niet meer rendabel zijn, heeft geen zin", aldus het VVD-Kamerlid, „we zul len er tijdens de behandeling van de begroting onge twijfeld op terugkomen; eerst maar eens zien wat die begroting nog te bieden heeft". Veel zal dat naar verwachting overigens niet zijn. Van Erp wijst nog eens op zijn eerder gedane uitspraken dat de textie lindustrie om de tafel moet. In dat verband verwijst hij naar de initiatieven van de Brabantse woningtex tielfabrikanten, die pogingen in het werk stellen naar minister Van Aardenne toe één lijn te trekken en hem duidelijk te maken dat het zo niet langer kan. DELFT Voor NV Verenig de Instrumentenfabrieken En- raf-Nonius zijn de eerste zes maanden van dit jaar bevredi gend verlopen. De nettowinst nam met 8,5 procent toe van 1,3 miljoen in de eerste helft van 1979 tot 1,4 miljoen thans op een met 9 procent - van 45,6 miljoen tot f 49,7 miljoen -gestegen omzet. De directie verwacht in het half jaarbericht, dat de omzet en het resultaat zich over het ge hele jaar gunstig blijven ont wikkelen. De groei van de orderbinnen komst in de tweede helft van 1979 zette zich tijdens dit eer ste halfjaar goed door. Vanwe ge de uitbreiding van de ex port van automatiseringsappa ratuur voor de melkveehoude rij werd besloten ENfarm BV van Leeuwarden naar Delft te verplaatsen en in te passen in de bestaande structuur van Enraf-Nonius. Zoals bekend is Jaro BV in Alkmaar aan de oorspronkelij ke eigenaar terugverkocht in de maand juni. De bouw van de nieuwe fa briek van Cityprint in Almelo vordert volgens plan. Eind 1980 zal de fabriek met de pro- duktie beginnen. RIVA Riva NV (o.m. Opel- -dealer) heeft in het eerste halfjaar 1980 een winst bereikt die slechts fractioneel lager was dan die over dezelfde pe riode van 1979. De resultaten over het tweede halfjaar zul len afhankelijk zijn van het marktverloop alsmede van de hoogte van de rentevoet. In dien de rentevoet op het hui dige hoge peil blijft en de markt niet verder verslechtert zal met een winstdaling van circa 10 pet over geheel 1980 t.o.v. de resultaten van 1979 rekening moeten worden ge houden, aldus de raad van be stuur. HAGEMEYER Hagemey er (handel en industrie) heeft de omzet in de eerste zes maanden van dit jaar ten op zichte van dezelfde periode van 1979 zien stijgen met bijna 17 pet van ƒ804,0 min tot ƒ938,7 min. De nettowinst be droeg 1 min tegen een verlies van f 6,9 min ip de eerste helft van 1979, waarvan 4,7 min reorganisatiekosten, terwijl heel 1979 werd afgeslotenn met een winst van f 3,6 min. Een valutawinst van 0,5 mn werd niet in de resultaten ver werkt. Dit is in dezelfde perio de van vorig jaar evenmin ge beurd met de toen behaalde valutawinst van f 1,3 min. Hiermee wordt het vertrou wen in een geleidelijke verbe- tering van het resultaat beves tigd, aldus Hagemeyer. DRUKKERSWERELD Tien Nederlandse drukkerijen gaan samenwerken op export- gebied. Deze bedrijven hebben zich gebundeld in de export combinatie Combiprint, die zich in eerste instantie gaat richten op een deel van de Duitse drukwerkmarkt, het Roergebied. Dit valt te lezen in Repro en Druk, het orgaan van het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemin gen (KGOV). Combiprint gaat dit najaar van start met een eigen verkoop-^ kantoor in het Duitse Roerge bied. Deze maand al begon een an dere exportcombinatie van Nederlandse drukkerijen haar activiteiten. Deze combinatie Deltaprint Holland richt zich op de drukmarkt in Engeland. De oprichting van beide com binaties vloeide voort uit ini tiatieven van het KGOV om de Nederlandse export van grafische produkten te bevor deren. UNILEVER De besprekin gen tussen Unilever en Emery Industries over de mogelijkhe den tot wijziging van het hui dige samenwerkings verband in Unilever - Emery in Gouda zijn in een zodanig stadium ge komen dat er een redelijke kans bestaat dat Unilever de Emery-aandelen van het Goudse bedrijf zal overnemen. Er moeten echter volgens Uni lever voor veel problemen nog oplossingen gevonden worden. De betrokken bonden, de SER-Fusiecommissie en het ministerie van Economische Zaken zijn ingelicht. CALAND HOLDINGS caland Holdings in Rotterdam heeft dit jaar de winst zien stij gen van f 8,9 min tot 10,5 min. De directie verwacht dat de jaarwinst hoger zal uitko men dan die over 1979. De nettowinst bedroeg toen 16,3 min. Het van 0,5 min tot 2,9 min toegenomen resultaat meer derheidsdeelnemingen is toe te schrijven aan het gereedko men van een grote order bij Mining and Transport Engi neering. Het aandeel in het re sultaat van minderheidsdeel nemingen is wat verbeterd door hogere resultaten van IHC Inc. en van de Noordwin ning Groep. Het aandeel van Caland in het te verwachten verlies van IHC Holland in het eerste halfjaar valt binnen het raam van de afwaardering die eind 1979 heeft plaatsge vonden. VANDERVLIET WER- NINK Vandervliet-Wer- nink heeft opdrachten ontvan gen voor een totaalbedrag van f 25 min. Het gaat om de bouw van twee bedrijfshallen in Amsterdam, van kantoorpan den in Den Haag en Leiden, woningwetwoningen in Wij- chem, de verbouw- renovatie van Frascati in Amsterdam en de verbouw-nieuwbouw van een drankendepot van Heine ken in Alkmaar. HEINEKEN De nettowinst van Heineken is in de eerste zes maanden van dit jaar ge daald van 62,7 miljoen tot ƒ30,3 miljoen, zo heeft het drankenconcern bekendge maakt. De totale omzet steeg in het eerste halfjaar van ƒ1419,6 miljoen tot 1483,6 miljoen. De aanmerkelijke achteruitgang van de netto winst is onder meer het gevolg van het feit dat de verschepin gen naar de V.S. met meer dan 20 procent daalden, on danks de omstandigheid dat op consumentenniveau de afzet nagenoeg gelijk bleef aan die van de eerste helft van 1979. De hoge rentestand alsmede de moeilijke economische om standigheden in grote delen van Amerika was voor de handelskanalen aanleiding om de voorraden aanmerkelijk in te krimpen. PHILIPS Philips en de Koreaanse Samsung Electro nics hebben een licentie-ove reenkomst getekend die Sam sung toestaat optische beeld plaatspelers, gebaseerd op het door Philips en MCA ontwik kelde systeem te fabriceren, te verkopen en te gebruiken, al dus Philips. Samsung Electronics maakt deel uit van de Samsung Groep, een industriële en han delsonderneming met een om zet (1979) van 3 miljard dollar. De groep is onder meer actief in constructiebouw, scheeps bouw, textiel, chemische pro dukten, verzekering, electro- nica en telecommunicatie. Bui ten Zuid-Korea zijn er kanto ren in New York, Tokio en Frankfort. ROTTERDAM Het bestuur van Ogem en haar voormali ge topman drs. B.J. Udink hebben overeenstemming bereikt over de financiële afwikkeling van het vertrek van de heer Udink. Hiermee is een eventueel proces tussen de partijen definitief van de baan, zo heeft een woordvoerder desge vraagd meegedeeld. Nadere bijzonderheden over de hoogte van de „gouden hand druk" kon de woordvoerder niet geven. „Wij kunnen geen me dedelingen doen over zaken, die in de privè-sfeer liggen van de heer Udink", aldus de woordvoerder- De heer Udink verliet het veelgeplaagde Rotterdamse bouwcon cern per 1 maart van dit jaar. Van veel kanten, o.m. van de vak bonden, was er zware kritiek op zijn persoon uitgeoefend. Ge ruchten deden de ronde, dat de heer Udink tussen de een en twee miljoen gulden als „gouden handdruk" zou hebben mee gekregen. LONDEN - Saoédi-Arabie heeft besloten zijn olieproduktie in het vierde kwartaal van dit jaar te verminderen on geacht de uitslag van de vergadering van de ministers van olie, financien en buitenlandse zaken van de OPEC (Orga nisatie van Olie Exporterende Landen) later deze maand in Wenen. Dit heeft, volgens de Financial Times, de Saoedi sche minister van olie, sjeik Achmed Zaki Jamani, meege deeld aan de Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Carrington. Hoe groot de vermindering wordt zei hij er niet bij. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15