r - Juffer mans verplettert Glasbergen 'Ik ben een explosieve speler' Meer centra moeten paardenhouderij stimuleren T oeschouwersrecord Amerikaans voetbal OPNIEUW NEDERLAAG VOOR VAN ROOYEN TOINE VAN MIERLO, DEBUTANT IN ORANJE: Jan Peters niet blij met aanvoerdersband Mislopen WK in Spanje geen verschrikking Ik kan eindelijk risico's nemen9 Motorrel krijgt nieuw vervolg DEN BOSCH De vorige week ontstane rel in de motor- sportwereld krijgt een nasleep. In een speciaal belegde bijeen komst van dei Nederlandse Motorsport Bond(NMB) in Den Bosch heeft administrateur Cees van der Kruys te kennen gegeven niet akkoord te kun nen gaan met zijn ontslag. Vo rige week diende Van der Kruys zijn ontslag in, nadat duidelijk was geworden dat hij degene was geweest die het te legram had gestuurd op grond waarvan een aantal coureurs aan de start kwam in St. Joris ten Distel. Daar kwamen zoals bekend drie rijders om het le ven op het gevaarlijke par koers. Van der Kruys ver klaart nu dat hij in in ieder ge val met medeweten en mis schien zelfs wel in opdracht van bondsdirecteur en tevens voorzitter van de NMB Van Bokhoven heeft gehandeld. De NMB heeft meegedeeld dat de hele zaak nu in handen is ge geven van een advocaat in Oss. Van der Kruys heeft geeist dat zijn ontslag wordt omgezet in een voorlopige schorsing, omdat hij zich vori ge week als zondebok had ge presenteerd na de mededeling van Van Bokhoven dat de hele zaak wel weer in orde zou ko men. Johan van de Velde in leiderstrui MANRESA Johan van de Velde heeft gisteren zijn vier de overwinning behaald in de Ronde van Catalonië. De Ne derlander reed de vijfde etap^ pe, die ging over 191 kilome: ter van Gerona naar Manresa, in vijf uur, 26 minuten en 31 seconden. Van de Velde is door deze prestatie de nieuwe leider in het algemeen klasse ment geworden. Gerrit van Gestel won in Divonne Les Bains de proloog van de Ron de van de Toekomst De Belg is vandaag in de leiderstrui gestart De proloog bestond uit een in dividuele tijdrit over 4200 me ter. De Belg reed deze afstand in vijf minuten en 28,12 secon den, hetgeen neerkwam op een gemiddelde snelheid van ruim 46 kilometer per uur. Beste Nederlander was Gerard Veldscholten. Hij bezette de vijftiende plaats op 9,17 secon den achter de winnaar. KATWIJK/DORDRECHT Glasbergen de Best en Van Rooyen Kaas kunnen na gisteravond bepaald niet terugkijken op een voortva rende competitie-start in de interregionale hoofklasse zaalvoetbal. Van Rooyen verloor in Dordrecht met 4*3 van de verrassend goed voor de dag komende debutant Ceverbo en Glasbergen de Best werd in eigen Cleijn Duin hal door Juffermans de Engel van de vloer ge speeld. De Lisser ploeg, die uit twee wedstrijden de maximale puntenwinst ver gaarde, won met maar liefst 3-9. Glasbergen en Van Rooyen zijn na twee speel dagen nog puntloos. Van Rooyen Kaas toonde wel karakter in Dordrecht. De Leidse ploeg nivelleerde een 3-0 achterstand en verloor uit eindelijk door een dubieuze strafschop toch nog met 4-3. Die 3-0 achterstand liep Van Rooyen op in een fase waarin het volkomen werd overspeeld door een uiterst soepel draaiende Dordtse tegenstan der. Vlak voor rust was de Leidse debutant pas bij machte iets terug te doen. Frans Sjar- dijn gaf de bal na een schot van Bennie de Roo het laatste tikje en de 3-1 ruststand was een feit. In de tweede helft was het Van Rooyen dat de lakens uit deelde. Wim Oppelaar zorgde voor de aansluiting en een solo van Sjardijn was goed voor de gelijkmaker. Ceverbo leek rijp voor de slachtbank maar Van Rooyen kwam via een straf schop toch weer op achter stand. Een strafschop die werd veroorzaakt door Oppelaar die een tegenstander zou hebben geduwd. Met nog zeven minu ten te spelen en een Dordtse speler voor vijf minuten op de strafbank leek Van Rooyen beslist nog niet kansloos. De Leidse ploeg was gisteravond echter niet op schot en verloor daarom voor de tweede maal in successie. Glasbergen de Best startte erg goed in het duel met streekgenoot Juffermans de Engel. Via Gé Perfors en Anne Ouwersloot, hij benutte een strafschop gegeven we gens hands van Jan van Sloot- en, werd in het eerste kwar tier van de wedstrijd een 2-0 voorsprong opgebouwd. Maar nog voor rust zette het Lisser herstel zich al in. Van Slooten en Theo Godyla brachten hun ploeg naast Glasbergen dat in die fase al tekenen van verval begon te vertonen. Na rust sloeg Juffermans on genadig toe. Door middel van snel en bijzonder goed zaal voetbal werd Glasbergen in zeer korte tijd op een kansloze 2-7 achterstand gezet. 2-3 werd het door Harrie van der Zwet die zich attent toonde toen Anne Ouwersloot wat al te nonchalant met de bal om sprong. Godyla zorgde voor 2- 4, hij trof doel via Glasbergen- speler Lijs van Egmond. 2-5 en 2-6 werden gerealiseerd door Van der Zwet die beide tref fers met het hoofd scoorde. De eerste via een ingooi van nieu weling Jack van Ruiten en de tweede uit een voorzet van Frans van der Laan. Van Rui ten liet 2-7 aantekenen. Piet Haasnoot was verantwoorde lijk voor de derde en laatste Rijnsburgse treffer. Godyla (strafschop) en Van der Zwet maakten het karwei af. Overige uitslagen: PMI de Bron - Rozet 1-5; Huug van Es Rotterdamse Studenten 2-6. Morgen: Snoekie - VI; Concor dia - Koosjardin. Remise Clerc Rijssen Nederland heeft gis teren in de derde ronde van het toernooi om het Europees landenkampioenschap in Rijs sen van Frankrijk gewonnen. Wiersma en Sijbrands wonnen beiden van hun respectieve te genstanders Issalene en Au- bertin. Clerc kwam tegen Gui- nard niet verder dan remise. Ook de Sowjet-Unie kwam weer tot winst. In de ontmoe ting tegen Joegoslavië boekten de drie Russische dammers al len een overwinning. Zwitser land en België speelden gelijk. De stand na drie ronden: 1. Sowjet-Unie en Nederland 6 punten; 3. Israël 4; 4. België 3; 5. Frankrijk, Italië 2; 7. Zwit serland 1; 8. Joegoslavië 0. MarjaWokke snel EUGENE Marja Wokke heeft in Eugene (VS) het offi cieuze Nederlandse record op de marathon scherper gesteld. Wokke liep een tijd van 2 uur 32 minuten en 28 seconden en eindigde daarmee als tweede bij de dames. Het oude record stond reeds op haar naam. Zij had dat gevestigd tijdens de marathon in Amsterdam op 26 april. Wokke kwam toen tot 2.40,00. De Nieuwzeelandse Loraine Malle won de marat hon in 2.31,41. Bij de heren won haar landge noot Dick Quax in de snelle tijd van 2.10,45. Jacques Va lentin verbeterde zijn persoon lijk record. Hij liet 2.18,28 no teren, de derde tijd ooit door een Nederlander gelopen. Bij de Veteranen won Piet van Alphen in 2.22,48. Minister Braks wil wedden buiten de baan mogelijk maken (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er zullen in ons land meerdere paardenstimulerings- en be geleidingscentra voor de paardenhou derij komen. Op die centra zullen voor lichting, onderwijs en onderzoek ten behoeve van de paardenhouderij plaatsvinden en zo mogelijk, als dit ge zien de andere activiteiten wenselijk is, fokkerij. De centra zullen zowel ten behoeve van de kleine paardenhouders als voor de professionele draf- en ren sport en hippische sport ten dienste staan. Waar de centra zullen komen en welke actviteiten erin ondergebracht zullen worden zal in overleg met alle betrokkenen worden bepaald. Het staat echter nu al vrijwel vast dat er paardencentra zullen komen in Schaes- berg (Limburg), Ermelo en Winschoten, terwijl het bestaande onderwijsinstituut in Deurne (Noord- Brabant) en net proefsta tion voor de rundveehouderij in Lelystad daar ook een rol in zullen spelen. Alleen ten aanzien van Schaesberg zullen de oude afspraken worden nagekomen en zal bij de aldaar gevestigde draf- en renbaan een fokkerijcentrum komen. Dit heeft mi nister Braks (Landbouw en Visserij) giste ren in de Tweede Kamer gezegd bij de be spreking van de nota die zijn voorganger Van der Stee over de ontwikkelingen in de paardenhouderij heeft opgesteld. Met zijn opzet om tot meerdere paardencentra in ons land te komen wijkt Braks duide lijk af van de lijn van zijn voorganger. Deze was altijd voor één nationaal groot schalig centrum. Melchior Dit centrum zou dan met behulp van zijn* paardenvriend en fokker Melchior opge zet moeten worden. Die plannen eerst sprak men van een centrum in de Flevo- polder en later in Zuid-Limburg stuit ten echter op grote weerstand vooral van de kleinere paardenfokkers. „De zaak is vanuit het ministerie inderdaad erg op Melchior gespeeld omdat wij daar de grootschalige mogelijkheden zagen die ons voor ogen stonden", aldus Braks nu, die stelde dat met het afhaken van Melchior (Europa's grootste paardenfokker ver kocht zijn dieren nadat de Tweede Kamer zich eind juni tegen zijn deelname in het project had uitgesproken) „een hele ande re situatie is ontstaan". Braks beloofde de Kamer in een op te richten overlegcom missie met alle betrokkenen (ook Mel chior) de zaken opnieuw te zullen bespre ken. „Wij willen de zaken gaan begeleiden en stimuleren juist voor de kleinere fokkers. De centra zullen juist op hen gericht zijn om via dienstverlening hun positie te ver sterken, hun produkten ook aan mini mum eisen te laten voldoen en op een ho ger peil te brengen. Het gaat om het op voeren van de kwaliteit van de paarden- stapel in Nederland", aldus Braks, die in een verwijzing naar Melchior stelde dat er van een monopolie geen sprake zou zijn. Braks werd in zijn uitspraken gesteund door CDA en VVD, terwijl de PvdA nog teveel een koppeling zag tussen de op te richten centra en de professionele paar denhouderij. De overheid zal overigens initiatieven vanuit de regio over de oprichting van paardencentra afwachten en beoordelen. Tussen de te stichten centra zal dan een verdeling worden gemaakt over de activi teiten die ter plaatse zullen plaatsvinden. Dit om dubbel werk te voorkomen. Braks betoogde de Kamer verder op aandrang van VVD en CDA wedden buiten de baan mogelijk te gaan maken. Het dopingge- bruik in de paardenhouderij zal via een wet, die over enkele maanden uitkomt, worden aangepakt, aldus de bewindsman. LEIDSE COURANT DINSDAG 9 SEPTEMBER 1980 PAGINA 13 NEW TORK Na Los Angeles Aztecs en Ford Lauderdale Strikers hebben ook New York Cosmos en San Diego Sockers zich ge plaatst voor de halve finales van de play offs van de Amerikaanse voetbalcompetitie. New York Cosmos verloor weliswaar met 3- 0 van Dallas, maar had door de winst in de eerste ontmoeting recht op een mini-game. Deze verlenging van een half uur werd door Cosmos met 3-0 gewonnen. San Diego plaatste zich op soortgelijke wijze. Deze club verloor eerst met 6-0 van Tam pa Bay Rowdies en zegevierde daarna in de mini-game met 2-1. In de halve finales komt Los Angeles uit tegen Cosmos en Ford Lauderdale tegen San Diego. De Amerikaanse voetballiga meldt nog vóór de halve finales met 6.026.366 mensen een nieuw toeschouwersrecord. Het record van vorig jaar werd met veertien procent overtrof fen. LEEDS Jimmy Adamson heeft ontslag geno men uit zijn functie van manager van -de En gelse eerste divisieclub Leeds United. Hij volg de in oktober de succesvolle Jock Stein op, die toen coach werd van het Schotse nationale team. Leeds staat na vijf wedstrijden onderaan de ranglijst van de eerste divisie met slechts twee punten. Bij Bristol City (tweede divisie) nam manager Alan Wicks ook ontslag en Martin Harvey was de derde. Hij verliet Carlisle (derde divisie). PARAMARIBO Suriname heeft in Parama ribo doelpuntloos gelijk gespeeld in de kwalifi catiewedstrijd tegen Cuba in de Caraïbische voorronden van de strijd om het wereldkam pioenschap voetbal 1982. De eerste wedstrijd tussen beide ploegen, vorige maand in Havan na, eindigde in een overwinning van 3-0 voor Cuba. Cuba staat hierdoor in groep A van de Caraïbische zone op de eerste plaats met drie punten uit twee wedstrijden. Suriname staat tweede met één punt MONTEVIDEO Nacional is opnieuw kam pioen van Uruguay geworden. De ploeg uit Montevideo speelde gelijk (0-0) tegen zijn grote rivaal Penarol. De achterstand van acht punten op Nacional kan Penarol niet meer overbrug gen. de eerste selectie van 22 spe lers zat. Later heb ik begre pen dat assistent-bondscoach Ger Blok me heeft gevolgd. Maar ik dacht dat hij naar spelers voor Jong Oranje kwam kijken". Uiteindelijk bleef Van Mierlo ook bij de laatste zéstien over en de verwachting is dat hij morgenavond tegen de Ierse Vrijstaat zijn debuut zal ma ken als rechtsbuiten. Waar mee hij de kans heeft gegre pen, die Zwartkruis hem heeft geboden na die algeme ne revisie van Oranje. Niet al leen Ajax, PSV, Feyenoord en AZ '67 zijn nu de leveranciers voor Oranje. Voor elkaar Toine van Mierlo: „Ik ben als nieuweling door de groep erg goed opgevangen. Iedereen praat tegen me. Je merkt ook dat er geen echte vedetten in deze selectie zitten. Het posi tieve is dat we allemaal voor elkaar willen werken. Door dat de sfeer zo goed is, en daar ben ik erg gevoelig voor, ben ik ook niet bang voor het resultaat". Zijn stijgende vorm van de laatste tijd kan hij zelf ook niet verklaren. Drie jaar gele den trainde hij nog onder Kees Rijvers bij PSV. „Ik kwam niet aan spelen toe, omdat ik op de vleugels con currentie had van René van de Kerkhof, Gerrie Deijkers, Harry Lubse, Paul Posthuma twijfeld door velen beschouwd als een nationale ramp, maar het is de vraag of het ontbreken op een der gelijk toernooi eigenlijk wel zo verschrikkelijk is indien daar op langere termijn wat positiefs te genover staat. De kwalificatie- en oefeninterlands besteden aan het creëren van een nieuwe ploeg is de enige methode om op de puinhopen van het huidige Nederlandse voet bal weer wat moois te bouwen. Pas bij verlies in Dublin zal blijken in hoeverre Zwartkruis niet opnieuw, zoals al zovele malen eerder in het verleden, terugkeert op zijn goede voornemens te vernieuwen en een an- DUBLIN Toine van pierlo is een echte zoon ran het zuiden. Bescheiden heid siert ook zijn karakter. Onopvallend beweegt hij rich tussen de andere Oran je-geselecteerden, die overi gens ook niet opvallen door jitbundig gedrag. Nu bondscoach Jan Zwartkruis beeft aangekondigd alleen prestaties als norm te ne men en minder op namen te jetten, past de speler van Willem II uitstekend in dit tterk verjongde gezelschap. Het is eigenlijk voor de eerste keer dat Van Mierlo zich op let internationale podium be- jeeft. Vorig jaar mocht hij ten keer opdraven voor Jong Dranje, dat in Den Bosch te- jen een selectie van eerste di- (risiespelers uitkwam. „Maar", jegt Van Mierlo, „dat stelde »igenlijk niet zo veel voor. Bovendien speelde ik erg jlecht". Het Oranjeavontuur |eek snel ten einde, totdat Zwartkruis vorige week FC jjtrecht-Willem II bezocht, Waarin de razendsnelle Til- burgse rechtsbuiten zich een blaats in de selectie verover- |Van Mierlo: „De competities tart verliep eigenlijk erg on- jgunstig voor ons. Twee keer verloren we en juist tegen FC ptrechj wonnen we onze eer ste wedstrijd. Dat is mijn ge luk geweest. Toch was het ben complete verrassing voor me toen ik hoorde dat ik bij en later Adrie Koster. Rijvers wilde me graag nog een jaar bij PSV houden, maar ik moest weg. Ik wilde weieens een seizoen lang voetballen. Op uitleenbasis ben ik toen naar Willem II vertrokken, waar Henk de Jonge, vroeger hulptrainer van PSV, de tech nische leiding had". „Dat eerste seizoen met Wil lem II in de eredivisie ging boven verwachting goed. We hebben nimmer degradatie- voetbal behoeven te spelen en dan kun je lekker vrij voet ballen. Als aanvaller heb ik Tilburg enige deining ont staan, omdat Toine van Mier lo veruit de duurste speler van Willem II zou zijn, waar door anderen zich benadeeld voelden. Hij zegt daar zelf over: „Ik geloof dat die situa tie wat overtrokken is. Er wordt in de voetbalwereld zo veel gekletst. Je kunt niet al les geloven". Onbekend De eerste kennismaking met Oranje in Zeist verliep overi gens niet zonder moeilijkhe den. De 23-jarige spitsspeler was zo onbekend met Zeist, dat hij Ernie Brandts, zijn vroegere ploegmaat, vroeg of hij mee kon rijden. „Ik wist natuurlijk best waar Zeist lag, maar welke afslag ik nu pre cies moest nemen, wist ik niet. Daarom heb ik Ernie ge- Tolne van Mierlo kampt met een lichte spierblessure. beid en samen reizen is toch veel gezelliger". Tijdens het oefenduel van Oranje tegen FC Den Haag op het KNVB Sportcentrum liet Van Mierlo zich vlak voor de rust vervangen. Een lichte spierblessure was de oorzaak. „Tegen FC Utrecht voelde ik in mijn linkerbeen opeens iets verrekken. Ik heb gewoon doorgespeeld. Maar in Zeist bleef ik last houden. Dokter Frits Kessel zegt dat het niets te betekenen heeft. Bij een lichte training voel ik het ook niet. Alleen als ik een sprint opeens moet aantrekken, komt die pijn terug. Daarom heeft Zwartkruis in Zeist geen risico's willen nemen". Mocht de bondscoach inder daad een beroep op de Tilbur- ger doen, dan zullen bij Van Mierlo de zenuwen flink te keer gaan. „Ik kan nu een maal niet tegen rondhangen in kleedkamers. Ik vind het afschuwelijk om ongeveer een uur voor de wedstrijd al met de voorbereidingen te begin nen. Het liefst kom ik een half uur voor de wedstrijd binnen, kleed me om en begin aan een korte warming-up. Die duurt bij mij nooit langer dan een kwartier. Dan gooi ik er alles uit, want ik ben een explosieve speler. Ik heb die explosiviteit ook in de voor bereiding nodig. Maar met het Nederlands elftal zal het wel niet kunnen. Het komt erop neèr, dat ik drie keren mijn schoenen aan en uit zal trek ken", lacht de Brabander tot slot. HENK WAGEMAN DUBLIN Jan Peters, door bondscoach Jan Zwart kruis officieel tot opvolger van Ruud Krol benoemd, is niet blij met zo'n aanvoer- lers van het Nederlands elftal een bedrag van ƒ700,-. Aan voerder Jan Peters: „Normaal ligt de overwinningspremie op ƒ2000,-. Wij hebben er ech- dersrol: „Ik ben daar niet zo ter alle begrip voor dat ook in geschikt voor. Aanvoerder de voetbalwereld het geld zijn betekent dat je ook bui- steeds duurder wordt. leder- ten het veld actief moet een in Nederland moet inle- zijn. Dat ligt me niet zo. Ik veren, waarom voetballers kan alleen maar optimaal dan niet?" presteren als ik verder niets aan mijn kop heb. Ik kijk Vandaag praat Simon Taha- het één duel aan". mata onder vier ogen met bondscoach Jan Zwartkruis. De Oranjespelers kunnen De voor Standaard Luik spe- morgenavond ƒ1500 verdie- lende Tahamata wil nu einde- nen. Dan moet echter wel van lijk een verklaring voor zijn Ierland gewonnen worden, absentie bij het Europees want bij een gelijkspel wordt kampioenschap in Italië. Hij Simon Tahamata (links) ontvangt zijn Oranje-shirt uit handen van bondscoach Jan slechts/ïooo,- uitgekeerd. Bij wil niet ais jojo worden ge- Zwartkruis een nederlaaS knjgen de spe- bruikt. (Van onze verslaggever) DUBLIN Een nieuw, verjongd Nederlands elftal vraagt offers. Misschien zelfs wel hoge offers of, om het in voetbaltermen te verta len, het mislopen van het wereld kampioenschap in Spanje. Onge- dere mentaliteit te eisen. Indien dat inderdaad zou gebeuren, diskwalifi ceert Zwartkruis zich definitief. Blijft hij ook né een teleurstelling in Dublin op zijn standpunt staan, dan verdient Zwartkruis van alle kanten ruime medewerking. In dat geval: jammer van Spanje, maar er komen nog meer toernooien CHAATSER ERIC HEIDEN ALS IEROEPSWIELRENNER: IESANCON De vijfvou- ige Olympische schaats- ampioen Eric Heiden laakt in de herfst van vol- end jaar zijn debuut als be- Jepswielrenner. Dat gaat ebeuren in de eerste pro ronde van Florida, te orga- iseren door Felix Levitan, e grote man van de ronde an Frankrijk en de klassie- er Parijs-Roubaix, Bor- eaux-Parijs en de Grote erfstprijs. Levitan is op het genblik druk doende het eroepswielfennen in de erenigde Staten van de rond te krijgen. Twee da- en na afloop van de ronde fan Florida 1981 start de onde van Californië. Het erste optreden van Ameri- a's nationale sportheld als rielerprof in deze nieuwe tappekoersen is de handige akenman natuurlijk zeer welgevallig. Sric Heiden: „Ik heb altijd al wan wielrennen gehouden, naar het risico van vallen was e groot. Tot Lake Placid was let schaatsen het belangrijkste "oor mij. Nu kan ik eindelijk isico's nemen". fallen hoort bij het wielren- en als het schaatsen bij de winter. Eric Heiden droeg er a Bésancon een bewijs van. "jn rechterpols was omwik keld met een gipsen manchet. Heiden brak tijdens een trai- ningsrit over de Franse wegen de rechterpols, Dat verhinder de hem niet om toch elke dag zo'n 100 kilometer op de weg te trainen. „Ik heb er vreselijk veel plezier in en volgende zo mer ga ik er echt tegenaan in koersen. Dat zullen hoofdza kelijk baanwedstrijden (1 kilo meter tijdrit en achtervolging) en criteriums op de weg zijn. Met mijn 85 kilo ben ik te zwaar voor de meeste weg wedstrijden. Door de spiermas sa's in mijn benen, zal ik nooit in hoog tempo bergop kunnen rijden". Sportarts Heiden vond die vaststelling geen reden om er mee te kap pen. „Ik hoef heus niet als wielrenner de wereldtop te halen. Dat is me met schaatsen al gelukt. Mijn studie gaat ko mende jaren voor alles". Over enkele weken begint hij in Oslo zijn studie voor sportarts. De wielrennert Heiden: „Voorlopig blijf ik amateur en zal ik volgend jaar in de ploeg van Ben van Erp ook aan en kele Nederlandse klassiekers deelnemen. Men wil in de Verenigde Staten speciaal voor de ronden van Florida en Ca- Eric Heiden heeft nadat zijn zusje de wereldtitel verover de kennelijk de smaak te pakken. lifornië, een Amerikaanse profploeg oprichten. Er zijn voldoende talentvolle Ameri kaanse amateurs, die prof wil len worden. Men heeft mij ook een aanbieding gedaan en ik denk wel dat ik het zal aanne men".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13