Merendeel van irbeiders naar vakbond El Salvador aan rand burgeroorlog 4xnaarBP Voor zo'n schitterend bord. Nietsvermoedende Britse kanaalzwemmer,gered' Oefeningen NAVO en Warschaupact op Duits grondgebied felgië stelt besluit over iketten uit Suriname krijgt geen parlement meer' Ogorodnikov zes jaar ITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 9 SEPTEMBER 1980 PAGINA 11 IVan onze correspondent Roger Simons) JNDEN Martin Lewis had het ge- trkt, dat de reddingsboot van Dover uit varen was. „Alweer een sul, die op zee in pd verkeert", dacht hij en zwom rustig Yder. Met een krachtige rugslag vorderde langzaam maar zeker in de richting van la/s. Wat zijn eigen veiligheid betrof had Iwis (43) geen zorgen. Hem kon niets erkomen. Hij had een zogeheten „wet voor diepzeezwemmers aangetrokken, waarin hij niet zo gauw zou verkleumen van de kou. Verder was hij uitgerust met een opgeblazen binnenband, een plastic zak met droge kleren en een lamp, die het nabu rige scheepvaartverkeer moest waarschu wen voor zijn aanwezigheid in de golven. Plotseling stelde Lewis vast. dat de red dingsboot van Dover in zijn richting kwam. Wat moesten die kerelsZe bleven op veili ge afstand langszij liggen en gaven tekens dat hij in hun richting moest zwemmen. We zullen je aan boord trekken riepen ze. Lewis begreep er niets van. „Laat me met rust, ik ga naar Frankrijk", brulde hij terug en zwom driftig verder. De koene Kanaal zwemmer kon het natuurlijk niet weten, dat enkele voorbijvarende schepen alarm gege ven hadden. Ze dachten dat hij een drenke ling was. Pas na een lang gesprek wisten de redders Lewis over te halen zijn race te stoppen. Hij wist toch ook niet dat Kanaalrwemmers vergezeld moeten zijn van een volgboot en de havendirectie van Dover van de tocht op de hoogte moet zijn. Lewis was, zonder het aan iemand te vertellen, in het holst van de nacht in zee gesprongen. De reden dat hij zijn tocht staakte was, dat Lewis geen pas bij zich had. En volgens zijn „redders" zou hij zonder pas niet in Frank rijk aan land mogen gaan. Het was overigens niet de eerste maal dat Lewis het Kanaal probeerde over te steken. Hij heeft de overtocht al een keer gepro beerd te maken op een vlot, dat voortbewo gen werd door een oude Ford. Lewis reisde toen in gezelschap van een zwangere vrouw en een andere man. Ziek en vol misère wer den ze na verloop van tijd door een vracht schip opgepikt. Een volgende keer probeer de Lewis het op een met een fiets uitgerust vlot. Ook toen haalde hij de Franse kust niet ARSCHAU Ongeveer 85 pet van arbeiders in de Poolse provincie ^ansk is toegetreden tot de vakbon- "n-nieuwe-stijl, zo heeft een vooraan- lande figuur in de nieuwe (onafhan- llijke) vakbeweging Bogdan Lis, rklaard. In het algemeen werken de Itoriteiten mee; er hebben zich wel bblemen voorgedaan met sommige aatselijke directeuren, die zich ver- tten tegen de nieuwe bonden, maar or toedoen van de arbeiders waren t snel „gekalmeerd". 1 nieuwe bonden zijn nog niet officieel gere- treerd, maar er zijn wel reeds besturen ge- rrmd. Lis zei ook nog, dat de leider van de luwe vakbeweging Lech Walesa naar Rome gaan om daar een ontmoeting te hebben met uit Polen afkomstige paus Johannes Paulus [niddels is er aan de stakingsgolf nog steeds »n einde gekomen, ondanks de oproep van iio Warschau. Er zijn nog stakingen aan de hg in een van de grootste vliegtuigfabrieken in de Zuidpoolse stad Mielec. Voorts nog in Bialystok, Kamienna, Gora, Olzko, Elk en Tar- now. Partijleider Kania schijnt zich op te maken voor een reis langs de roerige gebieden. Giste ren was hij in Gdansk en Gdynia; voor van daag had hij plannen om het Silezische indu striecentrum Katowice te bezoeken. De moeilijkheden in de vliegtuigindustrie van Mielec schijnen verband te houden met de wei gering van de plaatselijke partijleider, Elon Ko- tarba, om vakbonden te erkennen, die niet on der het rechtstreekse toezicht van de commu nistische partij staan. De stakers hebben nu 45 eisen gesteld, waaronder de 21 punten waaro ver eerder in Gdansk tussen het stakingscomité en de regeringsdelegatie overeenstemming was bereikt. Daarnaast verlangen de stakers het ontslag van drie partijfunctionarissen, onder wie Kotarba, invoering van godsdienstonder wijs op de staatsscholen en nog een aantal din- fen van minder belang. .eden van de door de staat geleide vakbond van docenten aan de Jagellian Universiteit in Krakau hebben nu ook een onafhankelijke en zelfbesturende vakbond opgericht. Zo is van de zijde van Poolse dissidenten vernomen. IUSSEL De Belgische re- ring heeft een definitief be- lit over de plaatsing van rnraketten op Belgisch pndgebied gisteren opnieuw (gesteld. Op 17 september zal jde Belgische regering weer rer de kwestie spreken. Of n een definitief besluit k >rdt genomen is niet zeker, ïdat een commissie uit het kabinet van premier Martens werkt aan een rapport, dat pas rond de jaarwisseling gereed hoeft te zijn. Zoals bekend be staat er over de raketten- kwestie verdeeldheid tussen de regeringsfracties. Met name de socialisten hebben zich tot nu toe zeer fel tegen de plaat sing van de antoomwapens verzet. MEER DAN OOIT h»bb«n d« vrij» vakbonden In Polen uw hulp nodig Steun de vrije vakbonden en de oppositiebeweging in Polen GIRO 630395 t.n.v. WERKGROEP MENSENRECHTEN IN POLEN Veiling Grote belang stelling was er vanochtend in Oostende tij dens de vei ling van een verzameling van „pots de chambre", die eens heeft toebehoort aan de broer van. ex-koning Leopold van België, de thans 77-jarige prins Karei. Prins Ka- rel verkeert al enige jaren in ernstige financiële moeilijkhe den, als gevolg van manipula ties van zijn financiële advi seurs. Dit heeft hem genoopt om 800 stuks overtollig huis raad te laten veilen, waaronder kostbaar antiek. Drie Arabische landen weigeren bijdrage aan IMF WASHINGTON Saoedi-A- rabië, Koeweit en de Verenig de Arabische Emiraten (VAE) zijn niet ingegaan op een ver zoek van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) om de komende drie jaar in totaal 24 miljard dollar aan het fonds bij te dragen. Naar alle waar schijnlijkheid komt de afwij zing voort uit de weigering door de Verenigde Staten, de Palestijnse Bevrijdingsbewe ging PLO toe te laten als waarnemer bij de jaarvergade ring van het IMF en de Wereldbank. IN A AMA STAD De christen-democra- iche leden van de regerende junta in El llvador vertegenwoordigen de partij ktt. Dit is de mening van Francisco paz, een vooraanstaande voormalige r fristen-democraat die uit de partij trad bn de leider van deze partij, Jose Napo- >n Duarte, vorig najaar een verbond pt de militaire junta aanging. Volgens is er geen sprake van dat de chris ten-democratische partij nog Kan oogen op de steun van het volk. Eigenlijk is het nog maar een groepje van zes mensen be staande uit leidende figuren van de partij die tot de regerende junta zijn toegetre den. De eenheid van de christen-democra ten werd verbroken „toen deze kleine groep samen met militairen de verant woordelijkheid op zich nam voor een project van (Jood en vernietiging, dat zij vanuit hun machtspositie leiden". In Den Haag heeft een delegatie van de Interkerkelijke actie voor Latijns Ameri ka Solidaridad in een gesprek met de Amerikaanse ambassade erop gewezen dat de Verenigde Staten met hun militai re hulp aan de junta geen burgeroorlog voorkomen, 'want die burgeroorlog is al aan de gang'. Volgens Solidaridad ont beert de huidige junta alle steun. SALVADOR „We zit- nog steeds in de verdedi- ide fase van onze strategie; strategie is een volksoorlog [en de zittende regering", al- Juan, een jonge, gebruinde n wiens gezicht schuil gaat iter een grote bril. Het ge- rek vindt plaats op het mod- irige achterplaatsje van een pine boerderij in Chalate- ngo, een provincie in het orden van El Salvador, an is leider van de grootste ^kse oppositiebeweging in r$atalenango die nauwe be dekkingen onderhoudt met it Volksbevrijdingsfront, 's tids machtigste guerrilla-or- inisatie. a het mislukken van de alge- iJene staking die vorige ^aandwerd uitgeroepen door t Democratisch Revolutio- ir Front, de overkoepelende ganisatie voor alle oppositie wegingen in El Salvador, is, i aard van het voortdurende inflict in dit kleine Midden- nerikaanse land drastisch wanderd. Volgens het com- uniqué dat na de staking i >or net Front werd uitgege- I in, zal in de toekomst de ^lerrillastrijd „het belangrijk- j£ instrument in onze strijd Horden". Uit het communiqué Heek dat de hervormingsge- W nde politici op een zijspoor f orden gezet en het initiatief ordt overgenomen door de iders van de verschillende lerrillabe wegingen in het -iporden van het land. dit moment zijn de guerril la's nauwelijks georganiseerd. Hoewel ze tijdens de algemene staking minstens twaalf keer per dag de hoofdstad aanvie len, slaagden ze er niet in be paalde stadswijken te isoleren en zo de mensen een excuus te verschaffen om niet naar hun werk te gaan. Verder beschik ken ze over betrekkelijk wei nig wapens: „Hoe kan ik nou 180 mensen op stap sturen, als ik maar 60 automatische gewe ren heb", klaagde een guerril laleider uit de noordoostelijke provincie Morazan in een ge sprek met een buitenlands journalist. Maar desondanks slagen de guerrilla's er steeds beter in het leger zware verliezen toe te brengen. Uit een onderzoek van de doorgaans betrouwba re, hoewel anti-regeringsge zinde, katholieke universiteit blijkt dat in de maanden mei en juni 385 mensen van de veiligheidsdienst door de guer rilla's zijn vermoord tegen 81 over de eerste vier maanden van dit jaar. De samenstellers van het rapport spreken de verwachting uit dat het do dencijfer in de komende maanden blijft stijgen. De versterkte positie van de guerrilla's heeft tot spannin gen binnen het leger geleid. Het leger heeft inmiddels toe gegeven dat een tweede guer rillabeweging met de naam het Revolutionaire Volksleger grote gebieden in het noord oosten bii de grens met Hon duras in handen heeft Van de paramilitaire troepen waarover de regering kan be schikken, heeft vooral de Na tionale Garde grote verliezen geleden door toedoen van de guerrilla's. Vorige maand was een delegatie van een Franse organisatie voor mensenrech ten in het hoofdstedelijk kan toor van de commandant van de Nationale Garde toen er een telefoontje binnenkwam uit een plattelandsdistrict: „Die schoften bedoeld wor den de guerrilla's, red.) heb ben opnieuw een vrachtwagen met gardisten overvallen", zo vloekte de commandant ter wijl hij de hoorn op de haak smeet. Zelfs kolonel Adolfo Majano, één van de gematigdste leden van de junta, gaf in een inter view toe dat in de provincie Morazan „een goed georgani seerde guerrillabeweging" opereert. Volgens sommige be richten is een aantal legeroffi cieren, onder wie ook Majano, van mening dat de bloedige impasse in de eindeloze bur geroorlog alleen doorbroken kan worden door te gaan pra ten met die linkse oppositie- en guerrillabewegingen die bereid zijn een compromis te sluiten. De afgelopen vier maanden is er inderdaad ver schillende keren contact ge weest tussen die gematigde of ficieren en de leiders van de Gewapende Troepen van Na tionaal Verzet, de op twee na belangrijkste guerrillabewe ging- De meeste legerofficieren zijn bang dat de linkse oppositiebe wegingen de totale ontbinding van het Salvadoreaanse leger willen en deze angst speelt de rechtervleugel binnen het le ger die nog steeds meent dat het verzet met geweld ge smoord Kan worden, in de kaart. Sommigen herinneren zelfs aan de massamoord van 1932 toen een in opkomst zijn de boerenbeweging onder lei ding van communisten door het leger werd uitgeschakeld ten koste van 30.000 mensenle vens. De guerrilla's wijzen erop dat zo'n 10.000 boeren zich hebben aangesloten bij speciale ge vechtseenheden van het leger en „dodensquadrons" van rechtse terreurorganisaties en ze hechten nauwelijks geloof aan de dominotheorie die stelt dat El Salvador in de voetspo ren van Nicaragua zal treden. „De Nicaraguaanse Sandinis ten streden tegen een dictator en zijn eigen keurtroepen", al dus een sympathisant van de guerrilla's. „Wij daarentegen moeten een regering en een heel militair aparaat uitscha kelen". De rijen voor het loket in de Amerikaanse ambassade waar een visum kan worden aange vraagd, groeien met de dag. Op straat wemelt het van de politie en gewapende gardis ten. Een burgeroorlog lijkt on vermijdelijk. ANDREW POLLAK THE GUARDIAN WESTELIJKE WAARNEMERS NIET WELKOM IN DDR HAMBURG De Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie (NAVO) en het Pact van Warschau zijn gisteren op Duits grondge bied de Bondsrepubliek en de DDR hun herfstoefeningen begonnen. Het begin van de NAVO-manoeuvres, in Noordrijn- Westfalen, werden bijgewoond door NAVO secretaris-generaal Luns en de Westduitse minister van Defensie, Apel. In Oost-Berlijn kwamen gisteren de ministers van defensie van het Pact van Warschau bijeen. De NAVO-oefeningen worden wel bijgewoond door waarnemers van het Oostblok. Het Pact van Warschau heeft geen westelijke waarnemers toe willen laten, hoewel het zich, door de onderteking van de Akkoorden van Helsinki hiertoe verplicht heeft. West-Duitsland is het centrum van de NAVO- manoeuvres, die tot november duren en zich uitstrekken van de Noordkaap tot Turkije. Van 15 tot 25 september komen in de deelstaat Ne- dersaksen 80.000 Amerikaanse en Britse solda ten bijeen voor de oefening „Speerpunt". Later in de maand en in oktober zal ook in andere deelstaten worden geoefend. Aan de manoeuvres van het Pact van War schau wordt door zeven verdragslanden deelge nomen met in totaal 40.000 soldaten. De Roe menen zijn alleen door stafpersoneel vertegen woordigd. De oefeningen staan onder leiding van de Oostduitse minister van defensie, gene raal Hoffman. Bij het begin van de NAVO-oefening hebben zowel secretaris-generaal Luns als minister Apel nog eens extra het belang van de eenheid in de NAVO benadrukt. De opperbevelhebber van de NAVO-troepen, generaal B. Rogers, zei bij het begin van de oefening dat vooral snel heid van reactie belangrijk is voor het goed functioneren van het militaire bondgenoot schap. VICE-PREMIER HAAKMAT: 11 PARAMARIBO De Surinaamse vice-pre- een nieuwe grondwet. De assemblee zal de mier Haakmat heeft gisteren verklaard, dat Surinaamse regering in voorkomende geval- Suriname geen gekozen parlement meer zal len adviseren. Volgens de Surinaamse pre- krijgen. Haakmat zei dat er een assemblee mier is het parlement, dat na de staatsgeep zal worden ingesteld, die samen met de van 13 augustus werd opgeheven, roemloos grondwetscommissie de rechtsbeginselen ten onder gegaan, van de Surinaamse staat zal vastleggen in MOSKOU (AP) Naar giste ren van dissidenten is verno men, is de Russische religieu ze activist Alexander Ogorod nikov afgelopen vrijdag na een tweedaas proces in Kali nin, 160 kilometer ten noord westen van Moskou, tot zes jaar dwangarbeid en aanslui tend vijf jaar binnenlandse ballingschap veroordeeld. Het is het zwaarste vonnis door een Russische rechtbank uitgesproken in het derde pro ces tegen een dissident in drie weken. Ogorodnikov (29) is veroordeeld op grond van arti kel 70 van het Russische straf recht n.l. agitatie en propagan da tegen de Sowjet-Unie. Geheim vliegtuig verongelukt SALISBURY Bij Salisbury in Engeland is gisteren een zeer modern en zeer geheim Amerikaans gevechtsvliegtuig, de F-18 Hornet: Horzel), neer gestort, kort na vertrek voor het geven van demonstratie vluchten in Spanje. De twee bemanningsleden hebben zich met hun schiet stoelen gered en werden naar een ziekenhuis gebracht. De F-18 hornet had meege daan aan de luchtvaartten toonstelling van Farnborough. T aalunieverdrag getekend DEN HAAG Het Neder lands-Belgisch taalunieverdrag is vandaag in het Egmont-pa- leis in Brussel ondertekend door de Belgische minister van buitenlandse zaken Ch. F. Nothomb en de Nederlandse staatssecretaris van buiten landse zaken D. F. van der Mei. Het doel van het verdrag is de eenheid van taalgebruik in Nederland en Vlaanderen te bevorderen. Het beoogt ver der samenwerking voor alles wat met de Nederlandse cul tuur te maken heeft. Suarez wijzigt Spaans kabinet MADRID Premier Adolfo Suarez, de voornaamste archi tect van de Spaanse democra tie wiens positie sterk is be moeilijkt door het aanhou dend terrorisme en de grote werkloosheid, heeft gisteren voor de tweede maal in vier maanden tijd zijn kabinet in grijpend gewijzigd. Tot veler verrassing is Marce- lino Oreja die sinds juli 1976 minister van buitenlandse za ken was, vervangen door José Pedro Perez- Llorca. Leopoldo Calvo Sotelo, tot dusver minis ter voor Europese zaken, bezet in het nieuwe kabinet een sleutelpositie als vice-premier, belast met economische zaken. Hij is in de plaats gekomen van Fernando Abril Martorell die een maand geleden te ken nen had gegeven af te willen treden. Spaarkaart en stempels verkrijg baar bij deelnemende BP-stations.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11