Extra geld voor woningbouw oolse regering aarschuwt nog takende arbeiders Leider „Capelse groep opnieuw gearresteerd f Heel veel zuurkool met heel veel worst irinaamse ex-bewindslieden over twee weken voor rechter ieuwe Maatregelen n Brokx bij aanhouding bom gevonden FNV-leden Philips woedend op Groenevelt lNIA belooft democratisering Ter gelegenheid van het 900-jarig bestaan van Langedijk (N.-H.) is daar zaterdag een zuurkoolmaaltijd gehouden voor maare liefst twaalfduizend eters. Het gezel schap zat aan aan een zeven kilometer lange tafel, waar drieduizend kilo zuurkool en zesduizend worsten werden geserveerd. Maandag 8 september 1980, 70e jaargang no. 21754 Emile Zola Serie „Emile Zola of het men selijk geweten" om 20.27 uur op Ned. II en om 18.59 uur „Toppop". kersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas idacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) ementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Op Ned. I om 19.35 uur film- kwis „Voor een briefkaart op de eerste rang" en om 20.40 uur documentaire „Lifeline". Van Agt kroont schutterskeizer MAASTRICHT Minister-presi dent Van Agt heeft zaterdagmid dag in het Limburgse Papenhoven Sjier Smeets gekroond tot keizer van het schuttersgilde Eendracht. „Hoewel ik verzuip in de proble men, ben ik blij uw en mijn keizer te kronen", aldus Van Agt. In een korte toespraak zei burgemeester Loefen van Papenhoven onder meer: „Wij zijn u dankbaar voor uw komst en zullen onze erkente lijkheid in mei bewijzen". Oostduitse ex-generaal gepakt wegens spionage PARIJS De 68-jarige generaal Heinz Zorn, voormalig stafchef van de Oostduitse luchtmacht, is vorige maand op beschuldiging van spionage in Frankrijk gearres teerd. De bejaarde Oostduitser, die'al on der het nazi-regime carrière maakte in de Luftwaffe, werd drie jaar geleden gepensioneerd en kwam toen bij de Oostduitse ge heime dienst. Zorn arriveerde vo rige maand met een toeristenvi sum in Frankrijk. Toen hij op 19 augustus in Rijssel werd gearres teerd, bleek hij geheime gegevens bij zich te hebben over met name tanks en anti-tankwapens van de Westerse mogendheden. Hij ver blijft nu in een gevangenis in Pa rijs. Gaby Minneboo en Mathé Pronk zijn tevreden met de titel en voor de eerste en zilver voor de laatste tijdens het wereldkampioenschap amateurstayers. rschuwingstekst etten nadelig industrie AAG De waarschu- kst op één van de twee ;ijden van een pakje si- in kan de financiële si- van de betrokken be- aantasten en gevolgen r de werkgelegen- it staat in het bezwaar- dat het Nederlands kingscentrum (NVC) Raad van State en mi- Ginjaar (volksgezond- heeft gestuurd. Volgens |VC zullen mensen hun [uwde merk moeilijk te- innen vinden en moeten Irijven daarom extra re maken om het nieuwe !^ijjk bekendheid te geven. Oceaanreus ramt 12 binnenvaartschepen ROTTERDAM Het Britse zeeschip „CP Voya- geur" heeft gisteren in de Rotterdamse Koningsha ven twaalf afgemeerde binnenschepen geramd toen het voor de brug moest wachten. De door vier sleepboten geassisteerde Brit, die van de Boele-werf in Bolnes kwam, is waarschijnlijk door stroom en wind afgedreven. Enkele binnenschepen liepen lekka ges op. De schade is nog niet bekend. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken Record-aantal bezoekers bij passiespelen TEGELEN De belang- stelling voor de passiespe len in Tegelen is dit jaar bijzonder groot geweest. Dit verklaarde voorzitter Thijssen van de Stichting Passiespelen gisteren na afloop van de laatste voor stelling van de reeks van vijftien. Vijf van die voor stellingen waren met ruim vijfduizend toeschouwers uitverkocht. Er waren dit jaar in totaal 43.000 toe schouwers. In 1975 waren dat er maar 30.000 en in 1973 werd een dieptepunt bereikt met maar 12.000 toeschouwers. Drama voor Amerikaanse kust MIAMI Een drama voor de kust van Florida heeft twintig mensen het leven gekost. De kustwacht van Miami ontdekte gisteren een overbelaste zeil boot met honderd uitgehonger de Haïtiaanse vluchtelingen. Voordat de zeilboot ontdekt werd, waren al zeventien men sen van de honger en de dorst omgekomen. Toen het Ameri kaanse schip niet direct alle vluchtelingen aan boord kon nemen, onstond paniek, waar door het scheepje op tweehon derd kilometer van de kust kapzeisde. Zeker drie Haïtianen zijn verdronken. onze parlementaire re- HAAG Staats- :taris Brokx kshuis vesting) t wederom maatre- genomen om de ingbouw te stimu- l In het kort ko- die erop neer dat i aantal premiekoop- ingen en woningen één- en tweeper soonshuishoudens voor dit jaar wordt ver hoogd en dat er voor deze sectoren extra geld beschikbaar wordt ge steld. De eerste jaar lijkse bijdrage voor premiekoopwoningen- B (bouwkosten tot 165.000 A 175.000) wordt nu,per 15 september, met gemiddeld duizend gulden verhoogd. De maatregelen zijn de be windsman ingegeven, zo schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer, door de slechte situatie in de bouw nijverheid. „Die situatie geeft de Fegering aanleiding tot grote zorg". Het zijn vooral, zo blijkt uit de brief, de secto ren van duurdere premie- huur- en premiekoopwonin gen, die een ongunstig beeld te zien geven. De uitgifte van. het aantal vergunningen in deze sectoren blijft ver achter bij de verwachtingen. Maar ook in de vrije sector, waar Brokx veel minder invloed op heeft, is het aantal aan vragen om bouwvergunnin gen de laatste tijd sterk ge- In zijn brief concludeert Brokx dat hem niet veel te verwijten valt. De stimule-1 ringsmaatregelen, die hij in mei nam, hebben in belang rijke mate aan de verwach ting voldaan. Het optrekken van de gemeentegarantie bij de aankoop van bestaande woningen (van 125.000 naar 200.000 gulden) heeft er sa men met de daling van de hypotheekrente en de daling van de prijzenvoor ge zorgd dat de huizenmarkt weer wat aantrekt. In juni hadden er twintig procent meer transacties plaats dan in april en mei, met name in de relatief lage prijsklasse, al dus Brokx. Toehnog medailles BESANCON De Nederlandse wielerafvaardi- ging heeft toch nog een redelij ke greep gedaan in de medaille- kast van de strijd om de re genboogtruien. Nadat Herman Ponsteen zilver had veroverd op de profachter volging greep Petra de Bruin uiteindelijk brons, nadat ze in de halve finale was verslagen door de de late re winnares, de Russische Nadia Kibardina. Anne Möhlmann was al in de kwartfinales uitgeschakeld. Deze ietwat tegenvallende prestaties werden voor een groot deel goed gemaakt door Gaby Minneboo. die de regenboogtrui bij de amateurstayers in de wacht sleepte voor Mathé Pronk(zilver) en de Spanjaard Cal- dentey. Theo van Tol werd wegens onreglementair rij den uit de strijd genomen. Het was overigens Minne- boo's vierde wereldtitel na 1975, 1976 en 1977. René Kos maakte een falend optreden van de profstayers nog enigszins goed door zilver te pakken. odelijk ongeval in Sassenheim 5SENHEIM De 20-jarige Ingrid Stoute uit Leiden is Tdagavond bij een verkeersongeval in Sassenheim om leven gekomen. meisjes stak bij het viaduct van rijksweg 44 met haar fiets "ijweg van de Warmonderdam over. Een passerende 33-jarige bmobilist uit Sassenheim kon haar niet ontwijken. Het slacht er overleed ter plaatse aan haar verwondingen. aby door catapult verwond IDEN Een uit de hand gelopen kwajongensstreek it er zaterdagavond om half zeven toe geleid, dat een 6 anden oude baby met glas in de mond naar het Elisabeth cenhuis werd overgebracht. Artsen aldaar constateerden. Me baby geen nadelige gevolgen het ongeval zou over- I ongeval gebeurde doordat een 16-jarige Leidenaar aan de >khorststraat met een catapult aan het schieten was. Een door catapult afgeschoten steen verbrijzelde een ruit, waarachter wieg van de baby stond. Glasdeeltjes vielen in de wieg. ROTTERDAM De Rotter damse politie heeft vrijdag nacht twee mannen aange houden, die in het bezit wa ren van een zogenaamde pijpbom. Een van hen is de 39-jarige leider van de „Ca pelse groep". De politie werd gewaarschuwd door ie mand die vond dat de twee zich verdacht gedroegen. De 39-jarige leider werd in 1977 met drie anderen op ver denking van terroristische ac tiviteiten gearresteerd bij een garage in Capelle. Daar trof de politie een grote hoeveelheid wapens, munitie, chemicaliën en politie-uniformen aan. Bo vendien vond men ongeveer 170 foto's van BVD-agenten, namen van prominente Ne derlanders met tekeningen van hun huizen. De man, die destijds werd beschouwd als sympatisant van de Rote Ar mee Fraktion, werd in 1979 tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Hij bevond zich nu op vrije voeten, omdat hij cas satie tegen dat vonnis had aan getekend. Wat de twee vrijdagnacht met de bom van plan waren is nog niet bekend. De arrestanten weigerden totnuto'e iets te zeg gen. De bom is intussen door de explosievendienst onscha delijk gemaakt. EINDHOVEN De FNV-le den onder het personeel van Philips in Eindhoven zijn woe dend op Arie Groenevelt, voorzitter van de Industrie bond FNV. Deze heeft voorge steld koopkracht in 'te leveren om de investeringen te bevor deren en zodoende meer werkgelegenheid te scheppen. In een open brief aan Groene velt schrijven de Philipswerk- nemers dat investeringen bij Philips vrijwel altijd leiden tot vermindering van werkgele genheid. Krol: eerst Napels zien NAPELS - Ruud Krol gaat de komende zes maanden bij de Italiaanse eerste-divisieclub Napoli spelen. Dat meldde het Franse persbureau AFP gisteren. Krol, die onder contract staat bij de Vancouver Whi te Caps en voortijdig in de Amerikaanse voetbal competitie werd uitgeschakeld, wordt morgen in Napels verwacht. Hij zou woensdag kunnen mees pelen in een vriendschappelijke wedstrijd van Na- poli tegen een Brits elftal. Napoli zou het op de koop toenemen dat Krol twee maanden voor het einde van de Italiaanse competitie weer naar Ameri ka terug moet. De Italiaanse club heeft naar verluidt driekwart miljoen gulden op tafel gelegd voor Krol. Schaatsschandaal MOSKOU - De Russische sportwereld heeft nu ook zijn schandaal, waarvan de sportkrant Sovjetski Sport melding maakte. Het blad onthulde dat in de Russi sche kunstrijwereld op een school in Donetsk alleen leerlingen werden aangenomen als eerst aan instruc teurs de nodige cadeaus waren overhandigd. Die va rieerden van vlees, spijkerbroeken, serviezen en schoenen tot dure lappen stof. Ouders die zich derge lijke douceurtjes niet konden veroorloven kregen hun kinderen niet toegelaten, hoewel er "vindingrijke" moeders zijn geweest die het probleem oplosten door gratis het huishouden bij de trainers te doen. Aldus de Surinaamse vice-premier drs. A. Haakmat afgelopen zaterdag, nadat hij op een persconferentie de samenstelling van het bijzondere tri- maximaal 30 jaar gevangenisstraf, een boete van bijna 100.000 gulden en verbanning had bekendgemaakt. AMARIBO Over twee we- corruptie worden verdacht, zal het Surinaamse „speciale ihtingscollege", dat vandaag ramaribo is beëdigd, een be taken met de berechting van |eden van het op 25 februari «•geworpen bewind, die van bunaal ep de mogelijke" straffen rigens nog niet bekend. Hun opspo ring is in handen van de militaire po litie. Volgens de heer Haakmat zijn alleen de tussen 1970 en 1980 ge pleegde feiten strafbaar die gepleegd zijn terwijl men een openbare functie bekleedde. Verder moet het om echte corruptieve handelingen gaan, die het land schade hebben berokkend. Om te voorkomen dat verdachten zich met hun geld uit de voeten zou den maken, heeft de Surinaamse re gering de afgelopen dagen een aantaL bankrekeningen laten blokkeren. JSCHAU Radio War- u heeft de nog stakende iders in verschillende se gebieden ernstig ge- rschuwd, dat nog meer i, hoe gerechtvaardigd ichzelf misschien ook, gevolg kunnen hebben, de door de regering ge- s toezeggingen in gevaar den gebracht. ifficiele Poolse media ma- melding van nieuwe sta- en in Noord- en in Zuid- n. Radio Warschau noemt voortdurende stakingen merend, in het bijzonder iet licht van de moeilijke lomische situatie", lieuwe Poolse partijleider, islaw Kania, die de zowel imelijk als politieke zieke ek heeft vervangen, heeft democratisering binnen de partij en van de partijlijn aan gekondigd. In een voor de te levisie voorgelezen toespraak beloofde hij bovendien, dat de overeenkomst tussen regering en stakingscommissies zal worden nageleefd. Als belang rijkste taak zag hij, het ver trouwen van de bevolking te herwinnen. Kania wil ook niet als leider van de partij be schouwd worden: „Een collec tieve leiding zal voortaan de dienst uitmaken". Volgens dissidente kringen zou er nog gestaakt worden bij een bandenfabriek in Lodz, bij een bruggenbouwindustrie in Siedelce, bij een schoenenfa briek in Kalisz en bij kleinere fabrieken in Suwalki en Elk. Stakingsleider Lech Walesa is gisterochtend door kardinaal Wyszynski ontvangen. Bij die gelegenheid heeft Walesa de kerk bedankt voor de gegeven steun tijdens de stakingen. Deze stakingen hadden de re gering nu geprest om in te stemmen met het uitzenden van een mis via de staatsradio. De Sovjetrussische partijleider Leonid Brezjnjev heeft de voormalige partijleider Ed ward Gierek een spoedig her stel van zijn hartaanval toeg- wenst en de nieuwe partijlei der, Kania, geluk gewenst met diens benoeming. Brezjnjev noemt Kania een „moedige strijder voor het socialisme en voor vriendschap met de Sov jet-Unie". Het officiële Russische persbu reau TASS publiceerde giste ren uitvoerige uittreksels uit de rede, die Kania gehouden heeft, zonder daar commen taar aan toe te voegen. Voetballer POK op veld overleden r f' KWINTSHEUL Tijdens het competitieduel Quin- tus 3-PDK 4 is de Haagse voetballer Ferry Vermeu len gisteren onwel geworden en op het veld overle den. Vermeulen, sinds een jaar getrouwd en vader van een kind, was behalve speler ook bestuurslid van PDK. Hij is 33 jaar geworden. Beth Heiden uitgeschaatst NEW YORK - Beth Heiden stopt met schaatsen. De 20-jarige zus van de bekende schaatsster Eric Heiden, die vorige week goud veroverde bij het wereldkam pioenschap op de weg in Sallanches, gaat zich con centreren op haar studie en het wielrennen. Beth Hei den, die tijdens de Olympische Winterspelen in Lake PLacid een bronzen schaatsmedaille veroverde op de 3000 meter, gaat studeren aan de universiteit van Wisconsin. John McEnroe FLUSHING ZMEA' Sn. jB*" fl opnieuw niet in ge- |j» 0 slaagd de open Amerikaanse ten- -ÉL 3 nistitel op zijn jtffe J*Êt naam te brengen. De vijfvoudige JÊ Wimbledonwin- dm naar, die voor de John McEnroe achtste maal aan het toernooi in Flushing Meadow meedeed, struikel de ditmaal in de finale over de winnaar van vorig jaar John McEnroe, die daarmee revanche nam voor zijn nederlaag eerder dit jaar op Wimbledon. De 31- jarige Newyorker versloeg Borg in vijf sets: 7-6, 6-1, 6-7, 5-7 en 6-4. De Avro-tv laat vanavond vanaf 21.20 uur beelden van deze partij zien via Ned. 2.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1