Poolse partijleider Gierek afgetreden PTT wijst 2300 functies aan voor verhuizing Tavenslepers lijzen cao- oorstellen af 3e krant van vandaag NA BERICHT OVER HARTKLACHTEN N ZURICH OPNIEUW STRAATGEVECHTEN Hun baby voor een auto U.S.M. OUD ADE lËeidóe Bowva/nt ithekersdijk 34. 2312 DD Lelden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Haltewas il-redacteur: Wlm Buljteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) onnementen: kwartaal 46,30; jaar 173.70; losse nummers; 60 cent. Zaterdag 6 september 1980, 70e jaargang na 217S3 Vanavond op Ned. I om 21.55 uur documentaire „Fransen, als jullie eens wisten...". Op Ned. II om 20.27 uur tv-serie „Merijntje Gijzen's jeugd" en om 21.15 uur film „De bloed bruiloft". Morgenavond op Ned. I om 19.30 uur film „The Dancing Years" en op Ned. II om 21.15 uur amusementsshow „De Grote Coca-cola Show". Perioden met zon Droog weer met flinke zonni ge perioden. Middagtempera- tuur ongeveer 19 graden. Tot matig afnemende westenwind. Vooruitzichten voor zondag en maandag: half tot zwaar be wolkt en later mogelijk een bui. Dezelfde temperatuur. Zondag: zon: 06.5920.12; maan: 04.40—19.38; hoog water Schev.:02.23, 15.08. krant van vandaag omvat in totaal 26 pagina's en taat uit twee delen. Het actuele nieuws uit binnen- buitenland, stad, regio en sport vindt u zoals ge- ikelijk in het eerste deel. De wekelijkse bijlage Fi- bevat onder meer reportages over: l/estduitse recherche maakt angstig, iotthard-tunnel eiste één dode per kilometer 0 jaar VN: portret van een treiterig blad. msterdam probeert een diamantje mee te pikken, lirk Hannema: strijdbare kunstzinnige aristocraat, maland. Zwedens glazen koninkrijk. Surséance voor Stok BREDA Het Stok- concern in Tilburg, handelend in onroe rend goed, is gisteren door de Bredase rechtbank uitstel van betaling verleend. Het concern verkeert, zoals bekend, in ern stige financiële moei lijkheden. Het uitstel is verleend aan de Stok Groep Neder land en aan drie dochters: Stok BV, Makelaarskantoor Stok BV en Bouw- bank Stok BV. Supersaté In Noord-Scharwou- de heeft men gister avond 's werelds grootste saté ge roosterd. Er waren zes man voor nodig om het zes meter lange en van 110 kilo vlees voorziene gevaarte op de bar becue te leggen. Het vorige record stokje van een Amerikaan had slechts een lengte van 3.70 m. Gezinsuitgaven 0,4 pet hoger DEN HAAG De gezinsuitga ven zijn van midden juli tot midden augustus 0,4 procent ho ger geworden. Duurder werden kleding, schoeisel en groenten, goedkoper werden koffie en benzine. Het prijsindexcijfer is sinds vorig jaar september met 5,7 procent gestegen. Oppositie leider Den Uyl heeft vanmor gen in Tiel verklaard dat de in flatie dit jaar ongeveer een pro cent hoger zal ziin dan de rege ring aanvankelijk had geraamd. Hij vroeg daarom maatregelen van de regering om de koop kracht van de minimuminko mens te handhaven. Orlov: zes maanden eenzame opsluiting MOSKOU De Russische dissidente natuurkundige Joeri Orlov, die zeven jaar dwangarbeid uitzit in de Oeral, heeft een half jaar eenzame opslui ting gekregen, zo vertelde gisteren zijn vrouw Irina. Haar man heeft de extra straf gekregen omdat hij zich had beklaagd over de ver traging die zijn correspondentie onder vond. De eenzame opsluiting betekent dat Orlov geen familiebezoek en geen pakke tjes mag ontvangen. Zijn gezondheid zou sterk achteruit zijn gegaan, en zijn vrouw vreest dat hij de zes maanden niet zal overleven. Vorig winter heeft hij ook zes maanden eenzame opsluiting gehad. Toekomst 'Motor' en 'Autorevue' onzeker DEN HAAG De toekomst van de tijdschriften Motor en Autorevue is onzeker geworden, nu op een na alle personeelsleden van de Haagse uitge verij Harmsze hun ontslag hebben aangeboden. Zij vinden het onaanvaardbaar dat de twee directeuren, tevens enige aandeelhouders, ale aandelen hebben overgedaan aan de Zwolse uitgeverij Koninklijke Tijl, zonder dat de personeelsleden van de daarbij ge maakte winst een cent hebben gezien. De werknemers hebben de verkoop uit een blad van Tijl moeten lezen, nadat de direc tie van Harmsze eerder contacten met Tijl had ontkend. WARSCHAU Edward Gie rek is afgetreden als leider van de Poolse communistische par tij en opgevolgd door de vrij wel onbekende 53-jarige Stanis- law Kania. Eerder was bericht dat de 67-jarige Gierek, op wie de laatste dagen veel kritiek is geleverd, met hartklachten was opgenomen in een ziekenhuis. Gierek gold echter als kernge zond. Stanislaw Kania was tot dusver secretaris van het Centraal Co mité en belast met veiligheids vraagstukken. In die functie had hij het toezicht op leger, po litie en de betrekkingen met de kerk. Hij zou zich tijdens de sta kingen aan de Oostzeekust heb ben uitgesproken tegen het ge bruik van geweld tegen de sta kers. Hij is in 1927 geboren als zoon van boerenouders. In de communistische jeugdbond maakte hij snel carrière. Sinds 1968 heeft hij zitting in het Cen traal Comité, sinds 1975 is hij lid van het Politburo. De ziektemelding van Gierek kwam na een dag vol specula ties. De mededeling verklaarde zijn afwezigheid gisteren tijdens de debatten in het parlement over de' regeringsverklaring De komende man: Kania van de nieuwe premier Pin- kowski. Daaruit bleek dat de arbeidsonrust van ruim negen weken in Polen, die heeft geleid tot een vervanging van de pre mier en .de oprichting van vrije vakbonden, Gierek teveel is ge worden, zoals ook tien jaar gele den Giereks voorganger Go- mulka moest aftreden na bloe dige onlusten in de Baltische havensteden. In de periode van de stakingen nister van buitenlandse zaken. Het prestige van Gierek kreeg een nieuwe deuk toen de mijn werkers in Silezië, waar Gierek zijn partijcarrière begon, ook in staking gingen. Sindsdien is het falend leider schap in Polen een constant thema in de Poolse pers ge weest, hetgeen een indirecte aanval op Gierek inhield. In 1970 bij zijn machtsovername had hij de Poolse arbeiders be loofd altijd een dialoog in stand te houden en te zullen aftreden als hij ooit het gevoel zou krij gen dat het Poolse volk van hem afwilde. De vervreemding die sinds de mislukte prijsver hogingen tussen de partij en het volk was ontstaan, heeft hem nu zijn functie gekost. De nieuwe Poolse premier Pin- kowski heeft in het parlement gesproken over acties die nog in Poolse volk gewend. De laatste de hele oostelijke helft van het Langste tunnel geopend Een PTT-bus met schoolkinderen was het eerste voertuig dat gis termiddag ge bruik mocht ma ken van de Gott- hardtunnel. De tunnel is met zijn 16,9 km de lang ste ter wereld en vervangt een kronkelige weg over een be sneeuwde pas. Maar er is kritiek: de tunnel wordt een produkt ge noemd van ver keerde planning omdat hij alleen bestemd is voor personenvervoer dat hiermee wordt bevoordeeld bo ven openbaar ver voer en milieu. (Zie over dit des ondanks meester lijk bouwwerk de bijlage Finale) De gaande man: Gierek keer, op 24 augustus, gaf Gierek toe dat er tijdens zijn regeerpe- land voorkomen. Deze zijn vol gens de premier niet nodig riode fouten zijn gemaakt en dat de regering bereid is aan re- riep hij de stakers in Gdansk op delijke eisen tegemoet te ko- het werk te hervatten. Tegelijk vonden er belangrijke wijzigin gen plaats in de partijtop. Te genstanders van Gierek werden naar voren geschoven, zoals zijn men. Centrum van de acties is de stad Bialystok. Poinkowski verklaarde ook dat de sociale verbeteringèn die met de sta kers zijn overeengekomen, voor Onzekerheid voor personeel blijft rivaal Olszowksi, voormalig mi- het hele land gelden. OTTERDAM De ongeveer vijfhonderd Rotterdamse ha- nslepers gaan niet akkoord met de cao-voorstellen van in directie. Ongeveer driehonderd werknemers van Smit ternationale hebben gisteravond beslist dat de vervoers- nden FNV terugmoeten naar de onderhandelingstafel et het oorspronkelijke eisenpakket van de bemanningen, it de vergadering bleek dat er bij het personeel, van Smit antrouwen heerst tegen de vervoersbonden FNV, die de venstaking van vorig jaar ook niet hebben willen steu- in. Nu is het verwijt dat de regionale bestuurders beloften ten die door het hoofdbestuur worden teniet gedaan. vervoersbonden staan echter achter de eisen van de sleep- lotbemanningen, aldus districtsbestuurder Ger Ros. Zware nten uit het pakket zijn een ander opbouw van de lonen, arbij overwerk en reiskosten in het vaste loon worden opge- men, en het handhaven van de werkgelegenheidsparagraaf, de directie van Smit wil schrappen. m aantal werknemers vroeg om actie, desnoods direct op 1 ok- ber, als de gesprekstijd afloopt die directie en vervoersbonden ^lar hebben gesteld. Andere werknemers geloven niet in ac- omdat de directie schepen achter de hand zou houden om n eventuele staking te breken. Ook geloven zij dat een staking taal zou zijn voor de werkgelegenheid. ders in de stad vergaderde het actiecomité van Rotterdamse ivenarbeiders, dat vorig jaar de havenstaking organiseerde. Vij moeten ons de komende tijd beraden op acties", aldus actie- ider Flip Schults. In Frenchtown, in de Amerikaanse staad New Jersey zijn James M.Green (29) en zijn vrouw Pamela (21) gearres teerd. Zij hebben geprobeerd hun 14 maanden oude baby te verkopen in ruil voor een Corvette-sportwagen uit 1977, waarvoor 8000 dollar (bijna 16.000 gulden) gevraagd werd. Zij mogen op een borgtocht van 100.000 dollar tijdelijk op vrije voeten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De directie van de PTT heeft 2300 functies aangewezen voor over plaatsing naar Groningen en Leeuwarden. Met de 600 reeds in het noorden gevestigde functies zal men nog 500 andere PTT-ers bereid moeten vinden te verhuizen om het aantal van 3400 over te plaatsen functies vol te maken. In totaal werken ruim 5600 PTT-ers in Den Haag. Zeker is dat de ge hele Directieraad van de PTT zelf naar het noorden zal verhuizen, aldus een nade re uitwerking van het uitvoeringsplan voor de spreiding van de Centrale Direc tie. Overigens houdt de Directieraad er rekening mee dat de voor 1981 voorziene 100 over te plaatsen functies niet gehaald zullen worden. Dit in verband met een nieuw onderzoek naar de bereidheid van de betrokken PTT- ers te verhuizen en de huisvesting in het noorden. Uit het lijstje van over te plaatsen afdelingen blijkt dat behalve de Centrale Werkplaats en het Dr. Neher Laboratorium (al eerder door deze krant gemeld) ook de Rijks Automobiel Centrale, het Centraal Magazijn en de Dienst Omroepbijdragen in hun geheel in Den Haag blijven. In Groningen zal wel een nevenves tiging van de Centrale Werkplaats met 220 man komen, terwijl er van het Dr. Neher La boratorium 50 man overgaan ter ondersteu ning van automatische postverwerking. Uit de keuze die de Directieraad nu gemaakt heeft blijkt voorts dat alle directies gesplitst zullen worden inclusief de afdeling Telecom municatie. Hoofdirecteur De Wit betoogde nog onlangs in een interne nota dat splitsing van deze directie de slagvaardigheid ervan ernstig zou benadelen. Dit wegens de snelle ontwikkelingen op het gebied van micro- elektronika en informatica die een geïnte greerde dienst noodzakelijk maken. In een schrijven aan het personeel geeft De Wit nu te kennen niet in die opzet te zijn ge slaagd. Dit door de aan de PTT opgelegde taakstelling. Om verlies aan specialistische kennis zoveel mogelijk te beperken en de verbindingen tussen het concern en de afde lingen zoveel mogelijk intact te houden zul len voor 1986 140 man van deze directie (ruim 1300 medewerkers) verhuizen. Bij de keus voor deze 140 man is rekening gehouen met de ontwikkelingen in het werkpakket die het gescheiden van Den Haag werken mogelijk moet maken. Tussen 1986 en 1990 zullen dan nog eens 300 functies van deze di rectie naar het noorden overgaan. Hierbij is de gehele directie, inclusief De Wit zelf, en afdelingen als organisatie, statistiek, marke ting en automatisering. Het aantal te verhuizen PTT-ers kan in de toekomst echter nog beduidend minder wor den als het rijk gebruik maakt van een oude afspraak uit 1975. Die afspraak luidt dat de PTT bij problemen inzake de spreiding maxi maal 30 procent meer personeel mag aantrek ken. Of dit getal voor het totaal van over te plaatsen PTT-ers opgaat (zou rond de 1150 man zijn) of per dienst staat niet vast. Gaat het getal voor de gehele PTT op dan zou het aantal over te plaatsen PTT-ers uit Den Haag nog kunnen dalen. Inmiddels vragen de vak bonden zich af om met de nu aangewezen functies de overblijvende functies van dien sten in Den Haag op den duur nog wel le vensvatbaar zullen zijn. Bankpresident kapittelt Strauss BONN De president van de Westduitse Bundesbank, Karl Otto Pöhl, heeft de leider van de conservatieve oppositie, Franz Joseph Strauss, ge vraagd op te houden met het verspreiden van paniek. De ongebruikelijke stap van Pöhl, die een politiek neutrale post bekleedt, volgt op de versprei ding van affiches door de par tij van Strauss, de CSU, waar in de regering van kanselier Schmidt ervan wordt beschul digd het land naar een mone taire hervorming te slepen. Door het toenemen van de staatsschuld zou op een dag het geld waardeloos blijken. Strauss heeft al gezegd dat dit verhaal niet serieus genomen moet worden. ADVERTENTIE ZONDAG 7 SEPTEMBER Aanvang 20.30 uur Meerhoeve Geen krant ont vangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. Geregelde wandelaars lopen minder UTRECHT Mensen die in hun vrije tijd ge regeld en het hele jaar door (dwz meer dan acht maanden) wan delen, fietsen of tuinieren, zijn maar half zo vaak het slacht offer van een eer ste hartinfarct of een dodelijke hartaanval als mensen die bijna nooit wandelen. Het effect van gere geld wandelen en fietsen is even groot als dat van geregeld zwaardere inspan ning. Maar dat ef fect is niet meer aantoonbaar als het gedurende langere tijd wordt onder broken. Dit zijn de bevindingen van enkele onderzoe kers die de samen hang hebben, bestu deerd tussen rook gedrag, lichaamsbe weging en hartziek ten. „Seizoenwan delaars" lopen evenveel risico's als mensen die een voornamelijk zit tend leven leiden. Als de seizoen wan delaars in het voor jaar er weer op uit trekken, ontstaat een piek in hartin farcten, die ont breekt bij geregelde wandelaars. V' V

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1