Gemeente mag opsplitsen huizen niet tegengaan Meergeld voor schone stations ^ieuw Russisch iffensief in Paus eist onafhankelijkheid voor Polen iüHet Motorhuis oop- cht inima t jaar procent HAAGSE WETHOUDER: WIJ GAAN DOOR „Militair optreden in Midden-Amerika niet uitgesloten" I-BOTTERDAM: TAPIJT GORDIJNEN TAFELKLEDEN FOURNITUREN MEUBELSTOFFEN EEN ZAAK MET HART VOOR U van der klugt Haarlemmerstr. 256-258 - Leiden (naast de Overdekte). Tel. 122154 persoonlijke aandacht stalenservice opmeetservice Vrijdag 5 september 1980, 70e jaargang no. 21752 Generaal Eisenhower Tv-film „Ike" over generaal Eisenhower om 20.27 uur op Ned. II en om 22.05 uur actua liteitenrubriek „Hier en nu" over de situatie in Suriname. Op Ned. I om 18.59 uur tv-se- rie „Sandokan" en om 22.45 uur documentaire „Net als ie der ander". Opnieuw zon Morgen droog weer met flinke zonnige perioden. Middagtem- peratuur rond negentien gra den. Vrij krachtige wind uit west tot noordwest, in de loop van de dag afnemend tot ma tig. Zon op 06.56, onder 20.14 uur. Scheveningen hoogwater 01.25 en 14.20 uur, laagwater 09 43 en 22.12 uur. iAMABAD/NIEUW DELHI Sinds eind vorige maand iet Russische leger in Afghanistan een groot offensief be- men tegen de verzetstrijders in een gebied ten noord-oos- van Kaboel. Volgens diplomaten uit Kaboel zijn moder- tanks en gepantserde hefschroefvliegtuigen bij de strijd het woeste en bergachtige gebied ingeschakeld. gens Afghaanse verzetstrijders in Nieuw Delhi zijn de Rus- opnieuw begonnen hun troepenmacht in Afghanistan te ver- selen. Zo zouden er meer guerrilla-experts maar vooral Euro- s-Russische soldaten naar Afghanistan zijn gestuurd. ftien jaar voor Schr 1SSELDORF De van roristische activiteiten dachte Westduitsers Wac- •nagel en Schneider zijn imorgen door het ge- htshof in Düsseldorf ver- tot vijftien jaar ge- De openbare tegen beiden twee mannen werden sider en Wackernagel schuldig bevonden aan poging tot moord op drie Nederlandse politiemannen in Amsterdam en aan het deel uitmaken van een terroristische organisatie. Als leden van de Rote Armee Fraktion hadden Wackernagel en Schneider, naar het oordeel van het hof, op 10 november' 1977 bij een bloedige schiet partij in Amsterdam gepro beerd drie agenten te doden. De ekonomische Special, de luxe Berlina, de vlammende SR en alle andere Opel Kadetts: bij Het Motorhuis rijdt u er nu binnen de kortste keren in weg! Kom maar eens snel langs, voor een proefrit én een opbeurend gesprekje over inruilprijzen. want ook voor andere merken dan Opel geeft Het Motorhuis een verrassend hoge prijs! hfijnn* r/tt/prnnMo dooft moetje, wélnooT doen! Vondellaan 80, Leiden, tel.: 071-76 9313. Grootste tanker in de maak In de Ja panse ha ven Tsu zijn sleep boten druk in de weer met de boeg van een 420.000 ton grote olie tanker. De tanker is in de haven „in tweeën gesneden". De komen de maan den zal aan het boeg- deel een 81 meter lang nieuw stuk tanker wor den beves tigd, waar na het ach terdeel op nieuw zal worden be vestigd. Het schip zal uitein delijk als een 660.000 ton grote olie tanker, de grootste ter wereld, de zeeën gaan bevaren. VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft gisteren tijdens een algeme ne audiëntie tot een groep van duizend Polen het recht van zijn vaderland beklem toond op „onafhankelijk heid, souvereiniteit en de mogelijkheid zelf zijn toe komst te bepalen. De paus voegde daar aan toe: „Onaf hankelijk van het feit dat ik zelf Pool ben, heb ik krach tens mijn ambt het recht en de plicht over deze dingen te spreken.". De paus herdacht het feit dat het Duitse leger op 1 septem ber 1939 Polen binnentrok. „Wij kunnen deze datum niet vergeten omdat de Tweede Wereldoorlog door de onge hoord hoge prijs die ons volk betaald heeft" zes miljoen mensen kwamen hierbij om „op bijzondere wijze zijn mo rele recht rechtvaardigt op on afhankelijkheid". Gisteren zijn de laatste stakers in Polen aan het werk gegaan. De^poolse mijnarbeiders in Si- lezië haalden meer concessie binnen dan hun collega's in Gdansk. Dat de Sovjet-Unie zal ingrijpen wordt naar de mening van deskundigen van het Instituut voor Strategische Studies in Londen niet voor onmogelijk gehouden, maar men zal eerst proberen de Po len weer vreedzaam in het ge lid Je krijgen. De minimu- gaan er dit jaar, geen aanvullende tregelen genomen wor- e e n procent in koop- cht op achteruit. Dit kt volgens de FNV-Vak- dskrant uit berekenin- van het Centraal Plan- eau die op Prinsjesdag len met de rijksbegroting en worden bekend ge- ikt. gens FNV-voorzitter Kok 'ten de harde uitspraken de Tweede Kamer voor zomerreces heeft gedaan koopkrachthandhaving ook waargemaakt worden. Hinoeten op de kortst moge termijn maatregelen ge en worden waardoor de pkracht van de minima in gfer geval dit jaar nog over- T 1 blijft. De FNV denkt bij in de eerste plaats aan eenmalige uitkering die werkt dient te worden in inkomensniveaus. Dit zou 1980 300 miljoen gulden kosten. In een eerste re- zeggen de kamerleden nbrink (PvdA) en Gerritse A) dat het hun bedoeling Ie gegeven koopkrachtga- lie ook waar te maken. Zij ten het nu wel te laat voor belastingverlaging, maar :hien niet voor een tijde- aanpassing van de sociale nies. voor prognoses over de kloosheid pagina 13 DEN HAAG/AMSTERDAM/ROT- TERDAM Na de vernietiging door de Kroon van de Amsterdamse veror dening, waarmee het splitsen van huurwoningen werd tegengegaan, is te verwachten dat alle gemeentelijke bepalingen op dit gebied hetzelfde lot zal treffen. Ongeveer tien steden, waaronder ook Rotterdam en Delft, hadden tot nu toe tot een dergelijke maatregel besloten. Andere steden, zoals Den Haag, hebben zo'n maatre gel in voorbereiding. De Haagse wet houder Vink wil doorgaan met een ontwerpverordening. „Wij hebben de bepaling in de woonruimteverorde ning iets anders gesteld dan in Am sterdam. Daarom denk ik dat Den Haag wat sterker staat dan de hoofd stad", aldus de wethouder. Wethouder Wolffensperger (volkshuis vesting) van Amsterdam noemde het be sluit van de ministers Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting) en Wiegel (binnenlandse zaken) „een ramp". Vol gens hem zal dit ertoe leiden dat weder om tal van goedkope woningen worden onttrokken aan het distributiebestand. „Het zal nu nog veel moeilijker worden mensen met lage inkomens, die dringend onderdak nodig hebben, aan een huis te helpen". Volgens Wolffensperger mis kent de regering het probleem van de woningsplitsing. De wethouder zei te weten dat erom de vernietiging van de betreffende verorde ning was gevraagd door een belegger in onroerend goed. Hij legde uit dat vele huisbazen woningen willen splitsen, op dat zij veel gemakkelijker een stuk van hun bezit kunnen verkopen. Alleen op die manier menen zij nog enig rende ment te kunnen behalen. Wolffensper ger zei zich ervan bewust te zijn dat wel licht mede daarom de huren omhoog zouden moeten. Als wethouder van volkshuisvesting ziet hij echter als zijn eerste verantwoorde lijkheid ervoor te zorgen dat het bestand aan goedkope huurwoningen op peil wordt gehouden. Daartoe had de ge meenteraad van Amsterdam een veror dening aangenomen, waarbij het moge lijk was een woonvergunning te weige ren aan mensen, die een voormalige di stributiewoning (tot een huurprijs van 720 gulden in de maand) wilden gaan be trekken. Het effect was dat het aantal aanvragen voor splitsingsvergunningen in drie jaar tijd was teruggelopen van 577 tot 36. Volgens de ministers Beelaerts en Wiegel is een dergelijke bepaling ech ter. in strijd met de bedoeling van de woonruimtewet. (D'66 komt met voorstel: zie pagina 13) UTRECHT Het bedrag van vijftien mil joen gulden dat de Nederlandse Spoorwegen jaarlijks aan schoonmaakkosten uitgeven wordt met een "half miljoen verhoogd. Aan leiding daartoe is onder meer een onderzoek naar de reinheid van de centrale stations van Utrecht, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, vergeleken met die van de luchthaven Schiphol. Het station van Schiphol kwam daarbij het best voor de dag. Daar worden toiletten en vloeren vier of vijf keer per dag gereinigd. Bij nieuw bouw zal moeten worden bekeken, of er in het ontwerp geen moeilijk schoon te maken hoek jes zitten. De vervuiling door reizigers van pila ren, obstakels, wanden en dergelijke, het NS- zorgenkind, heeft Schiphol met redelijk resul taat aangepakt: automatenhallen en filmpjes verdrijven de verveling van de wachtenden en beperken de vervuiling: RONALDREAGAN: 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Bejaarde rijdt zijn vrouw dood DEN HAAG Een poging van een 78-jarige Hagenaar om een verbogen bumper van zijn auto, door op de Ver-Hu- ellweg in Den Haag tegen een paaltje aan te rijden, wat recht te buigen is gisteren zijn 75-ja- rige vrouw noodlottig gewor den. De vrouw, die was uitge stapt om aanwijzingen te ge ven. kwam daarbij vermoede lijk te vallen. Van schrik trap te haar man op de gaspedaal en overreed zijn vrouw. Zij werd daarbij zo zwaar gewond, dat zij anderhalf uur later in het ziekenhuis Leyenburg overleed. Volgende week nieuwe regeling melkprijs RIJSWIJK Het be- stuur van het produkt- schap voor zuivel ver wacht begin volgende week het Koninklijk Besluit waarbij het schap opnieuw de be voegdheid krijgt een minimum-melkprijs vast te stellen. Dinsdag zal het bestuur zich over de nieuwe prijs be raden. Als de goedkeu ring van Economische Zaken tijdig afkomt, kan de nieuwe prijs woensdag 10 september ingaan. Specialisten tevreden met overleg DEN HAAG Minister Van Aardenne (economische zaken) en de Landelijke Vereniging van Specialisten hebben gisteren het overleg over de omstreden loon maatregel bevredigend ge noemd. Daaruit zou men af kunnen leiden dat de be windsman misschien niet zal vasthouden aan de maatre gel, waarmee de inkomens van de medisch specialisten in twee j^ar met tachtigdui zend gulden worden ver minderd. Het overleg zal volgende week worden voortgezet. Visumplicht voor Turken overwogen ANKARA Nederland overweegt een visumplicht voor Turken in te stellen. Op het ogenblik wordt hier over overleg gevoerd met de Benelux-partners. De rege ring vreest een stroom van Turkse gastarbeiders uit West-Duitsland, nu dat land vanaf 1 oktober een visum verplicht stelt. Momenteel bevinden zich circa 125.000 Turken in ons land. Volgens de Turkse regering is visum plicht in strijd met de geest van het Navo-verdrag, zo heeft zij gisteren aan de be zoekende minister Van der Klaauw meegedeeld. Namens president Carter zei onderminister van buitenland se zaken Christopher, dat de prestigeslag die de VS en Cuba in Midden-Amerika uitvech ten alleen kan worden gewon nen door Cuba de wind uit de zeilen te nemen. En dat kan weer alleen door vreedzame en democratische veranderih- gen van de politieke en sociale structuren van de Middename- rikaanse landen te bevorde- n, aldus Christopher. Leuvehaven. nabil museumschip "Buffel", zeil- en motpriachten vanaf 6 meter. 3 t/m 7 september, dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Trem-Toegang- biljetten bi) vele statons. Prins Claus wordt morgen 54 jaar. Op deze re cente foto is wel te zien dat zijn werk als voorzit ter van de Neder landse Vrijwilli gers en zijn hobby's golf. ten nis, skiën en wa tersport hem jong houden. WASHINGTON Ronald Reagan, de Republikeinse kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap, heeft verklaard dat een ge wapende interventie van de Verenigde Staten in Midden- Amerika mogelijk moet blijven. Hij zei dit in een tv- programma over de moei lijkheden in het Caraïbische gebied. Voetballers onwel in sauna UTRECHT Negen le- den van de voetbalclub Ultrajectum zijn gisteren in het Academisch Zie kenhuis in Utrecht opge nomen. Tijdens een be zoek aan pen sauna wer den zij onwel toen een schoonmaakster aan de rand van een van de ba den per ongeluk een em mer chloor met zoutzuur vermengde. Een van de voetballers raakte be wusteloos. Tien andere bezoekers, eveneens voetballers, worden ver zocht zich alsnog te laten onderzoeken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1