deTijd Rabobank ELSÜMiRS NIEUWSNET Bij de Rabobank ligt het Wij dit winterprogramma nü voor u klaar. &Mhri|ve. IA i Culturele Raad achter G.O. Hiswa te water in haven Rotterdam Wereldpremière Gandhi-opera Corso's in Aalsmeer en Zundert Wie het eerst boekt, boekt het best. Oók goed in reizen Rita Reys 20 jaar First Lady kunst en kunstenaars fieidóe6oii/ta/ni NNENLAND/KUNST LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1980 PAGINA 7 ipsvoor et weekeinde I.ANGEDIJK Het 900- ge Westfrise dorp Lange- t is zaterdag het toneel van I grote openlucht-zuurkool- liltijd die 's avonds om [t uur begint. De Dorps- iat is een groot restaurant twaalfduizend zitplaat- waaraan drieduizend kilo [rkool, zesduizend worsten j een onbekende hoeveel- p bier en wijn worden ge- (sumeerd. Voor tien gulden men meetafelen. en ok VLIEGEREN De bad- ^atten in Zandvoort kunnen ai>rdag vanaf 2 uur de natio- ;mé kampioenschappen vlie- 'r%n „Fly Away" meema- liH. 'gf ae, IOULES Het Utrechtse '^ianapark is zondag van :kf elf tot zes uur het terrein '•'"arop de nationale kam- 5t^nschappen Jeu de boules n?i afspelen. :r- NlNERALEN Liefheb- van gesteenten en mine- "tn kunnen zaterdag in de v®?lterdamse Ahoy terecht. fsen half tien en vijf uur jPjdt er een beurs plaats. in n-}TEPPEN Op zaterdag bptember worden in Etten- n-ur de Nederlandse kam- 'i-ienschappen steppen ge- r-jiden. De stepraces duren atfï 18.00 tot 21.00 uur. jjjflEUZEN Een omvang en folkloristisch evenement j.idt op 6 en 7 september |ats in het centrum van n lastricht ter gelegenheid ,ub het duizendjarig bestaan i het Prinsbisdom Luik. ogtepunten zijn een op- ht van 83 reuzen op zondag .00 uur) en een bruiloft in ddeleeuwse stijl. filsSpjl ROTTERDAM In de Rot terdamse Leuvehaven is tot en met het komende week einde de Hiswa te water te bezichtigen (het best te be reiken vanuit het oosten van de stad, afslag richting Centrum bij de Brienen- oordbrug, vervolgens via de Maasboulevard; indien met openbaar vervoer: metro halte Beurs). Niet minder dan 247 jachten worden in de haven geëxpo seerd, waarvan meer dan 30 nieuwe motor- en zeiljachten. Nieuwe ontwikkelingen in de jachtbouw hebben vooral be trekking op omvang en vei ligheid. De drang naar groter water doet veel zeilers een groter jacht zoeken, en het veiligheidsaspect gaat hier mee hand in hand. Maar ook voor piepkleine bootjes is plaats ingeruimd. Gisteren waagden prominen ten zich te water in piepklei ne eenmansbootjes om hun kunsten te vertonen in een „Prominentenrace". De klein tjes vragen heel wat behen digheid waarbij ook gebruik wordt gemaakt van peddels. Evenveel behendigheid vraagt een nieuwe tak van sport waar het publiek zater dag en zondag van kan genie ten: kano-polo (bij de ingang van de hal worden de demon stratietijden bekend gemaakt). De nieuwe vorm van water sport is een spel van behen digheid, spanning en spekta kel, waarbij twee teams pro beren de bal in het vijandelij ke doel te krijgen. De deelne mers zijn gezeten in korte, dus wendbare, en niet zinkba- re polyester kano's, ze dragen een helm, en ze spelen de bal met de hand, het bovenli chaam of de peddel. Doelpun ten kunnen alleen met de peddel gemaakt worden. Tij dens de strijd om de bal mo gen de deelnemers elkaar om gooien (alleen met de hand), maar rammen is niet toege staan. Voor de sport bestaan geen leeftijdsgrenzen, maar als in competitieverband wordt ge speeld zijn leeftijdsgrenzen van 15 tot 35 gebruikelijk. Ook gehandicapten kunnen aan deze sport veel actief ple zier beleven. In de Rotterdamse Schouw burg hééft vrijdagavond (20.00 uur) de wereldpremière plaats van de opera Satyagra- ha, waarin het leven van Ma- hatma Gandhi wordt behan deld. Het werk is geschreven door Philip Glass. Volgende week vrijdag en zaterdag vin den voorstellingen plaats in het Scheveningse Curcusthea- ter. Andere culturele evenemen ten in het weekeinde: een or gelconcert door Dietrich von Amsberg, neef van Claus, in de Ev. Lutherse Kerk op vrij dagavond, aanvang 20.15 uur, en de eerste Haagse voorstel lingen van Das Land des Lèi- chelns door de Hoofdstadope rette in de Koninklijke Schouwburg, zaterdag en zon dag, aanvang 20.15 uur. Het Aalsi corso is c Rijnsburg een traditie ge worden. Aalsmeer zorgt dit jaar op 6 september ook voor een kleurig beeld in Amsterdam. Na de start in Aalsmeer zater dagmorgen om 9.30 uur, arri veren de praalwagens om 13.00 uur bij het .Olympisch Stadion, waarna het via Over toom, Westermarkt, N.Z.- Voorburgwal en Damrak naar de Dam gaat, waar een défilé volgt De stoet bestaat uit twintig praalwagens die in het teken staan van „de bezi ge mens en de vrije tijd". Een ander belangrijk corso dit weekeinde is dat in Zundert op zondag 7 september. Op dertien plaatsen rond het par cours vindt er bovendien een straattheater-manifestatie plaats waaraan veertien groe pen uit Nederland en Vlaan deren deelnemen. Het wach ten op de wagens is ditmaal dus zeer aangenaam. Kampioen schappen parachute springen Op zaterdag 6 september en zondag 7 september vinden in het Kralingse Bos de Eerste Open Rotterdamse Kampioenschappen Para chutespringen plaats. Er zijn ongeveer 65 deelne mers uit allerlei landen. Er wordt gesprongen in de cate gorie „precisie individueel". Het kampioenschap is gratis toegankelijk. Aanvang van de wedstrijden: op beide dagen om 10.00 uur. Plaats: Kraling se Bos, ingang Langepad, in de buurt van het strandbad. ELSEVIER constateert dat mi nister Pais gelijk heeft, maar het niet krijgt, behalve van oppositieleider Den Uyl. „Dat kereltje is altijd zo godsallem- achtig lastig. Daar word je doodziek van. Altijd zeuren en de boel ophouden. Hij ver knoeit de sfeer binnen de club. Hij werkt als een chirurg met bokshandschoenen aan". Bij de visumplicht voor Surinamers de conclusie: „Het grote ge vaar dat nu dreigt, is dat een jacht wordt geopend op illega le Surinamers, zoals die ook aan de gang is op andere ille gale buitenlanders". Sombere geluiden voorts over „de wan kele zege" van de Poolse sta kers. „Het land is door de ont wikkelingen van de afgelopen weken economisch nog dieper weggezakt dan ooit tevoren. Nog even en Polen gaat kopje onder in zijn buitenlandse schulden". De aanstaande voorzitter Kamminga van de VVD zegt in een vraagge sprek: „Jonge mensen moeten gestimuleerd worden om het weer eqps zelf te gaan doen. Op die nieuwe stemming zal het liberalisme zich in de ko mende jaren moeten gaan richten". NIEUWSNET signaleert dat pro Deo-zaken vaak goudmij nen voor advocaten zijn. Dit Jaar zal toegevoegde rechts- ïulp de schatkist bijna 150 miljoen gulden kosten. Een aantal advocaten maakt daar lustig ge- en misbruik van en wordt rijk aan armoe. Drie da gen werk tegen een honorari um van een dikke 40.000 gul den". Voorts een gesprek met staatssecretaris Veder-Smit over de bezuinigingen bij volksgezondheid. „Het is ge bleken dat ombuigingen niet per definitie hoeven te lijden tot kwaliteitsverlies. Dat wil niet zeggen dat het eenvoudig is om de gezondheidszorg op het vereiste peil te houden. Maar dat kost uiteindelijk meer hoofdbrekens dan geld". Dirigent Rogier van Otterloo zegt in een interview dat hij het Metropole Orkest hipper wil maken. „Ik denk dat over vijf jaar heel de oude ploeg zal zijn vertrokken". Het omslag artikel gaat óver wapenhan del, „de grootste markt op aar de". Een beschouwing ten slotte over de schone schijn van het Poolse akkoord. „Te snel roepen de media dat er ergens een historisch moment is aangebroken, nu weer bij het akkoord in Polen. De sta kers werken weliswaar, maar de partij heeft alle mogelijkhe den hen te manipuleren". DE HAAGSE POST over het Polen na de stakingen: „Lang zaam, maar met veel pijn en moeite worstelt Polen zich naar een nieuw sociaal con tract dat uniek kan zijn voor een communistisch land. Er kan nog een heleboel verkeerd gaan, maar het is een eerbe wijs waard, dat er dankzij de zelfbeheersing van beide par tijen geen schot is gevallen". Elders dit commentaar bij het .krakersprobleem: „Als het mogelijk is ieder jaar een deel van een generatie zonder moeite in een aantal kazernes onder te brengen met ver wijzing naar het landsbe lang moet ook een andere vorm van huisvesting kunnen worden verwezenlijkt voor de genen die toevallig niet in een soldatenpak lopen". Een ge sprek voorts met Jan Brouwer van de dienstenbond FNV. „Als we bij de banken aan het inleveren slaan, dan lopen we een mooie kans dat de extra gelden die de bankwerkgevers daaraan over houden, geïnves teerd zullen worden in auto matisering. Dus dat heeft geen zin". Ook wordt gepraat met lijsttrekker Hans Knoop (be kend door de affaire Menten) van de nieuwe partij Realisten '81. „Er ligt een geweldig veld braak bij de zwijgende min derheid. De groep waar ik zelf bij hoor, die hard werkt en wier belangen dagelijks ver trapt worden, die in alle op zichten de dupe is omdat ze geen vuist weet te maken". VRIJ NEDERLAND portret teert de mannen die de „nieu we" Arie Groenevelt sturen. „De industriebond FNV ver kiest een vakbond te worden van het geïntregeerde type: Nadruk op gemeenschappelijk belang, oriëntatie op sociale partners, overleg en onder handeling worden de enige middelen om tot oplossingen te komen. De federatie met de industriebond CNV is dan in derdaad een kwestie van tijd geworden". Voorts een profiel van VVD'er Molly Geertsema. „Vroeger zei je als burgemees ter: zo is het en als een raads lid nog durfde te vragen waar om het zo was, dan zei je: om dat ik het zeg. Dat was de sfeer waarin een burgemeester vroeger leefde. Ik vind het za lig dat die tijd voorbij is. Hoe wel - voorbij, dat mag ik niet zeggen". Een gesprek ook met de scheidende directeur van het dagblad Trouw, ir. O. Post- ma. „Het krantenvak, de KLM, de Staatsmijnen, de sla ger om de hoek, voor 80 pro cent draait het om het zelfde. Je moet iets goedkoper inko pen dan verkopen en goed werk leveren". Cor Bijster, coach van onze dameswielren ners, verklaart in een inter view: „Ik zeg altijd: doe je sport goed, maar probeer altijd vrouw te blijven en je ernaar te gedragen. Je bent immers als vrouw geschapen. Zorg er al in de sport voor dat je later in het huwelijk zo appetijtelijk mogelijk voor de man blijft Het blad wijdt een extra dikke bijlage aan zijn 40-jarig jubi leum. DE TIJD noemt de ontwikke lingen in Polen te mooi om waar te zijn. „Als de stakers weer aan het werk zijn, als de rust is weergekeerd, als de we reld weer aandacht heeft voor andere zaken, zal langzaam maar zeker de zaak worden te ruggeschroefd, stap voor stap, maar gebeuren zal het". Ook een gesprek met het voormali ge PvdA kopstuk J. Scheps. „Als ik zie hoe diep propagan da van het IKV zich hier en daar tegen het CDA richt, voel ik precies dezelfde woede die ik voor de oorlog had als de kerk zich zo fel tegen de SDAP keerde. Als ik zie wat er soms bij wordt gesleept, dan denk ik wëleens dat het lijkt alsof ze alleen maar gelukkig zijn, als ze het CDA een trap kunnen geven. En dat neem ik de kerken bijzonder kwalijk, hoe fel ik als politicus het CDA ook bestrijd". Elders de vraag of de katholieke school moet blijven. „Het kind heeft identificatie nodig. Pluriformi teit is voos als binnen die plu riformiteit geen identiteit zit. Maatschappelijke pluriformi teit heeft geen betekenis als we daarin anoniem willen blij ven". De rest van dit blad is gewijd aan boeken. HERVORMD NEDERLAND stelt bij Polen de gewetens vraag: „wat doen de Westerse landen om de al dan niet ge rechtvaardigde angsten en zor gen van de Sovjetleiders over bedreigingen van buitenaf te verminderen, zodat ze minder schichtig kunnen reageren op interne ontwikkingen? Dat hierbij vooral ook de militaire ontspanning een rol moet ver vullen, staat vast". Ook een gesprek met de Amsterdamse rechercheur-auteur Appie Baantjer. „De stad is voor cri minelen ook aantrekkelijk omdat er vrijwel geen sociale controle meer bestaat. Je ziet het aan de de jeugd die naar Amsterdam komt, als er rellen zijn: helm op, doek voor het gezicht. Dat is wel de meest verregaande ontmenselijking die je je kunt voorstellen". Een groot interview voorts met CDA dissident Stef Dijkmans. „De christen-democratie moet iets extra's kunnen opleveren. En als je voortdurend zal mer ken dat het pure machtspoli tiek is, dat het om de posities gaat, dat de christen-democra tie een politieke consequentie is van sociologische gegevens, dan zijn we niets opgeschoten. Dat is de dood in de ^>ot en ADVERTENTIE Rita Reys Is gistermiddag benoemd tot ere-burger van de Amerikaanse (jazz)stad ^ew Orleans. Dit gebeurde ter gele genheid van haar 20-jarig Jubileum als Europa's First Lady of Jazz. De ambassadeur van de Verenigde Staten in ons land, mevrouw G.M. Joseph overhandigde de zangeres in het stad huis van Gouda de bijbehorende oorkonde. In Gouda wordt het komende weekeinde het eerste Randstad Jazzfestival Gouda gehouden. DEN HAAG Bestuur en staf van de Culturele Raad van Zuid-Holland nemen het op voor het Gewestelijk Or kest. De Raad heeft gisteren een telegram verzonden aan de minister van crm, waarin wordt gesteld dat opheffing van het orkest onaanvaard baar is. De Culturele Raad herinnert de minister eraan, dat het G.O. is opgenomen in de Nota Or- kestenbestel, waardoor het or kest al jaren rijkserkenning geniet. „In de afgelopen ja ren", aldus de Raad, „is gelijk stelling van het G.O. met an dere symfonie-orkesten meer malen in het vooruitzicht ge steld. Voorts beantwoord het orkest door zijn activiteiten aan de doelstelling van de nota. Het G.O. mag niet het slachtoffer worden van de ter mijnen die het ministerie no dig heeft om de nota uit te voeren; wij dringen met de grootste klem aan op bezin ning". Van dit telegram zijn afschriften verzonden aan de Tweede Kamer, Gewestelijk Orkest, Provinciale Staten en Gedeputeerde Staten. Nieuwenhuis verlaat Brandpunt HILVERSUM De redacteur van KRO's actualiteitenru briek Brandpunt, Willebrord Nieuwenhuis, verlaat de om roep. Nieuwenhuis wordt 1 de cember chef-buitenland bij het NRC-Handelsblad. Hij werkte eerder als correspondent van de KRO in New Vork en Rome. Sinds 1975 werkte Nieuwenhuis voor Brandpunt Het Residentie-Orkest con certeert op zaterdag 13 sep tember in de Ahoyhal te Rot terdam in een populair pro gramma o.l.v. Alain Lombard met Marco Bakker als solist. Galerie Centre de l'Art, Javastraat 106 Den Haag, ex poseert van 6 tot 28 september schilderijen en aquarellen van Den Haag, exposeert van 6 t/m 28 september aquarellen van Margaret van Boetzelaer en pastels van Patricia Shep- person. Galerie Asselijn, Lange Leidsedwarsstraat 131 Amster dam, exposeert van 6 septem ber tot 3 oktober schilderijen en tekeningen van Dineke Boer. Willem Migchelbrink toont van 6 september tot 2 oktober nieuwe schilderijen in Galerie Jack Visser, Leidsegracht 74 Amsterdam. Weduwe van Kandinsky overleden PARIJS De weduwe van de in 1944 gestorven schilder Wassili Kandinsky, Nina Kandinsky, is in het Zwitser se Gstaad gestorven. Haar dood werd gisteren gemeld door het Centre-Pompidou in Parijs, waarmee zij door roya le schenkingen was verbon den. Nina en Wassili Kandinsky trouwden in 1917 in Rusland dat zij na de oktober-revolütie verlieten. Het paar vestigde zich in Duitsland, waar Wassili docent werd aan het Bauhaus in Weimar en in Dessau. Na de machtsovername van de Nazi's verlieten de Kan- dinsky's Duitsland en streken zij in Parijs neer. Na de dood van haar man wijdde Nina zich geheel aan de werken die hij had nagelaten. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor deze handige ^-kleufenbalpen. abonnee van de Leidse Courant I Adres Postcode/Plaats I Betaald wordt per maand (automatische afschrijving) per kwartaal J Stuur mij als dank voor de moeite I handige matstalen4-kleurenballpoint. I Naam I Adres Postcode/Plaats_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7