Metaalbedrijven scheppen soort eigen vacaturebank emeente ,eiden nag woning vorderen AMSTERDAMS DOK NEEMTSCHIP ONDERHANDEN losse voorwerpen zijn het zand. $IEUW INTIATIEF OM WERKNEMERSTEKORT TE VERMINDEREN n SIDEN/ZOETERMEER Op initia- sljf van de Federatie Metaal- en Elek- rtechnische bedrijven (FME), zijn tiental bedrijven in deze sector ge- in de regio Den Haag, Delft tij Leiden, een wervingscampagne ge- hrt om hun meer dan. 200 vacatures te et) bedrijven willen het aanbod van 1 zjkmensen voor de metaal- en elektro- zihnische industrie vergroten, door in v«menwerking met het Gewestelijk [beidsbureau Den Haag en het Cen- im voor Vakopleiding van Volwasse- gfji, het volgen van vakopleidingen en (scholing te'propageren. ai Nederlandse metaalindustrie kampt al ;r<ten met een tekort aan arbeidskrachten, ,s|t al is opgelopen tot meer dan 18.000, terwijl er 13.000 werkzoekenden voor deze sector rondlopen. Volgens de initia tiefnemers van de wervingscampagne kunnen echter velen van de werkzoeken den na bijscholing of na een gerichte vak opleiding wel, voor die banen in aanmer king komen. De heer W. de Jonge van het GAB Den Haag: „Deze campagne moet de negatieve publiciteit opheffen die de metaal de afge lopen jafen heeft gehad doordat zoveel be drijven in deze sector over de kop zijn ge gaan. We willen het tekort aan arbeids krachten in deze industrie en de mogelijk heid van bijscholing onder de aandacht van schoolverlaters en de al geschoolde werkelozen brengen. Het is een soort wakkermakertje, want er is meer dan ge noeg werk in de metaal". Zaterdag verschijnt in enkele dagbladen in de regio een advertentie, waarmee de tien bedrijven geïnteresseerden oproepen om telefonisch, of door het opsturen van de in de advertentie opgenomen bon, te reageren. Na een week of drie worden alle gegadigden gezamenlijk voor een avond uitgenodigd, om in overleg met vertegenwoordigers van de bedrijven de verschillende mogelijkheden te bespre ken. Voordelen na één of twee jaar voortijdig verlaat. Juist deze uitvallers kunnen heel goed op gevangen, wanneer zij door de campagne een baan krijgen aangeboden en een op leiding volgen. Tenslotte kan de druk op andere bedrijven afnemen. Wanneer bij- voorveeld Fokker een grote wervings campagne start, zullen werknemers van soortgelijke bedrijven niet zo gauw bij Fokker solliciteren, omdat dit bedrijf door de campagne werkeloze sollicitanten aan trekt. Naast het verminderen van het werkne merstekort, heeft de campagne het voor- deel in september te starten. De initiatief- Opleiding nemers verwachten namelijk ook een aantal schoolverlaters te kunnen helpen. Het aantal geslaagden dat van de MTS komt, blijkt namelijk maar iets groter te zijn dan het aantal dat deze opleiding al EIDEN De gemeente Leiden is bevoegd de woning Rijn- jkstraat 55 te vorderen om in dit pand een urgent woning- iekend gezin te huisvesten. De huidige huurder van de wo- ing zal de woning moeten verlaten omdat zij geen recht left op een woonvergunning. Aldus de uitspraak van Ge- iputeerde Staten van Zuid Holland over het bezwaar- hrift dat de bewoonster had ingediend tegen de vorde- agsplannen van de gemeente. augustus 1978 had de gemeente Leiden de woning al willen irderen omdat de bewoonster niet zou voldoen aan de bezet- ïgsnorm. De woning zou te groot zijn voor een alleenstaande, e vrouw diende hiertegen een bezwaarschrift in bij de ge- eentelijke commissie voor beroep- en bezwaarschriften en erd in het gelijk gesteld. Zij hoefde de woning om die reden et te verlaten. De commissie stelde echter wel vast dat de be- ooster niet economisch aan Leiden gebonden was. Zij bleek et in Leiden werkzaam te zijn hoewel zij het tegendeel be- eerde. Zij deed dit aan de hand van een werkgeversverklaring e, naar de gemeente vaststelde, ten onrechte was afgegeven. was ook niet langdurig in deze gemeente woonachtig toen zij woning aan de Rijndijkstraat 55 betrok. Dit zijn voorwaarden aaraan men moet voldoen wil men een woonvergunning krij- n. Op grond hiervan besloot de commissie te adviseren een J* flonvergunning te weigeren. He_t gemeentebestuur besloot iarop een vorderingsprocedure opgang te brengen die nu, door uitspraak van Gedeputeerde Staten, uitgevoerd kan worden. BURGERLIJKE STAND Op die oriëntatie-avond kan men bijvoor beeld de afspraak maken om een test af te leggen teneinde op het Centrum voor Vakopleiding te worden toegelaten. Past dat bij één van de 200 vacatures, dan is die baan ook gegarandeerd voor deze ge gadigde. In dit geval weten de mensen dus al tijdens hun opleiding bij welk bedrijf ze gaan werken. Het is evenzeer mogelijk dat iemand gelijk wordt aangenomen, of zich bij één van de bedrijven laat bijscho len. „We binden echter niemand, wil er ie mand na zijn opleiding toch naar een heel ander bedrijf, dan kan dat. Overigens moet de psychologische test alleen uit sluitsel geven of iemand over voldoende technisch inzicht beschikt om de opleiding op het Vakcentrum te mogen volgen. Maar iemand met een lagere schooloplei ding kan die test, die ook een kleine handvaardgheidsproef bevat, best tot een goed einde brengen. En gebeurt dat piet, dan zal er naar een andere vacature bij het desbetreffende bedrijf worden ge zocht. We zeggen niet, je moet nu kiezen. Er kan voor, tijdens en na de opleiding een arbeidscontract worden afgesloten. Men beslist zelf bij welk bedrijf gewerkt gaat worden. Die arbeidsplaats wordt hem dan zelfs gegarandeerd. Wil iemand na de opleiding naar een heel ander bedrijf, dan kan dat ook. Het enige waar hij of zij aan is gebonden, is het afmaken van de oplei ding, die overigens geheel door de over heid wordt betaald", aldus de heer Zweers van het Vakcentrum in Den Haag. Hij besluit: „Het onderwijs voor de cursis ten, die het minimumloon ontvangen, is puur individueel gericht, omdat de cursis ten eigen, schriftelijke leeropdrachten ontvangen die ze onder begeleiding moe ten uitvoeren". 'De Duivenmelker' Noordense corsowagen ZEVENHOVEN Het Noor- dens Corsocomité, bestaande uit kwekers uif Noorden en 't Noordse Dorp (gem. Zeven hoven), heeft de afgelopen zes weken hard gewerkt aan de opbouw van de praalwa gen, die zaterdag 6 septem ber zal deelnemen aan het 33e Aal8meer8e bloemencor so. Het bloemencorso staat dit jaar in het teken van 'De bezi ge mens' en het onderwerp dat het Noordens Corsocomité uit gewerkt heeft is 'De Duiven melker', Het geraamte is, zoals ieder jaar, opgeschilderd door een schildersploeg van de NOS onder leiding van Rolf Kok (bekend van de Zeskamp decors). Sjaak de Leeuw uit Voorburg heeft de leiding over het opsteken van de 9000 bloemen, waaronder rozen, gladiolen, gerbera's, trosanjers en lathyrus in de hoofdtinten rose en wit. Verder zullen 350 planten, onder andere Anthuri- ums, Achmea's, Hedera's en Colomnea's ter decoratie wor den aangebracht. De officiële opening van het Aalsmeerse bloemencorso vindt 's middags om 13.30 uur in de veiling plaats, 's Avonds worden de wagens, evenals zondag, tentoongesteld, terwijl zaterdag 6 september de s*oet nöar Amsterdam gereden wordt. Een bulldozer begint te graven. Het handjevol badgasten kijkt vol interesse naar de bergingswerkzaamheden. ^'Vabel' ligt vastgezogen op de kustlijn. rd De Britse tjalk 'Vabel' is gisteren wegge haald van het strand aan de Wassenaarse Slag. Met man en macht werd het ouder wetse zeiljacht uit het zand getrokken en vervolgens op een dieplader naar een Amsterdams dok gebracht. Een indruk wekkend karwei, dat de spaarzame bad gasten een dag lang boeide. Het karwei begon rond zeven uur 's ochtends. Tegen half vijf vertrok de dieplader. Zoals bekend sloeg het schip zondagmor gen op de Wassenaarse Slag. Vijf opvaren den werden gered, vooral dankzij inspan ningen van de watersportvereniging Skuytevaert uit Katwijk. De schipper, een 66-jarige Brit sloeg op enkele honderden meters voor de kust overboord en is naar alle waarschijnlijkheid verdronken. Zijn stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Met handkracht wordt het eerste zand weggeschopt.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5