breekt lans voor belangen minder validen 'Bureau huisvesting onderhoudt nauwe contacten met politie' -Het kan misschien Uang duren, maar de spiraten worden rAD REIDEN TELT 11.000 GEHANDICAPTEN Economisch wel en wee PURE ALCOHOL UIT KELDERBOX GESTOLEN leidse courant DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1980 PAGINA 3 c^IDEN De gemeente Leiden moet mogelijkheden onderzoeken van n woonproject voor gehandicapten, t staat in de nota 'Integratie van ge- J-3jndicapten in de samenleving', een 3. ita waarin een schat van gegevens is opgenomen over hoe gebouwen, sport- 22 bommodaties of openbaar vervoer or de gehandicapten bruikbaar innen worden gemaakt. Bij het sa- enstellen van de nota is er van uit- Ajgaan dat er meer dan incidentele ^orzieiiingen moeten worden getrof- enK om een werkelijke integratie mo- I ijk te maken. jal. iden telt bijna 11.000 gehandicapten waarvan j. merendeel een stoornis in de loopfunctie of noudingsvermogen heeft. Stoornissen komen i meeste voor in de leeftijdsgroep van 60 jaar 'ouder. Globaal genomen heeft 1 op de 3 per ken problemen met zaken als openbaar ver- er, opeinbare gebouwen en vrijetijdsbeste- lg. Hiertegenover staat dat een derde deel n de personen die objectief gezien belem- ird zijn in hun functioneren, zich niet gehan- iapt voelt. ns. «Jonen mee bouw van aangepaste woningen dient uit nniriaal oogpunt bevorderd te worden,' aldus de ta. Stedebouwkundig gezien vraagt dit om op de behoefte gericht vooronderzoek bij voorbereiding van bestemmingsplannen zo- t bij de bouw rekening kan worden gehou- n met de specifieke behoeften maar ook het ico van teveel of verkeerd aangepaste wo- igen zo klein mogelijk wordt gehouden. Ten- nste 1 op de 100 woningen zou aangepast iaiipeten zijn. De woningen zouden moeten wor- 55 n gebouwd in de buurt van gemakkelijk be- 'bokbare voorzieningen en recreatieobjecten, g^n andere wijze van wonen voor de gehandi- iafPte 's het zogenaamde Fokus-flatgebouw i. jarbij er sprake is van een concentratie van iningen voor ernstig gehandicapten. De ge- ïente dient in overleg met de rijksoverheid Openbare gebouwen dienen goed toegankelijk gemaakt te worden voor minder validen. Ook aan het Leidse stadhuis valt nog wel het een en ander te verbeteren; onder meer is het thans voor gehandicapten nauwelijks mogelijk de raadsvergaderingen bij te wonen. en omliggende gemeenten de mogelijkheden voor een dergelijk project te onderzoeken. Verkeer Een groot deel van de gehandicapten beschikt over een beperkte loopfunctie waardoor een goede aanpassing van het openbaar vervoer en allerlei verkeersvoorzieningen extra belangrijk is. In volgorde van urgentie adviseert het rap port: het maken van een begaanbaar netwerk van paden en wegen tussen de woningen en voorzieningen, aanleg van parkeervoorzienin gen bij openbare voorzieningen minstens 2 van de openbare parkeerplaatsen) en het be reikbaar maken van openbaar groen en recrea tiegebieden. Verder pleit het rapport voor het zoveel moge lijk verwijderen van obstakels op de looproute. Trottoirs zouden op de straathoeken en bij oversteekplaatsen verlaagd moeten worden ter wijl om de 100 meter een rustpunt ingericht zou moeten worden. Een busontwerp met verlaagde instapmogelijkheid zou het openbaar vervoer zeer bruikbaar maken voor de catagorie gehan dicapten met een stoornis in de loopfunctie. In Leiden gaat overigens, op initiatief van de Ju nior-Kamer, volgend jaar een speciale bus voor minder validen rijden. Gebouwen Bij nieuw te bouwen openbare gebouwen moet één der toegangen voor rolstoelgebruikers be reikbaar zijn, terwijl er in het gebouw geen plotselinge hoogteverschillen mogen worden aangebracht van meer dan 2 cm. Ten aanzien van bestaande gebouwen zouden alsnog een aantal maatregelen moeten worden genomen om ze toegankelijk voor gehandicapten te ma ken. De samenstellers van het rapport advise ren het gemeentebestuur om een onderzoek op gang te brengen naar de toegankelijkheid van openbare gebouwen. Op grond van de uitslag hiervan zouden maatregelen kunnen worden getroffen. Het aantal sportaccommodaties voor gehandi capten in Leiden wordt ruim voldoende ge noemd. Ock hierbij is echter een goede bereik baarheid met het openbare vervoer van door slaggevende betekenis. Krachtens wettelijke bepalingen moet 2% van de werknemers van bedrijven met meer dan 50 werknemers lichamelijk gehandicapt zijn. Er bestaat echter geen sanctie zodat dit voorschrift slechts bij uitzondering wordt nageleefd. Infor matie van het G.A.B. leert dat er duidelijke mentaliteitsverschillen 'bij bedrijven bestaan ten aanzien van de bereidheid om lichamelijk gehandicapten in dienst te nemen. De nota sug gereert dat de gemeente hier wellicht enige po sitieve invloed op uit kan oefenen. Het rapport pleit voor meer aandacht voor ge handicapten bij inspraakprocedures. Wanneer bij gemeentelijke structuurplannen de werving is gericht op belangengroepen moet ook de be langengroep van gehandicapten benaderd wor den. Hetzelfde geldt voor bestemmingsplannen en verbeteringsplannen van bestaande woon wijken. 'Het is dan wel zaak de inspraakbijeen komsten in een ruimte te houden die ook toe gankelijk is voor gehandicapten' aldus de nota. Uit de L.C. van zaterdag. a •5] r LEIDEN De Piraten Televisie Lei- Ternauwernood ontsnapten de piraten toen den (PTL) (enkele maanden gele- den zich nog PTV noemende) is nog steeds in de ether, maar over de vraag hoe lang dat nog zal duren, Izijn de meningen sterk verdeeld. De genen, die verantwoordelijk zijn voor de uitzendingen menen kenne lijk dat zij een waterdicht systeem hanteren. De opsporingsdienst van IJJ' de PTT heeft volgens hen geen n schijn van kans. De PTT in Den na Haag is van het tegendeel overtuigd: door de mazen van het net", aldus de PTT. die daarmee laat weten weinig begrip op te brengen voor de pedanterie van de piraten. De eerste en enige peilactie werd uitgevoerd bij de uitzending tijdens de jaarwisseling. Tot een vangst kwam het toen niet omdat de poli tie niet tijdig ter assistentie kon verschijnen omdat men de handen vol had met het in toom houden van de Leidenaars tijdens de overigens redelijk rustig verlopen jaarwisse ling. De peilwagéns bleven wachten tot de politionele assistentie gearriveerd was en er resteerde toen te weinig tijd om de zender op te sporen. Het doel werd weliswaar nog vrij Het duurt misschien iets 1an?er dicht genaderd er werden tevergeefs enke urt mtsscmen iets langer le invallen sedaan maar net toen de vlieg ,n| dan normaal, maar de etherpiraten 'e' worden gepakt, dat lijdt geen twij- fel," aldus PTT-woordvoerdster me vrouw Schoor. Ondanks het doorgaans twijfelachtige karak ter van de programma's van de Leidse ether piraten komen weinig klachten bij de Leidse politie binnen. Maar al één klacht is voor de politie voldoende om actie te ondernemen. De wachtcommandant neemt dan contact op met de Opsporingsdienst van de PTT, die vervolgens naar Leiden spoedt De gangbare handelwijze is. dat de PTT de illegale zender blootlegt en dat de politie daarbij assistentie verleent. Vorige week vrijdag verzorgde de PTL een ruim tweè uur durende uitzending, de achtste in totaal. De PTT werd daarin ook voor de achtste maal nadrukkelijk bespot. Ook nu weer liet de Opsporingsdienst verstek gaan le invallen gedaan w in het fatale web van de spin leek te vliegen, stopte de uitzending. Sinds de jaarwisseling heeft de PTT niet meer gepeild. Wel was de opsporingsdienst in de afgelopen maanden nog verscheidene ma len in Leiden aanwezig. Kansloos Dat de piraten ondanks de uren durende uit zending nimmer in de kraag gevat zijn, wordt door de PTT-woordvoerdster in Den Haag als volgt verklaard: „Het probleem is, dat we niet dag en nacht in Leiden 'stand-by' kun nen zijn. We hebben in totaal zeventien peil- wagens, die in het gehele land in actie moe ten kunnen komen. Die peil wagens hebben dan ook standplaatsen in het gehele land. Dat levert nogal eens problemen op. Het neemt immers heel wat tijd in beslag om met de wa gens bijvoorbeeld vanuit Limburg naar Lei- vvpn. i c i j K*-iia uijvuuiucciu vanuit uuuuuik naai uci- De PTT IS in de afgelopen maanden tijdens §en te £jden jn feite zijn we afha6nkelijk van uitzendingen van de piraten weliswaar enke- ,J. le malen in Leideh aanwezig geweest, maar veel meer dan het simpel aanwezig zijn, kon niet opgetekend worden. Schijn De aanwezigheid van PTT-peilwagens in de :0 Sleutelstad houden echter niet in. dat er een tip over een naderende uitzending of van geluk", aldus mevrouw Schoor. Maar dat de Leidse piraten worden gepakt, staat voor de woordvoerdster als een paal boven water „Er is immers geen systeem, dat niet uit te peilen valt", aldus mevrouw Schoor, die vervolgt, „het 'ideale' van het Leidse systeem ligt in het feit, dat we nooit zeker weten, wanneer er uitgezonden wordt. Bovendien gebeurt het daadwerkelijk actie wordt ondernomen. Het op voor ons zeer ongelukkige tijden. Het zelfverzekerde gedrag van de etherpiraten ir riteert de opsporingsbeambten. Men stelt dan ook. dat de arrogante houding van de ether piraten gebaseerd is op grootspraak. „Van alle keren, dat de peilwagens van de PTT in Leiden zijn gesignaleerd, werd slechts één maal daadwerkelijk tot actie over gegaan. moet een toevalstreffer zijn, maar ééns zijn we ter plaatse en dan is het afgelopen." Rest slechts de vraag hoe lang de PTL via de beeldbuis nog de kans krijgt naar de oppo nenten van de PTT te knipogen.De toe komst zal het leren. WIM'BUNSCHOTEN Het Grafische ontwerpbureau E. Kloek is verplaatst van de Haarlemmerstraat 192a naar de Willemstraat 36. De kleinhandel (winkel) in muziekinstrumenten van W. F Schinck aan de Hogewoerd 16 is opgeheven. De im- en exporthandel in wijnen en gedistilleerd „Sjato" aan de Lange Scheistraat 5 is opgeheven. Het cafébedrijf ,,'t Snickeltje", aan de Molenstraat 7 is als fi liaal van Oude Vest 97 door H. Neuteboom overgenomen en voortgezet. De kleinhandel (winkel) in gramm.platen en muziekcass. „Disco Corner Junior" aan de Lage Rijndijk 53 is opgeheven. De makelaardij in onr. goed B. Oudshoven is verplaatst van de Burggravenlaan 149 naar de Hoge Rijndijk 91. Het zaakadres van „De Leidse C.V. Combinatie", kleinhandel en handel aan grootverbr. in- en het aanleggen van centr. verw.install, is verplaatst van de Suringarstraat 12 naar de Oude Rijn 81. De kleinhandel in dierenvoe- ders enz „Dierenshop H S. Pikaar" aan de Morsweg 98 is opgeheven. Het tuinonderhoudbedrijf van Th. Vermeulen in de Caland- straat 22 is beëindigd. De ambulantehandel in melk en zuivelprod. van J. de Rid der. woonschip „Brizo", achter Morsweg 136 is opgeheven. Aan de Kruisbes 25 is „Amstel Didakt" ontwikkelen van leer gangen, leerstof enz. opgehe ven. Het glazenwassers- en schoon maakbedrijf „Ideal" aan de Voszegge 15 is opgeheven. In de eerder leeggekomen winkelruimte Haarlemmer straat 148 is het schoonheids centrum van Yves Rocher (parfumerie en cosmetica) ge vestigd. BEZINT EER GE BEGINT! De borden, die ergens aan de kant van de Leiderdorpse Persant Snoepweg staan, zijn er de reden van, dat de genen, die hun honger door middel van een snelle hap willen stillen, alvorens aan te vallen, het andere (eet)bord aan een diepgaand onderzoek onderwerpen. Althans dat geldt voor de achterdochtige hongerlap. Boven aan de paal een reclamebord met daarop gekruist bestek en daaronder, en dat boezemt meer vrees in dan de ge kruiste eetwapens, staat de richting naar het ziekenhuis verdacht duidelijk aangegeven. Bezint eer ge begint! De hypochonder zal het witte bord als waarschuwing ken merken. Maar ondanks het feit, dat beide borden niet in het verkeersboekje zijn opgenomen, zal de gemiddelde passant ongetwijfeld een meer realistische kijk op de borden hebben. De meesten onder de weggebruikers hebben er geen moeite mee te constateren, dat de bor den los van elkaar gezien moeten worden. Kankerbestrijding De opbrengst nn een buts aan bulscollecte en een straatcollecte ten bate van de kankerbestrijding door bet Koningin Wilhelmlna Fonds beelt om precies te lijn bet aanzienlijke bedrag van 60.70S gulden en 69 cent opgebracht Groenoord In het buurthuis Groenoord wordt op donderdag 11 sep tember de film Hoop' gedraaid. 'Hoop' toont op ingrijpen de wijze de harde werkelijkheid van het armoedige be staan van een Turks gezin. De film is Turks gesproken en Nederlands ondertiteld. Na afloop bestaat de mogelijkheid een protestkaart naar Turkije te sturen om de maker van de film. die als politiek gevangene wordt vastgehouden, vrij te krjjgen. De film is de start voor een aktiviteiten- avond voor Turkse jongeren I x in de 14 dagen op donder dag. De film begint om 19.30 en de entree bedraagt 1.50 gulden. Filmcyclus Carlos Saura Het Filmhuis van bet Leids Vrijetijdscentrum LVC houdt deze en volgende week een timcyclus van de be roemde Spaanse cineast Carlos Saura. De cylus start vanavond om 20.00 uur met 'Anna en de Wolven' met Geraldine Chapline als een Amerikaanse gouvernante in Spanje. Om 22.15 uur is Peppermint Frappé' te zien. De serie wordt vrijdag 5 september voortgezet met om 21.15 uur 'La Prima Angélica' en om 23.30 uur 'La Caza'. In beide films komt de Spaanse Burgeroorlog aan de orde. Woensdag 10 september is om 20.00 uur en om 22.15 uur te zien 'Cria Cuervos' een van de meest be kende films van Saura. Dan op 11 september om 20.00 uur 'Elisa Vida Mia' en om 22.15 uur 'Los Golf os'. De cyclus wordt besloten met wederom 'Peppermint Frap pé' om 21.15 uur en 'La Caza' om 2330 uur. Het adres van het LVC is Breestraat 66 in Leiden en de toegangs prijs bedraagt voor elke film 4,50 gulden. Leden van bet LVC betalen een gulden minder. Mannencafé Het Leidse mannencafé start haar aktiviteiten in het nieu we seizoen op maandag 8 september. In het café aan de Caeciliastraat staat de hele avond een stand met informatie over de Nederlandse mannenbeweging. Roeiant en Ger- lach uit Utrecht zullen gedichten voordragen, er wordt een discussie gehouden rond het thema 'hoezo mannenbewe ging' en om 22.00 uur treedt het Rotterdams Mannencaba- ret 'Karei Romaka' op. Het mannencafé gaat om 20.00 uur Yoga in het Volkshuis Naast de bestaande cursussen (onder meer talencur sussen, gym, volksdansen, praatgroepen) start het Leidse Volkshuis een cursus yoga voor volwassenen en een cursus openschoot voor vrouwen boven de 30 jaar. Belangstellenden kunnen zich maandag 8 september vanaf 19.30 uur laten inschrijven. De begeleidsters van de cursussen zullen aanwezig zijn om informatie te ge ven. Het Volkshuis is te vinden op de Apothekersdijk 33 in Leiden, telefoonnummer 149180. De Ratel De werkgemeenschap 'De Ratel' opent haar nieuwe sei zoen met een bijeenkomst op zondag 7 september. De och tendbijeenkomst staat in het teken van het naderende 30- jarig jubileum van de vereniging. Voorzitter Cees Zirkzee zal met behulp van dia 's, verslag doen van zijn reis naar Indonesië. De bijeenkomst begint om 10.30 en de toegang bedraagt 1.75 gulden. Kinderfeest Het comité Vreewijk organiseert zaterdag 6 september voor kinderen tussen 4 en 12 jaar een feestdag in de wijk. 's Morgens trekt een verklede optocht door de buurt. Tussen 11.00 en 16.00 uur worden in de speeltuin Oud Hortuszicht, nabij de singel, spelletjes en wed strijden gehouden. Verder is er cabaret en worden films gedraaid. Bejaarde fietsei gewond LEIDEN Een 73-jarige inwoonster van Leiden is gister middag met een hersenschudding, een wond aan de rechter arm en een hoofdwond in het AZL bpgenomen nadat zij met haar fiets tegen een auto aangereden was. Het ongeluk gebeurde op de hoek van de Warmonderweg en de Slingelandtlaan. De fietster had niet in de gaten dat er een auto naderde en de bestuurder van de auto, een 21-jarige man uit Rij- senhout kon de bejaarde vrouw niet meer ontwijken LEIDEN Inbrekers hebben in de nacht van dinsdag op woensdag vijf liter pure alcohol, een verlengsnoer, een dames fiets, winterkleding, wasmiddelen en een verlengsnoer gestolen uit een kelderbox van de Arendshorst. Door de deur open te breken verschaften de dieven zich toegang tot de kelderbox. BURGERRAADSLEDEN VRAGEN COLLEGE OM OPHELDERING: LEIDEN Het instituut Burger raadslieden heeft b en w van Leiden gevraagd duidelijkheid te verschaf fen over contacten over cliënten tus sen het bureau huisvesting en de vreemdelingenpolitie. Ruim zes maanden geleden vroegen de burger raadslieden reeds om opheldering bij de chef van het bureau huisves ting maar tot op heden ontvingen zij geen bevredigende reactie. Het instituut burgerraadslieden consta teerde enkele maanden geleden dat van de briefwisseling tussen de buiten lander Soubhan en het bureau huisves ting door dit bureau afschriften naar de vreemdelingenpolitie werden verzon den. Op grond van de inhoud van (3eze correspondentie werd de heer Soubhan door de vreemdelingenpolitie opgeroe pen om informatie te verstrekken. De burgerraadslieden schreven destijds wel te kunnen begrijpen dat op aan vraag van de politie informatie werd geen onwil van het college was maar verzoeken de raadslieden het bureau dat de vereiste adviezen nog steeds niet hier voortaan van af te zien en ook an dere contacten met de vreemdelingen politie tot het noodzakelijk minimum te beperken. binnen waren. „We zullen proberen zo snel mogelijk te antwoorden desnoods zonder dat alle informatie binnen is," aldus de heer Lodder. Hij verklaarde. verstrekt i Een antwoord van de gemeente op deze juist doordat de essentiele informatie 'het is ons echter niet brief bleef echter uit zodat de burger bekend dat er voorschriften bestaan spontaan afschriften van corresponden tie met vreemdelingen aan de vreem delingenpolitie te sturen'. 'Wij zijn van raadslieden eind maart nogmaals om opheldering vroegen. Gemeenteseceta- ris H.Lodder, hij had de behandeling inmiddels overgenomen, antwoordde mening dat een dergelijke gang van za- toen dat nog niet alle adviezen binnen ken in strijd is met de privacy van de waren maar dat het wel de bedoeling vreemdeling,' aldus de burgerraadslie- was om te reageren. Nu dat tot op he den in hun brief van 6 februari. Voorts den nog niet is gebeurd hebben de willen zij weten of er meer van dit raadslieden zich tot het college gewend soort spontane contacten tussen huis- met de vraag te zorgen dat er spoedig vesting en vreemdelingenpolitie plaats- antwoord op hun brief komt. Secretaris vinden. Mocht dit het geiyal zijn dan Lodder verklaarde -desgevraagd dat het ontbrak, niet in te kunnen gaan op de brief van de burgerraadslieden Eén van de burgerraadslieden heeft inmid dels verklaard dat bij het instituut nog meer gevallen bekend zijn waarin het bureau huisvesting spontaan informatie heeft doorgespeeld. „Wanneer dit op grond van een voorschrift gebeurd dan kunnen we daar niets aan doen. Bij ons is een dergelijk voorschrift echter niet bekend dus we zijn erg benieuwd naar het antwoord van de gemeente," aldus mr. J.Mofs.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3