ring laat jsjiaarbrieven ongemoeid Overleg Midden-Oosten wordt spoedig hervat sos- signaal barmond krijgt wee ton voor erplaatsing outhandel STIJLDANSEN HET SPANT Ook Den Haag moet broekriem aanhalen Unifillers van uitrusting beroofd Kind twee maanden in coma, onderzoek in ziekenhuis (Sowia/nt Donderdag 4 september 1980, 70e jaargang no. 21751 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) nnementen: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Satellieten Op Ned. I om 20.55 uur actua liteitenrubriek „Achter het nieuws" over tv-satellieten. Om 20.30 uur anecdotenpro- gramma „Sterke verhalen' Op Ned. II om 18.59 uur avon- turenserie „Sandokan" en om 21.25 uur „Gala van het Fran se chanson. Enige tijd regen Toenemende bewolking en enige tijd regen. Later van het westen uit enkele opklaringen. Minima rond 13, middagtem- peratuur ongeveer 18 graden. Vrij krachtige zuidwesten wind, draaiend naar west. Zor» op 06.56, onder: 20.16 u. Hoog water Scheveningen: 13.16 uur. Laag water: 08.31 en 21.06 uur. \euw voedsel paddestoel 'DEN Britse geleerden zijn geslaagd om uit de op de \pignon lijkende paddestoel arium Graminearum" een vlees te vergelijken maar aan- cel ijk goedkoper nieuw soort sel te maken. Aan dit vet- eten kan naar believen een vlees- of pluimveesmaak wor- toegevoegd. Volgens het Britse sterie van volksgezondheid is nieuwe voedingsmiddel voed- i en ongevaarlijk, terwijl fpersonen het kennelijk zo er vonden, dat zij om een ex- aortie vroegen. Een fabriek is •ddels in staat om wekelijks ton van het nieuwe voedsel taken. Nepbom geeft opschudding MAASTRICHT Vijf uur lang heeft een „nepbom" in het Maa strichtse gemeentehuis gistermiddag voor op schudding gezorgd. Het gemeentehuis moest worden ontruimd en de Markt werd voor alle verkeer afgesloten. De onmiddellijk gewaar schuwde explosieven-' dienst dacht na een röntgenfoto met een echte bom te maken te hebben. Later bleek de bom niets anders dan een kartonnen doos met wat draadjes, blik en papier. Minister Tuijn- man van ver keer is ak koord gegaan met dit nieuwe bord voor ge handicapte au tomobilisten die door pech- onderweg in een nood-situ atie verkeren en dringend om hulp verle gen zitten. Het bord is te koop bij de ANWB-kanto- ren. Lucratieve bezigheid BRUSSEL Het over- vallen van een bank blijkt in België een vrij lucratieve bezigheid te zijn, waarbij men slechts een kleine kans heeft tegen de lamp te lopen. Uit door de Bel gische politie vrijgege ven statistieken blijkt, dat nog geen derde van de 344 mensen die ver leden jaar in totaal 161 maal een bankoverval pleegden werd aange houden. Opvallend is, dat slechts 40 procent van de aangehouden bankrovers de Belgi sche nationaliteit bezat. Bombardement uit de ruimte MULHOUSE Een vrouw uit het plaatsje Morsch wil ier in de Elzas heeft door hard remmen net weten te voorkomen, dat een meteo riet in haar auto sloeg. Het stuk gloeiende steen kwam nu enkele meters verder op de weg terecht. Nadat de gloeiende kogel was afge koeld heeft de vrouw het donkergrijze, poreuze ge steente mee naar huis geno men. Volgens het astrono misch instituut van Straats burg, dat de steen heeft on derzocht, gebeurt het zelden dat iemand een meteoriet op aarde ziet neerkomen. Universiteits bureau bezet UTRECHT Het bu- reau inschrijving van de Rijksuniversiteit van Utrecht is gistermiddag enkele uren bezet ge weest. Ouderejaars stu denten weigerden het verhoogde inschrijfgeld te betalen. Omdat zij geen collegekaart kre gen, gingen zij tot bezet ting over. Onderhande lingen met het college ruimd. De actie verliep uiterst rustig. Politie Katwijk zonder telefoon KATWIJK De politie van Kat wijk zit zonder telex-, telefoon- en mobilofoonverbindingen sinds gis termiddag drie uur. De handicap is ontstaan doordat een drag-line twee kabels kapot trok bij werkzaamhe den in de Tramstraat. Vanmorgen om zat men nog steeds zonder de normale verbindingen. Wel heeft de politie vanaf zes uur gisteravond de beschikking over één telefoonlijn, en is dus bereikbaar. Behalve de politie heeft ook een deel van de Katwijkse bevolking last van de gemaakte fout. In het gedeelte Badstraat, Havenstraat, Voorstraat kan men de telefoon ook niet ge bruiken. KAMER WIL TOCH MAATREGELEN TEGEN ZWART GELD (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is niet van plan het zwart geld in spaarbiljetten en spaarbrieven te bestrijden. Zij vreest dat hierdoor kapitaalvlucht ont staat. Alleen een internationale aan pak van deze zaak kan tot successen leiden. De regering gaat hiermee in te gen de eensgezinde wens van de Twee de Kamer strenger op te treden tegen belastingontduiking en fraude bij de belastingaangifte. Een overgrote meerderheid van de Kamer (CDA, PvdA en D'66) wil zo bleek tijdens het debat over het rapport Van Bijsterveld, dat han delt over de aard en de omvang van de belas tingfraude dat het kabinet terugkomt van zijn voornemen om de spaarbiljetten aan toonder verder ongemoeid te laten. De woordvoerders van deze fracties menen dat daarmee een te ge makkelijke mogelijkheid zou worden gelaten aan bezitters van zwart geld om dit voor de belasting te verzwijgen. Minister Van der Stee (financiën) wilde gisteren niet verder gaan dan de toezegging dat een aan pak van deze spaarvorm, waarop de fiscus nog geen enkele greep heeft, hooguit in Europees verband het overwegen waard zou zijn. Naar schatting is met de spaarbiljetten een bedrag van 10 miljard gulden gemoeid. De Kamer toonde zich niet erg onder de indruk van de argumenten die Van der Stee hanteerde om zijn weigering te motiveren. De PvdA wil hoe dan ook de spaarbiljetten aan toonder aan pakken, maar ook CDA-woordvoerder Van Dijk bleef de minister vragen om mogelijkheden voor een strengere controle op deze spaarvorm. Bin nen drie maanden moet daarover een nota op ta fel liggen, zo stelt een CDA-motie, die volgende week vrijwel zeker door de Kamer wordt aange nomen. Staatssecretaris Van Amelsvoort, die de belastin gen in portefeuille heeft, zegde de kamer toe binnen een jaar met een reeks voorstellen te ko men die de aanpak van de belastingfraude moet verscherpen. Vanuit de kamer werd daarbij on-, der meer aangedrongen op een strenger (straf- )sanctiebeleid, het invoeren van een bewaar plicht van bewijsmateriaal, uitbreiding van het controleapparaat en het onderzoeken van niet- ondernemers, zoals stichtingen. Van Amelsvoort kondigde aan dat in elk geval de sancties op be lastingfraude zullen worden verscherpt. mm Prof. Rutten: Samen economie uit dal halen WAGENINGEN De secretaris generaal van het ministerie van Economische Za ken, prof. Rutten, heeft gisteren in Wageningen een beroep gedaan op alle politieke par tijen, werkgevers en werknemers om de handen in elkaar te slaan en zo gezamenlijk de toekomst van de Nederlandse eco nomie, die na aan het inzakken is, veilig te stellen. Er zijn volgens hem de komende jaren ingrijpende beleidsbeslissin gen nodig, die steunen op „een hecht politiek fundament". Ook hij acht het duide lijk dat de werk nemers de eerste- komende jaren aan koopkracht zullen moeten in leveren. (Zie verder pagi na 11) Prof. Rutten In de Ridderzaal op het Haagse Binnenhof is van morgen het Sa- charov-tribunaal begonnen, dat tot morgenmid dag zal duren. Na een welkomst woord door de organisator, dr. Michael Stern, werd de officiële opening verricht door de burge meester van Den Haag, drs. F. Schols. In zijn toespraak wees hij onder meer op de Haagse to lerantie, die voor beroemde men sen uit heden en verleden reden was om de Resi dentie te bezoe ken. In datzelfde licht moeten vol gens hem ook de faciliteiten wor den beschouwd, die door Den Haag aan het Sa- charov-tribunaal ter beschikking worden gesteld. Op de foto dr. Michael Stern (rechts) en bur gemeester Schols (links). KAIRO De afgebroken besprekin gen tussen Egypte, Amerika en Israël over zelfbestuur voor de Palestijnen zullen op een nader te bepalen tijdstip worden hervat, zo heeft de Amerikaan se afgezant Sol Linowitz gisteren na een gesprek van drie kwartier in het Egyptische Alexandrië meegedeeld. Hij zei tevens dat de drie landen het erover eens zijn dat er weer een topcon ferentie moet komen. Functionarissen van het Witte Huis verwachten dat de besprekingen „over een paar weken" zullen beginnen. Een doorbraak in het vredesproces in het Midden-Oosten zou de kansen van Carter op herverkiezing verbeteren, zo menen waarnemers. De Israëlische premier Menachem Begin heeft overigens ontkend dat hij tegenover president Sadat toezeggingen zou hebben gedaan in ruil voor de beslissing van Sa- dat om de besprekingen te hervatten. Sa- dat verklaarde gistermorgen nog dat Egypte niet naar de conferentietafel zou terugkeren, tenzij Begin een teken zou ge ven dat Israël wilde onderhandelen over de toekomst van Jeruzalem. Volgens wel ingelichte bronnen zou de beslissing van premier Begin om voorlopig zijn kantoor niet naar het geannexeerde Oost-Jeruza- lem over te brengen en deze in feite op de lange baan te schuiven hebben bij gedragen tot de onmisbaar geachte goede sfeer die voor de hervatting van het zelf bestuur-overleg onontbeerlijk wordt ge noemd. Volgens de Republikeinse presidentskan didaat Ronald Reagan zal hijwanneer hij aan de macht komt, zich vierkant achter Israël opstellen. In een rede voor de jood se organisatie Bnai Brith in Washington zei Reagan dat Jeruzalem de „ondeelbare" hoofdstad van Israël is en dat de Verenig de Staten hun veto hadden moeten uit spreken tegen de resolutie waarin de Is raëlische 'hereniging' van Jeruzalem wordt veroordeeld. Hij keerde zich verder fel tegen Carter omdat deze zaken zou willen doen met de PLO RMOND Minister grenzende woningen, ij aar van Volksgezond- d en Milieuhygiëne heeft gemeente Warmond 000 gulden toegezegd ten oeve van de verplaatsing de houthandel K.W. van Willink jr. B.V. Dit be- jf kan op milieuhygiëni- e grondep niet op de hui- t vestigingsplaats ge- idhaafd worden, omdat ernstige geluid-, stof- en lingshinder en tevens ge- oplevert voor de aan- De gemeente Warmond is van plan het bedrijfsterrein na de ontruiming en de sloop van de gebouwen te bestemmen voor woningbouw. De bijdrage is toegezegd in het kader van het proefprogramma sanering mi- lieuhinderlijke bedrijven. Dit programma gaat vooraf aan een definitieve regeling die voor de sanering van milieu- hinderlijke bedrijven zal wor den ingesteld. iein chrispijn ;&e rijndijk 260, leiden jefoon(071) 41 06 08 [ADVERTENTIES J Zaterdag 6 september m.m.v. Jansma. Aanvang 20.30 uur. Leimuiden. DEN HAAG Het besluit van de regering om minder geld te stoppen in het Gemeente fonds heeft tot gevolg dat ook de gemeente Den Haag de komende vier jaar de broek riem moet aanhalen, althans aanzienlijk minder kan uitgeven dan gepland. De bezuigingsvoorstellen tot een totaalbedrag van 18,3 miljoen gulden, die het college van b. en w. heeft aangeboden aan de gemeente raad, betreffen vooral de zgn. zachte sector. Menten in oktober voor Hoge Raad DEN HAAG De Hoge Raad buigt zich maandag 27 okto ber andermaal over de zaak Menten. De 81-jarige Blaricummer, nog steeds opgenomen in het zie kenhuis in het gevangeniscomplex Scheveningen, tekende bij de Hoge Raad cassatie aan van het vonnis van 9 juli van de Rotterdamse rechtbank. In dit vonnis werd hij veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf en een boete van 100.000 gulden. De rechtbank achtte bewezen dat hij begin juli 1941 deelnam aan de executie van ruim twintig burgers in het Poolse dorpje Podhoroce. Proces tegen religieuze dissident MOSKOU In de Sovjetrussische stad Kalinin is gisteren het proces begonnen tegen de 29-jarige Alexander Ogorodnikov, die wordt beschuldigd van „anti-sovjetagitatie". Hij is oprichter van een onofficieel „orthodox seminarie", dat in 1978 door de Sovjet- autoriteiten is ontbonden. Ogorodnikov was in januari 1979 al tot een jaar werkkamp ver oordeeld wegens „parasitisme" (wat inhoudt, dat hij geen gere geld werk had). Hij had in november vorig iaar vrij moeten ko men, maar toen werd een ernstiger aanklacht ingediend, name lijk „anti-sovjetagitatie". Daarop staat maximaal zeven jaar werkkamp, gevolgd door vijf jaar binnenlandse verbanning- Volgens dissidentenkringen is Ogorodnikov in hongerstaking gegaan. Franse soldaten moeten op dieet PARIJS Het Franse leger gaat op dieet. Alt hans, wanneer de experi menten in een aantal ka zernes succesvol blijken. Volgens het dieet stappen de militairen af van het Franse traditionele ont bijt (koffie, broodje en confiture) en krijgen zij een echt „Engels ontbijt' zodat zij in de loop van de morgen geen „leeg ge voel in de maag" meer krijgen. De lunch blijft onveranderd maar het diner uit het dieet is minder copieus dan voor heen. De militairen leg gen zich ogenschijnlijk neer bij de verschra ling van het menu. In middels is al geconsta teerd dat een groeiend aantal soldaten 's avonds de tocht naar de snack bar maakt om de opgelo pen schade in te halen. DEN HAAG Twee Nederlandse Unifil- soldaten zijn vannacht in de omgeving van het Zuidlibanese dorp Yatar in een hinder laag gelopen en van hun uitrusting beroofd. De beide militairen bleven ongedeerd. Zij waren op weg naar een controlepost toen zij in de hinderlaag liepen. De Nederlanders werden overmeesterd, van hun verdere uit rusting ontdaan en vastgebonden. De over vallers werden echter opgeschrikt door een in de omgeving afgeschoten vuurpijl en gin gen er met meeneming van de wapens van door. De soldaten zagen kans zich te bevrij den en naar hun post terug te keren. EINDHOVEN De inspec teur voor de volksgezondheid in Eindhoven laat een onder zoek instellen naar de behan deling van de driejarige Ri chard Koenen in het Eindho- vense Diaconessenhuis, die al twee maanden in coma ligt. Het kind was met hoge koorts en benauwdheid als gevolg van een ontsteking in het strottehoofd in het ziekenhuis opgenomen, waar volgens de ouders te lang is gewacht met aansluiting op de beademings apparatuur. Door zuurstofge brek raakte het kind in coma. Volgens de ouders zal het kind nooit meer aanspreekbaar zijn en nooit meer kunnen lopen. Zij hebben een advocaat in de arnj^enomen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsrtog bezorgd. x- -X V- V - V

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1