-jamlendigheid FC Den Haag afgestraft aatste angst an Feyenoord Roda vernedert Twente c PART A ONNODIG TWEE PUNTEN RIJKER Moeizame winst Russen Ruime zege Göteborg Staking Griekse profs 'ORT LEIDSE COURANT -cRDAG 4 SEPTEMBER 1980 PAGINA 17 is Treling, èèn van de weinige goedwil- Vie spelers bij FC Den Haag. BOTTERDAM - Vorig jaar speelde FC Den Haag in de Galgenwaard tegen FC Utrecht veruit zijn slecht ste wedstrijd van een matig sei zoen. Het was één van de eerste af leveringen van dat competitiejaar, dat uitmondde in een kleurloze po sitie op de slotranglijst. Het begint er op te lijken dat de geschiedenis zich herhaalt. Opnieuw beleefde FC Den Haag een weinig overtuigende start, pakte afgelopen zaterdaga vond in eigen huis nogal fortuin lijk een puntje mee tegen FC Gro ningen, maar leverde gisteravond in Rotterdam tegen Sparta een prestatie die om te huilen was. De link naar de Galgenwaard was daarom snel gelegd, want het op treden van FC Den Haag was iden tiek aan dat van een kleine twaalf maanden geleden. Zodat het Kas teel van Sparta uitgroeide tot een tranendal, want ook de ploeg van Barry Hughes bezat niet het vermo gen om meer positiefs aan te dra gen dan de zege van 2-0. Die de Rot terdammers enigeszins uit de zor gen haalde, maar FC Den Haag en dan vooral trainer Hans Kraay, na drukkelijk met de neus op de fei ten drukte. En die zijn weinig ver heffend. De vraag lijkt zo langzamerhand gewettigd wat er met FC Den Haag moet gebeuren voor het een groep spelers wordt, die wel bereid is om te wérken voor de toch waar lijk niet kinderachtige beloning die maande lijks op de giro- dan wel bankrekening van de heren voetballers wordt overgemaakt. Wéér wensten de meeste Hagenaars geen stap te veel te doen om op die laakbare ma nier tenminste de premie voor een gelijk spel in de zak te kunnen steken. Op een werkelijk lamlendige wijze werden de kan tjes er van af gelopen, waardoor het er op leek alsof de competitie al op een haar na is gevild. Dat er in de slotfase van een seizoen plichtmatige partijen worden afgewerkt is al nauwelijks goed te praten, maar als er na drie wedstrijden op een dergelijke ongedis ciplineerde en ongemotiveerde manier wordt getracht de weg van de minste weer stand te kiezen, is daar slechts één woord voor: ongehoord. Bedenkelijke houding Sparta heeft die bedenkelijke houding van FC Den Haag gelukkig afgestraft, want ach ter een eventueel behaald punt zou een aan tal figuren zich toch weer hebben kunnen verschuilen. Zoals vorig jaar met Piet de Visser gebeurde in de Galgenwaard. Hans Kraay wenste op de blamerende verrichting' van zijn spelers geen commentaar te leve ren. Ook hem zouden woorden te kort zijn geschoten. Want het was bijna met geen pen te beschrijven gisteravond. Barry Hughes kon nog met enige tevreden heid wijzen op de twee doelpunten, die zijn equipe maakte en waarmee Sparta terecht de winst kon binnen halen. Want de Rotter dammers waren hoewel zwak tenminste nog enigszins bereid om te werken. Een ei genschap die FC Den Haag pas aan de dag legde, nadat de tegenstander zich in de zes de en achtste minuut van de tweede helft in een winnende positie had gemanoeuvreerd. Maar zelfs toen, al zo kort na de pauze, kon er niet meer gééstelijk worden omgescha keld. Vandaar ook dat de goedwillenden, Treling, Melis en Havenaar, hun collega's mochten bedanken vf>or hun houding. Die er niet alleen voor zorgde dat FC Den Haag twee punten onnodig kwijt raakte, maar bo vendien de reputatie van de Zuiderpark- ploeg opnieuw van een stevige deuk voorza gen. Die het moeilijk zal maken om de gunst van publiek uit en thuis weer terug te win nen. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 53. Holverda 1-0; 55. Loggie 2-0. scheidsrechter: Ram; toeschouwers: 3500. Gele kaart Wickel (FC Den Haag). Sparta: Berends; Van der Heide- .(Lengkeek), Robinson. Andriessen, Van Tiggelen; Jansen, Van Gaal(Blind), Meijer, Van der Gijp, Log gie, Holverda. FC Den Haag; Havenaar, Van der Zwan(Wetzel(Goemans)k Mansveld, Van Vliet, Wic kel; Bouma, Pen, Treling; Melis, Van Leeuwen, Kelo- glu. INTER Donkere Iken pakken zich samen fen de Adelaarshorst, r de lucht er aan het be- van het seizoen nog zo iw uit zag. Na de ont- ting tegen Ajax, MVV, Twente en gisteravond enoord, de vierde topper rij, staat Go Ahead Ea- onderaan. Met één punt. de vooruitzichten zijn niet rooskleurig. De for ie van trainer Spitz in is verdedigend erg tsbaar, terwijl de voor de ook niet optimaal in m is. Ahead Eagles mocht gister- nd tegen Feyenoord van tik spreken, dat de uitslag werd, want tegen een te- tstander die attenter is dan "^enoord, waren er heel wa' er doelpunten gevallen, j'enoord miste een schutter, de legio kansen in doel- Jiten kon omzetten. Slechts iemaal sloeg Feyenoord toe. at de negende minuut kon njnstekers op rechts doorbre- iai en de bal precies op het ieifd van de meegekomen It^tste man" Nielsen plaatste. UI Deense international kopte idibal keihard langs invaller- Wlman Jan de Boer (0-1). ak in de tweede helft kregen Feyenoorders zoveel ruim- uidat Pierre Vermeulen on- gehinderd kon doorgaan. Ver meulen tikte in de 72e minuut de bal langs de uitgelopen De Boer en besliste de wedstrijd, 0-2. Daarmee is eigenlijk alles van de ontmoeting Go Ahead Ea gles-Fey enoord gezegd. De „topper" van de voorgaande jaren kende deze keer geen hoogtepunten. Trainer Spitz Kohn van de Eagles zocht niet naar een excuus. Wel naar de reden van het falen. „We heb- .ben tot nu toe nog niet een keer met een volledige ploeg kunnen spelen. We missen Martin Koopman als aanval lende verdediger, maar vooral op het middenveld missen we agressiviteit. Go AheSd Eagles speelde te lief, te simpel en te nonchalant. Feyenoord kreeg te veel ruimte en speelde daar mee." Afwerker Feyenoords trainer Vaclav Je- zek was blij met -de overwin ning, maar plaatste bij deze zege enkelë kritische handte keningen. De grijzende Tsjech: „Feyenoord speelde angstig. We misten in de voorhoede een koele afwerker. De angst nam zelfs toe, want Go Ahead Eagles hield Feyenoord te lang op 0-1. Tegen de Deventer ploeg speelt Feyenoord altijd de moeilijkste wedstrijden." En dat was iuist niet nodig. Go Ahead Eagles was, vooral in de eerste helft, een gemakke lijke tegenstander. Dick Schneider kon de defensie on voldoende organiseren, waar door er grote gaten vielen. Ro berto Bosveld, tegen FC Twente de grote man, bleef te veel hangen en verzuimde zijn taak te doen. Feyenoord profi teerde niet van deze vrijheid en ook niet van de onzekere Jan de Boer, die te veel opdrong, maar het grondwerk wel goed deed. Feyenoord veranderde vn taktiek. De Rotterdammers ontdekten de zwakke plekken ,bij Go Ahead en probeerden met boogballen van afstand de steeds ver voor zijn doel staan de Jan de Boer te passeren. Na de rust herstelde de inval- ler van Jan Endeman zich uit stekend. Met bravour en flair Wierp hij zich in de strijd en voorkwam enkele, vrijwel ze kere doelpunten van Feye noord. In de derde minuut van de tweede helft plukte De Boer een bal van de voet van Bouwens, maar even later leg de hij Bouwens neer. Scheids rechter Egbert Mulder kende geen genade en toonde de doelman de gele kaart. Ook Balkenstein (Feyenoord) kreeg geel omdat hij een doorbraak van Schneider wat al te fors onderbrak. Bouwens (links) probeert Bosveld te passeren. De moeilijke seizoenstart van de Deventer ploeg heeft ook nadelige gevolgen voor het zelfvertrouwen. Spitz Kohn zei na afloop: „Eén punt uit vier wedstrijden is geen beste start. Nu moeten we tegen de mindere ploegen overwinnin- tegenstanders gen." heeft versla gen halen, anders gaan we te- Ahead Eagles voorheen zoveel gen onszelf spelen. Toch heb ik er vertrouwen in. Meer agressiviteit in het spel, meer vertrouwen in ons eigen kun nen en dan komt de rest van zelf wel. Ik miste tegen Feye noord de felheid, waarmee Go Scoreverloop: 9. Nielsen 0-1; 72. Ver meulen 0-2. Scheidsrechter; Mulders; toeschouwers 13.000. Go Ahead Eagles: De Boer; Schnei der, Back, Oudewesselink, Bosveld. Woudsma, De Goey, Kristiansen. De Graaf (Voskamp), Van Kooien, Kör- Feyenoord: Hiele, Nielsen (De Leeuw). Wijnstekers. Balkestein. Brard. Van Til, Notten. Van Deinsen, Bouwens, Petursson en Vermeulen. ^jax zit v «r i de frsukkeling Ajax zit in de •sukkeling. Die con- *%sie mag gerust ge- jkken worden na de "iiisnederlaag van 42 fen debutant Wagenin- d afgelopen zaterdag zeker na het gelijk- el van 1—1 gistera nd in Breda tegen \C. Ajax mocht im- ?rs de handen stijf chtknijpen, dat het in feda geen nederlaag xd. De landskampi- i weliswaar sterk jongd wegens blessu* xikelen bokste op ;en een ontketende te- tander maar niet der tegen zichzelf. s zwakte van Ajax ligt voor- enelijk in het centrum van achterhoede, waar Schoe ner noodgedwongen de rol libero moet vervullen thter, Schoenaker kan zijr. 3 itie geenszins waarmaken, njt resulteerde in Breda in rits kansen voor NAC, ar pure pech en een uitblin- iide Piet Schrijvers stonden doelpunt voor de ploeg trainer Jo Jansen voorals in de weg. Pas twee minu- in de blessuretijd van de ste helft kregen de Breda- irs een dik verdiende voor- ong. Nadat eerder Smits te- de lat had geknald, kopte jnberg in paniek in eigen :1 uit een voorzet van Vreij- die directe tegenstander ive het zwart voor de ogen elde. rust probeerde Ajax NAC Ier druk te zetten. Het luk- de Amsterdammers gedeel- jk, al bleef NAC veruit de "aarlijkste ploeg. Eveneens in blessuretijd kreeg Ajax dan toch de gelijkmaker door Zwamborn waarop het eigen lijk geen enkele aanspraak kon maken Scoreverloop: 47. Wijnberg (eigen doel) 10. 92. Zwamborn 11. Scheidsrechter: Van Ettekoven; toe schouwers 10.000. NAC: Van Eenenaam; Sprangers, Joore, Krijnen, Neeskens; Quaars. Lokhof, De Schepper; Vreijsen, Van Gils (Dekker), Smits. Ajax: Schrijvers; Molenaar (Zwam born), Schoenaker, Wijnberg, Boeve; Rijkaard (Wiggemansen), Arnesen, Lerby; JensenTKieft, Van Geel. Gsle kaarten: Boeve en Schoenaker (beiden Ajax). VIER TREFFERS IN ZEVEN MINUTEN BASIS VOOR MONSTERZEGE KERKRADE FC Twente heeft zijn eerste nederlaag in het zo goed begonnen seizoen te pakken. En wat voor een. Met liefst 6-1 werd de formatie van trainer Henny Hollink door Roda JC op Kaalheide van het veld gespeeld. Vier doelpunten in een tijdsbe stek van zes minuten moest Twente toestaan. Van de 25e tot aan de 32e minuut voerde de thuisclub de stand van 1-0 op tot 5-0 en daarmee was de basis ge legd voor de monsterzege. Veel er ger dan het ongetwijfeld hard aangekomen verlies was het ver toonde spel van de tot voor giste ren trotse lijstaanvoerder van de eredivisie. Twente was geen schim van de ploeg die in de eer ste serie duels de aandacht op zich vestigde met fris en direct voetbal. De afwezigheid van Hallvar Thoresen, die te veel hinder ondervond van een ge kwetste achillespees, doet daaraan niets af. Ook al was zijn gemis in de aanval dui delijk voelbaar. Zijn vervanger, Evert Bleuming, bakte er op de linkervleugel weinig van, maar ook de andere jongelin gen bij Twente, Tjalling Dilling en Manu el Sanches Torres, lieten het dit keer af weten. Ook de kleine Spanjaard dus, voor wie vier ontmoetingen in dit korte tijdsbe stek blijkbaar te veel van het goede was. Door het falen van Bleuming en Torres kreeg centrumspits Ferdi Ronde vrijwel geen een bruikbare bal toegespeeld. De Duitser, hoewel hardwerkend en veel sto rend, kon dan ook weinig uitrichten tegen het centrale verdedigingsduo van Roda JC, Kees Bregman en Tom Marijt. Trainer Hennie Hollink: „Een meer dan verdiende zege voor Roda. Als we per sé gewild hadden, hadden we met verdedi gend voetbal de schade beperkt kunnen houden tot een paar tegentreffers. Maar wat heeft dat voor zin? We zijn in de tweede helft te vroeg begonnen met het nemen van te veel risico met de bespeling de zaak gelijk te trekken. Daardoor kre- Nanninga weer op drift gen de aanvallers van Roda ruim baan. Dat is onze fout geweest, we hadden beter tot tien minuten voor tijfi kunnen wach ten. Ons grootste probleem was dat de te genstander teveel ruimte werd geboden. Vooral de mensen op het middenveld maakten zich daar schuldig aan". Overigens hield FC Twente een traditie in ere die wil dat de oogst voor de oostelij ke formatie de laatste vier seizoenen ui terst gering is. Dat de equipe niet draaide, werd al spoedig duidelijk. Nadat Marijnis- sen - van NEC overgekomen - doelman André van Gerven al direct in het begin op de proef had gesteld met een verrade- lijk schot, slaagde Twente erin voorlopig verder onheil te voorkomen. Maar door dat de voorhoede het liet afweten en het middenveld niet als vanouds opereerde, kreeg de defensie een golf van aanvallen te verwerken. Raak Toen Theo de Jong na ruim een kwartier spelen in stelling werd gebracht, was het raak. Tjalling Dilling verstapte zich waar op De Jong een vrij schootsveld kreeg aangeboden en het leer onder de vallende André van Gerven dooijoeg. (1-0). Twente trachtte het initiatief te veroveren, maar de aanvallen waren, vooral door een con sequente mandekking bij Roda, al vroeg gedoemd te mislukken. Gevaarlijk werd het voor de pauze eigen lijk zelden meer voor de veste van Jan Jongbloed. Dat was aan de andere kant anders. Vooral door het inspirerende spel van uitblinker Marijnissen deden zich in het Twentse strafschopgebied hachelijke situaties voor. Vooral Dick Nanninga eiste voortdurend de aandacht op zich. Tot aan het rustsignaal van scheidsrechter arbiter Gans vielen er geen treffers meer. Daarna werd Twente onder de voet gelo pen door een steeds agressiever Roda, dat op jacht ging naar uitbreiding van de toch nog altijd wankele voorsprong. Pas in de 70e minuut, in een fase waarin Twente al lang op een grotere achterstand had moe ten worden gezet, werd het echec ingeluid met een schitterend doelpunt van John Eriksen. John Geve, die Dilling was ko men vervangen - eerder had Jaap Bos de plaats ingenomen van Evert Bleuming lette bij het ingooien van Leo Ehlen even niet goed op en dat verzuim werd FC Twente noodlottig: 2-0. Daarna fungeerde het doel van Twente als een schietschijf. In zeer kort tijdsbestek werd de score door Leo Ehlen en Dick Nanninga (twee keer) de score opgevoerd tot 5-0 voordat Jaap Bos uit een strafschop iets kon terug doen, 5-1. Pal voor tijd zorgde Eriksen er niettemin voor dat het oude verschil van vijf doelpunten werd hersteld. Hij strafte een fout van Niels Overweg naar behoren af: 6-1. Waarmee Twente ook in doelpun ten werd vernederd. Scoreverloop: 16. De Jong 1-0. 69. Eriksen 2-0, 71. Ehlen 3-0, 73. Nanninga 4-0, 76. Nanninga 5-0, 81. Bos 5-1 (straf schop), 90. Eriksen 6-1. Scheidsrechter: Gans: toeschouwers: 8000. Roda JC: Jongbloed; De Wit, Marijt. Bregman, Hansen; Ehlen. De Jong, Marijnissen; Eriksen, Nanninga, Hendriks (Meijers). FC Twente: Van Gerven; Jol, Overweg. Gritter, Zondervan; Kila, Otto, Dilling (Scheve); Sanchez Torres, Rohde, Bleuming (Bos). Blochin REYKJAVIK De ploeg van de Sovjet-Unie heeft onder vonden dat het in Reykjavik moeilijk winnen is van IJs land. In een wedstrijd voor groep 3 van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal zegevierden de Russen met 2—1. Gavrilov gaf de Sovjet-Unie na 35 minuten de leiding. Een kwartier voor tijd zorgde Sveinsson tot grote vreugde van de 6700 toeschouwers voor de gelijkmaker. De Russen wonnen door een treffer van Blochin tien minuten voor tijd. Stand groep 3: 1. Wales 1 1 0 0 2 4—0 2. Sovjet-Unie 1 1 0 0 2 21 3. IJsland 2 0 0 2 0 1—6 Tsjecho-Slowakije 0 0 0 0 0 00 Turkije 0 0 0 0 0 00 De volgende wedstrijd voor deze groep is Turkije - IJsland op 24 september. Albanië won voor 30.000 toe schouwers in Tirana zijn eer ste wedstrijd voor groep 1. Finland, dat eerder in een voorwedstrijd voor groep 1 met 20 van Bulgarije ver loor, ging tegen Albanië met dezelfde cijfers tenonder. Stand groep 1: 1. Albanië 1 1 0 0 2 2—0 2. Bulgarije 1 1 0 0 2 2—0 3. Finland 2 0 0 2 0 0-4 Oostenrijk 0 0 0 0 0 0—0 West-Duitsland 0 0 0 0 0 0—0 Voor deze groep wordt op 24 septem ber de wedstrijd Finland - Oostenrijk gespeeld. Frankrijk versloeg in het Pare des Princes in Parijs Juventus uit Turijn met 1—0. Zimako maakte tien minuten na rust het enige doelpunt. Er waren 45.000 toeschouwers bij dit oe fenduel. Kwalificatie Honved, Celtic en Benfica MISKOLC Celtic heeft zich geplaatst voor de eerste ronde van het toernooi om de Euro pese voetbalbeker voor beker houders. De Schotten verloren in Miskolc met 21 (11) van de Hongaarse bekerwin naar VTK Ddiosgyoer, maar Celtic gaat over naar de eerste ronde, omdat de Schotten twee weken geleden in Glas gow in de eerste wedstrijd met 6—0 van VTK hadden ge wonnen. Ook Benfica kwalificeerde zich voor de eerste ronde. In Lissabon werd Altay Izmir met 40 verslagen. De eerste wedstrijd, in Turkije gespeeld, was in 00 geëindigd. Honved Boedapest plaatste zich voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. De Hongaarse titelhouder won ook de tweede wedstrrijd te gen La Valetta. Voor 3.000 toe schouwers werd het 30. Honved won de eerste wed strijd met 80 GOTEBORG IFK Göte borg, in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-be- ker tegenstander van FC Twente, heeft gisteravond in een wedstrijd voor de Zweed se competitie op eigen terrein met 41 gewonnen van koplo per Osters. Osters heeft 29 punten uit 20 wedstrijden. IFK Göteborg staat met 25 punten op de vierde plaats. ATHENE De Griekse profvoetballers uit de eerste en tweede divisie hebben be sloten zondag niet in het veld te komen voor de wed strijden voor de nationale competitie. De spelers hebben tot staking besloten omdat minister van sport Achille Caramanlis niet is ingegaan op hun eisen de vermindering van hun salaris sen ongedaan te maken. Desondanks gaan de wedslrij den van komende zondag nor maal door. Er zal een beroep worden gedaan op amateurs, buitenlandse spelers en spelers die de staking niet steunen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17