Lof trompet klinkt voor Nederlandse industrie van muziekinstrumenten Raad van Kerken doet beroepop regering inzake leegstandswet Kritiek van Vredescomité op Sovjet-Unie gehandhaafd VIJF DAGEN BEURS IN UTRECHT Lannoo voor Duitsland Het leven zal geen leven meer zijn als er voor de natuur o geen plaats overblijft BOEK VAN DE MAAND: !B NA TUUR ZIEN-INZIEN-ONTZIEN Twee belangenverenigingen voor pastoraal werkenden VS wil Trifa land uitzetten KUNST/ BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1980 PAGI -§u UTRECHT De beurs Muziek 80 die van 12 tot en met 16 september het Utrechtse Jaarbeurscomplex zal doen schallen, steekt, naast veel an dere aktiviteiten, de loftrompet over de Nederlandse industrie van muzie kinstrumenten. Een kleine bedrijfs tak weliswaar met zijn slechts 1500 werknemers, maar een solide, want hij slaagt erin jaarlijks voor zo'n 63 miljoen gulden uit te voeren naar het buitenland. De electronische or gels voeren bij die export de boven toon: meer dan 17.000 stuks. Het is dan ook vertrouwd terrein; in de Ne derlandse huiskamers klinken er meer dan 300.000 veelzijdige ver vangers van het alleen maar vrome harmonium. Des te opvallender mag de renaissance van het klassieke orgel heten waarop de organisatoren van Muziek 80 de aandacht vestigen. De ontwikkeling naar een meer fabrieksmatige bouw van moderne orgels met electrische en pneumatische bedieningssystemen die in de vorige eeuw begon, is geheel stop gezet en men heeft zich weer bekeerd tot de oude methoden. Erg belangrijk voor deze ommekeer zijn de verschil lende restauratieprojecten geweest die, dank zij overheidssteun, in Nederland konden worden uitgevoerd. Men ging daarbij uit van de gedachte dat de te restaureren monumentale orgels weer volledig hun oorspronkelijke vorm dienden te herkrijgen. Dit heeft de kennis van de historische orgelbouw doen herleven en men is nu weer in staat de sublieme klank van de be roemde oude instrumenten te evena ren. In Nederland zelf worden tegen woordig dan ook vrijwel uitsluitend nog mechanisch bediende orgels ver kocht. Evenals bij restauraties wordt ook bij nieuwbouw nagenoeg alles volgens oud recept met de hand gemaakt. Zo gieten de belangrijke orgelbouwers zelf platen uit tin of lood waaruit ze de pijpen vor men, omdat gietstructuur en toevoeg- stoffen invloed op de klankkleur heb ben. In Nederland is men nu ook weer pijporgels voor de huiskamer gaan bou wen. Ze worden op dezelfde manier als de grote kerk- en concertorgels met de hand vervaardigd, maar de pijpen zijn aangepast aan de grootte en de akoe stiek van de huiskamer. Voor deze am bachtelijk vervaardigde huiskameror gels neemt de belangstelling snel toe, melden de organisatoren van Muziek 80. Eikenhouten piano Nederland blijkt slechts één pianofabri kant te tellen. Ook hij vervaardigt zijn produkten ondanks het gestegen aantal van 4500 stuks per jaar nog grotendeels ambachtelijk, met voor elk exemplaar een individuele behandeling waar het de toonkwaliteit betreft. Of schoon men in het verleden wel eens proeven heeft genomen met industriële produktiemethoden, zijn op het ogen blik alleen die bewerkingen nog geme chaniseerd die geen invloed hebben op de toonkwaliteit. Ook de toegepaste materialen en constructies zijn traditio neel bepaald. Sinds kort wordt er weer teerd. De gouden-eeuwse steden schaf ten zich als in onderlinge wedijver klokkenspelen aan. Merkwaardig ge noeg ging de kunst van het klokken- gieten vervolgens teloor, maar na de tweede wereldoorlog is het oude am bacht weer tot volle bloei gekomen en hebben Nederlandse klokkengieters een groot aantal opdrachten in binnen- en buitenland uitgevoerd. Zo zijn de 170 carillons die op het ogenblik in de Verenigde Staten en Canada beieren, voornamelijk door Nederlandse klok kengieters vervaardigd. Eerbied waardig Een ander eerbiedwaardig oud am bacht dat in ons land nog door een stuk of zes vaklieden uitgeoefend wordt, is de vioolbouw. Ze kunnen de vraag bij na niet aan, want elk instrument dat uit hun handen komt, is een persoon lijk werkstuk van glanzende kwaliteit. Eén fabrikant van handgebouwde gita ren is er ook nog en twee bedriiven maken op min of meer ambachtelijke wijze koperen blaasinstrumenten voor de in ons land zo populaire fanfares, harmonie-orkesten en braas-bands. Muziek 80 zet het allemaal in het zon netje. Maar wat er in Utrecht toch hoofdzake lijk blinkt en klinkt, dat zijn de electro- nica met als topper een bijna 13.000 Elektronika, verwerkt in orgels en gitaren, voeren op Muziek '80 de bo- duur, door de importeur „een Ameri- ventoon. Nieuw is deze akkoordenvinder voor elk muziekinstrument een hulp middel voor muzikale mensen die het notenschrift niet beheersen en toch willem musiceren. een model met een klassieke kast van massief eikenhout in de handel ge bracht, aansluitend bij de sterk toege nomen verkoop van massief eiken meubels in oude stijl. Even vaderlands als de monumentale kerkorgels zijn de klokkenspelen of beiaards. Hoewel Aziatische landen er in een grijs verleden de basis voor leg den, kwamen ze als echt muziekinstru ment pas tot volle ontplooiing in Ne derland. Van de 14de eeuw af wist men de toonzuiverheid van de klokken sterk op te voeren en met name de ge broeders Hemony bereikten in de 17de eeuw zo'n hoog peil dat de beiaard als volwaardig harmonisch klinkend mu ziekinstrument kon worden geaccep- kaans wonder" genoemd instrument. „Dit kan nauwelijks een orgel meer he ten, zodat wij de benaming muziekcom- puter hanteren", aldus de aanprijzing. „De mogelijkheden zijn ongekend en nog belangrijker is dat nagenoeg ieder een op het instrument kan spelen. Vals spelen is haast onmogelijk geworden omdat de computer-scanner de aange slagen toetsen voortdurend controleert en tegelijk ook de begeleidingen die men heeft ingesteld. Met deze muziek- computer heeft men de beschikking over ontelbare accoorden met daarbij weer verschillende begeleidingen, pe daalmelodieën en arpeggio's". Sprekend effekt Nadrukkelijk aanwezig op Muziek 80', zijn ook de zogenaamde vocoder-syste- men die als de definitieve doorbraak van „het sprekende muziekeffekt" worden gedoodverfd. Ze bieden, heel simpel gezegd, de mogelijkheid om spraakklanken over te dragen op de klank van een muziekinstrument en om klankkleur of timbre van een ge luidsbron te kleuren, bij voorbeeld via met de mond gemaakte klanken. Zo kan men met behulp van de vocoder het aanzwellen of uitsterven van klan ken eenvoudig besturen door harder of zachter te zingen. Men kan ingrijpen, corrigeren, wijzigen in een klankstruc tuur. Men kan een klank schriller ma ken of harder, ronder, zachter. Tot dus ver was het gebruik van vocoders van wege de prijs slechts voorbehouden aan geluids- en filmstudio's, radiostations en wetenschappelijke instituten, maar nu raken ze ook voor het brede publiek bereikbaar. Op Muziek 80 zullen er voor het eerst in Nederland demonstra ties mee gegeven worden. PIET SNOEREN illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Lannoo's Autoboek voor Duitsland is een toeristische bijbel (648 blz. 57,-) die wei nig te wensen overlaat voor wie de Bondsrepubliek tot in alle hoeken en gaten wil door kruisen. Het biedt met vele honderden kleurenfoto's aller eerst bij 82 deelkaarten, vanaf Sylt en de andere Noordfriese eilanden tot de Köningssee in het zuidelijkste puntje aan de Oostenrijkse grens, rijkelijk informatie over aantrekkelijke reisbestemmingen. Opgeno men zijn ook gedetailleerde kaarten van de Rijn tussen Keulen en Mannheim en van de Moezel en daarop volgen meer dan tweehonderd pagi na's kaarten, foto's en infor matie over 48 steden van Aken tot Wuppertal, inbegre pen kleinere juweeltjes als Ro- thenburg ob der Tauber en Goslar. Er volgen nog over zichten van gastvrije burchten, natuurreservaten, toeristische routes en zo verder, inb pen een register op alle plf namen. Men kan van deze reisvi uren genieten en komt tenslotte nog maar een euvel op het spoor: de s kaarten bieden alleen hetl trum en naaste omgeving aansluitingen moet men 1 zoeken, maar worden wel geduid. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIH^ De mens is de enige in de natuur die toegerust is met begripsvermogen, met be wustzijn. Een groot voor recht. Maar het schept ook verplichtingen. Dat vermo gen plaatst ons niet buiten de rest van de schepping of verheft ons niet erboven, alsof wij alles beter weten en beter doen dan de planten en dieren. De mens heeft vaak zo ge dacht. Er naar gehandeld. De natuur gebruikt en misbruikt, vaak louter en alleen tot ver meerdering van stoffelijk be zit. Bewust of onbewust? On wetendheid zal niet zelden een rol hebben gespeeld. Gebrek aan inzicht in wat de natuur, de schepping nu feitelijk in houdt. Gelukkig groeit het aantal mensen dat voor het wer kelijk te laat is belangstel ling krijgt voor het milieu en voor onze flora en fauna. Het inzicht breekt door, dat het le ven geen leven meer zal zijn als er voor de natuur geen plaats overblijft. In de noodzakelijke strijd te gen de onwetendheid heeft Bert Garthoff een effectief wapen gelanceerd: zijn boek „Natuur zien-inzien-ontzien", waarvan de eerste oplage (139.000 exemplaren) onder auspiciën van de Collectieve Propaganda van het Neder landse Boek wordt uitgegeven als Boek van de Maand (sep tember). Bert Garthoff, alom bekend door zijn radiowerk en als commentator bij tv-films die de natuur tot onderwerp heb ben, toont zich ook in dit boek een geboren, meeslepend ver teller (je hoort hem praten), die aan de hand van alledaag se voorbeelden en in voor de leek begrijpelijke taal, de lezer wegwijs maakt in een wirwar van feiten en gebeurtenissen, zoals het ontstaan van de aar de en van ons land, het ont staan. van leven en wat dat precies is, en voortleven. Een inleidend boek dus. Bert Garthoff gaat er vanuit, dat je nooit de belangstelling van mensen voor hun omge ving kunt wekken door hen te overladen met feitenkennis. Het; leren kijken, het zien, komt bij hem op de eerste plaats. De vraag van het waar om van wat men ziet, leidt dan vanzelf tot begrip, van wat er gebeurt in de natuur, tot in zien. Heeft de mens eenmaal ontdekt dat hij geen toeschou wer is van de natuur, maar er actief aan deelneemt, er na drukkelijk deel van uitmaakt, dan komt hij automatisch tot de vereiste zorgvuldigheid, tot het ontzien. Van alle kanten Ontzien. Daar gaat het bij Garthoff om. Letterlijk bete kent het tegen-zien. Oftewel: niet alleen zien dat het er is, maar het ook van een andere kant bekijken. Van alle kan ten. Het ten volle laten mee tellen met al zijn waarden en functies voor het geheel. Je in de vervulling van die functies indenken. Je in het wezen van die plant, van dat dier, van dat landschap verdiepen. In beginsel, zegt Garthoff, dient het ontzien uitgangspunt van alle handelen te zijn, in die zin dat er niets „zomaar" gebeurt. Dat we zelfs als het faat om het vellen van maar én boom, tewerk gaan naar wat Albert Schweitzer bedoel de met „eerbied voor alle le ven". Garthoff maakt in zijn boek duidelijk dat de driestap zien inzien-ontzien geen vriLggj vend hupsje voor de graLjg voor de gezelligheid is, een onverbiddelijke vjjn waarde voor de vervullinglgn datgene wat de natuur veel nadrukkelijker met voor heeft dan onze oudeL^, opvoeders: ons eigen best\^ j Zelfbehoud t w Verplichte lectuur dus,^ nieuwe boek van de maL j. opdat het inzicht algerL, wordt, dat natuurbenouu Lj' behoud is, dat alle 1^. slechts kan bestaan in saan hang met andere levenite, men. De mens nadrukkLjgj inbegrepen. Het boek is rijkelijk streerd met foto's van kende natuurfotograaf van den Kam, met aquar( van Bert Boüman en mi structieve tekeningen in van Bab Siljée, waarde tekst en wat moeilijker als voedselketen, kringli de verwantschap van de met zijn natuurlijke omgei duidelijker zichtbaar won Zoals gezegd is dit een dend boek. De eenmaal Garthoff enthousiast gei lezer treft achterin een breide lijst van aanbe' lectuur aan (die ongetwi alle Garthoff's boekenkast!16* len sieren en waarbij hij^ ook te rade is gegaan vooi boek) waarin de lezer, maal op het spoor gezet, in de behandelde onder pen verder kan verdiep1 Opdat <inzien zal leiden tot!61 zien van de natuur. |et HAN HEET Bert Garthoff: Natuur inzien-ontzien. Ui t£ Ploegsma Amsterdam, t/m 4 oktober 22,50, na 32,50). M De Raad van Kerken in Ne derland heeft de regering en de Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid verzocht om alsnog te ko men tot een gezamenlijk wetsontwerp ter bestrijding van de leegstand. Aldus blijkt uit een uitvoerig com mentaar dat de Raad van Kerken aan de Tweede Ka mer heeft aangeboden als ractie op de onlangs herzie ne afzonderlijke ontwerp- leegstandswetten van de Partij van de Arbeid en van de regering. De Raad van Kerken is te leurgesteld dat in het nieuwe regeringsontwerp vrijwel geen rekening is gehouden met de vele voorstellen die de raad vorig jaar heeft gedaan ter verbetering van het aan vankelijke ontwerp. Daaren tegen is het nieuwe ontwerp van de Partij van de Arbeid veel meer omgebogen in de richting die de Raad van Ker ken voorstaat. De raad vree«t dat als de Tweede Kamer bin nenkort tussen beide ontwer pen moet kiezen, onvoldoende geprofiteerd zal worden van de nuttige voorstellen die in beide ontwerpen zijn te vin den. Mede onder invloed van het rapport 'Kraken in Neder land' dat de Raad van Kerken in 1978 publiceerde heeft de regering zich voor de zomer bereid verklaard de anti- kraakwet in te trekken. Naar nu blijkt deze voor woningen vrijwel onverxort in het nieu we leegstandsontwerp van de regering te zijn opgenomen. Aldus de reactie van de Raad van Kerken. Samen met de door oe rege ring voorgestelde mogelijk heid tot anonieme dagvaar ding in civiele procedures wordt daarmee een water dichte bestrijding van net kraken mogelijk zonder dat de wet garanties bevat dat deze in dienst staat van de be strijding van woningnood en leegstand. De Raad van Ker ken pleit ervoor dat in de wet een mogelijkheid wordt opge nomen om de belangen van eigenaren en krakers af te wegen. Zoals de ontwerp- leegstandswet van de regering er nu uitziet zal hij vooral de leegstand doen toenemen, stelt de Raad van Kerken. Omdat in feite een overgangs regeling voor zittende krakers ontbr,eekt zullen bovendien de vele ontruimingen die er van net gevolg zullen zijn er toe leiden dat de ernstige en door de raad in alle opzichten oetreuröe escalatie op kraak- gebied van de laatste tijd nog erger zal worden De Raad van Kerken verwei- komt oe verbeterde mogelijk heden tot vordering van leeg staande woonruimte in beide wetsontwerpen. Hij bepleit dat in de beroepsprocedure voor eigenaren de mogelijk heden tot vertraging zo gering mogelijk zijn. Op dit moment vindt de raad het regerings ontwerp beter dan dat van de Partij van de Arbeid. Daaren tegen geeft het regeringsvoor stel ten onrechte geen be roepsmogelijkheid aan wo ningzoekenden, wanneer een gemeente weigert om een leegstaande ruimte te vorde ren. Ook bepleit de raad om alle lege woonruimte in een leegstandsregister in te schrij ven. De PvdA heeft dit voor stel overgenomen. De rege ring niet. De raad heeft voor het geval het niet mogelijk blijkt om de twee wetsont werpen alsnog in elkaar te schuiven, twintig voorstellen aan de Tweede Kamer gedaan ter verbetering van het nieu we regeringsontwerp en zes er verbetering van het nieu we PvdA-ontwerp. Op 15 september wordt de vereniging voor pastoraal werkenden in het bisdom Groningen officieel opge richt en op 19 september de vereniging voor pastoraal werkenden in het bisdom Rotterdam. De verenigin gen willen uiting geven aan de solidairiteit tussen pries ters en pastorale werkers en werksters en optreden als belangenverenigingen. De verenigingen willen de le den vertegenwoordigen bij personen en instellingen, als hun belangen dit eisen en ze willen komen tot geregeld overleg met benoemende en werkgevende instanties om structurele regelingen te be reiken aangaande de rechts positie van de leden. Het is ook de bedoeling dat de verenigingen voor pastoraal werkenden stem gaan geven aan de mening van de pasto raal werkenden om bij te dra gen aan de ontwikkeling van het beroep en de uitoefening daarvan. In februari van dit jaar werd in het bisdom Utrecht een vereniging voor pastoraal werkenden officieel opge richt. Een paar maanden gele den kreeg de officiële oprich ting van de vereniging in het bisdom Haarlem haar beslag. In de andere bisdommen zijn gelijke verenigingen in op richting. De activiteiten, die tot nu toe vooral een voorbe reidend karakter droegen, worden gecoördineerd door een landelijk beraad. Het Amerikaanse ministe rie van justitie gaat een de portatieprocedure beginnen tegen de Roemeens-ortho doxe aartsbisschop Vale rian Trifa. Trifa, hoofd van de Roemeens-orthodoxe kerk in de Verenigde Sta ten, is beschuldigd van me deplichtigheid aan massa moord tijdens de Tweede Wereldoorlog. Een Amerikaanse rechtbank ontnam Trifa gisteren het Amerikaans staatsburger schap, omdat hij het land 30 jaar geleden illegaal binnen is gekomen. Bij zijn naturalisa tie-aanvrage in 1957 had hij verhuld dat hij actief is ge weest in de anti-semitische IJzeren Garde in Roemenië. Trifa heeft bekend dat hij lid is geweest van deze fascisti- sche beweging, maar oescnul- digingen dat hij in 1941 heeft aangezet tot een massamoord op honderden joden en chris tenen heeft hij steeds tegenge sproken. Ontzetting uit het staatsburgerschap is de eerste stap in de uitwijzingsprocedu re, die overigens nog wel ja ren in beslag kan nemen. De beschuldigingen tegen Tri fa zijn onder meer afkomstig van de 83-jarige Charles Kre- mer, voorzitter van een orga nisatie van Romeense Joden in de Verenigde Staten. Priesters verlaten Guatemala na bedreigingen Meer dan 100 katholieke priesters hebben in de laat ste maanden Guatemala verlaten, nadat paramilitai re terreurgroepen hen met de dood gedreigd hadden. De laatste drie weken is de verhouding tussen kerk en staat ernstig verslechterd door de aanslagen op mensen van de katholieke kerk in Guate mala, temeer daar het ver moeden bestaat dat de plegers ervan de steun genieten van de militaire regering. Vooral de geestelijken in de noordelijke provincie El Qui che hebben het zwaar te ver duren. Er werd een bomaan slag gepleegd op het klooster in het gehucht Uspantan, waar de bisschop van El Qui che (Juan Gerardi) juist her stellende was van de gevolgen van een moordaanslag. De bisschoppenconferentie van Guatemala heeft op grond van een uitgebreid on derzoek de regering ervan be schuldigd, de veroorzaakster van dè gebeurtenissen te zijn. De militaire regering van Gu atemala beticht op haar beurt de geestelijken ervan, „com munistische agenten" te zijn. De pogingen om de kritiek binnen het christelijk Vre descomité op het Russisch optreden in Afganistan bij te leggen, zijn mislukt Dit blijkt uit het communiqué, dat gisteren is gepubliceerd en dat verslag doet van de besprekingen, die op 25 en 26 augustus in Boedapest zijn gehouden. Op uitnodiging van de Hon gaarse protestantse bisschop Karoly Toth, voorzitter van het Vredescomité, waren ver tegenwoordigers van regiona le vredescomités naar Boeda pest gekomen, die kritiek hadden uitgeoeiend op het Russische optreden in Axga- nistan en op de verklaring, die het bestuur van het Vre descomité daarover had uitge geven. Met name werd het bestuur van het Vredescomi té, verweten, dat het geen duidelijke veroordeling over de Russische inval in Afganis tan had uitgesproken. In Boedapest waren vertegen- Lanka, de Verenigde Statch Frankrijk en Groot-Britt nië, alsmede Ninan Koshy waarnemer van de Werel raad van Kerken en ver< metropoliet Filaret en Lu mir Mirejovsky, voorzit respectievelijk secretaris- neraal voor het Vredescom Het thans uitgegeven comn niqué rept van een „open 11 vrije discussie". Het vermen dat de deelnemers hun vil; schillende meningen over Russische optreden hade is uitgesproken. Het zegt on<iu meer „Geconstateerd we ti dat deze gebeurtenissen r o geïsoleerd stonden, maar fi menhangen met andere v !a desbedreigende ontwikkel e gen en in verderliggende p x spectieven verstaan moei worden". Het communit )e merkt tenslotte op, dat io openlijke gedachtenwissei rc de gemeenschap der lec it van het Vredescomité, versterkt

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14