Einde dumpprijzen j melk snel in zicht DiCROS IS VEEL VOORDELIGER! Elke dag-week in week uit-onze klanten weten dit allang Bezuiniging op aow en onderwijs lijkt kansloos Poolse regering zwicht ook voor stakers Silezië Vooraanstaande PvdA'ers weigeren medewerking aan Sacharov-tribunaal Dief kreeg berouw Neergestoken meisje overleden ALLE EISEN INGEWILLIGD Gemeenten komen met eigen ontwerp voor politiewet ROTTERDAM: fteidte(2oummÈ ithekersdijk 34. 2312 DD Lelden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Qlro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas if-redacteur: Wim BuIJteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122245 (18.00 tot 19.00 uur) Dnnomenten: kwartaal 46.30: laar 173,70: losse nummers: 60 cent. Woensdag 3 september 1980, 70e Jaargang no. 21750 11 KATWIJK Een 47-jarige Rotterdammer heeft gisteren aan de Katwijkse politie be kend dat hij vorige week woensdag de loonzakjes uit het kantoor van de firma Northgo heeft gestolen. Daarbij maakte hij 16.000 gulden buit. De man kwam zich gisteren zelf bij de politie aangeven. De Rotterdammer was na de diefstal via België naar Duits land gevlucht. In het Zwarte Woud kreeg hij berouw van zijn daad en bezocht hij een predikant, die hem het advies gaf het geld weer terug te ge ven. De Rotterdammer had nog 13.000 gulden over van de buit en dat bedrag overhandig de hij gisteren aan de politie. De dief bood aan de resteren de 3000 gulden later terug te betalen om zijn schuld te ver effenen. Hij is na verhoor in gesloten. De politie was al op de hoogte van de identiteit van de dader voordat hij zich kwam aangeven omdat het kentekennummer van zijn auto bekend was. Trouwen in China moeilijk PEKING Jonge paartjes in Chi na moeten voortaan nog langer wachten op toestemming van de staat voor een huwelijk. Krijgen zij tenslotte het jawoord, dan moeten zij meteen beloven dat zij aan ge zinsplanning zullen doen, het geen betekent dat zij hooguit twee kin deren ter wereld zullen brengen. Er is een nieuwe wet in voorberei ding die het Chinese nationale volkscongres nagenoeg zeker zal goedkeuren. Het congres is ook van plan het verschijnsel van de Chine se muurkranten waarin tegenstan ders van het regime zich konden uiten aan banden te leggen. TEGENSTANDERS REFERENDUM CHILI OPGEPAKT SANTIAGO De afgelopen dagen zijn in Chili zeker 67 mensen gearresteerd, omdat ze kritiek hebben op het refe rendum over de nieuwe grondwet, die volgende week donderdag wordt ge houden. De nieuwe grondwet biedt president Pinochet de gelegenheid om tot 1997 aan te blijven. Inmiddels hebben tal van juristen en andere intellectuelen gevraagd het re ferendum op te schorten en te vervan gen door een volksraadpleging, die de Chilenen in staat zou stellen te kiezen voor het huidige militaire bewind of voor een voorlopige regering, die bin nen twee jaar democratie zal herstellen. DORDRECHT De 17-jari- ge Sylvia Monica van Ber- kei uit Dordrecht is gister» middag nyerleden aan de verwondingen die een 31-ja- rige metaalbewerker haar vorige week woensdag met een dolkmes toegebracht Omdat vrouwen hem al jaren lang hadden afgewezen, had hij uit wraak het voor hem on bekende meisje in een boetiek neergestoken. Boudewijn Speciaal programma over Bou dewijn de Groot op Ned. II om 22.25 uur. Om 22.00 uur pro gramma over de man. Op Ned. I om 20.00 uur docu mentaire over het Leningrad- se museum Hermitage en om 22.10 uur buitenlands over zicht in Panoramiek. Wolkenvelden Droog weer met enkele wol kenvelden. Middagtempera- tuur rond twintig graden. Zwakke tot matige zuiden wind. Zon op 06.54, onder 20.18 uur. Scheveningen hoogwater 11.56 en 00.13 uur, laagwater 07.07 en 19.49 uur. DEN HAAG Het ziet er niet naar uit dat de grootwinkelbe drijven die deze week hun melk prijs drastisch verlaagd hebben of nog zullen verlagen tot beneden de tnaanHap afschafte tnlnlmnm- prijs van 1.04, hun prijs weer uit vrije wil zullen laten stijgen. Ook niet nii het ministerie van econo mische zaken heeft aangekondigd dat het Produktschap opnieuw de bevoegdheid krijgt een minimum prijs vast te stellen als de handel de lage prijzen handhaaft. Het Produktschap rekent erop dat nog voor het eind van de week de bevoegdheid opnieuw zal worden verleend, waarna daarvan zo spoedig mogelijk gebruik zal worden gemaakt. Verschillende bedrijven die tot prijsverla- ging overgingen lieten bij navraag weten niet zo'n behoefte te hebben aan het stun ten met melkprijzen, maar toch ging giste ren geen van die bedrijven uit zichzelf te rug naar de tot maandag geldende mini mumprijs. Dirk van den Broek, die maan dag als eerste een verlaging tot 99 cent af kondigde, liet weten die prijs zolang mo gelijk te zullen handhaven, maar geen be hoefte te hebben aan stuntprijzen, zoals de 79 cent van bijv. de Miro. „Wat heeft de minister toch bewogen deze chaos te ver oorzaken", aldus Dirk van den Broek. (Zie-verder pagina 13 Wrakken in brand EN HAAG Als reactie het ontwerp voor een 1 leuwe politiewet van de linisters Wiegel (binnen- rndse zaken) en De Ruiter ustitie) heeft de Vereni ng van Nederlandse Ge- eenten (VNG) vanochtend m eigen ontwerp gepresen- erd. Een groot bezwaar van het ministerieel ont werp noemt de VNG dat het de scheiding tussen gesag (justitie) en neheer (binnen landse zaken) soals die nu bij de rijkspolitie be staat niet opheft. Het in stellen van provinciale poli tiekorpsen, zoals Wiegel en de Ruiter willen noemt de VNG zelfs onaanvaardbaar. Als voornaamste bezwaar noemt de VNG dat een groot deel van de Nederlanders hun invloed op de politie, via de gemeenteraden, zou kwijtra ken. In het ontwerp van de VNG wordt uitgegaan van de zogenoemde „eerstelijnspolitie zorg" en „tweedelijnsvoorzie ningen". De eerste lijn is de politiezorg voor dienstverlening, orde handhaving en opsporen van strafbare feiten. De tweede lijn omvat de spe cialistische taken die de capa citeit van een afzonderlijke ge meente te boven gaan. Gemeenten met meer dan 25.000 inwoners krijgen een ei gen korps (eerste lijn). Kleine re gemeenten moeten met om liggende gemeenten een geza menlijk korps vormen. Ge beurt dit dan moeten gezag en beheer van dit korps zoveel mogelijk in één hand komen: de burgemeester. Die voert het beheer, alleen of samen met andere burgemeesters en bij hem berust ook het gezag. Vol gens de VNG kunnen de ge meenteraden dan nog vol doende invloed uitoefenen. Voor de tweede lijn wil de VNG aansluiten bij de al ge groeide praktijk: Kerngemeen ten moeten een door Provin ciale Staten toegewezen gebied voorzien van specialistisch personeel en materieel. Vol gens de VNG is de politietaak in veertig tot vijftig gebieden in Nederland zó uit te voeren. Daar vindt de VNG geen pro vinciale korpsen voor nodig. WARSCHAU De sta king in het uiterst be langrijke Poolse kolen- en staalgebied Silezië is ten einde. De stakers gaan morgen weer aan het werk. Vertegenwoor digers van de Poolse re gering, geleid door vice- premier Alexander Kop ec, en de rond 350.000 stakers, onder voorzit terschap van laroslaw Sienkiewicz, hebben een akkoord getekend. Dit akkoord houdt in: invoe ring van een vijfdaagse wer kweek, verlaging van de pen sioengerechtigde leeftijd van 55 naar 50 jaar, de mogelijk heid van een vervroegd pen sioen voor ondergrondse mijn werkers na 25 jaar dienst en de afschaffing van het onlangs ingevoerde vierploegensys- teem. Voor de oprichting van een vrije vakbond was al eer der toestemming afgedwongen De stakingen in Silezië braken eind vorige week uit en breid den zich de afgelopen dagen snel uit. Deze massale staking was voor Warschau bijzonder pijnlijk, niet alleen omdat Sile zië een grote staal- en kolen- producent is, waarop een groot deel van de export van Polen berust, maar ook omdat Silezië een machtscentrum vormde voor partijleider Gierek c.s. Evenals de werkers in de scheepsbouw eisten de stakers een onafhankelijke vakbond benevens nog een aantal ande re zaken, die toegespitst waren op hun specifieke situatie. Het overkoepelend stakingscomité vertegenwoordigde 30 mijnen en 27 industriebedrijven. (Zie verder pagina 9) Relax Reizen vraagt surséance ROTTERDAM Directeur R. Verlinden van Relax Reizen heeft gisteren uitstel van beta ling gevraagd, aldus de Alge mene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus. Nog zo'n 4.500 mensen zouden met de organisatie op vakantie gaan. Het Garantiefonds, dat voor de belangen van de reizigers op komt, heeft daarmee een „strop" die tussen een half en één miljoen ligt. Verlinden is een broer van de directeur van Christoffel Reizen, die en kele weken geleden zijn werk zaamheden beëindigde. mh krant ontvangen? Bel saen 18.00 en 19.00 uur ummer 122248 en per ape- ale koerier wordt de krant •nog bezorgd. ADVERTENTIE Leuvehaven. nabi| museumschip "Buffel", zeil en motorjachten vanaf 6 meter. 3 t/m 7 september, dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Trein-Toegang- biljetten bi| vele stations. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van de vorige week door het kabinet aangekon digde bezuinigingsmaatregelen op bet gebied van de sociale verzeke ringen, lijkt bet plan de teveel be taalde AOW-premie aan werken de gehuwde vrouwen niet langer terug te betalen de minste kans te maken. Niet alleen de oppositie partijen, maar ook de regering»- partij VVD verzet zich hier fel te gen. Ook de bezuinigingsplannen voor onderwijs maken in de ka mer weinig kans van slagen. Volgens de VVD is het niet eerlijk, dat werkende gehuwde vrouwen wel het vol le pond aan AOW-premie betalen, terwijl zij later geen recht hebben op een volledi ge uitkering. De VVD acht de voorgestel de maatregel een onaanvaardbare lasten verzwaring voor de gehuwde vrouw. Bo vendien druist de maatregel in tegen het emancipatiebeleid. Ook wijst de VVD erop dat de voorgestelde maatregel pas in 1982 voor het eerst effect zal opleveren. De maatregel past dus eigenlijk niet in het ombuigingspakket voor volgend jaar. De plannen van onderwijsminister Pais om volgend jaar 250 miljoen te bezuini gen op de salarissen van onderwijzend personeel maken evenmin veel kans van slagen. Het CDA schaart zich achter de bezwaren tegen het snoeiplan en wijst erop dat niet alleen de onderwijsgeven den, maar iedereen in Nederland een stapje terug moet doen. Ook PvdA-fractie- leider Den Uyl laat zich in deze zin uit, nadat hij aanvankelijk nogal wat verwar ring had gezaaid met zijn opmerking dat het plan van Pais maatschappelijk onaan vaardbaar, maar tegelijkertijd bespreek baar is. Volgens Den Uyl zijn de bezuini gingen noodzakelijk, maar dan moet er wel een garantie tegenover staan dat met het inleveren van salaris (en niet alleen door onderwijskrachten) werkgelegenheid wordt geschapen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De PvdA-kamerleden drs. H. van den Bergh en drs. E. van Thijn, hei Oost-Europa-instituut in Amsterdam en de Nederlandse afdeling van Amnesty Interna tional hebben geweigerd medewerking te verlenen aan het Sacharov-tribunaal dat morgen en vrijdag in de Haagse Ridderzaal zal worden gehouden. Reden hiervoor is dat volgens hen het allerminst zeker is dat de in januari naar Gorki verbannen Russische fy sicus instemt met het tribunaal. Ook vinden zij dat de bijeenkomst in de Ridderzaal slecht is voorbereid en dat daardoor alleen maar schade kan worden toegebracht aan de zaak van Sacharov. Volgens dr. Martin van den Heuvel van het Oost-Europa-instituut in Amsterdam, die con tact heeft gehad met de in de VS woonachtige stiefdochter van Sacharov, mevrouw Yankele- vich, staat zij afkerig tegen het tribunaal. Me vrouw Yankelevich heeft geweigerd om als eregaste aan de conferentie in Den Haag deel te nemen. De organisatoren, de Russische emigranten dr. Michael Stern en zijn zoon Viktor, antwoorden daarop dat zij niet om uitdrukkelijke instem ming van Sacnarov hebben gevraagd, en alleen geprobeerd is' aan hem over te brengen dat een dergelijk tribunaal voor hem zou worden geor ganiseerd. Volgens de Sterjis heeft Sacharov daarop laten weten dat het tribunaal niet alleen "en uitsluitend over hem zou moeten gaan, maar eerder over Afghanistan en dat het tribunaal niet aan zijn naam moet worden opgehangen. Om praktische redenen heeft men niet aan dat verzoek niet voldaan. Bovendien, aldus de Sterns, heeft het tribunaal een wetenschappe lijk opzet en wil men alle politiek zoveel moge lijk uitsluiten. Maar ondanks de moeilijkheden zal het tribunaal in Den Haag gewoon doorgang vinden. Zie verder pagina 9 ADVERTENTIE -

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1