Slechte slapers vaak nodeloos in zorgen Expositie over Alphons Ariëns Nederland zuivert Rijn behoorlijk Ongerustheid onder Lekkerkerkers niet weg te nemen BETERE VOORZIENINGEN TURKSE WERKNEMERS iet alleen Luns verantwoordelijk voor s echt gascontract Italië Gesprek paus Hoessein óver Jeruzalem PAUS KOMT OP VOOR HET GEZIN 3INNENLAND Achterstand woningbouw nauwelijks in te halen „WE ZIJN ER DIRECT BIJ GEWEEST, BEGRIJPT U WEL?" Hongaarse bisschoppen prijzen regering Korte Metten Moeder Teresa overvallen en beroofd LEIDSE COURAN, NSDAQ 2 SEPTEMBER 1980 PAGINA 7 AMSTERDAM „Mensen ouden wat meer tevreden loeten zijn met de manier raarop ze slapen. Het is een abeltje dat iedereen acht ur slaap nodig heeft. Maar owel langer als korter sla- en wordt sociaal niet aan aard". Dit zei prof. Visser is teren op de vooravond an het vijfde Europese con- res over slaap en slaap- toornissen dat vandaag in imsterdam begint en tot rij dag zal duren. •rof. Visser is hoogleraar in de fisychofysiologie aan de facul- eit der sociale wetenschappen fan de Universiteit van Am- terdam. „Het feit dat slapen jen individuele aangelegen heid is, maakt het onderzoek ixtra ingewikkeld. Vaak heb ben mensen klachten over het lapen, terwijl ze wetenschap- lelijk gezien het gewone pa- roon vertonen". Tolgens Visser komen veel lensen met de klachten over lapen bij de dokter. „Ze chuiven hun slaapproblemen aar voren. Maar de' werkelii- :e problemen liggen elders )e hoogleraar benadrukt dat riensen met klachten echt een •robleem hebben. „Maar vaak ;omen die klachten voort uit inbegrip. Ik ken heel wat col- ega's die zich over hun slaap gedrag zorgen maakten en pil- en slikten. Ze wisten niet dat Twee organisatoren van het slaapcongres: de hoogleraren Visser (links) en Kamphui- sen (r). oudere mensen meestal min der en minder diep slapen. Maar ouderen hebben dan ook niet zoveel slaap meer nodig". Visser legt uit dat een nacht slapen uit een aantal terugke rende fasen bestaat, die steeds een minuut of negentig duren. „Eerst slaap je heel erg licht, daarna steeds dieper. In de laatste fase van iedere cyclus begin je te dromen. Je slaapt dan heel licht en beweegt dan heftig je ogen". Dat stadium wordt dan ook het REM-stadi- um genoemd. („Rapid Eye Mo vements"). Als dat stadium achter de rug is begint een nieuwe cyclus. Zoals alle voorgaande congres sen die door de Vereniging van Europees Slaaponderzoek (ESRS) werden georganiseerd is ook dit congres opgebouwd rond drie hoofdthema's. Dit jaar zijn dat de thema's slaap stoornissen en depressies, het dagelijkse rustactiviteit en waakslaapritme en slaap en emotionele stress. Daarnaast worden er een aantal „works hops" ingericht rond thema's als periodieke slaap-„aanval- len", ploegendienst en ver keerslawaai. Nieuwe ambassadeur in Zuid- Afrika DEN HAAG Binnen kort wordt drs. J. van der Valk, momenteel Neder lands ambassadeur in Bel grado, benoemd tot ambas sadeur in de Zuidafrikaan- se hoofdstad Pretoria. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken be kend gemaakt. De nieuwe ambassadeur volgt in Pre toria mr. R. Froger op, die met pensioen gaat. VLAARDINGEN „Er is geen sprake van dat het Nederlandse aandeel in de zuivering van de Rijn heel klein is. We lopen welis waar achter bij Duitsland en Zwitserland, maar dat verschil is vrij klein. Die twee lan den zuiveren respectievelijk zeventig en vij fentachtig procent van het op de Rijn te lo zen water. Nederland zuivert zestig procent en Frankrijk vijftien". Dit zei minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) vandaag bij het begin van de bouw van een nieuwe waterzuiveringsinstallatie in Vlaardingen. Deze installatie is een onderdeel yan een plan voor de zuivering van de gehele Rijnmond, waarvoor vier installaties gebouwd zullen wor den. Het is de bedoeling dat hierdoor het huis houdelijk en industrieel afvalwater dat geloosd wordt voor 96 eb 98 procent gezuiverd wordt. Volgens de minister zijn de recente publicaties, dat Nederland te weinig aan de zuivering van het Rijnwater zou doen te wijten aan een ver keerde interpretatie van de gegevens die door de Internationale Rijncommissie zijn verza meld. De minister zei dat maatregelen in het Rijn mondgebied niet achterwege gelaten mogen worden onder het mom, dat het vervuilde wa ter toch direct in zee stroomt. Het vuil hoopt zich in zee op en bedreigt daar de natuurlijke systemen. Bovendien gaat het vuil met de stro ming naar de Waddenzee. Daarnaast hecht het vuil zich aan in het water zwevende deeltjes en zakt dan naar de bodem. Het aldus ontstane slib moet dan regelmastig worden opgedregd. Het wordt steeds moeilijker hiervoor een stortplaats te vinden. Koopvaardij ontsloeg teveel officieren ROTTERDAM Op de Nederlandse koopvaar dij zijn vorig jaar teveel officieren afgevloeid. Enkele rederijen zijn zo rigoreus te werk gegaan, dat zich nu een enorm te kort aan jonge officieren voordoet. In de kust vaart leidt dit tot ont duiking van de be- mnningsvoorschriften. Een en ander schrijft de scheepvaartinspectie in zijn verslag over 1979. Het tekort aan officieren was eind vorig jaar opgelopen tot 120 stuurlieden en 80 scheepswerktuigkundigen. Een overschot was er aan oudere gezagvoerders en eerste stuurlieden en hoofdwerktuigkundigen. (Van onze parle mentaire redactie) DEN HAAG Als de overheid het woningtekort vóór 1990 zou wil len inhalen, dan moet zij vanaf dit jaar gemiddeld minimaal 105.000 woningen per jaar tot stand la ten komen. De vooruitzichten daarop zijn echter zeer somber ge worden. Deze wei nig optimistische conclusie trekt het Sociaal Cultu reel Planbureau (SCP) in zijn tweejaarlijks rap port over de wel zij nssituatie in ons land. Volgens het plan bureau gaat het met name om het tekort aan huurwo ningen, welk per centage nog steeds daalt als gevolg van de overheve ling van huurwo ningen naar de koopsector. Het woningtekort drukt vrijwel ge heel op de jongere leeftijdsgroepen. Voor bejaarden ligt het probleem in" het grote tekort aan aangepaste be jaardenwoningen. „Om aan de be hoefte te voldoen, zouden in de jaren 1978 1985 onge veer 100.000 be- jaardenwoningen gebouwd moeten worden. In 1978 werden er slechts 4000 opgeleverd". Het woningtekort is vooral in de Randstad voelbaar, waar 44 procent van het tekort is gelegen. Bovendien blijft in deze streek de woningbouw aanzienlijk achter bij de rest van het land. Veertig pro cent van de urgent woningbehoeven- den en een even groot percentage van de minderhe den woont in de vier grote steden. Met name over de situatie van de minderheden in ons land uit het SCP zijn bezorgd heid: zij staan va ker en langduriger als woningzoeken den ingeschreven en zijn ook slechter gehuisvest. LEKKERKERK Deskun digen van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid (RIV) hebben gisteravond in een bewonersvergadering in Lekkerkerk getracht het gemoed van de geëvacueerde bewoners te kalmeren, dan wel hun ongerustheid over de gevolgen van de gifvond sten uit de gifwijk niet gro ter te doen worden. Ze zijn hierin niet goed geslaagd. De bewoners willen uitsluitsel over de de schadelijke gevol gen voor hun gezondheid van af augustus '79, dat is sinds het doorroesten van de leidingen onder hun huizen, tot op de dag van ontdekking van de drinkwaterverontreiniging in Lekkerkerk-West, op 23 april '80. Het RIV kon daar echter geen antwoord op geven. Dr. H. Coven, directeur van het RIV, trachtte de ongerustheid bij een vraagsteller weg te ne men. „We zijn er direkt bij ge weest, begrijpt u wel? Als u die maar dat de bezorgdheid voor geruststelling wilt aanvaar- bijvoorbeeld leukemie er niet ju:i meer is. „De kans dat iemand uit deze gifwijk deze ziekte krijgt, is niet groter dan in bij voorbeeld Winterswijk", aldus de arts. den?", waarop hij een ferm „Nee" als antwoord kreeg. De arts van het het RIV ver klaarde dat een groot aantal volwassenen is onderzocht, D'66: Koopkracht kan voor niemand gegarandeerd DEN HAAG Hoewel voor geen enkele inkomenscate gorie een koopkrachtgaran tie kan worden gegeven, moet naar handhaving van de koopkracht van de laag ste inkomens althans ge streefd worden. Wel zal ge kort moeten worden op de inkomens van uitkerings trekkers en ambtenaren. Dat staat in het beleidspro gramma van D'66. Het sociaal- economisch deel daarvan komt begin oktober op het congres van D'66 aan de orde. D'66 vindt dat de inkomens die bo ven het laagste niveau zitten in ieder geval moeten inleve ren. Minder particuliere beste dingen en een verlaging van de uitgaven van de departe menten is volgens de Demo craten noodzakelijk om de in dustrie weer gezond te maken. Zij menen dat Nederland in haar beleid voorrang moet ge ven aan de werkgelegenheid, aan energiebesparing en aan meer en betere woningen. Veder-Smit: Klokkenberg moet blijven DEN HAAG Staatssecre taris mevrouw Veder-Smit van volksgezondheid, meent dat het hartchirurgisch cen trum „de Klokkenberg" in Breda moet blijven. Volgens haar kan dit centrum een nuttige en noodzakelijke bij drage leveren aan de totale capaciteit voor open hartchi- rurgie in ons land. Veder-Smit heeft dit gezegd in antwoord op vragen van het Kamerlid Wessel-Tuinstra (D'66). De staatssecretaris zei het standpunt te delen dat het aantal open hartoperaties dat momenteel in de Klokkenberg wordt verricht, niet opweegt tegen de investeringen. DEN HAAG Minister van der Klaauw van buitenlandse zaken zal deze week in Ankara een verdrag tekenen dat de sociale zekerheid zal opvoeren voor Turkse werkne mers in ons land en him familie in Turkije. Turken van wie het gezin in Turkije woont en die in Nederland werkloos worden, zullen voortaan via de ziekenfondsraad ziektekosten van hun gezinsleden vergoed krijgen. In de huidige situatie moeten de „Nederlandse" Tur ken deze nog zelf betalen. De betaling van wer kloosheidsuitkeringen wordt vergemakkelijkt. Ook de betaling van het weduwenpensioen van teruggekeerde gastarbeiders die in - Turkije overlijden, wordt versoepeld. Minister Van der Klaauw verblijft in Turkije van 3 tot 7 september. Hij zal met zijn Turkse collega Hayrettin Erkman van gedachten wis selen over de ontwikkelingen in Iran, Afghani stan en het Midden-Oosten. EN HAAG Het is niet alleen minister iUns geweest die er in de tweede helft van de laren zestig voor gezorgd heeft dat Italië voor n spotprijsje aardgas kon kopen in Neder- id. Zijn collega De Block van economische zaken, eveneens van de KVP, dwong DSM er ne in de betreffende vergadering van de Neder- andse Gasunie in te stemmen met het Italiaan se contract. Aldus welingelichte kringen bin- ïen het staatsbedrijf DSM. De Nederlandse Gasunie NV is slechts voor tien procent rechtstreeks in handen van de staat; de an dere aandelen zijn van DSM (veertig procent) en van de oliemaatschappijen Shell (25 procent) en Esso (25 procent). Daarom was het voor het kabi net-De Jong noodzakelijk dat de andere aandeel houders akkoord zouden gaan met de voorwaar den, waarop Italië zo goed wilde zijn aardgas in Nederland te kopen. Minister Luns vreesde dat deze NAVO-bondgenoot zich anders afhankelijk zou maken van gasleverenaties uit de Sovjet-Unie. De deskundigen in de Gasunie waren er fel op te gen dat Luns zijn zin kreeg. Niet alleen vanwege de extreem lage prijs voor Italië (vier cent per ku bieke meter), maar ook en vooral omdat in het contract geen indexering aan de prijs van olie of aan de inflatie was opgenomen. Het was te voor zien dat dit de Gasunie en dus ook de staat honder den miljoenen guldens aan inkomsten zou gaan schelen. Vandaar dat DSM aanvankelijk weigerde akkoord te gaan. Het bedrijf moest zijn verzet sta ken na een zg. aanwijzing van mr. L. De Block, die daartoe gerechtigd was op grond van het feit dat de minister van EZ de enige aandeelhouder is van DSM. Het is niet bekend op welke wijze de minis ter Esso en Shell zover kreeg dat zij hun bezwaren introkken. De hele zaak werd nog schrijnender doordat Italië al een paar maanden na het totstandkomen van dit contract toch gingen onderhandelen met de Sovjet- Unie. Dit resulteerde hierin dat de Italianen bin nen vrij korte tijd ook Russisch gas kregen en dat zij dat nog altijd krijgen. Het heeft geduurd tot het einde van de' oliecrisis (eind 1973) geduurd, voor dat minister Lubbers, toen minister van economi sche zaken, erin slaagde wijziging te brengen in> het Italiaanse contract. Desondanks betaalt dit land nog steeds aanzienlijk minder dan de andere bui tenlandse afnemers van de Gasunie. Mr. D. Spie renburg, de speciale afgezant van de regering, pro beert momenteel ook dit contract verbeterd te krij gen. Wie niets of weinig weet van monseigneur Alpbons Ariëns kan tot en niet zondag 14 september in de Twentse Schouwburg te Enschede terecht en wie al veel van hem weet, evenzeer, want hier aan historisch materiaal bij elkaar is gebracht, moet zelfs de kenner nog wel op iets ongeziens of on gelezens verrassen. Honderden stukken van hoogst interessante betekenis, van de toog en kelk van Ariëns tot vele authentieke brieven en artikelen, waaruit blijkt hoe diep en heftig de sociale strijd ging ten tij de van de Enschede Ariëns-periode (kape laan van 1886 - 1901), tussen fabrikant en arbeider. Stukken, die nog niet eerder in zo'n grote hoeveelheid bijeen zijn gebracht. De expositie, die wordt gehouden onder het motto: „Ariëns, een priester onder de arbei ders", is opgezet door het Twents Ariëns-comi- té in samenwerking met het Twents-Gelders Textielmuseum. Wethouder A.H. Wibier van Enschede heeft het afgelopen weekeinde de officiële opening verricht. Hij zei onder meer dat Enschede ten tijde van Ariëns voor een aantal problemen stond, dat ook nu weer actu eel is. Zoals tegen het einde van de vorige eeuw duizenden mensen van elders door de textielindustrie werden aangetrokken, zijn er in de zestiger jaren opnieuw duizenden, nu Spanjaarden, Italianen, Turken en Marokka nen naar Enschede gekomen om er werk te vinden. Evenals toen moeten mensen, die ver van hun vertrouwde omgeving een nieuw be staan opbouwen, worden opgevangen zoals Ariëns, dat deed. Het gebeurt wel, maar nog niet voldoende. Ariëns was verder vol zorg voor mensen, die het slachtoffer waren gewor den van drankmisbruik. Ook in deze tijd zijn er velen, die door overmatig gebruik van alco hol of drugs in moeilijkheden zijn geraakt. Een andere groep mensen, waarvoor Ariëns het op nam, waren de daklozen. De woningnood is te genwoordig nog niet opgelost en vraagt de grootst mogelijke aandacht. Ariëns heeft het voorbeeld gegeven daadwerkelijk iets te doen aan de noden van de mensen. Daarom is, aldus de wethouder, een bezoek aan deze tentoon stelling de moeite waard. De organisatoren stellen de bezoekers in de ge legenheid ziqh tegen een geringe vergoeding de nieuwste publicatie - over Ariëns aan te schaffen, namelijk een studie van Bert Hesse- link uit Nijmegen, die ook alle geëxposeerde materiaal verzamelde. Hij kon daarbij onder meer beschikken over het Katholiek Docu mentatiecentrum te Nijmegen, het Textielmu seum Enschede en het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis te Amsterdam. Door middel van een boeiend klankbeeld wordt de bezoeker over het werk en de persoon van Ariëns kort geinformeerd. De expositie zelf geeft daarover breder informatie. Eén van de belangrijkste conclusies die men na de aan dachtige bezichtiging kan trekken, is, dat Ariëns meer was dan een sociaal bewogen, priester of markante persoonlijkheid, maar een man, die voor alles de menselijke waardigheid wilde verdedigen tegen niets ontziende econo mische machten. Zijn betekenis reikte veel verder dan de kerkelijke en maatschappelijke groepering waartoe hij behoorde, en de stad of streek, waarin hij toevallig werkte. De exposi tie wordt gehouden ter gelegenheid van de landelijke Ariëns-herdenking, die op 7 septem ber te Enschede wordt gehouden bij het vijftig jarig bestaan van de Ariëns-parochie. Tussen de Hongaarse staat en de rooms-katholieke kerk in Hongarije bestaat een goede verstandhouding. Wij kunnen met een gerust hart zeggen dat we op een heel goede weg zijn. Dat staat in een verklaring die de rooms-katholieke bis schoppenconferentie van Hongarije heeft gepubliceerd ter gelegenheid van het feit dat dertig jaar geleden de Hongaarse volksrepubliek de eerste overeenkomst met de rooms-katholieke kerk van het land ondertekende. De verklaring is afgedrukt in het katholieke weekblad „Uj Em ber" (Dé.Nieuwe Mens). De verklaring is volgens inge wijden de meest welgezinde tegenover de communistische regering van Hongarije sinds jaren. Er wordt niet in gerept over de vervolging van ae kerk in de afgelopen 30 jaar. Koning Hoessein van Jordanië zal deze week in het Vaticaan met Paus Johannes Paulus 2 een gesprek hebben over het pro bleem Jeruzalem. Dit heeft een woordvoer der van het koninklijk paleis in Amman meegedeeld. De formele annexatie van de Arabische sector van Jeruzalem door Israël heeft in de Arabi sche wereld felle kritiek uitgelokt. De Arabi sche landen hebben gedreigd een gezamenlijke boycot af te kondigen tegen landen die Jeruza lem als de hoofdstad van Israël erkennen. De koning zal door zijn echtgenote, koningin Noor, vergezeld worden en tevens ontmoetin gen hebben met enkele Westeuropese leiders, alvorens voor een privé-bezoek naar Engeland te reizen waar hij met hoge regeringsfunctio narissen vraagstukken betreffende het Mid den-Oosten wil bespreken, aldus de woord voerder. De vierduizend bezoekers van de Toogdag van het Zoeklicht de zaterdag in Hilversum werd gehouden hebben besloten aan de Israëlische ambassadeur in Nederland een telegram te zenden waarin zij hun medeleven en liefde be tuigen voor Israël en Jeruzalem vrede toe bid den. Ds. J. A. Malco uit Hengelo wees erop dat het volk van Israël moeilijke tijden zal bele ven. Dat hebben de profeten voorzegd, maar de Messias-koning zal komen en dat zal victo rie voor Israël betekenen. Op het 25-ste muziekfestival van Umbrië in Midden Ita lië van 14 tot 28 september zal de première gegeven worden van een Te Deum dat de Poolse componist Krzystof Penderecki heeft gecomponeerd met een op dracht aan zijn landgenoot, Paus Johannes Paulus II. Penderecki, auteur van een gevierd requiem, zal het Te Deum zelf dirigeren. Het zal worden uitgevoerd door orkest en koor van Radio- Krakau. In Umbrië staat dit jaar nog een Te Deum op het programma, dt van Hector Berlioz. Moeder Teresa van Calcutta heeft de oprichting van een tehuis aangekondigd in Miami in Florida. Van daaruit zullen zusters van haar congregatie der missionarissen van de naastenliefde gaan werken onder de prostituées van de stad. De nieuwe vestiging komt in de hoerenwijk van Miami. Moeder Teresa is in Oegan- dese hoofdstad overvallen en van al haar persoonlijke zaken beroofd. De Indiase zuster verblijft in Oeganda om de huiverlening te lei den voor het hongergebied in het noorden van dat land. Zij moet nu echter op haar beurt worden gehol pen. Paus Johannes Paulus 2 heeft zaterdag zijn bezoek aan l'Aquila (ter gelegen heid van de geboorte zes honderd jaar geleden van de H. Bernardinus van Sie na) beëindigd met een op roep aan de Italianen om zich krachtig te verzetten tegen de gevaren, die het ge zin bedreigen. Tijdens zijn predikatie in de basiliek van „Santa Maria di Collemaggio" in l'Aquila noemde de paus als het groot ste gevaar voor het gezinsle ven de overal in de wereld toenemende zucht naar genot en plezier. Deze doet volgens de paus de liefde tussen man en vrouw wegkwijnen. Zij leidt tot echtelijke ontrouw. Echtscheiding en abortus. De paus deed een beroep op de Italiaanse bevolking om het, recht van het ongeboren kind op leven volledig te eerbiedi gen. Voor zijn bezoek aan l'Aquila bracht de paus ook een be zoek aan de westelijke ingang van de tunnel, die door de Gran Grasso wordt gebouwd. De tunnel door het 3000 me ter hoge bergmassief is 12 ki lometer lang. Hij zal waar schijnlijk eind 1981 in gebruik kunnen worden genomen. Een van de 700 arbeiders, die aan de tunnel werken, herin nerde de paus aan de Poolse arbeiders, „die worstelen voor de verwerkelijking van de vrijheden, die in het hart van de arbeiders verworteld lig gen".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7