-producent speelfilm Italiaans eten in Leidschendam 'Sint Bavo' mede van Nederlandse smet een zonnigeafloop.. ©reserveerde ontvangst 7oor plannen „De Does" kritiek op iiieuwbouwnieuws ^schromelijk overdreven" LfAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 2 SEPTEMBER 1980 PAGINA 5 Leiderdorp wijst anti- kraakbepaling Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. door Ton Pieters weinig waakzaam als maar mogelijk was door te brengen. Rome, waar bij het station Termini 's avonds de krekels en de vleermuizen de nacht voorbereiden, bakt ze wel bruin, tenzij je figghi freschi con prosciutto bestelt, want verse vijgen met ham gaan zo blank als wat op de tong. Toen kwam Giovanni's praktijk, in de Lage Landen. Daartoe contractueerde hij zich aan vestigingen als De Beukenhof in Oegstgeest, Quinn's Garden restaurant in Amsterdam, hotel Huis ter Duin, Noordwijk, en rotisserie Oudt-Leyden. Geen poespas dus. Genoeg in de ransel om opperkeukenmaarschalk te worden. Dan draai je uiteraard je hand niet meer om voor het bereiden van een excellent Italiaans gerecht. Giovanni's opzet is nu, zijn bezoekers, zijn etende en drinkende gasten, in opperste staat van verrukking te brengen aan de hand van een Italiaanse kaart, die op een culinaire taptoe trots zij aan zij zou kunnen staan met de Franse garde. Giovanni Matarazzi heeft het ere-saluut aan de Italiaanse keuken geopend met een schot van zijn hart. Hij liet namelijk zijn bejaarde 76-jarige moeder, la Mamma, overkomen, omdat zij als geen ander tortelloni kan maken. Voor die tortelloni kon je Giovanni vroeger al 's nachts wakker maken. Om verder maar niet te praten van haar ravioli; con pommodori, met tomaten zeg maar. Als la Mamma de lepel roert, wordt het niet stil in de Italiaanse keuken, o nee, dan juicljt heel het huisgezin, zoals het een goed Italiaanse famiglia betaamt. Of die geluiden nu deze week ook aan de Veursestraatweg te beluisteren zullen zijn betwijfel ik, want vermoed wordt dat niet la Mamma, maar een andere doserende grootheid de gerechten van Rozenlust gaat bestieren. Immers in het gevolg van la Mamma kwam ook Italiaanse meesterkok, maestro della cuccina, Emanuele Mattarelli mee, die zijn dagelijkse meelspijzen verdient als chef van het roemrijke restaurant Giannino, ergens op het Appenijnse schiereiland. Hij werkt in Villa Rozenrust samen met vaste chef-de- cuisine Koos van Noort, hetgeen de keuken compleet en het succes verzekerd doet zijn. Zondagmiddag werd de Italiaanse Week van Villa Rozenrust voor een illuster gezelschap genodigden officieel opengevouwen. Daar was, onder anderen, Willy Alberti, die, met steun van Tony Eijk aan de piano, de meest jordanese Italiaanse klanken over de tafels strooide. Tot groot genoegen van eeniegelijk, want zelfs de Italiaanse ambassadeur in Den Haag werd bijkans tot schreiens bewogen en zorgde voor menig open doekje. En dan die substantiële keur aan gerechten die af en aan gedragen werden: eerst aan en de schaarse restanten weer af. Onze mede aanzittende waarnemer noemde even wat, nou, laat ik maar van wal steken: „le ricchezze marine all' aceto (ik dacht met azijn, T.P.) di vino i tortellino (of tortelloni) a la nonna Lina; II principe del mare 'al forno; Fantasia del maestro mattarelli; il Filetto di vitello ai funghi alpini. Nou ja, hou maar op; het is teveel om om te noemen. En dan komen er nog zo veel doopnamen bij. Soms denk ik weieens, dat de naamgeving onze door Christus aangegeven evennachtslijn heeft bepaald, door de invloed van geschiedschrijvers. Want tussen de vini linea recta en de vini troppo dolci ligt zoveel drijfzand, dat ik het daar maar mee moet houden. Het zijn strelingen voor alle zintuigen. Zoveel strelingen, dat ik ze met een zekere nauwgeletheid moet registreren en afsluiten. Volgens Giovanni heeft de Italiaanse keuken zoveel culinaire schoonheden te bieden, „dat Nederland daar weinig of nauwelijks iets aan toe te voegen heeft. Hier kunnen we slechts hopen, dat de prijzen in de hand worden gehouden". Een menu van zes gangen voor honderdenvijftien gulden, inclusief aperitief, bittergarnituur en een likeurtje niet koffie toe, met daarnaast een aparte blik op de speciale kaart. In Italiaanse lires opgesomd.. Dan ga je nog een paar uur door... HOOFDROL VOOR PETER FABER INTE GEK OM LOS TE LOPEN 2IDERDORP De plannen voor een toe- imstig recreatiegebied „De Does" zijn gis- ravond uiterst gereserveerd ontvangen or de commissie Ruimtelijke Ordening en >enbare Werken. „Van deze zaak kan ik »g niet koud of warm worden", zo formu- erde PvdA-raadslid F. Leijnse het, die eende dat er weinig behoefte aan was. it werd de commissieleden spoedig Mijk t de provinciale behoefte aan een f .u om g in te storten het belangrijkste uitgangspunt or de aanleg van een recreatiegebied is, dat lgens het recreatieschap Noord-Zuid Hol- ïds Plassengebied een regionaal karakter )et hebben. De commissie zette wel de nodige aagtekens met betrekking tot de nabijheid van rijksweg A4 en de onvermijdelijke geluids overlast. Vanaf de publieke tribune maakte be stuurslid Menken van de watersportvereniging Doeshaven bij voorbaat bezwaar tegen vergro ting van de jachthaven. „De Does wordt als vaarwater dan te druk", zo betoogde de heer Menken. De commissie kwam tenslotte tot de conclusie dat een langdurige periode van puin- stort moest worden vermeden. „Als er puin ge stort moet worden moet de dagrecreant zo spoe dig mogelijk van het recreatiegebied kunnen profiteren", was het standpunt van het burger commissielid Van de Beek, waar een meerder heid van de commissie zich achter kon scharen. Alleen het PPR-raadslid J. Gordijn stelde uit milieuoverwegingen onoverkomelijke bezwa ren tegen puinstort te hebben. Regisseur Guldo Pieters (tweede van links) met de bijna voltallige rol bezetting voor de psychiatrische Inrichting Sint Bavo, toneel voor zijn nieuwe film „Te gek om los te lopen". ik me niet verantwoordelijk voor. Waar ik me wel verantwoordelijk voor voel, zijn de veranderingen die we aan het aanbrengen zijn. Een daarvan is het onderbrengen van een aantal patiënten in zogenaamde „be schutte huisvesting". Patiënten zo maar drie hoog ^chter in een flatge bouw neerzetten, zou een pure mis daad zijn. Ze zouden het niet aankun nen in een maatschappij die zich be paald niet vlekkeloos tegenover hen gedraagt. Er moeten dus tussenvoor zieningen gevonden worden, waar ze hun zelfstandigheid kunnen hervin den. Wij zijn hier gaan denken aan een film over dat probleem en over de Bavo. Daarvoor hebben we als op drachtgever Cinecentrum benaderd." Die geprekken over het hoe van die film hebben het effect van een olie vlek gekregen, want het oorspronke lijke plan voor een korte documentai re in opdracht van de Bavo, groeide uit tot een complete speelfilm, gefi nancierd door het Produktiefonds, di stributeur Robbert Wijsmuller van Concorde Films, en de St Bavo-stich- ting met steun van het Nationaal Fonds voor de Geestelijke Vblksges- zondheid en het Koningin Juliana Fonds. Regisseur Guido Pieters: „Toen we drie jaar geleden met de Bavo begon nen te praten, was het allemaal nog heel klein. Maar er kwamen steeds meer ideeën te voorschijn en ik vond het zonde die los te laten. Na „Kort Amerikaans" zijn we onmiddellijk verder gegaan. „Te gek om los te lo pen" wordt absoluut geen documen taire. De hoofdpersopnen zijn karak- ters uit de werkelijkheid," gespeeld door goede acteurs. En die hebben in tensief contact gehad met de mensen en hun levensomstandigheden hier. We maken een film voor een groot publiek, niet voor de mensen die de problemen al kennen. We zijn het fa cet humor ook niet uit de weg gegaan. Dat is dan niet lachen óver die men sen, maar lachen mét die mensen. Na tuurlijk liggen vergelijkingen met „One flew over the cuckoo's nest" voor de hand. Maar ze zijn niette recht. In die film verenigen bewoners van een inrichting zich om tegen de léiding te vechten. De leiding hier heeft de film gestimuleerd. Ik heb met Karin Loomans het scenario ge schreven, maar daar is steeds rugge spraak over geweest. Over wat kon, wat niet kon." Directeur van der Lan de heeft wat dat betreft ervaring. Hij was supervisor van de opnames van Renee van Nie's „Kind van de zon". Hoofdrolspeler Peter Faber: „We heb ben hier naar mensen gekeken, met ze gepraat en met ze gegeten. Maar als ie me nou vraagt hoe je zulke geeste lijk gestoorde mensen moet spelen, kan ik 't je nauwelijks zeggen. Ik denk dat je heel ver komt als je ge woon normaal doet. De verschillen zijn niet zo groot. Maar je moet wel oppassen. Wij zijn bijvoorbeeld ge wend om elkaar kameraadschappelijk aan te raken, op een arm of een schouder te slaan. De mensen hier zullen dat nooit zo snel doen. Op zul ke dingen maken de psychiaters en de verzorgers je opmerkzaam." Jaap Stobbe, die zijn vriend speelt: „Toen ik het script thuis gelezen had, wist ik precies hoe ik mijn rol zou spelen. Maar toen ik hier kwam, wist ik niks meer. Ik moest helemaal opnieuw be ginnen. Als je hier een paar dagen rondloopt, denk je dat de mensen „buiten" abnormaal zijn." Inmiddels zijn er al drie opname-da gen achter de rug voor de film die volgend jaar in de bioscoop verschijnt. De Tsjechische acteur Standa Bares, in '68 naar Nederland gevlucht en de laatste tijd opvallend in een aantal kleine rollen in Nederlandse films, speelt een van die acht op avontuur: „Ik heb Peter Faber bezig gezien. Dat is echt erg goed. Ik heb hier van te voren een dag rondgekeken, maar hij is werkelijk dagen achteréén hier be zig geweest. Soms schrok ik er van als ik naar hem keek. Ik kon niet meer zien wat echt was en wat niet" BERT JANSMA NOORDWIJKERHOUT Er hangt een lommerrijke rust rond de bakstenen burcht van goedertie renheid in 1914 door de Broeders van Liefde als De Psychiatrische Inrichting St Bavo gebouwd. Niets wijst erop dat er een tiental Neder landse acteurs plus een complete filmploeg zijn neergestreken tus sen de ouderwetse gebouwen voor een speelfilmproduktie die qua constructie zonder meer vooruit strevend te noemen is: Een speel film over een aantal chronische pa tiënten die gaan deelnemen aan het avontuur van een „beschutte behui zing" buiten de inrichting. Met ac teurs als Peter Faber, Jaap Stobbe, Leen Jongewaard, Piet Kamerman, Marlous Fluitsma en Dolf de Vries in de hoofdrollen. En met de Bavo als mede-producent. Regisseur Gui do Pieters - laatste films „Dr Vlim- men" en „Kort Amerikaans" „De werktitel van de film is „Te gek om los te lopen". Maar wie een an dere suggestie heeft mag het zeg gen." „Te gek om los te lopen" wil het ver haal vertellen van zes mannelijke en twee vrouwelijke chronische patiën ten die langdurig zijn opgenomen in een psychiatrische inrichting zonder hoop op genezing. In het kader van een experiment worden ze onderge bracht in een huis buiten de inrich ting, waar pe moeten proberen een ei gen leefgemeenschap op te bouwen. Ze gaan er opeens, weliswaar onder begeleiding, beschikken over een gro te dosis vrijheid en zelfstandigheid en moeten er bovendien proberen een „normaal" huishouden te voeren. Na hun afzondering van jaren blijken ze maar matig bestand tegen de proble men van alledag. Een van de acht, Piet (gespeeld door Peter Faber) is een eigenzinnig figuur die het samen wonen met anderen nauwelijks aan kan. Als er een calamiteit gebeurt met zijn enige vriend binnen de groep (Jaap Stobbe), wil hij terug naar de maatschappij. Maar die blijkt niet voor hem open te staan en hij moet terug. Geen vrolijk verhaal. Maar wel een verhaal dat aantal mensen van de St Bavo al jaren na aan het hart ligt. Di recteur Dr Jan van der Lande: „Dit zijn voor ons belangrijke dagen. We zitten hier met een inrichting waar van een aantal paviljoenen in deplo rabele toestand verkeren. Daar voel ie8.ZL-DIRECTEUR SCHWEIZER: lis ha ie o] SIDEN Het Bureau Voorlichting van het Academisch ekenhuis in Leiden AZL) vindt het een gezonde zaak pa- Inten en belangstellenden geregeld op de hoogte te houden .n het verloop van de nieuwbouw van het AZL. Tijdens n verleden week gehouden vergadering van de Zieken- ndsraad te Amstelveen verweet VNO-afgevaardigde, H. n Brussel, het AZL te veel geld uit te geven aan alle pro banda rondom de nieuwbouw, die zoals bekend vandaag et het slaan van de eerste paal zijn definitief beslag heeft kregen. directeur van het AZL, prof. dr. A. Th. Schweizer, zegt de ""itiek „schromelijk overdreven" te vinden: „De kosten van de ibliciteit staan niet in verhouding tot de kosten van het nieu- i ziekenhuis (totaal ruim een half miljard - red.)." De VNO- rtegenwoordiger had zich vooral gestoord aan een grote ad- rtentie in de Leidse bladen verleden week, waarin het AZL lezers uitgebreid informeerde over de nieuwbouwactiviteiten i de daarmee gepaard gaande geluidsoverlast voor zowel pa- inten als omwonenden. Volgens .directeur Schweizer is het ■.enwel de taak van het AZL (Bureau Voorlichting) iedereen 4 daar behoefte aan heeft regelmatig in speciaal gedrukte in- ^■matiekrantjes van de nieuwbouw op de hoogte te houden. Die formatie heeft een meerledig doel, aldus prof. Schweizer: „Bij i bevolking mag namelijk niet de indruk worden gewekt, dat !t huidige AZL vanaf en tijdens de bouw op non-actief komt te kan of dat het er een rommeltje is. Anderszijds moet je de men- 0 ook eerlijk vertellen, dat het heien van palen vlak voor de ;empel van het oude AZL enig ongemak kan veroorzaken, ktdusverre valt het met de klachten gelukkig heel erg mee." van de hand LEIDERDORP De commis sie Bestuurszaken is van me ning, dat een gemeentelijke regeling betreffende het kra ken van panden niet los kan worden gezien van de leeg- standsproblematiek. De com missie wees gisteravond een voorstel van het college van Burgemeester en Wethouders om een anti-kraakbepaliug in de Algemene Politieverorde ning (APV) op te nemen una- miem van de hand. Hoewel het kraken geen dage lijks voorkomend euvel in Lei derdorp is, meende de com missie dat het beter is tot een alles omvattende regeling te komen. Een dergelijke veror dening zou behalve een anti- kraakbepaling waarin de be langen van huiseigenaren en de zogenaamde „bonafide" krakers evenwichtig moeten worden afgewogen, ook een registratieplicht van leegko mende huizen moeten bevat ten. De gemeente mag ook best de hand in eigen boezem steken, vond het VVD-raads- lid Scheffer, met een bedekte verwijzing naar het oude raad huis, dat intussen al meer dan een jaar leegstaat en waarvoor de gemeente na- het mislukken van de plannen voor de vesti ging van een winkelconcen tratie nog steeds geen koper heeft kunnen vinden. ld "^[Deze week, exclusief: lnvolop de gelegenheid >p<om in Villa Rozenrust, Ikeen eerzame tempel der kostelijke zinsbegoochelende jUiervaring aan de hc Veursestraatweg 104 in »u) Leidschendam, de rei handen in opperste 00 verbazing ten hemel te heffen, bij een Italiaanse di Week in optima forma, irai Madonna della grazia, de miracoloso, of per la grazia della madonna. Het geeft niet welke kreet er °n geslaakt wordt, dat zal de leiding van Villa Rozenrust geen sliert spaghetti kunnen schelen. Als de paste maar besteld worden en gewaardeerd, als men er maar van overtuigd is, dat er ook gans voorbij de azuren kusten tongstrelende geneugten te vinden zijn onder een Italiaanse noemer. Italiaanse Week aan de Veursestraatweg, bij Giovanni (Jan) Matarazzi, die eens de Appenijnen liet 6* voor wat ze waren en nu h' onder het ere-teken van de Guide Michelin-ster vredig is neergestreken in de 1 maalstroom tussen Den ee Haag en de Leidse agglomeratie om daar furore te maken onder zijn vele c" discreet likkebaardende en I®1 nauwelijks hoorbaar smakkende gasten. "J Even een dag of zeven 'ei onder de opperheerschappij ae van de Franse keuken 'ce vandaan. Een ogenblik bijkomen van de onaantastbare leer der cuisine frantjaise. Nu een open oog en mond voor de !|5* cuccina italiana, die voor een echte volhoudende 6* Italiaanse keukenmeester de IT moeder der Franse keuken is geweest. Denk u maar Wi eens in: de aloude Romeinen ,Z( al hielden zich bezig met het te- mesten van gallische hanen. Dat de leerling de meester overvleugeld zou hebben is een sprookje dat in de catacomben opgeslagen zou 1 moeten worden. Awel, de Franse keuken die onderweg naar de gedekte tafels ook nog even de Belgische aandoet mag dan wel bijzonder hoog Van links naar rechts: Reglen Matarazzi, Emanuele Mattarell. Giovanni Matarazzi en Koos van Noort. aangeslagen worden, mag tot in de hóógste hemelen geroemd worden, maar alleenzaligmaken is zij niet. Concurrerende smaakmakers laten niet na, op gezette tijden te trachten de „cuisine" te ondermijnen met eigen voortreffelijke eetladingen. La cuisine francaise..., mais oui ehhh. Natuurlijk erg bon, zowel in de „nouvelle" als in de „ancienne" vormgeving. Maar meen nu niet, dat de smaak hierna stilstaat. Hier is dan de Italiaanse keuken; steeds vaker eer aangedaan in Nederlandse nederzettingen door middel van de denominatieve pizzerie. Maar ook zomaar een pizzeria is slechts een afstraling van wat gastronomisch uitgekookte latijnen op de borden van Friezen, Saksen, Angelen en wat voor Germanen nog meer kunnen toveren. De meeste Nederlandse fijnproevers hebben nog geen notie van de Italiaanse keuken. Dat de Italiaanse keuken heel véél te bieden heeft, gaat Giovanni Matarazzi nu bewijzen in zijn Rozenrust. Een illustere en uiterst eerzame eettent die zich doorgaans van de Franse keuken als glorieus wapen bedient en zodoende de weg naar vele magen en harten weet te vinden. En Franse wijnen Hou op. Mmmmè Zo fonkelend en bezielend, alsof de engelen niets anders te fabriceren hadden. Giovanni en eega Regien weten wel wat ze doen. Succes volop. Zelfs tot oordelen bevoegde instanties raakten onder de indruk van wat in Villa Rozenrust bekokstoofd wordt. Zo daalde er boven deze pastores der Italiaanse velden de ster van Michelin neer, gevolgd door een niet minder kritische lauwerkrans van de Gault Millau en Rozenrust werd ook zwaar genoeg bevonden voor het lidmaatschap van de Alliance Gastronomique Neérlandaise. Een erelijst die overal getoond mag worden. Reden te over voor Giovanni om nu eens de hoge registers van la bella Italia open te trekken, in de cuccina de deksels te lichten en te laten zien wat de eigen pot schaft. De culinaire stunt van de Matarazzi's stoelt op meer dan de kennis om zelf een schotel macaroni te stoven die de moeite waard is. Giovanni heeft wel iets meer in z'n mars. Hij werd „thuis" opgeleid aan de hotelscholen van Assisië (in de directe nabijheid van Broeder Frans' laatste rustplaats) en Rome, waar eens de caesaren het meest verfijnde uit hun wereldrijk lieten aanrukken om de kleine uurtjes in een zo groot mogelijk genot en zo

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5