UANHUSU Om de mens naar lichaam en ziel te verkwikken... Beurs tuin en park ook voor de leek Greta Garbo op hoog niveau terug in Italiaanse wintermode Groei in cosmeticamarkt Mannen geweigerd 3 Zelf kweken... BINNENLAND LEIDSE COURANT UlNbUALi StMEMbfcH laoU Naar verwachting zal de Nederlandse markt van parfumerie, toiletartikelen en overige cos metica in 1980 rond de negen procent groeien in waarde. In consumentenguldens zal tussen 1,2 en 1,3 miljard worden omgezet Gemeten naar volume echter zal de binnenlandse markt nauwelijks een reële toeneming laten zien, al thans in totaliteit Dit is de optimistische me ning van de heer J. J. W. Becks, algemeen voorzitter van de Nederlandse Cosmetica Ver eniging. Hij verwacht voor enkele deelmarkten „een zeer zonnige periode". Het gebruik van bij voorbeeld shampoos, crèmespoelingen bad- preparaten, tandpasta's en decoratieve cosmeti ca mag spectaculair genoemd worden. In Nederland werd in 1979 per inwoner 42 gul den besteed aan parfumerie, cosmetica en toi letartikelen. In Duitsland was dat 76 gulden, in Frankrijk 58 gulden en in België 54 gulden. Uit een onderzoek, dat de AMBOS, de Algemene Ne derlandse Bond van Schoon heidsinstituten, heeft gehou den onder zijn leden, blijkt dat door 95 van de 100 schoonheidsinstituten de man als klant wordt geweigerd. „Wij behandelen geen he ren", was het steriotiepe ant woord. Het is echter de me ning van de AMBOS, dat de Nederlandse man zich be wust gaat worden van zijn to tale verschijning en niet meer alleen uitgaat van „kle ren maken de man". Zijn op stelling wordt ook anders, hij vraagt de kapper tegenwoor dig meer dan alleen maar knippen en scheren, hij vraagt wat moois van zijn hoofd of van zijn baard te maken en koopt ook meer cosmetica. Door Tiny Francis en Gerard Croné plexus Solaris Volgens de acupuncturist heeft het lichaam verschillen de drukpunten. In ons lichaam werkt een soort laser licht dat zowel een fysische als een chemische werking heeft. Dit zorgt voor het verkeer tussen organen en hun functies, plus- en minbaan. Ook in de voeten zijn deze punten aanwezig en wel aan de onderkant. Ze corresponderen met de verschillende organen. De nieuwe Magna therapiezooi zou op deze drukpunten gunstig inwerken bij het lopen. Aangezien informatie over gezondheid bij lezers van kranten en tijdschriften blijkens een recentelijk gehouden enquête op de der de plaats van de verlanglijst staat, is het niet verwonderlijk dat industrie en fabri kanten hierop inspelen. Op de Indro-Parfu- meriebeurs (eind augustus) in de Juliana- hal te Utrecht dan ook naast geur en kleur ook veel nieuwtjes om de mens naar lijf en ziel te verkwikken. Pharmafood brengt re form en dieetvoeding onder de naam Biona- tura. Een assortiment volwaardig biologi sche produkten en, exclusief voor Neder land, een homeopatische eerste-hulp-doos met tien middeltjes, merk Dolisos. Maar er is ook een homeopatische reisapotheek, waarin dertig geneesmiddelen voor allerlei kwaaltjes, van diarree, hoofdpijn tot ver stopping enzovoort. Biologische produkten, alternatieve zalven en kruiden overstromen de markt. Zelfmedicatie is een toverwoord, dat zelfs door de overheid wordt gehanteerd. De gezondheidszorg kost te veel als iedereen maar voor elk wissewasje de dokter belt, die „dure" geneesmiddelen voor schrijft. Zelfmedicatie hoort in de huidige sa menleving en geeft het individu meer vrijheid, maar men moet met ai te veel zelf op dokters- terrein „opereren". Een plotselinge hevige- buikpijn kan ook een niet door de leek erken de blindedarmontsteking zijn en dan wordt zelfmedicatie zelfdoding- Tegen kwakzalverij en malafide praktijken op geneesmiddelengebied beschermt ons gelukkig de Wet op de Geneesmiddelenvoorziening, zo dat van de kant der alternatieve, vrij in de handel zijnde produkten geen gevaar te duch ten valt. Er is alleen gevaar in overschatting van de „doe-het-zelf'-diagnose. Voorts heerst er een misverstand over „natuurlijk". Iedereen loopt warm voor natuurlijke produkten. Met een natuurlijk produkt kan niets mis zijn. Mis! Alles wat natuurlijk is hoeft nog niet meteen gezond te zijn. Opium is ook een natuurlijk produkt, en curare, het indiaanse pijlgif, ook. Het wordt gewonnen uit planten, maar heeft in ruwe vorm een bliksemsnelle spierverlam- ming ten gevolge, ook van de hartspier... In deskundige handen echter wordt het heilzaam. Al lang gebruikt men bij sommige buik- en an dere operaties curare in aangepaste vorm om de spieren te ontspannen. Biotherm komt met de „schoonheidsampul", die voor een uur of tien een strakk^ fluwelige huid geeft en rimpeltjes verdoezelt. Maar soms kan een vrouw in enkel uren veel bereiken met een stralend gezicht.. Het produkt helpt la minute. De acupresseur kan In bed, op een ge makkelijke stoel of bank plaatsvinden. Het knipperen van de (2) lampen (na cir ca 30 seconden) betekent dat het toestel werkt. Wat geregistreerde homeopatische middelen op natuurlijke basis betreft, deze kan men „na tuurlijk" vertrouwen. Een nieuw in Nederland geïmporteerde produktenreeks in dit verband zijn de Pflüger homeopatische complexmidde len voor zelfmedicatie. Het gaat hier niet om de klassieke homeopathie, een artsenaangele genheid waar de ondeskundige met de vingers af moet blijven, maar om een „samenvoeging van verschillende middelen, die elkaar onder ling ondersteunen, zodat de kracht van het to tale produkt een veelvoud wordt van die der enkelvoudige middelen". Goede natuurlijkheid ook voor de haardos van de mens. Henna is al zo oud als de Neander thaler, die er misschien al de lokken mee verf de, wie zal het zeggen. In elk geval: onder de naam Hemara Henna (poeders, treatmentwax, glansshampoo, kleurcrème, zelfs „haarmas- ker") is de henna van oudsher doorgedrongen in de moderne haarverzorging. Het heet zelfs de haren dikker te maken en is voor zover be kend anti-allergisch (men zij voorzichtig met .deze kreet: er zijn mensen die allergisch zijn voor komkommer, en wat is simpeler?). Anti roos-shampoo Horpanta bestrijdt de misselijke roos, die een colbert of jurk kan laten onder sneeuwen 13,45 per flacon) en is een nieuw onderdeel van een serie biologische medicinale haartonicums. Men waarschuwt echter: alleen voor mensen behept met het rooseuvel, en dat zijn er nogal wat- Acupunctuur is ook een troetelkind voor be strijders van vele kwalen. Niemand zal tegen spreken dat met deze stokoude uit Japan af komstige therapie geen resultaten worden be reikt waarbij een mens de mond openvalt. Wat nu echter te denken van de „acupresseur", een genezer van alle soorten ontstekingen: reuma, hoofdpijn, exceem, ischias, astma, bronchitis en zelfs aambeien. Van Asselt Import te Apel doorn komt met dit apparaat (zonder computer 128,-, met computer 576,-) op de markt en vertelt dat het principe daarvan berust op de acupunctuur. Men gaat met de voeten in een soort strafblok zitten en stopt de stekker die daaraan verbonden is, in het stopcontact. U be reikt nu, aldus de heer Nielsen die het appa raat heeft uitgevonden, met het gewicht van de voeten dezelfde druk op het punt dat in de acupunctuur als blaaspunt 60 wordt aangeduid. Via dit punt worden alle organen beïnvloed. De twee houten pinnen die in het blok gesto ken worden, moeten echter wel precies dit punt raken, waarbij Nielsen rekening hield met kinder- en volwassen voeten. De ruimte gedoogt niet alles van de acupresseur aan het papier toe te vertrouwen, maar wie er me< van wil weten kan bellen: 055-266524. Wel nc even dit: aanstaande moeders en mensen mj* een pace-maker mogen er geen gebruik vót; maken. Een beetje in dezelfde hoek maar simpeleSl hurkt de Magna Therapie-zool, die de strategie sche punten in de voet bij het lopen stimuleer^ Want elke plek in de voetzool heeft een lijntje met andere lichaamsdelen en organen (plub en minhaan hii aruniinrtuiirï en minbaan bij acupunctuur). Decoratieve make-up Naast de gezonde toestanden op de Beurs eeg( overvloed van nieuwe herfst-/wintermaquill^j ges en verzorgingsprodukten voor de hui^ Lancome o.a. met „Promenade en Provence'?, het schoonheidselixer „Nutribel" en de Ligrr5 Controlé voor de vette huid. Ellen Betrix mrfï Ice Flowers en 12 shadewkleuren op basis vaE natuurlijke werkstoffen, alsmede een completg nieuwe herenlijn. Ook een nouvèauté vooj, meneer vormt „Champaca" met een dag- ei nachthuidcrème, bodylotion, shampoo, lotioifc en eau de toilette uit West-Duitsland. Dan is e^ nog Herbex Huidverzorging op basis vait< plantaardige aminozuren, vermageringsmasn kers, super epil (definitieve ontharing), aana bouwnagels, nagelvijlen voor de oppervlakte van de nagel en Aaltonen gezondheidskleppers uit Finland. Een willekeurige greep uit d<r nieuwe Ali Baba-schatten der schoonheid. a Van maandag 13 oktober tot en met vrijdag 17 oktober wordt in de Juliana- en Margriet- hal van de Jaarbeurs in Utrecht wederom de Vakbeurs Tuin en Park gehouden. Het is een beetje merkwaardige beurs, in zoverre dat, ondanks het feit dat het typisch een vakbeurs is voor diegenen die zich beroepshalve met alles wat tuin en park betreft bezig houden, toch de belangstellende leek niet buiten de deur gehouden wordt. Nu is het logisch dat die belangstellende met zijn tuintje van 5x2 meter of zijn bloembak op het balkonnetje ze ven hoog, weinig heeft aan de vele grondbe werkingsmachines die er zullen staan ten toongesteld, er staat tegenover dat er ook voor hen veel kleine nuttige dingen te bekij ken zijn. Zo zal hij er kunnen kennis maken met een nieuwe methode om voor de dage lijkse maaltijd tuinkers te kweken; met knof look om zelf te telen; met een voedingsbodem die gebruikt kan worden voor dak- en bal- kontuinaanleg; met kunststof tuinafscheidin- gen en nog veel meer. Hoe economisch belangrijk het tuin- en park- gebeuren wel is geworden blijkt uit het feit dat op deze beurs in totaal 637 firma's zijn vertegenwoordigd, waarvan 238 met Neder landse en 7.99 met buitenlandse produkten. De inzendingen zijn afkomstig uit 21 landen. De toeneming van de wel vaart in de laatste tientallen jaren heeft ook grote veran deringen gebracht in de ma nier waarop amateur-tuin ders bezig zijn op hun lapje grond. Waar vroeger gewerkt werd met min of meer primi tieve hulpmiddelen zien we op het ogenblik een groot as sortiment gereedschap, uit eenlopend van elektrische heggeschaar tot gemotori seerde kantensnijder voor het gazon. Wie het in zijn hoofd haalt het gehele gazon eens te ver nieuwen hoeft daarvoor niet meer dagen lang „op de schop", hij huurt voor een middag een handzaam tuin- ploegje en doet het werk in enkele uren zonder noemens waardig vermoeid te worden. Deze vooruitgang heeft veel voordelen. Het werken in de tuin wordt er plezieriger door. Bovendien geeft de gro te hoeveelheid geld die we met ons allen in de tuin ste ken, de handel nieuwe im pulsen. Er zijn bijvoorbeeld beduidend meer plantensoor ten in de tuincentra te koop dan vroeger. Exotische variëteiten die vroeger veel te duur zouden zijn omdat ze van ver moes ten worden gehaald of zorg vuldig beschermd moesten worden opgekweekt, worden nu met tientallen tegelijk ge kocht. Een nadeel van deze hele ontwikkeling is dat we ons veel ouderwets tuinierplezier OM DE TUIN GELEID door de neus laten boren wanneer we („Wat zijn nu een paar guldens voor een nieuw heestertje?") te snel besluiten planten kant en klaar te kopen. Veel dingen die in tuincentra en kwekerijen voor de consu ment worden gedaan kan die consument ook zelf doen. Na tuurlijk is het makkelijk om jonge koolplantjes kant en klaar te kopen, uit te planten in de moestuin om dan in de vroege wintermaanden de kolen te oogsten. Toegegeven; het kost minder moeite om gestekte vruchtbo men (of -struiken) aan te schaffen en die te poten dan zelf het nauwkeurig entwerk te doen. En als je voor de bloemen tuin een zakje bloemzaad koopt weet je tenminste dat je soortechte produkten in de border krijgt. Maar echt leuk is deze mo derne manier van tuinieren niet. Het brengt je namelijk nauwelijks dichter bij de na tuur wanneer je een lading containerplanten bij de han delaar bestelt en die netjes naast elkaar in de grond zet. En dat dichter bij de natuur komen is toch wel een van de aardigste ervaringen die de tuin een mens kan bieden. Wanneer we ons de tijd en de moeite ervoor gunnen kan een tuin (of een vensterbank) in de loop van een paar jaar prima gevuld worden met zelfgekweekte planten. Nie mand zal u vreemd aankij ken als u van een bepaalde plant uit de tuin van buur of. kennissen een zaaddoosje vraagt. Of een trosje rijpe be sjes waarin de zaadjes van een plant verborgen zitten. Het binnenshuis, in kasje of gewoon buiten opkweken van dat zaad tot een volwas sen plant kost geduld en tijd maar de plant die ontstaat hoort wel meer bij u en bij uw tuin dan elke andere kant-en-klaar gekochte. Dat geeft voldoening. Wie ervoor voelt op deze ma nier zijn tuin te vullen kan zaden en stekken uitwisselen, kan ook van vakantiereizen zaden meebrengen van plan ten uit parken en plantsoe nen. Lang niet elke poging zal Jukken, daar moet u wel op rekenen. Teleurstellingen blijven u dan ook niet be spaard. Maar die zijn gauw vergeten als een paar iele groene sprietjes zich na ver loop van enkele maanden tot gezonde planten ontwikke len. Voor liefhebbers van deze vorm van tuinieren is nu overigens de tijd aangebro ken om op zadenjacht te gaan; veel zomerbloeiers zijn nu bezig zaden te vormen. I Lancetti's Inca-mantel van witte wol. Het bor duursel is van zwarte wol. Een wollen mantelpak van Centinaro. Een nieuw ontwerp van Valentino (Van onze mode-medewerker in Ita lië, John Hart) ROME Hoewel sommigen bewe ren dat haute couture tegenwoordig onverkoopbaar in, handhaaft zich in Italië een reeks creatieve ont werpers die hun ontwerpen over de hele wereld grif van de hand zien gaan. Voor de komende winter ba seerden zij zich op getailleerde mantelpakjes, strak vallende man tels, weelderige wijde bontmantels met daarbij kleine hoedjes en schoenen met halfhoge hakken. De gebruikte stoffen zijn voorname lijk fluweel, effen en bedrukte zijde en bovenal glinsterend moiré. Erg mooi zijn de fluwelen, strak vallende jurken met kleurig borduursel. Tij dens de shows in Rome werden ze ge toond met projecties uit Greta Garbo- films op de achtergrond, aldus sugge rerend dat de modellen zijn gebaseerd op de uitmonstering van de eens zo beroemde Zweedse filmster. André Laug droeg zijn collectie spe ciaal op aan haar. Het zou interessant zijn om te weten, wat ze zelf denkt over een hoofdtooi, bestaande uit een kleurige band met aan de achterzijde daarin gestoken een grote Pocohan- tas-veer. Typisch Greta Garbo, dat wil zeggen: vrouwelijk met een mannelij ke „touch", vindt hij o.a. een tweede lig pakje van grijze wollen visgraat, afgezet met zwart fluweel. Hij toonde ook jurken met Pierrot-kragen, als mede iurken met nauwsluitende roze wijde bovenstukken boven breed val lende grijze en zilvergrijze rokken. De romantische noot bestaat bij Laug uit een avondjurk in vlammende fuchsia- kleuren met pofmouwen. Roberto Capucci baseert zijn moiré jurken op die welke Garbo droeg als Anna Karenina, maar daarmee houdt de vergelijking op. Ze vormen slechts een echo, geen copie. Ook hij gebruikt zwart fluweel, in combinatie met geel satijn. Daarnaast verwerkt hij fluweel in de meest flamboyante kleuren groen, purper, geel, rood en blauw. Iets gewoner, maar nog altijd apart is een flessengroene mantel met cape, afgewerkt met koele contrasterende kleuren. Roberto Capucci toont zich ook ditmaal een der meest creatieve Italiaanse ontwerpers. Op bontgebied spant Carlo Tivioli uit Turijn de Italiaanse kroon. Zijn man tels van wilde en zwarte nerts en sa belbont vallen royaal en worden som gecombineerd met tussenzetsels val moiré zijde. Lancetti maakt veel gebruik vai Inca-wol, geborduurd met donken wol. Mila Schon uit Milaan houdt het zoals gewoonlijk, niet bij een enkeli stijl, zoals in dit geval die van GreU Garbo. Het lijkt alsof ze zich liet in spireren door Louisiana voor haai jazzy rode, witte en zwarte jurken door Londen voor haar Sherlock Hol mes-achtige hoeden en door Sint Pe tersburg voor haar geborduurde knooplaarzen. Maar wat Mila Schon ook doet, als ze naar Rome komt is het altijd in grote stijl. Met collecties als die voor de aanstaande winter handhaaft Italië zich op zeer hoog i veau.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10