Opening van 'De Kattekop' 'uster Benvenuta werkte 65 jaar onder behoeftige meisjes en oude mensen Goedkoper parkeren in Winkelhof Watersportvakantie voor 25 kinderen van der Horst Sint wielerronde e„%n Hazerswoude \ADEAUS VOOR URGEMEESTER NIEUW KINDERDAGVERBLIJF VAN UNIVERSITEIT ,Tolgeld moet worden betaald' pO/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1980 PAGINA 5 ASTOOR BAKKER VAN LANGER AAR ZEI: tIJ MOET MAAR WELKOM" HETEN... t gistermiddag lig in „de recreatie" opje thee te ;en met ^bejaarde oud- jemeester Van tchot van Leiden die weken geleden zijn vrouw Leiden •ug heeft toegekeerd f, prtfu ook de 5pjesrmondse rust heeft ijes ^zocht. „Kom", zei nate jude jonkheer, „we ji maar wat idelen. De zuster zal een en ander te dien hebben", vier jaar bewoont Benvenuta nu eeer een knusse per in Iriëngaerde", met Jicht op een stel zeer le geweldige platanen een ceder van de ;rrei4non. Bloemen op ®ag|l, want ze is pas 86 "orhó* geworden, hoewel je m mjr even in de zeventig :e p geven. Nog een paar worjen en ze is 65 jaar houtosterlinge. Op 30 ^stus 1915, midden 0j^iobilisatietijd, ing (trok Alberta lemeer uit het fori ijk huis in imuiden. Op dat zweefde >mmend boven haar pfd een grote Duitse ipelin, Dat kon 3Ufenlijk niet, want we Zuster Benvenuta waren neutraal. De mensen van de zeppelin zagen Alberta vertrekken, kalm aan, want er werd toch niet op dat luchtschip geschoten omdat er nog geen afweer bestond. Alberta Bijlemeer, die op school ging en kerkte in Langeraar, schonk er verder geen aandacht aan, want ze was met haar gedachten al helemaal bij De Voorzienigheid, het klooster aan de Lauriergracht, midden in de Amsterdamse Jordaan, waar ze zou intreden. Ze werd zuster Benvenuta, van de congregatie Arme Zusters van het Goddelijk Kind, zoals toen nog gezegd werd. „Tegenwoordig zeggen ze tegen je: o, hoor jij ook bij de Voorzienigheid? vertelt zuster Benvenuta, die haar mooie kloosternaam kreeg van pastoor Bakker van Langeraar. „Ja, vroeger waren ze streng, hoor; je mocht als kloosterlinge niet zelf naar je naam vragen. Het moest er een zijn die er nog niet was en pastoor Bakker zei: nou, dan wordt het zuster Welkom, of in mooi Italiaans Benvenuta. We hadden in ons huis aan de Lauriergracht zeg maar behoeftige meisjes, arme kinderen zonder ouderlijk toezicht en voogdijkinderen. Ik heb ze naaien geleerd, wat in die tijd gingen die kinderen niet verder op school, maar moesten zo vlug mogelijk geld zien te verdienen. Ze hadden het wel goed bij ons. Een keer lag er een vondelingetje bij ons voor de deur; dat meisje is steeds bij ons gebleven". Zuster Benvenuta heeft graag onder die meisje gewerkt, maar een goeie dertig jaar heeft ze ook voor oude mensen gezorgd. „Dat was in Ouderkerk aan de Amstel, in Limmen, Westerblokker en Etten. Ik ben ook belzuster geweest, u weet wel, dan ging je over de telefoon en de schel. De laatste jaren was ik weer terug in de Jordaan. Daar werkte ik bij een oude heer en een paar oude dames. Heel hoog, op de derde etage. Ik was al 80 toen ik van zo'n hoge Amsterdamse trap viel en een knie en linker pols brak. Toen ben ik er maar mee opgehouden. Je woont hier prachtig mooi, in Warmond, vindt u ook niet? Ik ben nu op, hè; alles is afgeleefd. Alles is op, zei de dokter. Maar dat mag ook wel, als je 86 bent. Het hart is niet zo goed meer en de grootste afstand die ik mag lopen is van mijn kamer naar de recreatiezaal. Toch zou ik, na m'n feest, best weer eens een uurtje de straat op willen. Ik heb goeie jaren gehad, hoor, werkelijk heerlijk kunnen werken Zondag 30 augustus vieren de zusters op Mariëngaerde het feest van mede-zuster Benvenuta; in de kapel en onder elkaar. Op 7 september gaat de familie haar Alberta Bijlemeer verwennen. Eerst een Mis in de Hadrianuskerk van Langeraar en later is er een gezellig samenzijn bij Leliveld in Nieuwveen. En dan is het vieren nog niet van de lucht, want, zo vertelde een broer van de jubilaresse, „binnen een half jaar tijd heeft m'n zes Berta nog vier grote feesten mee te maken: twee zussen van ons zijn dan 50 jaar getrouwd en twee broers 45 jaar. Het is bijna niet te geloven, maar toch waar!" iatil weekeinde van het -A.stendom Kaageiland is nog geslaagd: Van John raoimann, vier dagen lang jjudant in vliegende dienst Bn in Prins Joop (uit het Huis -jderer), hoorde ik, dat volgend jaar ongeveer 25 kinderen die tot nu toe weinig of geen vakantieplezier hebben gekend een week lang een heerlijke watersportvakantie kunnen genieten. En daar was het feest van het vorstendom om begonnen. Assmann: „Het weer was zwaar pet. De op het programma konden we wel vergeten. Maar het bezoek aan ons eiland liep uitstekend en de Kager Kluiten gingen grif van de hand. In elk geval heeft de uitkomst aan onze verwachtingen beantwoord". Kaageiland is weer „normaal" bereikbaar; het vorstendom is ter ziele maar heeft een prima nasmaak achtergelaten. Den Elzens bedachten Noordwijkse Elzenkant met bloemen, boter, kaas en eieren Het was een beste stunt, maar het idee lag bijna voor de hand. Je hebt in Noordwijk twee broers Den Elzen. Oudste broer Wim gaat fleurig door het leven als bloemsierkunstenaar en broer Peter verplaatst zich in en rond Leiden als „ambulante kaashandelaar", met van alles aan boord van de diesel. Twee Noord wijkers die niet zelden een behoorlijke inval hebben. Een tijdje terug kreeg Wim een lumineus idee, niet ver van huis. Een van Noordwijks jongste uitbreidingen is de wijk De Grashoek, waar de Bloemen, kaas, boter en eieren voor de bewoners van de Elzenkant. straatnamen bepaald worden door allerlei kanten en wanden. Zo is daar ook een woonerfje dat Elzenkant genoemd is. „Nou", aldus Wim, „dat zat meteen goed. We vonden het gewoon leuk de bewoners van die Elzenkant eens leuk te verrassen. Het zijn een stuk of zeven gezinnen, daar aan Den Elzenkant. Veelal jonge mensen die er nu ruim een half jaartje wonen". Gistermiddag voegden de twee Den Elzens de daad bij het woord en trokken gezamelijk naar de Elzenkant, onder een brandende zon. Ariyien vol zomerse elzense boeketten (van Wims bloemsierkunst) en (echte) elzense boter, kaas en eieren, aangevoerd door ambulante Peter. Transpirerend, vooral de kaas. Opgetogen Elzenkanters begroetten de Den Elzens en hun goede gaven. Verder is Wim den Elzen niet van zijn inspirerend oordeel af te brengen: „ze hebben in Noordwijk die straat speciaal naar ons vernoemd. Daar hou ik het gewoon op...!" Wie weet wie er nog meer op die Grashoek afkomt. Want daar zitten nog zoveel kanten aan «Ui# 1SK b^RSWOUDE Jan van lorst werd gisteravond ■ar van de jaarmark- ■nrronde van Hazerswou- nn veteraan uit Haarlem, eens de nationale titel |Bveteranencategorie voor ^Bpeiste, versloeg in de RE^rint zijn plaatsgenoot, c.fhebber Dick Schouten, •vin, Noordhollander werd rk- fens winnaar van de lei- |n^ijs, die werd toegekend e renner die de meeste li behaalde bij de vele snscfesprints. Voor de Ha- T- budenaar Bert Zaal, die JoQp afzienbare tijd de' ap van de liefhebbers sterle amateurs hoopt te ma- tas de derde plek wegge- ip dit 50 km-criterium. Irietal maakte deel uit ïen kopgroep, die drie ti (elk 1500 meter) voor nde van deze druk be- koers in de wijk Zuid rid. Van de Spek (Moer- le), Van Tol (Alphen), yf (Woerden) en Kruger Jden) completeerden het khap. Daarvoor deden l het veld, dat aanvanke lijk zo'n 100 liefhebbers en ve teranen telde, diverse scher mutselingen voor. Hierbij on derscheidden zich ook al Bert Zaal (vier ronden een solo voor eigen publiek rijdend), de nationale liefhebberskampioen Hans van de Oever (uitgeval len wegens lekke band), de Leidschendammer Kees Kou- wenhoven en de Noordwijker- houter Klaas Duivenvoorden. Helaas voor Bert Zaal moest hij uiteindelijk zwichten voor de Haarlemse coalitie Van der Horst-Schouten, die slimmer bleek dan de twee Avantiren- ners Zaal en Van Tol. Bij de nieuwelingen, die 35 km aflegden, zegevierde 'John Kleijnendorst uit Dordrecht. Papendrechter Haksteen werd tweede, Nieuwendammer Van Wettum derde: Chris Klop- pert, de nationale kampioen uit het Westland, die voor de .wedstrijd werd gehuldigd door Olympisch kampioene tafel tennis bij de gehandicapten Irene Schmidt (zij reikte de prijzen uit), viel vlak voor de definitieve finish uit na een 'ERWOUDE Via een défilé en aansluitende receptie :n gisteravond vele honderden Zoeterwoudenaren af- 1 genomen van hun burgemeester Detmers. en muziekverenigingen trokken gisteravond aan de Jie Detmers voorbij nabij de Eendenkooi. De druk bezochte ie daarna in de gymzaal van de Eendenkooi had haar (punten in de aanbieding van het cadeau van de gehele voudse gemeenschap door L. v.d. Geest en de toespraak belangrijkste representant van het bedrijfsleven, de heer Dssum van Heineken. Senior Leen v.d. Geest bood een van ongeveer 6500 gulden aan, waarmee de heer Det- en zijn vrouw onder andere een reis naar Indonesië zullen Hn. Van Rossum bood Detmers een schilderij aan met een icht over de Zoeterwoudse landerijen, die hij al heeft in-» ;ld voor natuurschoon in het oosten van het land, vanuit» ide huis aan de Miening met het industrieterrein aan de >n. Aan de gemeente Zoeterwoude bood Van Rossum een (t van de heer J. A. Detmers aan om er het interieur van (meentehuis mee te verfraaien. Op deze manier, maai omdat de Zoeterwoudse gemeenteraad van zins is de om- [gsweg om het dorp naar burgemeester Detmers te noemen L naam Detmers voorlopig nog niet uit het dorpsleven ver- Blik in de toekomstige winkelruimten van Winkelhof. LEIDERDORP Het parkeren in de par keergarage van het nieuwe winkelcentrum Winkelhof wordt goedkoper. Projectontwik kelaar Johan Matser B.V. heeft de gemeente medegedeeld de tarieven, die voor de eerste twee uur eerder waren vastgesteld op 0.75 per uur, te verlagen tot 0.50 per uur. Met deze maatregel hoopt Matser de komst van het winkelende publiek naar Winkelhof aantrekkelijker te maken. Dit maakte wethouder J. Bezemer (PvdA) gis-, teravond bekend tijdens de vergadering van de commissie voor economische aangelegenheden naar aanleiding van vragen van het raadslid mevr. D. W. Tichler-Moerman (VVD). Mevr. Tichler was benieuwd of de gemeente al maat regelen had genomen om de parkeeroverlast voor de omwonenden te voorkomen. Wethou der Bezemer erkende dat deze parkeeroverlast een dreigend probleem is. Politietoezicht moet voorkomen dat er in de woonwijk wild wordt geparkeerd. Hij deelde verder mede, dat Matser verplicht zal worden het terrein dat gereser veerd is voor eventuele uitbreiding van het winkelcentrum in te richten als parkeerterrein, wanneer mocht blijken dat de capaciteit van de parkeergarage te klein is. Om de aanloop naar Winkelhof te vergemakkelijken is het parkeren de eerste drie maanden na de opening gratis. De leden van de commissie Economische Aan gelegenheden maakten vóór de aanvang van de vergadering een rondwandeling door het in aanbouw zijnde winkelcentrum. Na de opleve ring van de winkelunits zijn de ondernemers bezig met het aanbrengen van hun pui. Binnen kort wordt met de inrichting begonnen. Gecon stateerd werd, dat voor het winkelcentrum over acht weken op 22 oktober haar poorten zal openen nog heel wat werk moet worden verzet. LEIDEN Het universitair kinderdagverblijf 'De Katte- kop' wordt morgenmiddag om half vijf geopend door de dames N.V. Koppelaar- Houting en J.H. Cath-Menal- da. De naam 'Kattekop' is een ludiek bedoelde samen voeging van de namen van de heren KJ. Cath en W.C. Koppelaars, die lid zijn van het college van bestuur van de Leidse Universiteit en veel hebben bijgedragen aan de totstandkoming van het kinderdagverblijf. Het doel van een kinderdag verblijf bij de universiteit is de ouders, die studeren aan de universiteit of er werkzaam zijn, een opvangmogelijkheid te bieden voor kinderen in de leeftijdsgroep van zes weken tot vier jaar. Het kinderdag verblijf biedt plaats aan 30 kinderen en geeft de mogelijk heid om kinderen zowel voor hele dagen als voor halve da gen onder te brengen. Voor het gebruik van het dagver blijf wordt een financiële ver goeding gevraagd, die afhan kelijk is van het netto-gezins inkomen en oploopt van 75 gulden per maand bij een in komen van 1.275 gulden tot het maximale bedrag van 568 gulden bij een inkomen 3.499 gulden. 'De Kattekop' wordt maandag 1 september in gebruik geno men en is het gehele jaar geo pend. Patiëntenvereniging Alkemade ALKEMADE In navolging van vele andere plaatsen in ons land is nu ook in Alkema de het initiatief genomen tot het oprichten van een patiën tenvereniging. Aanleiding hiervoor is het steeds groeien de besef, dat de ingewikkelder wordende medische en maat schappelijke hulpverleningsin stanties de patiënt meer en meer tot toeschouwer maken; steeds meer dingen worden over zijn of haar hoofd beslist zonder dat de patiënt daar zelf een stem in heeft. Vandaar dat de patiëntenvere niging in oprichting als hoofd doelstelling „belangenbeharti ging" gekozen heeft; een doel stelling, die een aantal aktivi- teiten kan voortbrengen, die de patiënt zelf meer duidelijk heid kunnen verschaffen bin nen de ingewikkelde struktu- ren van d,e gezondheidszorg. Men denkt bijvoorbeeld aan een wegwijs- en kontaktfunk- tie voor de vereniging, het ge ven van voorlichting, het hou den van enquêtes, bevorderen van relaties tussen de diverse instanties onderling en tussen deze instanties en patiënten, enz. De volgende bijeenkomst, waarop elke geïnteresseerde welkom is. zal gehouden wor den 17 september. Inlichtingen bij: J Hogenboom, tel. 01712- 8153. Volkshuis in teken vrouwenactiviteiten LEIDEN Vrouwen kunnen in het komende seizoen in Lei den op het gebied van ont plooiing en scholing op veler lei plaatsen terecht. Dat wil len de diverse Leidse vrouwe norganisaties duidelijk ma ken op de informatiemarkt, die woensdag 3 september in het Leidse Volkshuis aan de Apotbekersdijk wordt gehou den. De vrouwen moeten volgens de organisaties de mogelijk heid gegeven worden om eventuele achterstanden op het gebied van scholing en vorming in te halen. Tevens achten de organisaties het van belang de vrouwen te stimule ren om over tal van proble men na te denken. De infor matiemarkt wijst hen de weg naar contact met andere vrou wen. Op de markt is een boek je verkrijgbaar, waarin de vrouwenactiviteiten in Leiden beschreven worden. De markt duurt van 14.00 tot 17.00 uur en van 20.00 tot 22.30 uur. Tij dens de middagmarkt worden films vertoond, terwijl het Leids vrouwenorkest en het vrouwencabaret 's avonds op tredens verzorgen. Voor in lichtingen is het Volkshuis be reikbaar via telefoonnummer 149180. NIEUWERBRUG/DEN HAAG „Elk dergelijk ge val zal ik vervolgen", kondig de de officier van justitie bij de Haagse politierechter aan, en dat betrof de moeilijkhe-' den die veroorzaakt worden door niet betalen van tolgeld in Nieuwerbrug. Niet alleen dat een 25-jarige bedrijfsleider uit Woerden zich aan genoemd feit had schuldig gemaakt, maar hij zou bovendien de tol gaarder in diens werk hebben belemmerd en geweid tegen hem hebben gebruikt. Overeenkomstig de eis van de officier van justitie werd ver dachte veroordeeld tot drie honderd gulden boete. Ook enige tijd geleden hadden en kele verdachten zich wegens een soortgelijk feit te verant woorden. De verdachte zou nu de tolgaarder hebben vastge houden, maar dat ontkende ]hij. Maar wel gaf hij toe de 'man tegen het hekwerk van de brug te hebben vastge- iklemd. Volgens verdachte had 'hij geen geld genoeg bij zich om de 40 cent tolgeld te vol doen en dat zou ook het geval zijn geweest met iemand die in zijn auto zat. Verdachte zou hebben gevraagd of hij later mocht betalen, maar dat werd geweigerd. „Het lijkt allemaal op een soort van afpersing", gaf de of ficier te kennen. Men kan het prettig vinden of niet om in deze tijd nog tolgeld te moeten betalen, maar dat is een ande re kwestie", aldus de officier. I

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5