Hoofdrol voor Jan Peters )imon van V liet zijn gram SS 1jax lang in onzekerheid Jürgen Gelsdorf onder poli tiebe waking Kraay beperkt 3 B ZDRT LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1980 PAGINA 13 Jan Peters, de onbetwiste uitblinker bij AZ '67-PSV, wordt achtervolgd door Willy van de Kerkhof. ALKMAAR Voor de aanvang van A.Z.-PSV liet bonds coach Jan Zwartkruis collega Georg Kessler weten geen prijs te stellen op het contingent Alkmaarse internationals voor de interland tegen Ierland. Zwartkruis gaf de voor keur aan een basis met PSV'ers, omdat de bondscoach deze spelers beter in vorm acht. Voorbarige conclusies van Zwartkruis, zo bleek na afloop van het duel tussen de twee als favoriet voor de titel gestarte formaties. PSV bleek gis teren in de Alkmaarder Hout niet in de schaduw te kunnen staan van de Allunaarders, die hun tegenstanders volledig murw speelden. Een hoofdrol bij de Alkmaarse ploeg was ongetwijfeld weggelegd voor de volledig hersteld lijkende A.Z.-middenvelder Jan Peters. Hij was het die A.Z. naar de 2-0-zege leidde. Wanneer Peters deze vorm vasthoudt kan Zwartkruis niet meer om hem heen. Daarvoor was zijn spel van gisteravond van te grote klasse. Al lereerst overklaste hij zijn directe tegenstander Michel Valke volledig, waardoor hij veel ruimte voor zichzelf creëerde. Die ruimte buitte Peters in negen van de tien gevallen uit. Peters beperkte zich niet alleen tot het verdelen van het spel, maar ging zelf ook veelvuldig diep. Dat leidde bijvoorbeeld tot de tweede Alkmaarse treffer. Peters strafte een fout van de ho peloos falende Ted Maybank eenvoudig af en scoorde vanaf de 16 meterlijn met een loepzuiver schot, waar de uitblinkende Pim Doesburg totaal geen kijk op had. Het vormde het hoogtepunt voor Peters. Ddat leek trouwens al in de eerste helft te ontstaan toen Peters vanaf elf meter een bal in één keer "op de slof" nam. Op werkelijk fenomenale wijze keerde Doesburg „de streep" van Peters. De PSV-doelman moest voor de pauze toch al zeer veel reddend werk verrichten. Nadat PSV in de eerste fase blijk gaf een aar dige show te willen verkopen, nam A.Z. gaandeweg het initia tief over. Het Eindhovense middenveld werd overvleugeld door speelsheid en werklust, terwijl de Eindhovenaren ook aanval lend weinig lieten zien. Adri Koster zag zijn ingewikkelde acties' telkens opnieuw mislukken, Maybank liet in deze wedstrijd blij ken een zwakke aankoop te zijn en René van de Kerkhof (in de tweede helft verliet hij geblesseerd het veld, met hoogstwaar schijnlijk een meniscus) geloofde het ook wel. De bijna-Italiaan liet een hele slechte indruk achter in Alkmaar, vooral omdat hij tegenover de zwakste A.Z.-schakel (Richard van der Meer) stond. Niet verwonderlijk Verwonderlijk was het dan ook niet, dat A.Z. in de eerste helft een voorsprong nam. Uit een pass van Metgod werd de bal even met het hoofd door de inkomende Nygaard getoucheerd, waar door de bal via de binnenkant van de paal in het doel carambo leerde: 1-0. Zoals gezegd bracht Peters A.Z. in veilige haven, nadat hij al di rect in de tweede helft Welzl een bijna niet te missen kans had geboden. Tol faalde vervolgens niet, maar Welzl stond buiten spel. Het deerde A.Z. na afloop echter niet, dat de score niet hoger was opgelopen. Voor de uitblinkende Peters was er toch nog een deceptie, want hij kreeg een gele kaart van scheidsrechter Tho mas na het neerhalen van Michel Valke. Het betekende de der de gele kaart voor de Alkmaarder waardoor hij geschorst zal worden. ERIK VISSER Scoreverloop: 33. Nygaard 1-0; 64. Peters 2-0; scheidsrechter: Thomas; toe schouwers: 15.000. Gele kaarten: Peters(AZ) en Maybank(PSV). AZ '67: Treijtel; Van der Meer, Met god, Spel bos. Hovenkamp; Arntz, Peters, Nygaard; Jonker, Welzl(Talan). Tol. rSV: Doesburg; Wildschut, W.v.d. Kerkhof. Brandts. Poortvliet; Van Kraay, Valke. Van der Kuylen; Koster- (Huh), Maybank. R. v.d. Kerkhof(Postuma). Lcverkusen De voetballer Jürgen Gelsdorf, die voor de Bundesliga- club Bayer 04 Le- verkusen uit komt, staat sedert gisterenmorgen onder politiebe waking. Gelsdorf was er oorzaak van Bum Kun Cha van Ein- tracht Frankfort in de wedstrijd tussen beide clubs van af gelopen zaterdag ernstig werd ge blesseerd. Hij be ging een grove overtreding tegen de Zuidkoreaan. Voor diens voet balloopbaan wordt gevreesd aangezien een lendewervel ernstig werd be schadigd. Bij het secretariaat van Bayer Lever- kusen kwamen honderdtachtig te lefonische en schriftelijke be dreigingen binnen. Het bestuur van de vereniging heeft daarna om politie bewaking voor de 27-jarige verdedi ger gevraagd. Reiner Calmund, woordvoerder van de club uit Lever- kusen, verklaarde: „Naar onze mening heeft Gelsdorf on fair gespeeld, maar zonder opzet om zijn tegenstander door een blessure uit te schakelen". Gelsdorf zelf: „Ik kan niet begrijpen dat ik na een over treding, die in ie dere wedstrijd kan voorkomen, als een misdadiger word behandeld". Manager Heinz Heitmann van Bayer heeft Bum Kun Cha in het ziekenhuis, waar de Koreaan ver moedelijk nog ten minste een week moet blijven, opge zocht. Gelsdorf stuurde een boeket bloemen. 71 1 J. TRAINER OPNIEUW HAAG Simon Vliet liep er spe- M een stukje voor m Op weg van de Y s waar hij gistera- tweemaal triom- lijk en doeltreffend aide naar zijn eigen snelde de Haagse (topper tweemaal i de dug-out van ploeg, waarin Piet [oete het toneeltje gemengde gevoelens hebben gadegesla- De Zoete, opnieuw inger van de een •ust gegunde trainer i Kraay, kon er na p van het met 3-1 FC Den Haag ge len duel tegen Ex- >r om glimlachen *n boer met kies- Zaterdag nog had Dete zich in niet mis erstane bewoordin- jeuit over het in zijn falende optreden zijn verdediger te- [*SV, die enige dagen zijn gram haalde, eb hem willen prikke- irachtte De Zoete gistera- zijn aanval op Van Vliet lins te vergoelijken. „Ik lem al jaren en ik weet ij dat nodig heeft". De >n in kwestie lachte er wat om. „Ik heb me om ritiek niet zo druk ge- 1", merkte Van Vliet met fijns op zijn gezicht op. >ne week wordt je ver een week later ben je rd. Daar ben ik zo lang- •hand wel aan gewend kt in die tien jaar dat ik taald voetbal speel", akonieke houding heeft niet geringe mate toe bij gen dat Simon van Vliet, •ht in de basis dank zij lessure van de door Piet bete gekoesterde pupil de Vroedt, gisteravond at was om voor zijn ploeg belangrijke doelpunten te in. „Een jonge speler zou j'n uitval van de trainer cht mentaal aan het wan- zijn gebracht. Ik heb er nacht minder om gesla- aldus de Van Vliet. het is natuurlijk ge- telijk om te zeggen dat ie- I heeft gefaald. Maar ik L dat je dat niet op grond lechts één wedstrijd mag In de intertotocompetitie Ie ik een paar sterke rijden; daar was iedereen >vertuigd. Maar thuis te- Sankt Gallen ging het maar toen draaide de ploeg slecht. Je kunt je Blijk bij FC Den Haag als je speler niet één keer wat mindere wedstrijd doven. Dan wordt er on- fellijk volop kritiek gele- Maar zet er nu eens een jongen in. Die kan best goede wedstrijd spelen, maar kan die het ook tien wedstrijden achter elkaar?" Tekortkomingen Hoe het ook zij, Simon van Vliet heeft er hoogst persoon lijk voor gezorgd dat FC Den Haag gisteravond twee punten overhield aan het treffen met Excelsior, dat niet de beloning kreeg dat het verdiende voor zijn uiterst positieve en attrac-' tieve spel. De Rotterdammers konden dat evenwel aan eigen tekortkomingen wijten, want zij werden op achterstand ge zet door organisatorische mis grepen in het begin van de wedstrijd en gebrek aan stoot kracht daarna. FC Den Haag opende niet on verdienstelijk, er werden aar dige combinaties op touw gezet en de bekroning leek al erg vroeg te komen. Na nog geen twee minuten kende scheids rechter Gans de thuisclub een strafschop toe, nadat Chris Trellng (weer opvallend hard werkend en overal opduikend) op tactisch knappe wijze over het been van Carlo van Tour was gevallen. Van Leeuwen, die zelfs tegen een geblesseer de en later vervangen Cees van de Munnik niet kon over tuigen, mikte slecht en doel man René Vermunt kon de elfmetertrap pareren. Uitstel executie Het was uitstel van executie. In de zevende minuut leidde een serie dekkingsfouten er toe dat Harry Melis uit een hoge voorzet van Aad Mans veld koppend de slecht reage rende Vermunt kon passeren. Na een kwartier kwam de eer ste aflevering van de Simon van Vlietshow. Uit een hoek schop van de als rechtsachter spelende Arie van der Zwan kopte Guido Pen(die later na een botsing met Van Vliet met een knieblessure moest uitval len) de bal door, waarna de weer vrij gelaten Van Vliet het laatste tikje gaf: 2-0. FC Den Haag leek op rozen te zitten, maar Excelsior, dat over een aardige hoeveelheid technische bagage beschikt, sloeg terug. Een briljante pass van spelmaker Frans Struis lanceerde Makkie Nijssen, die beheerst Dido Havenaar pas- seèrde. Deze treffer bracht on zekerheid in de Haagse gelede ren, die niet meer uit het spel van de ploeg van Piet de Zoete verdween. De slechts 5000 kij kers zagen de Rotterdammers de controle over de gang van zaken tot zich trekken, maar daarbij trad het enige manco van Excelsior aan het licht. Het team van de ondanks de nederlaag na afloop over het spel van zijn ploeg zeer opge togen Hans Dorjee („Zo gaan we het hele seizoen spelen") kan knap een bal in de ploeg houden, goed ogende combina ties opzetten, maar ontbeert stootkracht. Terwijl FC Den Haag op een bedenkelijke ma nier weg zakte combineerde Excelsior naar hartelust, maar het aantal reële doelkansen was gering. Depressie FC Den Haag kon zich niet ontworstelen aan de depressie (De Zoete: „Over de uitslag ben ik tevreden; over de wed strijd bepaald niet") en kon ie der moment de gelijkmaker verwachten. Die meer dan verdiend zou zijn. Het lot, in casu Simon van Vliet, besliste anders. Drie minuten voor het einde zette hij een combinatie op met Roger Albertsen (die even later op domme wijze terecht een gele kaart opliep door Piasmans van achteren te pak ken), waaruit hij doelman Vermunt passeerde en Excel sior definitief de genadeklap toediende. „We hebben goed gespeeld, maar de fout gemaakt bij het aanvallen niet te verdedigen", vertelde Hans Doijee later. „Alleen miste ik weer de uni formiteit in de scheidsrechter lijke beslissingen. Den Haag krijgt een strafschop en wij niet bij een identieke situatie. Maar dit zullen we dit seizoen wel meer meemaken. We heb ben nu twee punten uit twee wedstrijden; we staan nog ge lijk met PSV...." (Van onze verslaggever) DEN HAAG - Hans Kraay zat gisteravond opnieuw niet op de bank bij de wed strijd FC Den Haag-Excel- sior. Van de medische staf had Kraay, die zoals bekend afgelopen zaterdag onwel was geworden, het advies gekregen een dag rust te ne men. „Ik heb hem niet verboden te trainen", deelde dokter Beeftinck, „maar het is on der deze omstandigheden be ter dat hij op zo'n dag als er een wedstrijd is even uit dat spanningsveld weg is". De medische staf heeft er geen enkele twijfel over dat Kraay lichamelijk niets mankeert, maar dat de over- moeidheid als gevolg waar van Kraay afgelopen zater dag instortte met rust het best bestreden kan worden. Inmiddels heeft Kraay aan het bestuur van FC Den Haag meegedeeld dat hij zijn bemoeienissen met an dere zaken in het betaalde voetbal (zoals het optreden als woordvoerder voor colle ga's e.d.) zodanig zal beper ken dat het risico op herha ling zo veel mogelijk wordt uitgesloten. Kraay heeft deze keuze geheel vrijwilig gedaan, zonder dat er vol gens voorzitter Den Duik vanuit het bestuur van FC Den Haag druk op hem is uitgeoefend. Overigens heeft Joop Kore- vaar voorlopig rust voorge schreven gekregen om zijn liesblessure te laten gene zen. Cees Tempelaar wordt vandaag door een specialist onderzocht voor dezelfde blessure, terwijl René van Delft volgende week zal worden geopeereerd aan zijn knie. „We mogen Mansveld en Ha venaar bedanken voor dit re sultaat", verklaarde Piet de Zoete, die realistisch als hij is de vele tekortkomingen die hij had gezien ook durfde uitspre ken. „We leden te veel balverlies en in verdedigend opzicht klopte er helemaal niets van", aldus de invaller-trainer. Die echter zijn genoegen uitte over het spel van Van Vliet. „Die bood zich nu goed aan. Zó moet hij spelen. Ik heb mis schien zaterdagavond wat im pulsief gereageerd, maar het heeft zijn uitwerking toch niet gemist...." Scoreverloop: 7. Melis 1-0; 15. Van Vliet 2-0; 23. Nijssen 2-1; 87. Van Vliet 3-1; scheidsrech ter: Gans; toeschouwers: 5.000. gele kaart: Albertsen(FC Den Haag). FC Den Haag: Havenaar; Van der Zwan, Mansveld. Van Vliet, Bouma; Albertsen. Pen(Wickel). Keloglu- Wetzel); Melis, Van Leeuwen, Tre- ling. Excelsior Vermunt; Van Tour, Ou wehand. Van de Munnik(Tijl), Rid derhof; Pattinama. Struis. Ernst; Nijs sen, Pot, Piasmans. IRDAM Ajax heeft zijn supporters in de thuiswedstrijd tegen Roda JC lang in het on- gelaten. De Amsterdammers, na een ope- •ffensief dat niets opleverde in slaap gesust, len bij de rust met 2-0 achter, nadat die achter in twintig minuten in een voorsprong van 3-2 omgezet, waren ze nog altijd niet zeker van zaak. Pas toen Molenaar vijf minuten voor tijd I(een strafschop 4-2 scoorde, vielen de zorgen weg oen e p- Meer. eerste helft kwam Roda '<^en verrassend als tegen rhouding in op een zelfs voorsprong. De Limbur- die zich voortdurend met es man in de laatste lijn trokken slaagden er met telstijl in om Ajax, dat na litsende start al snel gas nam, vrij gemakkelijk coren af te houden. Een itie" waaraan het al snel oloze aanvalsspel van de erdammers ook al mee- te. Roda JC werd slechts irlijk als middenvelder nissen in het spel betrok- verd. Die import Limbur- treeg van Lerby, al ge werd aan het duel begon- steeds meters ruimte, schoot de eerste keer dat alleen voor Schrijvers n voorlangs en mikte bij 'eede doorbraak op het li- n van de uitlopende doel- had Marijnissen een aan- 15-in de eerste treffer. Uit de eerste van 13 mburgers, kopte Nannin- >or, waarna Eriksen sim- ton intikken. De jonge scoorde bijna even ge- elijk zijn tweede treffer, voorzet van rechts, een omhaal van Nanninga en het uitblijven van de reactie in de verdediging van Ajax. De Am sterdammers kregen nog vlak voor rust de kans om dichter bij te komen, maar Lerby mis te niet ver van Jongbloed. ging Ajax in de tweede helft van meet af aan op zoek naar „aansluiting". En kreeg die zo waar al na zeven minuten. Ar- nesen legde de bal net buiten Roda's strafschopgebied „breed", waarna Van Geel hard inschoot. Zes minuten la ter hadden de Amsterdam mers hun opponent achter haald. Schoenaker brak door op rechts, Kieft tikte zijn voor zet met het hoofd aan en in valler Wiggemansen kon van dichtbij inschieten: 2-2. Roda wankelde na die tegenvallers en zag Ajax negen minuten la ter „voorbij stuiven". Een voorzet van Jensen viel neer na een carrambolage tussen de Limburgse verdediger en Schoenaker, waarna de 17-ja- rige Kieft gemakkelijk van dichtbij kon uithalen. Ook daarna waren de beste kansen voor de Amsterdam mers (Schoenaker, Van Geel, ■Molenaar), maar als de doelpo gingen eens de juiste richting hadden, dan stond Jongbloed op zijn plaats. En als Roda eens een keer gevaarlijk door-, kwam (Eriksen en De Jong) dan stond Schrijvers in de weg, in' de niet altijd betrouw bare achterhoede van Ajax. Molenaar maakte vijf minuten voor tijd met zijn specialiteit (penalty-schieten) een einde aan Ajax' onzekerheid tot dan toe. Nadat Jensen door Degens in het strafschopgebied onder uit gegleden yvas, knalde de ex-Volendammer de bal uit de door Mulder toegekende straf schop Jiard in: 4-2. Scoreverloop: 36. Eriksen 0-1, 39. Eriksen 0-2, 52. Van Geel 1-2, 56. Wiggemansen 2-2, 65. Kieft 3-2, 84. Molenaar (strafschop) 4-2. Scheidsrechter: Muider. Toeschou- Ton Marijt (Roda JC) deinst verschrikt terug voor een schot van Aja- cied Wim Kieft. wers: 10.700. Ajax: Schrijvers; Molenaar, Ziegler, Zwamborn, Wijnberg; Schoenaker, Arnesen, Lerby (Wiggemansen); Jen sen, Kieft, Van Geel/ Roda JC: Jongbloed; De Wit, Breg- man. Marijt, Degens. Ehlen. De Jong, Marijnissen; Eriksen, Nanninga, Hen-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13