Qoma/nt MG ROS IS EERLUK Vanaf maandag visumplicht voor Surinamers Kritiek in Kamer op motieven achter besluit verhuizing 23 leuke meisjes jongemannen DANSSCHOOL NIEUWENHUIJZEN BOES ISRAEL „TENEERGESLAGEN' Seen tijdelijke aanbiedingen, z.g.n. prijsverlaging of z.g.n. „lokkertjes", maar elke dag laag geprijsd! Poolse regering erkent recht op staken sdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur J. J. Hallewas cteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) anten: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Woensdag 27 augustus 1980, 70e Jaargang na 21744 Film Orpheus Film van muziekdrama „Orp heus" op Ned. I om 19.45 uur. Historische optocht in Brugge om 22.10 uur. Op Ned. II om 20.32 uur Countdown met funkgroep Spargo en om 22.25 uur docu mentaire over jeugdige agres sie. Morgenmiddag 17.25 uur op kabel via kanaal 4 verslag ope ning satelliet-tv door VARA vanuit Amsterdam. Rustig weer Ten noorden van de grote ri vieren droog en zonnig. In het zuiden wolkenvelden met een kans op een bui. Middagtem- peratuur ongeveer 23 graden. Zwakke wind tussen oost en zuid. Morgen zon: 6.43 - 20.34. Schev. hoogw.: 5.06 en 17.47. Laagw.: 1.10 en 13.19. ADVERTENTIES 15 tot 23 jaar zoeken eenzelfde aantal serieuze om samen gezellig dansen te leren. Interesse? Neem dan direkt even kontakt op! H Hogewoerd 87 - Leiden -Tel. 071-143705-121356 (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het besluit van de regering de ambassa de in Israël te verplaatsen is in de Tweede Kamer met kritiek ontvangen. Minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) moet morgen al in de voltallige vergade ring komen duidelijk ma ken wat er bedoeld wordt met „alle relevante politieke factoren", die naast de be treffende resolutie van de Veiligheidsraad de reden vormen van het besluit. Op een persconferentie vertelde de minister dat dit sloeg op de economische druk van de Arabische landen. Geen van de grote fracties le vert kritiek op het verplaatsen zelf. Het gaat hun alleen om de motivering. Zo vindt het CDA dat de regering duidelijk had moeten maken dat zij niet onder druk had gehandeld. Ook vindt men in kringen van de christen-democraten dat ons land nu een gebaar moet maken ten gunste van Israël. De Israëlische regering heeft „bezorgd en teneergeslagen" op het besluit gereageerd, maar Egypte noemt de beslis- sing „een positieve bijdrage" aan het vredesproces in het Midden-Oosten. (Zie verder pagina 13) Strandhokje valt op Duitse NOORDWIJK Een Duitse bad- gaste is gisteren met inwendig let sel opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden nadat zij op het Noord wij kse strand een omge waaid houten badhokje op zich kreeg. De te hulp geroepen ambulance uit Noordwijk-Binnen liet verstek gaan. De vrouw heeft zeker veertig minuten op het strand gelegen voor dat zij met een ambulance uit Noordwijkerhout naar het zieken huis kon worden gebracht. Eigen bijdrage zieken vervoer 100 per jaar DEN HAAG Een ziekenfondspatiënt die zie- kenvervoer nodig heeft per taxi, openbaar ver voer of eigen wagen zal hiervoor vanaf 1 okto ber honderd gulden per jaar zelf moeten beta len. Dit staat in een nieuwe regeling voor de zie kenfondsbijdrage voor ziekenvervoer van staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid). Wie in een periode van twaalf maanden meer dan honderd gulden aan ziekenvervoer be steedt, krijgt die meerkosten door het zieken fonds vergoed. Voor de mensen die gebruik maken van een particuliere auto geldt daarbij een kilometervergoeding van een kwartje. An ders gezegd: De eerste 400 kilometer die men in een periode van twaalf maanden verrijdt voor ziekenvervoer moet men zelf betalen; de rest wordt vergoed. Ierland-Nederland direct op tv HILVERSUM NOS-tv zal van de voetbalwed strijd Ierland-Neder- land, die op 10 septem ber in Dublin wordt ge speeld een rechtstreeks televisieverslag verzor gen. Dit is de eerste kwalifi catiewedstrijd van het Nederelands elftal voor het Wereldkampioen schap voetbal 1982, dat in Spanje wordt ge speeld. De uitzending met commentaar van Cees Jansma, is op Ned. I van 18.55 tot 20.45 uur. Toon Hermans mag voorlopig niet optreden AMSTERDAM Toon Hermans, die kortgeleden zijn voorstellingen- reeks wegens een stembandaandoe ning moest onderbreken, heeft van zijn specialist te horen gekregen, dat hij voorlopig zijn theateropre- den niet mag hervatten. Daarmee komen de voorstellingen in Utrecht, Bussum, Antwerpen, Hil versum, Den Haag, Tilburg en Nij megen te vervallen. Volgens de spe cialist ziet het er naar uit, dat Toon Hermans over enkele maanden zijn werk weer normaal zal kunnen hervatten. De AVRO heeft eerder opnamen ge maakt van zijn show. Deze worden op 7 december uitgezonden. TIGE BOLLEN, ELLEN FLESJES vaarlijke \dsten op irdzee- nden t VAN HOLLAND open dagen zijn diver- er gevaarlijke giftige n op de Noordzeestran-( evonden. Op het strand' oek van Holland zijn nog onbekend aantal lien met een geelachtig semiddel aangespoeld, j inwendig gebruik do- kan zijn. Op het 1 tussen Castricum en ïtsoog zijn grote hoe- :den glazen flesjes spoeld met een geel, rachtig narcosemiddel, j inwendig gebruik tot ge vergiftigingsver- selen kan leiden. In- i is het nog volstrekt delijk wat voor stof de witte bollen bevatten, 'an er na de vondst be- :ze week in 's-Graven- nu ook twee bij Zie- en één bij Noordwijk angespoeld. Alle bol- n voor onderzoek naar 'NO in Rijswijk ge- t. (Zie verder pagina 13) NU NOG DE VRIJE VAKBONDEN GDANSK Het overleg tussen de Poolse regeringsdelegatie, die in Gdansk onder leiding van vice-premier Jagielski met de stakers in de streek van Gdansk en Gdynia gevoerd wordt, is tot later tijd stip verdaagd. Jagielski heeft het recht tot staken van de Poolse arbeiders erkend dit wordt dan ook in de grondwet opgenomen en in Warschau is het hoofd van de vakbondsfederatie Szydlak, die zijn plaats in het Politburo overigens al was kwijt geraakt, af getreden. Verbitterd is voorts nog onderhandeld over een van de belangrijkste eisen van de stakers: het oprichten van vrije, dus niet onder regerings- en partijtoezicht staande vakverenigingen. Voor het overige hebben de stakingen zich nu ook uitgebreid tot Wroclaw (Breslau) en Lodz. Vrije vakverenigingen zijn in leninistisch-communistische ogen een monstruum; vandaar dan ook het hardnekkige verzet van Jagielski c.s. Jagielski verwees wel naar de verklaringen van Gierek, dat bedrijf- staksgewijs vrije vakbondsverkiezingen gehouden zullen worden, maar die toezegging vinden de stakers niet voldoende. Bovendien eist de sta kingsleiding vrije vakbonden in heel Polen, maar volgens Jagielski strekt zijn mandaat zich alleen uit voor het gebied Gdansk, Gdynia en Sopot. Reden temeer voor Jagielski om ruggespraak te houden met Warschau, waarheen hij dan ook is teruggekeerd. Vandaar ook de ver daging: het Poolse Politburo is in speciale zitting bijeengekomen, onge twijfeld om zich over deze zaken te buigen. De Poolse pers houdt niet op, om er de stakers ervan te overtuigen dat zij weer aan het werk moeten. De Russische pers legt er de nadruk op, dat de „gebeurtenissen in Polen",, een binnenlandse zaak is, die de on derlinge betrekkingen niet vertroebelt. Wat die gebeurtenissen zijn houden de Russen het liefst geheim: zij blijven de buitenlandse uitzen dingen driftig storen. Ter gelegenheid van de feestdag van Onze Lieve Vrouw van Czestecho- wa heeft de Poolse primaat, kardinaal Wyszynski opgeroepen rust en orde te handhaven en de stakers doen weten, dat, hoe eerder men weer werk verricht men met des te meer reden op zijn rechten kan aandrin gen en deze formuleren. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIII (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering gaat zeer binnenkort, vermoedelijk al aanstaan de maandag, een visumplicht instellen voor Surinamers, die naar ons land willen. Dit hebben minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en staatssecretaris Haars (justitie) giste ren meegedeeld in een vertrouwelijk overleg met de betrokken commissies van de Tweede Kamer. De regering is hoogst ongelukkig met het uitlekken van het plan, omdat nu in Suriname waarschijnlijk tal van mensen wan hoopspogingen zullen gaan onderne- Een visumplicht houdt in dat de Neder landse ambassade in Paramaribo kan gaan beslissen wie er wel en wie er geen toe stemming krijgt voor een reis naar Neder land. Een belangrijk criterium zal zijn of de man of vrouw in kwestie voldoende middelen van bestaan heeft. Ook kan de ambassade bepalen hoe lang het verblijf in Nederland mag duren. Bovendien ont staat voor de marechaussee op Schiphol de mogelijkheid voorwaarden te stellen aan arriverende Surinamers. Te denken is aan de eis een bedrag te deponeren, dat voldoende is om de terugreis naar Surina me te betalen. Momenteel is het zo dat Surinamers, krachtens het in 1975 tussen hun en ons land gesloten verdrag, het recht hebben naar ons land te emigreren. Dit tot de da tum van 25 november van dit jaar, die in het verdrag wordt genoemd. Volgens de Nederlandse regering voorziet de over eenkomst in de mogelijkheid eenzijdig een visumplicht in te stellen. Dit omdat een regering altijd souverein is wat betreft haar eigen grondgebied. (Zie verder pagina 16) Spaanse prinsjes op schietbaan „Ik vond het heel ontzettend leuk. Nou weet ik tenmin ste wat de fuseliers van mamma doen", riep prins Carlos gistermiddag na af loop van een dagje „oorlogje spelen" op de Harskamp. Met zijn zakken vol lege patroonhulzen stapte hij in de auto naar Soestdijk, waar hij bij oma lo geert. Prinses Irene bracht gisteren haar jaar lijkse bezoek aan het naar haar ver noemde pantser-irv fanteriebataljon Gardefuseliers dat momenteel op de Veluwe op oefening is. „Je mag niet op mensen mikken", waarschuwde Car los de fuseliers, maar desondanks wilde hij best even richten met de Punt 50 (foto), het boord- wapen van een pantservoertuig. Zijn broertje Jaime hield echter zijn oorbeschermers stevig tegen zijn hoofd, uit angst voor een harde knal. Blij sloot dienstplich tig soldaat René Beu- gelsdijk (19) Uit Noordwijk gisteren zijn Libane se bruid in de armen. Zaineb Ah med (18), het bruidje van de vo rige maand al terugge keerde Uni- filsoldaat. had de overweldi gende ont vangst op Schiphol door tien tallen voluit flitsende fotografen niet ver wacht. Echtgenoot René stelde haar snel gerust. Zie verder pag 5

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1