In voortgezet onderwijs: drie talen in drie niveaus „Kernoorlog op beperkte schaa is onmogelijk" Een schokkend telegram uit Luxemburg 5 MILJOEN MEER BEZOEKERS Den Uyl eist 3 genoegdoenirr vanVanAgt Ji Visumplicht moet leegloo Suriname helpen voorkomen BINNENLAND/BUITENLAND MET KENNIS VAN TALEN DROEF GESTELD Vliegveld/graanveld Twee zeil< op Noord: omgekom LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1980 PAGIN, (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Begin niet al op de lagere school met een vreemde taal, en stel voor het voortgezet onderwijs per taal drie niveaus in die afzonder* lijk kunnen worden bereikt in ver* schillende vaardigheden: lezen, spre* ken, luisteren en schrijven. In het voortgezet onderwijs moeten de leer lingen in de drie vreemde talen En gels, Frans en Duits een „minimum* communicatie-niveau" moeten berei ken, in het beroepsonderwijs in twee talen. Want in ons land is het met het talenonderwijs droef gesteld, want ook het onderwijs in het en gels vertoont grote tekorten, met name bij het luisteren en lezen. Dit zijn in het kort de aanbevelingen en bevindingen van een onderzoeks commissie van het Instituut voor Toe gepaste Sociologie (ITS), die gisteren een nota presenteerde waarin een heel nieuwe structuur voor het talenonder wijs wordt aangegeven. Belangrijkste elementen in de nota zijn de poging een eind te maken aan de versnippering in het talenonderwijs en het bieden van een mogelijkheid aan de individuele leerling zijn eigen vaardigheden te ont wikkelen. De commissie stelt ondermeer voor In een eventuele toekomstige onge deelde brugperiode zoals die in het Ontwikkelingsplan voor het Voortgezet Onderwijs van staatssecretaris De Jong wordt voorgesteld, dienen twee vreem de talen in het onderwijspakket te zijn opgenomen. In ieder geval Engels en als tweede taal Frans of Duits; In alle soorten algemeen vormend onderwijs moeten tenminste alle drie de traditionele vreemde talen worden onderwezen tot op een minimum com municatie-niveau. Minder is voor alge meen onderwijs niet aanvaardbaar; Het beroepsgericht onderwijs zou minstens twee vreemde talen in haar pakket moeten opnemen; Om de omvangrijke leerlast van het vreemde-talenonderwijs te verminde ren zou het onderdeel literatuurkennis bijvoorbeeld bij artistieke vorming kunnen worden ondergebracht. De nota stelt dat er drie leerniveaus moeten komen: laag, midden en hoog. Luistervaardigheid op het middenni veau betekent voor alle talen dat de ge bruiker in bepaalde situaties met de zelfde bedrevenheid met zo'n taal kan omgaan. Voor elk schooltype moet om schreven worden welk minimumni veau moet worden gehaald, per taal en Eer vaardigheid. Maar spreekvaardig- eid engels op het middenniveau bete kent niet automatisch dat ook schrijf vaardigheid engels op het middenni veau moet worden behaald. Problemen in Koninkrijks werkgroep DEN HAAG VerschUlen in inzicht over het kiezen van de Antilliaanse staten, Sarlement en de eilandsra- en hebben gisteren ernstige moeilijkheden veroorzaakt in de „Koninkrijkswerk groep". Deze onderzoekt de mogelijkheden voor een toe komstige onafhankelijkheid van de Nederlandse Antil len. De partij van Betico Croes (MEP) wil dat de eilandsraad van Aruba samengesteld moet worden door de gekozen sta ten, dus via „getrapte verkie zingen", en niet via directe verkiezingen zoals de meeste leden van de koninkrijks werkgroep wensen. Voor Croes is dit een „breekpunt", maar werkgroepsvoorzitter Biesheuvel waarschuwde dat de leden zich moeten realise ren wat het mislukken van het overleg voor de Antillen betekent. PUGWASH-CONFERENTIE IN BREUKELEN: BREUKELEN „Het Is een misvatting te denken dat een kernoorlog op be perkte schaal kan worden gevoerd. Voorts is het on juist ervan uit te gaan dat burgers tegen zo'n oorlog kunnen worden beschermd. De gedachte dat een atoom oorlog ooit gewonnen kan worden is op niets geba seerd". Dit is één van de conclusies in de slót-verklaring van de 30ste Pugwash-conferentie, die van af 20 augustus in kasteel Nijenrode bij Breukelen is ge houden. De 125 wetenschaps mensen uit de hele wereld die daar met elkaar van gedach ten hebben gewisseld, hebben in hun slotverklaring een ge meenschappelijk pessimisme laten zien. Ze gaan ervan uit dat er een einde moet komen aan de verspilling van mensen en materiaal, waarmee de al maar groeiende bewapening gepaard gaat Vooral in het minder ontwikkelde deel van de wereld zou hiervan beter gebruik gemaakt kunnen wor den. De economische, sociale en politieke ongelijkheid die nu optreedt veroorzaakt insta biliteit die onder bepaalde voorwaarden kan uitlopen op een atoomoorlog, aldus de ver klaring. „Tenzij snelle en ef fectieve maatregelen worden genomen tegen deze ontwik kelingen voorzien wij een groot en rampzalig nucleair conflict vóór het jaar 2000. Wij moeten kiezen voor overle ven", zo staat in de de verkla ring. Overal In ons land wordt het graan binnengehaald nu het weer gunstig Is. Op Schiphol worden de enorme „combines" (oogstmachines) In grootte nog overtroffen door voorbijrazende vliegtuigen. Schiphollijn RAI VERWACHT HALF Een kijkje bij de bouw van de nieuwe tentoonstellingshallen van de RAI. Door de uitbreidingen zal de totale opppervlakte voor tentoonstellingen van ruim 46.000 vlerkante meter toenemen tot 65.000 vierkante meter. AMSTERDAM Als de Schiphol lijn volgend jaar mei van het huidige eindpunt Amsterdam-Zuid is doorge trokken naar de RAI, zal het aantal bezoekers dat zich met de trein naar de RAI laat vervoeren toenemen tot veertig procent. Dit komt neer op een stijging van het aantal bezoekers van twee tot 2,5 miljoen. Dit zei de heer P. M. Hooft Graafland van de afdeling marketing reizigersvervoer van de NS gistermiddag in het Amster damse congrescentrum. Deze verwachting is gebaseerd op de betere bereikbaarheid van het complex, omdat er tweemaal per uur treinen zullen gaan rijden van Dord recht via Rotterdam, Den Haag'HS, Lei den en Schiphol naar de RAI. En nog eens tweemaal per uur zal de RAI van Den Haag Centraal via Leiden en Schip hol bereikbaar zijn. (De treinen van Den Haag Centraal krijgen een stop in Maria- hoeve). De kosten van het doortrekken van de lijn van Amsterdam-Zuid naar het RAI- station zijn begroot op 7,5 miljoen gulden. De totale kosten van de aanleg van de Schiphollijn bedragen ongeveer 830 mil joen gulden. Wanneer de bouw van drie tentoonstellingshallen, twee congreszalen, vier vergaderzalen en een parkeergarage voor 1500 auto's begin 1982 is voltooid, zal de capaciteit van de RAI met veertig pro cent zijn toegenomen. AARDGASBRIEF ZOU 1.1 ONGEVAARLIJK ZIJN DEN HAAG PvdA-leider Den Uyl ontkent dat d zijn toedoen schade is berokkend aan de mogelijFi den voor de Nederlandse regering om verbetering I brengen in de aardgascontracten met West-Duitsla Hij wil dan ook dat premier Van Agt terugkomt- een uitspraak van vorige week in een televisierubrj Van Agt bevestigde toen het vermoeden dat Den Uyl iri jaren zestig als minister van economische zaken aan W> Duitsland had beloofd dat de toevoer van aardgas nooi| gevaar zou komen en dat dit land daardoor nooit hogn prijzen zou behoeven te betalen. Het gaat hier om een br!( die Den Uyl op 26 mei 1965 schreef aan zijn collega economische zaken in de Bondsrepubliek. Zoals al eer' gemeld door deze krant heeft dit schrijven volgens deju< gering de recente onderhandelingen met de Westduitse* nemers over een herziening van de met hun gesloten P? contracten aanzienlijk bemoeilijkt. Dit doordat de DuitLj" er een argument bij zouden hebben om in een eventre juridische procedure te stellen dat Nederland geen rrci heeft de Wet Aardgasprijzen te hanteren en dus te drerf de levering van aardgas te stoppen. -1®' Den Uyl meent echter dat dat niets met zijn brief te maf* heeft. Hij wil dan ook dat premier Van Agt deze openr® maakt. Naar verluidt is net slechts een kort schriji111 waarin Den Uyl zich in niet geheel vlekkeloos Duits |)r, mens de regering accoord verklaart met een contract c sen de Nederlandse Gasunie en Ruhrgas AG. Alleen veel moeite zou een jurist erin kunnen lezen dat Neder) de levering van aardgas garandeert gedurende de looj van het contract en dat de regering derhalve nooit" kraan dicht zou kunnen draaien. rjj ','D. (Vervolg van de voorpagina) De Surinaamse regering is op de hoogte gebracht van derlandse plannen een visumplicht in te stellen. Na£ luidt heeft deze geen bezwaren geuit, vooral omdat <jp het voortgaan van de „leegloop" wil voorkomen. Hif komt namelijk de economische ontwikkeling van he; ernstig in gevaar. Dat laatste is de belangrijkste reden voor de regering N'f Haag om een visumplicht in te stellen. Uit berichten van t bassade weet men dat letterlijk tienduizenden Suriname plan zijn nog voor 25 november naar Nederland te verf Het kabinet acht dit niet verantwoord, gezien de proble ons land op het gebied van opvang, huisvesting en werkgl heid. Momenteel wonen er al zo'n 180.000 Surinamers in land. Het zou overigens niet de bedoeling zijn door midd visumplicht ook geszinshereniging onmogelijk te maken. De Surinaamse organisaties in ons land zijn gekant teg# Nederlands voornemen om de immigratie vanuit Surin* beperken. Woordvoerder Boedoe van de Vereniging van SI mers in Nederland vindt dat de stroom emigranten be"" perkt kan worden door Suriname aantrekkelijker te voor zijn bewoners. Naar zijn mening zou dit kunnen di land aantrekkelijker te maken voor zijn bewoners. Nee zou daarbij kunnen helpen door er in overleg met de Sur,H se regering voor te zorgen dat de ontwikkelingshulp bekj steed wordt. Loson-woordvoerder Blom ziet als voornaarrei zwaar van een visumplicht dat het contact tussen Suriname Nederland en hun verwanten in Suriname wordt beperlyc iU RONDOM DE GEBOORTE VAN WILHELMINA (3) Alles was klaar voor de festi viteiten in verband met het huwelijk van koning Willem III en koningin Emma. En daar kwam als een schok het telegram uit Luxemburg. Prins Hendrik der Nederlan den, de jongste broer van de koning en namens hem stad houder van het groothertog dom Luxemburg, is plotseling aan een beroerte overleden. Hij zou getuige geweest zijn bij het huwelijk in Arolsen, maar op medisch advies was hij in Luxemburg gebleven. Hij voelde zich niet goed en de doktoren konden er geen hoogte van krijgen. Maar even afwachten. Na een paar dagen ging het al beter en toen was het opeens afgelopen. Wat een tegenstelling vergele ken bij het vorig jaar. Toen was prins Hendrik voor de tweede keer getrouwd. Zijn eerste vrouw was hem in 1872 ontvallen toen zij 41 jaar was. Ze hadden geen kinderen. In 1878 trouwde de prins op nieuw met de 22-jarige prinses Maria van Pruisen en aat had ook in Nederland geleid tot frote feestelijkheden. 'rins Hendrik werd wel Hen drik de Zeevaarder genoemd, naar de Portugese vorst van die naam uit de tijd van de ontdekkingsreizen. Maar de Portugese prins had maar een enkel heel kort zeereisje ge maakt en dankte zijn naam aan de bevordering van de ontdekkingsreizen. Daarvoor had hij een soort zeevaartkun dig laboratorium ingericht bij Lissabon. Maar onze Hendrik de Zeevaarder, prins Hendrik (1820 1879) had wél veel ge varen. Hij was een echte mari neman. En als commandant van Nederlandse oorlogssche pen en soms als bevelhebber van een heel eskader, had hij tochten gemaakt over de halve wereld. Er was meer. Hij had zich met kracht ingezet voor de moder nisering en uitbreiding van onze Koopvaardijvloot. Het was aan zijn initiatief te dan ken, dat de maatschappij Zee land begon met een vaste dienst óp Engeland. De stoom vaartmaatschappij Nederland, die de verbinding met Ned.In- dië moest onderhouden, was zijn werk en uit zijn particulie re middelen had hij er veel geld voor over gehad om deze maatschappij door de eerste moeilijkheden heen te helpen. Jarenlang bestuurde hij Luxemburg voor de koning. En iedereen was van mening dat hij een bijzondere man was, met een brede belangstel ling en met een ongewone minzaamheid. En nu was het opeens, terwijl iedereen zich opmaakte om feest te vieren, met hem hier op aarde afgelo pen. Na een half jaar getrouwd geweest te zijn was prinses Maria al weduwe. (Zij is later weer getrouwd met een Duitse prins, maar op 33-jarige leef tijd is zij al overleden). Zeer geschokt Het overlijden van deze prins maakte een diepe indruk. Ve len waren verbijsterd. We merken het uit allerlei reac ties. Het was alsof sommigen zich angstig afvroegen: heeft de Here een twist met Neder land? Toen een half jaar later de kroonprins in Parijs, vol hardend in zijn vrijwillige bal lingschap, onverwacht stierf, herhaalden zich die bange vragen. De mensen beleefden zulke dingen toen vooral reli gieus. Zo'n sterven moest een boodschap inhouden. Dr.Kuy- per schreef er over in het blad De Standaard en hier volgt zijn ontboezeming: „Met diepe ontroering schrij ven we het hartaangrijpende bericht ter neder, dat het God Almachtig behaagd heeft plot seling, toen niemand er meer op bedacht was, en alle krank heid geweken scheen, door den dood van ons weg te ne men Zijne Koninklijke Hoog heid Prins Hendrik der Ne derland en. Voor de Majesteit van dit doen onzes Gods buigen we ons diep eerbiedig neder. Zulk een slag in het Huis van Oranje, op zulk een oogenblik, nu alles ter feestvreugde zich opmaakte. En dan zulk een prins ons ont nomen. Een prins, wien nog zoo kort geleden heel Neder land zijn liefde en zijn hulde bood. Lezer, is er niet een „Vinger Gods" in dit ontzet tend afsterven? Niet een Vinger Gods, als ge U de rouwe inbeeldt, die om zulk een lijk het hart overweldigen moet? Als ge ziet op die lieve, jeugdi ge prinses, zijn diepgeslagen, geheel verpletterende wedu we. Als ge U verplaatst in de ge waarwordingen van onzen ko ning en zijn gemalinne op 't Loo. Als ge indenkt wat dit bericht voor die beide koninklijke prinsen in het buitenland zal zijn. O, zij God al wat rouw draagt, zj de Heere ons arme Neder land en al de prinsen en prin sessen van ons vorstenhuis in dit zoo ontzaglijk ernstig oog enblik nabij met zijn alleen troostende genade". En het was echt niet dr.Kuy- per alleen die zich op deze, voor ons gevoel pathetische Prins Hendrik (de zeevaar der) met zijn vrouw Maria van Pruisen. wijze, uitte. Er was een alge mene verbijstering. En toen het stoffelijk overschot van prins Hendrik in de konink lijke grafkelder te Delft werd bijgezet op 25 januari 1879, dichtte Ds. Bernard ter Haar een Memento Mori, een uit voerig gedicht met sterk af wisselende versvormen, waar uit het volgende is overgeno men: "Ween niet om Hem" Zoo spreekt een stem- Die, toen hij stierf, Veel rijker loon Dan staf en kroon Bij God verwierf; Maar dat Hij stierf En stierf juist nu. Die stem geldt u, Die, wuft van Geest, Van feest tot feest Voorttuimlend jaagt; Die, wat er knaagt, Wat leed ge draagt. En hoe ge uw lot Soms scherp beklaagt Van nieuw genot Bedwelming vraagt! Nu luidt men lang, Nu zwijgt gezang En feestgedruisch De vreugd verstomt. De doodsklok bromt: „Uw sterfdag komt. Bereid Uw huis!" H.ALGRA Geen reisjes* naar Antill& er voor rijbew'1. VELDHOVEN - Del" vense rijschoolhouder man heeft afgezien vl voornemen om leerlinf examen te laten doen;. Nederlandse Antilleil ANWB had gedreigd kenning van zijn rijsc. te trekken. Ook was if door de Antilliaanse au- ten te worden tegeng1 De administrateur van^ land Saba heeft gisteren gezegd de komst van d— wijs-toeristen met bels ling tegemoet te zien, dat het toerisme op Ss kunnen bevorderen". AMSTERDAM Tw derlandse zeilers zijn cM lopen dagen op de No« om het leven gekomeii tweetal zou afgelopen zac met een zeiljacht vanuilh land naar Nederland ve ken zijn. Hun stoffelijktl schotten werden door de pen gevonden en in OJc en Scheveningen aan le bracht. Van het jaclhi breekt elk spoor. De pc water in Amsterdam sl onderzoek in. t

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16