Nog deze maand begin met iroject voor besparing pnergie in glastuinbouw Bloemen en de statistieken w GRwENTE FRfpIT ÉËMEIM BêU-EN paSiD EN TUINBOUW ÏRGELIJKING VAN DRIE TYPEN KASSEN de, is algemeen bekend, dat fctijgende energieprijzen de derlandse glastuinders ,0J^ds dieper in het vlees |den. Geen wonder, dat de RODE PAPRIKA'S: STERK OPGELOPEN BUITENLANDSE PROBLEMEN HINDEREN BLOEMEN DAHLIA-AREAAL OVER 400-HA-GRENS LEIDSE COURANT MAANDAG 25 AUGUSTUS 1980 PAGINA 9 el ijk" tiei^ moe gr. ■n'7y zout, ie, p{ tpelei ilk oJSWIJK In het Rijs- fels jqkse tuinbouwgebied >n wordt de laatste hand veiegd aan de bouw van op gt Denar-kasproject, een magmonstratieproject voor jdig ergiebesparing in de Ne- famdandse glastuinbouw, ?n miarmee nog deze maand en baIrdt begonnen. Ervarin- n met drie typen speciaal vantworpen energie-arme kan teen moeten daarbij gor middel van vergelij- irtaang aantonen welke de t vieste energiebesparende ïfrooAatregelen zijn, die in de de taktijk in de glastuin- zijn. aw kunnen worden geno- :n. Officieel wordt het bak sproject op dinsdag 30 n is itember geopend door de et register van economische ?r bijten, drs. G.M.V. van Aar- naaktme. 'ts gel hopen een exact beeld krijgen van dergelijke r zyatregelen en over de waawwijze van kassen in de papiktijk", zo licht de project- ■ooi der van Denar de heer L. op toe. „Precies berekend glach op deze manier worden elk eveel energie bij de ver- heiillende manieren van be- Kromme tandbanen in verband met eventueel later aanbrenen van energiedoeken. Links stegdoppelpaten (die tweederde van de kas bedekken), rechts de luchtra- roevring wordt bespaard. Ook men (waar de rest van kas, dus eenderde mee is bedekt), sr^eneffecten worden zo s va/iiwkeurig mogelijk lid, zoals de verminderde itdoorlatendheid en de •hoogde luchtvochtigheid". eun tuinbouwbedrijfsleven fvan de Rabobankorgani- e. Ook de tuinbouwproef- stations verlenen hun volle dige medewerking. „De proef is daarom zo be langrijk, omdat op dit mo ment, met de nu nog gelden de enrgieprijzen, het bij de hoofdgewassen onder glas in de tuinbouw onredabel blijkt te zijn om energiescherm, dubbel glas, gecoat glas of dubbele kunststofplaten aan te brengen met het doel energie te besparen", aldus de heer Koop.„De opbrengst- verliezen als gevolg van ver minderde instraling van het licht zijn namelijk groter dan de besparingen op de brand stofkosten, als we uitgaan van de vuistregel, dat één procent minder licht een op brengstdaling van één pro cent oplevert", aldus de heer Koop. Voor de praktijkproef wor den drie typen kas met el kaar vergeleken. Elk type is steeds in tweeën verdeeld. Het totale areaal bedraagt tienduizend vierkante meter en elke kas is 3300 vierkante meter groot. De kassen staan los van elkaar, zodat de lich- tinvloed voor elke kas nage noeg gelijk is. Er wordt aan vankelijk zonder energie- scherm gewerkt, zodat juist het effect van de onderling verschillende kasdelen kan worden gemeten. De gevels van alle kassen zijn voorzien van dubbel glas met twee los se ruimten, waarvan de on derste ruit een coatlaag heeft (hortiplus) met de coatlaag naar de spouw gekeerd in verband met nat worden. Drie typen voet met alluminium cassetteplaat, als ucherming tegen beschadiging. inisa1 De drie typen kas zijn: de traditionele kas (gebouwd, zoals momenteel vrijwel overal gebeurt), de stegdop- pelkas (die meer licht door laat dan een voorzien van dubbel glas, terwijl de bespa ringen op de energiekosten gelijk zouden zijn namelijk 35 procent) en de Denarkas (een speciaal ontwikkelde kas, die dertig procent energiebespa ring geeft zonder nadelige neveneffecten). De proef moet nu aantonen of in deze kassen rendabel te telen is. Daartoe wordt gedu rende elke teelt, die erin wordt verricht, gemeten hoe veel licht er wordt inge straald, hoeveel energie er wordt verbruikt, hoe hoog de relatieve luchtvochtigheid is Projectleider Denarkas, de heer L. Koop. en wat de produktie in kwantiteit en kwaliteit be helst. Ook de exacte hoeveel heid verbruikte kubieke me ters gas worden geregi streerd. „Over de teelt zelf, wat er ge teeld gaat worden en hoe dat gebeurt, adviseert een Com missie van advies, bestaande uit vertegenwoordigers van praktisch alle geledingen van het tuinbouwbedrijfsleven, de voorlichting en de proef stations", vertelt projectleider Koop. „De bedoeling is ech ter om zoveel mogelijk hoofdteelfen in het Denar- project uit te testen". Komkommers Begonnen wordt met een „inregel"-teelt van herfst- komkommers, die in decem ber wordt gevolgd door een teelt vroege stooktomaten, waarvan de gegevens in het midden van volgend jaar be schikbaar zijn. De heer Koop: „Wat er na het telen van de komkommers en vroege stooktomaten in het project komt te staan, wordt in een later stadium bekeken. Voor de hand ligt wel, dat dan de bloementeelt aan de beurt an,lN HAAG Zwitserland rftm Van °nze geëxPorteer" er ^sneeuwklokjes 87 procent rme ;n 12 procent van de geëx alteerde boeketten tegen •p i gemiddelde van ruim 5 ri°e icent door andere landen. is het land van de an- en neemt veel meer af êemiddeld de andere r geland staat bovenaan het fnj?tje met de chrysanten na- \ijk bijna 30 procent, tegen l procent als gemiddelde >r andere landen. De ex- t naar Italië wordt voor procent gevuld door embollen, voornamelijk Belies. De U.S.A. heeft het gste percentage aan embollen in het pakket uit derland. alles blijkt uit de dezer .30 ;en gereed gekomen statis- t voor de export van onze .00 emen over het afgelopen r. Het zijn de bolbloemen [oo 32 procent uitmaken van totale waarde, met 20 pro- .so gevolgd door de rozen !so 16,8 procent door „overige emen". De chrysanten ne- !20 n met 12,4 procent een be- '•75°f grijke plaats in, vervol- .80 is de anjers met 9,5 pro- J.30 it, gerbera 7,1. 5^® t is voorlopig de laatste j.oo tistiek welke over de bloe- nexport is samengesteld, l zal in de loop van dit jaar export naar West-Duits- 70 d afzonderlijk aan een on- s!io -zoek worden onderwor- 5^} 1, welke thans is uitge- T.oooiakeld. 2 artoe wordt nu een steek- proef genomen van één op de tien export-facturen en ver werkt aan de hand van door een expert op te stellen crite ria. Uit de jongste statistiek blijkt dat Noorwegen en Zweden de meeste rozen ko pen, respectievelijk 35 en 48 procent van hun totaal. En geland is ook een topper met de anjers door 18,6 procent. Van het totale Nederlandse exportbedrag aan bloemen en bollen van 332,4 miljoen gul den, ging voor een waarde van 118,7 miljoen naar Frankrijk, naar Zwitserland 49,8 miljoen, Oostenrijk 39,3 miljoen, België 31,3 miljoen, Zweden 23,4 miljoen, Enge land 22,5 miljoen, Denemar ken 12,4 miljoen, Italië 9,5 miljoen, U.S.A. 7,2 miljoen, Noorwegen 6,2 en Canada 1,5 miljoen. West-Duitsland valt zoals opgemerkt buiten deze statistiek. Het is opvallend dat België verhoudingsgewijs veel van onze zomerbloemen koopt maar ook veel „decora- tiegroen". Naast de chrysan ten en anjers koopt Engeland veel lelies, irissen en orchi deeën, maar de rozen en zo merbloemen komen achter. Frankrijk koopt minder ro zen dan andere landen maar wel meer bolbloemen, voor namelijk tulpen, lelies en irissen. Zwitserland koopt in verhouding maar weinig chrysanten en anjers in Ne derland en ook de bolbloe men liggen beneden het nor male afnamepeil. Noorwegen en Zweden zijn goed aan de markt voor ro zen en anjers, doch matig wat de chrysanten betreft en evenzo voor de bolbloemen. Merkwaardig is dat Noorwe gen de meest conventionale kopers heeft onder de Euro pese landen, maar is de op drie na grootste klant voor de Molucella, die toch geen con ventionele bloem is! Zweden koopt vooral veel tulpen en irissen als bollen. In het Amerikaanse pakket zitten vooral veel tulpen. Er wor den weinig chrysanten en anjers gekocht. Eigenaardig is dat Canada een heel ander beeld biedt, door het kopen van meer rozen dan andere gemiddelden, respectievelijk 32 en 20 procent en met 47 procent ook meer bolbloe men tegen 32 normaal ge middelde. Hoewel de zomer bloemen met slechts 1,5 pro cent nog geen belangrijke rol spelen in onze export, blijkt dat er een groeiende belang stelling bestaat vooral mid dels een samengesteld boe ket. Frankrijk is een goede klant voor onze bolbloemen door 58 procent van onze tulpe nexport. De tweede klant is Zwitserland met naast reeds genoemde sneeuwklokjes, onder meer vallota, narcissen en convallaria en vrijwel uit sluitend de trosnarcissen. Met bijna elf miljoen gulden is Oostenrijk onze derde afne mer van bolbloemen en koopt veel freesia. In de loop van de vorige week liepen de prijzen van de rode paprika's sterk op. Ditzelfde verschijnsel had zich in de eraan voorafgaande week ook voorgedaan. Deze gunstige ontwikkeling kan toegeschreven worden aan een sterke vraag en een be perkt aanbod. Voor een kilo rood werd er gemiddeld 6,66 betaald. Op Veiling Westland Noord werd er voor de sortering 75 zelfs een rekordprijs van 7,15 betaald. Voor de groene paprika's was er sprake van een tegenovergestelde situatie. De prijs moest het namelijk verder ontgelden. Zo lag de gemiddelde prijs voor een kilo groen op 1,26. Deze prijs steekt ook on gunstig af bij die van vorig seizoen in de zelfde verslagweek, toen lag de gemiddel de prijs op 1,95 per kilo. Uit de statisti sche gegevens van het Produktschap voor Groenten en Fruit blijkt dat het paprika seizoen tot nu toe bevredigend verlopen is, zeker in vergelijking met voorgaande jaren. De gemiddelde prijs van de groene paprika's over de periode van 1 maart tot en met 15 augustus bedroeg 3,25 per kilo (vorig seizoen 2,50). Ook bij de rode pa prika's valt er over dezelfde periode een gunstig verschil waar te nemen. De ge middelde prijs vóór rood lag in de ge noemde periode op 4,07 (vorig jaar 3,43). Komkommerexport liep terug De export van komkommers verliep wat minder vlot. Het kwam erop neer dat er ongeveer 2 miljoen kilo minder geëxpor teerd werd. Vooral West-Duitsland, Enge land en Frankrijk namen minder Hol landse komkommers af. Als gevolg hier van viel er niet aan een prijsdaling te ont komen. Het hield echter niet in dat de markt volledig in elkaar zakte, want de prijzen bleven toch nog op een aantrekke lijk niveau hangen. Zo liep de sortering 61/76 terug van 80 cent naar 70 cent per stuk (vorig seizoen 33 cent), de sortering 51/61 daalde van 72 naar 59 cent (vorig seizoen 29 cent) en de sortering 41/51 daalde van 55 cent naar 49 cent (vorig sei zoen 25 cent). Het aanbod lijkt kleiner te worden en er wordt op een vrij vaste markt gerekend. De resultaten van het komkommerseizoen vanaf 1 januari t/m 15 augustus laten een gemiddelde veiling- prijs zien van 63 cent per stuk, vorig sei zoen lag deze prijs op 49 cent. Tomatenmarkt vast Althans dit geldt voor de gewone tomaten want bij de vleestomaten was er sprake van een doorzettend prijsverval. De we kelijkse aanvoer van tomaten is beneden de aanvoer van vorig seizoen gedaald. Op de Engelse en de Franse markt verliest de Hollandse tomaat op het ogenblik flink terrein. Toch kwamen ei de afgelopen week weer vaste prijzen tot stand. Er werd voor de A-I-export gemiddeld 1,90 per kilo betaald. Vorig jaar bedroeg de ge middelde prijs voor dezelfde sortering slechts 53 cent. Zoals gezegd moesten de vleestomaten verder inleveren, dat bete kende dat de sortering BBB in prijs daalde naar 2,06 per kilo. Het totale aanbod van tomaten wordt waarschijnlijk kleiner, de prijs kan wat dalen door een ongunsti ger exportsituatie. De resultaten van het tomatenseizoen vanaf 1 januari t/m 15 au gustus leveren een gemiddelde prijs van 1,96 per kilo. Vorig seizoen lag deze prijs op 1,65. Vooral de prijzen van de zomerperiode tot heden steken sterk af bij die van vorig seizoen, nl. thans gemiddeld f 1,24 tegen 57 cent vorig jaar. Overige gewassen Spitskool daalde aanmerkelijk in prijs, er werd eind vorige week slechts gemiddeld een kwartje per kilo betaald. Veel veran deringen in gunstige zin lijken zich de ko mende week niet voor te doen. De aan voer van Chinese kool valt aanmerkelij- ker kleiner uit als vorig seizoen. De markt voor dit gewas vertoont een zeer grillig beeld. Zo liep de prijs op donderdag 21 au» gustus op Veiling Westland Zuid op naar f 2,57 per kilo. De landelijk gemiddelde prijs ligt echter ongeveer een gulden la ger. Het aanbod lijkt groter te worden, de prijs zal als gevolg hiervan dalen. Op de andijviemarkt veranderde er weinig. De gemiddelde prijs lag op 80 cent per kilo. Het is niet uitgesloten dat de prijs nog wat verder daalt. De aanvoer van spinazie ul wat afnemen en als gevolg hiervan lijkt de prijs boven de 77 cent per kilo te lig gen. Het aanbod van prei neemt verder toe, de gemiddelde prijs van 77 cent van de afgelopen week lijkt zich niet te kun nen handhaven. Dat sla niet meer tot de dure groenten behoeft te horen blijkt wel uit de veilingprijzen die er voor glassla betaald werden, de gemiddelde prijs be droeg slechts 15 cent per krop. Als gevolg hiervan neemt de prijsdruk voor de na- tuursla ook toe. De aanvoer van snijbonen blijft duidelijk achter bij die van vorig jaar, hier lijkt geen verandering in te ko men. Het hele seizoen door is er voor dit gewas een goede prijs betaald, ook in de afgelopen week was dit het geval, er werd gemiddeld 4,55 per kilo betaald. Snijbo nen blijven duur. De gemiddelde prijs voor bloemkool bedroeg 1,97 per stuk- Er wordt echter op een groter aanbod ge rekend, zodat de prijzen waarschijnlijk weer wat zullen dalen. Het spruitensei- zoen is dit jaar al vroeg op gang gekomen. Gezien de tijd van het jaar en ook de al vrij ruime aanvoer, mag de vraag naar spruiten redelijk genoemd worden, er werd gemiddeld 1,31 per kilo betaald. De radijsmarkt onderging de afgelopen week een opleving. De gemiddelde prijs liep op naar 48 cent per bos. Met flinke aanvoeren in het vooruitzicht lijkt er slechts weinig vastigheid in de markt te zitten, lagere prijzen zijn daarom niet uit gesloten. Afgelopen week is ook in de bloemenhandel de gang er weer in gekomen en zijn er aardig wat bloemen gekocht om de ontbrekende zonne schijn in de woningen te ver vangen. Ook de export nam een behoorlijk aandeel af en daar moeten we het uiteinde lijk van hebben. Er wordt immers altijd nog zoiets van 75 procent van onze bloemen geëxporteerd en dat geeft dus de doorslag. Opval lend is evenwel dat de buiten landse vraag afgelopen week niet bijster groot was. Kenne lijk heeft men ook in het bui tenland genoeg te stellen met allerlei andere problemen en schieten de bloemen erbij in. Het was een week met grote aanvoeren aan de CCWS, met als totaal matige prijzen en voor sommige produkten zelfs minimaal. Het meest te lijden had wel de gerbera, die een aanbod 1.250.000 had van het dubbele van dezelfde week in het vorig jaar, hetgeen een terugslag vond in de prijs die nu gemid deld 28 cent was tegen 48 cent vorig jaar. De topprijs van 1,34 gaf een geringer verschil. Maar het totale beeld van de omzet spreekt toch ook wel duidelijke taal. Bij een aanvoer van 37.156.685 bos of stuks be haalde de CCWS een omzetcij fer van 9.868.568,31 tegeno ver een aanbod van 30.412.410 bos of stuks en omzet van 9.775.754,87 vorig jaar. De zeven miljoen bos of stuks meer bracht nauwelijks 100.000 gulden méér op en dat geeft toch te denken. De vraag in onze afnemerslanden was dan ook afgelopen week erg zwak. Groot was het aanbod van de verschillende soorten anjers die dan ook in prijs be neden die van vorig jaar ble ven. Met ruim drie miljoen lag het aanbod van fresia rond een miljoen hoger dan vorig jaar en dat was eveneens het geval met de ruim drie miljoen kleine rozen. Er waren wel wat gunstige uitzonderingen zoals met het snijgroen, maar in de meeste gevallen verto nen de gemiddelde prijzen een minteken. Vooral de trosanjers kwamen in grote hoeveelhe den met totaal bijna tien mil joen en dat bracht de prijs aan de lage kant. De gladiolen die het tot dusver nogal rustig aan hadden ge daan, namen in aantal toe en ook hier lagen de prijzen lager dan vorig jaar. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 21 (29) trosanjers 19 (29) anthurium 96 (1,12) snijgroen 23 (14) snij groen 23 (14) jaarrond troschrysanten 31 (34) idem geplozen 59 (70) normaal ge plozen 58 (67) fresia 15 (21) gladiolen 9(12) irissen 17(21) leliekelken 54 (69) idem tak ken 29 (35) grote cymbidium 1.19 (1,81) idem klein 48 (53) grote rozen 21 (23) idem kleine 17 (19) sonia 16 (19) belinda 14 (17) red garnette 11 (14). Van de importbloemen kwamen er nogal wat anjers met prijzen tot 35 cent en een totaal om- zetbedrag van 34.778,20. Wat de potplanten betreft, de 755.766 stuks brachten 1.387.923,52 op tegenover 586317 stuks vorig jaar 1.130.015,37 waaruit dus een lager prijspeil kan worden af geleid. Intussen zijn de werkzaamhe den tot uitbreiding van de CCWS, evenals in Berkel en Aalsmeer weer in volle gang. In Aalsmeer zal op 1 oktober een nieuw groothandelscen trum worden geopend. In Honselersdijk is het kantoor voor correctie en keur in ge bruik genomen en het Bedrijf schap heeft een nieuw onder komen gekregen. Men hoopt in de loop van dit jaar nog en kele uitbreidingen in bedrijf te kunnen stellen, hetgeen met de alsmaar toenemende stroom van produkten wel noodzake lijk is! Er zal door de afdeling Westland van de Kon. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde weer een cursus bloemschikken worden geor ganiseerd. Op het programma van Westland Promotion staat voor deze week donderdag sluiting van het wereldkam pioenschap dammen in De Lier, donderdag, vrijdag en za terdag potplantenbeurs voor kooplieden en exporteurs en vrijdagmiddag komen de echt genoten van vijftien directeu ren van arbeidsbureaus in ons land in het Westland op be zoek. Het dahlia-areaal heeft voor het eerst in de geschiedenis de 400 ha-grens over schreden. Dit knolgewas wint de laatste jaren steeds meer aan populariteit. Dat is voor een niet gering gedeelte te danken aan het feit dat er nieuwe vormen geko men zijn die belangrijk minder hoog groeien en die voor de liefhebbers toch al- leraardigste snijbloemen in overvloed le veren. Dahlia neemt voor de tuinbeplan- ting een steeds grotere plaats in. Daar komt nog bij dat dit knolgewas ook moge lijkheden lijkt te bieden als potplant, al heeft men de problemen die bij de ont wikkeling hiervan zijn opgetreden nog niet voor 100% overwonnen. Ook zijn de produktiekosten nogal aan de forse kant. Een groot voordeel van de dahlia als pot plant is, dat men de plant als men er na enkele weken in huis op uitgekeken is, zo in de tuin kan zetten. Na een korte accli- matisatieperiode groeit en bloeit de dahlia vrolijk verder tot de nachtvorsten er een eind aan maken. Hit Parade Op de Hitparade staan zes cultivars, nl. halskraag Alstergrüsz, de decoratieve Sneeuwstorm, de semicactus Red Pygmee, de decoratieve Duet en de rose cactus Park Princess. Van deze zes cultivars is van ieder meer dan een miljoen stekken opgeplant. En dan mag men Park Prin cess wel de „troetelschijf" bij uitstek noe men, want van deze dahlia zijn maar liefst 1.854.000 stekken de grond in gegaan. Nog een klein stapje voorwaarts en Park Prin cess zit boven de twee miljoen stekken. Het meest spectaculair is wel de groei van Alstergrüsz en Red Pygmee. Alstergrüsz sprong nl. van 654.000 stekken in 1979 naar 1.120.000 stuks in dit jaar. Nog snel ler kwam Red Pygmee naar voren. In 1979 registreerde men van deze cultivar een uitplant van 300.000 stekken,maar dit jaar zijn er maar liefst 1.320.000 van uitge- plant. Een groot soort gaat ook worden de kleinbloemige decoratieve Little Tiger, waar vorig jaar al 535.000 stekken van werden opgeplant. Nu kwam men aan 903.000 stekken. Nóg een klein rukje en Little Tiger schaart zich in het groepje van de „miljonairs". Purple Gem zit met 909.000 stekken ook heel dicht tegen het xqiljoen aan. Onverwoestbaar De pieeste dahlia's is een vrij kort leven beschoren: meestal zorgt het virus voor een snelle dood. Maar er zijn gelukkig ook uitzonderingen op de regel. Een echte „ouwe taaie" is Stolze von Berling, een rose pompondahlia die in ...1884 door de Duitse kweker O. Schligowski werd ge- wonnen. Er worden nog flinke hoeveelhe den van geteeld ook. Vorig jaar 182.000 stekken en nu zelfs 353.000 stuks. Stolze von Berlin is veruit de oudste dahlia die nog wordt geteeld. Tot de meer bejaarde rassen behoort ook de rose decoratieve Gerrie Hoek, die in 1940 door de Haagse kweker L. Hoek van kwekerij Clingen- daal werd geïntroduceerd. Nog altijd een prima snijdahlia, die in flinke hoeveelhe den wordt geteeld. In 1979 532.800 stek ken en nu 653.100 stuks. In 1940 won de heer Hoek ook de merkwaardig gebouwde en gekleurde Giraffe, een dahlia van het zgn. Sorghvliet-type met sterk gekrulde bloemen. Een type zoals later nooit weer werd gewonnen, al kwam tr wel een rose vorm uit die de naam Piraffe werd ge noemd. Giraffe is nog altijd behoorlijk „in the running".Dit jaar werden 377.000 stekken opgeplant en van Pink Giraffe '298.000 stuks. Veel vraag In vergelijking met vong jaar is het dahlia areaal met 41 ha uitgebreid. Niet teveel, omdat er reeds nu een opgewekte handei is in knollen die in oktober gerooid zullen worden

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9