Polen staken door ondanks concessies partijleider Gierek ederland weg it Jeruzalem Unifiller trouwt voor f5000 Libanees meisje wy my 9 •LUIT VRIJDAG AL GENOMEN Meer winst voor KNP Eerste rood Kraayweer aanwerk Moordenaar PA(^ idvie leidde Commit dljk 34, 2312 DD Lelden, postbus 11, 2300 AA, lel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Dlrecteur-hooldredacteur: J. J. Hallewas :eur: Wlm Buljteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Hen: kwartaal 746,30: Jaar 173,70; losse nummers: 60 cenL Maandag 25 augustus 1980, 70e Jaargang no. 21742 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Godenkinderen Ouders op zoek naar hun aan een godsdienstige sekte verlo ren dochter in het tv-spel „Kinderen der goden" op Ned. I om 20.15 uur. Om 18.59 uur Sandokan. Op Ned. II om 18.59 uur na tuurfilm en om 21.55 uur North Sea Jazz. Warmer Vannacht koud met tempera turen van 10 graden aan zee tot 4 graden in het binnenland. .Plaatselijk mistbanken. Mor gen droog en flinke zonnige perioden. Middagtemp. om streeks 22 graden. Zwakke tot matige noordoostenwind. Morgen zon: 6.39 - 20.38. Schev. hoogw: 3.34 en 16.14. Laagw: 11,58. rgranaat md -van Holland ïAH, UU1 lAM Op het strand 1 'van Holland is giste- tosforgranaat gevon- het explosief van- is onbekend. De vaarvan de inhoud en zodra deze in aan-, nt met de lucht, leek ïdst voorbereid. Vol- litie stond er met gro- ip: „Bij aantreffen po- chuwen". Deze mede- :d ter harte genomen Josieven Opruimings- ft de granaat onscha- ii bes^akl' yeekll der strooien in het water van de Waddenzee mag niet, aldus de officier OTOJGCt van justitie in Gronin- w gen, en daarom moest VPrhonPtl een kunstproject van de wil uil Groningse kunstenaar Han Jansen gisteren op het laatste moment wor den afgelast Het was de bedoeling om milieu vriendelijke kleurpoeders, zoals die ook in le vensmiddelen worden gebruikt in het water van de Waddenzee te strooien. Als ze door de stroming worden meegevoerd, ontstaan prachtige patronen en die moesten door Groningse amateurfotografen op foto's en dia's worden vastgelegd. Het ging om 35 kilo poeder en het project was gesubsidieerd door CRM. De officier van justitie verhinderde de uitvoering ervan echter omdat het in strijd zou zijn met de wet op de verontreiniging van op- pervlaktewa ter. Yootha Joyce (Mildred) overleden LONDEN - Vrij on- verwacht overleed op 53-jarige leeftijd in een Londens zie kenhuis Yootha Joyce, in ons land bekend van de tv- serie „George en Mildred". Zij was veertien da gen geleden opge nomen voor een le verkwaal. Ofschoon deze er aanvanke lijk ernstig uitzag, lieten de artsen een paar dagen geleden weten, dat zij aan Mildred gespeeld door Yootha Joyce. de betere hand was. Zij overleed toch nog vrij onver wacht. Man doodgeslagen: dertig toeschouwers NEW YORK Ongeveer der- tig mensen hebben gisteravond in het Central Park in New York staan toekijken hoe een man werd doodgeslagen. De aanvaller probeerde zijn slacht offer met een stuk ijzerdraad te wurgen en sloeg hem vervol gens met een stuk hout, terwijl de toeschouwers op een afstand bleven. „Het is het ergste dat ik in mijn carrière heb meege maakt", aldus de politieman die de aanvaller arresteerde. „Ik kan me hun angst begrijpen, maar ze hadden toch minstens een steen kunnen gooien of zoiets". Het slachtoffer was waarschijnlijk een zwerver. Kraakactie in Den Haag- verijdeld: 21 arrestaties DEN HAAG Eenentwintig jongelui zijn zaterdagmiddag aan de Laan van Meerder- voort aangehouden toen zij be zig waren een woning te kra ken. Agenten van twee politie wagens, die op dat tijdstip toe vallig over de laan reden, ont dekten een groep mensen voor een woning, waarvan er een juist bezig was de voordeur open te breken. Nadat verster king was komen opdagen slaagde de politie erin ieder een uit het huis te verwijderen en voor één nacht onder dak te verschaffen in het Haagse hoofdbureau van poli tie. de nieuwe premier van Polen, Jozef Pinkowski. Voor as hij een van de secretarissen van de communistl- artij van Polen, eg 1( de afgezette premier van Polen, Edward Babluch. h was eerder dit jaar tot premier benoemd. te nd IAU De stakers in Po-, niet tevreden met de op- ide wijzigingen, die par- Gierek in de regerings- en 'heeft aangebracht en met [gingen, dat ten dele aan van de stakers tegemoet en gekomen. Zij. nebben tdigd dat hun actie wordt It. De opzienbarende wij- en toezeggingen van Gie- in het kort: reorganisatie vakbondsysteem met een ïspraak van de arbeiders, ng van premier Babiuch door Jozef Pinkowski. De terug keer van Stefan Olszowski, de vroegere naar Oost-Berlijn wegge promoveerde Stefan Olszowski als lid van het Politburo en secretaris van centrale partijcomité. Waarne mers zien in Olszowski de mogelij ke opvolger van Gierek. Voorts de benoeming van Jozef Czyrek als minister van buitenlandse zaken in plaats van Emil Wojtazcek en de vervanging van minister van fi nanciën Marian Krzak door Henryk Kisiel. Ook op het gebied van planning en voorlichting zijn Partijleider Gierek heeft de wijzigin gen aangekondigd in een 19 minuten durende redevoering, waarin hij on der meer gezegd heeft, dat er funda mentele fouten zijn gemaakt. „Wij hebben de kameraden, die de fouten al eerder ontdekt hadden en deze ge probeerd hebben te bestrijden, gene geerd....". Hij kondigde elemantaire koerswijzigingen aan die hij een „aanpassing aan de werkelijkheid" noemde. Maar hij zei er ook nadruk kelijk bij, dat niet zal worden inge gaan op eisen, die de funderingen van de natie aantasten. Waarnemers zijn van mening, dat de Poolse arbeiders nu in de positie zijn om een volgende zet te doen. Op de lijst van hun verlangens staan, zoals bekend, onder meer afschaffing van de censuur, oprichting van vrije vak bonden én vrije toegang tot de media van kerkelijke groeperingen. Zoals reeds gezegd, zijn zij niet tevre den met de door Gierek aangekon digde hervormingen. Stakingsleider Walesa zei: „Ons interesseren de re geringswijzigingen niet; het enige wat wij willen zijn vrije vakbonden. Hij noemde Giereks beloften „lap werk". Anderen zijn iets meer tevre den, maar menen dat de strijd moet worden voortgezet. De wederkomst van de liberale Olszowski wordt toe gejuicht, evenals de benoeming van Pinkowski als premier. De Oostduitse televisie onderbrak haar avondprogramma om Giereks rede uit te zenden en ook de Russi sche t.v. maakt melding van de wis seling in regering en partij maar ver zweeg de door Giereks beloofde wij zigingen in het vakbondssysteem. AAG Het ka- eft vrijdag reeds het besluit ge- de Nederlandse e in Israel te tsen van Jeruza- r Tel Aviv. Aan- ik wilde men dit eet bekend ma- iar op het aller- moment werd inaf gezien uit ,ingen van hoffe- jegens de Jood- L In het andere iu het bericht de ihe regering heb- likt na het begin1 abbath, wanneer ook alle politieke leven in Israel stil ligt De officiële reden voor de ver plaatsing van de ambassade is het féit, dat de Veiligheidsraad medio vorige week de bij de VN aangesloten landen opriep tot een dergelijke stap. Het is altijd de gedragslijn van de Nederlandse geweest deze re soluties uit te voeren. In rege ringskringen" weet men echter te vertellen dat ook zonder de resolutie tot verplaatsing zou zijn besloten. Een meerderheid in het kabinet meende dat handhaven van de missie in Jeruzalem te ernstige conse quenties zou kunnenhebbep voor het bedrijfsleven. Ver schillende Arabische landen hadden laten weten dat het de aan Nederlandse firma's gege ven orders zou annuleren en dat er ook geen nieuwe zouden volgen. Voor minister Van Aardenne (Economische Za ken) was dit reden zich in het kabinet sterk te maken voor verplaatsing. Als minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) zich niet fel tegen de lijn-Van Aarden ne had verzet, zou het ver- plaatsingsbesluit wellicht nog voor de discussie in de Veilig heidsraad genomen zijn. Van der Klaauw wees er echter op dat dit wel een al te grote draai in het regeringsbeleid zou zijn. Een maand eerder had hij namelijk de Arabische ambassadeurs verzekerd dat de ambassade zou blijven waar gij was. (Zie verder pagina 7) 'i -T£3 Jong hondje overleeft wasautomaat AMSTERDAM Een vierjarig jongetje uit. Amsterdam heeft gis teren zijn drie maan- den oude hondje Bobby de schrik van zijn leven bezorgd door hem thuis in de wasautomaat te stop pen en het araraat aan te zetten. Oe met water gevulde trom mel draalde enige tientallen keren rond voordat de moeder van de kleuter het hondje uit zijn benar de situatie verloste. Men dacht eerst dat het dier gestikt was, maar dat bleek mee te vallen. Als reden voor zijn daad gaf het jongetje op dat hij Bobby niet zo'n teuk hondje vond". KJ| Idyllische carnaval In Notting Hill De traditionele carnaval in de Londense wijk Notting HUI. waarin zich veel immigran ten uit de voormalige Britse koloniën bevinden, is in redelijkse rust verlopen, ge tuige deze op name van een fors gebouwde Londense Bobby arm in arm met twee vrolijke jonge dames van Notting Hill. HARIS Een 19-jarige Unifilsoldaat uit Noordwijk is een maand geleden bij een sjeik getrouwd met een 18-ja- rig Zuidlibanees meisje uit Al Jatun, een dorpje in de omgeving van het Nederlandse bataljonshoofdkwartier te Haris. De jongeman heeft voor zijn bruid 5000 gulden moeten betalen aan zijn schoonvader. In Libanon is het gebruikelijk de vader van de bruid een geschenk te geven. Morgen komt de bruid in Nederland aan. De Unifil- Ier, wiens naam morgen bekend wordt, is al in Nederland terugge keerd. De leiding van het Nederlandse bataljon in Libanon is niet gekend in de huwe lijksplannen. Wel is door de staf aan de soldaat gevraagd waarom hij zoveel geld uit Nederland had laten komen. Toen bleek de Unifiller echter al getrouwd te zijn. Overste Steenaert, de bataljonscomman dant, is niet gelukkig met de gang van zaken. „Deze jonge soldaten weten nau welijks wat voor problemen een huwe lijk met een meisje uit deze streken kan opleveren. De jonge vrouwen hier, die zo ongelooflijk mooi zijn, hebben een enorm sterke gezinsband". De korpslei ding is op de hoogte van nog een meer dan oppervlakkige relatie van een Ne derlandse militair en een Libanese. Die verhouding wordt begeleid. „Je weet nooit wat de gevolgen zijn voor de Ne derlandse jongens hier als zo'n huwelijk in Nederland kapot loopt", aldus overste Steenaert. Overigens zou de overste deze ontwikke lingen willen tegenhouden. „Ik wilde dat ik een mogelijkheid had om een Ne derlandse Unifiller naar huis te sturen als blijkt dat hij in een dergelijke affaire gewikkeld is". Veerboot zinkt: veertig doden CIUDAD DEL CARMEN Een' veerboot die een bus en een aantal personen- en vrachtwagens vervoerde is vrijdagavond bij Ciudad del Carmen (Mexico) gezonken, waarbij minstens 40 mensen zijn verdronken. Een woordvoerder zei dat tot dusverre 40 lichamen waren geborgen, maar dat nog steeds naar vermisten werd gezocht. Van de naar schatting tussen de 80 en 110 passagiers waren er 25 gered. MAASTRICHT De winst van de Koninklijke Papierfa brieken (KNP) in Maastricht is in de eerste helft van dit jaar gestegen van 3,42 miljoen tot 7,18 miljoen. De laatste maanden loopt de vraag naar zowel grafisch papier als ver pakkingsmateriaal Jeruê- Daarom verwacht de directie dat de jaarwinst weinig zal af wijken van die van 1979 (/"li miljoen). OEN HAAG - De eerste rode kaart Ie geval len in het be taalde voetbal. Oie "eer" viel te beurt aan de speler Heyne van Heerenveen in de wedstrijd tegen SW. Hey ne was overi gens niet de enige die het vela voortijdig moest verlaten. Dat lot wee ook Ab van Oor- schot van Talstar beschoren, maar hij werd het slachtoffer ven twee gele kaarten en die hebben hetzelfde gevolg ale één rode. Het regende overi gent afgelopen weekeinde gele kaarten in het be taalde voetbal. In de eredivisie spends PSV-FC Oen Haag da kroon met drie stuks. DEN HAAG - Er vielen geen verrassingen In het eerste speelweekeinde van de betaald voetbalcompetitie. Alie topploegen kwamen zonder al te veel moeite tot winst, waarbij Ajax, PSV en AZ'67 het er meest over tuigend van af brachten. Ajax rende in Deventer Go Ahead voorbij en AZ '67 ondervond geen noemens waardige tegenstand van NAC. PSV finishte met 3-0 tegen FC Den Haag. Feyenoord boekte een benauwde zege van 2-1 op stadgenoot Sparta. De twee debutan ten in de eredivisie haalden samen een score van slechts één punt. FC Groningen verspeelde in Rotter dam een punt door in de slotfase te nonchalant te werk te gaan tegen Excelsior en Wageningen kwam op eigen veld niet verder dan 0-0 tegen PEC Zwolle. DEN HAAG De medi sche staf van FC Den Haag verwacht dat Hans Kraay vandaag weer normaal aan het werk kan gaan. Zaterdagmid dag werd de trainer van FC Den Haag tijdens de wedstrijd van het C- team tegen FC Vlaardin- Ren onwel en werd ij- nga naar het Weatelnd- eziekenhuis vervoerd. Daar bracht een onder zoek niets aan het licht en Kreay kon per taxi naar zijn huia in Hailoo worden gebracht. Hij miste echter wel de wedstrijd van zijn ploeg in Eindhoven tegen PSV. De medische staf van FC Den Haag veronder stelt dat Kraay door oververmoeidheid in stortte. Al eerder had Kraay problemen. Vorig seizoen beëindigde hij zelf een overeenkomst met Sparta, waar hij juist in dienst was getre den, nadat een medisch onderzoek een hartaf wijking had aangetoond. Voor Kraay bij FC Den Haag kwam onderging hij tweemaal een keu ring, waarbij geen pro blemen aan het licht tra den. Hinault start in W-race LIMOGES - Bernard Hinault gaat komende zondag in leder geval van start In de race om de wereldtitel bij de wlelerprofs In Sallanches. Volgens de coach van de Franse ploeg Is Hinault, die eind vorige week afstapte in de ronde van Limousin wegens maagklachten, weer zo ver opgeknapt dat hij aan de strijd om de regen boogtrui kan deelnemen. „Hij heeft zondagmorgen een trainlngsrlt gemaakt van zestig kilometer en had nergens last van", aldus coach Richard Marllller. „Daarom blijft hij er bij, want zelfs een halve Hinault 13 nog waard In de Franse ploeg gekozen te worden". FONTAINEBLEAU De alternatieve Olympische mili tary kende afgelopen zaterdag In Fontainebleau een dramatisch verloop. Zes deelnemers raakten In deze zware uithoudingsproef voor mens en paard zodanig gewond, dat zij zich in een ziekenhuis moesten laten behandelen. Nog erger was echter dat een paard het willoze slachtoffer van dit onderdeel van de paardes- port werd. Brasio van de Argentijn José OrtineUl brak een been en moest worden afgemaakt. Ondanks al deze calamiteiten waagde de Argentijn Fernando Zu- viria het om zijn paard Ucase na twee zware valpar tijen opnieuw tot een start te dwingen. Dat de 30.000 toeschouwers 'moordenaar' scandeerden deed hem kennelijk niets. V 5^/»////WA|

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1