Roberts wil na hattrick forse salarisverhoging Nederlanders zorgen voor chaos in zijspanraceei Wielerpubliek raakt verzadigd Motorcros? verongeluk SPORTTRIBUNE Hartog verlengt zijn contract leiding Rond enKarsmake; Wilkenin achterhoede; LEO VAN VLIET WINT PROFRONDE VAN PIJHACKER LEIDSE COURANT MAANDAG 25 AUGUSTUS 1980 PAGINA 11 NÜRBURGRING Wil Hartog zal zijn contract met Suzuki voor een faar verlengen. Beide partijen hebben daar toe na overleg beslo ten. Hartog blikt onte vreden terug op dit sei zoen, waarin hij te vaak en onnódig problemen met zijn fabrieksma- chine heelt gekend. De fabriek heelt toege zegd in de komende tijd extra aandacht te zullen besteden aan de racemachines van de Nederlander. Is Hartog voor het vol gende seizoen onder dak, hetzelfde kan nog niet gezegd worden van Boet van Duimen en Jack Middelburg. Hun sponsor, de Ne derlandse importeur van Yamaha, zal het komende seizoen wel een ploeg financieren maar weet nog niet in welke amenstelling. Aan het begin van dit seizoen trok de firma Boet van Duimen aan als enige coureur. La ter kwam daar Jack Middelburg bij als tweede man. In de loop van het seizoen over vleugelde tweede man Middelburg kopman Van Duimen en dat heeft kennelijk tot pro blemen geleid. Boven dien wenst de firma sneller materiaal, om dat in dit seizoen ge bleken is dat beide machines in vergelij king met de concurren tie veel snelheid tekort kwamen. Over dit punt wordt op dit moment overleg gepleegd met het hoofdkantoor in Ja pan. Zodra over dit fa cet opheldering be staat, zal de Neder landse firma zich bera den over de invulling van de namen van de coureurs. Nürburgring Kenny Roberts mag zich met een gegarandeerd jaarinko men van rond de 300.000 gulden zon der premies, startgelden en nevenin komsten tot de best betaalde motor coureurs ter wereld rekenen. Die status verwierf de 29-jarige Amerikaan door bij zijn entree in de Grand Prix-wereld in 1978 meteen het wereldkampioen schap in de meest tot de verbeelding sprekende klasse, de 500cc, op zijn naam te brengen. Een prestatie, die hij het jaar erna herhaalde ondanks een blessure, opgelopen in het voorseizoen bij een testrit in Japan. Op de Nürbur gring continueerde Roberts gisteren niet alleen die financiële machtsposi tie, maar gaf hij tevens werkgever Ya maha te kennen met zijn derde titel in evenzovele seizoenen in aanmerking te komen voor een reële loonstijging. Roberts voltooide zijn hattrick door op het cir cuit in de Eifel zijn fabrieksmachine naar de vierde positie te sturen. De acht WK-punten, verbonden aan deze klassering, hielden hem definitief buiten bereik van zijn enig overgeble ven rivaal en landgenoot Randy Mamola. Ma- mola voerde rondenlang het veld aan, maar ein digde tenslotte gedesillusioneerd als vijfde door cilinderproblemen. De eerste plaats ging daar door naar de Italiaan Marco Lucchinelli, die met dit resultaat zijn eerste GP-zege behaalde. Wil Hartog finishte conform zijn trainingstijd als derde, Jack Middelburg als achtste. Naast Ro berts in de 500cc veroverde Jon Ekrold het wereldkampioenschap in de 250cc en prolon geerde Eugenio Lazzarrini zijn titel in de lichtste klasse. De ontknoping In de „koningsklasse" was ei genlijk een anti-climax. De oorzaak daarvan lag in eerste instantie bij Kenny Roberts. De Ameri kaan weigerde zich te laten betrekken in het ge vecht om de overwinning. Direct na de start be paalde hij zich tot het rijden van een race zon der risico's. Zijn voorsprong in het wk-klasse- ment (13 punten) hield in dat een klassering bij de eerste acht in alle gevallen in prolongatie van de titel resulteerde. Op die wetenschap stemde Roberts zijn tactiek af. Hij liet de strijd in de voorhoede voor wat die was en draaide zijn Kenny Roberts op weg naar de vierde plaats op de Nürburgring en daardoor ook de wereldtitel in de 500 cc-klasse. rondjes afwisselend op de vierde, vijfde of zes de plaats, in de rug gedekt door Johnny Cecot- to, die speciaal door Yamaha voor dit doel was ingehuurd. Vooraan ging de strijd tussen twee rijders: Mamola en Lucchinelli. De 20-jarige Amerikaan, die verreweg de snelste trainingstijd had geklokt, voerde drie van de zes ronden van 22.835 kilometer het veld aan op de voet ge volgd door Marco Lucchinelli. In de vierde ron* de verloor de Suzuki van Mamola ernstig aalT vermogen door cilinderproblemen. Lucchinelli zag zijn kans schoon en reed onbedreigd naar de dagprijs. Wil Hartog besloot het wk met de derde plaats. Vanaf de eerste ronde heeft hij de aansluiiting met de twee koplopers niet tot stand kunnen brengen. Door de terugval van Mamola kwam hij alsnog op het platform. Jack Middelburg bracht de 80.000 toeschouwers op de Nürburgring in vervoering met een meester lijke inhaalrace. In verband met zijn beenblessu re vertrok „Jumping Jack" als laatste van de 44 coureurs. In zes ronden werkte hij zich op naar de voortreffelijke achtste plaats. Slechter ver ging het Boet van Duimen en Willem Zoet. Ven Dulman moest in de derde ronde in twaalfde positie opgeven en werd een ronde later ge volgd door Willem Zoet die op dat moment als 20e meereed. In beide gevallen was er sprake van een mechanisch defekt. Erg hard Erg hard ging hef in de 350ce klasse, waarin Joke Ekerold de Westduitser Anton Mang voor eigen publiek van zijn tweede wereldtitel in dit seizoen afhield. Beide privérijdera be gonnen aan de laatste race met 48 wk-punten. Het werd een dramatisch finale, waarin beide coureurs elkaar tot het uiterste dwongen. Vijf maal werd er van koppositie gewisseld en drie maal werd het baanrecord verbeterd. In de laatste ronde deed de 31-jarige In Zuid-A- frika geboren en in Engeland wonende Ekerold een geslaagde greep naar de macht. In de slo- tomloop nam hij alle risico's door het bijna 23 kilometer lange traject af te leggen met een ge middelde snelheid van ruim 162 kilometer per uur, hetgeen een verbetering van het rondere cord met maar liefst 14 seconden inhield. Met twintig meter voorsprong op mang, die in de voorafgaande dagen de organisatoren in verle genheid had gebracht door een hoger startgeld af te dwingen, bereikte Ekerold de finish, waar zijn eerste wereldtitel lag te wachten. De ontknoping in de 50cc viel eveneens in de laatste ronde. De Zwitser Stefan Dörflinger won op een Van Veen-Kreidler, maar Eugenio Laz- zarrine, de 35-jarige frêle Italiaan, prolongeerde zijn titel met zijn tweede plaats. In de „brom vliegklasse" speelt Nederland van oudsher een rol van betekenis. Jan de Vries, tweemaal en Henk van Kessel, eenmaal stonden in de zeven tiger jaren op het hoogste platform. Deze pres taties konden dit seizoen niet worden geëven aard. Maar met de vijfde plaats van Henk van Kessel, de zesde van Hans Spaan en de zeven de van Theo Timmer was Nederland in de breedte de sterkste natie. In de zijspannen tenslotte een succesje voor het duo Egbert Streuer en Boy Brouwer. Zij eindig- ,den ais derde. Een prestatie die meer respekt afdwingt met de wetenschap, dat Brouwer in de bak een invaller is. Als vaste bakkenist fungeert normaal Johan van der Kaap. De Assenaar brak echter tijdens de Finse Grand Prix zijn sleutel been en miste de laatste drie races. Met invaller Brouwer uit Amsterdam liep de combinatie even soepel en werd In het eindklassement de vijfde plaats bereikt. EINDHOVEN Tijden» P torcrosswedstrijden in 'en Brabantse Wintelre (Vesi bij Eindhoven is gistermiu. de 29-jarige Willy Boerh uit Apeldoorn om het l> gekomen. )I Boerkamp reed in Wintel KNMV/NMB-verband. OfU crossbaan kwam hij ongili kig tegen een zandwant 'S 1 hij overleden. De wedstrp gingen normaal door, oprJ men toen nog hoopte op niet zo dramatische afloM al WINTELRE Gerard Ro^0, Toon Karsmaker9 hebbeek, de derde cross voor hetna derlanda kampioenschai de 500 cc-klasse, die gisfag in Wintelre werd gehoi j. samen de leiding in het Ifo: sement met 171 puntert Wintelre won Rond de ei e( manche voor Karsmaker^ als tweede eindigde. Ir^o tweede manche was de s tie precies andersom. G Wolsink viel in de e£te manche uit. Hij blessder zich daarbij zodanig dat le" de tweede serie niet van start ging. Er waren tra toeschouwera. UPPLANDS VAESBY Luxemburger Jean-Paul ,ia; gels is gisteren te Uppltf Vaesby met een Yamahajan naar geworden van de eirat manche van de grote van Zweden motorcross, lend voor het wereldje pioenschap in de 250 cc-l se. De Zweed Haakan ds3f vist, die buiten mededirgoi reed omdat hij ook uitkot dew competitie om de til de halve literklasse, zege1 E de met een Yamaha i£ev tweede manche. 'n Benny Wiiken was met*e KTM de beste Nederla£ei Hij werd respectievelijk PS- de en zevende. Kees var Ven werd met een Mai<~~ de eerste manche achtsti is in het algemeen kli ment tweede achter de i Jobe. J FELDKIRCH Het ,zijspanduo Cor den Biggelaar/Cor van der Bijl heeft gisteren fn de eerste manche van de negende cross om de wereldtitel voor een chaos gezorgd. Kort na de start maakte de op dat moment in tweede positie rijdende Den Biggelaar in de bocht een stuurfout. De machine geraakte in de omheining, maar caramboleerde terug op het circuit en kantelde. De achtervolgende combi naties konden Den Biggelaar en Van der Bijl niet meer ontwijken. De plaats van het ongeluk veranderde snel in een „slagveld": een aantal machi nes botste op elkaar en verscheidene coureurs raakten gewond. Na onderzoek bleek, dat geen van de coureurs levens gevaarlijk gewond was geraakt. Van der Bijl had een diepe vleeswond en moest met nog één coureur in het ziekenhuis worden opgenomen. Nadat de wedstrijd werd stilgelegd werd een uur later opnieuw het startsein voor de eerste manche gegeven. Er reden nog maar 29 combinaties mee. Zes duo's konden wegens blessures of machinede fect niet meer verder. De eerste manche leverde een overwinning op voor de Zwitsers Grogg en Schacher. Het bete kende hun tweede overwinning van het seizoen. In de elfde ronde kwamen zij aan de leiding. Daarin passeerden Grogg en Schacher de Nederlandse combinatie Ton van Heugten/Frits Kiggen, die tot dan toe aan de leiding ging. De Neder landers moesten tenslotte ook nog oe Westduitsers Böhler en Muller voor laten gaan. In de tweede manche zag het er lange tijd naar uit dat Grogg en Schacher hun prestatie van de eerste serie zouden her halen. In de laatste ronde toonde de Westduitse equipe Böhler/Müller aan niet voor niets op kop te gaan i|| strijd om het wereldkampioenschap een spectaculaire inhaalmanoeuvre gen zij zegevierend over de finis! Grogg en Schacher eindigden als t de. Böhler en Müller bouwden doofe*? resultaat hun voorsprong in het klP* ment om het wereldkampioenschéë' de zijspanklasse uit. zi t s PIJN ACKER Weken na beëindiging van de Tour de France plukten de organisa toren van verschillende crite riums in Nederland nog de welkome vruchten van de re centelijk behaalde successen. Het publiek was in die dagen volkomen wielergek, trok massaal de straat op om do nationale helden met eigen ogen te kunnen bewonderen en Joop Zoetemelk, Hennie Kuiper, Johan van de Velde, derrie Knetemann en al die andere vedetten deelden ge routineerd handtekeningen uit en reden braaf hun rond jes. Inmiddels is die storm loop aardig verminderd. Het nieuwe is er duidelijk af. Bo vendien heeft vrijwel elke wedstrijd een overwinning voor een vertegenwoordiger van de ploeg Post opgeleverd en op den duur gaat ook dit echt wel eens vervelen. Wan neer verrassingen al bij voor baat uitgesloten zijn, geeft dat automatisch een negatief effect. Dat was ook zaterdag tijdens de profronde van Pij- nacker, gewonnen door (al weer) Leo van Vliet, goed merkbaar. Langs het par koers atonden aanzienlijk minder toeschouwers dan eerder gebruikelijk was. Het geheel had het kaliber van een degelijke amateurronde, niet dat van een met veel al lure omlijst profgebeuren. Om de sfeer er goed in te hou den, hadden de initiatiefne mers in Pijnacker de Limburg se spraakwaterval Chris Del- brassine als microfonist aan getrokken. Met hem ben je in ieder geval verzekerd van een aantal grappen en grollen. Aankondigingen van optredens van een muziekkorps van de Chinese infanterie en een aan tal appetijtelijke Spaanse dan seressen behoren tot zijn suc cesnummers. Ook ditmaal volgde er een aardige stunt. Of Hever gezegd: Wout van der Berg was daarbij de kennelijk niet geheel Ingecalculeerde aangever. De oudste wielerprof ter wereld overhandigde Del- brassine vlak voor de start een pruim. Tegen het einde van de koers rolde er plotseling een pit over het asfalt. Van der Berg had twee ronden voor het einde uit het peloton moeten lossen en liet op deze ludieke manier blijken weinig fiducie meer in een succesje te heb ben. Een geheel zelf bedachte grap van Chris Delbrassine bete kende vlak voor de start te vens een aanslag op de lach spieren van de elkaar ditmaal beslist niet verdringende om standers. Enkele jeugdige handtekeningenjagertjes keken reikhalzend uit naar de aan komst van de verwachte ve detten. Jongens, wie wil er een handtekening van Joop Zoetemelk, daar komt hij aan", verkondigde Delbrassine. In derdaad had de door hem aan gewezen renner een geel shirt aan. Maar dat was dan ook de enige overeenkomst. Bedoeld persoon was immers getooid met lange haren, een baard alsmede een brilletje. Hij hijg de nog spontaan uit van' zijn deelname aan de juist tevoren gehouden burgerronde. De plotseling op hem afkomende meute boezemde hem duidelijk ontzag in. Toen de jochies de vergissing bemerkten, dacht Delbrassine alweer over een volgend komisch nummer na. Slim bekeken De vedetten hadden het slim bekeken. Waar horloges niet allemaal goed voor zijn. Kloks lag half vier verschenen onder meer Joop Zoetemelk en Jo han van de Velde aan de meet, zodat voor de opdringerige jeugd geen of althans weinig gelegenheid meer overbleef om hen te bestormen. En lukte het toch om in de buurt van de Speaker Chris Delbrassine begeleidt met komisch commentaar Leo van Vliet, die men, dan was er altijd wel een grijpgrage hand van oom ageni in de buurt om dit te be letten. De harde wind maakte het in Pijnacker allerminst ple zierig toeven en de renners konden hun verkleumde vin gers wel voor iets beters ge bruiken. De start van de profronde van Pijnacker bood Chris Delbras sine wederom een welkom aanknopingspunt. Terwijl ie dereen juist was weggescho ten, kwam Johan de Muynck nog snel aanfietsen. „Een ech te Belg, weer te laat", aldus de speaker. De Muynck kreeg niettemin aansluiting bij het peloton, maar de routinier, die in de Tour de France op de derde plaats beslag legde, kwam verder in het stuk niet meer voor. Want ook dit criterium werd beheerst door de volgelingen van ploegleider Peter Post. Na wat eerdere schermutselingen plaatste Bert Oosterbosch achttien ronden voor het einde een belangrijke demarrage. Eén ronde later kreeg hij reeds gezelschap van ploegmaat Gerrie Knetemann en na weer tweemaal het finishdoek te zijn gepasseerd, bestond de kop groep plotseling uit acht man. Joop Zoetemelk, Leo van Vliet, Gery Verlinden, Peter Gödde (in de vierde ronde betrokken bij een valpartij waardoor Jo han van der Linde en Theo de Rooij al snel de strijd moesten staken), Frits Pirard en Wies van Dongen vonden aanslui ting. Deze acht man sterke kop groep werd in de laatste ron den toch nog verrassend dicht benaderd door een tweede groep, waarin onder meer Hans Langerijs en Ad d< nands aan de leiding mees den. Bij het ingaan van de ste ronde hadden vier rei 1 zich van de rest van de groep losgemaakt. In de s( se pakte Van Vliet een /r" voorsprong op Frits Pi™2 Gery Verlinden en Bert OöI tl bosch, die in deze volgorij.3C overige ereplaatsen ondó22 kaar verdeelden. Lri DICK Kr snc

Leidse Courant | 1980 | | pagina 18