Schilderkunstig Realisme in museum De Lakenhal iharlton Heston itaat voor niets De symboliek van Hendrik Hollebeek En verder Pentekeningen in Dever Free festival in Noordwijk -DEZE WEEK IN DE BIOSCOPEN lud S pencer en het uimtevadertje PAC_ LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1980 PAGINA 7 Werk Hakkaart. LEIDEN De laatste twintig jaar kwamen in Europa en de Verenigde Staten verschillende vor* men van realisme tot ont wikkeling, onder meer pop-art, noveau realisme en het foto-realisme. In Nederland bestaan deze stromingen eveneens. arlton Heston In het faraograf t de naam van auteur am Stoker hoort, denkt niddeliijk aan Dracula. tar Stoker, hoewel een uwelijks belangrijk irijver die in zijn tijd er achting en geld ver- nde aan zijn baan als se ta ris van de beroemde itse toneelspeler Sir nry Irving, schreef méér. de verfilming van regis- it Mike Newell duikt nu ti Jewel of the seven irs" nog eens op. Een onturenverhaal van voor- rlogse allure, met allerlei inenten die je je uit wat üerwetsere griezellitera- ir herinnert: De „mad entist". de herhaaldelijk gemolken vloek die er i rusten op het openen d Egyptische farao-gra- d, tot leven gewekte mummies enzovoort Ne well, die een niet geringe bijstand kreeg van Jack Cardiff, een voortreffelijk cameraman die als regis seur niet verder kwam dan routineuze produkten, maakte' er een degelijke amusementsfilm van, die niet hoog grijpt, maar wel een aantal uitgekiende scho keffecten telt Charlton Heston, speelt de Egyptoloog die het graf vindt van een. onbekende vrouwelijke farao, Kara, door de geschiedenis ver zwegen om haar duistere praktijken. Precies op het moment dat hij het deksel van de doods kist licht, bevalt zijn vrouw in een hospitaal in Kaïro van een dochter. Het wordt STUDIO - De herrezen heerseres (12) met Charlton Heston en Su zanne York. Regie: Mike Newell. een soort filmische simul- taanséance die je al doet ver moeden waar het heen gaat. En jawel, de mummie van Kara blijkt nog altijd zo'n obsederende kracht te bezit ten dat de professor er een lichtelijke tik van krijgt, zijn vrouw voorgoed de benen neemt en hij precies gaat doen wat het testament van Kara vraagt: De omstandig heden scheppen die haar reïncarnatie mogelijk ma ken. Het verhaal heeft geen duidelijke frappe, en eindigt, na een aantal zeer sterke schokeffecten, op een wat magere manier die riekt naar een vervolg. Degelijk gemaakt dat wel, met goede acteurs (Heston, Susannah York) die eigenlijk wat on dermaatse rollen spelen. BERT JANSMA c-waterpoloër Bud lencer, de gespierde lift van het Trinity- io heeft, na het weg- Sjven van de blauwogi- Terrence Hill, een euwe partner gevon- in. Het is een ontwape- ind glimlachend jochie in een andere planeet, e omdat hij ging joyri- ln met zijn vaders vlie- inde schotel op aarde (recht is gekomen, lid, de goedaardige ko- ssale sheriff van het kdje Newman, is er - i de paniek die uit- reekt als bekend wordt it een ruimtevaarder de omgeving is ge- pd - helemaal niet van fertuigd, dat het knul- itje van een andere pla- ïet komt, maar hij eemt het voor het jo- lie op, als blijkt dat het iger op het speelgoedje jst, dat electrische in-' Bud Spencer neemt het op tegen bokskampioen Joe Bugner....en sluit hem In de boeien. strumenten kan beïn vloeden. Met de hulp van de plaatselijke her rieschopper vallen er onder meer in een su permarkt weer de be kende harde klappen, maar het is de verdien ste van regisseur Miche- le Lupo, dat hij ook de andere „onbegrensde" mogelijkheden met be- Luxor De sherrif ziet ze vliegen (a.l.) met Bud Spencer en Joe Bugner. Regie: Mi- chele Lupo. horen weet uit te buiten. Zijn bewondering voor de techniek van het Laurel en Hardy-duo komt duidelijk tot uiting als Spencer het kereltje uit de ruimte iets pro beert uit te leggen van hun grappen en bran dende duim-grap uit „Way out west" verhaalt en vervolgend - onge wild - .in praktijk brengt. Een heerlijke film voor kinderen, waaraan ook ouderen nog veel plezier kunnen beleven en het is misschien wel de aan stoot voor een nieuwe serie Bud Spencerfilms; want het jochie krijgt tenslotte permissie om op aarde te blijven. En met dit knaapje kan je Terence Hill best mis sen, al ligt het accent nu wel wat anders. MILO LEIDEN In de meeste schilderijen van Hendrik Holle beek (31) ligt een bepaalde boodschap, meestal maatschap pijkritiek, besloten. De weergegeven ele menten in zijn wer ken hebben vaak een symbolische be tekenis. De tekenin gen en lithografiën en In mindere mate ook de foto's van de kunstenaar verbeel den daarentegen het mooie, dat er in de wereld te genieten valt en hebben geen bepaalde boodschap. Is de kunstenaar met zijn schilde rijen soms wel, wel iswaar met grote on derbrekingen. drie Jaar bezig, zijn teke ningen en lithogra fiën hebben aanmer kelijk minder rij- pingstijd nodig. HDe beginperiode 'van Hendrik Hollebeek wordt gekenmerkt door bijzonder hard werken. Op de Roto Gravure was Holle beek produktieteke- naar. De aldaar ge noten opleiding bleek een prima on dergrond voor zijn latere ontwikkeling. „Ik leerde onder meer het fijnere werk zoals het schil deren van bloeme tjes. Daar pluk ik nu nog de vruchten van," aldus de schil der. Naast de dage lijkse arbeid volgde de aankomend kun stenaar lessen aan de Grafische School in Amsterdam en la ter aan de Konink lijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag.. De nog resterende zeer schaarse vriie tijd stond Hollebeek thuis achter de schil dersezel. Door de week én in het weekeinde. Daar naast verslond hij bergen creatief boe- kenvoer. De toenter tijd onlesbare dorst naar kennis, lijkt momenteel gelest. „Ik wilde kostte wat het kost doorzetten. Het niveau, dat ik nu heb bereikt, heb ik voor een groot deel te danken aan het harde werken uit de beginperiode," aldus Hollebeek, die in 1974 tot de Beel dende Kunstenaars Regeling (BKR) werd toegelaten. In het zelfde jaar richt te hij een atelier aan het Noordeinde in voor het geven van lessen. Tot op heden geeft de kunstenaar onderricht in schil deren en tekenen. Opmerkelijk is, dat Hollebeek in tegen stelling tot de mees te andere kunste naars, aan wel vijf schilderijen tegelijk werkt. In zijn atelier staan verscheidene niet voltooide schil derijen klaar om ter hand genomen te worden. Hollebeek: „Ik werk sterk im pulsief. Ik kan niet zeggen, dat ik bij voorbeeld deze week een schilderij wil af maken. Dan moet ik me zodanig dwin gen, dat het niet lukt. Heb ik een maal de impuls ge kregen, dan werk ik ook keihard door. Ik weet ook nooit hoe een bepaald schilde*- rij er uit komt te zien. Dat wordt ge leidelijk aan inge vuld. Stukje bij beet je achtergrond van veel schilderijen van Hollebeek bestaat uit wonderschone landschappen. De invulling van de landschappen is daarentegen be klemmend en roept zekere spanning op. „Dat duinlandschap, de mooie lage zon; ik vind het te lief. Er is meer. Er moet maatschappijkritiek in, maar het moet nou ook weer geen politiek affiche wor den. Ik wil spanning in het werk leggen. Door middel van het schilderen probeer ik bepaalde emoties kwijt te raken. Het ene werk roept weer andere ideeën op, waardoor je wordt gestimuleerd. Het is een kettingreactie." Een van de werken van Hollebeek draagt als titel Ma rianne, het is het schilderij van een vriendin (zie foto). De symbolische ele menten beheersen het doek. Hollebeek legt uit: „De ruimte vaarder symboli seert de drang naar vrijheid en het wil len reizen. Ook het geestelijk los willen zijn. De drie gezich ten zijn de drie ge zichten van Marian ne. Het linker, ge voelsmatige gezicht, kijkt naar het rech ter gezicht, dat de dingen rationeel lijkt te banaderen. Daartussen beweegt zich het 'gemiddel de' gezicht. Met het opengeslagen boek, waarin de letters ontbreken, wil ik zeggen, dat zij de letters in zich heeft en dat ze die wil de len met degene, die ze het wil toever trouwen. De rest; de wolkenluchten, de zon, die op het punt staat door te breken, behelst de hang naar. het mystieke, die in haar zo sterk aanwe zig is." Naast schilderen aan het witte doek, ver trouwt Hollebeek een deel van zijn creativiteit toe aan de lithosteen en het tekenpapier, terwijl hij te pas en te onpas momenten op de ge voelige plaat vast legt. Het schilderen is het meest diep gaand en zodoende het meest ver moeiend. Ter com pensatie van het schilderen werkt hij met alle mogelijke materialen. Zoals bijvoorbeeld het pot lood: „Als ik lange tijd aan een schilde rij werk, krijg ik wel eens kramp in mijn handen. Mede daar om vind ik het pret tig om een met de vrije hand te teke nen en de handen een beetje los te ma-- ken," zegt Holle beek. Hij wijst op een landschapsteke ning en vervolgt: Dit heb ik ergens aan de Zijl gemaakt. Dan ga ik heerlijk buiten aan de de wa terkant zitten om rustig te tekenen. Er is behalve het op lichten van de sluier van de maatschappij natuurlijk ook veel moois te schilderen. Ik moet me af en toe los kunnen maken van de gedachte achter de schilde rijen. Anders zou ik het niet volhouden." Hendrik Hollebeek met 'Marianne'. JDO I Caligula (18) jur onsmakelijke porno- lm vol sadistische trekjes e een beeld moet geven' in Rome onder keizer Cali- i. (tweede week) JDO II 'De Monsters (6) Een monsterachtig ver aal dat onder de regie van larbara Peesers speelt in het vissersdorpje Nóyo. (vijfde week) LIDO III Dimentieare Venezia (16) Fraai ogend werkstuk van regisseur Bru- sati over de ervaringen van een verknipte Italiaanse fa milie. (tweede week) TRIANON De Losbol (a.l.) Jean Paul Belmondo kan zich weer eens geheel uitleven in het verhaal over de gentleman-inbreker die tijdens zijn proefverlof uit de gevangenis wat 'zaken' afhandelt, (derde week) REX Midnight desires (16). Pornofilm. CAMERA - Once upon a time in the west (12 jr). Oude maar uitstekende western, die jaarlijks in tal van bioscopen terugkeert, (reprise, vijfde week). EUROCINEMA I en II (Alp- hen aan den Rijn) Cali gula (18) zie Lido I EUROCINEMA III (Alphen aan den Rijn) De losbol (a.l.) Zie Trianon. EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) Crime bus ters (12) GREENWAY (Voorschoten) Azen zijn troef (12). Ook: The amity ville hor ror (16) en Moord op Trosky (16). maar er ontstond tevens een aparte vorm van rea lisme die nauwelijks door de bestaande stromingen werd beïnvloed. Stedelijk museum De La kenhal aan de Oude Singel 28-32 besteedt tot en met 6 oktober aandacht aan deze typisch Nederlandse vorm van realisme die in het bui tenland nog maar weinig be kend is en de naam „schil derkunstig realisme" heeft meegekregen. Bij het schil derkunstig realisme wordt meestal uitgegaan van een stuk werkelijkheid of on werkelijkheid dat heel indi vidueel gevoeld, ervaren en' beleefd wordt. Er treden bij na altijd personen op of er zijn sporen van menselijke aanwezigheid. De meeste schildrs hechten belang aan een degelijke en maximaal uitgebuite schilderstechniek. Het schilderkunstig realisme is niet zozeer een stroming als wel een gestadige traditie binnen de Nederlandse schilderkunst. Ze sluit direct aan op het „magisch realis me" van de jaren dertig dat zijn hoogtepunt vond in schilders als Pyke Koch, Raoul Hynckes, Carel Wil link en Dirk Ket. Deze schilders gaven nieuwe mo gelijkheden voor een realis tische manier van voorstel len en van schilderen aan. De realistische traditie werd na de tweede wereldoorlog nieuw leven ingeblazen door Co Westerik.Co Westerik kan dan ook beschouwd worden als de nestor van het schilderkundig realisme anno 1980 in Nederland. Hij is op de expositie vertegen woordigd, evenals de Leidse kunstenaar Fer Hakkaart, wiens werk wordt gerang schikt onder het „poëtisch realisme". Verder omvat de tentoonstelling werken van Pat Andrea, Jan Beutener, Arie van Geest, Herman Gordijn, Walter Nobbe en Siet Zuyderland. In totaal gaat het om 47 werken. De expositie Realisme in de. Nederlandse Schilderkunst werd samengesteld door het Bureau Beeldende Kunst Buitenland in Amsterdam en het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. Het Bu reau Beeldende Kunst ver zorgt tentoonstellingen van Nederlandse kunst die spe ciaal bestemd zijn voor net buitenland om aldaar een representatief beeld te geven van facetten van de Neder landse kunst De expositie is dan ook opgezet om te rei zen door door het buiten land, maar men heeft beslo ten om vóór dat gebeurt het Nederlandse publiek eerst kennis te laten nemen van wat vandaag de dag als re presentatief voor de Neder landse realistische kunst be schouwd wordt. De expositie zal in Nederland alleen in stedelijk museum De Laken hal te zien zijn. Pandje In Rijswijk LISSE Eind deze maand gaat er in kasteel Dever aan de Heereweg te Lisse een expositie van start van teke ningen van de Belgische kunstenaar Mare Hundesba- gen. Het betreft een dertigtal pentekeningen die de 29-jarige Hundeshagen de afgelopen jaren in tal van plaatsen in Ne derland maakte. De tentoonstelling is opengesteld vanaf zaterdag 30 augustus te 14.00 uur en is elke dag tot en met 7 september toeganke lijk van 14.00-17.00 uur, behalve op maandag 1 september, dan is Dever gesloten. NOORDWIJK Stichting In Noordwijk (SPIN) houdt in samenwerking met Evenementencommissie Noordwijk en sponsor Herman Smit op zaterdag 23 augus tus een 'Free Festival' op de Noord wij kse trimbaan met vele regionaal bekende groepen. Het muziekfestijn duurt van 's morgens half twaalf tot 's avonds acht uur. Bij slechte weersomstandigheden wordt het festival echter verschoven naar zaterdag 30 augustus. Het was eerst niet zeker of het popfestival wel of niet door zou gaan. Drie lokaties, door de organisatoren voorgesteld, werden door het Noordwijks college van de hand gewezen. Van de bands die op zullen treden tijdens het festival zijn nu al te noemen Speed uit Noordwijkj, Fuse uit Noordwijker- hout, Radioval Cheek uit Sassenheim en Flater eveneens uit Noordwijkerhout. Ieder optreden duurt ongeveer drie kwar tier. De pauzes tussen de optredens van de in totaal zes pop groepen worden gevuld met kleinere acts van artiesten. ■■■Ir

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7