h I Ombudsman Frits Bom verschijnt met zeven deskundigen op tv TERUGBLIK voor zijn zwarte vriendje Blanke jongen neemt het op in jeugdserie RADIO ZATERDAG Zanger Dassin overleden TELEVISIE VANAVOIH kVOIt- TELEVISIE ZATERDA RADIO VANAVOND RADIO/TELEVISIELEIDSE COURANT 7.30 Nwa. 7.36 t 8 00 Nwa. 0 11 Toefaktua. 8.30 I'MHl Nwa. 8.36 Toeraktua: Overijssel. 9.00 Gym voor de vrouw. 9.10 Waterstanden. 9.15 Van de binnen pagina. 10.30 Coulissen. 11.30 Janboel. 12.00 Bou wen op de basis. 12.28 Meded. voor land en tuinbouw. 12.30 Nwsu 12.36 Aktua. 13.00 Nws. 13.11 Introductie Kernpunt. 13.15 On der de mensen. 14.00 Kernpunt 15.00 Papeete De Frans- Amerikaanse zanger Joe Dassin is in Papeete op Tahiti op 42-jange leef-' tijd plotseling overle den. Hij kreeg een hart aanval tijdens eten met vrienden in een plaatse lijk restaurant Dassin, zoon van de Ame rikaanse filmregisseur Ju les Dassin, was op Tahiti om vakantie te houden in zijn bungalow in Tahaa. De zanger had op 17 juli al een hartaanval gehad en was toen opgenomen in een ziekenhuis in Parijs. Hii was op 5 november 1938 in New York geboren- als zoon van Jules Dassin en de violiste Beatrice Launer en was sinds 4 ja nuari 1978 getrouwd met Christine Delvaux en va der van Jonathan van 20 maanden en Julien van 2 jaar. Na een korte carrière in de filmindustrie als assis tent van zijn vader in „Topkapi" en acteur in „La Loi", maakte Dassin zijn eerste plaat in 1965 in Parijs. Daarna zou hij fu rore maken met groten deels eigen chansons als „Le petit pain au choco lat", „Les Champs-Ely- sées", „Le bordelais", „L'été Indien" en recenter „Les yeux d'Emilie". VRUDAQ 22 AUGUSTUS 1980 NEDERLAND 1 N09 18.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.49 Mustl 18.55 Journaal VARA 18.59 Rouble, Tobble en het Frawatulg 19.25 De natuur en de mens 19.50 Maigrel In het Wespennest, tv-fllm N09 21.37 Journaal IKON 21.55 Vrouwen In India VARA 22.25 Ombudsman- Antwoordman Rechtstreeks N09 23.55 Journaal NEDERLAND 2 N09 18.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.55 Journaal NCRV 18.59 Zo vader, zo zoon 19.25 Boezemvrienden, jeugdserie N09 20.00 Journaal NCRV 20.27 Davld Copperfleld, tv-serle 21.25 Speel 's licht klassiek 22.25 Hier en nu 22.55 Kerkepad '80 N09 23.25 Journaal -naai .3 Or.: NOR: 18. 18.58 Zlmmer trel 3. E) tv-serle. 19.25 RegJon. mat Progr.overz. WDR: 18.00 Au 18.10 Das Hotel in der Du tv-eerte. 19.15 Aktual). 20: 20.15 Oer MelnekJbauer. 21.55 Economisch maaaz. tual. met report. 23.00 S{ Der Chef. tv-eerte. 0.10-0. DUITSLAND 2 18.20 Orel ohne Durctrt i 6peetfilm. 19.30 Report. J rich, tv-serle. 21.15 Korte 22.00 AA tual. 22.20 Cuttu 23.05 Trelbjagd (La course DEI» travers tea champs), speee r llUo in t ir. I0®" i. line DPT de 20.00 Journ. 20.13 Ges» Docum. serie. 2' 15 Meii 23.00-23.45 REPORT je rj BELGIE NED I 13.30 Po ppenfltm serie. I8.lneer 6er»e. 18.50 KJeuterprogr. k pa kenfllm. 19.10 NatuurfllmsT Meded. en Morgen. 19.Jen 20.10 Weerber. 20.15 Del pron BELGIE NED 2 ntj 18.30 Poppenfilmserle. 18.L serie. 18.50 Kteulerprogr. kenfllm. 19.10 Natuurfilm* Meded. en Morgen. 19.(f< 20.10 Poppenshow. 20.r' 21.05 De bankiers, 22.15-22.45 Sport. BELGIE FRANS 18.00 Meded. 18.15 progr. 18.30 Gevar. pr< Uedjesprogr. 19.15 Rf 19.29 Weerber. 19.30 Spelprogr. 20.20 Serie L'amant de poche, 22.55-23.05 Journ. NEDERLAND 1 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 Journaal TROS 15.32 Zoal9 dat vroeger ging.... documentaire film 16.27 25 Jaar Disneyland Amusements programma 17.12 De bedreigde dierenwereld 17.35 Betty serveert NEDERLAND2 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 10.00 Joum. 10.05 Aktual. riek, tv-serie. 11.25 Aktue ne. 11.35 Reportages. 12.1 magazine. 12.50 Persovt Joum. 13.35 Progr.ova Joum. 14.10 Kleuterprogr. de Wasser. speetfHm. 16.1 progr. 17.00 Reportage.', progr. NDR: 17.30 Prt Die unsterbllchen I Frans Josef WannlngerJ WDR: 17.30 Aktual.) DUITSLAND 2 12.00 Progr.overz 12.j progr. 14.45 Joum. 14.47 I serla 15.10 Flugboot 121 rle. 15.35 Slapstick. 15.55 gazine. 16.10 Tekenfilm Die Baeren sind los, i Joum. 17.10 Aktueel maga' HILVERSUM 1 KRO: 10.11 Echo. 18.21 (S)en to hoort het ook. vervolg. 18 58 Marktberichten l.a.m. KNBTB. 19.02 (S) Punt uit. 19.55 Overweging. 20.03 (SI Van Oud Zeer lot Zeer Oud. 21.02 (S) Goal. NOS: 22.02 (S) Nordring Radio Prize 1980. EO: 0.02 (S) True Light. VARA: 3.30 (S) VARA'3 muziek- nacht met Wlm BJoomondaaL HILVERSUM 2 NOS: 18.00 Staandebl). OVERHEIDS- Tot aan het nieuws zat je bij de Avro knus bijeen van die zachtmoedige verhalen van Herbert Bates. Al woedde er dan een slag boven Engeland, het bleef idyllisch daar, op het door de Royal Air Force ge vorderde landgoed in Kent in de fraaie zomer van 1940. Met de grote duiventil waarin Liz ging wonen en de vrienden van wie er nu en dan een sneuvelde. Een sympathiek in pasteltinten gedompeld ver haal waaruit je weer begreep dat de Britten op dat moment niet precies wisten wat oorlog was. Na het nieuws mochten we met de NOS te voet door de smoorhete Danajkil-woes- tijn in Ethiopië. Voor wie die beproeving niet op zich wilde nemen was er bij de Tros het vierde deel van „Miin zoon, mijn zoon", met weer krachtig botsende karakters, want ook in deze serie is het lang geen rozegeur en maneschijn. Even tevoren konden de allergretig- ste kijkers zich laten dol- draaien in het op Zandvoort weer zwaar bevochten kam pioenschap achteruit rijden. Er zijn er die vooruit rijdend al moeite hebben op de weg te bleven. Het hier vertoonde was dus dubbel en dwars spec taculair, ma?r dat kan natuur lijk nauwelijks geprolongeerd worden. Aktua had v wat noten op de zang.^ op Nederland om de j Jeruzalem te ver Egypte waar Ad Hoi poos rondkeek en w zo langzamerhand bei touwtrekken met Isiv meer orde op binnenll ken wil stellen, de raf de ontruimde Ams 1 panden, alsof daar h sing een trein doort geraasd, waarbii de kwaardigheid, dat verslaggevers in bet*, ten dan krakers, en B bij de Vara een uur ren al wist wat er gii ren. Verder de spani Polen, het groeiend b mand die een kunstw uitgevonden, wat nol schijnt te zijn. Grofj;] mopper binnen het aj een vooruitblik op wi derend voetbalseizor. aan gekneusde lidrA1 opleveren. Leo van <TJ kwam er zijn visie i En arbiters houden fe reeds aan de trekkej^. zeggen de hand aan kaart Het moet maar' gelopen zijn met al trapte schijnbewegirpC nen en buiten het v^n MC HAN Jln, HILVERSUM 3 NOS: 18.03 Do Avootfsptts met Hitparade. 19.02 (S) De Rock de. VPRO: 20.02 Oorkussen. Star Liner. 22.30-24.00 (S) De V AR A-ombudsman Frits Bom gebruikt vanavond telefoon en televisie om di- rekt in contact te treden met mensen die geen gat meer zien in hun proble men. Dit gaat ge beuren In een extra tv-ui trending van anderhalf uur, die begint om 22.25 uur op Ned. I. Hij zal dan als „antwoord man" fungeren en brengt zeven des kundigen op ver schillend gebied mee. Frits Bom: „Wij re kenen op vele vra gen, liefst die welke bij veel mensen le ven. Als daarop kor te, houtsnijdende antwoorden gegeven' worden, zullen een hoop kiikers er hun voordeel mee kun nen doen. Het is na tuurlijk duidelijk, dat wij gezien de jaarlijks duizenden brieven niet iedereen die belt te woord kunnen staan. Maar alle vra gen worden geno teerd en via de Stich ting Ombudsman zullen alle bellers desnoods later schrif telijk antwoord krij gen. Niemand belt dus tevergeefs". Als deskundigen zul len in de studio plaats nemen H.An- beek, een specialist op het gebied van ziektekosten en ge zondheidszorg; mr. A. Brack voor consu mentenzaken; H. Gen, bekend met vreemdelingen- en familierecht; mevr. A. Hablé, deskundig op het gebied van woningzaken; mr. B. Matlener, die alles weet van sociale uit keringen en arbeids verhoudingen; arts R. van Ouwerkerk, die de gezondheid sproblemen voor zijn rekening neemt; en mr. A. van Velzen voor juridische za ken. Frits Bom: „Wij had den hier graag nog Frits Bom: „Het wemelt In ons land van de mensen die met hun vragen nergens terecht kunnen". een belastingdeskun dige bij gehad. We konden het deskun digenpanel echter niet te groot maken. Bij een volgende ge legenheid zullen we daar opnieuw over' nadenken. In de praktijk blijkt, dat onze vrgenstellers over het algemeen geen problemen met de belasting hebben. Ze zijn meer geïnte resseerd en verwik keld in uitkerings problemen. Ik ben blij erin geslaagd te zijn deskundigen te vinden, die zich niet uiten in moeilijke termen, maar nor maal Nederlands Bpreken. We hebben niet gekeken naar politieke kleur of maatschappelijke herkomst, maar lou ter gelet op hun ken nis en op hun vermo gen om kort en krachtig te antwoor den. Het gaat er niet om, dat zij vertellen wat er met de maat schappij moet gebeu ren om tot een betere samenleving te ko men. De kijkers heb ben meer aan con crete antwoorden, gegeven door experts op een bepaald ge bied. In mijn norma le werk moet ik me ook vaak op dit soort kenners verlaten. Ik weet van hen, dat ze ook zeer moeilijke vragen niet uit de weg gaan. Door de bellers mogen ze dus ook bestookt worden met zeer kritische opmerkingen. We hebben tot deze tv- aanpak besloten, om dat er voortdurend zoveel vragen bin nenkomen, dat de verwerking daarvan geen gelijke tred noudt en dat intussen veel mensen versto ken blijven van de noodzakelijke kennis van allerhand zaken. We hopen daarom dat er veel vragen binnenkomen, waar van de inhoud be trekking heeft op grote bevolkings groepen. Daarmee zou deze uitzending het best tot zijn recht komen. We Kunnen dat zelf ook wel een beetje leiden en in de hand houden. De te- lefoonwacht bestaat uit tien mensen, 'die vertrouwd zijn met wat er aan proble men heerst. Zij zul len zoveel mogelijk de belangrijkste vra gen doorspelen en de specifiek-persoonlij- ke vasthouden voor latere schriftelijke beantwoording. Bo vendien is afgespro ken, dat die bellers de meeste kans ma ken om tot de uitzen ding door te dringen, die Korte, puntige en algemeen geldende vragen kunnen stel len. Die krijgen voorrang boven bel lers, die tien minuten nodig hebben om hun kwestie in te lei den. Het moet per slot ook een boeiende uitzending worden. Daar sta ie als tv- man voor.' Aan het begin van de uitzending zal het te lefoonnummer be kend worden ge maakt door middel waarvan men recht streeks contact krijgt met de studio. Wie wordt doorgelaten door de sluis van de telefoonwacht krijgt ofwel de ombudsman zelf dan wel één van de deskundigen di- rekt aan de lijn. Naam en adres wor den genoteerd, zodat ook latere uitleg zon der problemen gege ven lean worden. De deskundigen zullen in elk geval de nodi- fe vaklectuur bij zich ebben, zodat ze ant woorden op bijzonder moeilijke vragen na kunnen slaan. Die deskundigen houden telefonisch trouwens ook collega's of vak enoten achter de and, met wie zij voor nadere informa tie tijdens de uitzen ding voeling kunnen houden. Frits Bom: „Uit alle brieven die wij naar aanleiding van de normale uitzendin gen van de ombuds man binnen krijgen blijkt, da de wijze waarop de mensen met elkaar moeten samenleven zo inge wikkeld is geworden, dat ze zich van dag tot dag nauwelijks meer behoorlijk staande kunnen hou den zonder deskun digen te raadplegen. Het gehele sociale verzekeringsstelsel, de belastingen, de huisvesting, het functioneren van onze gezondheids zorg, het zijn zaken waarvan zelfs opge leiden de oplossing niet altijd weten. En met de details ervan weten zij vaak ook niet direkt raad. Laat staan de mensen die er niet voor hebben geleerd, maar er in hun leven wel mee te maken krijgen. Op zo eenvoudig moge lijke wijze willen wij hier iets aan doen, waarbij dit program ma tevens als een proef geldt voor late re tv-ondernemingen van dit gehalte. In die zin draagt deze uitzending een expe rimenteel karakter. Wij willen daar niet de nadruk op leggen om bij de kijker niet de indruk te wek ken, dat het maar om een proefprogram- matje zou gaan. Ik verschijn echter' wel in de uitzending met een aantal vragen op zak die mij per brief hebben bereikt. Dit voor het geval de te lefonade niet goed los zou komen. Het is ook niet zo, dat alle deskundigen perse het woord krijgen. Dat hangt af van de vragen, maar ik moet hen natuurlijk wel bij de hand hebben. Ik fungeer vooral als doorgeefluik, al heb ik in de loop der ja ren ook de nodige kennis opgedaan om trent allerlei proble men. Ik zie als de meest ideale uitzen ding in deze vorm. dat er een stuk of tien programma's worden gemaakt, die elk aan een bepaalde problematiek worden gewiid en waarvoor per keer een aantal deskundigen wordt uigenodigd, die ook met de details ver trouwd zijn. Die ovonden behelsen vragen die er op een bepaald terrein lig- §en. Daarmee kan an ook de nazorg gunstig bedreven worden. De relatie tussen de ombuds man en de stichting daar achter, die op een gegeven ogen blik storingen ver toonde, is weer hele maal hersteld, mede door het vertrek van enkele stichtingsle den. Het is niet zo, dat we al bij elkaar thuis komen dansen, maar wel loopt het overleg weer goed. We zitten alleen nog met de vraag of het departement van CRM zijn voornemen gestand doet om de subsidie aan de stich ting te beëindigen. We verkeren daar omtrent nog in onze kerheid, maar moge lijk kunnen we bij een blijvend negatie ve beslissing andere bronnen aanboren. En anders moet de stichting zichzelf op heffen. Dat zou hoogst jammer zijn. Niet alleen omdat dit instituut zijn waarde bewezen heeft, maar vooral omdat het in ons land nog wemelt van de mensen, die met hun vragen echt nergens terecht kun nen TON OLIEMULLER De NCRV begint een nieuwe zesdelige jeugdserie onder de titel „Boezemvrienden". Deze van oorsprong Austra lische serie verhaalt over een vriendschap tussen een blanke Australiër en een zwarte „aboriginal", dit is een afstammeling van de oorspronkelijke Australi sche bewoners. De verhou ding tussen blank en zwart is te vergelijken met de situ atie van de Indianen in Amerika. Paul, een zwarte jongen, gaat naar een nieuwe school in Sydney. De eerste de beste dag krijgt hij al grote moeilijkhe den met de blanke kinderen, wat uitmondt in een grote vechtpartij. Brett, een blanke >ngen, neemt het voor hem Feest morgenmiddag in Disneyland, dat 25 Jaar bestaat. Het wordt gevierd in het kin derprogramma. op. Het hoofd van de school is FfSWHtUiCl het daai; niet mee eens en dreigt met straf. Paul en Brett nemen dat niet en gaan er vandoor. Ned. II 19.25 uur. Om de laatste examenvraag op te lossen moeten Robbiè en Tobbie naar de driehoekige burcht. Ze gaan een angstige tijd tegemoet, want het spookt in de burcht. Ned. 118.59 uur. Het gitaartrio van Dick Visser speelt vanavond Haydn in het programma „Speel's met licht klassiek". De natuur en de mens De Spaanse natuurfilmers ne men in deze aflevering kleine plantenetende dieren, zoals konijnen, ratten en eekhoorns onder de loep. Deze dieren planten zich in een razend tempo voort, maar er liggen andere dieren op de loer om het natuurlijk evenwicht in stand te houden. Ned. 119.25 uur. Maigret Commissaris Maigret zoekt zijn oude vriend rechter Cha- bot in het stadje Fontenay op. Daar blijkt dat de rechter in moeilijkheden zit, omdat er al twee gewelddadige moorden zijn gepleegd. Als er opgebeld wordt blijkt er weer iemand te zijn vermoord. Maigret wil zijn vriend helpen en gaat de zaak onderzoeken. Ned. 119.50 uur. Vrouwen in India De moderne ontwikkeling heeft in India de status van de vrouw danig aangetast. In de tweede aflevering staat een vrouw centraal die haar posi tie in de vishandel heeft weten te handhaven, dit in tegenstel ling tot veel andere vrouwen die daaruit verdrongen zijn. Ned. 1 21.55 uur. Davld Copperfield David is met zijn Rosa ge trouwd, maar het huishouden is niet haar sterkste kant. Da vid raakt daar een beetje kre gelig van, maar de buurvrouw vraagt hem om een beetje ge duld op te brengen. Emüv zit in de problemen. Steerforth heeft haar in Napels in de steek gelaten. Mr. Peggotty denkt dat ze ergens in Londen is en gaat naar naar op zoek. Ned. II 2027 uur. Speel's met licht klassiek Aan de hand van prachtige muzikale filmfragmenten test Regine Clauwaert enkele kan didaten op hun kennis van klassieke muziek, opera en operette. Ned. II 2L25 uur. Morgenmiddag Voor de kinderen morgenmid dag wordt het feest van 25 jaar Disneyland gevierd samen met artiesten als Danny Kaye, de Osmond Broers en de bekende figuren van Walt Disney. Vooraf een emigrantenfilm uit Nieuw-Zeeland en na Disney een natuurfilm over een stro per. Zaterdag Ned. 115.32 uur.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 2