laten desnoods ontant betalen CDA: geen uitstel voor leegstandswet Nieuwe arrestaties dissidenten in Polen >d vijf Amerikaanse selaars ontkend Vergelijk prijzen voor overwintering, BENZINE STRAKS GOEDKOPER VS-apparatuur maakt vliegtuigen onzichtbaar99 OttHetMotorhuis cfcvorcmoetJewelwatvo&idoenJ Staking Franse vissers schaadt ook Nederland r Vrijdag 22 augustus 1980, 70e jaargang no. 21740 lersdijk 34. 2312 DD leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas «acteur: Wlm Ruijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorolng: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) menten: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Antwoordman Bom Ombudsman Frits Bom geeft samen met deskundigen tele fonisch direct antwoord op knellende vragen op Ned. 1 om 22.25 uur. Voordien om 21.55 uur vrouwen in India. Op Ned. II nieuwe jeugdserie „Boezemvrienden" om 19.25 uur en om 21.15 uur licht klas siek. Weinig verandering Wisselend bewolkt en nog en kele buien. Weinig verande-( ring in temperatuur. Zon op 06.34, onder 20.45. Scheveningen hoogwater 01.17 en 14.01, laagwater 09.16 en 21.55. ET De falangistische radiozender „de stem van 3ï" heeft vanmorgen op basis van informatie van ier genoemde Arabische diplomatieke zegslieden ge it in Teheran bij een mislukte ontsnappingspoging terikaanse gijzelaars zijn gedood. Van het bericht I onafhankelijke zijde geen bevestiging worden ver- |se radio meldde dat de gijzelaars een gat in een muur gemaakt. Zij zouden zijn doodgeschoten toen zij probeer- de buitenmuur van de Amerikaanse ambassade te Het bericht meldde niet wanneer of waar de ver- jontsnappingspoging zou hebben plaatsgevonden, (phe revolutionairen houden sinds 4 november 1979 52 janse diplomaten gevangen. Na een mislukte reddings- t/erden de gijzelaars gescheiden en over een aantal teden verspreid, aldus de militanten. DEN HAAG Zij die de winter graag in warmere landen doorbrengen, doen er goed aan de aanbiedingen van de verschillende reisbureaus naast elkaar te leggen. Voor het zelfde appartement moest men bij de duurste organisatie maar liefst zevenhonderd gulden meer betalen dan bij de goedkoopste. Dit blijkt uit een onderzoek van de Consumen tenbond en de ANWB onder een groep o verwin teraars Uit het onderzoek bleek men nogal kritiek te hebben op de karige inrichting van de onder komens, de onvoldoende keukenuitrusting en de soms gebrekkige verwarming. Ook schort te wel het een en ander aan de begeleiding van de reisorganisatoren. DODELIJK ONGEVAL SPOORWEG. OVERGANG HAZERSWOUDE De 20-jari- J.C.M. van Leeuwen uit oudekerk aan den Rijn is gis teravond omstreeks zes uur met haar bromfiets dodelijk verongelukt op de spoorwego vergang op de Gemeneweg. Het meisje zou, volgens getui gen, de signalen en de neerge laten spoorbomen hebben gene geerd Ze werd aangereden door een trein uit Leiden rich ting Alphen en werd op slag gedood Vooronderzoek tegen schietende rijkspolitieman ROTTERDAM Tegen de wacht meester van de rijkspolitie die op 1 augustus in Rhoon een 25-jarige Ma rokkaan doodschoot, is een gerechte lijk vooronderzoek gestart. Dat heeft de Rotterdamse hoofdofficier van justitie mr. de Jong vandaag bekend gemaakt. De hoofdofficier legt de wachtmeester „dood door schuld" ten laste. De zaak is nu in handen van de rechter-commissaris. Hoe lang het vooronderzoek zal gaan duren is nog niet bekend DEN HAAG De brandstofprijzen „aan de pomp" gaan volgens Shell-directeur D. de Bruyne, dit jaar nog met „centen" omlaag. Hij zei dit gisteren bij de presentatie van de cijfers over het tweede kwartaal 1980. Reden voor de prijsdaling is ondermeer het feit dat de wereldvoorraden momenteel groter dan ooit zijn (voor hon derd dagen). De hoge rentestand maakt het onvoordelig voor de oliemaatschappijen die grote voorraden aan te houden. Daar komt bij dat de dollar, waarin de prijs voor de „crude" (ruwe olie) wordt uitgedrukt nog steeds niet erg sterk staat. Dit alles heeft tot gevolg dat de- prijs onder druk te staan komt. De prijzen zijn overigens al aan het dalen. In mei kost te een liter super 151,6 cent, een maand later 148,8 cent en momenteel 147,2 cent. 80 MILLE MINDER „ONAANVAARDBAAR" (Van onze parlementaire redactie) (RECHT De Landelijke Specialistenvere- |ing (LSV) gaat zich door middel van een jot aantal acties verzetten tegen het besluit i de regering het inkomen van haar leden iwee jaar tijd met tachtigduizend gulden te (lagen. Eventueel willen de medische spe- listen zelfs zover gaan, dat zij hun rekenin- contant laten voldoen door de patiënten, [deze wijze zouden zij toch het geld krijgen k zij menen dat hun toekomt pikomenskorting, waar minister Van Aarden- /economische zaken) en staatssecretaris Veder- it (volksgezondheid) toe hebben besloten, rdt namelijk bereikt door een prijsbeschikking voor de tarieven. Dat komt erop neer dat de zie kenfondsen en de particuliere verzekeringsmaat schappijen niet meer voor een verrichting van een specialist mogen betalen dan is voorgeschre ven door de regering. In de visie van de LSV-le- den kan dit omzeild worden door de patiënt on middellijk zelf te laten betalen, op straffe van niet behandeld te worden. De patiënt moet dan maar zien hoe hij zijn geld terugkrijgt van het fonds of de verzekering. Verder zal het bestuur van de LSV, daartoe ge machtigd op een gisteravond gehouden vergade ring, waar niet minder dan twaalfhonderd leden waren verschenen, zich in een juridische proce dure verzetten tegen de tarievenbeschikking. Deze zal naar verwachting volgende week afko men. Tegen een dergelijke maatregel kan men in verzet gaan bij het college van beroep voor het I bedrijfsleven. Als argument wil de LSV aanvoe- f ren dat de regering niet het recht heeft het prijs- j beleid te hanteren als een middel om het inko- j men van een groep burgers te verlagen. De LSV is ook van plan zonodig de regering voorlopig medewerking te weigeren bij de pogin gen de structuur van de gezondheidszorg te ver beteren. Dit in de eerste plaats door niet meer sa men te werken met de Commissie-Van Mansvelt, die voorstellen moet doen om de aftopping van de specialisteninkomens zo goed mogelijk te laten verlopen. Ook denkt de LSV eraan niet deel te nemen aan onderzoeken, gericht op het verbete ren van de ziekenhuisstructuur en het verlagen van de ziekenhuiskosten. (Zie verder pag 15) I WARSCHAU Opnieuw zijn in Polen dissidenten gearresteerd. Daartegenover staat dat er twee zijn vrijge laten. Het aantal gevangen dissidenten is nu 24. Er zijn voorts geen tekenen, dat de stakingsgolf in Polen in slagkracht vermindert De vervanging van onderhande laar Pyka voor de meer libe rale Jagielski duidt in ieder geval niet op een verbete ring van de situatie. Boven dien heeft de staking zich verder uitgebreid. ten, bij een woordvoerder van de KOR, Pavel Bakowski, bij de leider van de ondergrondse drukkerij Nowa, Myroslav Chojecki en bij de voorzitter van de beweging voor onaf hankelijk Polen, Leszak Moc- zulski. Moczulski en tenminste drie leden van zijn beweging zijn gearresteerd. Ook uit Gdansk en uit Krakau worden arrestaties gemeld. De delegatie, die namens de Poolse regering onderhande lingen moet voeren met de stakers, is gewijzigd. De ortho doxe Pyka is vervangen door de liberalere Jagielski, die heeft aangekondigd te willen praten met de onderscheidene stakingscomité's in de bedrij ven. Dit wekt de hoop, dat Ja gielski wellicht geneigd is om in onderhandeling te treden met het overkoepelende sta kingscomité, iets dat de Poolse regering tot nu toe categorisch heeft afgewezen. De stakers in Polen ontvangen veel sympathiebetuigingen uit het buitenland, waaronder die van het Nederlandse CNV, dat mee zal doen aan de interna tionale boycot en van de PvdA. Voorts heeft de bis schop van Szcecin (Stettin), mgr Kacmarek begrip geuit voor de stakers. Koningin in „gouden" polder Koning Beatrix heeft gisteren een bezoek ge bracht aan de Wieringermeer. Dit ter gelegen heid van het feit dat deze polder vijftig jaar gele den droogviel. In het dorp Mid- denmeer sprak zij met de 84-ja- rige mevrouw De bakker-Eve- raardt, een van de eerste be woonsters van de polder. WASHINGTON De Verenigde Staten werken al twee jaar in het grootste ge heim aan een nieuw gevechtsvliegtuig, dat zo goed als on zichtbaar is voor de Sovjetrussische ra dar, zo heeft het Pen tagon laten weten, nadat bijzonderhe den over het project waren uitgelekt. Het project heeft reeds enkele miljoe nen dollar gekost en vier of vijf modellen zijn inmiddels be proefd op de lucht machtbasis Nellis in de Nevadawoestijn. Het project draagt de naam „Stealth". De vinding zou het mogelijk maken, dat de uitgezonden ra- darstralen zo klein worden gemaakt, dat het object, waarop de stralen gericht zijn, op de radarschermen nagenoeg onzicht baar wordt Dit ver betert de overle vingskansen tegen luchtafweerraketten en onderscheppings vliegtuigen. Bij het onderzoek is ook betrokken de mogelijkheid om ap paratuur die warm testraling (infra rood) registreert, te neutraliseren en de ontwikkeling van geluidsarme vlieg tuigmotoren. 1 verplaatsing [veld enhoven IOL De overheid let meer naar een ai re plaats voor Zes- 5n. Ideeën van der- len echter wel bestu- lorden. Zo heeft me- >mit-Kroes, staatsse- Ivan verkeer en wa- gistermiddag tij bestuurlijk overleg jchtvaartterreinen I De havenmeester jvliegveld Zestienho- Qg er bij de overheid zo spoedig mogelijk pnciële middelen te ter bestrijding van tidsoverlast. ADVERTENTIE. MEERDERHEID VOOR REGERINGS ONTWERP NMJSWI IDKATIE: Lederen eiken toogkacten en _vens grole partij KA- SED TAPIJT. Div. soorten I» hoogspannlngsn chter klompenlabrlek. ALKAR B.V. De ekonomischeSpecial.de luxe s Berlina, de vlammende SR en alle andere Opel Kadetts: bij Het Motorhuis rijdt u er nu binnen de kortste keren in weg! Kom maar eens snel langs. Voor een proefrit én een opbeurend gesprekje over inruilprijzen. Want ook voor andere merken dan Opel geeft Het Mótorhuis een verrassend hoge prüs! (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans is groot dat het ont werp voor een leegstandswet van de rege ring wordt aangenomen. De CDA-fractie die, gezien de houding van WD (pro) en ~vdA (co "de opzet regering, zeker nu deze, na de kritiek vanuit PvdA (contra), de doorslag moet geven, Is het in grote lijnen eens met de opzet van de vondellaan 80, Leiden, tel- 071 76 9313. de Tweede Kamer, gewijzigd is. Daarmee is bet ook vrijwel zeker dat het initiatief-ont werp van de PvdA wordt verworpen. Volgens mr. S. Dijkman, die namens het CDA het woord zal voeren in deze zaak, maken de socialisten, evenals de betreffende commissie van de Raad van Kerken, de denkfout dat de leegstandswet een instrument is om de woning nood mee op te heffen. „Dat kan alleen door snel meer'woningen te bouwen en niet alleen door een betere verdeling van de woonruimte". Bij de nieuwe wet gaat het er naar Dijkmans mening alleen om onterechte leegstand en daardoor ook het kraken te voorkomen. De PvdA zou graag zien dat alle woningen (ook de in gebruik zijnde) onder de woonruimtewet ge bracht worden en dat de gemeentebesturen gaan beslissen wie waar mag wonen. Dijkman voelt er niet voor de behandeling van het regeringsontwerp uit te stellen. Met name de PvdA wil dit, in de vage hoop dat het CDA dan nog tot andere gedachten te brengen zou zijn of dat dat de zaak misschien pas na de ver kiezingen aan de orde zou komen. „Laten wij dit werk nu eindelijk eens afmaken," aldus Dijkman. De houding van de CDA-fractie bete kent dat de Kamer zich volgende maand al over het ontwerp van de regering en dat van de PvdA, als het niet wordt ingetrokken, gaat uitspreken. (zie verder pagina 15). DEN HAAG De staking van de Franse vissers za) ook ons land schaden. Dit verwacht het productschap voor vis en vispro ducten. Volgens het vakblad „Visserijwereld" stagneert de ex port van Nederlandse vis nu verscheidene vrachtwagens het be langrijke distributiecentrum in Boulogne dhor een blokkade niet kunnen bereiken. Toch blijven de gevolgen voor Nederland be perkt. Augustus is meestal toch een slappe maand en de vis die momenteel veel gevangen wordt, schol, is in Frankrijk niet erg geliefd. 6 (zie verder pagina 11) 7//.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1