t Kraay kent ook zijn twijfels Ik moet me elke dag bewijzen Een bal honderd keer hooghouden is geen probleem Hans Krat boos op 3 Huybragté ARIEVANDERZWAN: AHMED KELOGLU: FGDenHaa Zeist tegen ip Oranjeteam' Stadion FC Ben Ha?' veiliger 01 DEN HAAG - FC Den Haag kan zich verheugen in het bezit van waarschijnlijk de bekend ste trainer in het vaderlandse betaalde voetbal. Meer dan welke collega ook verschijnt Hans Kraay op radio en televi sie en vele kijkers herinneren zich zijn deskundige commen taar tijdens het toernooi om het Europees kampioenschap in Italië. Uit die verschijningen in de publiciteit is het beeld van Hans Kraay ontstaan als de zelfvertrouwen uitstralende, van eigen capaciteiten bewus te en van ideeën over gezond en aantrekkelijk voetbal over lopende oefenmeester, die nooit een moment van twijfel kent en zonder omwegen af stevent op het uitgestippelde doel. De werkelijkheid is iets anders. Hans Kraay weet inderdaad zijn gedachten over zijn vak en de wereld waarin hij ver toeft op uitstekende wijze onder woorden te brengen. Hij doet dat bovendien op een manier, die gunstig afsteekt tegen de kunstmatig aandoende spreekvaardigheid van veel van zijn collega's, die vaak slecht kunnen verbloemen dat ze zich hun be kwaamheid op dat gebied hebben eigen gemaakt via de éèn of andere cursus. Maar waar Kraay naar buiten toe een zelf verzekerde indruk maakt, zonder nu direct een pose aan te nemen of zich een masker op te zetten, blijkt de 43-jarige oefen- meester toch wel degelijk iemand die ook zijn aarzelingen en onzekerheden heeft. En in tegenstelling tot de meeste van zijn vak broeders durft hij die ook onder woorden te brengen. En dat siert hem. Waar colle ga's zich trachten te verschuilen achter bombastische uitspraken en camoufleren de teksten durft Hans Kraay ruiterlijk te erkennen dat hij zijn beperkingen en te kortkomingen heeft. „Ik vind mezelf een allesbehalve ideale trainer", zegt hij in de van hem inmiddels bekende rustige en. toch overtuigende spreektrant. „Ik maak ook fouten. Ook in het aan- en verkoopbe leid. Maar als je zo lang in het trainersvak zit als ik weet je dat je ook een aantal goe- de eigenschappen hebt. En daar houd je je dan maar aan vast". Veel goodwill Ondanks die hem sierende zelfkennis heeft Hans Kraay in zijn nieuwe omgeving al veel goodwill gekweekt. Zijn spelers, in ieder geval diegenen die zijn vertrouwen hebben lopen met hem weg. En ook Kraay zelf is tamelijk tevreden met zijn Haagse werkklimaat. Hoewel Kraay Kraay niet zou zijn als hij niet de nodige kritische kanttekeningen zou zetten achter een aan tal door hem aangetroffen omstandighe den. Waarbij hij bepaald niet malse op merkingen maakt aan het adres van enige spelers in zijn selectie. Zonder overigens namen te noemen, onder het motto „ik val mijn spelers publiekelijk niet af". „Ik heb het nog nooit meegemaakt dat er op de eerste training een paar spelers binnen stapten die zo veel te zwaar waren. Dat was belachelijk. Het is een persoonlijke te leurstelling voor me geweest dat een paar jongens het presteerden om aan het eind van het vorig seizoen met 82 kilo op va kantie te gaan en terug te komen met 90 kilo. Maar ik was er eigenlijk meer over Hans Kraay heeft niet louter rozengeur en manenschijn aangetroffen in het Zuider park, maar verklaart zich tamelijk content met het werkklimaat. verbaasd dan teleurgesteld. En het Is alle maal terug te voeren op een gebrek aan zelfdiscipline, op zelfvoldaanheid. Maar de spelers zijn zich dat nog niet eens bewust. Het is ook geen kwestie van moedwillige opzet. Het vloeit voort uit het verleden en de sociale omstandigheden, zoals een goede baan. De spelers weten het, ik heb het ze verteld. Ik kan het niet hebben als er drie spelers in mijn selectie zitten die te zelfvoldaan zijn; dat werkt remmend op de ploeg. Aad Mansveld is een uitzondering. Nek gebroken Die kan nog wel agressief spelen, ondanks zijn leeftijd. Maar anderen missen dat. Het was absoluut nieuw voor me dat ik hier spelers moest motiveren. Een harde lijn is niet de oplossing. De èén moet in een per soonlijk gesprek worden opgejut, de ander moet een klap in de nek hebben. Maar één ding is duidelijk: dit overkomt me in het tweede jaar niet weer. Als er iemand veel te zwaar terug komt stuur ik hem ge woon weg. Dan kan ie pas terugkomen als het goede gewicht is bereikt. Desnoods duurt dat een paar maanden". Hans Kraay heeft, zoals hij zelf zegt, dus al de nodige teleurstellingen ondervonden bij FC Den Haag, waarbij de (afwezige) men taliteit van (de) spelers, waarop in het ver leden al vaker In het Zuiderpark trainers hun nek hebben gebroken, hem het meest rauw op zijn dak is gevallen. „Deze ploeg heeft te lang op de 16-meter- lijn gespeeld", meent Hans Kraay. „Dat is geen verwijt aan wie dan ook. Ook voor gaande trainers hebben er van alles aan gedaan. Maar het blijkt erg moeilijk te zijn om die mentaliteitsombuiging tot stand te brengen". Maar, zoals Hans Kraay In bedekte termen laat weten, het is niet onmogelijk. De nieu we trainer denkt daarbij niet in eerste In stantie aan een speciale aanpak van de door hem gekritiseerde spelers. Hij ziet meer in een toegespitste concurrentie strijd tussen oudere (basis)spelers en "de talentvolle jeugd. „Het is goed dat er op de bank een aantal jongeren zit dat op het punt staat door te breken. Die jonge jon gens hebben voldoende agressiviteit. Of ze nu al capabel genoeg zijn om ih de ere divisie te spelen moet nog blijken". Eén jeugdspeler, de 18-jarige Ahmed Ke loglu, heeft inmiddels het volledige ver trouwen gekregen van Hans Kraay, die kort na zijn komst naar het Zuiderpark al verklaarde nog niet voldoende Inzicht te hebben in zijn spelersmateriaal. Waardoor hij jonge krachten als Van Delft en Van Bergenhenegouwen (door verschillende oorzaken als ziekte en blessures overi gens) onvoldoende en leeftijdgenoten als Treling en De Vroedt niet geheel op de juiste waarde kon schatten. Het gevolg was dat FC Den Haag, dat mid denvelders als Penl Bouma en Albertsen aantrok, naar veler mening wel wat erg ruim in spelers voor de halflinie kwam te zitten. Hans Kraay bestrijdt dit aanvanke lijk, maar geeft later toe daarmee mis schien een foute taxatie te hebben ge maakt. „Wie wist dat Keloglu zich zo zou ontwikkelen?", stelt hij tegenover die kri tiek. „Hij werd in de oefencampagne uit nood op die plaats (linkermiddenvelder; red.) neergezet, maar speelde pas zijn eer ste goede wedstrijd, tegen Sparta Praag uit, toen Albertsen er al bij was. Boven dien blijken die Van Delft en Van Bergen henegouwen blessuregevoelig. En het is tevens afwachten of een jongen als Kelo glu in staat is 34 wedstrijden te spelen. Ik denk het niet. Daarom vind ik eigenlijk niet dat we te veel middenvelders hebben. We hebben wel te weinig aanvallers, slechts vier. Waaronder helaas geen enkele links benige. Maar er was voor ons in Neder land en daarbuiten geen linkerspits te krij gen. We zijn nog lang bezig geweest met Goodlass, maar het is niet gelukt. En dat is jammer, want Fred Goemans is nog niet klaar voor het grote werk. Hij werkt onzet- tend hard, maar is te lang uit de running geweest. Bovendien is hij voornamelijk rechtsbenig. Maar ik hoop dat hij zo gauw mogelijk weer klaar is". Aantal seizoenen Zoals het elke oefenmeester betaamt heeft ook Hans Kraay zich voor komend seizoen iets voorgenomen. „Ik heb me tot taak ge steld een elftal te maken dat meekan en dat bovendien een aantal seizoenen kan blijven staan. Als je de gemiddelde leeftijd ziet moet dat kunnen. Het bestuur doet er. van alles aan om de jeugd te behouden. Dat weet ook dat als je nog een keer een talent moet verkopen je beter kunt ophou den". „Maar ook het resultaat moet in het oog worden gehouden. Daarom, en om onze reputatie te verbeteren, gaan we aanval lend spelen, met drie spitsen. Het pro bleem is alleen dat het publiek ook weg blijft als je aantrekkelijk speelt en de re sultaten uitblijven. Het is daarbij de taak van de pers te observeren en de kritise ren. Of de pers negatief Is? Een aantal wel, maar positief is In ieder geval de aan dacht die de media besteden aan het voetbal". FRANK WERKMAN Arie van der Zwan: „Ik zal nooit proberen door opmerkingen op trappen een ander uit het eerste te krijgen". DEN HAAG Arie van der Zwan (20), lachend: „Als er foto's gemaakt worden van bijvoorbeeld Hans Kraay, zie je er direct enkele spelers naartoe lopen. Die vinden dat blijkbaar prachtig, die publi citeit". Zelf heeft hij zich jaren lopen verstoppen, „want Aad is bescheiden", zeggen z'n vrienden. „Ik vind het niet zo leuk om over mezelf te pra ten,", vertelt de van spits („Aanvallen vind ik nog steeds het leukst") via mid denvelder in rechterverdedi- ger veranderde Schevenin- ger. „Ik kan wel dit en dat zeggen, maar dan denken de mensen al snel dat ik een hoge dunk van mezelf heb. En over kwaliteiten zeg ik lie ver helemaal niets, want dan sta je zo voor schut." Voor wie het dus allemaal is ontgaan, Arie van der Zwan heeft drie seizoenen in het C- elftal van FC Den Haag ge speeld. Daarvóór in de regio nale jeugd en de B-klassers van de eredivisieclub, die toen nog ADO heette. Het be gin lag bij de amateurs, bij Scheveningen. „ledereen zei dat ik daar weg moest als Ik iets wilde bereiken in het voetbal. Ik ben geen jongen die zo nodig hoog wil, maar betaald voetbal spreekt me wel aan. Dat heb ik altijd ge zegd. Op school bijvoorbeeld tegen een leraar, die zei dat ik niet moest dromen. Ik kwam hem pas nog tegen, dat was wel leuk." „Bij FC Den Haag blijf ik met alle plezier tien jaar zitten. Komt Anderlecht, ik zeg maar wat, dan ga ik niet weg. Je zult mij niet uit Scheveningen zien vertrekken. Ik vind geld wel lekker en belangrijk, maar ik zal er niet mijn fami lie en vrienden voor verlaten. Ik wil zo hoog mogelijk voet ballen in mijn stad. Ik zou best een BMW willen hebben, daar kom ik gerust voor uit, maar het hoeft niet." Waarop vader Arie, ooit voor een paar tientjes betaald voetballer bij Holland Sport, koeltjes zegt: „Over twee jaar pfaat hij heel anders, let maar op". Idealisme Dat idealisme en betaald voetbal best samen kunnen gaan, bewijst Arie van der Zwan in meer uitspraken. Vertelt hij: „Ik zal nooit een ander door opmerkingen of door trappen proberen uit het eerste te krijgen. Dat lijkt normaal, maar dat is het be slist niet, want het gebeurt. Echt. Ik probeer het puur met voetbal. En dan heb je ook veel geluk nodig. Als Cees Tempelaar niet geblesseerd was geraakt, had ik waar schijnlijk niet al zoveel wed strijden in het eerste ge spééld. Ik praatte er pas nog over met Romeo Zondervan, die zei dat hij ook geluk had gehad, ineens op die plaats stond en dat toen alles van zelf is gegaan. Nou gaat dat laatste me net iets te ver, want je moet er wel iets voor doen." „Ik wil nu alleen aan voetbal len denken. Ik liep stage in de bouw voor mijn diploma MTS, maar dat heb ik opge schort. Dat kan, want voor de theorie ben ik gelukkig al ge slaagd. Ik had een heel week einde gevoetbald en moest daarna maandag om zeven uur 's ochtends op m'n werk zijn. Dat was te veel, vooral omdat ik een week eerder al zes wedstrijden in acht dagen had afgewerkt, zowel in het eerste als in liet C-team. De dokter heeft me toen twee dagen rust voorgeschreven. Was ik wel aan toe. Later heb ik nog een vitaminespuit ge kregen. Ik loop wel eens naar de dokter, maar niet te snel, zeker niet als het om mijn plekkie gaat. Tijdens de inter- totocompetitie dacht ik, dat ik een meniscus had. Ben naar de dokter gegaan en die zei inderdaad, dat het een meniscus was. Ik heb toen mijn mond gehouden en heb doorgevoetbald. Nu heb ik nergens meer last van. Het is helemaal verdwenen." „Ik moet me elke dag bewij zen. De ouderen kunnen het wel eens een dagje rustiger aan doen, maar de jongeren niet. Dat geeft een druk. Ik voel dat ik geen fouten mag maken en daardoor ben'Ik nog niet mezelf zoals in het C-elftal. Dat komt overigens niet door Kraay hoor. Die zegt het wel eerlijk als er iets fout is, maar een seconde la ter Is het over. En schelden op .de jonge jongens doet hij helemaal niet. Ik heb in die paar weken al erg veel van hem geleerd. Bijvoorbeeld hoe je de tegenstander naar de zijlijn moet dwingen, zodat hij nooit binnendoor kan pas seren, want dat is het gevaar lijkste." „Ik weet nog goed dat ik wil de stoppen met voetballen toen ik in de regionale Jeugd zat. Ik werd gewoon gediscri mineerd omdat ik Schevenin- ger was. Ik stonk naar de vis, je kent dat wel. Het was bijna iedere keer vechten in de kleedkamer. Ik heb mijn tas in de hoek gesmeten en ben 'm gesmeerd. De Zoete heeft toen gebeld en me daarna helemaal omgepraat, zodat ik toch bleef. In die tijd had ik ook weinig zin in trainen, on danks De Zoete en daarvoor Loof. Zeker één keer in de week belde ik af. Ja, dat is wel veranderd. Waar ik nu mee zit, is iets van faalangst, zoeken naar je zelfvertrou wen. Maar daar hebben al die jongeren last van." DICK HOFLAND DEN HAAG De eerste ken nismaking op spreekafstand met Ahmed Keloglu (18), be genadigd talent van Turkse afkomst, vindt plaats in de behandelkamer van FC Den Haag. „Geblesseerd", zegt hij wijzend op de door een appa raatje gekoesterde.rechteren- kel. „De hele week al." Twee dagen later, in het huis van zijn ouders, is hij bang er morgen tegen PSV In de eer ste competitiewedstrijd niet bij te zijn. „Schop tegen m'n linkerenkel gehad". Uit zijn amateurtijd bij Zwart Blauw herinnert Keloglu zich een trip naar Jamaica: „Ik kreeg daar van iemand opzettelijk een enorme trap in m'n lies waardoor ik moest worden geopereerd. Het koste me bijna drie maanden." Na de oefencampagne van FC Den Ahmed Keloglu: „Ik heb het Haag twijfelt niemand er voetballen in Nederland meer aan dat Keloglu een geleerd, op straat". hele goeie is. Maar tussen ta lent en top ligt een weg langs toeval én schavers. „Ik heb zwakke enkels, dus ik speel altijd helemaal inge zwachteld. Als je techniek hebt, krijg je nu eenmaal veel schoppen, dat ben ik wel ge wend. Het vreemde is, dat ik zelden langdurig geblesseerd ben geweest. Ook op dit ni veau valt het me alles bij el kaar nog niet tegen. Natuur lijk, het is hard, maar daar ben ik niet bang voor. Wel zenuwachtig, want het is alle maal nog zo nieuw voor me. Ik moest ineens met de A-se lectie naar Zwitserland voor de intertotowedstrijd tegen Sankt Gallen, ik schrok er van. Ik voelde me in het be gin helemaal niet thuis. In het C-elftal was ik gewend, daar liep ik vaak heerlijk te voet ballen en daar kende ik le dereen." „Voor mij is het een geluk, dat Hans Kraay bij FC Den Haag Is gekomen. Hij heeft de jongeren bij het eerste ge haald. De Visser zag me nooit staan, zelfs niet toen hij tegen het eind van het vorig seizoen zoveel geblesseerden had. Kraay begeleidt je erg goed. zal nooit tegen je schelden of zo. Als ik de bal heb, hoor ik vaak vanaf de kant „door gaan" of „alleen". Gelukkig maar, want als iemand tegen me tekeer gaat, dan lukt me niets meer. En wat ik heel be langrijk vind, is dat ik van Kraay fouten mag maken. Toch vind ik, dat ik meer moet durven. Ik mis nog lef. In het C-elftal had ik daar geen problemen mee. Ik liep zelfs vaak te schreeuwen, ik had echt het gevoel dat ik al les kon. Normaal denk ik al leen aan aanvallen als ik de bal heb, nu aarzel ik nog te vaak. Als ik niet bang ben, denk ik niet aan tegenstan ders, dan loop ik mét de bal aan de voet gewoon door. Dat moet terugkomen." „Ik heb het gevoel, dat ik niet speel om te winnen, me niet genoeg kwaad maak zoals bijvoorbeeld Roger Albert sen, maar alleen leuk wil voetballen. Daarom denk ik ook, dat ik in de competitie, als ik meedoe, heel anders, geconcentreerder zal spelen. Moet ook wel, want ook al kan ik beter meekomen dan Ik had gedacht, ik ben niet tevreden over de laatste wed strijden. Het is beduidend slechter geworden. In het C- elftal had ik vorig jaar overi gens ook zo'n gewenningspe riode. In het begin ging het goed, toen even minder en daarna weer goed." Op straat „Ik moet leren veel met m'n lichaam te voetballen, maar ik doe geen krachttraining. Ik ben liever met een bal bezig. Begin vorig jaar, toen Ik na vijf jaar Blauw Zwart bij de betaalde jeugd van FC Den Haag kwam, vond trainer Piet de Zoete dat ik geen goede warming-up deed. Ik liep niet. Klopt, want ik wil steeds met de bal bezig zijn. Ik moet dat gevoel hebben. Een paar uur voordat ik een wedstrijd moet spelen, ga ik op straat voor de deur een tijdje met een bal aan de gang. Hooghou den, tegen de muur tikken. Voor het contact, want daar draait alles om. Een bal hon derd keer hooghouden is geen probleem, over mijn techniek maak ik me geen zorgen. Maar in een wedstrijd loop ik wel eens een kwartier zonder een bal aan te raken, dan durf ik niets meer en ga ik fouten maken." „Ik heb het voetballen eigen lijk in Nederland geleerd, op straat. In Turkije wilde ik het ook altijd al leren, maar daar kreeg ik geen kans. Wij woonden in Corum, vlakbij Ankara, en daar was één veldje voor een hele buurt. De oudere jongens joegen je altijd weg. Toen Ik zeven jaar geleden in Den Haag kwam wonen, heb ik, ook om vrien den te maken, veel op straat en in de zaal gevoetbald. We speelden soms uren achter elkaar vijf tegen vijf, om een flesje cola. Nee, ik zou voor lopig niet terug willen naar Turkije, al houd ik voorlopig wel de Turkse nationaliteit. In Nederland kan ik me ontwik kelen, in Turkije ga ik alleen maar achteruit. Ik wil heel veel leren en zo hoog moge lijk komen. Voetbal is nu het belangrijkste voor. me. Maar voorlopig moet ik me eerst waarmaken en mag ik ner gens op rekenen. Nee toch, ik mag blij zijn dat ik mag mee doen." DICK HOFLAND IJoi (Van onze sportredactie) »r ftjei DEN HAAG - FC Den Haa(diC het seizoen morgen met et wedstrijd tegen PSV, een «der niet alleen kan worde. H schouwd als een niet geriiubi verture van de competitie Se waarvan Hans Kraay virie competitieleider Jan Hu!c r zich met die planning wei! gripvol heeft getoond. „Waarom is die wedstrijd- PSV nu niet eerst in het park gepland?", vraagt de pl oefenmeester zich at. „Oir1 tig weken zitten er in Ein ook 18.000 toeschouwersJAi om ons dan nu niet het v«e gegund van zo'n togen!A' eerst thuis met de kanslor veel publiek? Dan staan erOc| weken eens een paar clubs aan kop. Ik had aan de bel willen trekker» het bestuur heelt me er va' dl houden. Volgend jaar i» u tenslotte weer een con) el schema worden gemaakt.^rf FC Den Haag heelt voor <fe e strijd tegen PSV, die om h,nis begin, niet de beschikkir ne de nog steeds geblesseerdet Tempelaar. Voor het overtelt- er geen problemen bij de p'n< stelling van het team, -Un waarschijnlijk als volgt Havenaar; Bouma, ManaWJk Vliet, Korevaar; Albertse?.' Keloglu; Melis, Van Leeu"Je Treling. rus DEN HAAG - FC Den Haa" op vrijdagmiddag 5 septeffj Zeist een oefenwedstrijd- het Nederlands elftal, <L dan voorbereidt op de. kwalifikatie-ontmoeting irriJ toernooi om de wereldtit^w Ierland. De wedstrijd in8 KNVB-centrum begint olad uur. FC Den Haag, dat tofe een kleine duizend seizo ten aan de man heeft g (vice-voorzitter Fred v%mj „Niet ongewoon; die [or komt meestal pa9 na etkei wedstrijden in het seizotver op gang en vorig jaar hafrun twaalfhonderd kaarthoiCC speelt tot 15 novemberfee thuiswedstrijden op zaP s vond aanvang half acht. |er tot 15 maart worden de els op zondagmiddag a'flrfzr ^COl DEN HAAG FC Den Hafew. enkele maatregelen getrc de veiligheid van publiekf~J Iers beter te waarborgef" bekend, werd in het af seizoen een aantal wer ontsierd door rellen en vi tijen. De tribune Noord (IftTJi de), waar de meeste onide tigheden voorkwamen, bor hekken verdeeld in drie IBk die elk afzonderlijk toeye) zijn. Vooral de politie ent T; portersvereniging hebbi voorkeur uitgesproken vAi? dergelijke indeling. Verc. den de entreemogelr enigszins veranderd, gang is nog slechts voor publiek dat i" plaatsen heeft voor bune. De ingang MoeftG voortaan alleen te gebruibofs de Oost-tribune (korte zich het clubgebouw is de brs] voor de officiële Zuid-trilVl de staantribune West (kh t de). Daardoor is het onfepi geworden, mede door h(*A sen van nieuw hekwerk,assJ de ene tribune naar de a*5"1 komen. Ook werd het I tussen de tribunes NoordRD zodanig verhoogd, dat L v meer mogelijk is stenen 4lle soort onplezierig mate n gooien. Achter het doelam West-zijde is een ballfie geplaatst om te voorkop©' de bal, die in het publii rechtgekomen, niet mei- geretourneerd, en om deieel beter te beveiligen tejha gdoien van allerhande Inla pen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16