Bok CDA heeft bedenkingen ngen ontwerp leegstandswet Journalist betaalt J500 en wordt eerste stuurman Viering in Delftse Nieuwe Kerk nvoldoende maatregelen gen Arabische boycot ÜDUWFONDS GAAT IZEN „INRUILEN" Ruiker kan ie vervangen Mor*K KRAKERS HEBBEN WOONBELANGEN Minderjarige relschoppers voorgeleid Tijger doodt oppasser cialisten: maatregelen ti veel te ver 1NENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1980 PAGINA 15 ikt oorure Vervolg van de voorpagina) denheid over het gewijzigde pnt- i de leegstandswet van staatsscre- rokx (volkshuisvesting) en minister iter (justitie) betekent niet dat de li-democraten het op alle punten Ibewindslieden eens zijn. Zo willen Jigingen op de onder meer de vol- punten: eegstandsregister in alle gemeenten k onder de 25.000 inwoners); lege bedrijfsgebouwen moeten in- rgelijk register worden ingeschre- i» civiele procedure moet de rechter woonbelangen van de krakers in ging nemen; b de overgangsperiode van een jaar geen reeds lang gekraakte (voor ri 1979) woningen kunnen wor- uimd op grond van een anonieme ding. treft het leegstandsregister merkt h op dat onterechte leegstand en kraken ook in kleine gemeenten voor komt, zodat de overheid ook daar de mo gelijkheid moet hebben snel te vorderen. De wens met betrekking tot bedrijfsge bouwen heeft te maken met het feit dat het tegenwoordig vooral dit soort panden zijn, die gekraakt worden. Het argument van de regering dat het begrip gebouw niet te definiëren is maakt op Dijkman niet zoveel indruk. „Na verloop van tijd wordt vanzelf duidelijk wat daaronder in het kader van deze wet wordt verstaan. Het spreekt vanzelf dat de door de rege ring genoemde kippenhokken er niet on der vallen". Het opnemen van een bepaling ten aan zien van het recht op woonruimte, is mede ingegeven door de onvrede onder de rechters. Dezen hebben er, aldus Dijk man, vaak moeite mee dat zij nu slechts rekening mogen houden met ae belangen van de eigenaar. Wat betreft de allang ge kraakte woningen willen Dijkman en de zijnen dat het eigenaren niet al te gemak kelijk wordt gemaakt krakers eruit te krijgen. Vandaar hun mening dat dan ge durende de overgangsperiode geen ano nieme dagvaardingen tegen deze categorie krakers mogelijk dienen te zijn. De mogelijkheid, die het regeringsont werp biedt aan een eigenaar van een ge kraakte woning, mits deze is ingeschreven in het leegstandsregister, de politie te ver zoeken deze te ontruimen, stuit bij het- CDA niet op bezwaren. De PvdA, evenals de Raad van Kerken, vindt dat de politie daarmee te grote bevoegdheden krijgt. Dijkman ziet dat anders. Naar zijn mening vloeit deze bepaling logisch voort uit het opnemen van anti-kraakbepalingen in het ontwerp, in ruil waarvor de anti-kraak- wet, die nu bij de Eerste Kamer ligt, wordt ingetrokken. Bovendien is het zo, aldus Dijkman, dat de politie niet op kan treden zonder overleg met de officier van justitie en het gemeentebestuur. Deze laat ste zal er, zo meent de CDA-woordvoer- der, wel voor zorgen dat de politie niet te lichtvaardig tot ontruiming overgaat. [ER ONTEVREDEN: Van onze parlementaire redactie [AAG Het ziet ernaar uit dat de re- binnenkort in de Tweede Kamer omen vertellen wat zij gedaan heeft einde te maken aan de medewerking 1 bedrijfsleven aan de Arabische boy j Israël. Volgens de socialist Van den i er weinig of niets gebeurd met de ode moties, die yorig jaar door de J werden aangenomen. Ook de woord- s van CDA en D'66 zouden deze me* ;jn toegedaan, zodat zeer waarschijn- i parlementaire meerderheid te vin- roor een nieuw debat Van den Bergh, die voorzitter was van de spe ciaal voor deze zaak in het leven geroepen Ka mercommissie, beklaagt zich vooral over de KLM. Deze maatschappij zou nog steeds zoge heten niet-ioodverklaringen uitgeven, waarin wordt gesteld dat er geen joden bij een transac tie betrokken zijn (geweest). Vele Arabische be drijven eisen dat dit soort documenten wordt overgelegd. Ook zouden de zogeheten negatieve goederenverklaringen nog steeds worden ver strekt. In dit soort documenten verklaart een exporteur dat zijn goederen niet uit Israël af komstig zijn en dat er evenmin grondstoffen of onderdelen uit dat land in verwerkt zijn. nze parlementaire re dactie) ELAKEN Het trnds Nederlandse Ge- n biedt mensen, die tl zijn nieuwe wonin- 1 kopen een gegaran- prijs voor de eventu- rerlaten woning. Het Ier om een soort in* is, waarmee het >nds de doorstroming woningmarkt weer op il helpen brengen. De spelregels voor de inruilac- tie zijn vrij simpel. Als iemand een nieuwe Bouwfonds-wo ning wil kopen, laat het fonds een onafhankelijke, beëdigde makelaar/taxateur de ver koopwaarde vaststellen van de inruilwoning, als deze leeg wordt opgeleverd. Het Bouw fonds bepaalt dan de garantie prijs op 95 procent van de taxatieprijs. Slaagt de bewoner er niet in het huis binnen een vooraf vast te stellen periode, (meestal zes maanden) te ver kopen, dan betaalt het Bouw fonds de garantieprijs uit. Weet het Bouwfonds het huis voor meer dan de garantieprijs te verkopen, dan wordt na af trek van de kosten de helft van de meerprijs aan de vroe gere eigenaar uitgekeerd. Een beperking voor het deelnemen aan de actie is dat de verkoop prijs van de bestaande woning niet meer mag bedragen dan tachtig procent van de prijs van het nieuwe Bouwfonds huis. AMSTERDAM - Drie van de zeventien mensen die bij de ongeregeldheden rond de ontruiming van de luxe-ap partementen aan de Prins Hendrikkade werden gear resteerd, zijn gisteren voor geleid voor de Amsterdamse officier van justitie. Van dit drietal (allen minder jarig), werd er één naar huis gestuurd. De andere twee zul len voor de kinderrechter moeten verschijnen. Van de andere arrestanten werd de enige kraker, Moos, dinsdaga vond al vrijgelaten. De ande ren, die verdacht worden van openbare geweldpleging, wor den vandaag voorgeleid. Amnesty verzamelt gegevens over politie-optreden AMSTERDAM De Amster- damse afdeling van Amnesty International verzamelt de laatste dagen gegevens over het politie-optreden tegen kra kers in de hoofdstad. Het gaat om een routinekwestie. De ge gevens zullen naar het hoofd kwartier in Londen worden gestuurd. „Wij mogen zelf geen oordeel vellen of een on derzoek instellen", aldus Am sterdam. Zij zijn vooral geïnte resseerd in de gebeurtenissen rond de ontruiming van De Vogelstruijs op 3 juli j.l. waar bij krakers na hun arrestatie door de politie zouden zijn mishandeld terwijl zij geen verzet boden. ROTTERDAM - De journalist Willem Meyboom (31) heeft deze week in Rotter dam voor f 500 een diploma gekocht dat hem het recht geeft op schepen tot 4000 ton als eerste stuurman te varen. De Rotterdamse ANP-journalist ontving zijn diploma van de Panamese consul in Rotter dam. Zijn maritieme ervaring beperkt zich tot één maand, die hij jaren geleden als licht matroos heeft doorgebracht aan boord van een kustvaarder. Hij wilde met de aankoop van het getuigschrift de twijfelachtigheid duidelijk maken van de waarde van diplo ma's van landen met een zogenaamde „goed kope vlag". Dit naar aanleiding van de bijna- ramp met de tanker Energy Concentration. Bij de behandeling van deze zaak voor de AUTOLOAD MA«tT*MA Ctotiü -ccmt a» rrnru, VV «tic >8 r& W .i Y t<*n» rechtbank in Rotterdam bleef de waarde van het getuigschrift van de gezagvoerder L. uit Hong Kong in nevelen gehuld. Deze „license" was uitgegeven door de Liberiaanse autoritei ten. Bij de Panamese consul legde Meyboom het monsterboekje over dat hij aan zijn car rière als lichtmatroos heeft overgehouden. Daarnaast een slordig uitgetikt „getuig schrift" van eigen makelij plus een schrifte lijk verzoek van een gefingeerde agent. Aan vankelijk dacht de journalist met 100 klaar te zijn. Deze vlieger ging toch niet op. „De consul legde me uit", aldus Meyboom, „dat het inderdaad 100 zou kosten, als ik een Ne- derlandsa stuurmansdiploma had. Maar ik moest 500 betalen, zei de man, omdat ik tenslotte nooit een zeevaartschool van binnen had gezien". vr mTI» ij &U6 Q8Q W&AM&K - - Rett etmaal. Eötaada RCKOVAOQ MAST A Onderzoek naar effect griepprik DIEREN Een voor ons land uniek onderzoek naar het ef fect van de griepprik zal de komende maanden in het Gel derse Dieren worden verricht Jaarlijks laten zich vele Ne derlanders inenten tegen griep. Het effect is echter nooit goea onderzocht, zeker niet voor mensen die een verhoogd risico lopen, zoals bejaarden en hartpatiënten. Het onderzoek, onder leiding van de Rotter damse viroloog prof. Masurel, wordt gefinancierd door de farmaceutische industrie. De keus is op Dieren gevallen vanwege de goede samenwer king tussen de huisartsen en de apotheek aldaar. Hennepplukker betrapt AMSTERDAM Een zestien jarige Amsterdammer die ken nelijk van plan was om zijn ei gen hennep te kweken is door de veiligheidsdienst van de Hortus Botanicus aan de Plan tage Middenlaan, betrapt toen hij hennepplanten uit de grond rukte. Bij zijn aanhou ding bedreigde de jongen de leden van de veiligheidsdienst met een mes. maar slaagde er niet in te ontkomen. De knaap is overgegeven aan de politie LONDEN De 29-jarige hoofdoppasser van een privé-dierentuin in het Britse graafschap Kent, Brian Stocks, is tijdens het schoonmaken van een tij- gerkooi door de daarin aanwezige tijgerin aange vallen en later overleden. Drie mede-oppassers gre pen in, sloegen het beest neer en trokken Stocks uit de kooi, die ernstig ver wond een uur later in het ziekenhuis overleed. De directeur van de die rentuin noemde het een onopgelost raadsel waarom Stocks alleen in de kooi van de tijgerin was ge gaan, terwijl deze een jong zoogde. Tijgers ziin dan bijzonder aggressief. Dertiende slachtoffer „Yorkshire ripper" LEEDS In een dorpje bij Leeds in het Engelse Yorkshi re werd gisteren het ontklede lijk van een vrouw gevonden. De politie vreest dat zij het dertiende slachtoffer is van een moordenaar die zich de „Ripper of Yorkshire" noemt. Evenals zijn voorganger uit de Victoriaanse tijd, de beruchte vrouwenmoordenaar Jack the Ripper, is hij sinds zijn eerste moord in 1975 nog niet gepakt. In navolging van zijn voorgan ger tart hij voortdurend de po litie. Hij stuurde hen ooit een bandje van drie minuten voor zijn twaalfde moord. !HT Suiker is uitstekend geschikt ter vervanging e bij de bereiding van tal van produkten.'Gebruik ker bij de het vervaardigen van wasmiddelen, plas- imicaliën. medicijnen en brandstof voor auto's, kan lige olieverbruik tien tot vijftien procent terugbren- t meent bedrijfsingenieur E. Mouris, hoofd van het )rium voor chemische technologie van de Techni- igeschool in Delft. Zijn laboratorium onderzoekt mo tden ter verbetering van de suikerbietenteelt. veet enkele voordelen te noemën bij de vervanging van r suiker. Zo zullen westerse landen minder afhankelijk - van de olieproducerende landen, het risico wordt ge- ndat suiker in allerlei landen op de wereld kan worden Deerd en de bescherming van het milieu is ermee ge- adat van suiker autobrandstof kan worden gemaakt, die schoner houdt. Bovendien zijn uit suiker gemaakte was- i in het milieu volledig afbreekbaar. Zo zullen de opper heren minder vervuild raken. Daarbij komt dat de olie- komende jaren nog zal stijgen, terwijl er nog voldoende vgrond in de wereld is voor de teelt van suikerbieten en it om in de behoefte te voorzien, aldus ingenieur Mouris. (Vervolg van de voorpagina) andere actie van de specialisten zou kunnen zijn het i patiënten te keuren op verzoek van instanties als het jvoorbeeld om te kunnen vaststellen of iemand recht een sociale uitkering (bijv. wao). Mansvelt, voorzitter van de naar hem genoemde com- ieft de betrokken bewindslieden voorgesteld een „colle- ijze mannen" in te stellen, die zou kunnen bemiddelen. Van Mansvelt is de sfeer onder de leden van de LSV lat er allerlei „heel vervelende dingen" kunnen gaan als het echt tot een conflict komt. De hoogleraar wijst de LSV wel bereid is tot een verlaging van het speciar amen, maar dat de maatregelen van de overheid haar jr gaan. „Het is vooral van belang dat het een en ander gebeurt. U moet beseffen dat iemand, die gewend is inkomen, in moeilijkheden kan komen door een [e verlaging," aldus Van Mansvelt. telef j Wilhelmina 100 jaar geleden geboren Op 31 augustus is het een eeuw geleden dat wijlen koningin Wilhelmina als dochter van koning Wil lem III en koningin Emma werd geboren. Zij was de grootmoeder van koningin Beatrix en re geerde van 1898 tot 1948, een halve eeuw. Hoe het allemaal toeging met ons vorstenhuis nu een eeuw geleden, daarover zullen wij de volgende dagen een aantal artikelen plaatsen, geschreven door de histo ricus H.Algra, oud-lid van de Eerste Kamer en oud- hoofdredacteur van het Friesch Dagblad. Vandaag een gesprekje met de gra vin Van Limburg Stirum over de herdenking van volgende week in Delft DEN HAAG/DELFT De Nieuwe kerk in Delft dient zaterdag 30 au gustus als decor voor de herden king van de honderdste geboorte dag van Koningin Wilhelmina. Het initiatief voor dit gebeuren is af komstig van de pas sinds 20 maart van dit jaar bestaande Oranjevere niging „Oranje Hofstad", waarvan Marie Hildegonde gravin van Lim burg StirumHoeufft van Velsen (74) voorzitster is. De honderdste geboortedag van Wil helmina kon helaas niet op zondag worden gevierd waardoor is uitgewe ken naar de zaterdagmiddag. De plechtigheid begint om drie uur en zal de rest van de middag in beslag ne men. De liefde en bewondering voor konin gin Wilhelmina en de Oranjes vindt zijn weerslag in deze herdenking. „Het liefst hadden we een Haagse kerk voor het gebeuren gebruikt, maar die zijn volkomen onbetaalbaar en waren trouwens niet vrij. Vandaar dat we uitgeweken ziin naar de Nieu we Kerk in Delft", aldus de gravin. Aan het uitgebreide programma wordt onder anderen meegewerkt door het Delftse zangkoor: Die Delft- sche Sanghers, het politie muziek en semble Excelsior en de Haagse cul tuur-historicus J.J. Mostard, die een herdenkingsrede spreekt. Vóór de kranslegging zal de gravin nog een gedicht voordragen, terwijl de her denking eindigt met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. Uitnodigingen voor dit bijzondere ge beuren zijn niet alleen naar het pleeg kind van koningin Wilhelmina en een aantal Engelandvaarders gegaan, maar ook naar het Koninklijk Huis. De gravin Van Limburg Stirum temid den van haar Oranjecollectie. De Oranjegezinden, die de viering in de Nieuwe Kerk willen meemaken kunnen zich opgeven bij M.H. gravin van Limburg Stirum-Hoeufft van Velsen, Leuvensestraat 84 in Den Haag. Telefoon 070 55.70.79. De gravin verheugt zich nu al op de viering. De band met het Koninklijk Huis is altijd heel nauw geweest. De voorouders van de gravin stammen rechtstreeks af van de gebroeders Jo-, han en Cornelis de Witt en haar grootvader diende onder Oranje als kamerheer in buitengewone dienst De huiskamer in haar woning in het Belgisch park in Scheveningen is in gericht als museum en de eerste aan tekeningen voor een boek „70 jaar Oranje herinneringen" liggen al klaar. Tijdens het gesprek worden oude herinneringen opgehaald. De gravin zegt: „Ik was een jaar of twaalf toen de koninklijke familie een ron drit door Den Haag maakte. Er ston den veel mensen langs de kant te kij ken. Plotseling werden de paarden onrustig en moesten tot bedaren wor den gebracht. Het rijtuig van de ko ninklijke familie, dat inmiddels het Malieveld had bereikt, stond hierdoor even stil. Ik kon in het rijtuig kijken en zag prins Hendrik en koningin Wilhelmina stijf gearmd naast elkaar zitten met prinses Juliana tegenover zich. De koningin keek me recht in de ogen (het was de eerste keer). Haar gezicht glom helemaal en toen ik goed keek, zag ik dat ze tranen van geluk huilde. Sindsdien heb ik me opgewor pen als een strijdster voor de Oran jes". De gravin vindt dat koningin Wilhel mina tijdens de oorlog een lichtend voorbeeld is geweest. „Zij was de moeder des vaderlands, die vanuit Londen haar volk en de in het verzet werkende Nederlanders moed in sprak. Aan haar hebben we het voort bestaan van ons volk te danken". Een van de mooiste ogenblikken uit het leven van de gravin Limburg Sti rum-Hoeufft van Velsen is de terug keer van koningin Wilhelmina in Ne derland. „Ik werkte als verpleegster in de Franse ondergrondse en had net vuile was opgehaald toen ik het mooi ste Wilhelmus van mijn leven hoorde. Tijdens een uitzending van de BBC werd bekend gemaakt, dat de konin gin voet op Zeeuwse bodem had gezet. Na die mededeling kwam van heel ver ons volkslied; schor, stotend en krassend. Ik heb de vuile was laten vallen en ben op mijn knieën gevallen van blijdschap en om God te danken. Een Franse communistische verzet strijder kwam naar me toe en vroeg wat er aan de hand was. Ik vertelde het hem en zijn reacties was: braaf volk, die Nederlanders en uw konin gin is wonderbaarlijk". Later heb ik om die gebeurtenis vreselijk moeten lachen, dat het nu juist een commu nist moest zijn, die dat tegen me zei". De Delftse Nieuwe Kerk waar volgende week de herdenking van de geboorte dag van Wilhelmina plaats vindt.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15