ieperking van akantietoeslag en net vol mazen ^redase hartkliniek zonder an der Schaar verder QcidócQowicunt genland nti( C an Konsumenten Kontakt: nieuwe kampeerwet schiet doel voorbij Je ODDELING IN DE KLOKKENBERGRUZIE MISLUKT de to Je lati Iets beter weer in weekeinde V erdraagzaamheid en tolerantie Het CDA heeft zich altijd ruiterlijk erkend dat een volks- vertgenwoordiger een volstrekt eigen verantwoordelijkheid heeft tegenover zijn kiezers. Terecht is er vanuit het CDA vaak kritiek geleverd op de PvdA die zijn volksvertegen woordigers in toenemende mate ondergeschikt poogt te ma ken aan het partijapparaat. Een gekozen vertegenwoordiger behoort zich tegenover zijn kiezers te verantwoorden, niet en zeker niet onder dreigementen tegenover een par tijorgaan dat slechts enkele procenten van die kiezers onder zijn leden telt. De KVP moet nu niet in dezelfde fout verval len die men de PvdA steeds verwijt. Namelijk het ter verant woording roepen van een volksvertegenwoordiger onder be dreiging van beëindiging van zijn politieke loopbaan. De CDA-toplieden wensen wij van harte toe dat zij het zul len kunnen opbrengen, in alle redelijkheid eikaars argumen ten te willen horen en echt te wegen, en hun politieke dis cussies uitsluitend binnen het totale CDA-kader te voeren. Alleen met dié bereidheid kan er een hecht CDA ontstaan, politiek pluriform maar met bereidheid om naar elkaar te luisteren en eikaars standpunt te verrijken. De totstandko ming van een goed CDA is een belang van de vaderlandse politiek, dat is in deze kolom al veel vaker gesteld. Maar het moet wél een CDA worden met ook interne redelijk heid, verdraagzaamheid en tolerantie. leidse courant vrijdag 22 augustus 1980 pagina 13 >arlementaire re- Jactie) Het serieuze iLsen van het kabinet tietoeslag met cent te verminderen gens boven modaal lulden) te bevriezen iveau van ongeveer zal de komende voor de nodige torgen. Voor het ka- bet wel zo ongeveer lelijkste weg om de en te beperken In dg van de werkgele- maar of zoiets ippelijk aanvaard- met andere woorden pikt" gaat worden) rn minst te betwijfe- rendien moet een en geplaatst wor de uitvoerbaarheid ingreep. De kans is it wie wat aan va- ld moet inleveren ten andere manier dbeert goed te ma- sitief matigings- uiteraard nihil. ;end moeten Van Agt illega's na de aardgas- f- van 2 miljard nog ird gulden ombuigen. Ijard moet uit de di- [rotingen komen, een rordt bezuinigd op de [ondsen. Blijft over Ijard, die gevonden M ;end W illegs moeten worden door loonmati ging. Die kan op verscheidene ihanier worden bereikt, maar het middel van de vakantie toeslag is zeker de gemakke lijkste. Het sleutelen aan de prijscompensatie bijvoorbeeld betekent een directe aanval op de met stakingen bevochte heilige koe van de vakbewe ging en zal voor heel wat so ciale onrust zorgen. Niet dat het kabinet Van Agt hiervoor terug zou deinzen. Het is alge meen bekend dat Van Agt zelf bepaald niet goed ligt bij de vakbeweging en insiders we ten dat hij daar zelf helemaal niet rouwig om is. Hij onder neemt weinig of niets om bij de werknemers in een beter blaadje te komen. Maar een nadeel van het beperken van de prijscompensatie is dat het lang duurt voordat de mati ging een feit wordt, terwijl de doorwerking in de salarissen van de Honderdduizenden ambtenaren nog weer later plaatsheeeft. Een gekortwiekte vakantietoeslag daarentegen is volgend jaar mei direct al merkbaar in de schatkist en op de bankrekening van de be drijven. Daarbii gaat het om niet geringe bedragen. Iemand met 30.000 gulden per jaar le vert gewoon twee procent (in dit geval 600 gulden) in. Bij 50.000 gulden zou men nor maal 4000 gulden vakantie toeslag krijgen, maar daar blijft nog maar het bevroren bedrag van hooguit 2000 gul den bruto van over. Een hal vering dus en op jaarbasis een korting van maar liefst vier procent. Zwakke plek Toch zit hier ook de zwakke plek in de maatregel. Want of daarmee de matigingsbuit ook werkelijk binnen komt, is zeer de vraag. Zou de formulering van de loonmaatregel zich in derdaad tot de vakantietoeslag beperken, dan zijn er natuur lijk tal van mogelijkheden om deze matiging langs een om weg weer ongedaan te maken. Er zou een algemene loonron- de mogelijk zijn of er zouden meer periodieken gegeven kunnen worden en wég is het matigend effect. Dat kan ui- teraad niet de bedoeling van het kabinet zijn. Dus ziin er toch meer bepalingen nodig en mede daarom is het verzet van met name minister Albeda (so ciale zaken) tegen de ingreep zo groot. Hij immers krijgt direct met de woedende vakbonden te maken, tegenover wie hij sinds tanuari bij hoog en bij laag ïeeft volgehouden dat 1981 een „normaal jaar", dat wil zeggen een jaar zonder loon maatregel zou worden. Van Albeda's geloofwaardigheid blijft bij een nieuwe ingreep natuurlijk weinig meer over en dat beseft de minister, toch al geplaagd door de verwijten van FNV en zijn „eigen" CNV, maar al te goed. Albeda is overigens helemaal niet zo'n tegenstander van een beperking van de vakantie toeslag. Het hele kabinet is het er wel over eens dat de loon kosten twee procent gematigd moeten worden en dat ieder een daartoe een stap terug moet doen. Alleen blijft Albe da zweren bij de weg van het overleg en de vrijwilligheid, terwijl zijn de meeste van z'n collega's lang zo'n hoge pet niet ophebben van de mati gingsbereidheid van de sociale partners in het bedrijfsleven. Dat hadden ze begin juli al niet toen 15 van de 16 minis ters in feite al aan een loon maatregel dachten, ook al werd dat door Van Agt toen nog in alle toonaarden ont kend. De reuzezwaai van Groene velts FN V-industrie- bond („koopkracht onderge schikt aan werkgelegenheid") en de aankondiging van Dut- man dat de Abva-ambtenaren geen extra looneisen zullen stellen om de opgelegde kor tingen op hun salaris onge daan te maken, hebben dat kennelijk niet kunnen veran deren. Golfgoot DEN HAAG Zolang kampeerders geen huur bescherming genieten, schiet de nieuwe kampeerwet haar doel groten deels voorbij. Een kampeerder kan nog steeds zonder meer van de camping worden gezet als hij bjvoorbeeld klaagt over wangedrag van de campinghouder. Dat heeft een woordvoerder van Konsumenten Kontakt (KK) gezegd in reactie op de wet die woensdag bij de Tweede Kamer is in gediend. KK noemt de wet volstrekt onvoldoende. De regering belooft weliswaar dat huurbescherming in een aparte wet wordt gere geld, maar KK vreest dat dat nog jaren zal gaan duren. De haast die de regering bij het indienen van het wetsontwerp heeft be tracht, betekent alleen dat de huurbeschermingsregeling er niet in kan worden opgenomen. Kampeerders zijn alleen maar ge baat bij werkelijke bescherming, ook al laat die wat langer op zich wachten, aldus de woordvoerder. Konsumenten Kontakt is wel blij dat koppelverkoop in de nieuwe wet verboden is, maar daarentegen wordt betreurd dat geen straf wordt opgelegd wan neer dit feit wordt geconstateerd. Hetzelfde geldt voor het ver bod sleutelgeld e.d. te vragen. onzer verslaggevers)- Hartchirurg dr. P. r\\t! Schaar aal niet meer 11 'vren in De Klokken- "1 Hl Breda. Dat moet de '■'-'Je rijn, nu professor ijU/eep als bemiddelaar Jirvtgen aan staatssecreta- .I(-Gezondheid, mevrouw uHmit, heeft gemeld, dat Ijmpogingen mislukt f O'ipueten tussen enerzijds de ïn, inclusief dr. Bedderman, in feijds Van der Schaar, zijn I onverzoenlijk. In de ge- **/-|deze week is me gebleken, •Mweede poging niet kan luk- J^us dr. Greep. Van der Ud zijn raadsman mr. Van der [kennen, dat het al zover is. ag stelt prof. Greep het be- t supervisorenteam en het van De Klokkenberg op de Ij meldt dan, dat zijn bemid- Dr. P. van der Schaar deling mislukt is door „de onverzoen lijkheid van karakters van beide par tijen". Beslissend voor de val van Van der Schaar lijkt het moment ge weest te zijn, waarop zijn vriend en collega Bedderman heeft laten blij ken, het vervolg van zijn carrière niet langer aan die van de hartchi rurg te willen verbinden. Te verwachten is, dat het bestuur nu de verbintenis met Van der Schaar zal opzeggen, ook als longchirurg. Of dat gaat gebeuren in de vorm van ontslag of van een afkoopsom, kon voorzitter mr. J. Kaulingireks van morgen nog niet zeggen. „Dat is een zeer moeilijke beslissing waarin aller lei belangen meespelen. Ik sluit de mogelijkheid echt niet uit, dat het be stuur zal besluiten tot ontslag. Een schorsing is een ernstige maatregel, en dan ligt ontslag eigenlijk in het verlengde. Maar we moeten eerst maar eens precies horen, wat prof. Greep vandaag te vertellen heeft", aldus de voorzitter. Greep vindt, dat er zeker geen hoog afkoopbedrag moet komen: „Ik heb er verder niets mee te maken, maar ik kan me voorstellen, dat een be drag van één of twee jaarsalarissen voldoende moet zijn". Een hoog be drag zal bij het1 personeel, en ook po litiek, slecht vallen. De Tweede Ka merleden die deze week in De Klok kenberg waren, hebben zich al in die richting uitgelaten. Volgens prof. Greep zal hij zelf onder geen beding als onderhandelaar met dr. Van der Schaar optreden, als het bestuur mocht besluiten dat er een afkoop som moet komen. Hij veronderstelt, dat er voor Van der Schaar als hart chirurg in Nederland nu geen plaats meer zal zijn: „Wellicht zal hij aan de slag kunnen blijven als longchirurg» begeleider van hartpatiënten, acu puncturist of man die zich bezighoudt met celtherapie, allemaal dingen die hij nu ook uitvoert." Voor het bestuur zullen de proble men na een vertrek van Van der Schaar nog niet voorbij zijn. Mr. Kaulingfreks: „We zullen de ge maakte wonden moeten helen, en we zullen op korte termijn weer een ei gen operatieteam moeten zien te for meren. We kunnen natuurlijk op wat Prof. dr. J. Greep langere termijn niet doorgaan met hulpverlening van buitenaf. Ik vind het in ieder geval een positief teken, dat het personeel van de hartkliniek bereid gebleken is door te werken." Voorzitter P. van Overveld van de Nederlandse Hartpatiënten Vereni ging gaat er zonder meer van uit, dat als Van der Schaar verdwijnt de moeilijkheden, die de Nederlandse cardiologen met De Klokkenberg hebben, voorbij zullen zijn. „De pa- tiëntenstroom zal dan volop losko men", aldus Van Overveld. Namens zijn vereniging heeft hij het bestuur en het supervisorenteam gevraagd, garanties te geven voor de kwaliteit van de hartoperaties, voor het geval Van der Schaar niet ontslagen zal worden. ME EBBETERING V De veranderingen lerkaart gaan lang- ien een depressie bo- Rusland en een ho- telied ten westen van eilanden staat een )rdwestelijke lucht- Deze voert bij ons lucht aan uit het i Schotland en Doordat in deze It jaar het Noordzee- (tief warm is, wordt emperatuur toch iger dan achttien bewolking zal een karakter hebben ifERTENTlE waarbij ook morgen nog enke le buien mogelijk zijn. Daar naast zullen er ook perioden met zon zijn. De noordwesten wind neemt langzaam af, maar kan vooral in het Waddenge bied aanvankelijk nog hard zijn.In de loop van zondag en maandag wordt een geleidelij ke weersverbetering verwacht door het naderbij komen van het hogedrukgebied via Enge land. Weersgesteldheid van gisteren hJbew* regenbui band met m BESTAAN i. zondagmiddag 14.30 uur de Btrijd plaats: anje Groen enoord C Itree 2.- Terrein: •rkade, Leiden Luchth. R'dam Twente Vfitsingen Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Stockholm Wenen Zürlch Casablanca GORREDIJK Weerman Hans de Jong uit Gorredijk verwacht dat het weer het komend weekeinde wat sta bieler en rustiger wordt Er zullen wat meer zonnige pe rioden voorhanden zijn, vooral zondag. De kans op buien neemt gaandeweg af, maar het blijft koeltjes met middagtemperaturen van hooguit 17 tot 19 graden, la ter mogelijk 20. De wind zal het weekeinde minder krachtig worden. De verbetering zal ook maandag nog doorwerken, met hogere temperaturen: 20 tot 23 gra den. In de loop van volgende week volgt volgens de weer man nieuwe onbestendigheid. Vooral zuidwest-Nederland kampt nu met een regente kort. In Zuid-Beijerlana viel de laatste dagen maar veertien tot viiftien millimeter regen. Vooral de knolselderij schreeuwt daar om hemelwa ter. De wintertarwe kan deze week worden geoogst. Als Plu- vius tenminste geen roet in het eten gooit, aldus Hans de Jong. Solidair DEN HAAG De Christen Plattelands vrouwen hielden gis teren in Den Haag een demonstratieve optocht naar het Tweede Kamerge bouw. Zij brachten hiermee hun solidari teit tot uitdrukking met de Argentijnse vrouwen, die ai jaren in onzekerheid verke ren over het lot van hun „verdwenen" zo nen en echtgenoten. De demonstranten vroegen de regering te blijven aandringen op de overkomst naar ons land van 32 Argentijnse politieke gevangenen. PPR wil handhaving kooplsracht tot modaal DEN HAAG De PPR vindt dat de koop kracht voor inkomens tot modaal voorlopig moet worden gehandhaafd. De hogere inko mens daarentegen dienen flink te worden aan- In het gisteren gepresenteerde verkiezingspro- ;ram „Uitweg '8r' gaat de PPR uit van een koopkrachtdaling van gemiddeld viër procent per jaar voor „boven modaal". Via extra inves teringen in bedrijven en stadsvernieuwing, uit breiding van de overheidstaken en het bevor deren van deeltijdbanen kunnen volgens het program in de komende vier jaar ruwweg drie honderdduizend arbeidsplaatsen worden ge schapen. Den Uyl prijst Groenevelt ARNHEM Voorzitter Arie Groenevelt van de Industriebond FNV heeft midden in de roos geschoten met zijn voorstel voor vermindering van koopkracht wanneer daar een duidelijke en toetsbare relatie tussen werk en winst tegen over staat. Dat zei PvdA-fractievoorzitter Den Uyl giste ren op een PvdA-manifestatie in Arnhem. Hij noemde de stijging van het aantal werklozen alarmerend. Daarom zou de woningproductie moeten worden uitgebreid. Den Uyl prees Am sterdams burgemeester Polak voor de wijze waarop de ontruiming van de panden aan de Prins Hendrikkade is verlopen. De leegstands- wet maakt volgens hem echter geen eind aan het kraken. De nadruk moet komen te liggen op de bouw van kleine woningen. HET CDA stuntelt met veel gekrakeel naar z'n fusie op 11 oktober toe. Zo en eigenlijk niet anders moeten de CDA-pe- rikelen van de afgelopen dagen dreigende stappen tegen kamerlid Dijkman, monddoodmakende voorstellen voor het fractiereglement van kamerlid Van der Broek worden ge kenschetst. Het was natuurlijk wel te verwachten, dat de eenwording van drie in historie totaal verschillende partijen als KVP, ARP en CHU met strubbelingen gepaard zou gaan. Het was ook te voorzien dat zulke strubbelingen zich vooral in de eindfase van de eenwording zouden voordoen. Dan im mers zouden de spanningen het hoogst oplopen, al was het maar omdat dan de definitieve verdeling van de macht in de nieuwe partij volop aan de orde zou zijn. Maar wat nu gaande is moet onnodig worden genoemd, overbodig, naïef en dus buiten redelijke proporties. Hebben de CDA-organisatoren door hun overigens knappe werk aan de komende fusie inmiddels zoveel politiek zand in de ogen dat ze niet meer in staat zijn de redelijkheid van eikaars ar gumenten onder ogen te zien? Die vraag geldt voor alle kam pen die zich in het CDA aftekenen. Het van KVP-huize afkomstige CDA-kamerlid Van den Broek wil dat zijn fractie haar reglement zodanig wijzigt, dat in zaken die het voortbestaan van het kabinet betreffen, de minderheid in de fractie zich schikt naar de meerderheid. Het is een staatsrechtelijke gruwel een dergelijke regel dwin gend in een fractiereglement vast te leggen. Fracties zijn in het parlement weliswaar belangrijke organisatievormen, staatsrechtelijke betekenis hebben zij niet echt. In de grond wet komt het begrip fractie niet voor. Daar is steeds sprake van individuele volksvertegenwoordigers, die handelen zon der last of ruggespraak. Een kamerlid kan nooit in een posi tie gedrongen worden waardoor hij rechtens verplicht is een ander standpunt in te nemen dan hij in geweten had willen doen. Los van al deze formaliteiten heeft Van den Broek met zijn bedoelingen politiek overigens natuurlijk wel het gelijk aan zijn kant. Stel het geval, dat een minderheid van de CDA- fractie tegen de wil van de fractiemeerderheid het sterk CDA-getinte kabinet naar huis stuurt (zoals in de Zuid-Afri- kaboycot-nacht bijna gebeurde). Het zou dan toch welhaast ondenkbaar zijn, dat beide groepen in de fractie dan toch ge zamenlijk naar de kiezers zouden gaan om hun gedrag te verantwoorden. In zo'n geval zou de politieke breuk in de CDA-fractie een feit zijn, althans behoren te zijn. Daarin heeft Van den Broek gelijk. Je kan het alleen niet formeel in reglementen vastleggen. Maar los hiervan geldt er ook nog een strikt politiek argu ment tegen de plannen van Van den Broek. In zijn artikel in Trouw waarin hij zijn voorstellen aan de CDA-fractie vorige week aankondigde, vergelijkt hij de CDA-fractie met een voetbalteam. Het is in zo'n team toch ondenkbaar dat wordt getolereerd dat spelers bewust de bal in het eigen doel trap pen, stelt hij. Een aardige vergelijking. Maar om haar volle dig te maken, zou Van den Broek ook de verantwoordelijk heid van de trainer (de kabinetsformateur) erbij moeten be trekken. Want die draagt immers ook verantwoordelijkheid doordat hij in '77 bij het in het veld zetten van het team een aantal spelers heeft toegelaten (de loyalisten), die tevoren lie ten weten dat zij wellicht ooit de bal nog eens in het eigen doel zouden trappen. De kabinetsformatie '77 had zo zijn ei genaardigheden, en die kunnen nu niet zomaar even terzijde geschoven worden. We voeren dit argument niet aan om die situatie goed te praten, maar wel om de langzaam gegroeide situatie binnen het CDA wat nuchterder te tekenen dan mo menteel met name in de KVP-kring lijkt te gebeuren. Dan is er de kwestie Dijkman. Het KVP-bestuur wil van Dijkman, het enige van KVP-huize afkomstige CDA-kamer- lid dat eind juni voor de motie van afkeuring tegen het kabi net stemde, een verklaring voor zijn stemgedrag. Het is het goed recht van de KVP om van Dijkman nadere uitleg te vragen. Indien dat echter gepaard gaat met dreigementen van schorsing, lager op de kandidatenlijst plaatsen of zelfs royement, is een sfeer geschapen die in het CDA niet thuis zou moeten horen. Een sfeer namelijk van heksenjacht en overdraagzaamheid. En ook een onjuiste druk. Want wat is het geval? Het is bovendien in deze maanden voor de fusie volstrekt tegen het CDA-belang om met twee maten te meten. De van AR-huize afkomstige CDA-kamerleden die de motie tegen Van Agt steunen, blijven blijkbaar ongemoeid, terwijl de eni ge KVP-er onder hen aan een heksenjacht bloot dreigt te ko men te staan. Het is wel begrijpelijk dat er binnen het KVP- bestuur behoefte is om het gebeuren in de boycot-nacht na der te bespreken. Het was immers partijpolitiek gezien niet niks, wat er die nacht gebeurde. Maar in een CDA dat naar de fusie groeit kan zo'n evaluatie niet meer plaats vinden in een van de deelbesturen, die bovendien in oktober niet meer zullen bestaan. Zo'n evaluatie behoort plaats te vinden in to taal CDA-verband, waarbij dan ook CDA-fractieleider Lub bers zijn volle politieke argumentatie in de schaal kan leg gen. Alles wat er nu tot elf oktober nog buiten de totale CDA-organen aan partijpolitiek gedaan wordt, bedreigt dat zelfde CDA.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13