Israël: resolutie Jeruzalem eenzijdig jechoslowakije, een bolwerk van stabiliteit Franse marine doorbreekt blokkade vissers ïverleg ontwikkelings- ïlden voor Suriname ::eer op gang gebracht Billy Carter getuigt voor senaatscommissie PAOITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1980 PAGINA 11 7.AALFJAARNA PRAAGSE LENTE en dusIJS Tsjechoslowakije wekt, twaalf jaar militaire interventie door de Sow jet-Unie ip 21 augustus 1968, een eind maakte aan raagse Lente, de indruk een bastion van litelt en orthodoxie in het oostblok te zijn. >rs geeft trouw en zonder uitzondering het >unt van Moskou weer. Praag staat steeds j_n »pn bij het betuigen van „instemming met en steuning van" de politiek van het Kremlin. )ld ook voor de interventie in Afghanistan, poralln het begin in enkele Oosteuropese fcteden met enige reserve was opgenomen, [paalde kringen is gemeld (maar door Praag nd) dat er ook Tsjechoslowaakse militairen Kaboel waren gestuurd, het schijnt is het internationale isolement, waarin het land na augustus 1968 onvrijwillig be landde, doorbroken door het bewind van Gustaf Husak. Na een aarzelend begin hebben de nieuwe leiders in Praag weer volop contacten met het bui tenland, met name op economisch en cultureel ter rein. In de binnenlandse politiek hebben de autoriteiten, voortdurend omzichtig manoeuvrerend, gewerkt aan de „normalisering Na 1968 zijn er geen grote processen geweest als in de Stalin-tijd. De architect van de Praagse Lente leeft nog steeds, al is Alexander Dubceks politieke rol uitgespeeld. De ftleitbezorger van het „socialisme met een mense- ijk gezicht" heeft in de buurt van Bratislava een bescheiden baan bij de dienst voor waterhuishou ding en bosbouw. Al is de onderdrukking niet met bloed gepaard ge gaan, ze is wel blijvend en alom tegenwoordig, vooral ten opzichte van de ondertekenaars van Charta 77, het manifest waarin een aantal Tsje- choslowaken de regering in Praag opriep de men senrechten na te leven en de grondwettelijke vrij heden te respecteren. Maar ook op dit gebied ope reren de autoriteiten uiterst behoedzaam. Met grote discretie heeft het bewind stap-voor-stap zijn belangrijkste binnenlandse tegenstanders toe stemming gegeven om in het buitenland te gaan werken. Waren ze eenmaal de grens over, dan ver loren ze tegen hun zin de Tsjechoslowaakse nationaliteit. Van hen zijn de schrijver Milan Kun- dera en de toneelschrijver Pavel Kohout de be langrijksten. Als laatste in de rij staat de oppositio nele filosoof Julius Tomin op het punt aan een Britse universiteit te gaan doceren. Voor de „gewone balling" is er een nieuwe wette lijke regeling ingevoerd, hij kan zijn verhouding tot de Tsjechoslowaakse staat „in orde maken" door een bepaalde som geld te storten. Zo brengen talrijke Tsjechoslo waken, die geen paspoort van hun nieuwe vaderland hebben, met een reisdocu ment op naam van een „Tsjechoslowaak die in het buitenland woont" regelmatig hun vakantie door in hun voormalige vaderland. Daarnaast blijft het aantal vluchtelingen stijgen: van de 748 mensen die in januari dit jaar (tegen 169 vorig jaar) asiel vroegen kwamen er 292 uit Tsjechoslowakije. Een van de oorzaken die deze mensen ertoe brengt in ballingschap te gaan, waarvoor ze vaak hun le ven moeten riskeren om het land uit te komen, ia van economische aard, want Tsjechoslowakije heeft de internationale crisis niet buiten de gren zen kunnen houden, al is de economie minder ge troffen dan die van de buurlanden en is de schul denlast van het land betrekkelijk gering. En het maandsalaris van de gemiddelde arbeider mag dan, zoals het ideologische weekblad van de partij „tribuna" berichtte, in tien jaar tijd met 33 procent gestegen zijn (van 1000 in 1969 naar 1350 in 1979), de etalages van de winkels in Praag hebben de glans verloren die in het begin van de jaren zestig zo kenmerkend was voor de Tsjechoslowaakse hoofdstad. JANA MIKOSKA cht vordert akte flats RECHT Het gemeen- Imr van Dordrecht heeft »n zeventien gekraakte jningen, die binnenkort ind zouden mogen wor- a gevorderd ten behoeve woningzoekenden. e pUbf die categorie worden krakers van de wonin- t fnpwjeretaan. De vorderings- jssie kwam tot de con- dat het hier niet ging yportkrakers". Volgens b. f van Dordrecht mogen +s geen voorsprong krij- f andere urgent woning- f ïiden. „Daarentegen mag i en t^anhoopsdaad ook weer f it nadeel leiden wanneer f 3at om legaal een dak bo- f 3 hoofd te krijgen". f 3 EC- adering 5 september r>>VlN De organisatie van porterende landen heeft 4ondigd dat de langver- e vergadering van de iers van oliezaken, finan- en buitenlandse zaken fc 13 aangesloten landen September in de Oosten- I hoofdstad Wenen zal fiebben. nisters zullen zich bezin- p een voorgestelde stra- |Voor de produktie en :lling van hun olie, al- Algerijnse minister ïenergie- en oliezaken icem Nabi. I JERUZALEM Israël heeft de resolu tie van de Veiligheidsraad over Jeruza lem verworpen als „onrechtvaardig en I eenzijdig". In deze resolutie dringen de Arabische landen er op aan, dat de lan den hun ambassades in Jeruzalem op heffen, voorover die daar aanwezig zijn. Het is Israël niet gelukt om de VS tot een veto te overtuigen, hoewel zeer intensief ;nam- iraan vraagt idstraf IANDRIA De Viet- 'eteraan Wayne Robert is gisteren ter dood ver- tld wegens de moord op jlitieagent in 1978. Felde fjweerde dat hij emotio- abiel geworden was na- j in Vietnam blootgesteld aan een ontbladerings- 1, had de jury gevraagd er dood te veroordelen. >ogte in |d-Afrika 1 iNNESBURG Vele a frikaanse boeren wor- a oor een nu al geruime £3 heersende droogte be- I. In grote delen van Ifrika is de oogst ver in in Kwazulu is er zelfs t van een grote sterfte het vee. Mrika voert normaal |1 uit, voornamelijk naar delen van het conti- Üie nu ook door grote je worden geteisterd. n |het ziet er naar uit dat t (jid voor het eerst in tien raan zal mceten invoe- kin? men verwacht dat de - rirK0oSst 430.000 ton kleiner dan die vai 1979, toen vB miljoen ion van het afgehaild. pare, was gelobbied: Washington heeft zich van stemming onthouden. Na de waarschuwing van Oman aan het adres van Nederland hebben nu ook de Verenigde Arabische Emiraten gedreigd om alle politieke en economische betrek kingen met Nederland te verbreken als de Nederlandse ambassade niet binnen een maand uit Jeruzalem verplaatst is. De Ne derlandse regering zal volgende week een beslissing nemen over de ambassade in Jeruzalem. Verwacht wordt, dat de beslis sing vóór verplaatsing zal zijn. Het centrum voor informatie en docu mentatie Israël heeft de Nederlandse re gering gevraagd om een onderzoek in te stellen naar de kwetsbaarheid van de Ne derlandse handelsbetrekkingen met het Midden-Oosten. Volgens het CIDI is het een illusie om te veronderstellen dat de economische pressie van de Arabische landen ophoudt, als Nederland zijn am bassade verplaatst. Honderden scheepseigenaren betoogden in Le Havre gisteren tegen de blokkade door de vissers. PARIJS Franse marineschepen heb ben gisteravond de blokkade door Franse vissers van de oliehaven Fos ten westen van Marseille doorbroken, zo hebben ooggetuigen verklaard. Vier sleepboten, drie met waterkanon nen uitgeruste vaartuigen en twee pa trouilleboten sleepten ongeveer twintig treiters weg die de toegang voor tan kers versperden. De vissers keerden na korte tijd terug en stelden de blokkade van Fos opnieuw in door in een cirkel in de haveningang te blijven rondva ren. Naderhand greep de marine op nieuw in waardoor er vanmorgen ruim twintig olietankers de haven konden binnenvaren. Kort voordat de blokkade werd doorbro ken kregen de vissers in Fos een ultima tum van de Franse admiraal Jean Accary dat zij negeerden. Zij boden echter geen noemenswaardig verzet. Franse vissers zullen hun blokkade van de haven Le Havre vandaag opheffen „als teken van goede wil en om serieuze on derhandelingen mogelijk te maken". Dit gebaar moet volgens de vissers echter niet als „teken van zwakte" worden uitgelegd. De Franse vissers hebben gisteren overi gens tegenover de pers verklaard dat zij de blokkade van de havens zullen ovoort- zetten ondanks acties van de Franse mari ne. De communistische vakbond CGT heeft bij ingrijpen van de marine gedreigd met een staking van alle havenslepers in het land. Zij heeft dit dreigement tot nu toe nog niet waargemaakt. De blokkade leidt tot steeds meer protes ten van andere beroepsgroepen. De Bre tonse boeren zien hun bloemkoolexport naar Engeland bedreigd en ook de kaa sproducenten hebben geklaagd over moei lijkheden. Nederlandse visvrachtvervoer- ders hebben eveneens te lijden onder de blokkades. De Franse reders hebben becij ferd dat meer dan 150 schepen momenteel nog voor havens liggen te wachten. De schade beloopt volgens de reders meer dan tien miljoen gulden per dag. H kMARIEO Het opzij zetten van de wet, hei aftreden van president Fer- tt het afkondigen van de noodtoestand geen wivziging gebracht in de procedu- l de besèding van de Nederlandse ont- [lingsgeden aan Suriname. Op 14 sep- Ezal wals gepland de eerstvolgende ering fehouden worden van de Suri- s-Nederandse ontwikkelingscommis- |)NS, alius de Nederlandse afgevaar- Fprof. F. Van Dam die samen met Nederlandse topambtenaren over de kelinrssamenwerking met de Suri- autoriteiten overleg heeft gevoerd. komende bespreking komt de kwes- b de waardevastheid van de ontwikke- ilp net ter sprake. Van Surinaamse hoopt men deze zaak, die het breek- hormce bij de onderhandelingen tus- Inistc De Koning en Chin A sen in er stidium op ministerieel niveau be- baarte maken. hdelike Organisatie van Surinamers in [and LOSON) heeft zich verontwaardigd getoond over de uitspraken van premier Chin A Sen die verzoening prediken „met het Ne derlandse neo-kolonialisme". Deze uitspraken worden door de organisatie „niet bevordelijk geacht voor het vertrouwen dat nodig is voor remigratie van Surinamers. De LOSON schrijft in een brief aan de Surinaamse regering dat de houding van Chin A Sen in schrille tegenstel ling staat tot die van enkele maanden geleden toen de president tijdens een massabetoging zijn ongenoegen liet blijken over Nederlands en de Nederlandse minister De Koning. In Suriname is een commissie van vijf leden 1 benoemd die een nieuwe grondwet moet sa- imenstellen voor de Tweede Republiek Surina- ime. Men zal daarbij tevens bekijken welke arti- ikelen uit het eerste hoofdstuk over de huidige Surinaamse grondwet (handelend over de men senrechten) weer in werking kunnen treden. De Nationale Militaire Raad heeft gisteren be richten ontkend als zou het onlangs aangehou den ex-raadslid Sital zijn overleden aan ver wondingen die hij tijdens gevangenschap zou hebben opgelopen. Billy Carter getuigt voor de speciale Senaatscommissie. WASHINGTON President Carters broer Billy heeft gis teren voor een senaatscom missie gezegd dat hij geen overeenkomst had met de Li bische regering om te trachten de Amerikaanse politiek te beïnvloeden en geen verzoe ken namens die regering heeft gedaan aan de president of enige regeringsfunctionaris. Billy Carter trad gisteren voor het eerst als getuige op voor de bijzondere senaatscommissie die zijn banden met Libië en de mogelijke betrokkenheid van het Witte Huis moet on derzoeken. Billy, die een ver klaring voorlas van 27 pagina's begon zijn getuigenis met de opmerking dat hj slechts een zakenman was uit een kleine Benzinetanker in brand NEW ORLEANS Een 170 meter lange bezinetanker is gisteren in de Golf van Mexico in aanvaring gekomen met een oud olieplatform en in brand gevlogen, zo is door de Amerikaanse kustwacht be kendgemaakt. Alle 39 opva renden van de tanker wisten overboord te springen. Zij werden door twee sleepboten opgepikt. stad in het zuiden die in de schijnwerpers kwam toen zijn broer in januari 1977 president van de VS werd. Hij zei dat hij in september 1978 voor het eerst naar Libië was gegaan uit interesse voor landbouw technieken in woestijngebied. Ook zei hij te hebben gehoord dat Libië een van de radicaal ste landen ter wereld was en „Ik wilde zien hoe zo'n land werd bestuurd". Billy ontkende dat hij had ge- firobeerd de Amerikaanse po- itiek te beïnvloeden. „Ik heb niets gevraagd aan Jimmy Carter noch aan enige Ameri kaanse regeringsfunctionaris namens de Libische regering of een vertegenwoordiger daarvan", aldus Billy Carter in zijn verklaring. „Voorts heb ben de Libiërs mij niet ver zocht iets te vragen aan de president of een vertegen woordiger van de Amerikaan se regering", zo zei hij verder. Billy verklaarde ook dat hij er niet aan twijfelde dat de 220.000 dollar die hij van Lbië had ontvangen was bedoeld als lening. „De lening wordt ge bruikt", zo zei hij, „om reke ningen te betalen en andere leningen af te lossen. Billy sprak verder de hoop uit dat zijn getuigenis ou aantonen dat hij niet de „hansworst" of „uilskuiken" was waarvoor sommige bekende figuren hem uitmaakten. Sovjet onderzeeboot wordt van Okinawa weggesleept TOKIO Een Russische sleepboot is vanmorgen be gonnen om een Sovjetrussi- sche kernonderzeeboot, waarop brand heeft gewoed en die nu vleugellam in de buurt van Okinawa ligt, in veiligheid te brengen. Bij de brand zijn tenminste ne gen opvarenden om het leven gekomen. Er is tot dusverre geen straling waargenomen in de buurt van het schip. Japan se deskundigen menen, dat de brand door kortsluiting is ont staan en dat er geen ongeluk ken met de beide kernreacto ren zijn gebeurd, hoewel men wel Russen in beschermende witte kledij heeft waargeno men. Het Russische opleidingsschip, de Meridian, die de onderzee boot van de Echo-1 klasse te hulp schoot, heeft ongeveer vijftig Russische opvarenden aan boord genomen. Russen blijven westerse zenders storen MOSKOU Het storen van de Russischtalige uitzendin gen op de korte golf uit het Westen naar de Sowjet-Unie wordt voortgezet, hoewel zo wel Amerikanen als Britten een officieel protest hebben ingediend. Ook de uitzendingen van de BBC en van de Westduitse Deutsche Welle werden don derdagavond gestoord. Voor de VOA en de BBC is het de eerste keer in acht jaar dat hun uitzendingen naar de Sowjet-Unie werden gestoord. De uitzendingen van de Deut sche Welle waren sinds 1968 niet meer door storingen ge plaagd. Een woordvoerder van het Russische ministerie van bui tenlanders zaken noemde de berichten over de storingen een „verzinsel". Gruweldaden Boliviaans leger LONDEN Amnesty Inter national heeft gisteren het Bo liviaanse leger ervan beschul digd op 4 augustus in het mijnwerkersstadje Caracoles gruweldaden te hebben bedre ven. Volgens Amnesty trok het le ger op die dag ontvoerend, verkrachtend en moordend door het bergstadje. Het Max Toledo regiment, dat zijn standplaats heeft in de plaats Viacha, bestookte het afgele gen stadje eerst met behulp van artillerie, vliegtuigen en tanks. Mensen die trachtten te vluchten werden door de sol daten achtervolgd en ver moord. Lijken werden ont hoofd en in vrachtwagens ge laden. Volgens de ooggtuigen werd midden in het stadje een mijnwerker, met dynamiet dat in zijn mond was gestopt, op geblazen. Vrouwen en jonge meisjes werden door de solda ten verkracht. Uit Caracoles, dat zo'n 266 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad La Paz ligt, zouden bijna 900 mensen zijn verdwenen. Bestuur Vakverbond VS stelt zich achter Carter CHICAGO Als het aan het dagelijks bestuur van de AFL-CIO, het belangrijkste vakverbond in de Verenigde Staten ligt, stemmen zijn 13,6 miljoen leden op 4 november op Jimmy Carter. De AFL-CIO is een federatie, waarin meer dan 100 vakbon den samenwerken. De uitvoe rende raad, die het beleid van de aangesloten bonden be paalt, heeft gisteren in Chica go besloten het algemeen be stuur te adviseren de democra tische kandidaat te steunen. Het algemeen bestuur, waarin de voorzitters zitten van de 107 aangesloten bonden, ver gadert op 4 september in Was hington. VS-basis in Somalië WASHINGTON In Was hington is gisteren een ak koord ondertekend dat de Verenigde Staten in de gele genheid stelt de Somalische vlootbasis in Berbera, aan de Golf van Aden, te gebruiken. In ruil hiervoor zullen de Ver enigde Staten Somalië militai re hulp ter waarde van 25 mil joen dollar verstrekken. Eerder dit jaar sloot Amerika al akkoorden met Kenia en het sultanaat Oman voor het inrichten van militaire basis in die landen. Voor 100 min aan cocaïne gevonden BOGOTA In Colombia zijn 700 kilo cocaïne met een waar de van honderd miljoen dollar in beslag genomen. De partij stond in het plaatsje Natagai- ma in het zuidwesten van net land voor verzending naar de VS gereed in een groot labora torium waar het middel werd vervaardigd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11