„Zonder zo'n overmacht zaten de krakers er nog" HOROS HEEFT GEEN CONCURRENTEN Onze collega's staan versteld,lage prijzen, enorm assortiment èn gezellig comfortabel winkelen! 1 5URGEMEESTER POLAK: Stakingen in Polen uitgebreid naar zuiden en westen L. Vliegramp: 265 doden leidóe (Sowumt rsdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, lel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Direeteur-hooldredaeteur: J. J. Hallewas icteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) enten: kwartaal '46.30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Woensdag 20 augustus 1980, 36e jaargang na 10769 Dochter gezocht Ouders op zoek naar een weg gelopen dochter in Milos For- mans film „Taking off' op Ned. II om 21.20 uur. Om 20.32 uur „Fokus" over fruitactie voor gehandicapten. De inval van de Russen in Tsjecho-Stowakije in docu mentaire Praag '68 op Ned. I om 19.35 uur. Koel Meer bewolking en kans op enkele buien. Middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. Tot matig, aan de kust tot krachtig toenemende zuidwestenwind. Morgen zon: 6.31 - 20.50. Schev. hoogw.: 11.30 en 23.58. Laagw.: 6.40 en 19.21. i Frank overleden Otto Frank, de vader van Anne j vannacht in zijn woonplaats Bazel >n. Hij is 91 jaar oud geworden, ank, die in de Tweede Wereldoorlog i familie zat ondergedoken in „Het uis" aan de Prinsengracht In Am* i, waar zijn dochter Anne haar eroemd geworden dagboek schreef, de als enige van het gezin het con* ekamp. Na de oorlog, drong een be* familie er bij Frank op aan, het in- gevonden dagboek van zijn dochter geven. Aanvankelijk weigerde hij, lij van mening was, dat de gedach- Anne „intiem familiebezit" waren. ig jaar heeft Frank voor diverse Dull «en Ojke vervalsing noemden. en neo-nazi's, die het Dagboek een (Zie verder pagina 9) VANAVOND VN-DEBAT JERUZALEM NEW YORK De door de islamitische landen twee weken geleden gevraagde spoedzitting van de Veiligheidsraad van de VN over Jeruzalem zal zeer waarschijnlijk vanavond beginnen. Dit is vernomen in het hoofdkwartier van de VN, waar deze landen achter geslo ten deuren vergaderden over de tekst van de resolutie. Naar verluidt zou daarin de eis van economische sancties, tegen Israël niet voorkomen. De resolu tie schijnt zich nu toe te spitsen op de eis dat elk land, waaronder Nederland, dat een ambassade in Jeruzalem beeft, die uit dese stad verwijdert (Zie commentaar pagina 7) DJEDDAH Bij een ongeluk met een Saoedi-Arabisch lijnvliegtuig op de luchthaven van Riad zijn vannacht alle 265 inzittenden om het leven gekomen. Het toestel, een Amerikaanse Tristar, dat uit Karatsji had in Riaad een tus senlanding gemaakt Kort nadat de machine was opgestegen voor een vlucht naar het achthonderd kilometer verder gelegen Djeddah, meldde de ge zagvoerder dat er brand aan boord was ontdekt. Het toestel keerde terug naar Riaad waar de brandweer van de luchthaven vergeefs probeerde het vuur te blussen. Reddingsploegen slaag den er niet in de inzittenden 249 passagiers en 16 beman ningsleden uit het vliegtuig te halen voordat het ontplofte. De deuren bleken op het beslissende moment geblokkeerd te zijn. De meeste passagiers waren Saoedische vakantiegangers die in Pakistan het Mohammedaanse feest Bairam - na afloop van de Ramadan-vastentijd hadden gevierd. Het ongeluk is een van de ernstigste uit de luchtvaartgeschiedenis. MSTERDAM Drieduizend manschap en van Mobiele Eenheid en marechaus- ee (daaronder zelfs scherpschutters met ilescopische karabijnen) haalden giste- tn in de gekraakte appartementen aan e Amsterdamse Prins Hendrikkade de [hamele oogst binnen van twee illegale cwoners. Helicopters, pantserwagens, Dogwerkers, waterwerpers tegen een nzame megafoon boven de dakgoot, f 9 amit de smeekbede galmde: „Ga toch 'tg: het pand is al uren geleden veria- in". Jerd hier een kanon ericht op een mug? fa", zei voorzitter Wal- iven van de commu- listische gemeente- aadsfractie giste ra- ond, „dit is een afgang oor het stadsbestuur". zijn PSPcollega 'an Schijndel: „De kra ters hebben het over- eidsgeweld voor gek ezet". Burgemeester 'olak echter kaatste net bet gelijk van de verwinnaar terug: 1oor gek? Welnee. Als ij niet met zo'n over* acht gekomen waren, iten de krakers er ■g". Een legale bewo- er van een der omstre- en appartementen ten- lotte helde tot het an- fere uiterste over met mening, dat juist de rakers voor schut zijn egaan. „Vier en een alve maand lang heb- en ze de held uitge- angen ten koste van ins, maar nu het ernst lordt, nemen ze de be en. Dat noem ik laf". aststaat dat de gevluchte rakers voor minstens een alf miljoen gulden aan bar- icaderingsschade achterhe en toen ze gistermiddag on- erhoeds besloten de noor- erzon te verkiezen -boven reigende wolken van traan- Het hersteUvan de 52 Zeventien arrestaties AMSTERDAM - Bij de ontruimingsacties van de gekraakte pan den en de daaropvol gende rellen elders in de stad heeft de Am sterdamse politie gis teren zeventien arres taties verricht. Van de arrestanten, in leef tijd variërend van dertien tot dertig jaar, komen er zeven uit Amsterdam. De overi gen komen uit andere Nederlandse steden, uit Ierland en Tur kije. Allen zijn opge pakt op beschuldiging van openlijke gewel dpleging, zoals het gooien met stenen, al dus de politie. Aan de kant van de politie werden elf mensen licht gewond. had de politie geen duidelijk beeld. flats (ooit als luxe geadver teerd; op het ogenblik jam merlijke krotten) zal maan den vergen en alleen dit al maakt het burgemeester Po lak onmogelijk ze op korte termijn te vorderen voor wo ningzoekenden. Zo hebben GDANSK De aanwezig- der Gierek en de Poolse pre* held van Poolse militie inde sident Jahlnn.sk i ten spijt» buitenwijken van Gdansk breiden en de oproepen van partiileJ- de stakingen in Polen zich uit naar het Westen en het het land. Op de scheepswerven van Szcecin, het oude Stettha, is het werk nu ook stil gelegd en een stakingscmnité ge vormd. Verder worden ge noemd de plaatsen Kas- cierzyna, Lembork, Ustka en Elblag en zelfs Nowa Huta in het zuiden van het land, waar de arbeiders van de Leninhoogovens het werk hebben neergelegd. Uit alle lagen van de bevol king ontvangen de stakers veel steun en sympathie. Een school in Gdansk haalde geld voor hen op en de bond van schrijvers stuurde een brief met steunbetuigingen. De Poolse regering weigert te onderhandelen met het door haar niat erkende overkoepe lende stakingscomité, maar zegde wel toe dat tegen de sta kers geen geweld gebruikt zou worden. De regering wil wel praten met de onderscheidene ondernemingsraden, maar die hebben aan een gesprek geen enkele behoefte. Niettemin probeert de Poolse regering te schipperen, zoveel zij kan. Een Poolse woord voerder verdeelde de eisen van de stakers in anti-socialis tisch, zoals de eis van vrije vakvereniging en opheffing van de censuur en in socialisti sche eisen, zoals het recht tot staken. Over dat laatste viel eventueel wel te praten. In het algemeen kan gezegd worden, dat nagenoeg alle be drijven in Gdansk, Sopot en Gdynia plat liggen. Er wordt alleen nog maar gewerkt in winkels, hotels en ziekenhui zen. De gevolgen doen zich reeds gevoelen. Gdynia zit vrijwel zonder benzine en overal elders kunnen de kin deren de scholen niet berei ken, omdat het openbare ver voer stil ligt. De autoriteiten zijn vrij machteloos. In Gdansk, Sopot en Gdynia wierpen vliegtuigen pamflet ten uit, waarin de stakers er op gewezen worden, dat zij met hun acties de bevolking benadelen. (Zie verder pagina 7) Mobiele kranen en hoogwerkers in actie voor het panden aan de Prins Hendrikka de; de eerste containerlading agenten bevindt zicb op het dak van het gebarri cadeerde ge bouw. de krakers hun eigen eis de grond ingeboord. Tweehonderdvijftig gewon den aan politiezijde nadden rellen in Amsterdam tot dus ver dit jaar al geëist. Daaraan werden er gisteren elf toege voegd. „Kom met honderden en blijf bij mekaar", riep de illegale krakerszender „De Vrije Keyser" op toen de ont ruiming van de Prins Hen drikkade naderde. „Vecht. We kunnen ze aan, hoor. Pak Gehoorgevend aan dat parool stroomde een menigte van enkele duizenden, voorname lijk jongeren, naar de plaats van handeling. Het ver trouwde beeld van rondvlie gende stenen en straatmeubi- lair. Kraaiepoten op het weg dek om de gemotoriseerde Mobiele Eenheid tot staan te brengen dat was nieuw. Twee busjes ging omver. Op vallend gedisciplineerd en zelfbeheerst mocht de reactie van de politie heten. De manschappen hadden de aan de wapens. Ze lieten zich oor geen provocatie achter hun schild vandaan lokken. (Zie verder pagina 11 en 13) Regenschade landbouw valt mee DEN HAAG De land bouwgewassen hebben over het algemeen weinig te lij den gehad van de overvloe dige regenval in de tweede helft van juni en begin Juli Toch hebben vooral de boe ren langs de grote rivieren en in Limburg flinke tegen vallers moeten incasseren. De kwaliteit van het eerste ge maaide hooi is slecht en dat geldt eveneens voor bruine bo nen, uien, poot- en consump tieaardappelen en suikerbie ten, omdat de akkers daar on der water hebben gestaan. Ook het graan heeft enige klappen als gevolg van het slechte weer gekregen. Ook de mais staat er hier en daar slecht bij. ntvanoen? tussen 18.00 en 10.00 uur nummer 122248 en per spe ciale koerier wordt do krent alsnog bezorgd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1