Stakers zetten Poolse regering onder druk Gasexport: Opbrengst 1,5 miljard meer Amsterdam wacht gespannen op ontruiming Wraakactie: Dodelijke steekpartij in Koudekerk bale uitbraak jLuikse gevangenis :en'ens COMITÉ LEGT POLITIEKE EISEN OP TAFEL S^idijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas teur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot -19.00 uur) nten: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Maandag 18 augustus 1980, 70e jaargang no. 21736 Willy en Willeke Vader en dochter Alberti op tournee door Amerika samen met de band van Michael Mill op Ned. II om 22.20 uur. Om 19.25 uur Toppop gewijd aan disco. Op Ned. I om 19.50 uur zange res Marcia Hines en om 21.55 uur tv-serie „Niets ontziende eerzucht". Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en een kleine kans op een bui. Mid- dagtemperatuur omstreeks 20 graden. Morgen zon: 6.27 - 20.55. Schev. hoogw.: 9.03 en 21.29. Laagw.: 4.47 en 17.06. Ook dit jaar brengt de Leidse Courant, aan de vooravond van weer een nieuw voetbalseizoen, een voetbalkrant uit die in een van de komende dagen In uw brievenbus zal glijden. En, e- venals In de voorgaande vier edities Is in deze krant weer veel plaats ingeruimd voor alle voetbalverenigingen uit de Leidse regio. Zal UVS er de komende voetbaljaargang eenvoudiger in slagen de plaats in de hoofdklasse te handhaven? Wordt Noordwijk opnieuw landskampioen? En komt ASC inderdaad binnen een jaar terug in de KNVB? Zo maar drie van de vele vragen die werden gesteld. Woensdag kent u de antwoorden van Wil Henskens, Piet Buter en Frits Massee. En weet u daarbij, natuur lijk na het nodige leeswerk, nog veel meer... PoHtie-agenten arresteren een Rotterdamse supporter. 44 suppporters F eye noord in cel BRUGGE - De politie van Brugge heeft zaterdag 44 supporters van Feyenoord opgepakt. De aanhangers van de Rotterdamse club, die uitkwam in toernooi, veroorzaakten incidenten in de Brugse binnenstad. Dronken supporters vielen wandelaars lastig, er wer den banden van auto's lek gestoken en fietsen be schadigd. In het stadion werden messen en fietsket- tingen In beslag genomen. De 44 aangehouden herrie schoppers werden na verhoor weer vrijgelaten. Twaalf doden bij voetbalduel CALCUTTA - De regering van de Indiase deelstaat West-Bengalen gelastte alle wedstrijden voor de In diase voetbalcompetitie af, nadat zaterdag twaalf sup porters om het leven waren gekomen bij een duel in Calcutta. Tijdens de wedstrijd Mohan Bagén-East Bengal braken onlusten uit, waarna In de ontstane pa niek toeschouwers onder de voet werden gelopen. Twee slachtoffers vielen in het met 85.000 man bezet te stadion, acht overleden tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. In de nacht van zaterdag op zondag overleden nog twee toeschouwers in een ziekenhuis. Boete voor autocoureurs ZELTWEG - Zes formule 1-coureurs zijn zaterdag bestraft met een geldboete van 700 gulden. Zij had den vrijdag verzuimd op het circuit van Zeltweg in Oostenrijk de baan vrij te maken na een ongeluk van Jochen Mass door de rode vlag van de organisatie te negeren. Mass, die over een olievlek was geslipt en enige keren over de kop was geslagen, nam niet deel aan de gisteren door de Fransman Jean Pierre Ja- bouille gewonnen Grand Prix. Zijn verwondingen vie len overigens mee, hij werd 's middags reeds uit het ziekenhuis ontslagen. Jan Lammers slaagde er niet in een startpositie te veroveren. In het Zweedse Kinnekulle is de Fin Olll Pohjanpalo verongelukt tijdens een formule veerace. Hij bezweek aan verwondingen opgelopen bij een botsing. Wielrenner overleden ROTORUA Tijden, een wielerwedetrijd in Rotorua is de 25-jarige Nieuwzeelandse renner Kevin Black- well onwel geworden en overleden. Na zes kilome ter van de race stapte Blackwell al en zakte langs de kant van de weg in elkaar. Twee jaar geleden veroverde Blackwell in Edmonton (Can) een zilve ren medaille tijdena de wegwedstrijd van de Geme- nebestspelen. Zwemmers geschorst COVENTRY - De Britse zwemmers Gary Abraham en Jimmy Carter, die tijdens de Olympische Spelen in Moskou naar huis werden gestuurd, zijn door de Britse zwemfederatie tot 1982 geschorst. Beide zwemmers waren betroken bij het incident in het Olympisch dorp, waarbij onder meer een deur werd vernield. VEN Een klein pee ft zaterdag bij J een vlucht ge- nvel er niemand in •of had het toestel veld van Deurne was even uitge-, [ets te controleren. weer aan boord §ef toestel, een Ces- luchtruim. Het 'en paar huizen en ladion, waarin een htrijd bezig was. J keerde het naar terug en stortte, htoffers te maken, SPIERENBURG FORCEERT DOORBRAAK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is een doorbraak geforceerd in de onderhandelingen met het buitenland over een bijstel ling van de aardgascontrac ten. Dit heeft premier Van Agt desgevraagd meege deeld in een gesprek met onze krant. De regering re kent er nu mee, aldus de mi nister-president, dat de gas export de schatkist tenmin ste anderhalf miljard gul den per jaar extra gaat ople veren, te beginnen in 1981. Dit bedrag kan echter nog aanzienlijk groter worden, als de olieprijzen weer gaan stij gen. Deskundigen van het mi nisterie van economische za ken hebben berekend dat een stijging met tien procent de meeropbrengst van de ver koop van gas naar het buiten land zou doen stijgen tot onge veer vier miljard gulden per jaar. Van Agt, die zich zeer ver heugd toonde over dit succes, verklaarde met nadruk dat het extra-geld „teruggesluisd zal worden naar de industrie, die al die jaren dure olie heeft moeten kopen". Hij herinner de eraan dat de regering dit heeft beloofd in de Tweede Kamer. In regeringskringen gaat men er echter van uit, dat ook minister Albeda (sociale zaken) een deel van deze forse meevaller zal claimen. (Zie verder pagina 5) [Uit de Lantingevangenis van Luik zijn gistera- gevangenen ontsnapt. Een van hen kon opnieuw len worden. Alle gedetineerden zaten in een extra- afdeling. lieerden slaagden er in uit te breken door een aan- in te slaan. Zij bedreigden vervolgens de toege vangenbewaarders met vuurwapens en vluchtten ito's van het gevangenispersoneel.. Onder de onts- ivinden zich verscheidene zware misdadigers. Een _jiat een straf uit van 25 jaar wegens medeplichtig- roofmoord. nde overval sinestation ;oop Drie mannen iteravond bij een overval op een ition in Boskoop duizend gulden tkt. De politie van de overvallers, een 21-jarige Amsterdam mer, aan kunnen houden. De drie mannen bedreigden de. pompbediende met een vuur- - wapen terwijl zij een greep in de kas deden. Na afloop gin gen ze er met een auto- van door. De politie zette de ach tervolging in, waarbij door de overvallers een schot werd ge lost. Voor zover bekend raakte niemand gewond. Aan het eind van de avond waren de andere overvallers nog voort vluchtig. |t ontvangen? Col tu- per speciale kc. n r C9 <:n 19.00 uur nummer Talloze belangstellenden namen het afgelopen weekeinde een krant alsnog bezorgd. kijkje bij het kraakpand. AMSTERDAM De krakers van de luxe-appartementen in Amsterdam hebben vanmorgen vergeefs op de komst van de politie gewacht. Zij hadden er ernstig rekening mee gehouden dat de ontruiming rond zeven uur zou beginnen en keken vanaf het dak van het gebouw gespannen uit naar hun tegenstanders. Met het verstrij ken van de uren en het drukker worden van het verkeer groei de het vertrouwen dat de confrontatie vandaag niet meer zou plaats vinden. Het afgelopen weekeinde is ook de laatste toegang op 'de begane grond gebarricadeerd. Om naar binnen of naar buiten te gaan maken de krakers nu gebruik van een ladder. Die laten ze van af de de eerste verdieping naar beneden zakken.' Na gebruik wordt het ding ijlings weer naar binnen gehesen. Inmiddels wil een hardnekkig gerucht dat de ontruiming van het gebouw aan de Prins Hendrikkade gelijktijdig met die van de Grote Keyser zal plaats vinden. Voor dit, aan de Keizers gracht gelegen kraakpand, is de ontruiming vorig jaar oktober al door de rechter gelast. P°(nden te (STEN OBLEMEN iGf de 5ers akkeren nzjnse dfce correspondent) - Duizenden zijn als ge in de blokkade 'ranse kanalen [oordzeehavens ize Franse vis- „>ze Franse vis- lpPjhet kustgebied J. Er zijn tot nu ;gg n aanwijzingen situatie binnen ire tijd zal ver- Alle havens Duinkerken en irg waren door Dgende vissers wlers, kettingen pontons en an- bstructies ver- ierwijl de aktie over te slaan lOfi Bretonse, At- *wv1e en Midde- Zee-havens. 31CIRochelle en St. ivaren ook al stakingen en de itatie getroffen. Ierse veerboten geprobeerd de te doorbreken lagavond slaagde 'eerboot in met igiers en 234 in- aan boord ge- iuto's erin de ha- irbourg te verla de blokkade te ;en. Andere toe- Veken uit naar je havens om het over te steken. .1 de malen kwam »en toeristen en tot felle inciden- probeerden vis- veerboot Free te enteren. De van de vferry jen hen met fles je? allerlei andere :len bijgestaan an de kade ge- Engelsen die niet iaal konden over- Enkele minuten ik het er zelfs op tot een soort mi- ag in het haven- zou komen. De regering lijkt log niet in actie n komen om een maken aan de Deze Britse toerist raakte aan het oog gewond, toen staken de Franse vissers, een veerboot, met flessen bekogelden. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De 21- jarige P. van der Berg uit Hazerswoude is zaterdagavond bij een steekpartij bij het wijkcentrum De Ridderhof aan de Ker- klaan in Koudekerk om het leven geko men. Hij werd neergestoken door een 19-ja- rige plaatsgenoot, die inmiddels is ingeslo ten. De noodlottige steekpartij was het gevolg van een wraakactie. De 19-jarige Hazerswoudenaar zou zaterdagmiddag bijna door het slachtoffer zijn aangereden. Bij het wijkcentrum zou hij tij dens een vechtpartij zijn gram trachten te halen. Het latere slachtoffer wist, dat hij buiten werd opgewacht. Een tiental jongeren woonde de vechtpartij bij. Nadat de dodelijke messteek werd toegebracht, wist het slachtoffer nog het wijkcentrum binnen te lopen. Omstanders vin gen hem op. Hij overleed enkele uren later in het Academisch Ziekenhuis Leiden aan zijn ver wondingen. De' dader werd pp de plaats van het misdrijf aangehouden. Schapen op rijksweg LEIDEN/NOOTDORP Vijf ^schapen hebben vanmorgen voor conster natie gezorgd op de rijks weg 4 tussen Nootdorp en Leiden. De schapen sprongen uit een niet goed afgesloten veewa gen, die de dieren trans porteerde van Nootdo naar de veemarkt in 'i Leidse Groenoordhallen. Vier dieren overleefden de sprong uit de wagen niet Het verkeer liep wat vertragingen op, maar er ontstonden geen ongevallen. Stakende arbeiders van de Leninwerf in de Poolse havenstad Gdansk applaudisseren tijdens de toespraak van van de stakingsleiders. De stakingen in Polen gaan onverminderd door. WARSCHAU De stakers in de Noord- poolse havenstad Gdansk (Danzig) hebben een comité, dat 28 bedrijven verteg woordigt, ingesteld. Dit comité heeft bel ve enige verlangens op het gebied van lonen en prijzen ook een een reeks politieke ver-, langens op tafel gelegd. Deze verlangens zijn: vrijheid van meningsuiting en pers, vrijlating van politieke gevangenen, het recht op onafhankelijke vakbonden, open stelling van de media voor alle kerken, doorbetaling van de stakingsdagen, hogere lonen en betere voedselvoorziening. De autoriteiten in Warschau hebben een com missie naar Gdansk gestuurd om de grieven van de stakers aan een nader onderzoek te on derwerpen. Leider van deze commissie is de vice-premier Tadeusz Pyka, tevens kandidaat lid van het Politburo. Hoewel in communistische partijkringen in Warschau met nadruk wordt verzekerd, dat in geen geval gedacht wordt aan het gebruik van militie of leger om aan de stakingsgolf een ein de te maken, hebben het partijbestuur in Gdansk en het provinciale bestuur laten weten, dat „het klimaat waarin in bepaalde bedrijven de discussie wordt gevoerd, alarmerend is". Het verwijt is verder gevallen, dat „buitenstaan ders, die bekend staan om hun activiteiten te gen de staat, bij de zaak betrokken zijn, zodat het doel waarvoor de arbeiders het werk heb ben neergelegd wel eens niet bereikt zou kun nen worden". Zaterdag zag het er even naar uit, dat het werk in Gdansk en omgeving zou worden hervat. t)e directie van de Leninwerf was bereid tot loons verhoging, beloofde geen represailles tegen sta kers te nemen en het ontslag van twee werkne mers ongedaan te maken. Hoewel de meerder heid van het stakingscomité dit onderhande lingsresultaat wel wilde aanvaarden, sprak de achterban zich uit vóór voortzetting. Gisteren werd bij de Leninwerf in de open lucht een mis opgedragen. Het hek van de werf was versierd met de Poolse vlag, met die van het Vatikaan en met een afbeelding van de „Zwarte Madonna" van Czestochova. (zie verder pagina 7)

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1