^Olympische" |ruiterzege Fluitconcert voor tennisters Verjonging honkbalteam blijft onduidelijk inetemann verdedigt leiderstrui moeiteloos I .anada RBO GESCHORST Supporters Feyenoord nacht in cel LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1980 PAGINA 11 SCHEVENINGEN Een fluitconcert was tot gisteren nog niet ge hoord tijdens de Neder landse tenniskam pioenschappen in Sche- veningen. Maar na de intrieste halve-finale- partijen in het dame senkelspel was zo'n luidruchtig protest op de goed geruide tribu nes van de Metsbanen heel begrijpelijk. Een matig spelende Elly Vessies, die met 6-1, 6-4 een totaal uit vorm zijnde Tïne Zwaan ver sloeg, liet in ieder ge val nog een pAAr games goed tennis zien. De an dere Analiste, titelver dedigster Marianne van der Torre, bereikte haar doel door met po ver eh vertragend spel te winnen van Marcella Mesker (6-4,6-3), die op haar beurt de mooiste kansen om op voordeel te komen, verprutste. In totaal gingen in deze partij 14 van de 19 op slagbeurten verloren. En zo bleven de verras singen uit Marianne van der Torre (18) of Elly Vessies (28) kan haar oude kampioen» beker(s) weer een stuk je opschuiven voor de volgende. Excuses voor hun slechte spel waren voor de vier betrok ken speelsters niet in ruime mate voorhanden. De zon scheen, de wind ging hele maal plat en men had roven- dien net een rustdag achter de rug. Wat rest zijn zenu wen, en die speelden flink op bij de dames. De 28-jarige Vessies leek daar het minste last van te heben, maar de in Beverwijk geboren all roundspeelster serveerde toch opmerkelijk veel dubbe le fouten en ook haar andere slagen waren minder scherp en hard dan gebruikelijk. Door echter een paar maal goed volleerwerk af te leve ren, won Elly Vessies wel verdiend. Tine Zwaan, die eerder Nanette Schutte met een tactisch spelletje had ver slagen, was gisteren niet vooruit te branden. Op haar leeftijd nog zo dicht bij een tweede Nederlandse 'titel te zijn, bleek een te grote druk voor de 33-jarige tennister. Deze partij werd snel verge ten, want de grootste belang stelling ging uit naar het ge vecht tussen de buitenkam- fioene Marianne van der orre en degene die haar in de hal van de titel afhield, Marcella Mesker. Hoewel de 21-jarige Mesker het beste spel etaleerde, goed spreidde en vaker naar voren ging, bleek zij te verkrampt om het negatieve spel van Ma rianne van der Torre te door breken. Van der Torre, die de dag na de finale tegen Vessies 19 wordt, gaf als uit leg: „Ik was doodnerveus. Dat was ik het vorig jaar ook wel, maar toen overwon ik mijn zenuwen en kon ik aan vallen. Ik heb de laatste tiid harder leren slaan en mijn volley verbeterd, maar dat kwam er vandaag niet uit". Zij schuwde de netpositie en sloeg voortdurend zachte, hoge ballen en Marcella Mes ker, die graag hard slaat, kon niet in haar spel komen. Slechts één volley lukte, en liefst acht van de negen keer verloor zij haar opslagbeurt. „Ik ben niet teleurgesteld", was het nuchtere commen taar van de 21-jarige Haagse, „dat ben ik alleen als ik aoor pech of op het nippertje ver lies. Nu heb ik ruim verloren en bovendien door mijn ei gen schuld. Ik was niet ner veus, maar zat gewoon 'vast'." Het is dat je weet dat ze beter kunnen, anders zou de twijfel over de rooskleurige toe komst van het damestennis gisteren een niet bepaald zui nige bijvoeding heoben ge had. Desondanks oude rugblessures en vormcrisis ten spijt zal Marianne van der Torre morgen toch ein delijk haar visitekaartje moe ten afgeven voor haar tot nog toe zwakke seizoen. HERMAN JANSEN Uitslagen halve finales: Dame.se nkelspel: Elly Vessiea-T te Zwaan 6-1, 6-4; Marianne van der Torre-Marcella Mesker 6-4. 6-3. Herendubbeb Thung/Fok-Sandera- /Koek 3-6, 3-6, 6-4, 6-3. 6-1; Appel boom/Van G eens-Hcnunaa/Van Boeckel 6-1, 6-1, 3 Gemengd dakWb Meeker/Van Boeckel-Vessiee/Thung 6^2. 7-3; Mook/Fok-Schutta/Appelboom 6-4, COACH RICHARDSON HINKT OP TWEE GEDACHTEN HAARLEM De (deels noodgedwongen) verjonging van het Nederlandse honkbalteam, dat deze week tot een aantal bevredigende optredens kwam in de Haarlemse Honkbal week, heeft geen duidelijk beeld gegeven van de mogelijkheden van de jonge lichting, omdat coach Ha milton Richardson te veel op twee gedachten is blijven hinken. Aarzelend tussen de gedachten de jeugd een kans op internationaal contact te geven én het leveren van een zo goed mogelijke teamprestatie voor het <n> nieuw in groten getale opgekomen publiek, bracht Ri chardson een steeds van samenstelling wisselende ploeg binnen de lijnen. Waarin na het openingsduel tegen de Nederlandse Antillen geen plaats meer was voor de twee talenten van Haarlem Nicols, Bill Groot en Marcel Joost Deze twee negentienja rigen presteerden dinsdag be paald niet onverdienstelijk, maar raakten hun plaats in het basisteam wel kwijt aan als routiniers te boek staande col lega's. Waardoor het duo geen kans kreeg voor een tweede keer de mogelijkheden te to nen, in tegenstelling tot bij voorbeeld de Antilliaan Ron Steward. Deze in de loop van dit seizoen naar Nederland ge komen speler van H.C.A.W. kreeg in de tweede wedstrijd van het Nederlandse team, te gen M.Tokio, het derde honk onder zijn hoede. En die plaats heeft h{j zich volledig waard Csnd. Hij is niet ondenk- dat hij definitief Harm Horeman, één van de meest ervaren spelers van de ploeg van Richardson, naar het ver re veld heeft verwezen. Wat Steward betreft heeft Ha milton Richardson zich opval lend consequent getoond. Want terwijl de 2l-jarige H.C.A.W.'er zich zeker wist van zijn plaats, schoof de bondscoach op andere posities met zijn spelers alsof het pion nen in een schaakspel waren. Weliswaar pakte de keuze van de verantwoordelijke man van het Nederlandse team steeds §oed tot behoorlijk uit, maar oor insiders is toch wel een vraagteken gezet achter het opstellen van bijvoorbeeld Charles Urbanus in het verre veld. Evenals het posteren van achtervanger Paul Smit in een dergelijke positie. Smit reist niet mee naar het toernooi om het wereldkampioenschap in Japan, dat eind volgende week begint, en het zou aanbeveling hebben verdiend, als Hamilton Richardson in plaats van de speler van Amstel Tijgers één van de eerder genoemde jon gere spelers zijn vertrouwen zou hebben gegeven. Nasleep De beslissing om Charles Ur banus, de veelzijdigste honk baller van Nederland, in de eerste wedstrijd tegen de Ne derlandse Antillen als midvel- der ten tonele te voeren, was op zich al ietwat merkwaardig, maar kreeg bovendien een vervelende nasleep. Urbanus blesseerde zich bij een poging een hoge bal te onderscheppen en kwam tot en met gisteren niet meer in actie. Een betreu renswaardige zaak, want Ur banus kon daardoor niet alleen niet als werper op de heuvel verschijnen, hij bleef boven dien niet beschikbaar als veld- speler. Richardson handhaafde ztyn „landgenoot" Ritchy Daal als kortestop, een positie waar normaal gesproken Charles Urbanus tot zijn besta verrich tingen pleegt te komen. In het kader van de verjonging is deze keuze niet te plaatsen, want Daal is al bijna dertig en behoort dientengevolge be paald niet tot ae categorie jeugdige talenten. Hoewel ge zegd dient te worden, dat zich in Haarlem sterk manifes teert Het is de vraag of Hamilton Richardson door al deze ver schuivingen een voldoende in druk heeft gekregen van zijn selectie. Dat hij de Haarlemse Honkbalweek voor een deel beschouwde als laatste serieu ze vechtmogelijkheid voor zijn spelersgroep, is hem niet kwa lijk te nemen. Zijn keuze voor de laatste drie wedstrijden zweemde echter toch naar het trachten zekerheid te vinden boven het uitproberen van spelers, van wie hij in de toe komst afhankelijk is. Maar overeind blijft staan, dat het Nederlandse negental zich tot gisteravond verdienstelijk heeft geweerd in de Haarlem se Honkbalweek Dat bleek gistermiddag al, tc%.n de UCLA-formatie uit Los Ange les, die daags tevoren met moeite Nederland met 9-8 had verslagen, de vloer aanveegde met de Nederlandse Antillen: 13-2. Gisteravond bleek echter ook de kwetsbaarheid van de Oranje-ploeg, die geen schijn van kans kreeg tegen de waar schijnlijk aanstaande winnaar van het toernooi, Miami van Nederlands oud-bondscoach Ron Fraser. Voor de regen verder spelen na twee Ameri kaanse slagbeurten onmogelijk maakte, was de stand al 5-0 voor de studenten uit Florida. Waarmee het Nederlandse team al compleet met de neus op de feiten was gedrukt Maar een lesje voordat het wereldkampioenschap in Ja- Êan begint, kan ook zijn goede anten hebben. FRANK WERKMAN -a Kansloze HEI V^4 Cl J- X Cl VJ. Cl Nederland taalt WORDT TUD VOOR EEN TWEEDE STERKE PLOEG NAAST POST" rste# Steenwijk kan naken voor de inhul- van Genie Knete- S^lfWant de kans dat de Wereldkampioen van- £2ijn oranje leiderstri- moet inleveren, lijkt 07l gering. En daarmee keerde Ronde van Neder- f^.,5n prima winnaar. De ~die de Ronde in 1976 jsswon, is razend popu- zijn klasse is genoeg- (f Aekend. De ploeg van Vost heeft met de ver- lijke winst van Kne- voon voor de zoveelste 198(ëijn suprematie ge- ejd6Dat gisteren de ritze- •jk de Ier Sean Kelly hij won de massale Hot, mag als een enuiheidsfoutje worden lumihte in deze Ronde van feg-Post, die tot dusver j ne(at hij wilde. De etappe fan Ludo Delcroix in •rt was een presentje tetemann voor het de Belg in die etappe Knetemann nam in de oranje leiderstrui ploegmakker Bert h en stond hem ver niet meer af. Gisteren letemann geen enkele met het verdedigen leiderspositie. De be mannen hadden na- besloten de rit van Sit- Enter te beschouwen nuttige training voor iderend wereldkam- 13f De ronde miss lijkt het middelpunt, maar het gaat hier toch echt om Sean Kelly (links), etap pewinnaar, en Gerrie Knetemann, leider in het algemeen klassement. pioenschap. Het mooie weer kwam daarbij goed van pas. Er gebeurde niets. Tot woede van' Ronde-directeur Nico de Vries, die op allerlei manieren probeerde leven in het peloton te brengen. „De heren zijn verzekerd van een flink sala- „Het wordt tijd dat er een ris, maar willen alleen in de tweede sterke ploeg komt en laatste kilometers riiden", al- als het te lang duurt, begin ik dus een ontstemde De Vries, er zelf mee". Hij weet dat voor een belang- De overmacht van de ploeg- rijk deel aan de overmacht Post is inderdaad groot. Vooral van de ploeg-Post De Vries: in deze Ronde van Nederland. Maar probéérde de concurren tie het in de koninginnerit naar Sittard tenminste nog (Gery Verlinden), gisteren was er niemand die aanviel. Ook Henny Stamsnijder niet. In zijn woonplaats Enter was praktisch de gehele bevolking uitgelopen om „Stammie" te zien schitteren. Maar de ren ner uit de Belgische ploeg van Fred Debruyne had de zware rit van een dag eerder nog in de benen. Toen reed hij met onder andere Raas, Knete mann en Verlinden in het voorste gelid, maar werd hij door pech van een verrassing afgehouden. Stamsnijder kan dus niets worden verweten. Maar waar om de concurrentie bleef zit ten is vooralsnog onduidelijk. Ludo Delcroix staat per slot van rekening slechts twaalf seconden achter leider Knete mann. Misschien dat h(j het in de korte etappe van vanoch tend (103 km) nog probeert Maar dan moet hij wel een be hoorlik gat slaan. Want hoe wel de Belg gerenommeerde namen om zich heeft (Verlin den, Ludo Peeters, "Hieo de Rooy), moet hij in de finale van deze editie van de Ronde van Nederland toch kansloos worden geacht In Steenwijk wordt de Ronde immers afge sloten met een ploegentijdrit van twintig kilometer. En dat is nu net de specialiteit van de mannen van Peter Post. Uitslag vierde etappe: 1. Kelly (Ier) 5.46,37; 2. Tackaert (Bel) z.t; 3. Schurgers (Bel) z.t; 4. Demeyer (Bel) *.t; 5. Van Sweevelt (Bel) *.t, 6. Planckaert (Bel) z.t. Algemeen klassement: 1. Knetemann (Ned) 22.34,15; 2. Delcroix (Bel); 3. Verlinden (Bel); 4. Stamsnijder (Ned); S. Oosterbosch (Ned); 6. Lubberding (Ned). it Drie spelers, die in de oefenperiode van het voet- zijn gestaard, zijn door de tuchtcommissie van de voor verscheidene duels aan de kant gezet Carbo, uit het veld gestuurd op 3 augustus in een wed- van FC Utrecht tegen de amateurs van RKC uit Utrecht le wedstrijden moeten missen, waarvan twee in ieder ge- >g oefenpartijen zijn tegen respectievelijk RWDM en Üs- irvogels. Ïriyan der Gijp van Sparta zag op 9 augustus het rood in een tkijd tegen Telstar. Hij zit afe eerstvolgende twee officiële "riiden van de' Rotterdamse club op de tribune. Zowel Car- Van der Gijp kreeg ook nog 150 gulden boete. )RTWERELD DWIJKERHOUT De HAZEWINKEL De wereld- ndse ploeg in de kampioenschappen roeien (se- alympiade voor visueel nioren) worden in 1981 (26 au- icapten heeft in de der- gustus-6 september) gehouden )de met 2,5-1,5 gewonnen In München. '~~t-Duitsland. F.C. DEN HAAG Jeugd seizoenkaarten Van maandag af zijn bij de voorverkopert en in het Stadion kaarten voor het gehele seizoen verkrijgbaar tegen een „vriendenprijsje" van 28,-. Deze kaarten zijn bestemd voor de jeugd tot 18 Jaar. Voor alle com petitie. en vriendschappelijke wedstrijden ook voor het jeugdteam geeft de kaart recht van toegang. Goedkoper kan het echt niet In een tijd, waarin alles duurder wordt (behalve de enige echte F.C.)! BRUGGE De politie van Brugge heeft gistermiddag korte metten gemaakt met een tiental supporters van Feyenoord. De groep verstoor de in Brugge, waar het toer nooi „De Brugse metten" wordt gehouden, de openbare orde. Zij werden onmiddellijk .overgebracht naar het politie commissariaat en ingesloten. Pas vanochtend sullen dj hun vrijheid herkrijgen. Enkele honderden supporters van Feyenoord waren naar Brugge gekomen voor het todmooi. Een tiental van hen viel autobestuurders en voet gangers lastig. Na de inciden ten in het centrum weigerden de meeste hotels Nederlandse gasten op te nemen, maar het politiebureau zette een aantal deuren wijd voor hen open. DORTMUND Borussia Dortmund en Kaiserslautern zijn het seizoen in de Bundesli- ga begonnen met overwinnin- S;n op respectievelijk Bayer rdingen (2-1) én Bayer Le- ede er kkeld elk 1DAM „Eén ding is zeker: ons eft in dit gezelschap echt niets te Hugo Simon zal gistermiddag on- ld nog wel even aan die krasse uit- ibben terug gedacht Aan de voor de landenwedstrijd tijdens het zal Springruiters Festival 1980 m was het echt geen valse be id om zich so voorzichtig op te ant inderdaad moesten de Kansen inrijk niet al te hoog worden aan- Des te verrassender was de presta- ivond In Rotterdam. Het kwartet rjon-Thomas Frühmann-Roland Fi- enteiorg Riedl werd namelijk de onbe- tnsatie van dit indrukwekkende, be let ten onrechte als alternatief voor avelsipische Spelen gepresenteerde evene- iqens'en had zel's en*£e riante uit- a op de hoofdprijs, maar moest ten- Pegen nemen" met de bronzen iter Canada en Groot-Brittan- ee we echter dolgelukkig zijn", -alende Simon na afloop. gemiste eerste plaats werd allang niet SireKj^urd. Maar juist hii, Hugo Simon, had een allesbeslissende rol vertolkt. E- V""Törig jaar om dezelfde tijd en in hetzelf- f mttgse bos, toen hij door een onbenullige Ve allerlaatste hindernis het individueel ^3 kampioenschap aan de norse West- ^^}erd Wiltfang moest laten, werd de g hem en de onberekenbare Gladstone Als Simon de tweede manche foutloos in voltooid, was de zege de Oostenrii- deel gevallen. De zevende (een hek i.o.gjen tussen bomen waar tot dan toe am- VèJpunten waren gevallen), en de elfde fj)« (wederom een hek. nu verraderlijk sggggriter de sloot) werden de hartstochtelijk SssSa publiek toegejuichte combinatie echter 1-1^d( Niet alleen Hugo Simon had last van de zenu wen. Ook de Engelsen en Westduitsers lieten de mogelijkheid om de al uitgereden Canade zen af te troeven, onbenut. Jonn Whitaker met Ryan's Son, noch Gerd Wiltfang met Roman waren tegen de door parcoursbouwer Sieto Mellema ontworpen hindernissen opgewassen. De uitgelaten Canadezen, Michel Vaillancourt, Mark Laskin, Ian Millar en routinier James El- der konden even later door hun landgenoten worden gehuldigd. Na een eerste manche een minieme achterstand op de Engelsen en West- duiters te hebben opgelopen (8,00 tegen 8,25 strafpunten, waarvan een kwart wegens tijdo- verschrijding), sloeg de ploeg nadien definitief toe. „We beschouwen dit als een Olympische overwinning", vertelde chef d'équipe Tom Gayford. „Vooral omdat we hier met een aantal nieuwe paarden verschenen". Ontnuchterend Tot hier nog geen woord over de prestaties van de Nederlanders. De volgelingen van Ben Arts stelden met een negende plaats en liefst 55 strafpunten dan ook hevig teleur. De belang rijkste oorzaak voor dit ontnuchterende falen moet vooral in het feit worden gezocht dat Piet Raymakers in de eerste manche als eerste ge starte Nederlander roeteen moest worden gedis kwalificeerd. Tot aan de dertiende hindernis ging het alle maal voortreffelijk. Isocrates Eurotex toonde geen hinder meer te ondervinden van een lich te, de dag te voren opgelopen blessure, en de combinatie uit het Noordbrabantse Asten leek soepel op weg naar een foutloze rit Tussen het eerste en tweede obstakel van de driesprong sloeg het noodlot echter toe. De 13-jarige bruine ruin zocht vergeefs naar het juiste evenwicht Koninging Beatrix hangt Mark Laskin, leidi daille om. Links Ian Millar. en weigerde vervolgens te springen, waarna de ruiter zelf over de Domen zweefde. In een pa niekreactie hield Raymakers de teugels vast, waarna hij finaal door de hindernis heen werd getrokken. Lang bleef de 23-jarige ruiter op het gras liggen. Uiteindelijk krabbelde hij weer moeizaam overeind en ondersteund door Ben Arts verliet hij de ring. In de tweede manche keerde Raymakers, tegen alle verwachtingen in, terug. „Dat had ik mis schien beter uit mijn hoofd kunnen laten", be kende de nog steeds met een pijnlijke ribblessu- re tobbende jongeling later. Het ging immers opnieuw mis. Op dezelfde plaats weigerde Iso- crates Eurotex tot drie keer toe. Raymakers bleef ditmaal in het zadel zitten, maar hoorde wel de bel ten teken van een tweede diskwali ficatie. Dezelfde hindernis betekende trouwens ook het einde van de aspiraties van drie andere deelnemers: de Mexicaan Jesus Portugal, de Deen Henrik Carlsen en de Fransman Hervé Godignon. Niet geschikt Het wegvallen van Raymakers werd gevolgd door zwakke prestaties van met name Johan Heins en Henk Nooren, die moesten ervaren van de Canadese ploeg, de gouden me- dat hun nieuwe paarden Larramy en Opsta- lan's Shoreline voor dit grote werk nog niet ge schikt zijn. Met respectievelijk 8 en 15,75 alsme de 4 en 18,75 strafpunten moet hun kandida tuur voor de International Gold Cup van mor gen ook sterk betwijfeld worden. Rob Ehrens, met 22 jaar de benjamin van de Nederlandse ploeg, behaalde met Koh-I-Noor tweemaal 4 strafpunten. „Daar ben ik nog wel ^aardig over te spreken", aldus een diep ont goochelde Ben Arts. „Ik had voor deze ploeg op een plaatsje bij de top gerekend. Toch geloof ik niet dat het weglaten van Anton Ebben hierop enige nadelige invloed heeft gehad. We moeten toch ééns met nieuw bloed durven beginnen." De revanche van Moskou is in ieder geval vol ledig geslaagd. Mexico, op de Olympische Spe len goed voor een bronzen medaille, kwam nu in het stuk niet voor. De ploeg, met als enige positieve uitschieter Joaquin de las Heras, ein digde op een elfde plaats. Slechts Zweden en Denemarken deden het nog slechter. DICK KIERS Eindstand landenwedstrijd: 1. Canada 16,50 strafpunten; 2. Groot Brittannie 18,50; 3. Oostenrijk 20; 4. West-Duits- land 24; 5. Verenigde Staten 28; 6. Zwitserland 28; 7. Frankrijk 32; 8. Australië 40; 9. Nederland 55; 10. Belgie 56; 11. Mexico 154,50. Zweden en Denemarken trokken sich na de eerste manche terug.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11