rter opent aanval !p Republikeinen Rol Surinaamse NMR uitgespeeld S waarschuwen Zuid-Korea Egypte: VN-conferentie over Midden-Oosten :nland SPECULEERT OP UDELE DROMEN' ►otscheepse staking *oolse stad Gdansk Japanse kapers willen terug Veel doden bij geloofs reden India Race supermachten dreigt bij export kerntechnologie LEIDSE COURANT i VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1980 PAGINA 9 4 jai (1 Si (Uk), J, i onze correspondent Dick Toet) ORK Met een toespraak, die n Z.WSzamerhand typerend voor pre- sdaa T!arter weinig opwindend, 12 oo «r informatief was, heeft presi- 'rter op de laatste dag van de De- iderensche conventie in New York hdidatuur voor een tweede ter- derd(Pvaard en de nnnv3' °P Ronald geopend. Na afloop verscheen Edward Kennedy met de presi- i het podium, maar de symbo- d iestempeling van de democrati- rbroedering verliep net zo koel im als het herenigingsproces de aanhangers van Carter en gedurende de hele conventie is lelijk, f B Carter hield een lange, ernstige rede, 0| meer bedoeld om het miljoenenpubliek tlevisie te overtuigen van zijn gelijk dan inventie in vervoering te brengen. Hij lelijke pogingen de diverse fracties bin- "lemocratische partij te verzoenen. Zijn 3tte opvallend veel progressieve elemen- 'de liberale vleugel van de partij, maar 1 meer behoudende vleugel populaire za- jjen krachtige defensie en een stringente politiek. Maar vooral trachtte ook Car- slaan van de Republikeinse rivaal Ronald Rea- f[an. De Republikeinse Partij van Reagan specu- eert op de zeer menselijke verleiding om de vaak harde werkelijkheid te vervangen door ijdele dromen, aldus Carter. De toekomst onder een Republikeins bewind zal volgens Carter worden gekenmerkt door wan hoop voor miljoenen, onevenredige voordelen voor enkelen, en het risico van een totale oorlog. Hij stelde daar een Democratische toekomst van veiligheid, rechtvaardigheid en vrede tegenover. Carter lichtte ook een tipje van de sluier op van zijn werkgelegenheidsplan, dat hij binnenkort zal ontvouwen. De Amerikaanse president zei vooral nieuwe banen te willen creëren in de energie-sec tor, in het bijzonder in de kolenvergassing, de produktie van olie uit leisteen en zonne-energie- -projekten. Carter erkende, dat „niet alles wat wij gedaan hebben goed was of populair. We hebben fouten gemaakt, maar we hebben er van geleerd. Het is niet makkelijk geweest. We zijn getest on der vuur. Maar we hebben de mensen steeds de waarheid verteld en de basis gelegd voor een be tere toekomst". Eerder op de avond had Walter Mondale zijn her benoeming als „running mate" aanvaard met een rede, waarin hij naast een krachtige aanval op Reagan de resultaten van Carters beleid vurig verdedigde. President Carter zelf kondigde aan klaar te zijn voor het komende gevecht met Rea gan, dat op 4 november in de stemlokalen zal worden beslist. Opvallend was echter, dat het gejuich en geklp tijdens zijn rede ver achterbleef bij het - - - enthousiasme., dat afgelopen dinsdag los- brak toen senator Edward Kennedy zijn inmid- hillen te bedekken onder het vaandel dels bijna legendarische toespraak tot de conven- ote gemeenschappelijke doel: het ver- tie hield. Onderzoek geëist naar gedragingen zoon Carter WASHINGTON Er dreigt een onderzoek naar de gedragingen van president Jimmy Carters zoon Jeff. Die republikeinse senator Dole eiste gisteren op heldering over de za kelijke relaties van de 27-jarige firmant van een adviesbureau. Jeff Carter zou voor zijn firma een contract van twee jaar met de regering in Manilla gesloten hebben waar van de waarde in de zes cijfers loopt. De firma heeft ook ge werkt voor de wereld bank. „Het lijkt wel of het zakendoen met buitenlandse regerin gen tot de leefwijze van de familie Carter behoort", zei senator Dole. van president Carter vierden vannacht feest, toen de president officieel zijn kandidatuur voor het presidentschap De woensdag in Paramaribo aangehouden ser geant Mijnals was tot dat moment voorzitter van de Nationale Militaire Raad. Ook sergeant Sital, oud-voorzitter van de NMR, werd dezer dagen aangehouden. PARAMARIBO De rol van de Surinaamse Nationa le Militaire Raad (NMR). die na de staatsgreep van 25 februari de macht in Surina me in handen leek te heb- ben, is uitgespeeld. In Para maribo is gisteren bevestigd, dat naast de voormalige pre mier Arron onder meer ex- N MR-voorzitter Sital, de huidige voorzitter Mijnals en het ex-NMR-lid Joeman zijn gearresteerd. Er zouden nog meer mensen zijn aange houden, maar over hun iden titeit is niets bekend. Vol gens een verklaring zouden de aangehoudenen intensief contact hebben onderhouden met extreem-linkse groepe ringen in het buitenland, waarbij zij „niet hebben ge schroomd het nationale be lang ondergeschikt te ma ken aan avontuurlijke en opportunistische aspiraties". Naar uit de tot nu toe zeer schaarse berichtgeving kan worden opgemaakt, is het ver trek van president Ferrier het gevolg van diens eis om on danks alle ontwikkelingen in Suriname het overigens grotendeels buitenspel gezette parlement te betrekken bij de begrotingsbehandelingen. Volgens de grondwet is de Su rinaamse president hiertoe verplicht. Maar de legerleiding en het kabinet van Chin a Sen willen hiervan voorlopig niets weten. Met het oog op de nog steeds bestaande onrust, de slechte economische situatie en de hierboven genoemde („subversieve") activiteiten van oud-bewindslieden en NMR-leden staan zij erop, een aantal bestuurlijk-politieke hervormingen door te voeren. Vervolgens zou een nieuw ge kozen parlement in het hui dige zouden teveel mensen zit ten van wat men „de oude Macht nu bij opperbevel hebber Bouterse en regering orde" noemt over het lot van de regering mogen belsis- sen. Zoals wij gisteren meld den was deze opvatting voor president Ferrier aanleiding om met aftreden te dreigen. De legerleiding reageerde hierop door de eerste president van Surname sinds 1975 van zijn functie te ontheffen en premier Chin a Sen tot zijn opvolger te benoemen. Over de verdere rol varr de legerlei ding en de positie van opper bevelhebber Bouterse tegeno ver premier Chin a Sen is nog helemaal niets bekend. In een toespraak tot het Suri naamse volk maakten premier Chin a Sen en opperbevelheb ber Bouterse de veranderingen bekend. Opvallend was dat beiden in hun rede volledig voorbijgingen aan het bestaan van de NMR. Zij legden er de nadruk op dat na de omwente ling van 25 februari nog wei nig was bereikt, wat werd toe geschreven aan „openlijke sa botage" van onder meer ultra- linkse elementgen en de „oude orde", van welke laatste groep het huidige parlement als de voornaamste vertegenwoor diger wordt gezien. Premier Chin a Sen rechtvaardigde de maatregelen met een verwij zing naar de politieke, econo mische en sociale wanorde in Suriname. Ook dankte hij de afgezette president: „Het is een man die klaarstond voor zijn vaderland. Hij heeft nu de leeftijd bereikt waarop de meesten van een verdiende rust genieten. Wij gunnen hem thans deze rust", aldus de nieuwe Surinaamse president. De PvdA-Kamerlid Kosto, die half juli in Suriname was, heeft verklaard vertrouwen te hebben in president Chin a Sen. Het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag heeft nog niet op de ontwikke lingen gereageerd. Dr. Ferrier; eerste president Suriname DEN HAAG De deze week afgezette president van Suri name, Ferrier, was de eerste president van de voormalige Nederlandse kolonie. Op 25 november 1975, toen Suriname de onafhankelijkheid verkreeg, werd hij als zodanig beë digd. De jaren daarvoor was de nu 70 jaar oude ex-pre sident gouverneur van Suriname. Johan Ferrier, op 12 mei 1910 in Paramaribo geboren, studeerde in Amsterdam aan de faculteit der letteren en wijsbegeerte. Van 1927 tot 1955 werkte hij in het onderwijs. Van 1955 tot 1958 trad hij op als minister-president. Van 1959 tot 1965 was hij raadsad viseur van het ministerie van onderwijs voor Suriname en in 1966 werd hij directeur-beheerder van Billiton in Paramaribo. In 1968 werd hij door koningin Juliana benoemd tot gouverneur van Suriname, welke functie hij tot aan de onafhankelijkheid in 1975 bekleedde. !HAU Voor het eerst zijn in de Poolse steden k, Wroclav en de voorstad Alexandrov nieuwe sta- uitgebroken. Op de scheepswerven van Gdansk arbeiders het werk neer uit protest tegen het van een kraandrijfster, die tien jaar geleden een ie rol speelde bij de stakingen die leidden tot de i de regering-Gomoelka. ing in Gdansk, waar 16.000 arbeiders het werk neerleg- tekent voor de regering in Warschau haar ergste uitda- ,dszes we^en geleden de arbeidsonrust uitbrak. Volgens nité voor Sociale Zelfverdediging (KOR) houden de sta- Gdansk vergaderingen en storen zich niet aan de op- van de directie het werk te hervatten. Van officiële zijde oren gezegd dat in Gdansk loononderhandelingen aan de 1 aren. Poolse televisie werden de arbeiders uitgenodigd hun te bewaren en goed na te denken. De commentator zei onrust heerste omdat zij haar levensstandaard wilde ven. Hij noemde de eisen die de arbeiders stellen ge- ardigd, maar noemde het in de hete zomer die Polen akt, geboden is dat men kalm blijft en de zaken rustig egt. Hij achtte het verder van belang ervoor te zorgen n derden in troebel water gingen vissen om de verwor- en van het socialisme teniet te doen. Taalstrijd in België laait weer op BRUSSEL Het besluit dat de gemeenteraad van Ko men in West-Vlaanderen in België wooensdagavond heeft genomen om geen op richting van een nederland- stalige school toe te staan, dreigt de taalstrijd tussen ncderlands- en franstalige Belgen opnieuw te doen op flakkeren. Komen, een franstalige encla ve, in West-Vlaanderen, kent aan de Vlaamse minderheid het recht op„faciliteiten" toe. Als zestien ouders van school kinderen daartoe een petitie ondertekenen, mag een neder- landstalige school worden in gericht. Maar volgens de ge meenteraad werd de petitie niet in de vereiste vorm gego ten en vielen uiteindelijk vijf Vlaamse ouders af. De bal ligt nu in het net van de regering, in Brussel, die dacht dat met de historische stemming van vorige week over de gewestelijke indeling, aan de taalstrijd tussen neder- lands- en franstalige Belgen een einde was gekomen. BELGRADO President Nicolai Ceaucescu van Roemenië en ondermi nister van Buitenlandse Zaken Bou tros Ghali van Egypte, hebben gisteren na een onderhoud in de Roemeense hoofdstad Boekarest gepleit voor een internationale conferentie over het Midden-Oosten onder auspiciën van de Verenigde Naties. Dit stond in een be richt van het Roemeense persbureau Agerpress na een onderhoud tussen de Egyptische minister en de Roemeense resident. Roemenië heeft altijd al een emiddelende rol vervuld in het Mid den- Oostenconflict Naar berichten in het Libanese dagblad Al-Liwa zouden alle direct of indirect be trokkenenen aan een dergelijke conferen tie moeten deelnemen, waaronder ook de PLO. Politieke waarnemers in Kairo me nen dat Egypte Roemenië wil inschakelen om druk te zetten op de versnelling van de vredesonderhandelingen die na de an nexatie van Oost-Jeruzalem door Israël in het slop zijn geraakt. Egypte heeft gisteren op het Saoedi-Ara- bische voorstel van kroonprins Fahd een „heilige oorlog" te ontketenen tegen Israël gereageerd met de opmerking dat het zal vasthouden aan zijn politiek van vredes stichting. Vice-premier Moehieddin zei dat er tot nu toe geen enkele staat was ge komen met een beter alternatief voor de akkoorden van Camp David. Israël is „ge schokt noch bezorgd over een Saoedische verklaring die indirect oproept tot een heilige oorlog. Dit zei woordvoerder Lavie van het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken. Hij weigerde enig verband te zien tussen de nieuwe van kroonprins Fahd en de annexatie van Oost-Jeruza- lem. De verklaring van de prins maakt een einde aan een korte en vergeefse poging tot dialoog die in mei werd gedaan door Fahd en premier Begin. De afkeuring van de hele Arabische islamitische wereld waaronder Egypte, van het Israëlische be sluit heeft de Saoedische regering blijk baar definitief doen scharen in de gelede- «ren van de tegenstanders van Camp Da vid. Ondertussen probeert Israël zijn positie te versterken door steun te zoeken bij La- tijnsamerikaanse landen. De Israëlische onderminister Horin kwam gisteren in Venezuela aan om de Israëlische posities nader toe te lichten. Horin zal nog een aantal Latijnsamerikaanse landen bezoe ken. Een commissie van het Israëlisch kabinet heeft gisteren zijn goedkeurig gehecht aan twee nieuwe nederzettingen op de bezette westelijke Jordaanoe-ver. Israëlische commandotroepen hebben vannacht aanvallen uitgevoerd op doel witten langs de kust in het zuiden van Li banon. Daarbij zouden volgens de Israëli sche legerleiding drie Palestijnse guerril lastrijders zijn gedood. TOKIO Negen leden van het Japanse Rode Le ger, die in 1970 een Boeing 727 van de Japanse lucht vaartmaatschappij hadden gekaapt en gedwongen hadden naar de Noordko- reaanse hoofdstad Pyong- jang te vliegen, willen nu naar Japan terugkeren, „bij het Japanse volk hun verontschuldigingen indie nen en in Japan een nieuw leven beginnen aldus het blad Mainichi Shim boen in Tokio. Na de kaping pleegde het Rode Leger een massa moord op het vliegveld van Tel Aviv, bezette het verscheidene ambassades in andere landen en voer de het nog meer vliegtuig kapingen uit. Het Japanse ministerie van Justitie zegt dat, wan neer de negen mannen naar Japan terugkeren, zij berecht zullen worden en tot twintig jaar gevange nisstraf kunnen worden veroordeeld. NEW DELHI Bij straat gevechten tussen mohamme danen, hindoes en de politie zijn in de Noordindiase stad Moradabad 105 mensen om het leven gekomen. Dat heb ben de autoriteiten gisteren bekendgemaakt, nadat eer der een dodental van 26 was genoemd. De ongeregeldheden begonnen woensdag tijdens plechtighe den ter viering van het einde van de mohammedaanse vas tenmaand Ramadan. Terwijl de mohammedanen voor de moskee een gebedsdienst hiel den, werd een varken te mid den van de menigte gedreven, kennelijk om de gelovigen te provoceren. De woede van de mohammedanen richtte zich echter al snel ook tegen de po litie die hun bescherming pro beerde te bieden. De politie mannen kregen na enige tijd bevel gericht te schieten. On der de doden bevinden zich ook vier leden van de politie. Gisteren was in Moradabad nog steeds een uitgaansverbod van kracht. Sterke politiepa trouilles trokken door de stra ten. De federale minister van binnenlandse zaken, Zail Singh, vloog met vele politici uit New Delhi naar Morada bad om te trachten verder geweld te voorkomen. Sa Carneiro treedt niet af LISSABON Premier Fran cisco Sa Carneiro van Portu gal heeft gisteren verklaard dat zijn centrum-rechtse rege ring niet zal aftreden naar aanleiding van beschuldigin gen van socialistische en com munistische zijde over zijn particuliere zakelijke transac ties. Hij wees beschuldigingen als „laster" van de hand. „De regering geeft de krachti ge verzekering dat zij niet zal aftreden en zich niet zal laten intimideren", aldus de premier in een verklaring die hij voor de televisie voorlas na afloop van een speciaal kabinetsbe raad. MIAMI Gisteren werd voor de derde maal in een week een vliegtuig naar Cuba gekaapt Het was een toestel van de National Airlines dat op weg was van Miami naar San Juan op Porto Rico, maar door „vijf Spaans sprekende mannen" werd gedwongen naar Cuba te vliegen en in Ha vana landde. Het was de zesde geslaagde kaping van deze aard dit jaar. De jongste golf van vliegtuig kapingen naar Cuba wordt door Amerikaanse luchtvaar tautoriteiten toegeschreven aan Cubanen, die over zee ■INGTON/SEOEL Een ■voerder van het Amerikaanse ■ttie van Buitenlandse Zaken ■ewaarschuwd dat de betrek- tussen zijn land en Zuid-Ko- ■chtstreeks afhangen van de [Waarin Seoel terugkeert naar cratie en van het lot van de van de oppositie waartegen fn een proces voor de militaire «nk is begonnen, oierikaanse regering „rekent kt het proces tegen Kim Dae- en zijn 23 medebeklaagden ge- volgens de internationale normen zal worden gevoerd", de woordvoerder. De 24 be den worden ervan beschuldigd de staat te hebben willen omverwer pen met geweld. De 55-jarige Kim Dae-Jung is een be kend Zuidkoreaans oppositieleider, symbool van de mensenrechten en sleutelfiguur van de jongste crises in het land. Hij was op 17 mei gearres teerd tijdens het uitroepen van de staat van beleg. Bij het begin van het proces werd een akte van beschuldiging van 156 bladzij den voorgelezen waarin onder meer staat dat Kim in 1967 contact gehad zou hebben met een Noordkoreaanse spion. De openbare aanklager zei dat bewezen is dat Kim en zijn 23 mede-beklaagden tegen de regering hadden samengezwo ren en die door middel van een volks opstand omver hadden willen werpen. Onder de mede-beklaagden zijn vier professoren van Zuidkoreaanse univer siteiten, vier voormalige oppositieleden van de Nationale vergadering en zes studenten. De openbare aanklager, luitenant-kolo nel Chung Ki Young, zei dat Kim kort na de bevrijding van Japanse overheer sing aan het eind van de Tweede We reldoorlog een actief communist ge weest was, die in het zuiden via ver scheidene Noordkoreaans gezinde orga nisaties werkte. Hij stond toen in contact met de Noord koreaanse spion Chung Tae Mok, die in 1972 wegens spionage ter dood werd veroordeeld en terechtgesteld. Bij het begin van het proces waren ongeveer honderd toeschouwers aanwezig, onder wie familieleden, verslaggevers en le den van diplomatieke missies in Seoel. De beklaagden worden bijgestaan door vijftien advocaten, tien particuliere en vijf door de staat aangewezene. Wan neer Kim schuldig wordt bevonden kan hij ter dood worden veroordeeld. Ongeveer honderd Zuidkoreanen die in het buitenland wonen hebben gisteren op een persconferentie in Tokio de sterke man van Zuid-Korea, Chun Doo Hwan, ervan beschuldigd tegen Kim beschuldigingen te hebben verzonnen om hem te kunnen uitschakelen. ADVERTENTIE GENEVE Het Tweede Kamerlid Dirk Jan Blaauw (VVD) zou het een angstige zaak vinden als de levering van nucleaire technologie voor vreedzaam gebruik aan ontwik kelingslanden een concurrentiestrijd zou worden tussen de Verenigde Staten en de USSR. „Het zou hetzelfde walgelijk gezicht zijn als op het ogenblik de wapenhandel". Blaauw is een van de twee parlementariërs, de andere is het CDA-Eerste-Kamerlid Piet Steenkamp, die voor de tweede toet singsconferentie van het niet-verspreidingsverdrag in Genève deel uitmaakt van de Nederlandse delegatie. De mogelijkheid van een dergelijke concurrentiestrijd is geschapen gezien de toe spraken van de vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en de Soviet-Unie tiidens de eerste week van de conferentie.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9