HL ■■■I t K J it DEZE WEEK IN DE BIOSCOPEN EEN VERKNIPTE ITALIAANSE FAMILIE ZSteve McQueen als gaafste revolverheld CALIGULA, KEIZER VAN DE SEX-CINEMA Gratis bus vervoer naar Nederlands Danstheater Olieverf en keramiek in Noordwijkse Kapel En verder LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1960 PAGINA 7 Fragment uit Dream dances met v.l.n.r. Glen Eddy, Sabine Kupferberg en Eric New ton. isU s JS< eov^and Josephson In een van de vrolijker momenten. 02523-2 r richtinj Vouj LUXOR - Tom Horn met Steve McQueen. >gle: William Wiard. om Horn" is in de eerste iats de film van acteur Ste- McQueen zelf. Hij is vier ir lang bezig geweest met voorbereidingen voor dit irk over de historische fi- ur die in 1903 voor moord ird opgehangen. Hij speelt de hoofdrol in, en naar je ig aannemen is de onbe- nde regisseur William iard zijn verlengstuk, 'om Horn" is is feite een mmage aan de ouderwetse istern, di zo lang het beeld n Hollywood heeft he erst en nu een „revival" aijnt door te maken. In stiil n-filmen, keuze van beel- n en spelers (o.a. Slim Pic-, kens, ook al een levenlang Wild-West acteur). Tegelij kertijd is het een afscheid van alles wat dat Wilde Wes ten aantrekkelijk maakte: Het duidelijke beeld van goed en kwaad, de helden die je gewoon op hun ruwe-bol- ster-blanke-pit uiterlijk moest geloven en die bij de gratie van hun overtuiging nun wapenen zonder mede dogen recht lieten spreken.' Juist voor een acteur als McQueen die van zijn 43-jari- ge carrière ook heel wat ja ren in dat Wilde Westen doorbracht een dubbel intri gerende keus. John Wayne 'speelde zo in „The shootist" zijn eigen afscheid, zoals eer der Richard Widmark in de half door Don Siegel ge maakte „Death of a gunfigh- ter" zo'n karakter speelde dat moest ondergaan in een hem steeds vreemder wordende samenleving. Tom Horn, legendarisch bij. o LIDO III Dimenticare Venezia (16) met Erland Josephson en Mariangela Mela to. Regie: Franco Brusati. De arme Ingmar Bergman* acteur Erland Josephson moet zich wel als een kat in een heel vreemd pakhuis hebben gevoeld, tijdens de opnamen van Franco Bru- sati's „Dimenticare Vene zia". Niet alleen dat hijzelf de met homofiele neigin gen geboren Nicky speelt, zuster Martha - eens 'n ge vierd opera-zangeres, die op haar retour nog eens naar Veneti'e wil, maar de reis niet haalt is ook al zo'n figuur, die nostalgisch in het verleden leeft en aan de twee meisjes Anna en Claudia, die na haar dood aan Nicky's zorgen worden toevertrouw, zijn ook de nodige steekjes los. De advertenties mogen dan triomfantelijk proclameren, dat „Dimenticare Venezia" liefst negen maal is bekroond in eigen land als de beste film, voor de beste regie en voor de beste acteerpresta ties, het blijft een kwestie van smaak. Want zonder een goed scenario kom je on danks enkele interessante flashbacks van de jonge Nicky en Martha toch niet ver. Het bijna twee uur kijken naar het wel en wee van een zeer verknipte Italiaanse fa milie - de bijna demente oude huishoudster is waarachtig nog de meest nuchtere figuur - gaat op den duur danig ver velen, alle fotografisch fraaie hoogstandjes van de heer Brusati ten spijt. Wie zich nu werkelijk eens wil verdiepen in de kronkels waarin een decadente Ita liaanse familie zich beweegt, kunnen we „Dimenticare Vennezia" aanbevelen, maar indien zij zichzelf in een der hoofdpersonen herkennen, lijkt ons een bezoek aan de psychiater geen overbodige luxe. Jammer van de naar Italië gelokte Erland Joseph son, iammer ook van een aantal actrices, die hun vak ook in onmogelijke rollen uitstekend blijken te ver staan. Bij vlagen boeiend - wanneer je bereid bent de rest van de intrige te verge ten - als geheel warrig en ge frustreerd. „Om Venetië te vergeten" luidt de Nederlandse verta ling van de titel. Venetië komt - behalve in de dialoog, in de hele film niet voor - en wat de zeker niet ongetalen teerde heer Brusati bereft: zoek naar een goede scena rioschrijver. Met zijn spelers- materiaal kan hij uitstekend overweg. Het ongelooflijk ge zochte gegeven ten spijt. MILO zijn leven, krijgt een baantje als scherpschutter bij veeboe ren in Wyoming om veedie ven af te straffen. Hij doet dat zo rigoureus dat de heren uiteindelijk bang worden voor hun eigen naam, en hem een moord in de schoe nen schuiven, waartegen hij zich uit onbegrip voor hun geciviliseerde trucs en on waarheden van rechters en advocaten, niet meer kan verzetten. Hij sterft aan de galg. Een in wezen simpel verhaal, dat vooral door McQueens voortdurende aan wezigheid een geloofwaardig afscheid van de western-held wordt. Zijn vage liefdesavon tuur met een onderwijzeres zit wat ongelukkig in de film, maar sfeer en fotografie zijn uitstekend. De steeds door groefder ogende McQueen heeft deze „Tom Hom" als een tweede huid uit de histo rie opgediept. BERT JANSMA Keizer Caligula (Malcolm McDowell) met het lichaam van zijn overieden zuster Drusilla (Teresa Ann Savoy). LIDO I, EUROCINEMA I EN II (Alphen): Caligula, heerser van Rome (18) met Malcolm McDowell en Peter O'Toole. Regie: Bob Guccione. 'ok een Jager op veedieven kent rustige momenten. In 1932 wilde Cecil B. de Mille een groots spektakel maken over de verdorven heden van het decadente oude Rome, zonder daarbij in conflict te komen met de toenmalige censuur. Vergeleken bij Bob Guc- cione's „Caligula", die on gehinderd alle registers kon opentrekken, is De Mille's „Het teken des kruises" nu een werkje voor een kindermatinee geworden. Want Bob Guccione doet zijn „Penthouse"-reputatie alle eer aan en probeert van de eerste beelden af de toe schouwer zoveel mogelijk te schokken. En dat in zo'n twee-en-een-half uur, waar in we een combinatie van Pasolini's „Salo" en „Deep throat" voorgezet krijgen met enkele aan Fellini's „Satyricon" herinnerende totaalbeelden (zonder Felli ni's knap gekozen typetjes), knap vervelen. Je moet bewondering heb ben voor de bezeten Mal colm McDowell, die onder het motto „Hoe langer hoe gekker", het al die tijd vol houdt de wrede enperverse vierde keizer van Rome neer te zetten als een „Cloc kwork orange" in toga. Peter O'Toole verschijnt al leen in het eerste halfuur als een zeer vitale 77-jarige Ti berius, Caligula's grootvader en voorganger. De brave John Gielgud heeft dan als de wijze raadsheer Nerva al zelfmoord gepleegd. Mis schien omdat hij de rest van het scenario van Gore Vidal, die zijn voornaam dit keer alle eer aandoet, had gele zen. Je moet over een sterke maag en sterke zenuwen be schikken om twee en een half uur naar de wreedhe den en de orgiëen, die Bob Guccione met een zekere wellust in beeld brengt, te blijven kijken. Er zullen ook wel veel mensen zijn, die zo nu en dan een oogje dicht doen, terwijl argeloze toe schouwers, die een Romeins spektakel hadden verwacht met hele legerscharen, de film beslist niet tot het einde zullen uitzitten. Het verhuurkantoor heeft de film zelf maar meteen toegankelijk voor achttienja rigen en ouder verklaard. Iets wat eigenlijk alleen maar bij sex-cinema's voor komt. Maar Caligula is dan ook de keizer van de sex-ci- nema geworden. MILO LIDO II De Monsters (16) Een monsterachtig verhaal dat onder de regie van Bar bara Peesers speelt in het vissersdorpje Noyo. (vierde week) STUDIO Hardly Wor king (a.l.) Regisseur Jerry Lewis ook in de hoofdrol. Grappige momenten worden wat te langdradig gebracht, (vijfde week) TRIANON De Losbol (a.l.) Jean Paul Belmondo kan zich weer eens geheel uitleven in het verhaal over de gentleman-inbreker die tijdens zijn proefverlof uit de gevangenis wat 'zaken' af handelt. (tweede week) CAMERA Once upon a time in the west (12 jr). Oude maar uitstekende western, die jaarlijks in tal van bioscopen terugkeert, (reprise, tweede week). EUROCINEMA III (Alphen aan den Rijn) De losbol (a.l.) Zie Trianon. EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) Crime bus ters (12) LEIDEN/DEN HAAG In samenwerking met de Leidse Volksuniversiteit heeft het Nederlands Danstheater het komend seizoen voor de Leidse balletliefhebbers een bij zondere aanbieding; een abonnement van vier pre mière-voorstellingen in het Scheveningse Circus theater met gratis busver voer van Leiden naar Scheveningen en terug. De voorstellingen worden gegeven op vier woensda gavonden, 26 november, 14 januari, 25 maart en 17 juni (Holland Festival). Op deze avonden zullen gratis bussen om kwart over zeven van Molen de Valk naar Scheveningen rijden. Meteen na de voor stelling worden de abon nees weer teruggebracht naar Leiden. In elk programma is min stens één première opgeno men. In november en janu ari zullen twee balletten in première gaan van de cho reograaf William Forsyth, die verbonden is aan het fa meuze Stuttgarter Ballet. De Zweedse choreograaf- danser/regisseur Mats Ek, die met ingang van dit sei zoen verbonden is aan het Nederlands Danstheater brengt in maart de eerste Nederlandse voorstelling van zijn ballet „Het huis een ballet van Nils Christe, als danser verbonden aan het Nederlands Danstheater en tevens choreograaf. In het Holland Festival van iuni 1981 worden nieuwe balletten van Hans van Ma nen en Jiri Kylian, artistiek leider van het Nederlands Danstheater opgevoerd. In elk programma zijn be staande balletten van Ky lian opgenomen, zoals de „Soldatenmis", „Dream Dances", „Ariadne", „Psal mensymfonie" en „Msa Glagolskaja". De abonnementen zijn ver krijgbaar bij K&O aan de Oude Vest 45 in Leiden. Daar kan men ook voor in formatie over het busver voer terecht. De inschrij vingstermijn loopt tot 1 ok tober. De prijzen van de abonnementen bedragen /55 voor de eerste rang, ƒ47,50 voor de tweede rang en ƒ40 voor de derde rang. Jongeren tot 26 jaar betalen 10 gulden minder per abon nement Werk van Ineke van der Burg. NOORDW1JK Vanaf komende weekeinde valt er in de eeuwenoude Vis serskapel aan de Hoofd straat een collectie olie verfschilderijen en kera miek te bezichtigen. Het is werk van de kun stenaressen Ineke van der Burg en Els van Beek, die samen voor een boeiende expositie zorgen. Inkeke van der Burg, (33), Haagse van geboorte, be zocht in de residentie de Academie voor Beeldende Kunsten. Haar werk is in- Setogen en oprecht, net als e kinderen, die zij op het doek neerzet De ronde vorm van de kopjes straalt een ontroerende eerlijkheid en weerloosheid uit. De mensen, vooral de kinderen die Ineke schildert, hebben vaak eenzelfde gelaatsuit drukking. Daardoor doet haar werken veelal denken aan de naieve schilder kunst. De kunstenares schildert voornamelijk in tussentinten van geel, bruin en rood. Deze kleuren en de uitgedrukte emotie geeft aan het werk van Ineke van der Burg een extra di mensie. Els van Beek komt uit Am sterdam en studeerde aan vankelijk muziek. Beroeps matig hield zij zich later be zig met dessineren, batik ken en het ontwerpen van sieraden. De laatste jaren legt zij zich echter uitslui tend toe op keramiek. Haar plastieken worden uit plakken en rollen klei op gebouwd en vervolgens op* 1200 graden Celsius gebak ken in een electrische oven. De door haar gebruikte gla zuren, maakt zij meestal zelf. De werkstukken van Els van Beek hebben een fraaie, gave vorm en zijn met een zijde-achtige mat- glazuur afgewerkt Zij ge tuigen van een artistiek vakvrouwschap. Burgemeester mr. J. M. Bonnike zal de expositie vanavond, om acht uur ope nen. Tot en met 31 augustus is zij dagelijks voor het publiek geopend en wel van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur (zaterdag en zondag van 13 tot 16 uur. De toegang is gratis.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7