TUSSEN hristus Dienaarparochie oeft het niet langer onder ruiswegstaties te stellen j Lissese historicus Hulkenberg schrijft nieuw boek over gerestaureerd Huys Dever Sutale geldlopers fjnsburgse ibobank 1 p/REGIO derRDWIJKERHOUTSE TJTIE GRIJPT nVIOEDELIJKE DADERS Vijf maanden voor Nieuwkoopse inbreker Hema naar Noordwijk LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1980 PAGINA 5 snel if nminf einde deel dl ft een ran dé tesUssi ijne t mo missi „JE BENT MAAR EEN KEER OUD" historicus Hulkenberg: ...Bejaard zijn be- n |e uitstekend „Er zijn mensen die zeggen: 'je bent, maar één keer jong'. Dan denk ik altijd: Ja, maar je bent ook maar één keer oud en daar kun je ook van genieten". Slechts één van de karakteristieke opmerkingen die op te tekenen zijn uit de mond van de 'sweet sixtyfive' Lissese historicus A.M. Hulkenberg. „Vorige maand ben ik bejaard geworden. En ik moet zeggen, dat bevalt me uitstekend. Ook toen ik nog les gaf op de Tuinbouwschool, was ik veel met historische dingen bezig. Nu heb ik daar zeeën van tijd voor. Maar ja, 't is niet zo veel bijzonders, hoor." Bescheidenheid siert de historicus voor wie de geestgronden tussen Leiden en Haarlem eigenlijk geen geheim verborgen hebben kunnen houden. Van zijn hand zijn volgens een hele voorzichtige schatting zeker 20 grote en kleinere historische werken verschenen. En dat nog allemaal afgezien van alle folders, brochures en tijdschriftpublicaties. Een schrijver die in zijn speurtocht naar het reilen en zeilen van onze voorvaderen een wat ironische neus blijkt te hebben voor de omstandigheden waaronder geschiedenis werd en wordt gemaakt. Daarbij hoef je alleen maar te denken aan het begrip dat Hulkenberg in zijn boek over 'De Keukenhof' kennelijk op kan brengen voor de onopvallende grenscorrectie die de Keukenhof de 'voormalige lusthof van Jacoba van Beieren' maakt. Zorgenkindje Een van de studieobjecten is altijd een beetje het zorgenkindje van de heer Hulkenberg gebleven. In 1965 schreef nij 'Het Huis Dever te Lisse' over de restanten van een voormalige ridderhofstede aan de Heereweg die een leidde de uitvoerige studie van Hulkenberg tot de restauratie van de 'Ruïne Dever'. 't Huys Dever dat inmiddels al weer enige jaren geleden in oude luister is hersteld, biedt Lisse een uniek museum dat zich ook leent voor exposities en officiële ontvangsten. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan de poortwachterswoning waar eigenaar Cees Schoorl binnenkort intrekt, bijna honderd jaar nadat zijn overgrootvader er naartoe verhuisde. Plannen om de voormalige slotgracht rond de donjon weer te ontgraven, zijn in een vergevorderd stadium. De enige hindernis die nog moet worden genomen is de regeling van de waterstand met het oog op de omliggende bollenvelden en weilanden. De Lissese historicus Hulkenberg die op verzoek van de ANWB nog een tweede boekje schreef over 't Huys Dever, begeeft zich volgende week met het derde manuscript richting uitgever. Aan het eind van dit jaar zal het boek door Repro-Holland worden uitgegeven in de serie 'Kastelen en buitenplaatsen' Het boek bevat ruim 80 illustraties en evenzoveel begeleidende teksten. Naast foto's en oude prenten, zijn voor het boek illustraties geleverd door de Sassenheimse kunstenaar Giel Langeveld, oud-Lisser Ruurd Elsinga, Cees Schoorl en de tekenaar C.J.M. Mosseveld. Hobby Wie denkt dat auteur en illustrators van het Dever- boek, een flinke grijpstuiver overhouden aan het schriftelijke avontuur, heeft het dus mis. „Ik heb nog nooit een cent verdiend met het schrijven van een boek", Op zijn omwegen door sjad en land komt Ton Pieters graag mensen tegen. En dat doet hij ook, zij het dan "dat de schrijver van Langs Omwegen zijn werkterrein tijdelijk naar het zonovergoten Denemarken heeft verplaatst. Teneinde als uit zendkracht bereikbaar te zijn voor tips, rest mij slechts zijn geduldige telefoon. Het nummer is nog steeds 071 - 122244, toestel 221 TIJDS zo luidt het commentaar van de heer Hulkenberg. „Het is m'n hobby, ik doe het voor m'n plezier. En liefhebberijen; daar leg je meestal geld op toe. De oplage van de boeken over 't Huys Dever is zo beperkt, dat het meer een kwestie is van 'quitte spelen' dan winst maken. Als ik dan ook nog honorarium wil, zou de uitgave heel sober worden. Nou, en dat wil ik nou juist niet". Als hij niet iets aan 't schrijven is, of een of. ander gemeentelijk archief doorworstelt, is de historicus veel in de gerestaureerde Ridderhofstede te vinden. „Ik ga niet gewoon op een bankje in de tuin van Dever zitten mijmeren, hoor. Dat vind ik ook weer zo stom. Maar, er staat hier een schoffel, en dat is een nuttig instrument. Ik ben veel in de Devertuin aan het werk. Ik probeer er planten en struiken 'aan de praat' te krijgen die er vroeger ook gestaan moeten hebben. Bij andere kastelen en buitenplaatsen, kun je die soorten vaak nog verwilderd terugvinden. Ik probeer er dan stekken van te krijgen en die plant ik hier weer uit". /am t net iik "donder r daar ^at ^an :hteUjk niet, vond de wvan der Meer toen •hedem anderhalf jaar de Goede bijwoonde Zoeterwoudse Dienaarkerk. ^Pjuist dan staan de die het van Christus van het Avondmaal tot - fct de Opstanding, G.Jal. iver^ iwens, wat moeten de Ie gelovigen de rest |t jaar doen, als ze de /an de preek zijn ^raakt? Na die Goede N. lesvvL J.F Vrijdag maakte Sjaan's onvrede over de kale muren van het kerkgebouw plaats voor het plan om zelf een kruisweg te vervaardigen. Pater Lamot van de Christus Dienaarkerk was er ogenblikkelijk voor te vinden en aan zijn enthousiasme ontsproten 15 onderwerpen voor de staties. De creatieve Marleen Stikvoort-Schlatmann die in de Zoeterwoudse Ambachtsschuur onder meer een cursus wandkleden geeft, werd in het complot betrokken. Tot september vorig jaar duurde het totdat de twee vrouwen precies wisten wat ze wilden maken. De kleurencombinatie zou in het definitieve ontwerp het visuele aanknopingspunt vormen tussen de vijftien verschillende kruiswegstaties. Kleurencombinaties lopen in de moderne weergave van het lijden van Christus van lichtoranje naar rood, paars om tenslotte in groen uit te komen. Tot juni duurde het voordat alle tableau's getekend waren. Daarna braken een paar drukke maanden aan van knippen, zeefdrukken, passen en meten. Toen dit stadium de zevende voorstelling uit het lijden had bereikt, begonnen zes dames onder leiding van Sjaan van der Meer aan het in elkaar zetten van de tableau's. Deze week werden de kruiswegstaties 'uitgetest' in de kerk en zowel de creatieve dames, als de Zoeterwoudse pastores zijn bijzonder ingenomen met het uiteindelijke resultaat. Als de leverancier van de spots die voor de belichting moeten zorgen, het niet af laat weten, kan de kruisweg zondag 24 augustus voor het eerst bekeken worden. Tussen 12.00 en 16.00 uur is er dan ook een expositie in de Ambachtsschuur aan de Zoeterwoudse Dorpsstraat. Het is trouwens niet ondenkbaar dat in de toekomst meer mensen van de Zoeterwoudse kruiswegstaties kunnen genieten. Er heeft zich bij ontwerpster Marleen Stikvoort een uitgever gemeld die de staties met begeleidende tekstjes wil uitgeven in een prentenboek voor kinderen. De Zoeterwoudse Sjaan van der Meer met het resultaat van de actie waartoe zij het initiatief nam. NIEUWKOOP/DEN HAAG - Bij onmiddellijke uitspraak veroordeelde de Haagse rechtbank gisteren een 20-jarige verdachte uit Nieuwkoop wegens gepleegde inbraken en diefstallen tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van de drie maanden in voorarrest doorgebracht. De offi cier van justitie had acht maanden met aftrek voorarrest gevorderd. De strafzaak tegen de verdachte diende al eerder maar werd aangehouden teneinde verdachte een behandeling te doen on dergaan tegen zijn verslaving aan heroïne. Daartoe werd hij door de rechtbank voorlopig op vrije voeten gesteld, maar nadat hij enige tijd in de aangewezen inrichting was geweest, ging ver dachte er vandoor en overtrad als gevolg daarvan de gestelde voorwaarden. Om die reden eiste nu de officier onmiddellijke gevangenneming van verdachte, die door de rechtbank ook werd bevolen. De verdachte betoogde dat in de inrichting, waar hij was ge plaatst, een onprettige sfeer heerste. Er waren zelfs verdovende middelen en sterke drank verkrijgbaar. Het tehuis was ook overvol zodat er vrijwel geen privacy bestond. Mede omdat hij nu verkering heeft en de kans bestaat op het verkrijgen van een woning, vroeg hij in vrijheid te blijven. Ook de verdediger, rar. Roels, bepleitte dat en verzocht aanhouding van het vonnis, zo dat verdachte een ander leven kan gaan leiden. De officier wees erop dat verdachte een groot aantal inbraken en diefstallen pleegde, zoals in het gemeentehuis van Nieuw koop op 29 september van het vorig jaar, waarbij 250 gulden werd gestolen. Uit de Chr. Mavo nam hij 30 gulden weg, maar ook in voetbalkantines werden diefstallen gepleegd. In Alphen aan den Rijn werden eveneens geroofd; geld gestolen van een buschauffeur, in Nieuwkoop een auto gestolen. In het algemeen was de buit niet groot, maar het optreden van verdachte gaf wel veel narigheid, zodat de officier niets voelde voor een voorwaar delijke gevangenisstraf, waar de rechtbank zich bij aansloot Verdachte werd onmiddellijk gevangen genomen. NOORD WIJK. Aan de Hoofdstraat naast restaurant De Boer is men bezig enkele oude pandjes te slopen. Zij moeten plaats maken voor een vestiging van de Hema, die om streeks Pasen van volgend jaar gereed moet zijn. Het gebouw is een schepping van het Noordwijkse architecten bureau Brandt en Korbee en het bouwplan wordt uitgevoerd door aannemer Van Duin. Het winkelpand krijgt twee verdie- Eingen met een totale verkoopruimte van biina duizend vier- ante meter. De magazijnen worden in een kelderruimte onder gebracht. Als gevolg van deze vestiging zullen circa zestien nieuwe ar beidsplaatsen vervuld moeten worden, waarvan drie stafmede werker*. Verder komt er nog een aantal plaatsen voor part-ti mers. bank en via de fietsenstalling gaan de geldlo pers dan de bank binnen. De deur van de stal ling is nooit op slot. In de stalling hadden de ro vers zich verborgen. Totdat de geldlopers bin nen waren. Een van hen werd neergeslagen en de twee overvallers namen met de buit de be nen. De eerste paar honderd meter van de vlucht werd te voet afgelegd. Met de koffer vluchtten de rovers over de brug van de Brouwerstraat en renden vervolgens het Moleneind in. Rijns- burgers die de twee mannen hebben zien ren nen hebben de politie gezegd, dat zij vuurwa pens droegen. Volgens de politie is er tijdens de daadwerkelijke overval geen gebruik gemaakt van de wapens. „Mijn zoontje kwam net van school en liep op het Moleneind op weg naar huis", zegt een getuige. Hij werd haast door die twee onder de voet gelopen. Ze hadden alle bei een pistool in de hand". Na de run door het Moleneind sprongen de overvallers in een gereedstaande auto, onopval lend geparkeerd net om de hoek van het Mole neind. Ze reden weg richting Noordwijk. De rijkspolitie in Noordwijkerhout hield enige tijd later twee mannen aan bij het benzinesta tion aan de 's-Gravendamseweg. De koffer met de buit werd niet aangetroffen. Naspeuringen hebben tot op heden de buit neg niet te voor schijn gebracht. de zeil\ S Twee geldlopers van de Ra de Brouwerstraat in Rijnsburg liddag om kwart over twaalf i door twee personen. Eén van hen masker (bivakmuts) en sloeg de usf die de geldkoffer droeg met een neer. De geldloper moest zich on- jrsbehandeling stellen. Het bedrag f>uit is nog niet bekend; wel staat het in de vele tienduizenden gul- g[pt. Het geld is afkomstig van de ielling in Rijnsburg. De politie in ikerhout beeft bijna een half uur mannen kunnen aanhouden op de i van <j# •litie t bij De Rjjnsburgse Rabobank. een benzinestation aangehouden mannen de overvallers zijn. Van de geroofde geldkoffer is nog geen spoor gevonden. Volgens adjudant Dolman van de Rijnburgse Eolitie getuigt de overval van een goede voor- ereiding. De geldlopers kwamen zoals gebrui kelijk in de middaguren met de opbrengst van de veiling Flora. Dit is een dagelijks ritueel want het geld wordt immer rond het zelfde tijdstip van het kantoortje bij de veiling overge bracht naar het hoofdkantoor aan de Brouwer straat. Het is gebruikelijk dat de wagen wordt geparkeerd by de fietsenstalling van de Rabo-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5