muziek om naar te luisteren en naar te kijken Redactieteam van NOS-jeugdjournaal samengesteld TELEVISIE VAN RADIO ZATERDAG Watergate-affaire gezien door de bril van John Dean TELEVISIE ZATERDi RADIO VANAVOND RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1980 P^[ Jimi Hendrix (1942-1970), die vandaag centraal staat in onze serie „Idolen sterven jong", was zwart, Ameri kaans en onaantastbaar authentiek. Hij goot de mu ziekstromingen van de zestiger jaren in een revolutio nair patroon. Hij speelde niet alleen maar muziek die goed was om naar te luisteren, maar die ook leuk was om naar te kijken. Hij speelde gitaar met zijn tong, zijn tanden, achter zijn rug, liggend op de grond en sloeg hem aan het einde van een concert kapot. Jimi was de totale musicus. Jimi Hendrix tijdens zijn laatste concert op het Isle of Wight in augustus 1970. Zoals alle legendari sche figuren is Jimi Hendrix tegelijk doorzichtig en myste rieus. Zijn biografi sche gegevens zijn haast vervelend om dat zijn leven zoveel op dat van anderen lijkt; tot de gebeurte nissen komen die naar de bloeiperiode van zijn mythe lei den. Totdat hij dé Jimi Hendrix werd, was zijn levensver haal hetzelfde als dat van ieder andere ge talenteerde zwarte musicus. Zelfs zijn verschijning is op vroege foto's gewoon. Zijn haren waren kort en hij droeg een pak en een das. James Mitchell Hen drix werd op 27 no vember 1942 in Seatlle, Washington geboren. Hij wordt als „zwart" beschouwd, maar zijn achtergrond is in wer kelijkheid een menge ling van blank Chero kee Indiaans en Mexi caans bloed. Die men geling van rassen kwam in Jimi's gelaat strekken, zijn muziek en zijn temperament tot uitdrukking, maar de muziek die hij maakte was anders dan de muziek die de zui delijke musici van Af rikaanse afkomst brachten. Jimi's vader was een eenvoudige, stille, hardwerkende man, van huis uit tuinman. Zijn moeder stierf toen hij tien was. Zij hield ervan zich; uit te dos sen, het naar haar zin te hebben en meer te drjnken dan goed voor haar was. Als kind was Jimi heel onderdanig en verlegen. Maar hij werd wel de Doopsge zinde kerk uigegooid omdat hij zich te opval lend had gekleed. Reeds voordat hij in zijn tienertijd kwam, ontdekte Jimi twee passies in zijn leven: sex en muziek. Zijn muzikale opleiding was vroeg begonnen, hoe wel heel primitief: luis teren naar muziek en proberen zijn vader te imiteren door met le pels te trommelen en op een kammetje te blazen. Toen hij nog geen tien jaar was kreeg hij van een oom een gitaar. Hij toonde onmiddellijk een onge wone aanleg voor het bespelen van dat in strument en elk deun tje dat hij op de radio hoorde, kon hij naspe len. Toen hij twaalf was ging hij voor de eerste keer met een meisje naar bed. Dit was ook een van de redenen dat hij van school werd ge stuurd. Hij kreeg een uitbrander van een le rares omdat hij de hand van een meisje in de kJas vasthield. Jimi antwoordde laconiek; „Wat is er? Ben je ja loers?". Jimi ging in dienst bij de Amerikaanse lucht macht toen hij zeven tien was. Na zijn onts lag werd hij gitarist bij de Flames. Zoals alle zwarte Ame rikaanse musici kwam ook Jimi in New York terecht. Maar baantjes waren niet eenvoudig te krijgen en ze werden slecht betaald. Zelfs voor een talentvol ie mand als Jimi. De Ani mals, een zeer polulaire Engelse groep, die een tournee door de Vere nigde Staten maakten, hoorden geruchten over Jimi en gingen speciaal naar hem kij ken. Chas Candler, de bassist van de Animals, was diep onder de in druk. Hij zag de schok die Jimi in Londen te weeg kon brengen. Hij haalde hem over naar Engeland te gaan en werd zijn manager. Chandler had gelijk Jimi was uniek, verba zingwekkend, verras send en vooral zijn vakmanschap als gita rist deed alle Londense gitaristen de handen uit wanhoop ten hemel heffen. Chandlers vol gende geniale stap was een groep te beginnen met twee blanke En gelse musici en met Jimi Hendrix en zich zelf: The Jimi Hendrix Experience. Succes kwam niet meteen, maar het duurde niet lang. De reactie van het pu bliek was zo enthou siast en het optreden op het toneel zo wild, dat het onmogelijk was Jimi nog langer te ne geren. Zijn reputatie verspreidde zich ra zendsnel over de rest van Europa. Toen hij de Verenigde Staten een paar maanden eer der had verlaten, was hij slechts een geres pecteerd musicus. Toen hij in 1967 terugkeerde was hij een superster. In 1968 viel de Expe rience uit elkaar. Er waren serieuze proble men ontstaan tussen Jimi en een ander lid van de groep, Noel Redding. Bij de af scheidsconcerten die de groep gaf was het dui delijk dat Jimi aan het eind van zijn Latijn was. Binnen achttien maan den was hij dood, ge stikt na een overdosis slaaptabletten. Bij zijn dood op 18 september 1970 was Jimi zevenen twintig jaar oud en hij was drie jaar een ster geweest. Zijn dood kwam voor zijn be wonderaars meer als een schok dan als een verrassing: Jimi was een stevig druggebrui ker en tijdens een uit voering dronk hij ge makkelijk anderhalve liter whiskey. T)ok had hij blijkbaar al eens eerder zelfmoord over wogen. De littekens op zijn pols vormden het bewijs. Maar dat was in New York geweest, toen hij geen stuiver bezat en wanhopig was geweest. Aanvankelijk had Jimi zich op zijn eigen rusti ge manier aan zijn roem aangepast en de vruchten ervan ge plukt. Hij was een be scheiden en nogal ver legen persoon en de publiciteit en adoratie betekenden niet zoveel voor zijn ego, maar hij was wel gesteld op alle comfort dat hij zich kon veroorloven. Toch was Jimi altijd een man van stemmin gen geweest. Reeds lang voor zijn grote succes had dit de men sen in zijn omgeving zorgen gebaard. Vaak lag hij een paar dagen in bed en was hij in niets geïnteresserd. Of hij trok zich terug in een soort hermetisch gesloten ruimte en ont hield zich van elke vorm van communica tie. Op zulke momen ten was hij onbereik baar. Toen hij een ster was, werd dat isole ment alleen maar gro ter. Jimi had niet alleen zijn stemmingen, ook uitbarstingen van woeste razernij. Zijn gewelddagigheid richt te zich zowel op men sen als op voorwerpen. In 1967, toen hij met de Experience in Zweden was, belandde Jimi in de gevangenis omdat hij alles in zijn hotelka mer kort en klein had geslagen. Toen hem de volgende dag werd ge vraagd waarom hij dat had gedaan, antwoord de hij:,, Ik kan me niets herinneren. Weet je zeker dat ik niet droomde?". Na zijn dood verklaar de de lijkschouwer een open uitspraak te wil len hebben bij het on derzoek. Jimi liet geen concreet bewijs achter dat hij zichzelf had wil len doden, maar het onderzoek wees op een opzettelijke daad. Op die laatste avond be trapte zijn vriendin Monika Danneman hem erop dat hij al haar slaappillen in zijn hand stopte. Toen ze de fles van hem probeerde af te pakken, verzeke- re hij haar dat hij ze al leen maar had zitten tellen. Toen Monika hem de rug had toege keerd, slikte hij ze in. Er bestaat ook geen twijfel over dat Jimi niet wist wat hij deed; hij zat niet onder de drugs en was niet dronken. Jimi nam ne gen Vesporaxpillen en hij had slechts een klein beetje witte wijn gedronken, veel vroe ger op de avbnd. Het mysterie ligt in het tijdstrip waarop hij de pillen slikte. Nadat hij de hele avond rustig met Monika had door gebracht, stond hij om onverklaarbare rede nen op om iemand al .heel vroeg in de och tend op te zoeken. Bin nen het uur was hij dood. Wilde Jimi zich werkelijk van het le ven beroven, of wilde hij er slechts tijdelijk uitstappen? Hoe dan ook Jimi Hen drix was dood en dat was geen verrassend einde voor iemand die ooit gezegd had: „Droefheid is de ge boorte van een kind in een treurige wereld. Vreugde moet bij ie mands dood worden getoond". (Gegevens ontleend aan het boek Idolen sterven jong, door Marianne Sinclair, een uitgave van Ro strum BV te Haar lem, prijs f 29,90). Jimi Hendrix op het Woburn abbey Pop Festival in 1968. (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM Voor de redaktie van het jeugdjournaal van de NOS-televisie dat met ingang van 5 januari 1981 van maandag tot en met vrijdag steeds van 18.30 uur tot 18.36 uur via Ned I wordt uitgezonden - zijn thans vijf medewer kers aangetrokken. Eindredakteur wordt Arno Wamsteker (38). Hij is afkom stig van de KRO-radio, waar hij hoofd is van de schoolra dio en van de afdeling jeugdprogramma's. Daarvóór was hij hoofd van een basisschool in Leidschendam. Hij komt op 1 september a.s. in dienst Redaktrice, tevens presentatrice wordt Leontien Ceulemans (28). Zij is afkomstig van het R.O.-theater in Rotterdam, waar ze pro- duktie en regie-assistente was. Ze is actrice geweest en heeft aan een aantal informatieve kindertelevisieprogramma's meege werkt. Tot redaktrice-verslaggeefster is benoemd Marga Haveman-Van Praag (34), afkomstig van de VAR A-televisie, waar ze o.m. mee werkte aan programma's als „Twee voor Twaalf" en „Hoe be staat het". Op 1 oktober a.s. komt zij in dienst. Bureauredakteur wordt Wim van Kuijk (36). Hij is afkomstig van de TROS-radio waar hij bureauredakteur was bij het pro gramma „Aktua". Daarvóór was hij onderwijzer en redakteur van jeugdbladen van de fa. malberg. Op 1 september a.s. treedt hij in dienst. Doke Niggebrugge (28) tenslotte wordt redaktie-assistente. Zij was tijdelijk werkzaam bij de NOS-radio. Daarvóór was zij o.m. vormingsleidster op een opleidingsinstituut voor kraamverzorg sters. In het najaar zal dit redaktieteam nog worden aangevuld met een grafisch medewerker. NEDERLAND 1 18.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 Democratische Conventie USA 18.49 Mustl 18.55 Journaal VARA 18.59 Robbie Tobble en het Frawatuig 19.25 De natuur en de mens 19.50 VARA Brassband festival 1980 20.30 Hoogtepunten uit de Music Hall N09 23.15 Journaal NEDERLAND2 NOS 18.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.55 Journaal NCRV 18.59 Zo vader, zo dochter 19.25 De vondelinge NCRV 20.27 David Copperfield 21.25 Hier en nu 21.55 Kerkepad '80 22.20 De geheimzinnige DUfTSLANO WDR 3 18.00 Klnderprogr. 18.30 i ve serie. 18.50 Flucht aus i land. 19.45 Journal 3. GE PROGR. NDR EN WDR: naai. 20.15 Gesp re* sr Film reportage. 21.45 QuizfBR BELGIE NED.1 18.50 Kleuterprogr. 19.(1 mentsprogr. 19.35 MedeJ morgen. 19.45 Journaal, f bericht. 20.25 Er l9 c ma's bod. 21.55 Filmportret. 22.45 J BELGIE NED.2 18.30 Kinderserie. 18.35 H 18.50 Kleuterprogr. mentsprogr. 19.35 Meded morgen. 19.45 Journaal, j sementsprogr. 20.45 22.25 Informatieve 18.15 Gevarieerd klnd<. Zomerfestival. 19.00 19.15 Regionaal progr. 1 ber. 19.30 Journaal. 19.5! 20.20 Serie reportages. 2l portage. 22.50 Journaal, f NEDERLAND 1 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 Journaal AVRO 15.32 AVRO's Kinderfilm festival NEDERLAND2 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 Studio Sport - Extra DUITSLAND 1 10.00 Journ. en actual. chende Colts, amer. tv-s, Natuurfllmserie. 11.35 AuL nal. 12.20 Reg. mag. 12.501 13.00 Journ. 13.40 P 14.10 Journ. 14.15 14.45 Gesprekprogr. 15.1 progr. 16.00 Sport progr. f uitz. (Reg. progr.: NDR: i gr.overz. 17.31 Tv-serle. W Actual. 17.55 Intermezzo.). mC DUITSLAND 2 12.00 Progr. weekoverz. P form, progr. 14.45 Journ. j)_ tuurfllmserie. 15.10 Rugtboüoi tv-serifi. 15.35 Tv-serie. 15,r 16.10 Tekenfilm» ren slnd los, tv-serie.^ Scène uit de Amerikaanse tv-serie over Watergate „Niets ontziende eerzucht" met Martin Sheen als John Dean (links) en Rip Torn als Richard Nixon De bij de NCRV gedraaide speelfilm „Het recht van Gide on" was niet alleen maar een speelfilm. Wat spel en hande ling betreft met een schitte rende hoofdrol van Henry Fonda, was het dat natuurlijk ook. Een geschiedenis met een spannende intrige en partijen en karakters die je van begin tot eind in de ban hielden. Daar bovenuit ook een zaak die geschiedenis heeft gemaakt in de Amerikaanse rechtsple ging. Robert Kennedy, eens minister van Justitie, zei ervan dat als Gideon, in de film Henry Fonda, in de gevange nis waar hij onschuldig was opgesloten, niet ziin rechten had nagekeken de Ameri kaanse rechtsspraak in dezelf de dwaling zou zijn voortge gaan. Gideon kreeg geen ad vocaat, verdedigde zichzelf zo goed en zo kwaad als het kon, dat was meer kwaad dan goed, en werd veroordeeld. Maar aan het beginsel dat iedereen recht heeft op eèn advocaat, al gaat het om nog zo'n simpel vergrijp, werd alsnog recht ge daan. De zaak wera opnieuw geopend, maar nu met een ad vocaat, en Gideon werd vrijge sproken. Uit de uitstekende dialogen pikte ik volgende op merking op: de wet moet sta biel zijn maar mag niet stil staan. Met andere woorden, de wet mag zichzelf ook steeds meer vervolmaken. Het lijkt een abstract en werp, dat was het in ren vertoonde teenszins. Iedereen eek zal daarna, dit keer, keld naar het vervol* Mijn zoon, mijn coon, tr voelens van weer eens waarlijk gedaan. Op tijd dus het in beeld van Howard eveneens uitstekende kunst viel te beleven. De TROS-top mocht na keer voor straf in de zijn gezet, wegens eet daad aan bloot, weer scherm. Het was een aangeklede aflevering. ID grossierde zoals gebrjort weer in onderwerpen, i t Eerkt voor elk afzonde ans er werkelijk diep gaan in de beschikbai. Maar aan Suriname, he ste nieuws van de dane met een gesprek met K er)| met een ooggetuige v iongste ontwikkeling 3P net laatste vliegtuig na oei derland had kunnen 'r b toch nog heel wat aa isv worden besteed. b De andere thema's bd ike de moeilijkheden in de is de krakers in Amsterdi weer de pony's van boe i p( koek, de film Fame g0l springconcours in Rottei a t HERMAN HOFHI lrc llllllllllllllllllllll «I In vier afleveringen, te be ginnen vanavond, komt in gespeelde vorm de Waterga- te-affaire weer op het scherm. Dit gaat gebeuren onder de titel „Niets ontzien de eerzucht", de vertaling van ,31ind ambition". Het politieke schandaal leidde tot het aftreden van presi dent Nixon. Deze tv-serie is gebaseerd op het boek, dat John Dean hierover schreef. Dean was rechtskundig ad viseur van Nixon en per soonlijk bij het schandaal betrokken. Ook is gebruik gemaakt van gegevens uit het boek, dat Deans vrouw over deze zaak schreef en waarin ook de relatie tot haar man ter sprake komt De betrouwbaarheid van dit materiaal is niet buiten kijf, aangezien Dean tijdens zijn ondervraging nogal eens op leugens werd betrapt. Voor deze serie zijn in de studio vertrekken van het Witte Huis nagebouwd. De rol van Dean wordt gespeeld door Martin Sheen, die van zijn vrouw Mo door Theresa Russell. Rip Torn is Nixon, Lawrence Pressman Bob Haldeman en Graham Jar- vis John Ehrlichman. In de eerste aflevering krijgen we een terugblik op het begin van de Watergate-affaire, met name de inbraak op zoek naar politieke stukken. Ned. I 22.25 uur. Bevrijding Japan capituleerde 35 jaar ge leden. Ter gelegenheid hier van heeft een herdenking plaats in de Utrechtse Irenehal in het bijzijn van konigin Beatrix en prins Claus. Beel den hiervan op NOS-tv. Ned. 118.00 uur. Jaguar In de Spaanse tv-serie „De na tuur en de mens" krijgen we ditmaal de jaguar te zien. Ned. I 19.25 uur. Music Hall Beelden uit het Parijse Olym- pia, waar in de loop der jaren vele beroemdheden stonden. Charles Aznavour laat een aantal zien, onder wie Edith Piaf, Josephine Baker, Charles Trenet en anderen. Ned. I 20.30 uur. Vrouwen in India In India zitten vele vrouwen op verantwoordelijke posten. Toch is de positie van de vrouw er allerminst rooskleu rig. In deze film krijgen we de nederige positie van de vrouw op het platteland te zien. Ned. I 21.55 uur. David Copperfield Emily en James willen trou wen en zijn vast van plan hun zin door te zetten in dé vierde aflevering van Dickens David Copperfield. Ned. II 20.27 uur. De geheimzinnige In dit Duitse tv-spel naar een verhaal van Ludwig Tieck krijgt ene Ferdinand von Kro nenberg last met de politie en .wordt hij bovendien verliefd op de geliefde van zijn beste vriend. Hij geeft zich daarbij voor een geheimzinnige pamf lettist uit. Ned. II 22.20 uur. Morgenmiddag Morgenmiddag heerst er op de buis kinderfilmfestival met een lange reeks leuke films, waaronder „Strijd der plane ten" en „De astronaubes". Zaterdag Ned. I 15.32 uur.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 2