ssr honkbalteam zorgt oor kijkgenot Theo Gorter laat somber masker vallen Raas etappewinnaar met rugpijn Vooruitblik voetbal j^LIES DOOR SCHOONHEIDSFOUTJES ipper en latn Peer 'nerves WK KNETEM ANN VRIJWEL ZEKER VAN EINDZEGE IN PROFRONDE pacRT LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1980 PAGINA 15 Vanaf morgan publieearl onze krant een aantal pagina's als vooruitblik op de competitie be taald voetbal, die eind volgende week begint. In een serie artikelen wordt het profvoetbal van verschillende kan ten belicht. De lezer treft een grote verschei denheid van onderwer pen aan, waarbij morgen competitieleider Jan Huybregts en trainer Leo Beenhakker het spits afbijten. In het maandagse sportkatern wordt een pagina gepu bliceerd met het tableau van de eredivisie, waarin alle gegevens over de in de hoogste afdeling uit- komende clubs staan vermeld. FC Den Haag sluit oefen- campagne af DEN HAAG FC Den Haag sluit komend weekeinde zijn oefencampagne af met het spelen van twee uitwed strijden. Morgen komt de ploeg van trainer Hans Kraay in Katwijk uit tegen Quick Boys en zondag is eer- ste-divisieclub SW in Schie dam tegenstander. Beide ontmoetingen beginnen om half drie. Bij FC Den Haag is de zieken boeg inmiddels ietwat leger geworden nu André Wetzel de training heeft hervat Over Cees Tempelaar bestaat nog steeds onzekerheid, omdat is gebleken dat rust zijn liesbles sure nauwelijks verbetert. Ook René van Delft, die kampt met de naweeën van de ziekte van Pfeiffer, is nog geruime tijd niet beschikbaar, terwijl Aad van Bergenhenegouwen ook nog niet volledig is hersteld. Voor het overige is de selectie van FC Den Haag fit Treytel mist competitie niet ondanks schorsing DEN HAAG Eddy Treytel is door de tuchtcommissie van de KNVB geschorst voor drie bindende wedstrijden. De doelman van AZ '67 kreeg bo vendien een boete van 400 gul den. Treytel werd tijdens de eerste speeldag van het Am sterdam 7 05-toernooi door scheidsrechter Mulder naar de kleedkamer gestuurd na het maken van een trappende be weging in de richting van Burns van Nottingham Fo rest De straf schakelt Treytel niet uit voor het nationale competi tievoetbal. Als bindende wed strijden worden namelijk ook die ontmoetingen gerekend, die AZ'67 had vastgelegd voor Treytel uit het veld werd ge stuurd. AZ'67 speelde woens dagavond in Sevilla tegen de club van die naam en komt vandaag en zondag in het veld tijdens het toernooi van Sporting Gijon in Spanje. Geen CAO voor Amerikaanse profvoetballers NEW YORK Door de zege met 3—2 op Detroit nam Tampa Bay de leiding in de oostgToep van de Noordame- rikaanse competitie. Jan van Veen opende na een half uur de scpre. Philadelphia zag de kans op een plaats in de play-offs in rook opgaan door de nederlaag van 3—1 tegen Rochester. Het win nende doelpunt werd tweeë- neenhalve minuut voor het einde gemaakt door Mike Stojanovic. Bob Vosmaer had de pass geleverd, waar uit Dave MacWilliams de ge lijkmaker produceerde. Los Angeles leed in Pasadena een zware nederlaag van 5—2 tegen San Diego. Manu Sha- non en Hugo Sanchez scoor den elk tweemaal. Leo van Veen en Wim Suurbier be dienden Luis Fernando voor diens openingstreffer van Los Angeles. New York Cosmos trok in Atlanta het recordaan tal van 13.177 bezoekers. An- gelo Dibernardo (tweemaal) en Chinaglia verzorgden de pro- duktie van Cosmos. Keith Furphys en Lichaba scoorden tegen. De twee dagen durende onder handelingen tussen vertegen woordigers van de Noordame- rikaanse spelersorganisatie en de clubeigenaars hebben geen collectieve arbeidsovereen komst opgeleverd. Rochester—Philadelphia 2—1; Tam pa BayDetroit 32; New York Atlanta 32; Dallas—Tulsa 31; PortlandEdmonton 4—1; San Die goLm Angeles 5—2. heb aangeleerd. Ik sla de bal meer van onderen en veiliger over de netband. Die overgang verliep echter moeilijk, zodat ik niet meer op mijn slagen vertrouwde. Als gevolg daar van durfde ik in geen enkele wedstrijd het initiatief te ne men. In mijn partijen tegen Niek Fleury en Paul van Min ging het eindelijk beter". Verbijsterd Met als derde resultaat een zege op Frits Don, die verbij sterd moest toezien hoe Gorter zelfs van achterlijn tot achter lijn winnende slagen produ ceerde. De Hagenaar stond na drie sets nog wel in de winst, maar het werd daarna snel duidelijk dat de ongewone in zet en concentratie van zijn te genstander hem te machtig zou worden. Theo Gorter forceerde een vijfde set en merkte dat Frits Don iets té voorzichtig ging spelen. Bij de stand 2-2 brak Gorter door Dons opslag heen, kwam via 4-2 en 4-3 op 5-3 (na een love-game) en benutte vervolgens het tweede wed- strijdpunt. Over zijn kansen tegen Louk Sanders maakt Gorter zich geen illusies, hoe wel Sanders in een onrustig duel met Martin Koek één set moest afstaan en vijf van de in totaal twaalf verloren games op zijn eigen opslagbeurt moest inleveren. Huub van Boeckel („gisteren tegen Everaars was ik ver krampt van de zenuwen") drong in de derde partij van de dag Wouter Fok een dusda nig tempo op, dat zijn lange te genstander nogal berustend het fatale slot afwachtte, dat zich al in de vierde set aan diende: 4-6, 6-1, 6-2, 6-2. Huub van Boeckel maakte zijn plaat sing volkomen waar; een op vallender halve-finalist is mis schien Michiel Schapers, die de ver doorgestoten Bas Vlet ter een halt toeriep. Schapers, die vorig jaar op de Metsbanen ontbrak door een heupblessu re, keerde onlangs terug uit de Verenigde Staten, waar hij zonder de steun van de KNLTB een tenniscircuit af liep. De 20-jarige Schapers: „Ik be kijk scherp wat mijn eigen mogelijkheden en beperkingen zijn. In Amerika eindigde ik in een groep van 256 als 25e, maar als je ziet wat daar aan talent rondloopt, dan maak ik liever eerst mijn kandidaats studie bedrijfseconomie af". De zelfbewuste Rotterdammer laat echter over zijn kansen op vóderlandse bodem geen twij fel bestaan. „Ik ben erg lang en die groei heeft veel energie gekost. Pas nu ik niet meer in de lengte groei, kan ik mijn benen en bovenlichaam door training sterker gaan maken. Dat gebeurt komende winter en daarna zal ik nog maar door weinig Nederlanders te verslaan zijn. Met meer kracht ben je sneller en eenmaal aan de bal ben ik vaster dan de rest", aldus de debutant in de Nederlandse top vier. HERMAN JANSEN Uitslagen herenenkelspel: Kwartfinales: Gorter-Don 6-3, 3-6, 4-6, 6-3, 6-3; Schapers-Vletter 1-6, 6- 3. 6-3, 6-1; Van Boeckel-Fok 4-6, 6-1. 6-2,6-2; Sanden-Koek 6-3, 5-7, 6-0, 6- 2. JEM Schoonheidsfoutjes heb- Nederlandse honblateam de kost in zijn derde wedstrijd [Haarlemse Honkbalweek- In st enerverende duel van het jit tot dusver, waarin techni- ogstandjes werden afgewisseld ^neest dramatische persoonlijke 1 maakte het vaderlandse ne- tegen UCLA uit Los Angeles ierstand van 4-0 geheel goed en [ervolgens opnieuw achter, met r ook deze nadelige marge kon ijeteam overbruggen; het werd fvoor de equipe van Hamilton [son, maar dit runvoordeel kon j tact worden gehouden. Het jaanse collegeteam sprokkelde ^htste en negende innings nog nten bijeen en kon vervolgens nd de dug-out opzoeken. 2 een eind was gekomen aan een ^ongeëvenaard honkbal, dat zoals poogte- en dieptepunten kende, [groeide tot een duel dat de dui- ;chouwers van begin tot einde lEn waarin het Nederlandse team He over alle linies aan groei on- j» te zijn. De belangrijkste verbete- vergelijking met de twee voor- Iduels was wel de produktiviteit. (Nederlanders mentaal tegen een kunnen, hadden ze al eerder aan- |en bewezen ze gisteren opnieuw g Amerikaanse studenten, joral verheugend was het dat Ne- tegen de drie werpers uit Los An- et minder dan zestien honkslagen J:- dit keer in tegenstelling de wedstrijd tegen de Ja- wat beter verdeeld tot stand kwa de Nederlanders in dat Gesteund door een sterke mentaliteit, wat dat betreft heeft de coaching van Hamil ton Richardson toch wel zijn vruchten af geworpen, gooide het Oranjeteam in de vijfde innings de knuppel in het hoender- Mike Callego de nodige medewerking verleende. Met twee man uit tastte de stu dent op een afschuwelijke manier mis bij een hoge bal van Daal, waarmee hij zich zelf een gedenkwaardigew avond in nega- hok. Tot dat moment had werper Joe .tieve zin bezorgde en het Nederlandse Smalls zich behoorlijk staande kunnen houden. Toen wijzigde Nederland zijn taktiek drastisch. Nadat Nederland in de derde slagbeurt de achterstand van 4-0 had teruggebracht tot 4-2, dank zij runs van Alfred de Leeuw en Don Wedman, begon Berry Eygendaal zijn slaghout in eens te hanteren als een stootwapen en dat leverde succes op. Hij bereikte de kus sens, zijn voorbeeld werd gevolgd door Don Wedman en beide honklopers kon den de thuisplaats toucheren dank zij een wilde worp van Smalls en een fout van de Amerikaanse kortestop Brian Graham. Kijkwaarde De achterstand was teniet gedaan en de wedstrijd was weer geheel open. Vanaf deze fase gingen schoonheidsfoutjes aan beide zijden in grote mate de score bepa len, waarmee echter bovendien de kijk waarde van de ontmoeting tot grote hoog te werd opgestuwd. Eerst ging Nederland op het verkeerde pad. Een timingsfout van Don Wedman, een grabbel van kor testop Ritchy Daal en een denkfout van werper Eddy Tromp, opvolger van Jan Fenema die de opnieuw als startende wer per falende Rocky Angela al na 1 1/3 in nings had afgelost, leverden Los Angeles uiteindelijk vier punten op en Nederland leek geslagen: 7-4. Maar de geestelijke weerbaarheid van het waarin wordt gestreden om de derde tot team ineens volledig weer in een winnen de stemming manoeuvreerde. Tot 7-6 was de ploeg van Richardson al te rug gekomen door runs van opnieuw De Leeuw en weer Eygendaal en de dramati sche misgreep van Callego stelde Wedman en Troeman, die op goed geluk in de rich ting van de thuisplaats waren gaan lopen omdat een vangbal de derde nul zou heb ben betekend, in staat hun team op een niet meer verwachte voorsprong van 8-7 te zetten. Het enthousiasme van de bijna 7.000 kij kers kende geen grenzen meer en Neder land leek in de Haarlemse Honkbalweek,. waarin in het verleden al eerder voor stunts was gezorgd, opnieuw in staat een aansprekend resultaat in de boeken te la ten schrijven. Maar geheel in overeen stemming met de aard van de wedstrijd, waarvan het aanzien in grote mate werd bepaald door persoonlijk mistasten, moest de vaderlandse brigade ook door foutjes de zege uit handen geven. Wilde worpen van Eddy Tromp brachten de op de kussens gekomen Norman en Dunton in scoringspositie en die buiten kansen lieten de geroutineerde Amerika nen zich niet ontgaan. Zij scoorden de achtste en negende run en hun zege was zeker. Waarmee Nederland definitief werd verwezen naar de kleine finale, Oranjeteam bleek groot. Met bijna ver dubbelde energie en vastberaden als een terriër beet Nederland zich weer in het en met vijfde plaats. Een toernooizege be twisten M.Tokio en Miami elkaar waarbij de Amerikanen favoriet zijn, nadat ze gis- evaft eenmaal het tweede honk, die duel vast en deze instelling leverde rende- termiddag de Japanners met 2-0 versloe- het team van Richardson dit- vaker vergund. FRANK WERKMAN. Huub van Boeckel maakte zijn plaatsing volkomen waar. HAGENAAR HUUB VAN BOECKEL IN HALVE FINALE NK TENNIS as «vanger Alfio Troeman tikt de Amerikaan Brian Graham uit onder toeziend oog van hoofdscheids- Chris Pieters. SCHEVENINGEN Theo Gorter heeft gistermiddag eindelijk zijn sombere mas ker laten vallen. De presta ties van de Amsterdamse tennisser waren de laatste weken om te huilen en zijn optreden op het gravel straalde een grote moede loosheid uit Gistermiddag, in de kwartfinales van de strijd om het Nederlands tenniskampioenschap in Scheveningen, schakelde de 24-jarige Gorter met een oog strelend slagenarsen^al de finalist van het vorig jaar, de Hagenaar Frits Don, uit 6-3, 3-6, 4-6. 6-3, 6-3. Het was de derde vijfsetter van Gor ter in evenzoveel ronden. Dat zijn volgende tegenstan der Louk Sanders (winst op Martin Koek) heet, is jam mer, maar het toernooi kan voor Theo Gorter al niet meer kapot Voor de andere halve finale plaatsten zich Huub van Boeckel en Mi chiel Schapers (beiden 20), die met respectievelijk Wou ter Fok en Bas Vletter op vallend weinig moeite had den. Toen Theo Gorter na de laat ste slag besefte dat hij zich op nieuw voor de halve eindstrijd had geplaatst, gooide hij zeer tegen zijn gewoonte in zijn racket tien meter de lucht in, waarna het houten slagwapen bij het dalen de schedel van de winnaar slechts op een haar miste. Gorter voelde of zag echter niets meer en zonk uit geput neer op de tribune. Zelfs de felicitaties van zijn immer aanwezige vriendin drongen niet tot de tennisser door. Pas een kwartier na de wedstrijd kon Gorter zijn gevoelens ui ten. „Ik was dertiende ge plaatst, daarom ben ik zo blij met een plaats bij de laatste vier", aldus de Amsterdam mer, die vertelde kippevel van vermoeidheid te hebben gehad in de laatste game. Hij vervolgde: „Toch heb ik me amper goed voorbereid. Afgelopen maandag heb ik nog gewoon wat tennisles ge geven. Mijn probleem de laat ste tijd was, dat ik niet kon wennen aan een nieuwe fore hand die ik me in de tijd van het toernooi op het Melkhuisje IcÖto i PeHAAG De winnaars an§ tweede prijs in lotto 32 Afped bedeeld. Aangezien i s]en gegadigden waren ;en<je eerste prijs, werd een in deel van deze prijs bij mdphikbare bedrag van de m£ prijs gevoegd, waar- je zeven winnaars elk leei f 33.248.70 zullen ont- van lotto 32; e jf 2.624.624,- nbedrag 1.350.711,08 e ws êeen winnaars, van endrag van de le prijs gaat ,fel naar de jackpot van Ne|ek 33. Het overige 4/5 Idefvordt, in gelijke delen ïse pld över de 2e t/m 5e np^an deze lotto. ourfJs 7 winnaars, die elk dj,,/ 33.248,70 ontvangen. ps 116 winnaars, die elk jf 2.543,70 ontvangen. 6.358 winnaars, die elk \f 56,20 ontvangen, ijs 17.879 winnaars, die [uto 19,90 ontvangen, iot bestemd voor week 108.071,70. llai naARD Jos Schipper en Peer zijn in Sittard of- rdü aangewezen als reser- rroor bet Wereldkampioen op de weg voor beroeps» gsera op 31 augustus in Sal- eg les. ers i kiper, die eerste reserve is, an in ieder geval mee naar oofanse Alpen. Befin er weer een Nederlan- ij 0 wereldkampioen wordt, jn len de renners een bedrag ;rvi zeventigduizend gulden Ie felen. Dertigduizend wordt islld door de wereldkam- coö. een even groot bedrag 1 vit gefourneerd door DAF 15 ks. De Stichting Profwie- i fomotion en de KNWU len ieder vijfduizend gul- oi SITTARD Hij was een beetje in de anonimiteit verdwenen, Jan Raas, Nederlands puurste profrenner. De wereldkam pioen kon zich in de drukte om de gewonnen Ronde van Frankrijk door Joop Zoete melk niet zo nadrukkelijk manifesteren. Zeker niet zoals in de eerste helft van de Tour, toen hij het wedstrijdverloop alle dagen bepaalde en zelf drie keer won. Raas verdween in de Pyreneeën uit de koers en kwam pas ruim een maand later criteriumoverwinnin gen in Ulvenhout. Chaam en Heerhugowaard ten spijt weer in beeld. In het Zuidlimburgse heuvel land won Raas de derde etap pe van de profronde van Ne derland. Natuurlijk. Zuid- Limburg is zijn terrein. Daar staan zijn vier opeenvolgende overwinningen in de Goldrace borg voor. Raas was de grote man in de derde etappe. Al was zijn grimas aan de eind streep er meer een van pijn dan van vreugde. De Zeeuw kon zich maar moeilijk op richten na zijn inspanningen. De rugklachten openbaarden zich weer. Misschien raakt hij ze zijn leven lang niet meer kwijt Raas verscheen na 70 van de 243 kilometer al voorin. Her man van Springel, die zijn 37e veijaardag vierde, demarreer de uit het in slaap gesukkelde peloton. Hij kreeg zijn landge noot Verstraeten, in de tweede rit ook al actief, mee en Jan Raas controleerde de ontsnap ping. De wereldkampioen deed geen trap te veel. Hij reed voortdurend in derde po sitie. De twee Vlamingen maakten hem in 30 kilometer tot de nieuwe leider in het al gemeen klassement. In Horn Gerrie Knetemann koerst vooraan in zijn oranje leiderstrui, die hem nauwelijks meer kan worden afgenomen. Het derde hoofd van rechts is van etappewinnaar Jan Raas. bedroeg de voorsprong 9,5mi- nuut, terwijl Raas als beste ge klasseerde 9 minuten achter stand op leider Knetemann had. Op dat moment kreeg hij ruzie met de beide Belgen. Zij meenden dat het wedstrijd beeld genoeg gewijzigd was en Raas nu wel zijn aandeel in de ontsnapping mocht leveren. Raas schudde zijn hoofd en vroeg of zij soms dachten dat hij gek was. Vanaf dat mo ment deed Van Springel ook niets meer en liep de voor sprong langzaam maar zeker terug. De wedstrijd zou pas echt be ginnen toen de drie leiders de Cauberg en de Keutenberg, waar Raas de meeste bonifica tieseconden pakte, verteerd hadden. Na de Keutenberg stroomden alle renners samen in de afdaling. De Belg Gerry Verlinden demarreerde. Raas, hij was op dat moment nog he lemaal niet vermoeid, reed er met Gerrie Knetemann aan zijn wiel naar toe. Even later sloten nog Hennie Stamsnijder en de Belgen Hoste en Del- croix aan. Daarmee was de slag gelijk ge vallen. De ploeggenoten van de koplopers deden de deur van het peloton op slot De kopgroep, waarin goed werd samengewerkt, nam tenslotte een voorsprong van 3 minuut 19. Hetgeen betekende dat oranje-truidrager Knetemann nog slechts in Delcroix, Stams nijder en Verlinden directe concurrenten over hield. De overigen kunnen het wel ver geten voor de resterende twee - vlakke - etappes. Hoezeer Jan Raas de sterkste van allen was, bleek op het parcours van aankomst. Hij had geen zin om de sprint af te wachten. Bovendien kon Kne temann zich beter alleen ver weren in de sprint om de boni ficatieseconden. Raas demar reerde in het laatste rondje on stuimig en Knetemann klas seerde zich als derde, wat drie tellen winst in het klassement betekende. Knetemann werd in de „ko- ninginnerit" vrijwel zeker de eindoverwinnaar. Zijn tweede na 1976. Met dank aan Jan Raas, die blij was met zijn etappezege. Het betekende zijn 23a zege in dit seizoen. Nog drie en hij heeft het record van Joop Zoetemelk (vorig jaar gevestigd) te pakken. Zelf vroeg hij in Sittard af, of dit nog wel zal lukken. Zijn rug was opnieuw niet best ge weest „Mijn rug is scheef. Dat is aangeboren. Voorlopig moet ik het doen met steunzolen. Voor het WK krijg ik nog een paar prikken van de dokter. Of dat zal helpen, zal blijken in Sallanches." Uitslag derde etappe: 1. Jan Raas 5.55.21, 2. Ludo Delcroix (Bel), 3. Gerrie Knetemann (Ned), 4. Frank Hoste (Bel), 5. Gerry Ver linden (Bel), 6. Hennie Stamsnijder (Ned), 7. Oscar Dierickx (Bel), 8. Leo van Vliet (Ned). Algemeen klassement: 1. Gerrie Knetemann (Ned) 16.47.18, 2. Ludo Delcroix (Bel), 3. Gerry Verlinden (Bel), 4. Hennie Stamsnijder (Ned), 5. Bert Oosterbosch (Ned), 6. Henk Lubberding (Ned).

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15