Aow volledig inbouwen in overheids- pensioenen Ei; Mobiele Eenheid in hele land paraat Hoge produktiviteit in Nederland eist zware tol naar ^kracht COMMISSIE BOSMAN: HOOGTE PENSIOEN AANPASSEN AAN LOON Grote kans dat ambassade in Israël toch wordt verplaatst Driejarige mavo gaat verdwijnen Oogstfee uueer •NLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1980 PAGINA 13 -ï ^^prai an de voorpagina) AG Albeda niet uit over de er ingeleverd n. Wel laat hij er |el over bestaan ;te schouders de is ten moeten dra* ook wordt bepleit cept-program van De mening van i Van der Stee (fi- dat iedereen er 1,5 a 2 pet) op eruit gaan, deelt niet. „Het is na- uidelijk dat een •it uit kan gaan fer voor iedereen, r altijd een rela- tussen de hoogte inkomen en de rin een offer ge- rdt van de men* |nd Albeda zeggen chtvaardige verde- lasten voor hem zo rt; dat hij gedreigd "Stappen, als het ka liezen voor de lijn- !e. Datzelfde zou hij bben ten aanzien >eling tussen mini on minimumuitke- i noemt deze rege- jfen hele belangrijke Irorvenheid", waar- «ornd mag worden, jiij niet te springen "lenaren harder aan jan de werknemers ticuliere bedrijfsle- ^me de werkgevers O, maar ook ver- hinisters, onder wie (tee en een aantal pelen wel voor bei- n ontkoppelingen, jrmee bereikt zou i een eventuele stij- de cao-lonen niet in de beloning van h en in de sociale bitter Van Veen Tat het bedrijfsleven Jiier de handen vrij H om daar waar het rs nodig heeft, ho- i te betalen. Albeda fen „dom mechanis- |t „een loorisverho- ene bedrijfstak ge ilt door een loons- in de andere be- Imet als resultaat jere lonen en de te- ji arbeidskrachten tzelfde". De oplos- dit probleem is vol- inister het afsluiten ndige cao's, zoals er -r zijn. Daaruit en uit [es binnen de vak- *.dt Albeda af dat knemerskring wel egint te begrijpen d dit moment staan fcuze tussen geld [t men dan en jnheid". Als nu ook an de noodzaak tot iatiging doordron- 1 kunnen worden, a 'dat de economie loonmaatregel riet goede spoor te iDe enige loonsver- 'die hij geoorloofd toeslagen voor vuil ;enaam werk. En entuele harde aan- mbtenaren betreft wel zover gaan, dat :ingen worden ge in het totaal van de aarden van deze lie van de werkne- iculiere dienst. ïher wil 3:aak Hwi •7S ee 'AM De Rotter* ijtitie Van Brum- Ê^JJjtft gisteren vrij- [evraagd voor de iten die ervan wor- ht in mei 1978 een ibben mishandeld, niet vaak voor dat vrijspraak geleden werd een ■immer in Capelle 3 door vier agenten den naar aanleiding jchte verlichting van I Nadat de agenten fureau hadden door- Idat de man al eens )ium- en de vuurwa- l aanraking was ge lden zij hem fouille- lotterdammmer wei- jh op straat te laten De agenten be- daarop in de slaan. Bij de daarop worsteling zou de ens de dagvaarding, eschoeide voet tegen ichtsdeel zijn ge le officier gaf toe dat directe aanleiding llering had bestaan, te mishandeling niet (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Het stelsel van de wel vaartsvastheid voor de pensioenen van het overheidspersoneel moet in stand blij ven. De zogenaamde inbouw van ao* w/aww-uitkeringen in de overheidspen- sioenen moet van maximaal 80 naar 100 procent worden gebracht. In beginsel moet een personeelslid van de overheid 70 pet van zijn laatste loon (bij 40 of meer dienstjaren) blijven krijgen, maar voor de lagere inkomensgroepen zou een hoger percentage moeten gelden en voor de hoogste een lager. Naast voorzitter Dut- man van de ACOP hebben ook de andere centrales van overheidspersoneel weinig goede woorden voor de voorstellen. Tot deze conclusies is de „Studiecommissie pensioenvoorzieningen ambtenaren en "met hen gelijkgestelden" onder leiding van prqf.dr. H.W.J. Bosman gekomen in een ad vies aan minister Wiegel van binnenlandse zaken. Zij voorziet, afhankelijk van de keuze die het kabinet zal doen uit de verschillende mogelijkheden, voor de overheid een lasten- besparing van 1 a 2 procent van haar pen- sioenpremiebijdrage. De commissie werd drie jaar geleden juist ingesteld om ook via de pensioenvoorziening voor het overheidsper soneel tot besparing van de overheidsuitga ven te komen. gepensioneerden' in de particuliere sector be staan overeenkomstig goede regelingen. Op korte termijn zal een regeringsstandpunt over deze materie worden bepaald, waarna overleg met de ambtenarenbonden zal plaats vinden. Een verdergaande inbouw van de aow/aww- uitkeringen als aanbevolen door de commis sie-Bosman betekent, dat in de toekomst niet meer 2 doch 2,5 procent van die uitkeringen per dienstjaar in overheidsdienst op het amb telijk pensioen zal worden gekort. De commissie realiseert zich, dat een verder gaande inbouw van de aow/aww in de pen sioenen een achteruitgang in netto- inkomen van de gepensioneerden betekent, variërend van enkele procenten tot 10 procent. Vandaar haar voorstel om deze zwaardere inbouw voor de lagere inkomensgroepen (meer dan 50 pet van het overheidspersoneel) te ver zachten via een hoger pensioentarief dan 70 pet bij 40 dienstjaren. De hogere inkomens zouden dan een wat lager tarief kunnen krij gen. De commssie geeft hiervoor verschillen de varianten aan, waarbij voor lagere inko mens Wordt gedacht aan een salaris tot ruim 35.000 gulden en voor de hogere aan salaris sen boven 65.000 gulden. Voor het stellen van een pensioenplafond voelt-de commissie niets. Tenslotte heeft de commissie aanbevolen bij de wijziging van de overheidspensioenrege- ling de reeds gepensioneerden ongemoeid te De commissie noemt de overheidspensioenen later», terwijl de wijzigingen voor de huidige zeer goed, maar ze zijn ook weer niet uniek: voor een aanmerkelijk aantal werknemers en actieven uitsluitend voor nog komende dienstjaren zouden moeten gelden. DEN HAAG Het is niet denkbeeldig dat Nederland zijn ambassade in Israël toch verplaatst van Jeruzalem naar Tel Aviv, ook al heeft vice-premier Wiegel kortgeleden nog ver klaard dat er van een dergelijke verplaatsing geen sprake kan zijn. De ambassade gaat naar Tel Aviv als de Veiligheidsraad daartoe een oproep doet. „Een dergelijke oproep legt verplichtingen op aan de staten, die het handvest van de VN hebben getekend," aldus premier Van Agt gisteren op zijn persconferentie na afloop van de ministerraad. Maar ook zonder een resolutie van de Veiligheidsraad is het mo gelijk dat Nederland zwicht voor de Arabische druk. Verschil lende Arabische staten, waaronder olieproducent Irak, zijn al zo ver gegaan, dat zij de regering officieel een termijn hebben ge steld, waarbinnen de ambassade verplaatst moet zijn. Zo niet, dan verbreken zij de diplomatieke betrekkingen en nemen eco nomische strafmaatregelen, aldus de minister-president. Hij.wil- de de uitdrukking „chantage" met betrekking tot de druk van de Arabische wereld niet overnemen. Welke koers er nu gevaren zal worden, bespreekt het kabinet begin volgende week, wanneer minister Van der Klaauw (bui tenlandse zaken) terug is van vakantie. De leider van de Israëlische arbeiderspartij, Shimon Peres, heeft gisteren verklaard dat zijn minister van buitenlandse zaken hem heeft gevraagd bij de Nederlandse socialisten stappen te onder nemen om een verplaatsing van de ambassade te voorkomen. Ook de Bond van Nederlandse immigranten in Israël heeft Den Haag gevraagd weerstand te bieden aan de Arabische druk. De regering van Uruguay heeft, zo is vanmorgen bekend gewor den, besloten om zijn ambassade naar Tel Aviv te verplaatsen. Veertienjarige aangehouden voor 15 verkrachtingen AMSTERDAM De Amster- damse politie heeft gisteren een veertienjarige jongen aan gehouden, die in het afgelopen half jaar ongeveer vijftien vrouwen zou hebben aange rand of verkracht. De jongen heeft inmiddels bekend. Bij de politie kwamen tot nu toe slechts acht aanmeldingen bin nen. De politie vermoedt dat veel vrouwen geen aangifte van aanranding hebben ge daan. Zij worden verzocht als nog contact op te nemen met de politie. Een beeld van de demonstratie van gisteravond, op het moment dat de stoet de kei zersgracht optrekt. BEMIDDDELING KRAKERS MISL UKT AMSTERDAM De spanning rond het kraakpand aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam stijgt, nu de termijn waarbin nen het gebouw krachtens het vonnis van de rechter vrijwillig ontruimd moest zijn, van nacht om 00.00 uur verstreken is. Pogingen om overleg op op gang te brengen tussen krakers en gemeentebestuur zijn mislukt; de politie-leiding heeft de verloven van alle Mobiele Eenheden in het land ingetrokken. Als meest waarschijnlijk tijdstip voor de ontruiming geldt nog steeds maandagmor gen. De demonstratie die gisteren in de hoofdstad ten gunste van de krakers is gehouden, heeft een ordelijk verloop gehad. De circa 5000 beto gers voerden leuzen met zich mee als „killen die stillen" en eisten de vordering van de koop flats door de gemeente, ten gunste van woning zoekenden. Aangekomen bij het gekraakte pand, hoorden de demonstranten geëmotioneer de uiteenzettingen aan van de krakers die ten overvloede nog eens lieten blijken het gebouw zeker niet goedschiks te zullen verlaten. „Het verzet tegen dit staasfascisme, eenmaal in be weging, kan niet worden gestopt", aldus één van de sprekers. Het voorstel van het wijkcen trum d'Oude Stadt omheen openbaar debat te houden tussen de krakers en het gemeentebe stuur is door b. en w. van de hand gewezen. Een openbaar gesprek kan in de huidige situa tie volgens hen niet tot een oplossing leiden. Vertegenwoordigers van de PvdA in Amster dam staakten hun bemiddelingspoging gisteren toen de krakers stelden hierover alleen op straat van gedachten te willen wisselen. De meningen in de gemeenteraad over de op handen zijnde ontruiming lopen sterk uiteen. „Het pand is geen dode waard; laat gaan en start onmiddellijk een duidelijk vorderingsbe- leid", stelt de CPN. Het CDA meent: „In een stad als Amsterdam moeten koopwoningen mo gelijk zijn; anders wordt de samenstelling van de bevolking nog beroerder dan ze al is" (CDA). Opvallend is dat D'66, door het progres sieve blok graag omarmd, vierkant op het standpunt staat: „Over alles valt te praten be halve over de uitvoering van een gerechtelijk vonnis; daaraan kan niet getornd worden". Hierbjj speelt mee dat wethouder Wolffensper- ger van Volkshuisvesting door D'66 geleverd is, zodat men enigszins met gebonden handen zit. De houding van de PvdA, de grootste fractie, is tweeslachtig. Ze hebben beloofd maandagoch tend een dringend gesprek op gang te zullen brengen over een vorderingsbeleid van panden die langer dan zes maanden leeg staan. „Dat kan dezelfde week nog in gang worden gezet. We menen het keihard; er zal niet mèe gefoe- seld worden". Op grond van deze toezegging vindt de PvdA-fractie echter wel dat de kra kers van de Prins Hendrikkade vrijwillig moe ten vertrekken en dat ze tevreden moeten zijn met de hun geboden gespreksbasis. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De driejari ge dag-mavo en de tweejari ge avond- mavo gaan nog voor het schooljaar 1982-1983 verdwijnen. De minister raad heeft met-dit voorstel van minister Pais (onder wijs) ingestemd. De driejarige dag-mavo wordt op vier jaar gebracht en de tweejarige avond-mavo wordt drie jaar. Met ingang van het schooljaar 1982-1983 moet er ook een regeling zijn waardoor het mogelijk wordt moeilijke en makkelijke examens in een bepaald vak af te leggen. In Tiel is gisteravond de benoeming bekend gemaakt van de 23-jarige stewardess Pia Eskes tot oogstfee 1980. Onmidde- lijk daarop maakte de fee (midden op de foto) een triomftocht door het fruitstadje. Links haar 18-jarige hofdame Marjan Meijer en rechts de eveneens 18-jarige Janet van Laar. NAAR MILJOEN ARBEIDSONGESCHIKTEN (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De onderzoeker is uit gegaan van een aantal arbeidsonge schikten in 1980 van 647.000, een prog nose van de Sociale Verzekeringsraad. Het ziet er volgens hem echter naar uit, dat dit aantal nu reeds hoger is. Naast de leeftijd blijkt bij arbeidsongeschikt heid vooral de werkkring een rol te spelen. De moderne produktieproces- sen eisen constante aandacht en con centratie en betekenen daardoor een steeds zwaardere belasting. De keerzij de van de hoge produktiviteit van de Nederlandse werknemers, constateert drs. Bron. Bestaansonzekerheid werd eveneens als een oorzaak van arbeidsongeschiktheid genoemd. Men heeft al veel veranderin gen meegemaakt en voelt zich niet zeker van toekomstig werk. Deze onzekerheid schijnt een ernstige bedreiging voor de ge zondheid te vormen. Nader onderzoek van de wao/aww-problematiek lijkt de heer Bron gewenst, want de voordelen van rationele pïbduktie moeten niet ge paard gaan met een verhoging van de maatschappelijke kosten. Er wordt ook op gewezen, dat veel men sen met een wao/aww-uitkering steeds verder geïsoleerd raken. De uitkering compenseert wel het loon, maar niet de overige functies die arbeid heeft in de sa menleving. Hoe men ook over arbeid denkt, nog steeds is ze zingevend, tijdvul- lend en tijdstructurerend voor velen en die functies vallen allemaal weg als men arbeidsongeschikt is verklaard. Daarom is eëh uitkering in vele gevallen geen „op lossing", sommigen worden alleen maar - zieker. In de studie wordt voorts gezegd, dat de deelname van gehuwde vrouwen aan het arbeidsproces sterk zal stijgen. Veel ge huwde vrouwen verrichten momenteel deeltijdarbeid, namelijk 57 pet (drie dagen of minder per week). Dit percentage zal in de komende 20 jaren dalen tot 50 pet, meent drs. Bron. De achterliggende ge dachte daarbij is, dat werkende gehuwde vrouwen steeds meer worden geacceD- teerd en dat er geleidelijk aan meer f Uitbreiding van het aantal deeltijdbanen zou volgens de studie de mogelijkheid scheppen om de verhouding tussen actie ven en niet-actieven te handhaven; er moeten dan nog wel 300.000 banen wor den geschapen om de bevolkingsgroei (circa een miljoen personen tussen 1980 en 2000, waarvan de meesten voornamelijk voor 1990 op de markt verschijnen) op te vangen. Neemt de deeltijdarbeid niet sterk toe, dan zijn 700.000 nieuwe banen in de komende jaren nodig. Een mogelijkheid om meer banen te krij gen is het invoeren van opvoedingsverlof. Zowel mannen als (gehuwde) vrouwen kunnen dan onbetaald verlof opnemen, zowel voor als na de bevalling, tijdens de schooljaren, bij ziekte, e.d. De werkgevers moeten ermee kunnen instemmen omdat het hun geen geld kost, de betrokkenen merken er niet veel van in hun budget omdat de echtelieden beide werken. Voorts wordt gedacht aan vervroegde uit treding op zowel 60- als 55-jarige leeftijd, educatief verlof en verhoging van de leer- téiten worden geschapen, zoals crèches enplicht tot het jaar waarin men 18 wordt. Weer blijft wisselvallig GORREDIJK Het augus- tusweer blijft in beweging, zo verwacht weerman Hans de Jong uit Gorredijk. Na een warme dag vandaag (28 graden) volgt morgen afkoe ling. De temperatuur zal tot 19 a 22 graden dalen. Eerst is er kans op regen of' onweer maar naarmate de zondag nadert wordt de lucht schoner. Het koufront met re gen en plaatselijk onweer zal morgen Frankrijk verlaten, wat een geruststelling mag zijn voor houders van postduiven. Ze moeten wel rekening hou den met zijwind uit noordwest telijke richting. De temperatuur van het zee water ligt tussen de 18 en 19 grac^n. Na de natte julimaand (de natste plek was Hengelo met 207 mm) is de grond in het noorden nog nat tot zeer nat. De Zuidhollandse eilan den hebben echter al weer een tekort aan regenwater. Hier en daar beregenen de boeren het land alweer. Koningin Beatrix benoemt nieuwe stalmeester DEN HAAG Koningin Beatrix heeft per 1 augustus de 38-jarige majoor van de Koninklijke Marechaussee Iians van den Hout be noemd tot haar adjudant en stalmeester. Majoor Van den Hout volgt opperstalmeester W. F. K. Bi- schoff van Heemskerck op, die eind dit iaar met pensioen gaat. Biscnoff van Heems kerck is 34 jaar hoofd van de Koninklijke Stallen geweest. Als zijn opvolger was eerst de adjudant van de koningin lui tenant-kolonel E. A. H. Lich- tenvoorst Cats benoemd, maar deze overleed plotseling in mei. Van Agt niet gelukkig met ontwerp- program DEN HAAG Premier Van Agt heeft gisteren laten blij ken niet onverdeeld geluk kig te zijn met het ontwerp* verkiezingsprogram van het CDA. Op de persconferentie na de ministerraad noemde hij het voorgestelde groei percentage van 2V« „rijke lijk optimistisch". Volgens Van Agt, die als vermoede lijke lijsttrekker met het program op stap moet, leidt die optimistische kijk tot onvoldoende structurele be zuinigingen, zodat de econo mie in het slop blijft De minister-president toonde zich verder niet gelukkig met het plan om geen nieuwe kerncentrales in ons land te bouwen. „We hebben ze echt nodig", zei hij. Tenslotte vond hij het ook nodig om de Mar kerwaard in te polderen om de groeiende bevolking te kun nen herbergen. Toch kanker verwekkend benzeen in Lekkerkerk ROTTERDAM In de ver vuilde grond in Lekkerkerk zijn sporen van het kanker verwekkende benzeen aange troffen, hetgeen men niet had verwacht. Naar aanleiding van die vondst heeft de bewoners- vereniging aangedrongen op verder medisch onderzoek, omdat de gevolgen van voort durende blootstelling aan een lage concentratie benzeen niet bekend zijn. De minister heeft geen aanleiding gezien om de bestaande regelingen met be trekking tot medisch onder zoek te veranderen. Streekvervoer los van NS (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Een groot deel van het streekvervoer wordt in een ander organisa tie-jasje gestoken nu de overheid een NV Streekver- voerbeheer gaat oprichten, waarin vijftien streekver voermaatschappijen zullen gaan samenwerken. De elf vervoerbedrijven die nu nog onderdeel uitmaken van de Nederlandse Spoorwegen en 85 procent van het streek vervoer verzorgen, zullen van de NS worden losgemaakt. Het rijk zal de eigen aandelen die men in vier andere steekver- voermaatschappijen heeft (BBA in Brabant, Centraal Ne derland, FRAM in Friesland en VSL in Limburg) in de nieuwe NV onderbrengen. De nieuwe opzet is vooral bedoeld om een vermenging van be langen tussen de NS en het streekvervoer tegen te gaan. MINDER WARM DE BILT-KNMI - Het wordt morgen minder warm dan vandaag het geval was. Met een westenwind wordt lucht aangevoerd, waarin de mid- dagtemperatuur tot omstreeks 21 graden stijgt. Eerst valt er morgen nog een enkele bui, maar in de loop van de dag breiden opklaringen zich over ons land uit en is er meer zon. De overgang van warm naar minder warm weer ging van morgen in grote delen van En geland en Frankrijk gepaard met regen en onweersbuien. De wat koelere lucht dringt ook langzaam het Middelland se Zeegebied binnen en daar valt ook plaatselijk een bui. Het blijft echter in de zuidelij ke landen overwegend zonnig met middagtemperaturen van ongeveer 30 graden. Vooruitzichten voor zondag: Eerst kans op regen- of on weersbuien. Later meer zon. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 9 Min.temp.: omstreeks 14 gra den. Max.temp.: omstreeks 22 gra den. Kans op een droge periode van minsterfe 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Britse eilanden: Eerst enkele buien, later meer zonnige perioden, 16 tot 20 graden. Noordoost-Scandinavië en Finland: Flinke zonnige perioden, later mogelijk meer bewolking, 20 tot 25 graden. Zuidwest-Scandinavië: Enkele regen- of onweers buien, eerst 22 tot 27, later 18, tot 22 graden. Benelux, Noord-Frankrijk: Enkele regen- of onweers buien, later opklaringen, 18 tot 22 graden. Duitsland: Enkele regen- of onweers buien, 23 tot 28, later afkoeling 18 tot 22 graden en mogelijk opklaringen. Portugal, Spanje, Zuid-Frank rijk: Mogelijk een bui, later meer zon, 24 tot 28 graden. Alpengebied: Eerst vrij zonnig, 25 tot 30 gra den, later enkele regen- of on weersbuien en afkoeling, riul- graden-Celsius-niveau i4000 tot 3500 meter. Italië; Eerst zonnig, later mogelijk enkele buien, 28 tot 32 graden. Balkanlanden: Zonnig en droog, 30 tot 35 gra den, plaatselijk nog iets war- Mertens (D'66) wil ministerie voor informatie AMSTERDAM Het Twee de-Kamerlid Chel Mertens van D'66, wil in Nederland een ministerie voor informa tie tot stand brengen. Het informatiebeleid is nu nog over te veel departementen verdeeld, zo zegt hij in het re cente nummer van de Dag bladpers, het blad van de krantenuitgevers. „Voor mij staat vast dat je dit informatiebeleid niet langer kan laten lopen, tenminste als je geen nieuwe elite wilt creeëren en je greep van het parlement op dit gebeuren wilt handhaven", aldus Mertens. LONDEN Groot-Brittannië en West-Duitsland hebben beslo ten samen een raket voor de korte afstand voor het luchtge vecht te bouwen. De raket is be stemd voor de jaren negentig. De kosten van het project worden geraamd op 100 miljoen pond sterling. Tegelijk met het Brits- Duitse project zullen de Verenig de Staten een soortgelijk project ontwikkelen, maar daarbij zal men vermijden dubbel werk te verrichten om de kosten te kun nen drukken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13